Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Cudrania Tricuspidata-CHE Seedless
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Cudrania Tricuspidata-CHE Seedless

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
praky View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Travanj 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje praky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Cudrania Tricuspidata-CHE Seedless
    Objavljeno: 18 Prosinac 2015 u 23:07
CHE SEEDLES(CHE bez sjemena)još se naziva Cudrang- nisko stablo koje može narasti do 7m. Lista i cvate u kasno proljeće, nakon jabuka. Obična Cudrania Tricuspidata ima muške i ženske biljke, pa su za stvaranje plodova kod takvih sadnica potrebna oba spola,CHE SEEDLESS je samooplodna te je dovoljna jedna sadnica da bi imali ukusne plodove. Cvjetovi se pojavljuju u lipnju i zelene su boje i veličine graška,a muški cvjetovi postaju žuti nakon što pelud sazrije. Biljka se oprašuje putem vjetra. Plodovi su okruglasti, veličine 2-5cm(2,5 cm promjera) veličine ping pong loptice, crvene boje okusa lubenice i šećerne vune, sazrijevaju u jesen, dok u toplijim krajevima i kasnije. Plodovi kada su potpuno zreli, jako su ukusni mješavina su duda i smokve,ako otkinte plod iz peteljke curi bijeli sok slično kao kod smokve.U hladnijim krajevima gdje listovi ranije otpadaju, plodovi ostaju na stablu i izgledaju atraktivno, pa ponekad su čak i pod snijegom. Ova voćka je otporna na niske temperature (-25C). U toplijim krajevima, biljka je zimzelena.Može rasti u USDA zonama 6-9.

Uzgoj


Biljke se sade na sunčanim položajima s razmakom 3x4m. Po izboru tla ova kultura nije zahtjevna, ali preferira topla, dobro drenirana tla. Donekle je otporna na sušu, ali u vrijeme vegetacije u nedostatku vode, potrebno je natapati. U slučaju dužeg razdoblja suše dolazi do defolijacije tj. otpadanja listova i opadanja nezrelih plodova. Jedanput godišnje je potrebno gnojiti NPK gnojivom 10:10:10 u kasno proljeće. Stabla se orezuju na željeni oblik, a grane koje su se formirale prošle sezone, trebaju se skratiti do polovice.

Ljekovita svojstva kineskog duda

Pomlađuje organizam, tjera parazite, regulira razinu šećera u krvi, smanjuje rizik od degenerativnih bolesti, jača bubrege, čisti jetru, pomaže kod zatvora, poboljšava krvnu sliku, ublažava simptome gripe i prehlade, pomaže kod trovanja hranom, alkoholom, gljivama, sprječava nastanak sijedih vlasi, ubrzava zarastanje rana, koristi se protiv visokog tlaka.

Kineski dud se može uzgojiti iz sjemena, ali takve biljke mogu davati plodove tek za 8 do 10 godina,zato je najbolje uzeti cijepljenu sadnicu koja veoma rano dolazi u rod(2-3 god.)Biljka nema zabilježenih bolesti, niti štetnika.Odraslo stablo može dati urod i do 180 kg plodova. Plodovi se beru kada su potpuno zreli i tada su najukusniji.

Superhrana


Stručnjaci tvrde da kineski dud zaslužuje biti uvršten u superhranu, jer sprječava starenje organizma i pomaže kod mnogih bolesti. U narodnoj medicini koristi se protiv upale mokraćnih kanala, bolesti usne šupljine i grla, epilepsije, depresije, nesanice, vrtoglavice, te kod ugriza insekata. Njegov sok dobar je za lakše iskašljavanje, znojenje i mokrenje, te za ispiranje kod upala grla i usta. Čaj od listova Kineskog Duda pomaže kod Dijabetisa.


Slikovni rezultat za cudrang
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,171 sekundi.