Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Vrtni hibiskus - Hibiscus syriacus

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Grmlje
Opis foruma: Sve o grmlju i drvenastom bilju.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1145
Datum ispisa: 20 Travanj 2024 u 01:03
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Vrtni hibiskus - Hibiscus syriacus
Objavio: iris
Tema: Vrtni hibiskus - Hibiscus syriacus
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 14:03
nadam se da nisam pogriješila i da tema ne postoji već...upotrijebila sam pretragu foruma :)
 
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=139&u=11214811">
 
ovo je moj rozi
nabavila sam i  reznice bijeloga - nadam se da će mi se primiti
 
nije zahtjevan ni posebno osjetljiv a ima jako lijepe cvijetove
 
 



Odgovori:
Objavio: Triša
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 14:42
Iris, jako ti je lijepi, a tek kad dođe i bijeli, pa biti će super.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: osbourne
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 17:33
kupio ga i ja proslo ljeto za 80kn u kauflandu. eno ga u vrtu ziv je :)


Objavio: iris
Datum objave: 17 Ožujak 2008 u 21:17
gledajući tvoje slike shvatila sam da nisam ni znala da ima toliko vrsta vrtnog hibiscusa
a baš su prelijepi :)


Objavio: Nickless
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 23:05
Ovog sam proljeća iz čiste zabave nasadio dosta tog hibiskusa iz sjemena. Biljčice (po tri u posudi radi pletenja u stabalce) za sada se dobro drže pa ako dožive ljeto sve su za podijeliti.


Objavio: SilveK
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 22:56
Koje boje imaš??? I ja sam se dočepala nešto reznica roznog i sjemenja bijelog i ljubičastog (mislim), niknuli su mi pred tjedan dana...


Objavio: Nickless
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 09:52
Imam u vrtu dosta stari bijeli i rozi hibiskus pa sam ove godine kako me uhvatila manija nasijavanja kojekakvog sjemena pokupio sjeme oba i pomješao, čisto radi iskustva i zabave, ali dobro je i lako izniklo.


Objavio: iris
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 09:59
jel to netko spominje bijeli hibiscus ?  Embarrassed

-------------


Objavio: magnolija
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 11:29
ovi vasi hibiskusi su jako lijepi i nadam se da ce i moji biti takvi. ja sam prije mjesec popikala reznice u zemlju i molim vas da mi kazete je li to ispravno i hoce li mi se primiti. posadila sam ih uz ogradu u red u razmaku od 40 cm. to saM uradila po prepuruci nekih ljudi koji su to isto tako uradili i bilo sve ok. veliki pozdrav iz sarajeva


Objavio: iris
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 11:57
magnolia sigurno će biti sve ok.....oni se lako uzgajaju iz reznica Smile

-------------


Objavio: magnolija
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 13:52
iris, puno hvala utjesila si me, ja mislim da moje cvijece i biljke najsporije rastu na planeti, a to je zato jer ih stalno promatram, pa naravno da to tako izgleda


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 10 Travanj 2008 u 10:41

Pravo ime hibiscus Syriacus.

 
Roza i plavicasti su veoma cesti po parkovima. Ostale boje su rjedje, i zato ih vise i cijene.
 


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: katruža
Datum objave: 13 Travanj 2008 u 22:49
A moj je ovako isprepleten...


Objavio: karinka
Datum objave: 27 Travanj 2008 u 09:40
Ja sam prije 2 g kupila predivam žuto-narančasti i zaista cvao je cijelo ljeto. Bila sam strašno ponosna baš zato jer su ga susjede dolazile gledati. U toku zime sam ga zaštitila - umotala ga ali mi se na moju veliku žalost smrznuo.Od tada ga stalno gledam u rasadnicima ali nema hrabrosti ga uzeti: Kako vaši prežive zimu?????


Objavio: toni
Datum objave: 27 Travanj 2008 u 10:00
mozda je to bio onaj egsoticni koji je samo za u sobi.Ja svoje uopste ne zasticujem.Oni egzoticni su predivni imao sam i njih samo cvijet traje jedan dan dok se otori.Najvice mi se svidio zuti.steta da takovih boje nema i vrtni hibiskus

-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: manči
Datum objave: 27 Travanj 2008 u 12:13
Imala sm 5-6 hibiskusa - žuti, dupli, rozi, boja breskve, ali ih je odnijela zima . Jedan je preživio i sad baca stidljivo listove. Da li da ga prihranjujem? S čim?
To su oni sa jednodnevnim cvijetom.smile85


Objavio: toni
Datum objave: 27 Travanj 2008 u 12:28
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Imala sm 5-6 hibiskusa - žuti, dupli, rozi, boja breskve, ali ih je odnijela zima . Jedan je preživio i sad baca stidljivo listove. Da li da ga prihranjujem? S čim?
To su oni sa jednodnevnim cvijetom.smile85
 
Najbolje ti je odes u poljoprivrednu apoteki tamo imas svega a i objesne ti


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: manči
Datum objave: 27 Travanj 2008 u 12:41
Mislim da mi nemamo poljoprivrdnu apoteku.......e baš smo neki grad.....smile157


Objavio: gioiaa
Datum objave: 01 Kolovoz 2008 u 11:04
nije valjda da moram cekati proljece da posijem hibiskus?


Objavio: manči
Datum objave: 01 Kolovoz 2008 u 17:57
smile42
 
Što sam to pisala......ovo je tema VRTNI hibiskus....a taj nisam nikad imala......
 


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 12 Kolovoz 2008 u 09:16
Ja sam danas kupila vrtni hibiskus, ali  bi ga posadila u teglu a ne u vrt.
Može li netko napisati kako ga u tom slučaju njegovati, i da li ga zimi unositi u kuću (živim u Zagrebu)?


Objavio: toni
Datum objave: 12 Kolovoz 2008 u 09:43
Originalno poslano od člana ljiljana3 ljiljana3 napisao:

Ja sam danas kupila vrtni hibiskus, ali  bi ga posadila u teglu a ne u vrt.
Može li netko napisati kako ga u tom slučaju njegovati, i da li ga zimi unositi u kuću (živim u Zagrebu)?
 
Njegujes ga kao da je i vani.Posto je vrtni moze biti preko zime i vani.Ja ih imam u dvoristu i oko kuce  pedesetak.


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 12 Kolovoz 2008 u 14:12
Zahvaljujem na odgovoru. smile73


Objavio: Mikica
Datum objave: 21 Listopad 2008 u 10:42
E, pa ja sada ne znam koji je ovo hibiskus ali meni je divan pa sam ga unijela unutra i sada mi ukrašava db,evo slikica:
http://imageshack.us">
http://g.imageshack.us/img361/pa210030mo9.jpg/1/">


Objavio: iris
Datum objave: 21 Listopad 2008 u 10:52
mislim da to nije vrtni nego "pravi" hibiscus i da si dobro napravila što si ga unijela

-------------


Objavio: lana2
Datum objave: 21 Listopad 2008 u 11:20
mikica iris je u pravu. Mislim da je ovaj tvoj hibiscus rosa sinencis i svakako ga treba unijeti zimi unutra.
Btw predivan je ovaj dupli cvijet iako je meni uvijek kod svih hibiscusa žao što cvijet jako kratko traje.


Objavio: Triša
Datum objave: 21 Listopad 2008 u 14:47
Mikice prekrasan je, mora da ti je baš super u db kad ga stalno imaš na oku.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 22 Listopad 2008 u 15:16
Mom hibiskusu su svi listovi požutjeli, je li to normalno, stoji u tegli na balkonu.


Objavio: cvjetoljubac
Datum objave: 25 Listopad 2008 u 10:46
A  MOM HIBISKUSU VRTNOM LISTOVI OPADAJU..... JE LI TO NORMALNO


Objavio: iris
Datum objave: 25 Listopad 2008 u 10:47
to je normalno...vrtni hibiskus zimi izgubi lišče

-------------


Objavio: cvjetoljubac
Datum objave: 25 Listopad 2008 u 11:55
AHA.... ONDA JE TO TO VEĆ SAM MISLILA DA PROPADA, DA ĆE UVENUTI... ZNAČI U PROLJEĆE NOVI LISTOVI I CVJETIĆI Smile


Objavio: Mikica
Datum objave: 27 Listopad 2008 u 08:29
Da li netko zna mogu li orezati ovaj moj hibiskus,kada i kako?Imam ideju ustvari kako ga orezati,vjerojatno drvenastiji dio odrezati i piknuti ga u zemlju,pa ako je to tako samo je pitanje kada,sada još cvate.No, i njemu polako neki listovi žute i otpadnu no ti listovi otpadnu na onom mjestu gdje se već stvaraju drugi tako da za to odpadanje nisam za sada zabrinuta.


Objavio: toni
Datum objave: 29 Listopad 2008 u 18:33
ovo su jos zadnji cvjetovi mojih hibiskua


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 29 Listopad 2008 u 18:35
Ovako izgledaju hibiskusi u jesen,puni su sjemenja


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 29 Listopad 2008 u 18:37
sjeme hibiskusa


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: toni
Datum objave: 29 Listopad 2008 u 18:40
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

E, pa ja sada ne znam koji je ovo hibiskus ali meni je divan pa sam ga unijela unutra i sada mi ukrašava db,evo slikica:
http://imageshack.us">
http://g.imageshack.us/img361/pa210030mo9.jpg/1/">
ovo je vjerojatno egsoticni hibiskus,jer vrtni hibiskus nema takovu boju.Barem ja nisam vidio


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: Mikica
Datum objave: 31 Listopad 2008 u 09:54
Gledam te vaše hibiskuse i primjećujem da moj nema nikakvo sjemenje.


Objavio: Nana
Datum objave: 31 Listopad 2008 u 11:28
Mikice, to je zato što je tvoj hibiskus "kućni", a oni sa sjemenkama su vrtni. Obje vrste se obrezuju u rano proljeće. Dakle možeš svoj obrezati čak do polovice, ovisno koliko ti odgovara, da bi ostao kompaktniji i ljepše cvao. U protivnom ti može izrast vrlo visoko. Voli puno svijetla i vlage, pa ga možeš prskati, ali ne hladnom vodom. Zimi ipak treba odmirovati u hladnijem prostoru nego što je, pretpostavljam, tvoj db. Treba mu naime oko 13° C i manje vlage, zaljevanje tek nakon što se zemlja osuši.
Zaista ti je čaroban hibiskus i vjerujem da će ti bogatom cvatnjom zahvaliti na ljubavi koju mu pružaš .


-------------
(O)smijeh je najbolji facelifting   


Objavio: Mikica
Datum objave: 02 Studeni 2008 u 09:14
E Nana sada si me stavila u dilemu!On je još uvijek pun pupova pa mi ga je žao staviti na hladno.Prošle godine sam ga stavila u verandu gdje se spusti teperatuka i do -5°C,možda i malo niže i svo lišće mu je otpalo,sav se posušio i mislila sam da je gotov.Kad u proljeće on je krenuo gotovo iz dna i sada je ovakav kakvoga ste vidjeli.Sada ga baš ne bih stavila u verandu,a da ga stavim u spavaću sobu koju ne grijem i tu  prohladno ali nikada hladno?


Objavio: Nana
Datum objave: 02 Studeni 2008 u 11:02
Ma znaš što, pa još nije zima Wink ni kalendarski ni po temperaturama. Nemoj ti njega još sada pothlađivati, uživaj u njemu u ds dok cvate, mislim da će mu 3-4 mjeseca mirovanja biti sasvim dovoljno, a kad vidiš da se umorio od cvjetanja, stavi ga u spavaću sobu, tamo će mu biti sigurno dobro. Jedino kažu, da u ss nije dobro držati biljke, jer noću štrajkaju s asimilacijom i udjeljuju nam CO2 Wacko. Meni se čini da to ipak nisu tako velike količine.

-------------
(O)smijeh je najbolji facelifting   


Objavio: Mikica
Datum objave: 02 Studeni 2008 u 14:09
Ma ja imam ogromnu ss,mislim da jedna biljka neće smetati.Moja ss je veličine garsonjere tako da mislim da ćemo svi preživjeti.


Objavio: lidac1
Datum objave: 13 Siječanj 2009 u 19:25

Da li ste ikada razmnožavali vrtni hibiskus reznicama i sta ste napravili? Ja sam probala i nisam uspjela.



Objavio: toni
Datum objave: 13 Siječanj 2009 u 19:50
ja nisam,ali nije ni potrebno ima dovoljno sjemenja pa se lako razmnozava sjemenkama.Posijes sjemenke i za dvije godine cvate.

-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: Triša
Datum objave: 13 Siječanj 2009 u 19:51
Ja sam probla s puno reznica u 9.mj. - dvije mi imaju nove listiće, ali stvarno stanje znati ćemo tek na proljeće. To sam radila sa hormonom za zakorjenjivanje.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: fuksija
Datum objave: 18 Siječanj 2009 u 19:00
Pozdrav svima!
Ja sam uspjela zakorijeniti nekoliko vrtnih hibiscusa, ali sam u nedoumici sta cu sa njima.
Za sada su mi u kuhinji.
Kupila sam i jedan sa sarenim liscem, dupli bordo.
Bio je u podrumu i prosli mjesec je poceo da pusta nove listice, pa sam ga unela u dnevnu sobu.
Od tada je izrastao oko 30 cm.
Ne znam da li da ga posadim u vrt. Vidim da kod vas lijepo uspjeva, ali kako bi uspjevao u Norveskoj u vrtu?

-------------
pozdrav iz Norveske


Objavio: toni
Datum objave: 18 Siječanj 2009 u 19:07
Originalno poslano od člana fuksija fuksija napisao:

Pozdrav svima!
Ja sam uspjela zakorijeniti nekoliko vrtnih hibiscusa, ali sam u nedoumici sta cu sa njima.
Za sada su mi u kuhinji.
Kupila sam i jedan sa sarenim liscem, dupli bordo.
Bio je u podrumu i prosli mjesec je poceo da pusta nove listice, pa sam ga unela u dnevnu sobu.
Od tada je izrastao oko 30 cm.
Ne znam da li da ga posadim u vrt. Vidim da kod vas lijepo uspjeva, ali kako bi uspjevao u Norveskoj u vrtu?
 
Ako je vrtni onda nema problema jer uspjeva u vrtu.Ne samo u vrtu vec moze posluziti i kao zivica,negdje u dvoristu se isto moze posaditi nemora biti bas vrt.
A taj sa sarenim liscem da to nije nesto drugo za takovog nisam jos cuo,ili je mozda egzoticni


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: iris
Datum objave: 18 Siječanj 2009 u 19:11
fuksija pročitala sam da vrtni hibiscus može biti vani do zone 5
samo što ja ne znam zone...probaj negdje nači podjelu po zonama


-------------


Objavio: fuksija
Datum objave: 18 Siječanj 2009 u 20:50
Toni i Iris hvala na odgovorima. Ja zivim u zoni 6.
Toni ovaj sa sarenim liscem je vrtni, na njemu je pisalo hibiscus syriacus.
Slikat cu ga pa cu staviti ovih dana sliku.
Inace ja znam razliku izmedju tropskih hibiscusa, jer ih imam mnogo.

-------------
pozdrav iz Norveske


Objavio: vanja
Datum objave: 06 Veljača 2009 u 15:20
danas sam posijala sjemenkice vrtnog hibiskusa-mix poklonjeno na Splitskoj kavici od Iris Clap


Objavio: Perla
Datum objave: 10 Veljača 2009 u 08:55
Upomoć, upomoć! Moje vrtne hibiskuse napale su crvene bube! Crvene se kao bubemare, ali su mnogo veće i plosnate! Cijelo prošlo ljeto sam ratovala s njima. Upravo me panika hvata, jer sad čim otopli opet će izmiliti iz zemlje! Jučer je bilo sunčano i uočila sam par buba!


Objavio: SilveK
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 18:43
Mislim da znam na koje bube misliš, obožavaju kupusnjače i lavateru...možda diverzija: ispod posadiš nešto kupusnjača ili lavateru, pa nek to jedu?LOL ne pada mi na pamet pametnija ideja...ja na vrtu sijem lavateru pa mi je draže da su na lavateri nego na kupusnjačamaBig%20smile A štete ti kukci hibiskusu ili?


Objavio: Perla
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 19:08
O, da, štete! Izgleda da polažu jaja (male sitne crne kuglice) na lisne pupoljke, što jako usporava pupanje, a oni listići koji se otvore su nagriženi. Lani sam od poznanika dobila tekućinu za zamagljivanje (špricanje) uz uputu da preko usta i nosa stavim blažnu maramicu i da pazim da djeca ne budu u blizini!
To špricanje je pomoglo da grmovi pod mojim kuhinjskim prozorom lijepo prolistaju, a buba nije bilo do sredine ljeta. Kad su se pojavile više nisu mogle naštetiti hibiskusima, koji su se lijepo zalistali i već cvjetali.
Jučer i danas, kako je sunce, već sam vidjela nekoliko buba na zidu iza hibiskusa, grijale su se.
Nemam pojma kakvu mi je tekućinu dao poznanik, a on je otišao natrag u Njemačku i malko smo izgubili kontakt. U agro-apoteci mi daju samo Neopitroid prah... nisam sigurna da će to pomoći, barem ne dok je vlažno.


Objavio: vanja
Datum objave: 21 Veljača 2009 u 16:20
posijani vrtni hibiskus mi je niknuo





Objavio: mimar
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 12:10
Kupila sam ga prosle godine,dopao mi se zbog cveta, lepo je cvetao i dosta narastao ali  ni jednu semenku nije imao a ja obecala drugarici Confused, moze li i on reznicom kao oni jednostruki (njih imam iz semena).
 


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 12:15
može reznicom Smile

-------------


Objavio: vanja
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 12:59
Evo jedno pitanje imam reznice od vrtnog hibiskusa i iz sjemena su mi niknule par mladica (poklon od Iris) da li reznice mogu presaditi u pitar ili direktno u zemlju, a biljkice koje su mi niknule kada ih presaditi, mogu li u pitar ili u zemlju


Objavio: Triša
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 13:09
Pa mislim da je bolje direktno u zemlju, ali još malo sačekaj, tek za jedno mjesec dana, da im nešto ne naškodi.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: iris
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 13:10
vanja mogu i u pitar i u vrt....one sadnice možeš odmah u vrt
a ove što su ti nikle pričekaj da ojačaju i da još malo zagrije a dotad neka ipak budu u kući


-------------


Objavio: vanja
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 13:16
Triša i Iris    smile79


Objavio: manči
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 13:52
....moji se pelceri nisu primili, jesenski....


Objavio: vanja
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 14:04
Manči moji pelceri koje sam dobila i posadila prije 3-4 dana u malu čašicu pl. već pokazuju malene zele izboje od lističa. Značilo bi da je pogodno vrime sada krajem 2. i početkom 3. mj.


Objavio: manči
Datum objave: 04 Ožujak 2009 u 17:44
.....izgleda, treba opet provat....našla sam neki rasadnik na netu, tamo je sadnica 25-30 kn....možda i naručim....


Objavio: magnolija
Datum objave: 05 Ožujak 2009 u 09:56
manci, iako kisliš da se nisu primili nemoj ih vaditi iz zemlje.meni je komšija prošle godine u rano proljeće posadio reznice u zemlju kao živu ogradu.nikad ništa nije niklo iz tih reznica.pošto sam bila ljuta jesenas sam krenula da ih vadim iz zemlje i da na to mjesto posadim reznice lovor višnju i kad sam ih pošla vaditi iz zemlje dole su bile fine žile čak je i lišće bilo krenulo pod zemljom.skontali smo da mi ih je komšija preduboko posadio.sad sam izvadila svaku drugu reznicu i na njihovo mjesto stavljala lovor višnju da mi bude šarena ograda.mislim da će biti fino kad iza zelenih lv izbiju cvjetići hibiskusa.gospođa koja se bavi hortikuluturom mi je rekla da je skoro nemoguće da se hibiskus ne primi iz reznice.ako stvarno misliš da ništa nije ostalo od njega sad pobodi nove grane.čak možeš probati i pobosti ih u tresetne pločice pa kad otopli u zemlju.eto bila sam malo opširna ali htjela sam da te utješim i podijelim s vama svoju priču.


Objavio: manči
Datum objave: 05 Ožujak 2009 u 10:40

...hvala magnolija...izvadila sam ih, ali nema ni korjenčića, a na prerezu su suhi ili truli...ostavit ću 2 u zemlji  koja izgledaju malo svježije na prerezu, pa ćemo vidit...treba mi ih malo više jer bi i ja miješala, ali sa makijom koju smo ostavili na prednjoj strani vrta, tako da su grmovi makije vazdazeleni, a listopadni hibiskus će bit lijep ukras kad bude cvao....



Objavio: vanja
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 12:02
može li mi neko reći kada trebam presaditi niknuli vrtni hibiskus u vrt ili u pitar.


Objavio: toni
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 12:31
ja sam svoje vec presađivao niknuli hibiskus u vrt i okolo kuce.Normalno se sade presađivaju kao i ostalo grmlje i vocke.

-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: vanja
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 12:59
Toni hvala, mislila sam da tribaju još malo ojaćati.


Objavio: toni
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 13:23
Originalno poslano od člana vanja vanja napisao:

Toni hvala, mislila sam da tribaju još malo ojaćati.
a da zavisi koliko su veliki 10,20 cm,ovakovi se sigurno mogu presađivati


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: vanja
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 13:35
ma kakvi svega par cm. znači za presadnju još čekati.


Objavio: minimode
Datum objave: 22 Kolovoz 2009 u 00:23
da li možda netko zna mogu li se sada zakorijenjivati vrtni hibiskusi? Vidjela sam jedan predivne boje- nisam se usudila ubrati grančicu gospođi dok ne pitam vas.
i drugo pitanje da li iz sjemena izraste biljka sa identičnom bojom cvjetova ili ne-kakvo je vaše iskustvo?


-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: bromelija
Datum objave: 22 Kolovoz 2009 u 06:46
ne uvijek, kod mene ih puno niće i nekih 70% bude ista boja


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Kolovoz 2009 u 06:54
Mini,probaj zakorjeniti.Ja sam isto jučer dobila par grančica pa ću probati.Budući je to grm,trebalo bi se moći i reznicama.


Objavio: iris
Datum objave: 22 Kolovoz 2009 u 08:20
minimod bez problema se primaju iz reznica
samo zabockaj u zemlju i već nagodinu cvjeta
 
 


-------------


Objavio: fuksija
Datum objave: 22 Kolovoz 2009 u 09:36




Minimode, ovo je moj hibi, koji sam ozilila prosle godine.
U kolovozu sam uzela reznicu i stavila ju u mjesavinu perlita i rastresite zemlje.
Za 4 tjedna reznica je pustila korijencic.
Ove godine vec cvjeta.

Ove godine sam isto ozilila 2 reznice duplog bordo vrtnog hibija, bez ikakvih problema.

-------------
pozdrav iz Norveske


Objavio: Semira
Datum objave: 22 Kolovoz 2009 u 10:44
Ja imam ogradu od hibiskusa i stvarno prelijepo izgleda kad se zašarene cvjetovi, ali ovaj dupli - nemam. I sad ga moram tražiti. Fuksija, krasan je.


Objavio: niho
Datum objave: 22 Kolovoz 2009 u 11:37
Ja ga imam u dvije boje i sad imam nekoliko mladi koje sam isto posadila uz ogradu pa ću ih pustiti isto da rastu kao drvo -jer imam 2 velika i 1 manji i jako su mi divni kao drvo

-------------
** Svaki miris novog cvijeta uljepša mi dan.**


Objavio: minimode
Datum objave: 22 Kolovoz 2009 u 14:22
cure hvala vam puno!
a da vidite boju, boja breskve i to dupli!
fuksija - mogu sada reći da sam otkrila tko je kraljica hibiskusa (i "vrtnih" i "tropskih"), stvarno su ti predivni!
smile79


-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: sonja50
Datum objave: 11 Listopad 2009 u 12:39
Originalno poslano od člana minimode minimode napisao:

cure hvala vam puno!
a da vidite boju, boja breskve i to dupli!
fuksija - mogu sada reći da sam otkrila tko je kraljica hibiskusa (i "vrtnih" i "tropskih"), stvarno su ti predivni!
smile79


Ako bude tih vrtnih hibiskusa ( hibiscus syriacus ) boje breskve, čekam u redu za reznice smile143
 
Admin: Potražnju sjemena ili reznica obavljajte u kategorijama " http://www.cvijet.info/forum/forum_topics.asp?FID=43 - oglasi " ili putem PP.


-------------
http://picasaweb.google.hr/sonja1911


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 16 Siječanj 2010 u 14:55
Sljezolika, vrtni hibiskus (Hibiscus Syriacus) dobro podnosi zimu, ali mlade sadnice ipak treba prve zime zaštititi. Ako se dio grana smrzne to treba odrezati i grm će se oporaviti.
(Neki ga ne razlikuju od kineske sljezolike - Hibiscus rosa - sinensis, koja ne podnosi kontinentalnu zimu i kod nas se uzgaja kao lončanica. Treba naglasiti i razliku od zeljaste sljezolike - H. Moscheutos sa gigantskim cvijetovima, kojoj nadzemni dio biljke zimi ugine, ali na proljeće opet nikne i cvjeta).

H. Syriacus cvjeta na novoizraslim ovogodišnjim granama pa ga treba orezati u 3. mj. i to tako da se svi izdanci koji su cvali prošle godine prikrate na 10-tak cm, ujedno će tako grm postati i gušći. Može se formirati i kao malo stablo.

Cvijetovi mu mogu biti bijeli, roza nijanse i plavolila nijanse, sa ili bez tamnijeg oka, jednostavni ili puni.
Ljeti, za vrijeme suše ga treba zalijevati, jer zbog nedostatka vode može usred cvatnje odbaciti pupove.

U toku cvjetanja, uvenule cvijetove i tobolce treba odrezivati da se produži cvatnja.

Voli da mu je korjen u sjeni ili malčiran.

Spomenula sam H. Moscheutos - pa evo slike gdje sam ga slikala pa se u komparaciji sa cvijetom fuksije vidi kako su veliki njegovi cvijetovi.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/hibiscus_moscheutos/5240.aspx">





Objavio: montokuc
Datum objave: 16 Siječanj 2010 u 15:28
Evo moga(njemackoga) hibiskusa,odlicno podnosi zimu!





Objavio: makk
Datum objave: 25 Veljača 2010 u 16:17
Ovo je moj baštenski hibiskus.
Čudno je da su mu cvjetovi na istoj biljci različiti.
Neki su ovaki

a neki ovakvi


Do danas sam mislila da ovaj hibiskus nema sjeme. Danas sam odrezala 2 ogromne grane koje prelaze ogradu i po prvi put vidjela nekoliko čahurica sa sjemenom.
Sve skupa je bilo 12 sjemenki.

-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: keeka
Datum objave: 15 Kolovoz 2010 u 12:04
Pozdrav, imam onaj klasicni narančasti hibiskus, i eto uzela grancicu, posalila i dala mi je cak i cvijetak, bila su 3 pupa al taman kad su se trebala otvorit pukla su, vjerovatno od tezine, pa sam ovaj zadnji sto je ostao naslonila n list drugog cvijeta te je uspio ocvjetat.
Međutim muce me te rupice na lišću, jel zan netko od cega su i kako da ih se rijesim? http://i694.photobucket.com/albums/vv302/slavonkaa/S5005147.jpg - http://i694.photobucket.com/albums/vv302/slavonkaa/S5005147.jpg


Objavio: tanjica
Datum objave: 29 Siječanj 2011 u 15:20
Originalno poslano od člana katruža katruža napisao:

A moj je ovako isprepleten...


zanima me kako dobiti da bude ovako isprepleten?čula sam da se moraju cijepiti te grane a to mi zvuči prekomplicirano ..jel postoji neki lakši način?

e i jel taj vrtni hibiskus brzo raste?il mu treba tri gladne godine da dođe do visine recimo metar i pol?


-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 29 Siječanj 2011 u 15:42

Pa zavisi koliko velikoga ćeš kupiti i posaditi! Normalno da je razlika ako posadiš biljčicu od 20 - 30 cm ili biljku od 70 - 80 cm. Ovo je jedan moj u prvoj sezoni poslije kupnje. Kad sam ga kupila bio je upola manji.

http://img98.imageshack.us/i/dsc02552p.jpg/">


Inače po mome iskustvu treba mu godina - dvije da se dobro ukorjeni, a tada i snažnije raste.

Ali vodi računa o pravilnom orezivanju.



Objavio: tikvić
Datum objave: 29 Siječanj 2011 u 23:41
Možeš ga ispreplesti na dva načina i to nema nikakve veze sa kalemljenjem.
Prvi način je sa jednom sadnicim, kojoj otkineš vrh odmah iznad zemlje i kad udare zaperci ostaviš tri najsnažnija, ostale odstraniš.Kad mladice dostignu željenu visinu stabljike otkineš im vrhove, da bi se formirala krošnja. Zatim mladice ispreplateš i na vrhu zavežeš špagom da bi ostale u tom položaju. Špagu povremeno popuštaš da se ne bi urezala u stablo. Kad stabljika odrveni, slobodno ukloni špagu, isprepleteno stablo će ostat u tom položaju.
Drugi je način sa tri sadnice koje posadiš u zajedničku rupu, dalji postupak je isti kao u prvom slučaju. Kad stablo formiraš od tri sadnice onda je još bolje uzeti tri različite boje cvujeta, jer tad na kraju dobiješ jedno stablo u tri boje.
Nadam se da sam bila dovoljno jasna. Ako te još što zanima slobodno pitaj.



Objavio: tanjica
Datum objave: 30 Siječanj 2011 u 00:17
jaaaao tikvić, veeliko hvala na iscrpnom objašnjenju smile211
skratila si mi sate istraživanja oko tog prepletanja!negdje sam i čula da se može tak s mladicama al ovo za isprepletanje različitih boja mi nije uopće palo na pamet, a tako dobra ideja!!! i sad uskoro kad kupim, sigurno ću imati još pitanja! fala još jednom Smile

cimifuga, mislim kupiti onda najvjerojatnije manje, odnosno mlađe sadnice tak da ih mogu ispreplesti kak je tikvić objasnila ..i fala i tebi Thumbs%20Up


-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: Mira K
Datum objave: 25 Kolovoz 2011 u 22:41

Evo i ja imam plavi, roza i bijeli. Čitala sam o orezivanju pa ih moram na proljeće...

 
 
 
 
 
 
 


-------------
Rijeka



Objavio: Silvestra
Datum objave: 08 Rujan 2011 u 20:41
smile71 http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/hibiskus_vrtni/31941.aspx">


Objavio: baka
Datum objave: 16 Rujan 2011 u 18:19
Čitala i naučila. Znači orezati na proljeće. A ispreplitanje... e ja sam na početku napravila "grešku u koracima". Dobila dvije grančice, ubola u zemlju, sve misleć: pa jedan će se primiti. A primila se oba i sad rastu jedan uz drugog.Bijeli i... ovaj drugi će izgleda biti roza. Da li ih pustiti da ovako rastu ili ih pokušati ispreplesti. Visoki su sada 60 i 80 cm cca.Čitajući Tikvić ispada da sam slučajno napravila baš pravu stvar!Wink

-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: laural
Datum objave: 27 Studeni 2011 u 11:21
Pozdrav svima ,evo da vam pokazem kakve sam si nove hibiskuse nabavio......

Plavi dupli


rozi dupli


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 27 Studeni 2011 u 12:40
prekrasni su Thumbs%20Up

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: milica7
Datum objave: 27 Studeni 2011 u 13:43
Lijepi su . .....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: ivančica flower
Datum objave: 21 Veljača 2012 u 10:44
Moj vrtni hibiskus je star 3 godine i visok je preko 2 metra,također je dobro razgranat. Tek sada sam saznala da ga treba rezati,ja to još nikada nisam radila.Molim vas da mi napišete kako da to učinim.
Postoji li neko određeno pravilo,smijem li odrezati samo one grane koje su previsoke ili rastu preširoko,ili ga mogu oblikovati kako želim?
Hvala


Objavio: Lovro
Datum objave: 21 Veljača 2012 u 12:54
IF, ja ga režem kak mi paše!

-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: Mira K
Datum objave: 28 Veljača 2012 u 00:03
Neznam dali da ga orežem već sada ili da još malo pričekam?

-------------
Rijeka



Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 28 Veljača 2012 u 00:54
Originalno poslano od člana ivančica flower ivančica flower napisao:

Moj vrtni hibiskus je star 3 godine i visok je preko 2 metra,također je dobro razgranat. Tek sada sam saznala da ga treba rezati,ja to još nikada nisam radila.Molim vas da mi napišete kako da to učinim.
Postoji li neko određeno pravilo,smijem li odrezati samo one grane koje su previsoke ili rastu preširoko,ili ga mogu oblikovati kako želim?
Hvala

Hibiskus se može oformiti da raste u obliku grma ili malog stabla. Ne cvjeta na starim granama, već na novim, godišnjim granama. Da bi bio gušći i da više cvjeta orezuje se u 2. ili 3. mjesecu tako da se sve prošlogodišnje grane skrate na 2 - 3 pupa (6 - 8 cm).
U toku godine uvenule cvijetove i tobolce sa sjemenom treba odrezivati da se produži cvatnja i da se biljka ne iscrpljuje stvarajući sjeme.

Mira, mislim da bi se kod vas već mogao orezati.



-------------


Objavio: Belina
Datum objave: 28 Veljača 2012 u 09:04
Originalno poslano od člana laural laural napisao:

Pozdrav svima ,evo da vam pokazem kakve sam si nove hibiskuse nabavio......

Plavi dupli


rozi dupli
Pozdrav,dali ih obrezuješ?prekrasni su ti! Dobro došao!

-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: Mira K
Datum objave: 28 Veljača 2012 u 10:19
Hvala Cimi. Danas ću ih orezati.
Belina, svaki se orezuje pa i taj sa slike.
Imaš ih, ako ne da ti na kavi donesem reznice rozog, jednostrukog, kao gore sa slike?


-------------
Rijeka



Objavio: Nina22
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 07:39
Ožilila ovaj s plavim duplim cvijetom.Iz male grančice izrasle su 4 duge oko metar.Ne znam da li da skratim grančice,da bolje cvate ili da ga ostavim da još naraste.


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 11:32
Skrati grančice na jedno petnaestak centimetara. Tu će ti onda iz svake pojedine orezane grančice potjerati dvije nove, koje onda slijedeće godine skrati isto tako (samo na nešto kraće, tako da na orezanom dijelu ostane 2-3 pupa, što otprilike bude 6 - 8 cm) pa će iz svake od njih izrasti opet dvije nove... - i tako dobijaš gusti grm od baze. Ako bi ga na višoj razini orezivala, onda bi se gušća krošnja oformila gore, a u donjem dijelu bi ostali samo goli "štapovi" - tako se slično oformljuje stabalce.



-------------



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk