Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Oxalis

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1367
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 12:58
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Oxalis
Objavio: voki
Tema: Oxalis
Datum objave: 20 Kolovoz 2007 u 13:19
Ove imaju gomoljčiće i jako se lako razmnožavaju, a imam i sa 4 lista, zelene boje, sa nekim braonkastim šarama, koje imaju lukovicu i u toku zime imaju period mirovanja, dok ove na slici rastu cele godine.



Odgovori:
Objavio: voki
Datum objave: 21 Kolovoz 2007 u 10:49

Evo još jedna saksija sa ukrasnom detelinom

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 21 Kolovoz 2007 u 22:34
Ja imam takvu vani posađenu i ne vadim je preko zime iz zemlje.Valjda joj ne smeta kad raste,a sad je cvasti počelasmiley_158


Objavio: hana
Datum objave: 22 Kolovoz 2007 u 17:58
Mislim stvarno! Ja budem k tebi došla sa tačkama pa me tjeraj!


Objavio: aurora2
Datum objave: 23 Kolovoz 2007 u 09:44
Hana, pa ja sam mislila da si ti to vec obavila....Big%20smile

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 23 Kolovoz 2007 u 19:57
A je al sa vrečicom.Sad tu kuka a ima par metara do mene,nek sa popisom dođe i čupa.Ko da ja znam kaj žena hoće(osim da joj vratim knjigu sa kolačimaBig%20smile)LOL


Objavio: dina
Datum objave: 01 Rujan 2007 u 18:26
smiley_125trebala sam znati kako se zove
imam je i


Objavio: voki
Datum objave: 21 Rujan 2007 u 08:09
Prestao sam sa zalivanjem deteline sa 4 lista, da se osuše listovi. Vidim da u saksiji ima jako puno mladih lukovica, tako da će na proleće biti još po neka saksija više na mojoj terasi.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: dina
Datum objave: 21 Rujan 2007 u 17:07
voki a moja je djetelina opet procvjetala
stoji na prozoru dali da je i dalje
pazim i mazim ili ....
posto sad cvjeta ako hoces stavit cu slikicu

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: voki
Datum objave: 21 Rujan 2007 u 18:44
Ako je sa ljubičastim listovima i sa 3 lista, ta vrsta ima gomoljčiće i vegetacija joj traje cele godine, ako je u pitanju lukovičasta detelina sa 4 lista, njima je potreban period mirovanja u toku zime. Stavi najbolje sliku pa da vidimo o kojoj je reč.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: TeaK
Datum objave: 21 Rujan 2007 u 19:15
Ovo je smile227, a mene bi trebalo smile42, živjeh u uvjerenju da djeteline ima samo na livadi.

-------------


Objavio: voki
Datum objave: 21 Rujan 2007 u 19:41
Ma ima je i na terasama, a zimi u kućama, a razmnožava se ko luda i nije zahtevna i lepa je i pored ove na slici ima i zelene sa 4 lista, koja ima lukovice, samo ne znam gde sam zaturio slike, a sada pred kraj vegetacije i nije reprezentativnog izgleda da je slikam.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: dina
Datum objave: 21 Rujan 2007 u 20:03
sutra je slikam i stavljam
novu slikicu imam jednu
staru mozda ce pomoci
evo ide

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: voki
Datum objave: 21 Rujan 2007 u 20:03

Evo ovde se vidi i oksalis sa šarenim listovima (4 lista), slika je malo loša pošto je uvećana.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: dina
Datum objave: 21 Rujan 2007 u 20:10
http://imageshack.us">

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: voki
Datum objave: 21 Rujan 2007 u 20:17
Dina, tvoja detelina je Oxalis triangularis - purpurea, ona se razmnožava rizomima i cele zime raste, tj. nema period mirovanja. Može se cele godine držati u kući, mada lepše izgleda ako je preko leta vani.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: dina
Datum objave: 21 Rujan 2007 u 20:18
slikica je malo stara sutra nova

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: voki
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 09:13

Kupio sam i treću vrstu ukrasne deteline. Za ovu kažu da prezimljava vani. Posadiću je u baštu.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 09:26
Ovakva gore,ko Dinina,kod mene vani prezimljuje.Preko zime je nema ali očito da gomolju ne smetaju niske temperature kad u proljeće opet potjera.
Voki ova tvoja nova je prekrasnasmile94


Objavio: voki
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 09:32
Znam da može prezimiti vani u bašti, ali pošto ima veoma dekorativne listove i cveta zimi u sobi, ja je zimi držim u kući da sa svojim crvenkastim listovima razbije monotoniju zelenila.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 10:59
Uhh ,kad mi sve ne stane u kuću pa onda ostavim sve što može vani prezimiti samo ili sa zaštitom.


Objavio: voki
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 11:08
Potpuno te razumem. Imam i ja tih problema. Pola cvećki nosim na posao, pola naguram po sobama. Kroz hodnik se ne može zimi prolaziti...

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Donata
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 19:15
Voki djetelina je posebna..smile94.nisam je do sada vidjela sa takvim cvjetićima...smile55 


Objavio: andrea01
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 20:42
smile99 Jeli se može kod nas naći?
Izgleda da pod hitno se moram nagraditi u nekom od rasadnika!!! smile96


Objavio: voki
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 07:32
Ako je ima kod nas u prodaji, mislim da kod vas ima 100%

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: andrea01
Datum objave: 25 Listopad 2007 u 18:54
Evo i ja sam si nabavila paket gomolja... listovi su joj zeleni, a sredina listova ovako bordo boje, a cvijetovi rozi!!!smile128


Objavio: andrea01
Datum objave: 29 Listopad 2007 u 22:32
Voki, zasadila sam je u teglu! Jeli je preko zime unjeti u toplije ili ne?


Objavio: Edda
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 10:03
Pozdrav svima!
Novi sam član, ali nakon pregleda različitih tema mogu reći sve pohvale! Evo odmah na početku tražim pomoć: Imam ukrasnu djetelinu (trolisnu, ljubičaste boje listova) koju sam ljetos dobila presađenu od prijateljice. Ova preslatka biljčica od tada nikako nije napredovala u svojoj bujnosti (čak nije ni cvjetala), ponekad da novi list ali on ubrzo splasne i osuši se. Čak sam prije par dana primjetila neke malene mušice u zemlji i pomislila da su one razlog takvome stanju. Šta da radim sa njom, šta voli, šta joj odgovara? Može li mi neko dati neku idejicu?
Hvala puuuuno!smile45


-------------
Negdje se taknu naši mali svemiri...


Objavio: shasha
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 13:09
Dobro nam došla EddaWink
Vjerujem da će ti Voki reći šta joj je no ja ti mogu reći da se i moja tako ponašala i kad mi je dojadila,tako nikakva,ja je van u dvorište,posadila.Sad je Ok.Iako je i mraz bio i kiše svaki dan,ona je malo očerupana ali još cvate.


Objavio: Edda
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 13:58
Shasha, hvala na brzom odgovoru, ali i na dobrodošlici!

-------------
Negdje se taknu naši mali svemiri...


Objavio: voki
Datum objave: 06 Studeni 2007 u 15:24
Pozdrav Edda, baš sam danas na poslu presađivao crvenu detelinu zbog mušica. Koleginica sa posla dobila saksiju od mene i previše je zalivala pa su se pojavile male sitne mušice (Fungus gnat). Istresao sam celu saksiju i gomoljčiće oprao pod mlazom vode da ne ostanu jajašca na njima i posadio u drugu zemlju. Danas sam baš sa aurorom pričao o tome na kafi, pogledaj i tamo. Ta vrsta oxalisa ima gomoljčiće i povremeno se i meni desi da ostane bez listova (u jesen kada je unesem u prostoriju), ali brzo istera nove listove i cveta mi i zimi. Preko leta je držim na terasi, a kažu da može prezimiti i u bašti. Larve tih malih mušica se ubušuju u gomoljčiće i moguće je da zbog toga tako slabo napreduje kod tebe.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Edda
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 11:55
Voki hvala puno!smile75
I ja sam mislila da bih takvo sto trebala napraviti...ali nisam bila sigurna. Uradicu to jas danas kad dodjem s posla. Mada...neki dan sam odsjekla jednu stabljicicu i posadila je direktno u zemlju (za svaki slucaj) pa vidjecemo sta ce biti...a do tada...smile187


-------------
Negdje se taknu naši mali svemiri...


Objavio: andrea01
Datum objave: 17 Studeni 2007 u 16:53


Moj oxalis jesenas posađen raste!!!



Objavio: Malky
Datum objave: 17 Studeni 2007 u 18:56
Originalno poslano od člana voki voki napisao:


Evo još jedna saksija sa ukrasnom detelinom
 
 
Prekrasno, ovo do sad jos nikad nisam vidio


-------------
Odranski Obrež, N.Zagreb


Objavio: voki
Datum objave: 19 Studeni 2007 u 07:30
Andrea, bolje da si posadila detelinu na proleće. Iz moga iskustva Iron Cross kada se sadi zimi pušta dugačke izdanke koji se okreću prema izvoru svetlosti. Ja sam moje zasušio jesenas na terasi i saksiju uneo u negrejanu prostoriju gde ih ostavljam do proleća. U proleće počinjem sa zalivanjem i iznosim ih na terasu. Ova sa crvenim listovima ne traži period mirovanja i može se u kući uspešno gajiti i zimi. Ja sam od jedne saksije jesenas rasadio gomolje u 3 saksije. Tibore ako ti se sviđa ova sa crveno-ljubičastim listovima možemo se dogovoriti da ti donesem.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Malky
Datum objave: 19 Studeni 2007 u 12:03
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Tibore ako ti se sviđa ova sa crveno-ljubičastim listovima možemo se dogovoriti da ti donesem.
 
Ak nece on, slobodno se meni donese koji komadicWink


-------------
Odranski Obrež, N.Zagreb


Objavio: voki
Datum objave: 19 Studeni 2007 u 12:07
A što ne bi moglo!

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: andrea01
Datum objave: 19 Studeni 2007 u 22:47
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Andrea, bolje da si posadila detelinu na proleće. Iz moga iskustva Iron Cross kada se sadi zimi pušta dugačke izdanke koji se okreću prema izvoru svetlosti. Ja sam moje zasušio jesenas na terasi i saksiju uneo u negrejanu prostoriju gde ih ostavljam do proleća. U proleće počinjem sa zalivanjem i iznosim ih na terasu.

I voki, što mi točno predlažeš? Vidiš da idu prema svjetlosti! Ili da ih stavim u tamni prostor?



Objavio: voki
Datum objave: 20 Studeni 2007 u 15:40
Pošto su pokrenule vegetaciju stavi ih na što svetlije mesto i često okreći saksiju. Neće ti do proleća izgledati reprezentativno, ali na proleće kada ih izbaciš van dobiće lepše, krupnije listove na manjim drškama. Ako ih sada premestiš u tamniju prostoriju izdanci će biti još duži i tanji.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: tibor
Datum objave: 20 Studeni 2007 u 22:30
Voki,jako mi se svidja..
ako budes imao dati ces mi na proljece jedan gomolj....
vec imam plan gdje bih ju zasadioWink


-------------


Objavio: voki
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 07:58
Tibore dogovoreno!

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 13:02
Dorotea ne znam odakle si, problem je kako ti dostaviti, ja povremeno skoknem do Osijeka, pa bi možda mogao ostaviti Tiboru, Lani ili Maso, jer ne mogu gomoljčiće slati pismom. Iz osijeka bi ti mogli poslati busom ili već da se snađete za neki prevoz. Oni se brzo razmnožavaju, tako da stalno vadim gomoljčiće.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Dorotea
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 14:03
Ajde snaci cemo se nekako, ja sam slala moj (jedan jedini imam a svidjaju mi se tvoji) i u srbiju i doslo je svima. Ali ako ti je zgodnije onda posalji ili predaj tiboru pa ce on meni . (tibore jel pristajes?)
Sta tebi treba zauzvrat? imam ti mini frezije, oxalis tocno ovakav ko na slici http://www.jardinoise.com/images28/oxalis.jpg - http://www.jardinoise.com/images28/oxalis.jpg  i isti takav bijeli, razne palme, yuccu sjeme,lovor, ricinus....gazanija mix (sve moguce boje),yulibbrise, caesalpinija...


-------------
http://venus.hooxs.com/portal.htm


Objavio: voki
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 14:40
Dorotea, kada budem išao za OS poneću oxalise i za tebe i za Tibora. Ako mi bude nešto trebalo od gore navedenog, znam gde ću se obratiti, hvala u svakom slučaju.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Dorotea
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 14:50
sad sam vidjela da imam jos 8 sjemenki žižule pa eto ako hoces to mi je zadnja zaliha...

-------------
http://venus.hooxs.com/portal.htm


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 19 Siječanj 2008 u 18:05
evo mog oxalisa: imam samo ovakav i isti takav bijeli:

http://imageshack.us">
http://g.imageshack.us/g.php?h=507&i=oxalis10jm6.jpg">

-------------


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 24 Siječanj 2008 u 08:34
Bas je lijepa ova bordo!

-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Triša
Datum objave: 24 Siječanj 2008 u 09:12
Mislim da je više roza, jer takvu imam i ja i širi se po vrtu ko luda. Volim je jer kad ništa ne cvate, ona cvate.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Triša
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 14:39
Ova mi se biljčica po slici jako dopala pa sam kupila dvije vrećice lukovica. Pročitala sam na netu da je novija biljka, pa me zainteresirala:
 
Za sada je u ovoj fazi
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: lana2
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 14:44
Triša to je ukrasna djetelina, jako dekorativno izgleda kad postane gušći grmić, a kod tebe je to vidim dobro krenulo


Objavio: Plantlover
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 14:51
Zasto imas tuzno lice uz temu?Biljcice bas super zasada izgledaju,a kad se razraste nece biti kraja sreci


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 15:02
Ja bi malo toga- meni je to super

-------------


Objavio: voki
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 15:14
Oni oxalisi koje sam jesenas posadio u baštu polako počinju sa cvetanjem.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 15:14
Ima tema o oxalisima u balkonskom cveću.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 15:37
Moji cvjetaju non stop-ona slika odozo-takvi su i sada.

-------------


Objavio: maso
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 15:45
krasna biljka!

-------------


Objavio: Triša
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 15:59
Ma naravno da je ja nisam prepoznala - mislila nešto novo. Imam pun vrt djeteline, ali ova je malo drugačija - dakle ništa novo, ali preslatka je.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Triša
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 16:00
Administaror neka spoji ove dvije teme, ali nikako u balkonsko cvijeće - prije u vrtno.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Triša
Datum objave: 23 Travanj 2008 u 15:13
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Ima tema o oxalisima u balkonskom cveću.
 
Voki me naveo na krivi put, nikako pronaći oxalise i konačno tražilica uspješno našla u lukovicama i gomoljima - ne balkonsko cvijeće, uostalom niti ne spada u balkonsko, iako može biti ako netko želi imati ga na balkonu.
 
E pa moj preslatki oxalis jutos digao svoju nježnu glavicu i otvorio na suncu prekrasan cvjetić, kojem se naročito može radovati i Dalmax.
 
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 23 Travanj 2008 u 15:28


-------------


Objavio: voki
Datum objave: 05 Svibanj 2008 u 09:23

Evo oxalisi koji su zasađeni prošle jeseni u bašti. Proletos sam posadio u baštu i one trolisne crvene.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Triša
Datum objave: 05 Svibanj 2008 u 09:54
Predivni su, ali moji su oksalisi djeteline s 4 lista, pa koliko vrsta ima te biljke Voki?

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: voki
Datum objave: 05 Svibanj 2008 u 09:58
Ja imam za sada 3 vrste, one sa 4 lista koje imaju kao lukovice držim u saksiji, oni su tek krenuli sa rastom, imam ove u bašti, a one sa krupnim ljubičastim listovima sam posadio u baštu, a imam ih i u jednoj saksiji na terasi.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 30 Lipanj 2008 u 15:17

Evo triangularisa u bašti.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 25 Srpanj 2008 u 17:01

Ovaj još nisam slikao.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 21 Kolovoz 2008 u 19:11
Rod oxalis sadrži oko 800 vrsta zeljastih višegodišnjih biljaka, polugrmova, rasprostranjenih u južnoj Africi, južnoj i centralnoj Americi, a nekoliko vrsta se sreće i u centralnoj Evropi. Naziv je od Grčke reči Oxys = kiseo i u vezi je sa kiselim okusom listova biljaka iz ovog roda.

Oxalis deppei je poreklom iz Meksika. Ovo je zeljasta biljka bez stabla, sa podzemnom lukovicom tamno smeđe boje i podzemnim izdancima. Listovi su na dugoj i tankoj lisnoj dršci oko 20 cm, složeni iz 4 listića, svetlo zelene boje sa crveno-smeđom pegom u osnovi. Listići su obrnuto srcasti, dužine oko 3,5 cm, skupljaju se u toku noći. Cvetovi su petočlani, na dugim cvetnim drškama, crveno-ljubičaste, roza do lila boje sa žutim ili belim središtem, promera do 2 cm. Plod je malena čaura Varijetet Iron cross nastao je 1969 godine i smatra se za jednu od najlepših biljaka iz skupine oxalisa. Smatra se da ova biljka donosi sreću.
Načini uzgajanja:
Traži mnogo svetlosti i vode, pored vlažne zemlje odgovara im i povišena vlažnost vazduha u toku vegetacije. U jesen se zalivanje smanjuje i prekida, jer biljka zimi ima period mirovanja. Zimi se lukovice čuvaju u suvoj zemlji na prohladnom mestu (8-10 stepeni). Ako postoje uslovi za dopunsko osvetlenje, ova biljka može se gajiti bez perioda mirovanja. U proleće se lukovice vade iz saksije, sade se u novi hranjivi supstrat na dubinu 3-4 cm i počinje zalivanje. Do pojave izdanaka zaliva se umereno. U jednu saksiju sadi se nekoliko lukovica radi lepšeg, grmolikog izgleda. U toku proleća i leta saksiju sa ovim biljkama poželjno je držati na balkonu, terasi ili u bašti. U slučaju nedovoljne osvetljenosti lisne drške su duge, usmeravaju se ka izvoru svetlosti, a listovi su mali i često deformisani. Usled prevlažavanja zemlje pri nižim temperaturama može doći do truljenja osnove lisnih drški, a pri isušivanju zemlje listovi venu. Ukoliko se lukovice u proleće posade u baštu u dobro dreniranoj zemlji, sa dobro razvijenim korenovim sistemom i uz zaštitu u toku zime mogu da prezime u bašti, a ukoliko se lukovice posade u baštu u jesen u kontinentalnim područjima izmrzavaju. Odgovara im bogata i rastresita, dobro drenirana zemlja, a u toku vegetacije prihranjuju se svake druge nedelje.
Načini razmnožavanja;
Delenjem mladih lukovica, retko semenom.


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Šeflera
Datum objave: 12 Rujan 2008 u 12:04
Na kavici sam dobila djetelinu - četverolisnu.Obzirom da piše da mora mirovati - tj. ima period mirovanja, a ja ju posadila u teglu - tek je 1 dan u tegli. Da ju zaljevam ili ne?



Objavio: Triša
Datum objave: 12 Rujan 2008 u 21:05
Vidla da i moja miruje, doduše da ju je staviti malo na sunce možda bi procvjetala, pa mislim da će ti ju noćas kiša zaliti.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: voki
Datum objave: 22 Travanj 2010 u 08:16
U saksiji promera 14 cm prošle godine sam imao posađeno desetak lukovica Oxalis deppei "Iron cross" detelinu sa 4 lista. Prošle jeseni sam prestao zalivati biljke i ostavio da se zemlja osuši, a saksiju sa lukovicama ostavio u negrijanu prostoriju da prezimi. Pre nekoliko dana sam istresao saksiju da izvadim lukovice i posadim u novu zemlju i baš sam se iznenadio, u saksiji je bilo 144 lukovice različite veličine.
U drugoj saksiji je bilo mladih lukovica, ali ni približno ovom broju.


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: springy
Datum objave: 12 Svibanj 2010 u 13:10
Voki onaj triangularis je predivan! Zaljubila sam se u oxalise i voljela bi imati više vrsta, nadam se da ću ih naći. Ovi su zasad koje imam, svi su posađeni vani i super im ide...







 Iron cross lukovice sam posadila ove godine u trećem mjesecu pa je on još mali ali je svejedno lijep...






Objavio: natalija
Datum objave: 20 Svibanj 2010 u 09:35
svu djetelinu mi je napala neka bolest, po cijelom dvorištu ista stvar, i one u polusjeni i one na suncu...
pisala sam na bolestima, javila se baka bea sa dijagnozom - hrđa

evo i  slike pa možda još netko ima neko mišljenje i ideju kako da se rješim toga





za sada je samo na djetelini (i na par listova gaveza) i strah me da se ne raširi na ostale biljke


Objavio: voki
Datum objave: 20 Svibanj 2010 u 11:51
Fungicid... nema druge.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: natalija
Datum objave: 20 Svibanj 2010 u 17:21
hvala voki,
morati ću do apoteke 


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 26 Svibanj 2010 u 12:40
kupila sam lukovice prije 2 god. i jako su zahvalne, rastu i vani u vrtu a tako i u tegli, samo što u vrtu treba više zalijevati


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 26 Svibanj 2010 u 12:41
Originalno poslano od člana Mari,5510 Mari,5510 napisao:


imam samo ovaj oxalis s četri lista, neke lukovice sam ostavila vano a neke u teglama, voljela bi nabaviti i obični koji cvjeta rozasto a uobičajen je kod nas (vidjela sam da se puno uzgaja u Istri oko kuća)


Objavio: natalija
Datum objave: 04 Listopad 2010 u 10:25
ovog proljeća sam kupila djetelinu sa bordo listovima, mislim da je to ona triangularis, ima bijelo - roze cvjetiće
posađena je u posudi i ovog ljeta se dobro držala, odnedavna se malo ofucala pa me zanima nastupa li neko doba mirovanja ili je moram presaditi u veću posudu i hranjiviju zemlju?


-------------


Objavio: natalija
Datum objave: 27 Prosinac 2010 u 15:30
Originalno poslano od člana voki voki napisao:


Evo triangularisa u bašti.



voki može pomoć smile58 - imam ovu djetelinu od proljeća i nisam sigurna što zimi s njom

sada ima samo 1 stabljiku sa listom pa je povremeno zalijem jer me strah da se ne osuši

ne znam griješim li i bi li je trebala prestati zalijevati i skloniti ili da je ostavim vani (u zadru sam, a posuda s biljkom je vani, na balkonu) i nastavim povremeno zalijevati?

lukovica je plitko posađena, vrh viri iz zemlje


-------------


Objavio: voki
Datum objave: 30 Prosinac 2010 u 13:23
Pozdrav Natalija!
Kod mene su u saksijama ove lukovice na toplom mestu i sa puno svetla. One ne izgledaju zimi baš reprezentativno, ali na proleće se one regenerišu. Imam ove deteline posađene i u bašti, njih sam posadio dublje i zimi nestane nadzemni deo, a u proleće krenu sa rastom. Ako su ti zimi na hladnom možda da samo dodaš zemlje da im rizomi ne vire iznad površine zemlje u saksiji. U saksiji pre izmrznu nego u bašti, ali ako prezime kod nas gde temperatura pada i do -20 onda ne bi trebalo biti problema za prezimljavanje u Zadru.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: natalija
Datum objave: 30 Prosinac 2010 u 19:50
puno hvala na odgovoru smile99

-------------


Objavio: ljubiteljica
Datum objave: 17 Veljača 2011 u 13:43
pozdrav svima, evo ja sam danas kupila lukovice Iron Cross.
Da li ih mogu odmah posaditi u tegle ili moram čekati 4.mjesec kako piše  na omotu, pa ravno na gredicu. Da li prezimljuju vani u kontinentalnim dijelovima?
hvala Wink
 


Objavio: bosonoga
Datum objave: 17 Veljača 2011 u 13:51
I ja sam zainteresirana za odgovor


Objavio: voki
Datum objave: 18 Veljača 2011 u 09:53
Moje iskustvo je da ih ne treba aktivirati rano, jer je dan još kratak i onda se razvijaju duge lisne drške koje poležu, listovi su sitni i biljka deluje neugledno sa poleglim listovima. Moje lukovice oxalisa depei su još u zemlji. U jesen zasušim zemlju u saksiji i tako ih čuvam do proleća, u proleće istresem zemlju iz saksija, odvojim lukovice koje sadim u novu zemlju i saksije stavljam na svetlo mesto (na terasu).

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: bosonoga
Datum objave: 18 Veljača 2011 u 14:36
Znači i još čekamo . Hvala Voki


Objavio: ljubiteljica
Datum objave: 18 Veljača 2011 u 16:45
da, znalaca ima puno, te će nam sigurno netko još odgovoriti, držim fige Thumbs%20Up, ali zanima nas još i koliko se godišnje razraste.
Voki puno hvala na odgovoru, a i na prijašnjim postovima.


Objavio: voki
Datum objave: 18 Veljača 2011 u 16:55
Lukovica dosta poraste za jednu sezonu, a oko nje se stvara mnogo malih lukovičica koje odvojim u proleće pre sadnje. Neke lukovice su mi ostale i u bašti pa ću videti da li su izmrzle ili će krenuti kada otopli. Triangularis mi je prošle zime (2009/2010) prezimio u bašti.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 12 Ožujak 2012 u 16:06


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: moon
Datum objave: 03 Lipanj 2012 u 20:53
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/oxalis/43785.aspx">


Objavio: ajama
Datum objave: 03 Lipanj 2012 u 21:07
moon srce me boli kad pokažeš ovo-a ja pobacala
baš se lijepo širi i ima krasne cvijetiće


Objavio: moon
Datum objave: 03 Lipanj 2012 u 21:30
ajama...ma ipak mislim da nisi počpala tu djetelinu, vjerojatno je to ona obična koju i ja skinem kad kupim biljku pa ju presađujem, ona koja je puno sitnija...??


Objavio: Silvy
Datum objave: 06 Lipanj 2012 u 01:21
moon, kako je krasna Clap.
Prvi put je vidim. Nisam ni znala da imaju lukovice. Kod mene samo obična, koja po zimi nestane, a na proljeće opet bukne još šira.
Mislim da kada je pregusta i kada nema dovoljno sunca, da je napada hrđa. Dali je to točno, ne znam, ali sam vidjela kod prijateljice. Sada joj je predivna.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/djetelina/44102.aspx">


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=UFHcfd_jlT4 - Zlatni otok


Objavio: Belina
Datum objave: 06 Lipanj 2012 u 06:38
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

Clap http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/oxalis/43785.aspx">


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: natalija
Datum objave: 04 Listopad 2012 u 13:59
Originalno poslano od člana voki voki napisao:


Evo oxalisi koji su zasađeni prošle jeseni u bašti. Proletos sam posadio u baštu i one trolisne crvene.


danas sam naišla na lukovice ove djeteline -oxalis adenophylla,
jednom sam je imala i nemam pojma što se s njom zbilo, mislim da sam je bila posadila u teglu, zimu je bila na balkonu i na proljeće uopće nije potjerala

ako može kod vokija, kod mene sigurno može u vrt pa ću ovaj put tako Wink

voki, jesu li tvoje još žive?




-------------


Objavio: harebare
Datum objave: 10 Studeni 2012 u 14:47
dobar dan evo ja nova pa imam par pitanja.
gdje se kod nas mogu kupiti lukovice oxalisa ja nigdje nisam nasla nikakve.
imam onu obicnu vrtnu djetelinu, triangularis i iron cross. zanima me mogu li se kod nas naci i druge vrste. inace ja sam u rijeci.
unaprijed hvala na odgovoru


Objavio: alisa
Datum objave: 10 Studeni 2012 u 14:56
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

Originalno poslano od člana voki voki napisao:


Evo oxalisi koji su zasađeni prošle jeseni u bašti. Proletos sam posadio u baštu i one trolisne crvene.


danas sam naišla na lukovice ove djeteline -oxalis adenophylla,
jednom sam je imala i nemam pojma što se s njom zbilo, mislim da sam je bila posadila u teglu, zimu je bila na balkonu i na proljeće uopće nije potjerala

ako može kod vokija, kod mene sigurno može u vrt pa ću ovaj put tako Wink

voki, jesu li tvoje još žive?





Natalija,vjerovatno su ti se smrzle u saksiji.Ja ih imam  posađene direkt u bašti i super napreduju već par godina..


-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: Aidazg
Datum objave: 20 Ožujak 2013 u 19:48
ja sam danas nabavila oxalis adenophylla, tako sam sretna!


Objavio: bebolina
Datum objave: 01 Svibanj 2013 u 23:29

Tepih na škrtom tluSmile
 
ovaj je posađen prije mjesec dana da malo ubije monotoniju svojim dekorativnim lišćem
 


-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: Monna
Datum objave: 02 Svibanj 2013 u 07:18
ovu s gornje slike sam imala nekada davno, presadila od bake naravno, ona ih je drzala izmedju gladiola pa bi ih u jesen zajedno s lukovicama gladiola spremala u podrum.....znaci li to da ne mogu prezimiti vani u slavoniji?

-------------
pozdrav iz Zlatne doline


Objavio: kamenjar
Datum objave: 02 Svibanj 2013 u 08:37
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

Originalno poslano od člana voki voki napisao:


Evo oxalisi koji su zasađeni prošle jeseni u bašti. Proletos sam posadio u baštu i one trolisne crvene.


danas sam naišla na lukovice ove djeteline -oxalis adenophylla,
jednom sam je imala i nemam pojma što se s njom zbilo, mislim da sam je bila posadila u teglu, zimu je bila na balkonu i na proljeće uopće nije potjerala

ako može kod vokija, kod mene sigurno može u vrt pa ću ovaj put tako Wink

voki, jesu li tvoje još žive?





Natalija,vjerovatno su ti se smrzle u saksiji.Ja ih imam  posađene direkt u bašti i super napreduju već par godina..


imam i ja ovaj oxalis,ali sam mislila s njim u teglu zbog toga sto nemam mjesta osim na suncu,trpi li on sunce ?


-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: MermaidDreamer
Datum objave: 02 Svibanj 2013 u 12:09
Oxalis na balkonu, u zimi je bio na zimovanju. Svojom cvatnjom me oduševljava.
Inače, njega sam skupila u vikendici gdje se valjda sam zasijao (imamo tamo i bijelih, manje, svega grmić-dva, pa ga nisam dirala)


-------------
Nikada ga nije bilo, nikada ga neće biti, a još malo ga ima.


Objavio: moon
Datum objave: 02 Svibanj 2013 u 13:04


Mona...ako misliš na ovu vrstu, starinsku kako ju zovem, ona ti opstaje vani u Slavoniji bez ikakvih problema.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk