Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Liriodendron tulipifera

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Drveće
Opis foruma: Sve vezeno za drveće u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2507
Datum ispisa: 07 Lipanj 2024 u 15:15
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Liriodendron tulipifera
Objavio: Božikovine
Tema: Liriodendron tulipifera
Datum objave: 30 Studeni 2008 u 01:26


Dali netko ima iskustvo s uzgojem ovog stabla iz sjemena?
Kakva su vaša iskustva s ovim drvetom?



Odgovori:
Objavio: Fatka
Datum objave: 30 Studeni 2008 u 10:05
Klijavost je jakooo losa.Mozda 2-3 %.Ja sma sijala ne znam ni broja koliko sam imala sjemeneki proklijjale dvije i na kraju mi i one uginule.Ja sam kupila odraslu sadnicu blizu 2 m visine.Mene isto zanima kada ce cvjetati?


Objavio: OTOK
Datum objave: 30 Studeni 2008 u 11:37
Ovo prvi put vidim, prekrasno je, volim stabla koja cvatu. Da li ovo stablo raste negdje kod nas i gdje nabavljate sjemenke?


Objavio: Božikovine
Datum objave: 30 Studeni 2008 u 12:03
Drvo raste kod nas tako da je do sjemenke relativno lako nabaviti. Prvi problem je što je klijavost jako niska a drugi je što biljka traži dosta vlage.
Provjeriti ću sve detalje u bukvaru pa ih napišem.

-------------


Objavio: Božikovine
Datum objave: 30 Studeni 2008 u 12:34
Preferira duboke, bogate i vrlo vlažne zemlje, ne u izobilju, niti je to pravilo. Korijen je mesnat. Rast je prilično brz. Tipičan oblik krošnje je konusan.

Stablo raste iz sjemena odmah, sjeme treba sijati u finu mekanu zemlju, a smrznutome je klijavost upitna. Ako se sije u jesen, niće u proljeće, ali ako se sije u proljeće često ostaju godinu dana u zemlji. Sjemenke s najviših grana starog stabla najbolje klijaju. Trebalo bi se lako razmnažati reznicama.

Ovo sam pronašao na netu a jedno stablo raste kod nas, u gradskom parku pa ako imaš želju da pokušaš s uzgojem, javi.

-------------


Objavio: Željka
Datum objave: 30 Studeni 2008 u 12:42
WOW! Ubijate me u pojam s tim biljkama! Sva sam unezvijerena od silnog naručivanja i kupovanja i staaaaalno nešto novo! Božikovine jel se mogu ja javiti za sjeme ako nije problem?

-------------


Objavio: Božikovine
Datum objave: 30 Studeni 2008 u 12:51
Pronjuškat ću oko stabla, drži palčeve da nađem sjemenke i da im hladnoća nije naudila.

-------------


Objavio: hana
Datum objave: 01 Prosinac 2008 u 16:13
ne isplati se uzgoj iz sjemena, jako je težak a ima za kupiti sadnice.Ja sam vidjela čak kod Peveca. Cvate navodno nakon 25g starosti


Objavio: Božikovine
Datum objave: 01 Prosinac 2008 u 18:00
Najjednostavnije je kupiti gotovu biljku, ali tu nema gušta.
Znam da je uzgoj iz sjemena jaaaako težak i treba puuuuno vremena do cvatnje. Ostaje da isprobam uzgoj reznicama i tu je još margotiniranje, bonsai metoda.
Kad to sve isprobam i ako nebude rezultata, možda svratim u Pevec.   

-------------


Objavio: hana
Datum objave: 01 Prosinac 2008 u 18:15
ok, i ja volim iz sjemena dobiti biljku. Mislila sam da ti se žuri dobiti odraslo stablo pa sam rekla gdje ga ima - sretno sa uzgojem


Objavio: Fatka
Datum objave: 01 Prosinac 2008 u 18:33
Ma dajte kakvih 25 godina tko vam to rece.


Objavio: hana
Datum objave: 02 Prosinac 2008 u 16:00
enciklopedije


Objavio: Božikovine
Datum objave: 11 Prosinac 2008 u 00:48
Pribavio sam par reznica koje ću pokušati zakorjeniti. Budu li rezultati očekivani biti će biljčica za podjelu.

-------------


Objavio: Tija
Datum objave: 12 Prosinac 2008 u 12:49

A može se to uzgojiti kao topiar, znaš ono stabalce sa okruglo šišanom krošnjom?



Objavio: Fatka
Datum objave: 12 Prosinac 2008 u 14:17
A svima priraslo za srce tulipanovac.Zaista ima lijep cvijet, eh sada kada cu docekati pa da se pohvalim.smile162


Objavio: Fatka
Datum objave: 05 Svibanj 2009 u 08:39
Ovo je moj tulipanovac kojeg sam kupila prosle godine.
Imam i mladih iz sjemena koje sam ove godine sijala ali jos ih nisam slikala.


Objavio: Fatka
Datum objave: 05 Svibanj 2009 u 08:40
Zaboravih upitati, kada bi se mogla nadati cvjeticima?


Objavio: Zrinka
Datum objave: 04 Kolovoz 2009 u 11:35
Pozdrav svima :-)

Tulipanovac je stablo koje naraste 40 (60) m visine, ima lijepe uspravne cvjetove koji izgledaju poput tulipana (otuda i naziv) , cvjeta od ožujka do lipnja. Važno je spomenuti da su svi dijelovi biljke otrovni, posebno kora i drvo.

Lijepe primjerke možete vidjeti u Arboretumu Opeka, a i u Varaždinu je zasađen mladi drvored tulipanovca.


Objavio: nata07
Datum objave: 04 Kolovoz 2009 u 18:18
gdje je to zasađeno u Varaždinu?

-------------
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti


Objavio: Zrinka
Datum objave: 05 Kolovoz 2009 u 13:16
U Varaždinu kod onog novog parka za mlade, preko novog Mercatora. 


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Kolovoz 2009 u 16:11
Onda idemo u "park za mlade",to moram vidjeti u živo.Samo da vidimo kad sjeme dozrijeva pa da krenemo u sakupljanjeBig%20smile


Objavio: Zrinka
Datum objave: 07 Kolovoz 2009 u 10:47
Može! Thumbs%20Up

Plodovi dozrijevaju u jesen ( skupni plod 5-8 cm dugačak , sastavljen od 60- 100 perutki). Perutka 35-55 mm dugačka , smeđa, oraščić sa 1-2 sjemenke




Objavio: Fatka
Datum objave: 07 Kolovoz 2009 u 13:12
Da samo znas da je klijavost jako mala.Ja sam mnogo posijala i nikle mi samo 4 biljke.Ja imam sadnicu kupila prosle godine ali mi jos nije cvijetala.


Objavio: Božikovine
Datum objave: 07 Kolovoz 2009 u 23:33
Mi pokušavamo zakorijeniti reznice. Bude li uspjeha javio se.

-------------


Objavio: Fatka
Datum objave: 08 Kolovoz 2009 u 00:58
Kolike reznice trebaju biti, koje debljine?Da li oziljavate sa HORMONOM?


Objavio: Mira K
Datum objave: 24 Svibanj 2010 u 20:08
Ima li  ovo za kupiti gdje u Rijeci i okolici i koliko košta? Uspjeva li kod nas?


Objavio: Božikovine
Datum objave: 28 Ožujak 2011 u 11:02
Uspjeva na kontinentu. U gradskom parku imamo jedan stari primjerak.

-------------


Objavio: medomann
Datum objave: 30 Ožujak 2011 u 00:28
Pozdrav svima! opet ste nasli na super drvo! nikad kraja s vama i tom ljepotom prirode! prije nego i sam poželim imati jedno, da li bi netko znao da li pčele posjećuju njegove cvjetove?


Objavio: Božikovine
Datum objave: 30 Ožujak 2011 u 21:09
Pčele posjećuju njegove cvjetove ali problem je što cvjetova ima relativno malo tako da nije interesantna biljka za pčelarenje.


-------------


Objavio: medomann
Datum objave: 01 Travanj 2011 u 02:58
Nije u šoldi baš sve!
Nije bitno da sve obilno medi, već da sve što medi bude na mjestu jednom - u mom budućem medonosnom botaničkom parku.
 
pokazao sam drvo prijatelju s posla koji ima veliki nekomercijalni voćnjak (za dušu i rakiju; duša=rakijaSmile) i ništa ukrasno ne raste, ali kad sam mu pokazao tulipanovac i liquidambar, našao je tamo neki šumarak di će ih zasadit. Danas sam zbog liječničkih pregleda morao u ZG i dok sam čekao svoju jedinu, prošao sam u obližnji neki kao vrtni centar u Dubravi i pronašao 2m visoke sadnice, ili nešto niže, liquidambara, po cijeni od 490kn. Pa to je pljačka gora od privatizacije! uglavnom, tamo je sve živo po 490kn, od voćaka, javora, lipa, skoro sve! i ono što raste na svakom koraku, u svakoj šumi. Tako da još jednom definitivno treba samostalno uzgajat biljke, zaobilazeći rasadnike, a da ne pričamo koliko je veći osobni gušt i pobjeda, kad iz one male neprimjetne sjemenke nikne ogromno stablo. kad sam se počeo baviti ramnožavanjem medonosnog drveća i grmlja, totalno me očaralo kako iz tih sjemenki pokupljenih doslovno sa ceste niče stablo u maloj čaši i traži veću, kao i gladna beba kad plače za bočicom mlijeka.
Božikovine, kako stoji stanje sa sjemenkama tulipanovca i kako su prošli oni pokušaji s reznicama?
negdje sam čitao, možda i na ovom forumu dok se još nisam bio registrirao, ali mislim da je neki drugi, da se vrbe onako lako prime kad ih zapiknemo u vlažnu zemlju ili vodu zato jer imaju puno hormona rasta i onda ako zajedno sa šibom vrbe (mislim da je najbolja žalosna vrba - Salix Babilonica) u posudu s vodom stavimo reznicu neke druge vrste i ova će ožiliti zbog utjecaja hormona vrbe. vjerojatno vi to već znate, ali pitam vas da li bi to možda bilo primjenjivo u razmnožavanju  tih slabo razmnoživih vrsti poput tulipanovca. Negdje sam čitao vaš post da treba nasjeckati korjen kupine, da li se i na taj način možda nesto može postići?
toliko za sada, uglavnom, priključio bih se grupi koja bi htjela imati tulipanovac in da house. Pozz


Objavio: Božikovine
Datum objave: 06 Travanj 2011 u 07:10
Medomann, reznice tulipanovca su u zemlji, ispod boce i za sada ne daju neke rezultate no nada umire posljednja.
Druge reznice(ovogoišnje) su u vodi(& vrba) i čekaju daljnje akcije.

-------------


Objavio: medomann
Datum objave: 06 Travanj 2011 u 17:45
ispod boce? znači kao zaštićene u nekoj mikroklimi? možda ne shvaćam dobro? jel mi možete skroz kratko objasnit onaj korijen kupine nasjeckan u zemlji, zašto je to dobro?


Objavio: Božikovine
Datum objave: 08 Travanj 2011 u 01:07
Medomann, reznice su poklopljene s odrezanom plastičnom bocom zbog zaštite i mikroklime a korijen kupine ima dosta hormona rasta.
Narezane grane vrbe se koriste kad reznice stavljamo u vodu a efekat je isti kao da u vodu stavimo acisal.

-------------


Objavio: antun007
Datum objave: 08 Travanj 2011 u 08:16
Kod nas ispred škole ima to drvo....

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Božikovine
Datum objave: 08 Travanj 2011 u 09:04
Antune, organiziraj akcije "prikupljanje reznica" i "prikupljanje komada korjena".

-------------


Objavio: Mira K
Datum objave: 08 Travanj 2011 u 13:48
Našla sam sadnice u rasadniku "Fuderer" u Valpovo veličine 170cm i košta 100,00kn ( samo je dostava upitna, HP Expresom je moguće samo neznam koliko bi koštalo, provjerit ću).


Objavio: Božikovine
Datum objave: 09 Travanj 2011 u 07:12
Mira, ajde provjeri kako su uzgojene sadnice, dali iz sjemena ili reznicama?
Ako su uzgojene iz sjemena treba dugo čekati da procvatu.

-------------


Objavio: Fatka
Datum objave: 09 Travanj 2011 u 17:30
Ja sam kupila sadnicu dosta veliku ima vec tri godine ali nema pojma da ce cvjetati.


Objavio: Božikovine
Datum objave: 09 Travanj 2011 u 17:36
Ovo stablo procvate tek nakon 6 do 8 godina(ponekad i više), ali vrijedi čekati da procvate.
Cvjetovi su vrlo lijepi, zlatno-žuto-narančaste boje. Neobičnog su oblika i intenzivnog mirisa. Cvatnja traje od kraja svibnja do početka srpnja.

-------------


Objavio: sequoiadendron
Datum objave: 10 Travanj 2011 u 21:17
E, moj Liriodendron, uzgojen iz sjemena, je star oko 6 godina. Visina je više od 2metra. Lani je narastao samo 10cm,jer sam ga na prolječe presadio u nazad u posudu, jer mu tamo, di je rastao, nije bilo dosta mjesta. ALi prije presadživanja,, narastao je oko 1metar. Ali ove godine,če sigurno narsti za koji metar. A kada nadžem mjesto za njega, posadit ču ga.

Sjeme jako salbo klija, to je istina.Mžda , bi se gam mogllo razmnožavati, isto kao podlage za jabuke.
Ato se radi tako, da sposadiš jednu stablo i ga odrežeš na visinu možda 30cm. I ono počne da jako tjera, i kada su grane malo narasle, zasipa se ih zemljom i do druge godine se ukorenini. Kod jabuka ide, tribalo bi propat kod liriodendrona. Tako se isto rasi sa magnolijama.


Objavio: antun007
Datum objave: 11 Travanj 2011 u 07:14
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

Antune, organiziraj akcije "prikupljanje reznica" i "prikupljanje komada korjena". [IMG]smileys/smiley2.gif" align="middle" />


Reznica će sigurno biti....

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Božikovine
Datum objave: 11 Travanj 2011 u 07:45
Originalno poslano od člana sequoiadendron sequoiadendron napisao:

E, moj Liriodendron, uzgojen iz sjemena, je star oko 6 godina. Visina je više od 2metra. Lani je narastao samo 10cm,jer sam ga na prolječe presadio u nazad u posudu, jer mu tamo, di je rastao, nije bilo dosta mjesta. ALi prije presadživanja,, narastao je oko 1metar. Ali ove godine,če sigurno narsti za koji metar. A kada nadžem mjesto za njega, posadit ču ga.

Sjeme jako salbo klija, to je istina.Mžda , bi se gam mogllo razmnožavati, isto kao podlage za jabuke.
Ato se radi tako, da sposadiš jednu stablo i ga odrežeš na visinu možda 30cm. I ono počne da jako tjera, i kada su grane malo narasle, zasipa se ih zemljom i do druge godine se ukorenini. Kod jabuka ide, tribalo bi propat kod liriodendrona. Tako se isto rasi sa magnolijama.



Tulipanovac i magnolija su u bliskom srodstvu pa bi ovaj način mogao upaliti. Kao što si napisao - treba probati.

-------------


Objavio: Mira K
Datum objave: 24 Travanj 2011 u 18:05
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

Mira, ajde provjeri kako su uzgojene sadnice, dali iz sjemena ili reznicama?
Ako su uzgojene iz sjemena treba dugo čekati da procvatu.
 
Nisu mi znali reći kako su uzgojene. Ma nema veze..
 
Imam pitanje? Sada bi mi trebali dovesti drvo od 2 metra pa neznam dali nije kasno da se zasadi kos nas na moru. Može li mi tko odgovoriti? Kakva zemlja treba? Sunce ili hlad?


Objavio: trava
Datum objave: 26 Travanj 2011 u 09:08
Vjerojatno je to kontejnirana sadnica pa za nju nije nikad kasno,Tulipanovac traži duboku i svježu zemlju,odgovarat će mu da prvih godina bude u šarenom hladu što će mu osigurati i malo zračne vlage,brzo raste pa mu treba osigurati širok prostor,odnosno biljke koje mu budu u blizini kasnije bi mogle patiti u njegovoj hladovini.Prekrasno stablo,ali nije za moje podneblje,ne bi se dobro osjećalo na dalmatinskim žegama.


Objavio: Mira K
Datum objave: 26 Travanj 2011 u 10:08
Trava, kupljeno je u Valpovu i danas stiže. Dva metra 150,00kn! Zar nije dobra cijena? A što se žege tiče, znam d ni kod mene nije baš da će uživati ali Martinkovac je malo hladniji pa ću vidjeti. Hvala na informacijama! Kako tvoje palmice? Hej, u četvrtak idem u Opatiju ( sajam je cvijeća) i ići ću do hotela Belvedera u Opatiji da vidim sadašnje stanje pa ćeš imati sličice ( barem to dok ne bude sjemenki) Wink


Objavio: antun007
Datum objave: 12 Lipanj 2011 u 20:00
Božikovine...

Kako je prošlo zakorjenivanje reznica, jel šta uspijelo...

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: antun007
Datum objave: 22 Lipanj 2011 u 21:15
Pozdrav, zanima me kako i kad razmnožiti drvo tulipanovac, hvala...

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: administrator
Datum objave: 23 Lipanj 2011 u 09:29
jesi probao povijusama?


Objavio: antun007
Datum objave: 23 Lipanj 2011 u 10:13
Nisam probavao nikako, imam jedno drvo ispred škole pa bi najbolje bilo reznicama...

A kako ide to s povijušama?

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: administrator
Datum objave: 23 Lipanj 2011 u 14:45
ako je drvo veliko onda tesko.... mislio sam da si nabavio mlado stablo pa da pokusas ....
 
probaj onda reznicama ali mislim da nije pravo vrijeme sada... provjerim jos  dali je u proljece ili jesen a sada ne sigurno


Objavio: Mira K
Datum objave: 29 Travanj 2012 u 14:23
Mojn tulipanovac je nestao iste zime kada je osađen i za divno čido tjera ponovo iz zemlje. Ima dvije grane pa ću probati jednu iskoristiti za zakorjenjivanje.
Kako je vama uspjelo to zakorjenjivanje?
Kada se to radi?


-------------
Rijeka



Objavio: Lovro
Datum objave: 29 Travanj 2012 u 15:26
Ja čitam...moj tulipanovac nestao...i pomislim...ma ne opet...kad ono...ovaj put kriva zima...nadam se da ćeš uspijeti u svom naumu!
Vjerovatno ak ti klije iz zemlje...polegneš tu granu skroz dolje, na ta staviš dobar sloj zemlje, može i neki kamen gore..i nek stoji do drugog proljeća...naravno kraj grane nek bude bez zemlje..


-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: Mira K
Datum objave: 29 Travanj 2012 u 16:23
Hvala Lovro na informacijiSmile
Ah, da NESTALA mi je bijela lagostremija iz Njivica.
Dobar poznavac njezine pozicije i poznavalac biljke jerdnostavno je iščupao i odnio.
Neka mu je sa... (..) srećom!Thumbs%20Down


-------------
Rijeka



Objavio: Free
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 13:37

Moj tulipanovac, kupljen kao mlada sadnica pred 17-18 godina raste!!  Na sunčanom položaju, zemlja je kod mene super, i hranljiva i rahla, izdržao je i +39 ali i -27 !!   Ali cvijet nisam još dočekala, pa moram nažalost reči da vjerujem da cvate nakon 25 godina !!


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: Mira K
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 21:04
Uh, Free nisi me baš obradovala sa cvjetanjem Confused

-------------
Rijeka



Objavio: Free
Datum objave: 03 Lipanj 2012 u 19:36
http://imageshack.us/photo/my-images/13/sam6736.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

http://imageshack.us/photo/my-images/109/sam6735.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

Još ću, valjda, imati strpljenja nekih 7-8 godina da vidim cvijetove uživo !!


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: rubensica
Datum objave: 11 Rujan 2014 u 21:40
Ja sam danas pokupila sjeme u parku, a sad vidim u ovim starim postovima da se bas i ne isplati sijati



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk