Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Amsonia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Amsonia

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Amsonia
    Objavljeno: 09 Lipanj 2016 u 18:54
Amsonia

Rod zeljastih trajnica koje dobro podnose kontinentalnu zimu. Neke mogu uspijevati čak u zoni 3.
Ima ih više vrsta, a ovdje ću opisati glavne karakteristike za Amsoniu Tabernaemontana.

Biljka je to koja grmoliko izraste u visinu od 60-tak centimetara, s time da joj visina varira zavisno od položaja na kome raste: na sunčanom položaju će biti niža, a u laganom hladu će izrasti viša.

To ujedno kazuje da se sadi na sunčane ili lagano sjenovite položaje.
Zahtjevi za vodom su umjereni, na sunčanom i sušem položaju ju ljeti treba povremeno zalijevati.

Sadi se u običnu, dobro dreniranu zemlju.

Cvjeta u proljeće, u svibnju, svijetlo plavim sitnim zvjezdolikim cvijetovima, koji se formiraju u grupi na vrhu stabljike. Na suncu cvijet posvijetli.

Poslije cvatnje stabljike se mogu podrezati za 1/3 do 1/2 visine. Na taj način biljka zadržava gust, kompaktan grmić.

U jesen lišće mijenja boju u svijetlu žutu i vrlo dekorativno djeluje.

Razmnožava se sjemenom ili dijeljenjem.
Ovojnica sjemena se prije sijanja može malo zarezati, a sjeme se može držati u vodi 2 - 3 dana da se pospješi klijanje.
Biljčice uzgojene iz sjemena cvjetat će druge godine.


Ovako izgleda u jesen kada joj lišće požuti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2016 u 21:09
Moja mlada amsonia, prvi puta je cvjetala ove godine.


...jer u njegovu svijetu nije bilo ničega što bi postojalo u prirodi
a da nije djelom Božjeg bića - i obrnuto.
Sarah Dunant
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2016 u 23:45
O, super ti izgleda. I ja imam jednu mladu, ali je još premalena pa neće ove godine cvjetati. Do nedavno nisam niti znala za tu biljku.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2016 u 07:27
Slavice, odlično ti izgleda, sigurna sam da će te dugo uveseljavati-imala sam je u senjskom vrtu, dobro je podnosila sušu, ali je kratko živjela, nestala je treću godinu
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2016 u 09:08
Ja isto imam jako mladu biljku. Cvjetala je, ali jako siromašno pa nisam ju slikala za forum. jedva čekam jesen da se zažuti. Voljela bi da ima duži period cvatnje amsonia, ali neću cjepidlačit. Posebna jei drago mi je da sam ju uspjela nabavit da me uveseljava.

Istina, amsonia je jedna od trajnica koje nestanu nakon tri ili četiri godine, zato se mora razmnožavat svake druge da se osigura da kad orginalna biljka propadne imaš dvije tri 'mlade' pokraj nje.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.