Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Knofi - Ipheion uniflorum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Knofi - Ipheion uniflorum

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Knofi - Ipheion uniflorum
    Objavljeno: 23 Veljača 2014 u 13:39

Knofi - luk s ljubicicama

Koliko vidim, nema teme, pa molim ako netko ima iskustva s ovim lukom da ih opise. Narucila sam nekoliko sadnica jer mi se ucinilo kao zanimljiva biljka, a navodno je ukusan i ima lijepo cvijece, brzo se razmnozava i tjera krtice...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 00:00
Nikad vidio a ni čuo za ovako nešto.
Cvijet je predivan a još ako je i jestiv odmah se može iskoristiti ugodno sa korisnim.
Lukovica izgleda kao od bijelog luka - češnjaka.
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 07:18
To mi sliči na springstar





Ako ja to ovaj cvijet jesi li sigurna da je jestivo???
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 10:27
Cini mi se da ipak nije isti cvijet. Ovaj "moj" je sigurno jestiv, kazu da ima aromu bijelog luka ali bez neugodnog mirisa. Ja ga planiram staviti u cvjetnu gredicu jer mi je predivan cvijet, i iskreno se nadam da ce se namnoziti u mnogo malih lukica
Samo nikako da stigne iz Budimpeste, vec sam nestrpljiva...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 22:27
ma samo malo strpljenja. Treba nekih 10-tak dana da stigne pošiljka iz eu do nas.
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2014 u 23:06
Mikica, zaintrigirala si me s onim "tjera krtice". Gdje se i kako naručuje, koja mu je cijena? Krtice su mi od livade napravile oranicu.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2014 u 07:29
Nađoh na wikipediji
Ipheion uniflorum je vrsta cvjetnica , u vezi s lukom , pa se nalazi u Allium podvrstu ( Allioideae ) u Amaryllidaceae . [ 1 ] To je poznat po zajedničkim imenom proljetne zvijezde , ili proljeće starflower . Uz sve vrste roda Ipheion , neki izvori ga stavite u rodu Tristagma , [ 2 ] , ali istraživanje objavljeno u 2010 sugerirao da to nije točno. [ 3 ] To je porijeklom iz Argentine i okolnim zemljama , ali se može naći na drugom mjestu , kao što su veći dio južne polovice Sjeverne Amerike , kao unesenih vrsta , možda je pobjegao ukrasna biljka .

To je mala zeljasta trajnica raste iz lukovica i proizvodnju stan , sunčan , zeleni , bez dlaka , grasslike ostavlja do 30 cm ( 12 ) u dugim . Lišće ima onionlike miris kad slomiti . Kljun naraste i do 20 cm ( 8 in) visok i nosi osamljeni upadljiv cvijet u proljeće ( otudalatinski naziv uniflorum - " jedan cvijet " ) . Svaki med mirisom , u obliku zvijezde cvijet ima peterokrakom režnjeva do 3 centimetara u nijansama vrlo blijedo do tamno ljubičasta - plava .
uzgoj

Ipheion uniflorum je narasla u Velikoj Britaniji od 1820 , kada je lukovice prikupljeni od blizu Buenos Airesa stigao u zemlju . Preporučuje se za uzgoj u dobro isušen poziciju izvan ili kao dugogodišnji cvjetnice lonac biljka u negrijanu stakleniku . Različiti oblici su imenovani u uzgoju , od kojih može biti hibrida


Po tom ispada da je ona moja biljćica isti rod kao tvoja , a da li su sve jestive ???


Googl je malo grbavo preveo tekst ali nadam se da ćete rezumjetiSmile
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2014 u 09:07
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

ma samo malo strpljenja. Treba nekih 10-tak dana da stigne pošiljka iz eu do nas.

Da, ipak smo mi na dalekom i brdovitom Balkanu

Anabistrica, evo link na kojem nabavljam, malo su skupi ali imaju neke zanimljive vrste kojih kod nas jos nema

http://www.sieberz.com.hr/termek/knofi-cesnjak-sa-ljubicicama-3kom/
(jos nisam shvatila kako se stavlja hiperveza)
I meni je zanimljiv izmedju ostalog zbog krtica, iako mislim da bi ga trebalo jako puno da ih potpuno otjera...jos da pronadjem nesto protiv voluharica, jer su mi one puno veci problem

Dijana, tocno, to je latinski naziv te biljke. Izgleda da su ipak rodjaci, "moj" i "tvoj" luk
Cvjetovi stardusta mi djeluju malo siljastiji, ali boja je identicna...kazu da je vecina cvijeca jestivo, a ovi ipak spadaju u podvrstu luka...
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2014 u 00:09
Sitna lukovičasta biljka koja spada u temu lukovice i gomolji,većinom bude u nijansama plave boje ali postoji i roza.Zna biti problematična jer se posvuda rasijava ako se ne odreže ocvale cvijetove.Ovdje se može vidjeti izgled lukoviceMoj link

From the earth we come to the earth we return in between we garden
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2014 u 08:55
hehe...a ja trazila u povrcu jer je kao neki luk
sto se mene tice rasijavanje nije nikakav poblem, ipak treba onoliki vrt popuniti necim
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2014 u 16:58
Stigao je prije nekog vremena, a danas sam ga napokon uspjela smjestiti u vrt...pa cemo vidjeti je li dobar kao sto ga hvale

Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2015 u 17:44
Malo friskih slika, prezivjeli smo zimu i cvatemo punom parom. Lukice nisam pokusavala vaditi jer mi je zao



I sada znam da ova tema definitivno ne spada medju povrce nego medju cvijece. Eventualno zacinsko bilje. Covjek uci dok je ziv   
zatvori usta, otvori oci
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 22:05
mikica.dm baš takoTongue čovjek uči dok je živThumbs Up
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.