Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Isplativost vrta
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Isplativost vrta

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 511
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Isplativost vrta
    Objavljeno: 11 Siječanj 2018 u 14:22
Drage moje, evo danas krene rasprava o tome isplati li se vrtu. Zanima me Vaše mišljenje.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2018 u 16:26
Ne znam u kojem smjeru je išla rasprava o isplativosti vrta. S financijske strane se ne isplati ako čovjek ne može sve uraditi sam (kao što je kod mene slučaj), potrošim daleko više novaca nego je tržišna vrijednost proizvoda u mom vrtu. No, meni se vrt isplati raditi jer znam što jedem, nikakve kristalone, umjetna gnojiva, agresivna zaštitna sredstva i sl. ne stavljam, pa samim tim, povrće iz mog vrta je zdravije od onog kupljenog. Volim raditi u vrtu, iako nekad nemam vremena za uraditi sve što treba, pa me to mrvicu živcira. Inače, kad čujem priče kako se ništa ne isplati raditi, kosa mi se digne na glavi. Sadim ili sijem u vrtu krumpir, tikvice, mahune, mrkvu, celer, peršin, salatu, krastavce, rajčice, paprike, patlidžan, ciklu, luk.... imam za svoje potrebe i još nekome za dati i to me veseli. Ne mogu zamisliti činjenicu da imam zemlju ispod kuće, vodu, dvije zdrave ruke i da trebam u dućan po mrkvu ili peršin. Mislim da ljudi koji žele sebi dobro to ne rade. Posadila sam voćnjak, tridesetak voćki, dvadesetak jestivih loza i prošle godine mi je mraz sve odnio, nijednu trešnju, višnju, jabuku...nisam imala, ali bilo je jagoda, malina, ogrozda, kupine, aronije, ribizla, pa opet dobro. Ništa ne može zamijeniti osjećaj kad uberem plod iz svog vrta, tako da se meni itekako isplati raditi...
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
catalpa View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 16 Srpanj 2014
Lokacija: zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje catalpa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2018 u 20:22
Ništa mi nije slađe nego prošetati vrtom i najesti se bobičastog voća ili drugog kojeg ne moram ni oprati. Potpisujem Nisu kaj se tiče financijske isplativosti i utrošenog rada i truda, samo kad bi o tome razmišljali ne bi ni sadili  ni uživali.
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2018 u 22:35
Obrađivati vrt za svoje potrebe financijski se nikako ne isplati, ali kad krenu plodovi, to je osjećaj koji razumiju samo oni koji imaju ili su imali vrt. U prirodi je čovjeka da stvara, stvara nešto dobro. Kako je zdrave hrane sve manje, zar nije privilegija proizvoditi je? I nije sve u financijama. Isplativost je u boravku na friškom zraku, kretanju i radu što je fizički i psihički dobro za zdravlje.


     
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 511
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2018 u 14:26
Mislim na to kad kupim sjeme salate pa se divim koliko od te jedne vrećice može ispasti glavica salate, pa kad skupim svoje sjeme, ne moram to sjeme više kupovati.Ako posijem peršin, uvijek mogu svježi ubrati, ne moram po svaku sitnicu u dućan.A kad posadim češnjak i imam svoj, ne moram kupovati onaj češnjak koji se uvozi čak iz Kine.Moja mrkva nije krupna kao u dućanu,ali je tako svježa i hrskava.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2018 u 17:47
Ne znam kako se financijski ne isplati uzgajati vlastiti vrt, jer se svaka biljka koja se posadi višestruko isplati.  Puno omanje se mora uložiti nego što se dobije proizvoda, naravno ako se gledaju financije. 

Druga je stvar koliko je to nekome isplativo se zezati, kad može dati 200-300 kn i ne zezati se sa svime nekoliko mjeseci .

a prije svega se ne mora jesti špricano i zatrovano....
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2018 u 18:15
Ja sam desetak godina imala povrtnjak i meni se što se tiče novca više isplatilo kupiti gotovo nego uzgajati u vrtu, iako sam sama sve radila i jedno vrijeme sijala u stanu te si uzgajala presadnice.

Naime, da bi dobila donekle zemlju pogodnu za obradu, morala sam platiti dovoz dva kamiončića pijeska i dobrano se naradila dok sam ga razgrnula, uštihala i izmiješala sa zemljom.
Isprva sam kupovala presadnice pa mi je ispalo da sam za cijenu jedne presadnice mogla kupiti (bez da maknem prstom, kopam, zalijevam...) skoro toliko plodova koliko sam sa te presadnica ubrala ploda. 
Stajsko gnojivo me također koštalo kao svetog Petra kajgana, a na njega se navukle ionako već prisutne krtice i voluharice pa sam morala prestati gnojiti stajskim gnojivom i preći na dohranu kompostom i mineralnim gnojivom. 

Za izradu kompostera sam uložila 2-3 tisuće kuna i još se svake godine dobrano naradim prosijavajući kompost da bi bio sitan i upotrebljiv.

Za zalijevanje (uz svoju kišnicu u cisterni) vodu sam mjesečno plaćala po 200 kuna, a ranije dok nije bilo tamo vodovoda naručivala sam cisterne i pretakala u svoju cisternu za kišnicu i to me je koštalo kroz sezonu više nego sada voda iz vodovoda.

Za period prilagođavanja presadnica za boravak u vrtu kupila sam poseban šator i "ormar" koji su se danju otvarali, a noću zatvarali i čuvali presadnice od hladnoće. I to je koštalo više stotina kuna.

Za svako sijanje presadnica trebalo je kupiti nekoliko vreća supstrata za sijanje...

Sistem sa automatikom za zalijevanje kap po kap je također koštao...

Dakle, kada bih sve to zbrojila, onda apsolutno nema nikakve uštede u vlastitom uzgoju za malu obitelj. 

Međutim, ono što ste i svi vi ranije naglasili kao prednost, prvo je činjenica i užitak da jedeš plod koji je rastao pred tvojim očima, kojega su tvoje ruke uzgojile, za kojeg znaš čime si ga hranio i zalijevao, kojeg ubereš onda kada je doista dozreo i kada ima najbolju aromu - e, to je ono što nemaš gdje kupiti! 

To je vrijedno svih uloženih novaca i svega uloženog rada i bolova u leđima...
Uz to se dobrano razgibaš i te aktivnosti te drže da ne zahrđaš.

Ja sam nažalost zbog krtica odustala od povrtnjaka i sada imamo samo jednu gredicu koja je na dubini od pola metra zaštićena žičanom mrežom, a na površini ima okvir od glatkih dasaka tako da krtice ne mogu niti kroz zemlju, niti preko dasaka doći na gredicu. I nema mi većeg užitka nego ubrati rajčicu ili mali krastavac, obrisati i u slast šećući vrtom pojesti.


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2018 u 18:36
Cimi kad tako napišeš šta si sve uložila, onda se definitivno ekonomski ne isplati. 

Mi si svoje sadnice uzgajamo, i sadimo u vrt u običnu zemlju. 
Na početku pognojimo i samo zalijevanje.... 
 I ne ispadne tako skupo. 
Na vrh
Smokva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2017
Lokacija: Čazma
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smokva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2018 u 22:15
Ja sam nova na forumi,pogledala sam sve vaše vrtove,prekrasni su i ja imam vrt ,te 30 vočaka u kojima moja obitelj uživa.Mislim da je isplativije jesti zdravo,nego sve špricano iz trgovine,
Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2018 u 13:16
dobrodošla  Smokva,  drago mi  je  da  si  se javila. Možemo li ocekivati koju sličicu tvog vrta?
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
Smokva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2017
Lokacija: Čazma
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smokva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2018 u 18:32
Dok prestane kiša,slike plastenika i vrta ću poslikat,paradajz u plasteniku mi je počeo crveniti
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.