Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Jasmin

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Grmlje
Opis foruma: Sve o grmlju i drvenastom bilju.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1309
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 10:06
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Jasmin
Objavio: Donata
Tema: Jasmin
Datum objave: 27 Travanj 2007 u 19:57
Prije pet-šest godina za isti mamin rođendan ja i moja sisterica smo poklonile isti cvijet jasmin
(a da nismo to planirale) - čak smo ga kupile u istoj trgovini. Smile

Dugo nakon sadnje ni jedan ni drugi jasmin nisu cvali, čak je bilo upitno da li ga i ostaviti
na tim mjestima.....ali od prije dvije godine su doslovno podivljali. jedan se opleo oko palme,
a drugi se uhvatio za ogradu.
Neznaš koji je ljepši od kojeg. Kao iz priče i miriše prekrasno...



Znači savjet je ne otpisujte jasmin, dajte mu vremena da se udomaći!!Wink  
  



Odgovori:
Objavio: shasha
Datum objave: 27 Travanj 2007 u 20:20
prekrasnoClap,no naravno da imam pitanjeBig%20smile
Ja imam jasmin,no ovaj tvoj je neki drugačiji,jel to neki puzavi?
Meni je klasičan grm(za koji dan će cvasti).
I,da,nisam ga ni ja otpisala,isto je godinu,dvije mirovao i sad redovito cvateTongue
 


Objavio: flora
Datum objave: 27 Travanj 2007 u 21:30
Shasha ti vjerojatno imaš pajasmin (lat. Philadelphus). Njega najčešće zbog divnog mirisa zovu jasmin mada nije. 


Objavio: flora
Datum objave: 27 Travanj 2007 u 21:31
Donata, doista je predivan ...da mi je bar malo njegovog mirisa osjetiti 


Objavio: shasha
Datum objave: 27 Travanj 2007 u 21:43
Moguće Flora,no to znači da bi trebala nabaviti pravi jasminBig%20smile,samo ne znam di i kud bi sa njimErmm


Objavio: lana2
Datum objave: 28 Travanj 2007 u 20:05

Koliko znam jedino i ima taj puzavi jasmin. Moj u dalmaciji cvate isto tako i penje se po ogradi.



Objavio: dina
Datum objave: 28 Travanj 2007 u 21:54
jako je lijep
mogo samo zamisliti kako mirise


Objavio: Donata
Datum objave: 06 Svibanj 2007 u 18:07
Evo jednog jasmina sa izložbe izgleda fantastično u ambijentu Heart
dioklecijanovih podruma...u svakom slučaju mu treba potporanj da se može
popeti...po mojoj procjeni ovaj je visine 3-4 metra. Thumbs%20Up




Objavio: angi
Datum objave: 07 Svibanj 2007 u 09:26
opet ja sa svojim pitanjima,
pa je li za jasmin dovoljna tegla veličine kao na slici ?
(šta mogu kad bi na balkon svu ljepotu) 


Objavio: lana2
Datum objave: 07 Svibanj 2007 u 14:36

Mislim da ga možeš držati u tegli na balkonu, samo ako je zimi jako hladno mora unutra.



Objavio: angi
Datum objave: 07 Svibanj 2007 u 14:40
hvala Lana,
hm, kavaka je znači u prezimljavanju 


Objavio: natalija
Datum objave: 19 Siječanj 2008 u 21:29
zna li neko kako se jasmin moze razmnoziti, tj. da li se moze oziliti grancica?

ja sam vec par puta pokusavala i nije mi uspjelo


Objavio: kika
Datum objave: 19 Siječanj 2008 u 22:11
Ni ja nisam uspjela sa grančicom, ali sam zato imala 100 % uspijeh sa sjemenkama.


Objavio: Donata
Datum objave: 19 Siječanj 2008 u 22:23
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Ni ja nisam uspjela sa grančicom, ali sam zato imala 100 % uspijeh sa sjemenkama.


Ja sam jesenas uspjela zakorijeniti grančicu...od mame...za sada se držismile186 ...nadam se da će na proljeće biti za fotkanje...


Objavio: natalija
Datum objave: 31 Siječanj 2008 u 16:42
 ja sam po ko zna koji put stavila grancice u vodu jos jesenas, i to s granom vrbe, neki dan sam gledala i nema vidjeti niti jedne zilice, iako su jos zeleni
a vrba ko vrba - podivljala, zile obrasle cijelu unutrasnjost staklenke

evo slika jasmina kod moje babe



ogroman je i stvarno se jako rasirio, morati cu i ja vrebati sjeme


Objavio: Gunja
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 15:20
molim pomoć
kupili smo staru kuću, ovaj Jasmin je ispred kuće, žao mi ga posjeći...
kako da ga održavam?
slika je od jesenas, sada je u fazi listanja.


Objavio: mima
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 21:13
Jako ćeš ga lako održavati, slobodno reži na oblik koji želiš zadržati 


Objavio: Gunja
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 09:47
ovaj je dugo bio zapušten.
donji dio se jako raširio i dolje ima jako slabo listova, uglavnom izgleda kao neko "divlje" granje., da li da donje grade razrijedim? svo zelenilo i cvjetovi odoše u vis, a to ne bi htjela.


Objavio: administrator
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 12:42
Onda ga slobodno prikrati i oblikuj po želje. tako da ne ode previse u visinu.
I samo pripazi da ga previse ne skratis, jer neznam tocno koliko ddobro podnosi jaku rezidbu


Objavio: mima
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 22:05
jako dobro podnosi, ja probala Approve


Objavio: seni
Datum objave: 03 Svibanj 2008 u 22:03
 Ako je ovo jasmin kakav imam ja, a čini mi se sa slike da jest, onda ga se sada ne reže jer on cvjeta na tim mladim grančicama. Možda bi ga se moglo porezati na jesen. Moj jasmin već ima pupove, a kad procvjeta prekrasan je i cijeli vrt miriše.


Objavio: alisa
Datum objave: 25 Svibanj 2008 u 19:27
ja sam danas dobila jedan jasmin,onaj puzajuči,bijelog cvijeta,i ne znam da li ima šanse da ospatne kod nas u sarajevu..to je neka vrsta, na zalost ne znam latinski naziv koja je rasprostranjena u topijim krajevima.ja imam onaj pajasmin,zutih cvijetiča i od dobro podnosi jake sarajevske zime...ovaj koji sam dobila kupljen je u toplijim krajevima,i več par godina je u sarajevu ali u saksiji koja mu je odavno postala tijesna i svake zime boravio je u garazi,prijateljica koja mi je dala ovaj jasmin,svoja dva danas je posadila u vrt,a ja se plašim da li če opstati preko zime.... da li neko zna koja je najmnanja temperatura koju ovaj jasmin podnosi,i moze li prezimiti zimu u vrtu ,mozda sa nekom zastitom?


help


Objavio: iris
Datum objave: 25 Svibanj 2008 u 23:39
http://www.kapar.hr/frames/jasmin_main.htm - http://www.kapar.hr/frames/jasmin_main.htm
 
evo našla sam nešto o jasminu Smile
 


-------------


Objavio: alisa
Datum objave: 26 Svibanj 2008 u 21:23
Originalno poslano od člana iris iris napisao:

http://www.kapar.hr/frames/jasmin_main.htm - http://www.kapar.hr/frames/jasmin_main.htm

 

evo našla sam nešto o jasminu [IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley1.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Smile" />

 

hvala trncice na trudu,ja sam ga danas ipak posadila u vrtu,pa sta mu bude,zahvaljujuci linku koji si postavila vidjela sam i kako ga obuči za zimski san..pokušat ču.....valjda ce uspjeti


Objavio: Cvita
Datum objave: 30 Lipanj 2008 u 23:13
Ovo je slika mog jasmina sambaca"Made of Orleans". To je grmolika vrsta jasmina, koji miriše bar tri puta jače od penjajućeg, (imam i njega). Još uvijek sam u potrazi za jasminom sambacom"Grand duke of Tuscany", koji je car među jasminima i mirisom i izgledom.
 


Objavio: iris
Datum objave: 30 Lipanj 2008 u 23:16
Cvita baš ti je lijep jasmin Smile

-------------


Objavio: Cvita
Datum objave: 30 Lipanj 2008 u 23:23

Moj jasmin je samo na gornjoj slici , a ovaj donji mi je još uvijek samo san, jer ga nigdje ne mogu naći,....a tražim stalno!



Objavio: iris
Datum objave: 30 Lipanj 2008 u 23:29
žao mi je...ne znam gdje ga ima...al jednom ćeš naiči na njega Smile

-------------


Objavio: Cvita
Datum objave: 30 Lipanj 2008 u 23:50
Nadam se tome i ja.Smile


Objavio: Staky
Datum objave: 26 Rujan 2008 u 21:31
Ja ne vidim slikice ove zadnje dvije Confused piše samo photobucket...
Ja imam ovaj zimski jasmin što cvate žuto, ovaj grm kao živica još mi nije cvao na žalost prošle godine sam ga kupila maleckog..onaj sobni što fino miriše i ima bijele cvjetiče kvrknuo posušio se..šteta.
I imam vani posađen jedan Jasmin koji cvate cijelo ljeto a puzavica je ima debele mesnate listove. Cijeli vrt mi miriši od njega. Jedva sam ga nabavila prilikom izložbe floraart., bio skuuuup al sam zadovoljnaSmile


Objavio: Triša
Datum objave: 26 Rujan 2008 u 22:26
Uspjela sam zakorjeniti pelcerić od ovoga, kojeg ima moja prijateljica i koji je od proljeća zauzeo oko dva kvadrata ograde, raste nevjerojatnom brzinom, počeo je cvjetati u 6.mj i ne prestaje - predivna biljka.
 
 
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: dzomba
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 19:18
Ovaj Jasmin sam dobila na poklon prije 2 godine..slabo raste,ali tek ove godine sam ga iz vazne prebacila u dvoriste pa je mozda i zbog toga..inace na jednoj strani dvorista imamo Bijeli Jasmin a na drugoj strani Zuti Jasmin..lijepi su i jedan i drugiTongue..
 
Moj Jasmin..
 
 
Na ovoj slici se vidi Bijeli Jasmin koji zauzima cijelu ogradu..
 
 
A ovdje iz pelar.se vidi Zuti Jasmin..
 
 
 


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Cvita
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 23:42
  Staky, nadam se da sada vidiš obe slike.


Objavio: Staky
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 18:06
Vidim, hvala ti puno :)
Sad baš gledam sličice...i ne znam d ali ovaj moj koji sam jedva nabavila više sliči na prvoj slici od Dzombe..jer ima moj mesnate listove, a puza hm...


Objavio: dzomba
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 18:53
Staky..evo i slike Jasminovog lista..nadam se da ce ti to pomoci da lakse odredis Koji Jasmin imas..!Smile
 
List 1 Jasmina:
 
 
 
List 2 Jasmina(koji je zauzeo cijelu ogradu):
 
 
 
List 3 Jasmina koja cvijeta zimi i ima zute cvjetice:
 
 
 
TongueTongue


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Fatka
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 19:37
Ej, ljudi pa ja nikada nisma vidjela puzakuci jasmin.


Objavio: alisa
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 19:40
Dzomba,ovaj jasmin što si iz saksije prebacila u vrt,mislim da je Trachelospermum jasminoides,jer jako liči na ovaj moj jasmin,i on ne podnosi oštre zime,neko kaže -10,al sam ja našla na netu da je otporan samo na -5.Ja sam svoj bila posadila u vrt na prolječe,al sam ga prije neki dan izvadila iz vrta i spremila u saksiju i unijela na zimovanje u negrijanu prostoriju.To sam uradila,jer neki forumaši koji imaju taj jasmin,kažu da tako najbolje,jer i sve da podnese minus,smrzla bih mu stabljika,pa sve ponovo čekaj ,da izraste iz korijena...Malo se raspitaj za svoj jasmin,da ga ne izgubiš..


Objavio: dzomba
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 20:36
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Dzomba,ovaj jasmin što si iz saksije prebacila u vrt,mislim da je Trachelospermum jasminoides,jer jako liči na ovaj moj jasmin,i on ne podnosi oštre zime,neko kaže -10,al sam ja našla na netu da je otporan samo na -5.Ja sam svoj bila posadila u vrt na prolječe,al sam ga prije neki dan izvadila iz vrta i spremila u saksiju i unijela na zimovanje u negrijanu prostoriju.To sam uradila,jer neki forumaši koji imaju taj jasmin,kažu da tako najbolje,jer i sve da podnese minus,smrzla bih mu stabljika,pa sve ponovo čekaj ,da izraste iz korijena...Malo se raspitaj za svoj jasmin,da ga ne izgubiš..
 
Ok AliTongue..Hvala ti najljepsaWink!!


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: seni
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 23:03
Imam jasmin koji ima lišće kao na dzombinoj slici (prve dvije slike). Već je godinama van i hladnoća mu ne smeta. Ima dugačke grane pa sam napravila potporanj. Tri željezne šipke i oko njih žica. Grane jasmina stalno motam oko tih žica i evo kako izgleda i kakav cvijet ima.
 


Objavio: dzomba
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 23:18
smile227smile94..Prelijep je!!!
 
 


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Triša
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 07:33
Seni predivan je, kakv cvijet - baš poseban. smile78

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Fatka
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 08:01
seni, ovakvu ljepotu jos ne vidjeh.Da li ima sjeme od jasmina?


Objavio: seni
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 12:21
Fatka, ovaj jasmin nema sjeme. Mogu se zakorijeniti grančice.


Objavio: proljeće
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 15:46
Seni ovo je nešto posebno, prelijep je zaista!!!


Objavio: Fatka
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 20:33
seni draga, a kako da stignu dWackoo mene.


Objavio: alisa
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 22:31
Originalno poslano od člana seni seni napisao:

Imam jasmin koji ima lišće kao na dzombinoj slici (prve dvije slike). Već je godinama van i hladnoća mu ne smeta. Ima dugačke grane pa sam napravila potporanj. Tri željezne šipke i oko njih žica. Grane jasmina stalno motam oko tih žica i evo kako izgleda i kakav cvijet ima.
[IMG]http://i298.photobucket.com/albums/mm244/seni_2008/DSC03087.jpg" />

 

[IMG]http://i298.photobucket.com/albums/mm244/seni_2008/cvijetjasmina.jpg" />

Sani,mozeš li mi reći koja je najniža temperetura bila koju je podnio???Jer ja ga imam tek od proljeća ove godine,i ne bih da ga izgubim,on je navodno zimzelen,listovi mu ne opadaju preko zime,cvijeta več od maja...predivno mirišeee,to znam imala sam par cvijetova ove godine...Sad sam ga unijela u kuću,a tako bi bila sretna da može da podnese ove zime Sarajevske,napolju,da ga ne nosam stalno...


Objavio: seni
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 23:27
Alisa, mislim da su najniže temperature bile oko -5. Uvijek je cijelu zimu bio ovako zelen.


Objavio: Cvita
Datum objave: 30 Rujan 2008 u 11:34
Staky, ovo je trenutna slika mog jasmina, zapravo lišća, pa ako ti može pomoći....
Inače ovo JE jasmin koji se penje, ali ima jako čvrste grane, pa ga nije potrebno ovijati ni oko čega, nego ga samo malo pridržati  ili vezati uz nešto, ako želimo da ide "nebu pod oblake". Cvjeta od svibnja, pa cijelo ljeto i zimzelen je.


Objavio: alisa
Datum objave: 04 Listopad 2008 u 17:59
Originalno poslano od člana seni seni napisao:

Fatka, ovaj jasmin nema sjeme. Mogu se zakorijeniti grančice.

na koji način je najpouzdanije zakorijeniti grančice ovog jasmina....Jesi li ikada pokušala,i ako jesi kako??? Baš bih probala sa ovim svojim jasminom....   


Objavio: mena
Datum objave: 06 Listopad 2008 u 20:20
Jasmini su vam prelijepi..
Ja sam dobila grancice od Alise davno i jos nema pomaka,sto se tice korjencica..


Objavio: tropi
Datum objave: 06 Listopad 2008 u 23:00
Jasmin je prekrasna biljka ali i sam naziv nosi neke zablude jer ga dijele mnoge biljke sličnog izgleda ali i mirisa.....Pravi jasmin spada u porodicu Oleaceae-masline i sadrzi preko 200 puzajućih ,penjajučih i uspravnih grmova.Porijeklom su iz azije australije afrike i juga evrope. Vrlo su slični međusobno pa je potrebno znanje za razlikovati ih...Najpoznatiji su:
J.polyanthum- ružićasti
j.nudiflorum-zimski,žuti,otporan na zimu,cvate pod snjegom
j.sambac-azijski ,najmirisniji
j.multiflorum-zvijezdasti
j.azoricum-azorski
j.odoratissimum-jako mirisni
j.officinale-najčešći
j.fruticans-žuti grmoliki
i još mnogi drugi..

Tu ne spadaju Trachelospermum jasminoides(onaj koji lići na jasmin),još poznat kao Kineski jasmin-porodica Apocianaceae-zimzeleni(oleandar,plumeria idr) prekrasnog mirisa i mesnatih listova.....Gore je na navedenim slikama

Na Trišinim slikama nalazi se tzv.Krumpirov jasmin-Solanum Laxum iz porodice Solanaceae-pomočnice(krumpir,rajčica,patliđan idr) brza rasta obilne cvatnje ali uglavnom bez mirisa,nije otporan na niske temperature..

Na Cvitinoj slici je vjerojatno Jasminum sambac-Arapski jasmin..

Nadam se da sam pomogao u nekim nedoumicama....pozdrav


-------------
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!


Objavio: Triša
Datum objave: 07 Listopad 2008 u 10:02
Naravno da si pomogao, super si objasnio, ovaj na slici je od prijateljice i baš kako si ga opisao brza rasta i obilne cvatenje, e ovo je vrlo korisna informacija da nije otporan na niske temperature, to znači da bi ga ipak po zimi trebalo ili unjeti u kuću ili zaštititi, što je jako teško zbog toga što je doslovne ogroman.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: seni
Datum objave: 07 Listopad 2008 u 21:12
Evo slike cvijetova mog bivšeg j. nudifloruma. Bivši, jer su mu grane smetale na stepenicama pa smo ga morali izvaditi. Lišće mu je plavkasto jer je MM špricao maslinu modrom galicom, a on je bio u blizini masline.
 


Objavio: Staky
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 17:09
Seni imam takav žuti baš se proširio jako pa ga motam :)
Cvita čini mi se da nisu listovi takvi...joooj morati ču ga slikati cvao je stalno od ljeta do evo prije možda mjesec dana , bijelim cvjetovima i mirišio je cijeli vrt od njega.
Ne znam da li bi pomoglo da ga slikam sada iako nema cvijet?


Objavio: jasminaaa
Datum objave: 12 Prosinac 2008 u 23:33
Pa da se i ja pridružim na ovu temu.Na poklon sam dobila trachelospermum jasminoides i bio je visok oko 2m.Dvije godine sam ga držala u saksiji(naravno tri puta presađivala),svakog početka zime unosila u hladnije prostorije.Međutim,svaki put bi ostao bez listova,sve bi opalo ali na proljeće bi ponovo krenulo i cvijetao bi.Cvijet mu ne bi bio onoliko bogat kao što bi trebao biti,ali bi cvijetao.Ovog proljeća sam odlučila i posadila ga napolju.Dobro sam ga umotala i zaštitila,pošto živim u Sarajevu neznam da li će opstati.Trenutne temperature su dosta visoke ali šta će biti još neznam.U svakom slučaju ako opstane na proljeće ću da slikam a do tada sam sva na iglama.....


Objavio: josipa
Datum objave: 29 Prosinac 2008 u 15:14
jasmina vidi brineš se za svoj jasmin,mislim bez razloga,moj je stalnovani i ništa mu ne bude. Procvjeta tek treću godinu nakon sađenja.Ovo je jasmin philadelphus Evo kako je ljetos izgledao


Objavio: Mikica
Datum objave: 29 Prosinac 2008 u 16:24

Kada smo već kod jasmina ja imam onaj kao Trišin,dakle krumpirov,ako se ne varam.Svake godine mi ga napadnu gnjusne crne uši.Kako da se od toga odbranim i čime da ga špricam.Čini mi se da su to isti napasnici kao i oni koji napadnu mahune.



Objavio: Mikica
Datum objave: 29 Prosinac 2008 u 16:25
Ustvari ne znam jesu li to uši ili mušice ali su crne boje i ljepljive su.


Objavio: Fatka
Datum objave: 29 Prosinac 2008 u 16:44
Jasminaaa, ne brini on moze u bastu.


Objavio: hoya
Datum objave: 29 Prosinac 2008 u 20:35
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Kada smo već kod jasmina ja imam onaj kao Trišin,dakle krumpirov,ako se ne varam.Svake godine mi ga napadnu gnjusne crne uši.Kako da se od toga odbranim i čime da ga špricam.Čini mi se da su to isti napasnici kao i oni koji napadnu mahune.

 
Posadi mu u blizinu kadificu! Meni je to super pomoglo u vrtu kod mahune i blitve.


-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: hana
Datum objave: 05 Siječanj 2009 u 21:14
narode ima li tko za razmjeniti trahelospermum jasminoides i jasminum sambac? Unaprijed hvala


Objavio: hoya
Datum objave: 05 Siječanj 2009 u 21:36

Odmah sam pretražila slike na netu da vidim što tražiš.

Na žalost niti ja, niti nitko od mojih poznatih nema te jasmine. Ali - bit će sajmova, potražit ćemo!


-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: hana
Datum objave: 05 Siječanj 2009 u 21:39
hvala ti na trudu - pa kad budu sajmovi malo baci oko


Objavio: jasminaaa
Datum objave: 05 Siječanj 2009 u 22:33
Originalno poslano od člana hana hana napisao:

narode ima li tko za razmjeniti trahelospermum jasminoides i jasminum sambac? Unaprijed hvala
 
 
A gdje se nalaziš( u kojem gradu)?Možda postoji mogućnost da ti ga nekako dobacim (mislim na trachelospermum jasminoides).Ali ne prije proljeća jer je kod nas trenutno sve pod snijegom a i temperature su dosta ispod nule.


Objavio: Cvita
Datum objave: 06 Siječanj 2009 u 00:29

Jasminum sambac sam stavila na žiljenje, dosta reznica i neke u vodi. Za sada su OK. Pošalji adresu pa čim vidim žile - šaljem.



Objavio: hana
Datum objave: 07 Siječanj 2009 u 15:19
Originalno poslano od člana jasminaaa jasminaaa napisao:

Originalno poslano od člana hana hana napisao:

narode ima li tko za razmjeniti trahelospermum jasminoides i jasminum sambac? Unaprijed hvala
 
 
A gdje se nalaziš( u kojem gradu)?Možda postoji mogućnost da ti ga nekako dobacim (mislim na trachelospermum jasminoides).Ali ne prije proljeća jer je kod nas trenutno sve pod snijegom a i temperature su dosta ispod nule.
 
ja sam iz Varaždina, moglo bi upaliti na proljeće.Ja sam slala nekim ljudima u Bih i sretno je stiglo. Hvala ti na ponudi-puno,puno Star


Objavio: tropi
Datum objave: 18 Siječanj 2009 u 22:29
Cvita ,jel se mogu predbilježiti za jedan sambac,mijenjamo se za nešto...?Smile neka želja?

-------------
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!


Objavio: Cvita
Datum objave: 18 Siječanj 2009 u 22:32
Ma naravno da može! Samo neka se prime i šaljem! Pošalji adresu.


Objavio: klivija
Datum objave: 22 Siječanj 2009 u 20:52
Hi Seni!
Prekrasna biljka! Koji je točni latinski naziv za biljku na slici? Ja bi baš takvu vrstu.
 
Ukoliko se jasmin posadi u posudu, a ne vrt, kako stoji stvar sa zalijevanjem? Može li preživjeti duži period bez zalijevanja?


Objavio: seni
Datum objave: 22 Siječanj 2009 u 23:46
Klivija, ako misliš na biljku koja se nalazi na kraju 2. str., to je trachelospermum jasminoides. Moj je bio u velikoj posudi ali nisam znala kud bih s njegovim dugačkim izbojima pa sam ga posadila u zemlju. Ako se tako velika biljka nalazi u posudi, mora se često zalijevati, naročito ljeti.


Objavio: klivija
Datum objave: 23 Siječanj 2009 u 21:29
Da, mislim baš na tu prekrasnu biljku.
I Triša kaže da treba zalijevati. Malo sam u nedoumici. A tako sam se navukla baš na jasmin. Cijelu zimu snujem o tome kako ću urediti terasu,  a sada izgleda da će to biti malo teži zadatak. Upravo sam se i zato pridružlla forumašima da čujem iskustva iz prve ruke.


Objavio: frida
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 17:11
 seni  ja bih zicala pelcer tog tvog jasmina sa druge stranice Embarrassed
 jel moze?


-------------


Objavio: seni
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 19:45
Frida, nema problema. Nisam sigurna kad je najbolje vrijeme za to. Kad želiš, javi.


Objavio: jasminaaa
Datum objave: 15 Veljača 2009 u 14:07
Trachelospermum jasminoides voli da je direktno u zemlji posađen jer u posudi se muči iz godine u godinu. Bude sve manje cvjetova ako se ne presađuje.Moj je bio dosegao visinu od nekih dva metra i bilo je nemoguće svake jeseni ga unositi .Prošlog proljeća ga posadila u vrt i lijepo se bio adaptirao i mnogo je cvjetao.Sada me jedino brine hoće li preživjeti ove sarajevske zime.Mada mi se čini da ću ga morati drastično skratiti jer izgleda kao da su se grančice osušile.Ako preživi ove naše minuse onda može rasti svugdje.Iz reznica je vrlo teško zakorijeniti ovaj jasmin.Meni bar nije uspjelo a isprobala sam razne načine.


Objavio: seni
Datum objave: 15 Veljača 2009 u 22:44
Ako netko zna kako je moguće razmnožiti trachelospermum jasminoides nek napiše.smile143


Objavio: Lantana
Datum objave: 15 Veljača 2009 u 22:51
Baš sam dans pričala sa susjedom, ona je tri puta sadila i tek trći put se uspjio zakorijeniti, mora biti toplo i vlažno tlo. Meni isto nije uspjelo dva puta, probat ću još jednom. Neznam kako bi bilo s povaljenicama, možda bi tako uspjelo.

-------------
život je more


Objavio: niho
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 20:42
smile160 Malo je teško da se sada primi i putsi korijenje ali gledaj da ga u zemlu posadiš na dubini do 10cm i odmah dobro zalijte biljku za tridesetak dana počeće da reste nova biljkica ako vrijeme bude iznad 1c*
-ko pokušava taj i dobija nove biljke Wink.


Objavio: manči
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 22:24

....trachelospermum sam pokušala na jesen zakorijeniti, ali nije uspjelo....

....ovo je velika zbrka sa svim tim "jasminima".....kod nas se pod jasminom podrazumjeva biljka penjačica, dugih nježnih izboja, sitnijih listova i sitnih, bijelih, mirisnih cvjetova....lokalni naziv  čemin...koji je latinski?



Objavio: alisa
Datum objave: 12 Ožujak 2009 u 22:12
Trachelospermum voli toplinu odozdo.Tj .kada se žili stavi se na radijator i na suncano mjesto...Voli da mu toplo da bi pustio žile..


Objavio: dzomba
Datum objave: 21 Ožujak 2009 u 22:20
Ja sam ovu vrstu Jasmina imala na stolu,u vazni,da mi uljepsava dane..jucer sam ih htjela baciti jer je cvijet gotov otpao ali sam primijetila da je izbacio nove,mlade liske Tongue,njezno zelene boje...Ako ih sad prebacim u vaznu s zemljom Da li postoji mogucnost da mi opstane? Tongue
 
 
 
 


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Lantana
Datum objave: 21 Ožujak 2009 u 22:28
Stavi u zemlju, on se lako zakorijeni, pa ako ga želiš, probaj, nemaš što izgubiti.

-------------
život je more


Objavio: Cvita
Datum objave: 21 Ožujak 2009 u 22:30
Točno tako! Vrlo je zahvalan za zakorijeniti.


Objavio: dzomba
Datum objave: 21 Ožujak 2009 u 22:31
Zelim jer ga nemam u "novom dvoristu" Embarrassed ...probat cu... Hvala!!!

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Triša
Datum objave: 22 Ožujak 2009 u 20:08
Ja sam zakorijenila svog bez problema i dva prijateljičina drugačija, tako da ću sada imati dvije vrste.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: dzomba
Datum objave: 22 Ožujak 2009 u 20:14
I ja sam ga danas prebacila u vaznu s zemljom pa cemo vidjeti Smile...

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Triša
Datum objave: 04 Travanj 2009 u 22:06
Nakon nekoliko mjeseci pupoljci će se izgleda konačno otvoriti.
 
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: hoya
Datum objave: 04 Travanj 2009 u 22:24
A ja moja dva večeras izdrmusala, trebala sam ih izvaditi iz dvije vaze i staviti zajedno u jednu veliku. Jedva smo ih izvadili.
Ako su mislili cvasti - bit će pravo čudo ako to i učine !


-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: Mikica
Datum objave: 06 Svibanj 2009 u 23:16
Ja sam danas pogledala moj jasmin i počele su na njega dolaziti mravi i neke crne bubuce,evo slike
http://img15.imageshack.us/my.php?image=p5060115.jpg">
čime da to špricnom,ima li tko kakvu ideju?


Objavio: Fatka
Datum objave: 07 Svibanj 2009 u 00:18
Joj Mikice i ja sam danas primjetila kod mog jasmina.Prskala ga Mospilanom nisam nista drugo imala, a danas sam prskala krompir i usput njega.Sutra cu da vidim sta se desava sa crnim bubama.smile43


Objavio: alisa
Datum objave: 07 Svibanj 2009 u 10:31
I moj jasmin ima te crne uši,pa i mrave,koji dolaze da jedu to što uši sprave..Ja sam svog jutros poprskala crvenim uljem.Ali možeš bilo kojim sredstvom za biljne uši,i inače štetnike na bilju...Ja sam prošle godine špricala bijelim uljem i nestale su..Ali dok su bile na jasminu prešle su mi i na neke sobne biljke.Zato najbolje je odmah ih špricati...


Objavio: Gunja
Datum objave: 07 Svibanj 2009 u 11:20
bok..
redovno vas pratim, sjećate se slik mog Jasmina sa prve stranice? kuća je porušena, na moje inaćenje Jasmin je ostao, eno ga zeleni se, ali ne cvjeta. Sada stvarno ne znam u čemu je problem.
Zašto moj Jasmin ne cvjeta?


Objavio: Mikica
Datum objave: 08 Svibanj 2009 u 09:06
Vjerojatno si ga krivo orezala.Pročitaj malo od početka ovu temu pa ćeš vidjeti da je vjerojatno to uzrok ne cvjetanja.Naime i ja sam ga prošle godine rezala u proljeće i ostala bez cvjetova a onda sam to obavila u kasnu jesen i sada ima pupova.


Objavio: Gunja
Datum objave: 08 Svibanj 2009 u 11:27
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Vjerojatno si ga krivo orezala.Pročitaj malo od početka ovu temu pa ćeš vidjeti da je vjerojatno to uzrok ne cvjetanja.Naime i ja sam ga prošle godine rezala u proljeće i ostala bez cvjetova a onda sam to obavila u kasnu jesen i sada ima pupova.

rezala sam ga prošle godine pred zimu.... a ništa sada ću ga ostaviti pa ću ga skroz orezati ove godine pred zimu, ako ni dogodine ništa ne bude morati će van.... protiv moje volje


Objavio: frida
Datum objave: 19 Svibanj 2009 u 21:27
 Pomoć!
 Kupila sam jasmin i danas mi na poslu žena govori kako ima vrsta koja ne miriši...jel ovaj moj možda spada u te? Cry




-------------


Objavio: Fatka
Datum objave: 19 Svibanj 2009 u 22:13
Istina je da ima  neki sto ne mirisu.Ja imam dva, jedan sa duplim cvijetom koji jako mirise a drugi jednostruku ne mirise.
Ovaj tvoj, ne znam nikada nisam takav vidjela.


Objavio: frida
Datum objave: 20 Svibanj 2009 u 00:27
Ovaj je beba još pa se možda listići čine sitniji..., a  vidjela sam takav sitnolisni puzajući...

-------------


Objavio: sonja50
Datum objave: 07 Lipanj 2009 u 20:18
Originalno poslano od člana Fatka Fatka napisao:

Istina je da ima  neki sto ne mirisu.Ja imam dva, jedan sa duplim cvijetom koji jako mirise a drugi jednostruku ne mirise.
Ovaj tvoj, ne znam nikada nisam takav vidjela.


Fatka, a koji je to sa duplim cvijetom? Da nije kojom srećom J. sambac? I ja ga tražim već dugo, ali bez uspjeha.


Objavio: Staky
Datum objave: 16 Lipanj 2009 u 17:50
Moj žuti, zimski jasmin on ne miriši.
Imam bijeli kao grm na kojeg ćesto znaju uši dolaziti , meni za čudo ne dolaze :) i ima cvjetove bijele velike okruglaste.
Imam i Trachelospermum jasminoides on mi cvate već mjesec dana i biti će tako skroz do kraja desetog mjeseca. Cvjetovi su mu isti kao i ovim jasminima officinale, ali to miriši cijelo dvorište od njega :)
teško sam ga nabavila a i da ga vidim negdje opet bih kupila jer nemam pojma kako se to razmnožava. Ima bijeli sok u sebi kad se otrgne granćica :)


Objavio: sonja50
Datum objave: 16 Lipanj 2009 u 18:44
Originalno poslano od člana Staky Staky napisao:

Moj žuti, zimski jasmin on ne miriši.
Imam bijeli kao grm na kojeg ćesto znaju uši dolaziti , meni za čudo ne dolaze :) i ima cvjetove bijele velike okruglaste.
Imam i Trachelospermum jasminoides on mi cvate već mjesec dana i biti će tako skroz do kraja desetog mjeseca. Cvjetovi su mu isti kao i ovim jasminima officinale, ali to miriši cijelo dvorište od njega :)
teško sam ga nabavila a i da ga vidim negdje opet bih kupila jer nemam pojma kako se to razmnožava. Ima bijeli sok u sebi kad se otrgne granćica :)


Taj kao grm sa velikim okruglastim cvjetovima, jako miriše? Cvijet je oblika ruže (puno latica savijenih kao kod ruže)-pogledaj slike na:
http://images.google.hr/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=s&hl=hr&q=jasminum+sambac&um=1&ie=UTF-8&ei=gcU3SqCaNZXBsgb3wbi3Cw&sa=X&oi=image_result_group&resnum=1&ct=title - http://images.google.hr/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=s&hl=hr&q=jasminum+sambac&um=1&ie=UTF-8&ei=gcU3SqCaNZXBsgb3wbi3Cw&sa=X&oi=image_result_group&resnum=1&ct=title

Taj koji me zanima je treći s lijeve strane (ili drugi s desne). To je kultivar "Grand Duke of Tuscany".

Trachelospermum jasminoides samo razmnoži povaljenicama. Možeš nekoliko grančica posebno, a ja uzmem što dužu granu. Nekoliko manjih pitara(vaza) npr br. 7-8 , napunim supstratom pomiješanim sa pijeskom, uzmem granu koja je najniže položena (naravno:-), ne mogu najvišu) i polažem cca 15 cm grane, očišćene od lišća, u pitar do dubine od cca 5 cm, zaspem zemljom, pa tako nastavim dalje. Dio grane s lišćem ostaje vani a onda se opet "potapa" u pitare lančano, zmijoliko  do vrha/kraja grane. Vrh grane mora ostati vani. Na svaki pitar stavim odozgo kamenčić da drži pritisnuto i čuva vlagu. Sad samo trebaš čekati da se svaki dio ukorijeni, odreži i imaš odmah nekoliko sadnica od samo jedne duže grane. Nadam se da sam dobro objasnila.



Objavio: sonja50
Datum objave: 16 Lipanj 2009 u 18:49
Evo još par sličica za identifikaciju jasmina.

http://toptropicals.com/html/toptropicals/articles/shrubs/jasminum_sambac.htm - http://toptropicals.com/html/toptropicals/articles/shrubs/jasminum_sambac.htm



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk