Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Što posaditi na kamenitoj sunčanoj padini?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Što posaditi na kamenitoj sunčanoj padini?

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Mirjanna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirjanna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Što posaditi na kamenitoj sunčanoj padini?
    Objavljeno: 19 Kolovoz 2016 u 16:04
Dakle imam kaskadno uređeni, mediteranski vrt. Nekoliko kamenjara sa agavama, jukama, kaktusima, sukulentima … . ostala mi je ta jedna padina (kamenita, s malo zemlje, na punom suncu, dimenzija cca 5x3 m) na kojoj sam zasadila nekakvu šarenolisnu ukrasnu travu i mislila da sam riješila problem, budući da se jako lako ukorjenjuje, brzo širi, jako je agresivna te ne daje mjesta korovu i nije zahtjevna po pitanju zalijevanja. Međutim ovog ljeta se gotovo potpuno osušila i izgleda jako ružno. Vjerojatno zato što je na padini uglavnom kamen sa vrlo malo zemlje i trava se nije duboko ukorijenila.
Zbog toga bih ju počupala i zasadila nešto drugo. Molim za ideje!

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2016 u 11:51
Pozdrav Tongue!
Teško mi je vizualizirati taj prostor pa bi nekakva fotkica jako dobro došla Wink.
Mislim da je ovdje najveći problem što vrsta tla (pretežno kamenito) ima jako malo ili uopće nema svojstvo zadržavanja vlage. Tlo je porozno i sva vlaga jednostavno samo prođe. Pretpostavljam da su ti se iz tog razloga i trave osušile. Kolike je otprilike veličine taj kamen koji prekriva padinu i da li ga ima i u dubljim slojevima ?
Da li je padina u prednjem ili stražnjem dijelu vrta, da li dolaze u obzir i veće biljke (npr. palme) ili samo nekakve pokrivačice ?
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2016 u 00:06
Možda da probaš s delospermom, smiljem, campanulama
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2016 u 10:27
Čuvarkuće, hrpu čuvarskuća. Nema lijepšeg od toga, a one ne zahtijevaju apsolutno ništa. Gotovo da mogu rasti i na kamenu!
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2016 u 14:34
Juniperus horizontalis, Santolina, Coreopsis, Lavandula angustifolia,  Thymus serpyllum,  Stachys byzantina, Iberis, Lobularia maritima, Portulaca grandiflora , Aubrieta deltoidea, sve vrste seduma...
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2016 u 07:39
Gledajući što je napisala Andina ... Aubrieta deltoidea bi doista mogao biti dobar izbor. Prekrasna je i voli kamenjar.



Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2016 u 23:20
Meni malo nije jasno kaskadni vrt?
To bi bili bazeni u stepenicama kao ovo
http://www.google.hr/search?q=kaskadni+vrt&hl=hr&biw=1025&bih=476&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjSx-es-NXOAhXIjCwKHUrOAXcQ_AUIBigB


Padina je već nešto drugo. Trebala bi neka slika vaša ili neki primjer što je to, da bi vam savjetovali.

Kaskadni vrt je nešto što se može doraditi do savršenstva.
Može se napraviti tako da se stavi najkvalitetnije zemlja i da se dno is tranice oblože jačim propusnim geotekstilom za ceste. Drenažu ima od kamenitog dna, pa nije potrebna dodatna. Može se dio obložiti i najlonom recimo bočne strane, a dno samo geotekstil da bi bilo propusno za vodu.
Tu bi mogle sve biljke bez obzira na zahtjevnost. Neke biljke se mogu ukopati i u posudama da se omogući veća vlaga, kao recimo hortenzija ako ima sjene.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Mirjanna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirjanna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2016 u 16:49
Hvala svima na zanimljivim idejama.
Kaskadni vrt bi značio „bazeni u stepenicama“, red ravnih pa red nakošenih, dakle padina, okruženih zidićima i stepenicama. Ja tih „bazena“ i padina imam više i gotovo sve su tematski razrađene i zasađene (većina u zadnjih godinu, dvije). Za ovu, nazovimo ju posljednju padinu, ponestalo mi je više ideja, snage itd. (pristup cesti ima samo gornja kaskada tako da sav materijal zahtjeva ručno prebacivanje na niže razine).
Dakle, ostala je ta jedna padina koju sam htjela za sada što jednostavnije (ne nužno – razlozi gore navedeni) zasaditi i najvažnije da se tematski ne ponavljam, budući da imam već dva kamenjara sa različitim trajnicama (delospermama i sl), jukama i agavama, dva sa sukulentima, kaktusište, jedan „bazen“ sa palmama, smiljem, ružmarinom, lavandom i sl., padinu sa dracenama, cordylinama Australis, raznim ukrasnim travama. Ima tu i geotekstila i dijelova zasutih šljunkom i sl. .
Budući da imam tih bazena i padina sa izmiksanim trajnicama, sukulentima i sl. mislim da bi bilo zanimljivije nešto jednoobrazno a održivo na takvim uvjetima.
Mjesto je na punom suncu, bez sjene, s malo zemlje, puno sitnog i nešto krupnijeg kamena na površini kao i u dubljim slojevima, jer je sve nasipavano. Po površini je prebačena mreža, sa rupama cca 10x10 cm, da dodatno drži kamen. Ona travama ne bi smetala, niti čuvarkućama, ali recimo ako bih stavila hrpu agava (one se relativno brzo, gotovo nezaustavljivo šire iz korijena), kako bi rasle i debljale, mreža bi se urezivala… .
Ova ideja sa samim čuvarkućama je održiva i zanimljiva. Jedino što će mi ih trebati čitava zaliha vrtnog centra za prostor od 3x5 m2. Koliko bih ih gusto trebala saditi i koliko će im trebati da prekriju takvu površinu?
Aubriete su mi krasne. Da li bi one trpjele takvo tlo i uvjete? Njih bi pretpostavljam trebala zasijati? Ne sjećam se da sam ih viđala kao sadnice u vrtnim centrima. Koliko bi vremena trebalo da takva padina oživi?

Izvinjavam se što me nekoliko dana nije bilo pa sam morala malo odužiti.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2016 u 20:23
A festuca?




Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2016 u 20:51
http://www.pinterest.com/pin/428404983286295016/

http://www.pinterest.com/pin/122441683596517677/

Možda na linkovima nađeš kakvu ideju.
Možda žednjaci, vince bi mogle (njih ni nuklearka ne može uništiti).
Gdje sadiš biljku iskopaj rupu pa naspi kupovnog humus zemlje, tako ćeš i obogaćivati tlo.
I samo da nađem slike još nekih biljaka.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2016 u 20:56
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2016 u 21:03
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2016 u 21:20
Alstroemerije bi možda mogle u to, ali nisam sigurna. Pa zečije uho, Dihondra repens. ukrasna travica

Evo i tu ideja http://www.stepables.com/

Za jako sunčane, suhe položaje, za padine i strmine

Armeria caespitosa - travulja
- visina: 5 cm
- doba cvjetanja: IV - V
- boja cvijeta: ružičasta

Nepeta mussinii - mačja meta, mačjak
- visina: 25 - 30 cm
- doba cvjetanja: VI - X
- boja cvijeta: ljubičasta

Artemisia nitida - komoljika
- visina: 10 cm
- doba cvjetanja: VI - VII
- boja cvijeta: žuta

Phlox subulata - jastučasti plamenac
- visina: 5 - 10 cm
- doba cvjetanja: V
- boja cvijeta: bijela, ružičasta, ljubičasta

 Cerastium bibersteinii - rožac
- visina: 10 - 20 cm
- doba cvjetanja: V - VI
- boja cvijeta: bijela

 Potentilla alba - petoprst, petolist
- visina: 5 - 10 cm
- doba cvjetanja: IV - VIII
- boja cvijeta: bijela

 Hieracium x rubrum - kosmura
- visina: 5 cm
- doba cvjetanja: VI - VII
- boja cvijeta: crveno-narandžasta

 Sedum floriferum - žednjak
- visina: 5 - 20 cm
- doba cvjetanja: VI - VIII
- boja cvijeta: žuta

 Hypericum olympicum - pljuskavica
- visina: 15 cm
- doba cvjetanja: VI - VIII
- boja cvjetanja: lumun-žuta

Veronica incana - čestoslavica
- visina: 5 - 10 cm
- doba cvjetanja: V - VIII
- boja cvijeta: tamno-plava
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Mirjanna View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mirjanna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2016 u 15:22
Hvala puno na ovoj paleti šarenih ideja!
Sad samo da sve to na miru izguglam i iskombiniram. Jedino se bojim da ste me sada previše inspirirale te ništa od moje prvotne ideje o jednostavnom (fizički i financijski)rješenju ...

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.