Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Bršljan - Hedera helix

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Penjačice
Opis foruma: Sve o penjačicama.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1092
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 11:36
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Bršljan - Hedera helix
Objavio: mrvica
Tema: Bršljan - Hedera helix
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 15:35

Zanima me je li bršljan Hedera helix isključivo za sobni uzgoj ili moze živjeti i vani, u vrtu,  u toplije vrijeme godine u hladovini ili na suncu? Pozdrav!



-------------
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34




Odgovori:
Objavio: aglaja
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 17:14
Hedera helix je 'sobni brsljan', ali se moze uzgajati i vani. Ja mog iznesem u prolece, pa ga pred zimu ponovo vratim, ali se moze i posaditi vani.
Drzim ga u poluseni.

Ne znam koji imas, zeleni ili sareni. Ovaj sa svetlim (zuckastim) sarama trazi nesto vise svetla kako se sare ne bi izgubile.



-------------
Aglaja


Objavio: mrvica
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 10:19

imam sareni. e super onda ga kad zatopli iznesem van, trebalo bi mu biti dobro na mjestu koje mu predvidjam, bas u polusjeni. Hvala aglaja!



-------------
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34



Objavio: aglaja
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 20:20
Mrvice, nema na cemu. Nisam bila sigurna da li ga zelis posaditi vani ili samo izneti. Sada vidim da je ovo drugo u pitanju. To ce mu svakako prijati.
Ali, moze se on i posaditi vani s namerom da tu i ostane (i preko zime). To je najbolje uraditi sredinom proleca, da biljka ima dovoljno vremena da se prilagodi i odomaci do zime.

-------------
Aglaja


Objavio: proljeće
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 14:52
Na dobroj sam temi!!!
Imam sobni bršljan i to samo jednu granu ili ti drvce, pa me interesira kako ga mogu zapelcati?
Negdje sam pročitala da se samo vrh otkine i zabode u zemlju, da li sam u krivu, ispravite me ako griješim???


Objavio: kika
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 20:06
Može tako, a može i u vodu da staviš grančicu. Vrlo brzo pušta korjenčiće i tada ga staviš u zemlju.


Objavio: proljeće
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 09:33
Ali da li će onda onaj vrh nastaviti rasti- to me brine? Hoće li cvijet biti lijep bez vrha???


Objavio: kika
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 20:02
Originalno poslano od člana proljeće proljeće napisao:

Ali da li će onda onaj vrh nastaviti rasti- to me brine? Hoće li cvijet biti lijep bez vrha???
 
 
Nastavit će da raste, istjerat će novu grančicu na vrhu.


Objavio: manči
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 21:36
Moj bršljan je prekrio 2 zida ( šareni velikih listova i sitni šareni) vanka u vrtu. Šišam ga više puta na godinu i na mjestu reza on udara nove grančice. Možete slobodno uzeti reznicu - matična biljka će se razgranati.


Objavio: proljeće
Datum objave: 10 Travanj 2008 u 09:11
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=55&u=12174108">
Ovoga sam kupila prije par mjeseci i baš je lijepo potjerao, baš sam sretna, a onoga drugoga sam jednostavno odsjekla kako ste mi rekle i sada čekam da pelceri puste korjenčiće i da ih zasadim, držite mi fige!!!
Ah, skoro zaboravih- hvala za savjete!!!


Objavio: proljeće
Datum objave: 10 Travanj 2008 u 15:28
Kako sam sretna, ma baš sam presretna!!!
Jučer sam na ovom jednom bršljanu porezala granu za pelcere, jer je imao samo jednu grančicu i sada ga idem pogledati a on IMA PELCER!!!
 
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=58&u=12174108">


Objavio: vule
Datum objave: 13 Travanj 2008 u 10:36
jel ovo obični bršljan?jedan se opče ne penje,a drugi da!!!!



Objavio: proljeće
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 08:45
Vule, bršljan ti je prelijep!!!


Objavio: manči
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 08:57
Vule, to bi mogao biti Hedera helix iako su mu listovi sočni i tamnozeleni, onaj šumski je malo blijeđi, ako nije, onda mu je "brat". Imam obični bršljan ( šumski) koji puzi pa se mogu napraviti mali rubnjaci od njega. Ne date mu  da ide prema gore nego da se ukorijeni u zemlju i tako napreduje gdje želite. To sam naučila od jedne drage gospođe iz Bukovačke ul. u Zg.


Objavio: manči
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 09:36
evo malo slikica iz mog vrta u gradu ( sve je u bršljanu )
dvije su vrste - sitniji i krupniji šareni
 


Objavio: manči
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 09:38
sitni šareni bršljan
krupni šareni baca divovske listove jednobojne


Objavio: vule
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 20:24
ali jel Hedera Helix more vani na kontinetu prezimiti


Objavio: manči
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 21:27
Kod te gospođe u Zagrebu je normalno uspijevao.


Objavio: kika
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 21:42
Može Vule. Od USDA zone 5 do 9.


Objavio: vule
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 20:34
daj mi ovo dešifriraj ja sem ipak peščan!
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Može Vule. Od USDA zone 5 do 9.


Objavio: kika
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 23:02
Evo ti link gdje to možeš proučiti. uglavnom radi se o najnižim zimskim prosječnim temperaturama nekog kraja. Mi po mojoj slobodnoj procjeni spadamo u zonu 6 odnosno, bolje 7. Ako zime postanu ovako sve blaže i blaže, dogurat ćemo i do 8. http://en.wikipedia.org/wiki/Hardiness_zone - http://en.wikipedia.org/wiki/Hardiness_zone


Objavio: vule
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 15:41
fala!Kika


Objavio: dzomba
Datum objave: 30 Rujan 2008 u 16:39
Znaci i ovaj moj bi mogao biti Hedera Helix..ili da ga jednostavnije zovem:
Brsljan!
 
 
 
 


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: ladybee
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 21:21
Kupila sam sadnice hedere pa me interesuje sljedece:Wink

-moze li rasti u sjenci (zapravo mjesto gdje je posadjen ima samo ujutro sunca)
-koliko brzo raste (treba da prekrije jedan zid visine 2m)Smile
Smile




-------------
ekologista No1


Objavio: manči
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 21:53
dzomba....čini mi se da tvoj nije  Hedera, nego biljka koju zovu "bršljan" i ima žute  cvjetove....Đe si ga nabavila?


Objavio: manči
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 21:55
....po mom iskustvu, može sjena, polusjena, dapače....u početku raste sporo, a poslije 2 god luduje....imam šareni velikog lista....onaj sa malim listom vrlo sporo napreduje...
 
...na str 1 su slike mog zida koji je cijeli u bršljanu 3x4m, možda i više...


Objavio: dzomba
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 22:14
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

dzomba....čini mi se da tvoj nije  Hedera, nego biljka koju zovu "bršljan" i ima žute  cvjetove....Đe si ga nabavila?


Manci,dobila sam ga od prijateljice-koja je dobila od prijateljice ...ne bih ti znala reci da li cvijeta!? Ostao mi je napolju ove zime pa mislim da sam ga i izgubila jer nije vise ovako lijep i zelen...

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Lantana
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 22:55
Dzo ovo ti je ona moja "žuta penjačica" kako smo je nazvale kad nismo znali što je, a zove se Senecio angulatus, porodica Asteraceae. Kod mene cvjeta jer je stalno vani u zemlji.
Pogledaj u prepoznajte mi ovo na str. 13 i 14
.


-------------
život je more


Objavio: manči
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 22:58
...sad sam i ja našla Senecio mikanioides....čopnula sam grančicu i lako se prima, inače pokriva "nečiji zid" i cvjeta žuto...
 
Uh, sad ovo treba u novu temu....


Objavio: dzomba
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 23:07
Originalno poslano od člana Lantana Lantana napisao:

Dzo ovo ti je ona moja "žuta penjačica" kako smo je nazvale kad nismo znali što je, a zove se <font size="-1" face="arial,sans-serif">Senecio angulatus, porodica Asteraceae. Kod mene cvjeta jer je stalno vani u zemlji.Pogledaj u prepoznajte mi ovo na str. 13 i 14.



Hvala ti Lantana..pogledat cu...nadam se da je nisam izgubila jer mogla bih je ovog proljeca prebaciti u dvoriste!

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Lantana
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 23:20
Nisam sigurna da ona kod tebe može stalno vani, kod mene je bio snijeg 1 dan i sve je listove spržilo, ali deblo je ostalo.

-------------
život je more


Objavio: ladybee
Datum objave: 05 Ožujak 2009 u 21:20
Upravo je Hedera helix i to onaj skroz zeleni bez zutog oboda.

-------------
ekologista No1


Objavio: manči
Datum objave: 05 Ožujak 2009 u 22:29
....i zeleni H.helix se isto ponaša, to je onaj što raste u šumama...popenje se na stablo sve do vrha...


Objavio: Lantana
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 13:09
Ovaj šarenolisni bršljan se popeo po konstrukciji i napravio natkrivenu trasu, toliko je gust da je ispod duboka hladovina








-------------
život je more


Objavio: OTOK
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 14:29
Ja imam ovaj šareni bršljan sa malim listićima, on ne raste baš brzo
 


Objavio: dzomba
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 21:32
Lantana,Koliko je godina trebalo za ovakvo nesto...prelijepo!!! ClapTongue

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Lantana
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 21:36
Neznam Dzo, ali sigurno puno, bršljan prvih par godina ide sporo, ali onda jako krene, samo ipak treba vremena da se ovako ispreplete.

-------------
život je more


Objavio: dzomba
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 22:03
Originalno poslano od člana Lantana Lantana napisao:

Neznam Dzo, ali sigurno puno, bršljan prvih par godina ide sporo, ali onda jako krene, samo ipak treba vremena da se ovako ispreplete.
 
Hvala ti na brzom odgovoru!! Tongue


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: manči
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 23:22
.....lantana, divno si uredila taracu...imam isto tako veliki bršljan koji pravi zid prema susjedu, star je preko12 god ( računam po rođenju  najmlađeg ).......sad je poludio u visini, a dole se prorijedio, ako ga drastično ošišam , nadam se da će se omladiti?! 


Objavio: Lantana
Datum objave: 12 Ožujak 2009 u 22:16
Manči nije moja terasa nego od prijateljice, ali nema veze, mislim da bi ti mogla malo sporednih grana porezati da se dolje zgusne, a one glavne prikratiti koliko treba. Ona ga stalno šiša i prekrasnu je nadstrešnicu napravio.

-------------
život je more


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 07 Svibanj 2009 u 15:04
Hedera u kući, da li voli više vode ili manje. Mojoj su počeli otpadati listići, zalijevala sam jednom tjedno.


Objavio: inaja
Datum objave: 07 Svibanj 2009 u 15:06
o lanatana kao je ovo krasno ma divota pa ja sam prosto oduševljena


Objavio: trantinchica
Datum objave: 09 Svibanj 2009 u 00:57
bas razmisljam staviti nesto  da prekrije pogled susjeda..znaci stavila bi ogradu i pustila brsljan da se penje..i sad me zanima kad bi to bilo?zid bi bio visok do 2m..kolko sam shvatila prvih godina sporo raste..a ja sam se nadala da bi mogao vec ove godine Unhappy ne znam zapravo sto da radim..da stavim nesto drugo sto brze raste?

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: elfica
Datum objave: 28 Srpanj 2009 u 13:24
Ja ih obozavam, ali sam uspjela vec 2 ubiti Cry


Objavio: trantinchica
Datum objave: 28 Kolovoz 2009 u 19:15
da li se brsljan moze sam penjati po fasadi od kuce ili moram staviti neku mrezu da se po tome penje?

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: macak
Datum objave: 28 Kolovoz 2009 u 22:00
Bršljan se sam lijepi, ne trebaš ništa staviti.
Kome se žri može posaditi lozicu, ona raste brzo, za bršljan sam čula da prvo treba vrijeme da se udomaći pa će onda rasti. Ja imamšareni s malim listovima, vidim da se povečao, a ovu godinu se i zalijepio za lamperiju od sjenice. Lozica je puno brža.


Objavio: natalija
Datum objave: 28 Kolovoz 2009 u 22:49
tratinčice ako želiš da ti se bršljan penje po kući računaj na to da će ti oštetiti fasadu, jer se on za površinu hvata sa svojim žilicama tj. korjenčićima


Objavio: Massha
Datum objave: 12 Prosinac 2009 u 23:11
LJudi!  ja kupila danas sobni brsljan,sareni.Da li ga mogu posadit van na balkon ili mu je sad pre hladno pa bi mu bio sok?Zivim u Zg i bas je zahladilo..S drzanjem u stanu imam loseg iskustva jer mi je vec jedan sareni riknuo jer mu je bilo premalo svjetla,pretoplo,pa se osusio kad sam bila na putu,nakon tog sam ga prezalila itd..Dok tamni sasvim dobro spjeva,cini se da mu nista ne fali..
Da li mogu onda ovaj novi van na balkon u zardinjere il da ga stavim u haustor do proljeca?
I da li mi mozete preporucit neku vrstu brsljana koji bi mogo prezimit vani,il nesto slicno brsljanu??Da li mogu uzgojit u zardinjeri onaj sumski sto se penje po stablima?to bi mi bas bilo fora!smile198


-------------
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..


Objavio: bigmamma
Datum objave: 13 Prosinac 2009 u 22:14
Massha, moj bršljan je već godinama vani, nikad ga ne unosim, i super rastw. Sralno ga orezujem i presađujem. Slobodno ga pusti vani. Meni su dva ckla u kući prek zime, valjda im je pretoplo bilo. 


Objavio: Massha
Datum objave: 13 Prosinac 2009 u 23:25
A jesi ti na kontinentu ili na moru?
jer na moru i nama bez problema zivi vani,al taj je vec godinama vani pa se naviko,a cvjecarke mi rekle da ga se moze stavit van dok nije prehladno pa ga pustit da se postepeno privikava na sve hladnije temperature..
A posadila sam ga u jednu duguljastu zardinjeru i mini ciklamu skupa s njim i to sve objesila na ogradu u haustor,tamo nije hladno ko na balkonu i ima dosta svjetla,pa mozda najbolje da bude tamo neko vrijeme jer ce sad bit snijega,pa im nebi bilo ugodno..A zasad ne mogu stavljat unutar balkona jos nista dok mi se macka malo ne uozbilji jer bi mi jasila po tome i sve prozvakala..smile191


-------------
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..


Objavio: bigmamma
Datum objave: 13 Prosinac 2009 u 23:27
Na kontinentu, blizu tebe, Ivanić Grad.


Objavio: Massha
Datum objave: 14 Prosinac 2009 u 00:42
Aha,a onda cu ga od proljeca na dalje drzat vani i necu ga vise unosit..Hvala na savjetima!Wink

-------------
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..


Objavio: lucy
Datum objave: 31 Svibanj 2010 u 23:08
Originalno poslano od člana trantinchica trantinchica napisao:

bas razmisljam staviti nesto  da prekrije pogled susjeda..znaci stavila bi ogradu i pustila brsljan da se penje..i sad me zanima kad bi to bilo?zid bi bio visok do 2m..kolko sam shvatila prvih godina sporo raste..a ja sam se nadala da bi mogao vec ove godine Unhappy ne znam zapravo sto da radim..da stavim nesto drugo sto brze raste?


I ja sam problem ograde između našeg dijela i susjednog riješila šarenolisnim bršljanom. Ograda je duga osam metara pa sam ovoga proljeća posadila nekoliko bršljana, a između njih ruže penjačice. Izbor s bršljanom mi se sviđa jer je i zimi površina zelena, a od proljeća do jeseni ruže će dodati boju i miris. Istina je da prvu godinu bršljan sporije raste, ali zato kasnije raste naočigled.


Objavio: Morana
Datum objave: 22 Kolovoz 2010 u 11:43
zasto ja nikako ne mogu zakorijeniti brsljan? :( pokusavam od 4. mjeseca svako malo sa novim reznicama onog sarenog al uvijek im se nesto desi :( ovaj zadnji je dolje samo posmedjio i ne daje nista, a stoji vec mjesec dana u vodi? koliko cesto treba vodu mijenjati?


Objavio: OTOK
Datum objave: 22 Kolovoz 2010 u 11:48
Nemoj grančicu stavljati u vodu, nego u zemlju. Ako pronađeš grančicu koja već ima žilice, sve će ići brže. 


Objavio: Morana
Datum objave: 22 Kolovoz 2010 u 13:43
znači najbolje loviti one koje su po zemlji? sumnjam da ce se oni sa fasada ili drveća dati tako lako iščupati van bez oštećenja korijena?

i da, pokusala sam i sa direkt u zemlju sadjenjem, al ti su se osušili i poispadali su im svi listovi... valjda je bilo prevruce i u 4. mj za takve eksperimente :)


Objavio: Tanja 20
Datum objave: 01 Veljača 2011 u 07:31
Ja bih vas molila za savjet.
Prije 2 tjedna sam kupila šareni bršljan i stavila sam ga da visi iz teglice koja je bila prićvršćena za strop, tada su mi 3 listića požutila i sad sam ga stavila na šank u kući da se penje oko drvene grede da se penje.
Soba je umjereno ložena, nije nešto naročito svjetlo.
E sad me zanima da li ovdje može uspjet i da li se sam penje jer je površina glatka ili ga moram vezat?

-------------
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"


Objavio: baka
Datum objave: 01 Veljača 2011 u 08:14
 
Evo slika mog bršljana. Ne znam koja je to hedera, ali znam da raste vrlo brzo,naravski u vrtu, i podnosi i niske temperature.Nakon što odcvjeta ima sitne plave bobice, koje su odlična hrana ptičicama.Smile 


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: manči
Datum objave: 01 Veljača 2011 u 09:21
...Bako, to je  isto  Hedera  helix......  tvoje  slike  dokazuju  koliko  je  izdrzljiv...sarenolisni  su  pretezno  isto   H.  helix  samo  neki  varijetet.....moj   sarenolisni  je  prava  dzungla,  a  cesto  baca  grane  koje  su  bez   sara,  kao  onaj  samonikli  u  sumi....
....svi  takvi  mogu  slobodno  vanka samo  to  treba   raditi  postepeno   sa  kupljenom  biljkom  iz  staklenika....
 
...ako  ga  uzgajate  u  sobi  oprezno  sa  vodom,  njemu  ne  treba  ni  jako  hranjiva  zemlja,  a  voli  i  manje  zagrijane  prostorije....
 
 
....Tanja,  pri  stropu  mu  je  sigurno  bilo prevruce  jer  topli  zrak  je  gore,  mozda  je  i  suh   zrak.....tek  si  ga  kupila  pa  prolazi  fazu  privikavanja pa  nije  cudo  da  odbaci  koji  list....mislim  da  je  bolje  da  mu  stavis  neku  precku  za  penjanje   a  kad  se  razraste  lako  ces  ga  oviti  oko  necega  drugog  u  stanu,   on  je  zilav,  izdrzljiv,  samo  se  mora  prilagoditi  novim  uvjetima....umjereno  sa  vodom.....Smile


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 01 Veljača 2011 u 09:25

Bršljane koje sam imala u stanu morala sam ili vezati uz vodilice ili pustiti da izdanci slobodno padaju. Kada vani rastu tada se korjenčićima na izdancima pričvrste za podlogu jer podloga nije potpuno glatka i ima dovoljno zračne vlage.


Objavio: manči
Datum objave: 01 Veljača 2011 u 09:41
....evo mog sarenolisnog...osvaja  nove  ograde...
 
 
 
 
....osvaja   nove   visine....
 
 
 
 


Objavio: Tanja 20
Datum objave: 01 Veljača 2011 u 20:51
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...Bako, to je  isto  Hedera  helix......  tvoje  slike  dokazuju  koliko  je  izdrzljiv...sarenolisni  su  pretezno  isto   H.  helix  samo  neki  varijetet.....moj   sarenolisni  je  prava  dzungla,  a  cesto  baca  grane  koje  su  bez   sara,  kao  onaj  samonikli  u  sumi....
....svi  takvi  mogu  slobodno  vanka samo  to  treba   raditi  postepeno   sa  kupljenom  biljkom  iz  staklenika....

 

...ako  ga  uzgajate  u  sobi  oprezno  sa  vodom,  njemu  ne  treba  ni  jako  hranjiva  zemlja,  a  voli  i  manje  zagrijane  prostorije....

 

 

....Tanja,  pri  stropu  mu  je  sigurno  bilo prevruce  jer  topli  zrak  je  gore,  mozda  je  i  suh   zrak.....tek  si  ga  kupila  pa  prolazi  fazu  privikavanja pa  nije  cudo  da  odbaci  koji  list....mislim  da  je  bolje  da  mu  stavis  neku  precku  za  penjanje   a  kad  se  razraste  lako  ces  ga  oviti  oko  necega  drugog  u  stanu,   on  je  zilav,  izdrzljiv,  samo  se  mora  prilagoditi  novim  uvjetima....umjereno  sa  vodom.....[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley1.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Smile" />

Eh sad si me bacila na razmišljanje, iskreno, bojim ga se staviti van da ne bi ugionuo, a i mislim da se još uvijek u kući privikava...
A problem je u tome što ne znam gdje bih ga stavila, jer baš bih htjela da mi se uz nešto penje, ali mislim da ću na kraju ipak uzeti neki štapić ili grančicu da se uz nju penje, a da li mu štetim ako ga budem vezala oko grede?
Da vam bude lakše imate sliku na: "Moj mali dvorac zelenila"-hedera helix,(tu se zapravo vidi po kakvoj se površini penje) pa pogledajte da li bi mogao ovdje uspjeti, stvarno ne bih htjela da mi propadne!

-------------
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"


Objavio: manči
Datum objave: 01 Veljača 2011 u 21:49
...neces mu nista  nastetiti, on je zilava biljka,  vidila  sam   sliku,  ako  si  ga  vec   smjestila  neka  i  ostane  na  tom  mjestu....samo  je   pitanje  kad  ce  se  priviknuti  na  novi  prostor  i poceti  rasti...sa  vodom  oprezno, procitala   sam  bas  u  knjizi  to naglasavaju  -  kad  se  uzgaja  kao   sobna  biljka  ne  smije  se  pretjerati  sa  vodom....Thumbs%20Up 


Objavio: Tanja 20
Datum objave: 01 Veljača 2011 u 21:51

Imat ću to na umu, hvala

-------------
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 01 Veljača 2011 u 22:23

Bršljane sam iskoristila za pokrivanje potpornih zidova. Dio bršljana je presađen iz okolne šume, a šarenolisne sam premjestila iz stana, posadila u vrt i rastu bujno kao i oni iz šume.

http://img220.imageshack.us/i/dsc04793q.jpg/">

Niz ovaj potporni zid uz bršljane posadila sam i puzajuće karanfile
http://img684.imageshack.us/i/dsc03559fl.jpg/">

http://img585.imageshack.us/i/dsc04194.jpg/">



Objavio: Olja
Datum objave: 01 Veljača 2011 u 22:56
Kakav sklad i harmonija....ne da se lepo rasirio brsljan nego je i posadjen na pravo mesto.....kao vodopadi,divno izgleda!


Objavio: 53rijeka
Datum objave: 04 Travanj 2011 u 16:29
Konacno pocelo ozelenjavanje sivogtmurnogpregrdnogzida, nadam se supersonicnomultrabrzom brzinskom rastu Thumbs%20Up
 
 

 
 
 

 
 
Ovaj, prvi;malo poveci, je od prosle godine rastao u vazi samsamcat i cekao da dodju ostali da ga konacno smjestim na pravo mjesto
 
 


-------------
ex rijeka53
http://www.alteaapartmani.bloger.hr - mojblog


Objavio: Silvestra
Datum objave: 11 Prosinac 2011 u 14:05
                                                                       http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/brsljan/35186.aspx">


Objavio: natalija
Datum objave: 11 Prosinac 2011 u 14:48
silvestra prekrasan bršlja, i oblik listova i boje 

-------------


Objavio: Silvy
Datum objave: 11 Prosinac 2011 u 14:48
Ovaj moj bršljan se popeo skoro do drugog kata zgrade. Trebalo mu je nekoliko godina da krene, a sad je prava napast da ga moram kidati.
Ali na fasadi zgrade ostaju tragovi njegovih vitica, pa se mora zid istrugat i pobijelit.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/brsljan/35191.aspx">

Dobro dođe ovih par zadnjih godina, kako su se djeca počela ženiti, za ukrašavanje ulaza zgrade kad je pir. Tako da susjedi slobodno otkidaju grančice koliko im treba, jer ga stvarno ima.Wink


Objavio: Silvestra
Datum objave: 11 Prosinac 2011 u 21:36
Silvy,to je onaj koji ima bobice ako se ne varam...on je naj lijepši kad ga pustiš da se penje po nekoj staroj suhoj voćki...nakon nekog vremena ima zelene bobice koje do nove godine pocrne i na mojoj stranici ja sam od njega radila božićni vjenac za vrata...moj pak bršljan nema plodove on je obićni ali ima lijepe prugaste listove..


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 13 Prosinac 2011 u 01:11
Bršljan se može isto koristiti kao pokrivač tla u polusjeni
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/vrt_u_jesen/35278.aspx">


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 13 Prosinac 2011 u 01:12
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/vrt_u_jesen/35279.aspx">


Objavio: Silvy
Datum objave: 13 Prosinac 2011 u 10:35
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Silvy,to je onaj koji ima bobice ako se ne varam...on je naj lijepši kad ga pustiš da se penje po nekoj staroj suhoj voćki...nakon nekog vremena ima zelene bobice koje do nove godine pocrne i na mojoj stranici ja sam od njega radila božićni vjenac za vrata...moj pak bršljan nema plodove on je obićni ali ima lijepe prugaste listove..


Je, Silvestra, tek nedavno je počeo cvjetat i davat male crne bobice.
Grančice naberem na drugom mjestu, posprejam bobice (prije ih je mama namakala u srebro) i pravim vjenčić, stavim ispod bora ili odnesem na groblje. Samo sad se širi i po tlu, kao što govori muhlenbergia, pa ga moram čupati jer mi zaguši sve pred sobom.

Šareni su mi predivni.

Muhlenbergia, tvoji šareni, jesu to dvije vrste?


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 13 Prosinac 2011 u 14:11
Cure, prekrasan bršljan. Ja si tako želim šarenolisnog posaditi, no nikako da naletim na njega u centrima. Ima ko viška možda? Embarrassed
Ima ih dvije vrste, koliko sam skužila. Oni sa sitnim listovima su spororastući a oni sa većim listovima nešto brže rastu. Dali je tako i sa šarenolisnima?


-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: *lady750*
Datum objave: 02 Travanj 2012 u 15:39
e cure i decki, ovako, trebam pomoć :)

jesenas sam otkinula grane bršljana sa susjedove napustene kuce i usadila ih, ali nisu se primile. ajde, jasno mi je, ipak ih je zima ubila. kada sam ih otkinula, drzala sam ih u vodi da malo puste zilice, neke jesu, neke nisu i onda dam ih usadila.

brsljan susjeov je cudan, pada preko ograde prema cesti ko vodopad. nije se uhvatio za nista nego dugacke sibe vise odozgo prema dolje.

kako da znam koje grane da odrezem za usaditi i kako to najbolje napraviti? koje su mladice najbolje i sto? tlo je siromašno i uz zidić je, pa ima i betona nešto.

čula sam za ono razmnožavanje bršljana polaganjem? ali ovaj se ne penje nikuda?sto je to i kako postici da ga dobijem uz još neku bilju koju planiram usaditi za živu ogradu da se plete oko armaturne zice?

-------------
Freedom is just another word for nothing left to lose...


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 20 Svibanj 2012 u 09:55
Evo mog malecnog šarenolisnog

http://imageshack.us/photo/my-images/803/dsc00041go.jpg/">

ima herkulovski posao za odraditi, kaj mislite hoće li uspjeti??

http://imageshack.us/photo/my-images/406/dsc00042kz.jpg/">

-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: aralija
Datum objave: 25 Lipanj 2012 u 09:40
d.i.n.a. tek sada sam se uključila na ovaj post i vjerujem da su krenuli ali evo savjeta za ostale koji počinju s bršljanom. Šumski bršljan prima se bez problema a širokolisni kad se kad se zasađuje stavlja se u jednu rupicu po tri grančice ,naravno to se odnosi na grančice otkinute iz matične biljke i odmah zasađene u zemlju bez žilica. Vjerujte u pravilu se jedan primi. Meni su se na nekim mjestima primili svi pa je bilo problema gdje s njima. Tako zapelcanima treba najmanje 5 mjeseci da krenu a kad krenu onda ih više nemožeš zaustaviti. Škare u ruke i obrzivanje jer za kratko vrijeme prekriju zid, potrebna im je pomoć za pričvršćivanje jer u početki nemaju razvijene pazušne hvataljke. Što je stariji to se bolje prijanja za zid. Nadm se da sam pomogla.

-------------
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena


Objavio: Mira K
Datum objave: 05 Ožujak 2013 u 15:55
Kombinirala bih bršljan na balkon a me zanima sa kojim cvjetnicama  da ga zasadim? Imate neku ideju sliku...
 
Poslužio je svrsi za pir a sada bih ga trebala trajno smjestiti negdje. Evo slike u kombinaciji sa drugim biljkama za ukrašavanje roštilja
 
 
 
 
U lijevom uglu je..
 
 


-------------
Rijeka



Objavio: Wolfsbane
Datum objave: 05 Ožujak 2013 u 16:20
ova tema me podsjetila, uskoro cu morat otic na more pocupat brsljan koji je moja mama zasadila... to odvratno invazivno bilje mi je ugusilo sukulente i zapravo svaku nizu biljku na tri terase vrta, katastrofa. poceo se i na masline penjati i gusiti ih. svake godine ga cupam,al to cudoviste cim ostane na jednom mjestu korijencic pusti novi rast, ne znam kako cu ga se rijesiti a da ne pobijem ono malo sto je prezivjelo uz njega...
tak da pazite gdje ga sadite, zna biti uzasno invazivan.

-------------
velika gorica


Objavio: Glikica
Datum objave: 06 Travanj 2013 u 12:59
W, ja bih voljela da mi cijela unutrašnjost dvorišta zaraste u bršljan, imam neke ružnjikave zidove pa da to sakrijem. Imam bršljana dosta, ali još nije prekrio koilo bih ja htjela.
A reci mi, jel oni tvoji na jugu imaju možda kakvu debelu stabljiku ili nešto kao deblo ? Od bršljana se prekrasan bonsai može raditi, samo treba naći dovoljno debeli doljnji dio.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Wolfsbane
Datum objave: 06 Travanj 2013 u 14:25
hmmm bila sam pred par tjedana dolje i pocupala ga koliko god sam mogla (napao je smrad limune i ruze od zadnji put kad sam ga pocistila), ali nije bas da imaju neke debele stabljike... valjda zato sto ga cupam stalno pa prezive samo ti izdanci koji su se sami zakorijenili i onda su stalno tanki.
kad bum isla opet pogledam ti i donesem ako bude debljih, bilo koja izlika samo da ga mogu dalje cupat

za pokrivanje zidova, ima i drugih opcija uz brsljane, pogle tu:
http://www.houzz.com/ideabooks/2114851/list/Climbing-Plants-Suit-Small-Gardens

-------------
velika gorica


Objavio: 11111
Datum objave: 06 Travanj 2013 u 15:15
ja moj zid od bršljana redovito svaki dan ljeti tuširam....3 god se nije ni pomakao kad san ga posadila i onda je podivljao i raste bujno i brzo

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/56498.aspx">

-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: Glikica
Datum objave: 06 Travanj 2013 u 19:13
Meni je bršljan ok, a imam i onu nesretnu lažnu lozicu, meni je to napast. To divlja svuda. 

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: ivchy
Datum objave: 15 Travanj 2013 u 14:53
Pozdrav!
Mene zanima može li bršljan iz šume rasti u plastičnim čašicama dok ne naraste?


Objavio: 11111
Datum objave: 15 Travanj 2013 u 14:57
ja sam divlji bršljan sa ceste odma zatrpala u vrt....dvi - tri godine nije ni mrdnija ...i onda odjednom bum...ne zaustavlja se

...evo ga na zidu - desno na slici

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/51010.aspx">

-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: mimantonija
Datum objave: 15 Travanj 2013 u 22:31
Ja sam svoj danas orezivala, ni ne zaljevam ga, a prekrio je i sto treba i ne treba. Smeta mi što se u njemu kriju gušteri, raj za te male spodobe, svaki put se uplašim kada dođem blizu. Glikice, debelu stabljiku imaju i kod nas u Slavoniji, čim su malo stariji, meni danas skoro pukle škare..jedva odrezala..


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 26 Listopad 2013 u 19:52
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/64769.aspx" rel="nofollow">

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: NinettA
Datum objave: 07 Prosinac 2014 u 21:43
Sitnolisni..

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75616.aspx" rel="nofollow">

Šarenolisni

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75617.aspx" rel="nofollow">

Zelenolisni

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75618.aspx" rel="nofollow">


-------------
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...


Objavio: lucy
Datum objave: 08 Prosinac 2014 u 00:00
Jako volim bršljan. U vrtu imam na nekoliko mjesta divlji bršljan koji se brine sam o sebi, a kad prekorači granice u nedozvoljeno područje, samo ga malo podšišam. Pitomi bršljan posadila sam uz žičanu ogradu (ne volim žičane ograde), a zelenim zidom osigurala sam ljepši pogled i malo privatnosti i susjedu i sebi jer nas dijeli samo ta ograda. Slika je od prošle godine, ove se godine bršljan lijepo raširio. Ipak mu je ovo već četvrta godina.
http://s1268.photobucket.com/user/lj1i2lj3/media/719edd74-d137-4ca3-9e00-71c201cd754c_zps6a96fd9f.jpg.html" rel="nofollow">

-------------
Sutra je novi dan.


Objavio: NinettA
Datum objave: 12 Prosinac 2014 u 02:57
Ovaj list ima preko 20 cm.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75711.aspx" rel="nofollow">

Ovo je vrh bršjana koji prekriva zid i uz ovu ogradu visok je cca 3 metra i na toj ga visini "držimo"

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75712.aspx" rel="nofollow">


-------------
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...


Objavio: rajski vrtovi
Datum objave: 12 Prosinac 2014 u 07:04
Bršljan je lijepi pokrivač, i horizontalni i vertikalni samo je malo lijen ispočetka. Mojem je trebala godina-dvije da odluči rasti. Tongue


-------------
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović


Objavio: NinettA
Datum objave: 13 Prosinac 2014 u 01:46
Čini mi se da je to karakteristika većine penjačica... Ništa, ništa a onda joj je meni.... Imam jedan dio ispod smreke posađen s bršjanom, gredica je uzdignuta pa je počeo "kipiti" iz nje, a bome i smreku je počeo pomalo osvajati...


-------------
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...


Objavio: kat.rea
Datum objave: 13 Prosinac 2014 u 14:00
Pokušala sam staviti sliku moga "pokojnog" bršljana, ali neće mi kopirati , ako želite vidjeti " naše dvorište" 80. stranica
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2769&PN=80&title=nae-dvorite mailto:http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2769&PN=80&title=nae-dvorite" rel="nofollow -

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2769&PN=80&title=nae-dvorite

-------------
Ivanić-Grad
Dok ne pokušate, ne znate što ne možete učiniti. Henry James


Objavio: NinettA
Datum objave: 15 Prosinac 2014 u 00:57
Cvijet

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75780.aspx" rel="nofollow">

Bršljan kao pokrivačica

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75779.aspx" rel="nofollow">

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/rozice/75781.aspx" rel="nofollow">


-------------
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 29 Travanj 2015 u 19:11
moj je visok oko tri metra 
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/brsljan/78626.aspx" rel="nofollow">

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/brsljan/78627.aspx" rel="nofollow">


Objavio: LadyTrucker
Datum objave: 23 Kolovoz 2015 u 00:05
Nabavila sam dva jako mala sarenolista brsljana i sad mi tata tupi da to maknem,jer je otrovan.Zna li neko od vas koji je brsljan otrovan?


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 23 Kolovoz 2015 u 20:59

Sve vrste bršljana su otrovne.

Većina otrovnih biljaka ima gorak odbojan okus pa je mala vjerojatnost da će ih netko jesti. No, treba pripaziti kod male djece da nebi iz znatiželje pojeli neku bobicu.

Često ljudi u svom okruženju imaju otrovne biljke a da i ne znaju da su otrovne. U naseljima se često susreću otrovne biljke, čak se neke sade u parkovima i ja se ne sjećam da se je itko sa njima otrovao: bršljan, tisa, kalina, kurika, crvena bazga, đurđice, jedić, imela, mrazovac...

Ja u vrtu imam tisu, kalinu, puno bršljana, mrazovac, jedić, kozlac (i vjerojatno još koju otrovnu biljku) i imam unuka od tri godine kojemu nikada nije palo na pamet da bi išao jesti neku biljku ili bobicu.  




Objavio: rajski vrtovi
Datum objave: 07 Travanj 2016 u 14:29
šarenolisni

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/vrtno_cvijece/86092.aspx" rel="nofollow">


-------------
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović


Objavio: AdrijanaM
Datum objave: 06 Srpanj 2016 u 21:50
Zašto se suši, kako da mu pomagam. Isprobala insekticid i fungicid , ali ne pomaže . Prihranjen je , ali samo se suši . Šarenolisni veliki i mali.
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/brsljan/88311.aspx" rel="nofollow">
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/brsljan/88312.aspx" rel="nofollow">
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/brsljan/88313.aspx" rel="nofollow">




Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk