Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Samonikle potočne biljke

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Vodene biljke
Opis foruma: Sve o biljkama koje se sade u vodu,žive i rastu u vodi i močvarama.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1094
Datum ispisa: 28 Travanj 2024 u 18:23
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Samonikle potočne biljke
Objavio: Šeflera
Tema: Samonikle potočne biljke
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 20:17
Nisam znalac o vodenom bilju, ali ovo je jedna biljčica koja je upravo procvala u našem potoku. I jako je zanimljiva pa bi bilo šteta ne izdvojiti ju!

Preko ljeta joj list toliko naraste da se potok ni ne vidi. Ako netko zna naziv molim nadopunu!





To je potok koji još nisam vidjela smrznut, a nikad nije ni presušio. Voda je jako hladna i izvorska je s Plešivice.

Starosjedioci kažu da su u potoku čak živjeli tzv rječni rakovi. A možda ih još i ima samo se skrivajuCry.




Odgovori:
Objavio: Triša
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 20:58
Šeflera, prekrasno si to uslikala, koja raskoš, a tek potočić, ma bravo.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Mikica
Datum objave: 23 Veljača 2008 u 22:32
Kako je ovo ljepo!!!


Objavio: SilveK
Datum objave: 24 Veljača 2008 u 00:02
Ne samo da imaš krasno bilje, imaš potok!!!!!!!!???????? vau!!!!!! (malo sam ljubomorna).


Objavio: kika
Datum objave: 24 Veljača 2008 u 18:49

Šeflera, biljka koja cvate u tvom potoku je Lopuh ili Repuh. Latinski naziv mu je Petasites. Jako lijepo izgleda u cvatu, a i listovi mora da su mu fascinantni kad se skroz razviju.



Objavio: Šeflera
Datum objave: 24 Veljača 2008 u 19:24
Hvala Kika
Do sad je to bila džungla. Nismo se usudili ni preskakati potok jer ga nismo ni vidjeli od tolikog lišća.



Objavio: kika
Datum objave: 24 Veljača 2008 u 19:41
Sada bar znaš koje biljke smiješ maknuti, a koje ostaviti. Ovaj Lopuh ja bih svakako ostavila jer mi ima jako lijep cvijet.


Objavio: TeaK
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 23:16
A kako bi ja to malo užicala i presadila u vodeni vrt?

Kika ima li nade da tako nešto prekrasno opstane u vodi stajaćici?


-------------


Objavio: Šeflera
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 13:52
Evo našla na netu:
"Repuh (Petasites hybridus L.) pripada Obitelji Glavočika (Familiae Asteracae – Compositae). Ljekarski naziv mu je Folia et radix Petasitidis. Prirodni je antiasmatik, antispazmodik, analgetik, diuretik, dijaforetik, emenagog, homeopatik, laksativ, kardik, relaksant, stimulant, tonik.

List repuha rabi se za liječenje plućnih bolesti, čaj listova izvrsno smiruje grčeve i bolove želuca, crijeva i žuči, dok svježi list rabimo kao oblog za liječenje raznih površinskih rana, čireva te bolova u zglobovima."

Ni neznamo što imamo oko sebe! Moram naglasiti da raste i uz potok što znači da nije nužno vezan za vodu, ali vjerojatno traži puno vlage! inače Teak ne bih ti preporučila za onaj mali vrt jer zbilja naraste jaaaakooo velikoo! Za onaj budući vodeni svijet da!
Dakle...Wink


Objavio: TeaK
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 20:16
Pa na onaj kojeg ću napraviti ovo ljeto i žicam , stvarno mi je prekrasno

-------------


Objavio: Branka
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 21:29
 dobro večer evo i mene  pa vidim da se traže pelceri od ove krasotice - mogu li se ja  nekako predbilježiti - kod mene ćwe biti mjesta pošto rastu lopoči onda će i ovaj cvijetak naći malo mjesta . zaista je prekrasan . 


Objavio: miha-m
Datum objave: 09 Ožujak 2008 u 20:31
Predbilježbe su zaprimljene. Budemo ih s vremena na vrijeme poslikali, da vidite kako bude raslo. A kad je vrijeme za selidbu? To zbilja neznam. smile186

-------------
...štihača je zakon...


Objavio: miha-m
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 19:18
Branka i TeaK, biljkica više nema, došli s bagerom i od potoka su napravili kanal.Cry

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=899&PN=5 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=899&PN=5


-------------
...štihača je zakon...


Objavio: on the cloud
Datum objave: 04 Lipanj 2008 u 01:07
   Neka nitko čežnjivo ne vapi za lopuhom.
I ja sam ga halapljivo prisvajala jedno proljeće uz potok pored Samobora gdje raste u neograničenim količinama.
Cvijet mi se učinio neodoljivim, posebnim, ljupkim..., kao što i sami vidjeste, ali list, Bože mili, kad se ukorijeni naraste do neograničenih razmjera, a invazivan je poput bagrema koji je, zna se, samostojeći prelijepog cvijeta i vrijedno drvo, ali korovit do krajnjih granica, da kad uhvati maha ne može se "stesati" u svoje željene proporcije.
Stoga, ne čeznite za tako ljupkim cvijetom kad mu ne znate zločestu narav stasanja.
I ako ne posjedujetete povelik vrt, u njem još povelikije jezerce i mnogo želje i truda da se svaki suvišan komad redovito uklanja, ne udomljavajte ga i ne stupajte s njim "u kontakt".
 
Jedino ako ste voljni sve te zavrzlamijske potpuriie upražnjavati, e, onda je to dobar izbor da se upotpuni zbirka vodenih ljepotica s još jednim gorostasnim članom!


Objavio: skitnica
Datum objave: 05 Lipanj 2009 u 21:53
pa i tome se da stat na kraj,lako se kupi poveča tegla i sve zajedno ukopa u zemlju i problem riješen.

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: Mamaa
Datum objave: 05 Lipanj 2009 u 22:02
meni je baš žao, ja bih ga rado bila udomila- imam potok, 1 veliki i 2 manja kanala- tako da bi zaista imao mjesto za rastSmile

-------------
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?


Objavio: Triša
Datum objave: 06 Lipanj 2009 u 09:39
Dobra ideja, idem u šetnju danas uz riječice i potočiće u blizini tražiti vodeno bilje za posaditi u jezerc,e tko će to sve kupovati.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Mamaa
Datum objave: 06 Lipanj 2009 u 10:09
spustim se ja u svoj kanal sutra, pa da vidim jel nešto niklo- netko pametan mi sve pokosio- neću imenovatiWink

-------------
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk