Ispiši stranicu | Zatvori prozor

bonsai

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Bonsai
Opis foruma: Sve o bonsaiju, njegovom uzgoju, potrebnoj opremi i sl.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=105
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 12:19
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: bonsai
Objavio: dina
Tema: bonsai
Datum objave: 10 Travanj 2007 u 15:04
Namjeravala sam sebe pocastiti jednim bonsaiom ali sam odlucila predhodno vas pitati kakav je on za odrzavanje ,sta voli a sta ne ,
pa eto svaki bi mi savjet dobro dosao   



Odgovori:
Objavio: shasha
Datum objave: 10 Travanj 2007 u 20:38
Ja ti mogu samo odgovoriti na onaj dio..."kakav je..." Lijep jeeeeeeBig%20smile.Nikako da si i ja jednog kupim pa ti ne mogu pomoći,ali ćeš zato ti meni kad ga kupiš,a onda jedne godine ga i ja nabavimTongue


Objavio: dina
Datum objave: 10 Travanj 2007 u 20:41
ma ja sam se tako zaljepila za bonsai tako da cu ga sutra najvjerovatnije kupiti a i malo sam po internetu ceprkala i odluka je pala pocastit cu sebe jednim malim bonsaiom a vas slikama naravno


Objavio: shasha
Datum objave: 10 Travanj 2007 u 21:08
jupiiiiClap


Objavio: dina
Datum objave: 12 Travanj 2007 u 17:12
evo ga jucer sam sebe pocastila a danas cu vas



http://imageshack.us">


Objavio: Donata
Datum objave: 12 Travanj 2007 u 17:32
Prekrasno!!!Heart


Objavio: dina
Datum objave: 12 Travanj 2007 u 18:22
hvala


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Travanj 2007 u 21:37
Prekrasan jeClap.


Objavio: lana2
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 07:53
Dina Thumbs%20Up Često ih gledam ali su dosta skupi.


Objavio: dina
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 16:35
ma jesu oni skupi ali jednostavno sam morala da ga gupim jer takva sam


Objavio: Donata
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 18:01
Dina bonsai je prekrasan.Clap
Imala sam sličan bonsai davno i ne sječam se ni kako je završio.
Sada ako budem kupovala bonsai kupit ću bonsai -mala maslina.
To mi se sviđa i autentično je.Heart



Objavio: dina
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 18:08
ja sam jedva ovaj pronasla
ima njih jos ali ovaj mi se nekako svidio a iskreno nemam pojma kako se zove


Objavio: shasha
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 19:56
Eto,a baš te htjela pitati kako se zoveWink.Ja sam razmišljala da probam(ko i sve ostalo..stablašice i sl.) doma napraviti bonsai.Našla neke članke i malo se zamislila,pa tu treba puno vremena.Ne znam hoću li ga naći uz sve to cvijeće koje imam.Možda bi i probala ali najviše što me buni je rezanje korjena.Ne znam kako bi to izvela.Ima li netko ko je to radio?


Objavio: dina
Datum objave: 17 Travanj 2007 u 14:21
neznam sasha ja sam vikend provela trazeci stablo iz kojeg rastu mladice da bih probala napravito svoj bonsai(i nasla sam)
mozda i uspijem i onda onako sva ponosna stavim
slikice da ga vidite
jer ovo sto sam uradila mislim da nece uspjeti


Objavio: shasha
Datum objave: 17 Travanj 2007 u 21:28
Koliko sam ja čula bonsai se može od dosta biljaka napraviti,pa čak i sobnih.Sad nemam vremena,no kad zasadim sve vani(ili barem osnovno) onda ti se pridružujem DinaWink.Ma radit ćemo mi to doma,ko veli da mi to ne možemoBig%20smile


Objavio: dina
Datum objave: 21 Travanj 2007 u 20:51
shasha ja sam pocela pa uskoro eto i slikica
nesto sam ovih dana zauzeta tako da ne mogu ali iduce sedmice sigurno


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Travanj 2007 u 21:46
Dina,držim palčeve i očekujemo slikeThumbs%20Up


Objavio: dina
Datum objave: 23 Travanj 2007 u 19:59
uskoro slikice


Objavio: Ivan
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 08:02
Wink
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

ma ja sam se tako zaljepila za bonsai tako da cu ga sutra najvjerovatnije kupiti a i malo sam po internetu ceprkala i odluka je pala pocastit cu sebe jednim malim bonsaiom a vas slikama naravno
a zasto ne bi napravila sama jedan bonsai i uzivala u njegovom rastu ? Wink nije tesko .... samo dobre volje i malo, malo znanja


Objavio: dina
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 11:17
upravo na tome radim Ivane iskopala sam mladicu i posadila je u sksiju malo je osisala i sad sam joj grane malo savila da bih dobile neki oblik
pokazala bih ja vama slike ali je jos uvjek neuredno
pa za koji mjesec cu slikati ako se do tada grancice imalo iskrive u zeljenom smjeru


Objavio: Ivan
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 13:34
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

upravo na tome radim Ivane iskopala sam mladicu i posadila je u sksiju malo je osisala i sad sam joj grane malo savila da bih dobile neki oblik
pokazala bih ja vama slike ali je jos uvjek neuredno
pa za koji mjesec cu slikati ako se do tada grancice imalo iskrive u zeljenom smjeru
Jesi li podrezala korjenje  i grane?  Ako neka grana strši u neželjenom smjeru najprije je omotaj mekanom žicom a zatim savini u željenom smjeru i čak možeš na kraj žice staviti mali uteg...Pazi da žica ne uraste u koru.


Objavio: dina
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 14:27
sve sam to uradila samo sto sam umjesto zicom grane povezala spagom (nisam imala zice)
ali dovoljno da ih ne slomim i da se moze fino saviti


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 16:59
Ivane,ja kužim to rezanje i ovijanje žicom no ne kužim rezanje korjenjaErmm
Kad se režu,kako,koje korjenje,koliko......Confused?


Objavio: Ivan
Datum objave: 06 Svibanj 2007 u 12:56
za obrezivanje korjena mislio sam na biljke uzete iz prirode, jer pravilo je da kolika je krošnja, toliko je u promjeru i korijenov sistem, za bonsao koji se uzgaja iz reznice ili iz sjemena to ne vrijedi; ako se biljka uzima iz prirode treba smanjiti  širinu korijena.... ne puno, ali ipak smanjiti da se potakne biljku na rast i zakorjenjivanje


Objavio: angi
Datum objave: 06 Svibanj 2007 u 14:01
ne bi bilo loše kad bi netko stavio i sličice kako počinje ''stvarati'' svoj bonasai; korak po korak,
lakše se uči i širi znanje


Objavio: dina
Datum objave: 06 Svibanj 2007 u 14:03
stavit cu ja za koji dan slikice
pa ce ti biti lakse


Objavio: voki
Datum objave: 08 Svibanj 2007 u 09:29
Prošle godine mi među ružama nikao orah i ja ga presadio u malu saksiju. Sada ima minijaturne listove. Držim ga u bašti i zimus sam ga zajedno sa saksijom ukopao u zemlju, ali zime nije ni bilo pa je ostao živ.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Svibanj 2007 u 22:28
Našla sam nešto opširnije o bonsaima
http://www.rasadnik-strk.com/bonsai/index.html - http://www.rasadnik-strk.com/bonsai/index.html
Ako nekome trebaWink


Objavio: voki
Datum objave: 12 Svibanj 2007 u 09:17
Hvala, prava stvar!!!

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Svibanj 2007 u 21:10
Ajde konačno ubacite koju sliku da vas na djelu vidimoBig%20smile
Upute imate,ja sam teoretski dio obavila,a sad viWink


Objavio: dina
Datum objave: 12 Svibanj 2007 u 22:00
ja sam to davno obecala ali vjerujte da nemam vremene i ovako jedva uletim da vidim sta se novo desava
nekako sam se zarazila ovim forumom


Objavio: angi
Datum objave: 21 Svibanj 2007 u 08:11
http://free-bj.t-com.hr/darko/index.html - http://free-bj.t-com.hr/darko/index.html
 
još malo informacija o bonsaiu;
 


Objavio: administrator
Datum objave: 04 Kolovoz 2007 u 12:18
i kako napreduje?


Objavio: dina
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 21:49
evo sad ce slikica nije bas neki bonsai ali je moj domaci


Objavio: dina
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 21:56
http://imageshack.us">


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:01
Dina,daj ga malo iz daljeg uslikaj da se vidi


Objavio: dina
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:03
http://imageshack.us">


Objavio: dina
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:03
moze li ovako


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:07
Ja se slabo kužim u bonsai ali mislim da ima preduboku teglu.misli
I mislim(al ga danas puno mislim) da bi mu trebala grane oblikovati sad dok su još mekane.


Objavio: dina
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:09
pa ima nisam imala manje kad sam ga sadila
ova mi je dobro dosla da joj mogu grane saviti jer bile su sve uspravne
sad su se fol malo iskrivile
ali moram ga svakako na jesen malo bolje oblikovati


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:11
Ti njega možeš bilo kada oblikovati.Kupi onu tanku žicu i smotaj je oko grane i tako ostavi,da se grana oblikuje prema žici.Tako sam ja radila sa šimširom.


Objavio: dina
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:13
Probat cu samo bojim se da ne slomim jer je suvise tanko
stablo a ja jako njeznaaaaa


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:15
baš zato što je sad lako za saviti a da ne pukne.Kad  grane ojačaju onda ih je teško saviti a da ne puknu


Objavio: dina
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:18
probat cu ja to sutra


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:26
Nećeš znati ako ne probašthumbs


Objavio: dina
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:28
probam sutra i slikice opet na uvid


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:36
Gle,lagano savij žicu oko grana,pazi da list ne strgaš,i onda polako savijaj grane.Ako ti neće stajati u tom položaju zabodi neki štapić u zemlju na kojeg ćeš pričvrstiti žicu.
Eto kad neće neki stručnak ko iz iskustva zna nešto o njima,onda ću ja iz neiskustva reć kako se radiSlin


Objavio: dina
Datum objave: 05 Kolovoz 2007 u 22:39
ma ja se tebi divim zeno ti stvarno svasta znas
a ja svasta od tebe naucim   


Objavio: Mario
Datum objave: 17 Listopad 2007 u 12:58

Pozdrav bonsailjupcima Smile

Teško mi je prepoznati o kojoj se biljci radi, no ovaj čudni kamen sigurno ne doprinosi ugodi gledanja ovog potencijalnog bonsaia. Kažem potencijalnog, jer treba još puno truda kako bi ovo drvce postalo bonsai. Nek se vlasnica ne uvrijedi, no želim samo pomoći.
 


Objavio: TeaK
Datum objave: 17 Listopad 2007 u 14:30
Ajse nas nauči....... ima nas koji bi probali ali se bojimo.....

-------------


Objavio: Mario
Datum objave: 18 Listopad 2007 u 08:22
Originalno poslano od člana TeaK TeaK napisao:

Ajse nas nauči....... ima nas koji bi probali ali se bojimo.....
 
Nema mjesta strahu Smile 
Nisam toliko stručan da bi se odlučio postati učitelj. Znam ponešto o bonsaiu i rado ću to podijeliti sa zainteresiranima. Pokušajte postaviti pitanja, a ja ću pokušati odgovoriti koliko je to moguće bolje.


Objavio: administrator
Datum objave: 18 Listopad 2007 u 15:12
Dobro nam dosao!!!


Objavio: Mario
Datum objave: 18 Listopad 2007 u 15:24
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Dobro nam dosao!!!
Hvala na dobrodošlici


Objavio: TeaK
Datum objave: 18 Listopad 2007 u 19:27
Evo od oduševljenja što je netko "Bonsai tip" zaboravila sam ti poželjeti dobrodošlicu, dakle dobro nam došao i dugo s nama ostao.

A sad napad;

kada ih je najbolje saditi i koliko često se rezucka korjenje i grane?

Koja je dubina posuda najbolja?


-------------


Objavio: Mario
Datum objave: 19 Listopad 2007 u 08:06
Originalno poslano od člana TeaK TeaK napisao:

Evo od oduševljenja što je netko "Bonsai tip" zaboravila sam ti poželjeti dobrodošlicu, dakle dobro nam došao i dugo s nama ostao.
 
Hvala Smile
 
Originalno poslano od člana TeaK TeaK napisao:


A sad napad;

kada ih je najbolje saditi i koliko često se rezucka korjenje i grane?

Koja je dubina posuda najbolja?
 
To zavisi od drveta i vrste, najbolje je vaditi, saditi, presađivati kad krene vegetacija, to je onak globalno. Juniperuse je najsigurnije presaditi u 9mj. dok moje azale trebaju ocvasti i onda ih se presađuje, dakle 6-7 mj. Teško je generalno dati ispravan savijet. Korijen se orezuje svake do svake 3g. opet zavisi od drva. Borove rijeđe, oni sporo rastu, dok recimo grab svake godine do dvije.
Posuda se bira prema obliku i formi drva, a uopčeno je da rub posude bude širok kao donji dio drva. Posuda treba drvu pristajati kao čovjeku cipela ili odijelo.


Objavio: TeaK
Datum objave: 20 Listopad 2007 u 15:17
Uh , uh i sad nek ja budem hrabra. smile48 

-------------


Objavio: Mario
Datum objave: 22 Listopad 2007 u 14:46
Originalno poslano od člana TeaK TeaK napisao:

Uh , uh i sad nek ja budem hrabra. smile48 
 
Volja i strpljenje, naravno i ponešto sreče Smile


Objavio: dina
Datum objave: 22 Listopad 2007 u 15:43
Mario dobro nam dosao

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Arwen
Datum objave: 23 Listopad 2007 u 23:41
i ja se pridružujem dobrodošlici
Cool


Objavio: shasha
Datum objave: 29 Listopad 2007 u 21:03
Mislim da tu možemo općenito o bonasima pričati pa da nešto općenito pitam.Malo sam švrljala net-om i naišla na *margotiniranje*!!!
Jesi li ti to radio Mario?
Neću ja sad kopirati članak(a mislim i da nesmijem) no Mario zna o čemu pričam(a kako nitko od vas nema želje raditi bonsai valjda vas ni ne zanimasmile96smile96)


Objavio: Mario
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 08:00

Nisam margotirao no spremam se na proljeće izvesti jedan takav zahvat na javoru. Evo i fotke javora kojeg mislim margotirati.

http://img99.imageshack.us/my.php?image=img8510vyf5.jpg - http://img99.imageshack.us/my.php?image=img8510vyf5.jpg

Na fotki se vide dvije krošnje, od kojih donja ima odličan nebari a gornju mislim margotirati. Vjerujem da će uspjeti, a ti pitaj ako te zanima nešto. Iako to nisam radio, dobro sam informiran i pripremio sam sve potrebno za taj zahvat.


Objavio: shasha
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 08:38
Ma mene ti sve zanima.Za ovo sam čitala i i činilo mi se zanimljivim.Sad ne znam koliko je to komplicirano no uvijek se nađe zanimljivo drvce(ko tvoje na slici) koje je zgodno za bonsai ali previsoko.Znači ti ćeš time odvojiti gornji od donjeg djela.I onda radiš na oba ili samo na donjem?


Objavio: angi
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 08:46
nije da nema radoznalih a tek kad na scenu stupi nepoznati pojam;
 
margotiranje smile48  , ipak bi bilo zgodno u jednoj rečenici reći što je to,
premda iz predhodnog Shashinog posta je očito da se redi o ''polovljenju'' ili ti skračivanju a dalje ...? 


Objavio: shasha
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 09:01
Da,Anqi,ukratko ,od veće ,starije, biljke se ukorjeni(nekako pomoću mahovine i ko zna čega sve ne)jedan dio koji ima neki oblik.Time se relativno brzo dolazi do nekog osnovnog oblika.Vidiš na slici od Maria.Kad bi htio takav oblik i jačinu treba mu valjda 10 godina a ovako od velike biljke uzme ,aj recimo pola,i skrati vrijeme čekajući da naraste do te veličine.
Al se pravim pametna a jučer sam tek prvi puta to pročitala.Mislim ipak da sam osnovno rekla relativno točnoWink
Nadam se da će nam Mario pokazati kako on to radi pa da i mi počnemo


Objavio: angi
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 09:05
   hvala Shasha
 
 
smile182 ljudi moji, kako je bogat i čaroban taj biljni svijet


Objavio: Mario
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 12:55

Kako je Sasha rekla margotiranje je odvajanje dijela drva u namjeri da od njega dobijemeo novo drvo. Pristup je različit od vrste drveta, pa se kod nekih ostavljaju mostići od kore, a na drugima se reže prsten u širini drva .

Kod javora se reže prsten, dakle ja ću na javoru malo ispod gornje krošnje oguliti prsten kore u širini od 3 cm, gornji rub kore ću naprašiti hormonom za ukorjenjavanje sve to omotati sphagum mahovinom koju kod nas i ne možete nabaviti, no bit će dobra i neka domača mahovina. Grumen namotane mahovine, veličine dvije manje ili jedne veće šake, smjestit ću na dno teglice za cvijeće  koju ću nadopuniti ekspandiranom glinom. Postoji i varijanta da se to sve omota nepropusnom folijom, no moj javor je pod nadzorom i  moči ću ga svakodnevno kontrolirati kako bi imao dovoljno vlage na margoti. Nadam se da će kroz 2-3 mj javor pustiti novo korijenje na margoti i tako ću ga odvojiti i posaditi u novu posudu ili u vrt. Donji dio drva će ostati sa jednom krošnjom kojoj ću odpiliti nepotreban štap i od njega početi oblikovati drvo za bonsai jednog dana.

Javoru treba 2-3mj, grabu 5-6, glogu isto tak, no dosta podataka ima na netu pa koga zanima nek googla, a ja ću pomoči oko detalja koji nigdje ne pišu a padnu vam na pamet :)


Objavio: shasha
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 15:33
Ajde,ako ti nebude teško,kad to napraviš da uslikaš.
Ja sam malo daleko od toga još ali tražit ću neko prikladno drvce od sad.
Reci,jel se to u jesen radi ili se može i u neko drugo doba godine?


Objavio: Mario
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 15:51
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ajde,ako ti nebude teško,kad to napraviš da uslikaš.
Ja sam malo daleko od toga još ali tražit ću neko prikladno drvce od sad.
Reci,jel se to u jesen radi ili se može i u neko drugo doba godine?
 
Najbolje je u proljeće kad krenu sokovi kroz biljku, nema puno koristi sada kad je sezona mirovanja za biljke.


Objavio: tinka
Datum objave: 11 Travanj 2008 u 08:10

Trebam vaš savjet forumaši. Dal se može napraviti bonsai sa stabiljkom limuna? Naime, posadila sam košticu iz limuna i nikla je, pa bi je htjela kada stabiljka odrveni pretvoriti u bonsai.



Objavio: salidocarpus
Datum objave: 11 Travanj 2008 u 13:39
naravno da možeš,al treba vremena i jako puno strpljenja


Objavio: tinka
Datum objave: 11 Travanj 2008 u 16:06
da znam čekam već dulje vrijeme da izraste jer izgleda da raste 1cm u 6 mjeseci, ali nema veze ja ću biti strpljivija i čekati, samo pitanje je koliko godina će mu trebati da odrveni :)


Objavio: tinka
Datum objave: 11 Travanj 2008 u 16:06
Smile


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Travanj 2008 u 23:43
Ako toliko sporo raste,onda je to viša matematika izračunati kad će odrvenitiWacko
Pogledaj tu  neke teme,Mario ti piše kako on uzima u prirodi drvce za bonsai.Možda uspiješ i ti naći neko zgodno u šumiWink


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 13 Travanj 2008 u 00:02
wow ovo mi je skroz novi pojam :) a jel se može to npr u prirodi napraviti? ono odem do nekog drveta odaberem neki zgodni dio tog drveta i to napravim? ili mi je lakše nać prirodni bonsai pa ga išćupat? btw mario našla ja drvaca ko u priči jedan dan se vozikali za uskrs dolje na moru i ja u autu mužu e vidi ovo bi bio dobar bonsai i ovaj i ovaj poludio jadan samnom, nakraju nismo niti jednog isčupali jer nismo ništa sa sobom ponjeli :( ali budem drugi put u autu imala sve spremno hehe

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: shasha
Datum objave: 13 Travanj 2008 u 00:05

Tu pod Yamadori imaš i opis i slike kako Mario to radi po žumberku,pa tako možeš ti i po jadranuWink

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=512&PN=1 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=512&PN=1



Objavio: cvjetoljubac
Datum objave: 12 Kolovoz 2008 u 21:52
vidjela sam na prodaju CRASSULU, oblikovanu kao drvo bonsai, pa ako želite možete se okušati, cvijet nije skup ima ga u svim cvjećarnama, a onako oblikovan izgleda fantastično, pa ko želi nek proba.


Objavio: CherryBlossom
Datum objave: 20 Srpanj 2009 u 16:06
Pozdrav svima...drago mi je sto sam naisla na vas,jer imam ogromnu zelju da uzgojim bonsai...potrudil sam se da procitam sve teme koje ste pisali o njima i naucila sam mnogo toga i svjesna sam u sto se upustam!

Nedavno sam od bake odrezala dvije grancice nekog,kako ona kaze,indijskog  grma i ostavila u vodu da pusti korijen...to bi trebao biti moj buduci bonsai!
Naravno,jos je rano da razmisljam o tome,jer te grancice jos uvijek stoje u vodu i treba ih se posaditi kada puste korijen,a zatim cekati da se oporave i pocnu rasti,ali nije kasno da pocnem uciti o bonsai uzgoju!

E sada...iz postova sam naucila da se korijen reze svake 2-3god,oko toga vas necu gnjaviti,jos je rano..zanima me..u kakvu cu zemlju posaditi te grancice i da li cu ih odmah saditi u bonsai posudu?
Cime je najbolje da njegujem tu biljku?
Gdje da ju cuvam?
Nakon sto pusti korijen kada treba prvi put da ga obrezem?

hvala



Objavio: Željka23
Datum objave: 09 Listopad 2009 u 23:09
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/zeljka23/boric/3277.aspx">
Bor-doneš iz šume.Za sada je posađen u ovu teglu.Htjela bi od njega oblikovati bonsai.
Molim vas pomoć, kako uspjeti u tome?


Objavio: tanjica
Datum objave: 21 Listopad 2009 u 22:08
Pitanje :)
Koliko bi trebala biti velika krasula dok je ne počnem orezivati itd.?
Pretpostavljam da dok ne odrveni al s obzirom da nemam pojma o
tome, bolje da pitam :)


Objavio: OTOK
Datum objave: 28 Listopad 2009 u 14:12
Ja, bar za sada, pojma nemam o bonsaiu, osim što mi se jako sviđa.

Naletila sam tu na pitanje o bonsai krasuli. Ja sam jednoj svojoj krasuli
neko vrijeme otkidala grančice (ne misleći na bonsai) i ona sada izgleda ovako




Što bi sad trebalo raditi?


Objavio: misty-da
Datum objave: 29 Ožujak 2010 u 08:23
Zaintrigiralo me ovo, pogotovo jer mi je u vrtu niknulo par malih bazgica. Mislim da ću još danas pronaći zgodnu zdjelicu i jednu bazgicu "zarobiti" u nju. Pitam se hoće li cvasti, jer ako hoće to bi bio prelijepi bonsai, da ne govorim da zbilja brzo napreduje, barem u prirodi Smile
Čim je presadim stavljam sličicu smile127


Objavio: misty-da
Datum objave: 29 Ožujak 2010 u 21:23
Obećano učinjeno! U malenoj zdjelici na mom stolu već je jedna bazgica. Nisam je još slikala jer joj planiram lagano svinuti najdužu grančicu, trebat će mi za koji dan, a onda ću je slikati smile127


Objavio: misty-da
Datum objave: 04 Travanj 2010 u 09:07
Evo mog prvog bonsaia! Još trpi žicu kojom lagano savijam njegovu već čvrstu glavnu granu.




Objavio: misty-da
Datum objave: 07 Travanj 2010 u 11:21
Eh što ti je brzopletost, moja bazgica jutros opet odselila u vrt, listići joj se počeli sušitiUnhappy.
Mislim da joj nije prijao obični pjesak na dnu posude. Sad moram učiti ispočetka, ili pokušati s onim pjeskom za mačke? Ima li tko više iskustva da mi da savjet?


Objavio: cvjećarka12
Datum objave: 09 Ožujak 2011 u 09:54
nećeš se pokajat usrečit če te samo ga redovno obrezuj imam slićan


Objavio: anči39
Datum objave: 11 Studeni 2012 u 00:15
 Kineski brijest
Ulmus Parvifolia ( Chinensis Elm )


Zbog svojih sitnih tamnozelenih listića koji su vidljivo nazubljeni na rubovima, Kineski Brijest je jedno od najatraktivnijih i najljepših Bonsai drva. S obzirom na životne potrebe vrlo ga je lako uzgojiti i održati na životu u našim klimatskim uvijetima. To je zimzelena vrsta kojoj je za prezimiti potrebna zaštita grijanog prostora sa puno svijetla.
Domovina mu je jug Kine a može ga se naći kako se udomaćio i u velikom dijelu kontinentalne Azije i Japana. Međutim prilagođavajući se uvijetima kontinentalne klime postao je listopadna vrsta koja može izdržati kraće periode smrzavanja tla.
U Hrvatskoj se na prodaju mogu naći Brijestovi uzgojeni iz Kine, Japana i Koreje. Razlike u oblicima i formama nema, osim što onima pristiglim iz Japana pada lišće te mogu prezimiti i u negrijanim prostorijama pa čak i kratak period na otvorenom u vrtu, a oni pristigli iz Koreje stižu pod nazivom Zelkova serata.

Smještaj: Kineski brijest bi u svakom slučaju trebalo za vrijeme zimskog perioda držati u grijanoj prostoriji sa puno svijetla.Temperatura ne bi smjela pasti ispod 10°C. Kada se temperatura ustabili na 15°C može ga se iznijeti na otvorena u polu sjenu, ne na direktno sunce.

Zalijevanje: Zalijevati Kineski brijest traba često, ali ne previše kako ne bi došlo do truljenja korijena. Znači zamlja treba biti uvijek lagano vlažna. Razmak između dva zalijevanja ovisi o visine temperature i dubini posude u kojoj brijest boravi. Tako da će preko ljeta biti potrebno zalijevati svaki dan a preko zime možda svaki četvrti ili peti. Svaki onaj koji želi imati bonsai drvce bi trebao sam uspostaviti potreban režim zalijevanja. Prskanje listića je obavezno tijekom cijele godine, jednom do dva puta tjedno.

Orezivanje: S obzirom da Brijest raste tijekom čitave godine potrebno ga je konstantno i orezivati. Osnovno orezivanje je orezivanje izbojaka, mladih grančica koje su previše izrasle ili ispale iz forme drveta. U prvom slučaju puštamo izbojak da izraste u dužinu 7 – 10 pari listića a zatom taj izbojak prikratimo na 2 -2,5 para listića. U pravilu uvijek režemo iza listića koji gleda prema dolje. U drugom slučaju režemo izbojak kompletno. Ako posjedujemo stariju biljku onda se može desiti da cijela grana odumre. U tom slučaju moramo takvu granu odrezati do živog dijela ili do stabla.
Obzirom da Kineski brijest izgleda izuzetno efektno kad je u punoj snazi i da je pun listića koji stvaraju sjenu u dubini prema stablu, tako da je u sredini uglavnom prazan. Da bi to popravili potrebno je jednom ili dva puta godišnje ( proljeće-jesen ) ukloniti sve listiće sa izbojaka a izbojke vrlo duboko prikratiti.
Treba napomenuti da Kineski Brijest izuzetno dobro podnosi orezivanje izboja i rezanje listića i da nakon orezivanja vrlo snažno reagira stvarajući na svakoj grančici nove izbojke. Nakon par tjedana Brijest izgleda puno ljepše nego prije intervencije. ( Tjedan dana prije orezivanja potrebno je prihraniti biljku. )

Presađivanje: Presađivanje Kineskog brijesta možemo obaviti u bilo koje doba godine. No to je ipak najbolje učiniti u rano proljeće, kada se orezuje i trećina suvišnog korijena. Za zemlju koristimo standardnu zemlju za Bonsai sa dodatkom male količine ilovače.

Hranjenje: Kineske brijestove prihranjujem tijekom cijele godine sa ravnomjerno izbalansiranim hranjivima ( N:P ). U sezoni proljeće-ljeto prihranjuje se svaka dva tjedna, a u sezoni jesen-zima jednom mjesečno. Ako niste sigurni u način i količinu hranjiva bolje je uopće ne prihranjivati nego pretjerati, jer previše gnojiva može spaliti korijen, a time je i cijela biljka uništena.

Bolesti i nametnici: Ako uspiješno uzgojimo lijepi primjerak Kineskog Brijesta ipak ga možemo izgubiti ako ne obratimo veliku pozornost na insekte koji su pogibeljni naročito za mlade biljke. Prema dosadašnjem iskustvu najopasniji su CRVENI PAUCI. Teško su vidljivi golim okom, a kad uočimo da se nešto događa sa našim drvetom, obično je već kasno. Stoga treba redovito pregledavati površinu listova jer sa pojavom sitnih svjetlo žutih točkica možemo sa sigurnošću tvrditi da je uslijedio napad CRVENOG PAUKA. On se smješta sa donje strane listića i tu stvara kolonije koje se brzo šire i uništavaju drvo. Naročito mu pogoduje suho okruženje i visoka temperatura.
Suzbijanje je dosta dugotrajno i ne često bezuspješno. S obzirom da nakon duljeg perioda upotrebe samo jednog preparata CRVENI PAUK postaje otporan na to sredstvo, te je potrebno upotrebljavati više vrsta insekticida i akaricida , dobri su preparati koji su kombinacija insekto-akaricida. Prilikom upotrebe bilo kakvog insekticida Brijest reagira tako da baca listiće koje vrlo brzo regenerira novim.
Što se tiče gljivičnih oboljenja, Kineski brijest je jedan od najotpornijih vrsta na njihov napad. On je jedina vrsta iz porodice Brijestova koja je otporna na tzv. Nizozemsku bolest korijena Brijesta koja je poharala Brijestove Europe i Amerike.



-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Glikica
Datum objave: 11 Studeni 2012 u 10:27
Dobar ččlanak.
Ajd stavi sliku svog drvca.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: anči39
Datum objave: 11 Studeni 2012 u 23:25

Isti je kao i tvoj ,ista posuda sve isto, iz MBM-a.

 Privikava se trenutno na mene i moje uvjete  Wink

-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Glikica
Datum objave: 12 Studeni 2012 u 15:17
Anči, sad nam je prioritet održati ga do proljeća, a meni su bonsaisti rekli da ge PRED proljeće ipak presadim u veću posudu, da ga pustim da se razraste, pa da ga onda oblikujem. 

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: anči39
Datum objave: 23 Studeni 2012 u 15:06
Meni žute listići ,ja ih otrgežnem Confused. A kakva je kod tebe situacija ??



-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Glikica
Datum objave: 23 Studeni 2012 u 18:32
I meni je opalo dosta listića. Moramo održavati vlažnost supstrata, ja svog svakih 10-tak dana potopim u odstajalu vodu, neka svi mjehurići izađu, čak uzmem štapić za ražnjiće i malo probušim zemlju oko korjena, jer je sve zbubano.

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: anči39
Datum objave: 24 Studeni 2012 u 14:58
Ja ga zalijem svaki drugi dan ,kraj prozora mi je u dnevnoj sobi s centralni grijanjem i orošavam ga kad i orhideje .

-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: monstera
Datum objave: 02 Prosinac 2012 u 19:17



Evo od čega se još može napraviti prekrasan primjerak bonsai drvca... ( ovo nije moje, posuđeno je s neta...)

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Glikica
Datum objave: 03 Prosinac 2012 u 16:20
Ovo je prekrasno, lijepo bi ga bilo imati ! Jel to kalistemon ?

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: dijana7566
Datum objave: 03 Prosinac 2012 u 21:29
ovo je jako, jako lijepo. Šta je to?

-------------
Pozdrav iz Osijeka


Objavio: monstera
Datum objave: 04 Prosinac 2012 u 10:10
Jest curke, Kalistemon uzgojen kao bonsai.

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Glikica
Datum objave: 17 Prosinac 2012 u 16:28
Anči, kako tvoje drvce ?
Moje je živo, što mi je trenutno najbitnije.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Dado001
Datum objave: 19 Siječanj 2013 u 14:50
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/horti/bonsai_grab/54189.aspx">

evo ovo je grab i takvo nesto treba naci i sumi i iscupati,, dobar korijen deblo da ide sa debljega na tanje,,,same grane se urede tokom godina,,,


Objavio: anči39
Datum objave: 28 Siječanj 2013 u 21:06
Glikica  pa dobro se drži .Malo mu koji listić požuti i ja ga odkinem .S nestrpljenjem čekam proljće Wink . A tvoj bonsai kako je ??


-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Glikica
Datum objave: 28 Siječanj 2013 u 22:27
Smjestila sam ga na hladno, druži se sa kaktusima, neka se odmori do proljeća. Ako do tada preživi, presadit ću ga u veću posudu, u pravi supstrat i neka raste. Kad se još malo razvije i ojača.onda ću ga urediti po svom guštu.

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk