Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Puževi - upomoć!!!

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću
Ime foruma: Savjeti
Opis foruma: Savjeti koji mogu pomoći Vama a i drugima!!
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1396
Datum ispisa: 24 Travanj 2024 u 04:42
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Puževi - upomoć!!!
Objavio: VITA
Tema: Puževi - upomoć!!!
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 19:01

Molim da mi netko pomogne nekim savjetom kako se zaštiti od vrtnih puževa koji opojedu gotovo sve što posadima. I ja znam za preparate koji se kupe ali bih htjela neki " domaći" recept za borbu sa njima : Stoga Vas molim ako netko zna da mi javi. Možda sam i na krivoj temi ali eto ...




Odgovori:
Objavio: Triša
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 20:55
Vita, ja puževe riješavam najobičnijim vapnom, koje vjerujem nije štetno, a puževi bježe od njega kao ludi.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: shasha
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 21:28
Vita,pogledaj tu http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=185 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=185
ili malo pročitaj ovdje savjete ima ih dosta  baš protiv puževa.Onih domaćih.


Objavio: SilveK
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 21:32
Puževi se najviše šire za vlažnih godina - noću i tijekom kišnog vremena. Većinom su najveći problem puževi golači, dok mali puževi s kućicom - žuti živičinjak i gajski živičinjak (prugasta kućica) ne pričinjaju velike štete, kao ni veliki vinogradnjak, koji jede čak i  jajašca puževa golača i na taj način pridonose regulaciji broju puževa u vrtu. Međutim, puževi su i "zdravstvena služba" u vrtu - pojedu uvele biljke i uginule životinje i imaju korisno mjesto u ekološkom sustavu.
Najugroženije su salate, dalije, kadifice i gredice s usjevima, a preventiva su biljke koje ih odbijaju kao međukultura - gorušica, paprat, rajčica i dragoljub (ili prekriti gredicu s listovima navedenih biljki)
Preventiva: Jajašca odlazu u pukotinama i izgledaju kao bijeli biseri - poravnavati zemlju na obranim gredicama. U rano proljeće češće prekopati zemlju kako bi promrzla odložena jajašca.Tijekom vlaznih godina malčirati tankim slojem ili uopće ne, ne zalijevati navečer.
Postoje i ograde za pužve - bio-fix - švicarski  izum - pocinčani lim čiji gornji rub ima izrazito savijen profil i puževi ju ne mogu prijeći - dugovječna ograda. Emca - ograda s 2 tanke žice pod naponom struje - štiti od puževa.
Oko izrazito ugroženih biljaka staviti obrambene trrake od suhe piljevine ili oštrog pijeska, komadića trrstike, ječmene plijeve ili borovih iglica.
Prirodni neprijatelji: ježevi, žabe, slijepići, gušteri, trčci, ličinke krijesnica, rovčice, price - ŠTITITI PRIRODNE NEPRIJATELJE!
- za suhog vremena djeluje vapno, kameno brašno ili drveni pepeo oko ugroženih kultura.
- zamke: drvene daske, vlažne vreće, veliko lišće povrća, izdubeni grejpovi ili krastavci, naopačke okrenute glavice salate - tu će se se tijekom dana sakriti puževi i tako ih možete skupiti u velikom broju - i odnjeti daleko od vrta - ako voliš prirodu ne ubijaj sve što ti ne "paše" - uvijek ih je lako odnjeti nekamo u šumu ili na livadu.
Mamci s pivom - ali dalje od vrta, jer ih strašno privlači...pa da ih ne namamiš još u vrt.
Patke jedu puževe, ali i mlado povrće, većem povrću ne štete.


Objavio: VITA
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 12:59
Hvala svima na savjetima . Probat ću. SilveK - volim prirodu i baš zato sam tražila pomoć, ja i moja kćerkica redovito skupljamo puževe i selimo ih na drugo mjesto daleko od cvijeća ali eto ispada da su brojniji od naše dvije ruke i male kantice !!! Hvala još jednom:


Objavio: ines
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 06:41

Ja mrzim puževe smile48

Ratujem s njima već godinama i mogu reći da ništa nije pomoglo osim pužomora, ali i on nakon prve kiše ne djeluje tako da objavljujem kapitulaciju


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 22:13
Kod mene ih ima samo nekoliko na godinu...Izgleda da imam sreću.


Objavio: VITA
Datum objave: 25 Travanj 2008 u 13:10
Ma ja znam da i oni moraju živjeti ali z a š t o u mom vrtu!!!!!smile43


Objavio: Ivan
Datum objave: 29 Travanj 2008 u 13:11
S obzirom na to kakvo je vrijeme, još ih je i premalo.

-------------


Objavio: ines
Datum objave: 06 Svibanj 2008 u 19:22
neću coprati, ali ove godine kao da ih je manje Smile


Objavio: ines
Datum objave: 02 Lipanj 2008 u 21:32
Našla sam rješenje i djeluje!!!!Thumbs%20Up
 
Posipala sam oko cvijeća pepel od drvenih briketa (njima se grijemo zimi) i puževi neće ni blizu. Slučajno sam malo pepela posipala po pužu i sav se skvrčio kao da sam ga zalila kiselinom. Bilo mi ga malo žao. Za sada ne vidim da šteti cvijeću jer su briketi od prešane piljevine, nema ugljena.
 
Uglavnom otvaram biznis, preko zime ću skupljati pepeo pa ako kome bude trebalo galamiteWink


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Lipanj 2008 u 00:27
Hmm,veliš da ih odbija dragoljub? Meni ga skoro svega puževi pojeli!!


Objavio: MGrubi
Datum objave: 12 Lipanj 2008 u 13:48

stonoge i uholaže jedu jajašča puževa

 
 


-------------
autosjedalica glavu čuva


Objavio: ines
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 06:51

Nisam ja dosad skužila da njih išta jede. Jedino što vidim je da moj povrtnjak nestaje smile48



Objavio: dugokosa
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 07:43
jučer sam po onoj kiši na vrtu sipala pužomora ničim drugim ih ne mogu zaustaviti ,grrrrrr,smile206

-------------
sutra je novi dan


Objavio: ines
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 08:30
Pužomor ti ne djeluje dok kiša pada. Treba biti suho vrijeme Confused


Objavio: dugokosa
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 08:46
ma ovaj moj MORA djelovati kad me nema svaki dan tam na vrtu ne mogu drugačije kolko tolko kontrolirati te slinavce

-------------
sutra je novi dan


Objavio: Triša
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 09:14
Meni pak vapno funkcionira odlično, a ne smeta za biljke.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: dugokosa
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 09:35
probat ću ja i vapno, a kak ga posipati i koliko djeluje

-------------
sutra je novi dan


Objavio: Triša
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 14:17
Ja inače vapno obilato dodajem u vrt u vikendici, jer je takav sastav zemlje da mu treba.
Biljke posipam u podnožju za suhog vremena obilato - sve bude bijelo, preko noći su mi puževi nestali jedne godine i to stalno prakticiram.
Malo je posla, negdje stavim po zemlji da se ne penje, a negdje i po lišću - ne smeta ništa. No nakon nekog vremena oni će opet doći, a ti ćeš opet sipati - kupi vreću vapna - ha- ha.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: dugokosa
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 18:23
znači ista stvar ko i s pužomorom samo kaj nije štetno

-------------
sutra je novi dan


Objavio: MGrubi
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 19:50
vapno je dobro, no ono troši humus
kažu da vapno stvara bogate očeve i siromašne sinove

stoga dodavaj humusa prije samog vapna, onda vapno

-------------
autosjedalica glavu čuva


Objavio: shasha
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 20:33
Danas sam kupila neke granule protiv puževa.
"ferramol"-mamac za suzbijanje puževa.
Ukratko,šta piše na kutiji: sredstvo za suzbijanje puževa u jagodama,povrću,ukrasnom bilju,ratarstvu.Dozvoljeno za upotrebu u ekološkoj proizvodnji.Nije štetno za kućne ljubimce i ježeve.(Meni je od nedavno jež kućni ljubimac,doselio se u moje dvorište.)
Ne znam kako djeluje,to vam javim za par dana.
E da,kupila sam to u konzumu,u cvjećari,50kn.paket.


Objavio: on the cloud
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 21:37
Problem je jedino što se neprestanim dosipavanjem vapna mijenja PH, a neke biljke ne mogu opstajati u alkalnom tipu tla, tako da nije isto stavljati pužomor ili vapno.
No opet, pužomor je otrov, ali po mojem iskustvu veoma djelotvoran.
Nakon nekog vremena puževi se umnogome iskorijene.
Možda je kod mene još jedna situacija bila povoljna.
Kako baš ne ljube drveni ugljen niti pepeo, a ja sam ga prilično obilno dodavala u mješavinu zemlje i šljunka, možda je i to jedan od razloga što više ne grickaju drage im biljčice.
Treba pokušati sve, ali pritom paziti na sastojke koji se stavljaju na zemlju.
Pepeo zakiseljava tlo, dok vapno čini upravo suprotno.
Ako se ne zna koje bilje preferira određenu vrstu zemlje, može doći do problema u rastu i izgledu.


Objavio: MGrubi
Datum objave: 13 Lipanj 2008 u 22:20
pepeo od drva je bogato kalijem
možda kombinacija pepela i vapna nije loša :)

-------------
autosjedalica glavu čuva


Objavio: dugokosa
Datum objave: 14 Lipanj 2008 u 07:50
ja kupujm plantelin (ak smijem reć) pužomor koji je štetan za puževe a za ostale životonje nije

-------------
sutra je novi dan


Objavio: on the cloud
Datum objave: 14 Lipanj 2008 u 09:28
Naravno, dugokosa. To je važno znati za nekoga tko ima kućne ljubimce, ali i tko voli životinjski svijet pa bi mu bilo žao da se desi nešto nepredviđeno.

Što se tiče kombinacije vapna i pepela, trebalo bi pokušati, ali mislim da bi bilo primjerenije upotrebljavati, ovisno o prohtjevima pojedine vrste bilja, ono sredstvo koje je prilagođeno svojim PH, ili najposlije, ako biljka zahtijeva neutralno tlo, kombinirati oboje.


Objavio: MGrubi
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 07:49
guglala sam pužomor
i to je jak otrov
jedan dio iz točke 6.: Zaštita disanja plinska maska s filterom oznake A.
 
ne smije u direkatn kontak sa kožom, ako se zaprašite, robu treba odmah prati, za vrijeme korištenja je potrebno imati zaštitnu opremu: rukavice, odijelo i masku
http://www.chromos-agro.com/STL/Limacidi/PUZOMOR.pdf - http://www.chromos-agro.com/STL/Limacidi/PUZOMOR.pdf
 
-ne dozvoliti da tvar dospije u kanalizaciju, vodene tokove i tlo.
 
 


-------------
autosjedalica glavu čuva


Objavio: MGrubi
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 07:51
niti se smije ambalaža baciti u smeće:

Nacin postupanja s otpadom: ne smije se zbrinjavati zajedno s komunalnim otpadom. Ne smije

dospjeti u kanalizaciju, spaliti u zatvorenom sustavu.



-------------
autosjedalica glavu čuva


Objavio: shasha
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 18:31
Što se tiče onog sredstva koje sam kupila protiv puževa,evo da javim da djeluje.Nešto ih nema više.


Objavio: jelenko
Datum objave: 14 Srpanj 2008 u 21:57
bok, nada se da bude ovo neko videl, jer sredstvo stvarno djeluje. spasila me teta iz njemacke, koja mi je objasnila da se radi o španjolskim puzevima golacima, koji su se po europi rasirili uvoznim biljem, voćkama i povrcem. uglavnom prirodnog neprijatelja nemaju, osim kad su skroz mladi, kad ih mazene jež.
dobila sam od nje sredstvo, od kojeg izgube apetit i umru pod zemljom. sredstvo je ekolosko i nije stetno za ljude i kucne ljubimce.
sredstvo se zove Ferramol Schneckenkorn od neudorffa, prilazem linkove pa provjerite. djeluje, ako imate koga vani nek vam nabavi, ili probajte nabaviti preko neta.
 
http://www.biocontrol.ch/shop/templates/biocontrol/pdf/infos/ferramol_de.pdf - http://www.biocontrol.ch/shop/templates/biocontrol/pdf/infos/ferramol_de.pdf
 
 
http://www.neudorff-profi.de/index.php?id=135 - http://www.neudorff-profi.de/index.php?id=135
 


Objavio: jelenko
Datum objave: 14 Srpanj 2008 u 22:22
http://www.nobanis.org/files/factsheets/Arion_lusitanicus.pdf - http://www.nobanis.org/files/factsheets/Arion_lusitanicus.pdf
još jedan link sa informacijama o napasnicima
Dobro upoznaj neprijatelja, da bi njime ovladao


Objavio: skitnica
Datum objave: 18 Srpanj 2008 u 19:30
nešto slično sam i ja nabavio.prodavačica kaže da je otrov.meni svejedno.glavno da sam ih se riješio,uglavnom.

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: hobotnica
Datum objave: 18 Listopad 2008 u 10:28
Evo još jedne koja vodi rat protiv puževa Angry smile51

Ove puževe golače imam po cijelom dvorištu kad padne kiša i ne moram vam govoriti da mi jedu skoro pa sve Angry, osim, vidiš interesantno, one biljke čiju sam sliku postavila na temu identifikacija bilja, koja se raširila.




Već sam potrošila kile i kile soli ali oni su upooorniii Angry

Vidim da ovdje ima puno dobrih savjeta pa ću probati mada će se sad oni već povući ili smrznuti jer dolazi zima ali na proljeće krećem u ozbiljnu bitku sa njima smile108


Objavio: smrcko
Datum objave: 18 Listopad 2008 u 16:23
Imaš i tu neke savjete za borbu protiv gamadi.Thumbs%20Up
<> forum_posts.asp?TID=185&PN=1 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=185&PN=1


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: hoya
Datum objave: 04 Prosinac 2008 u 13:35

E, sad mi nešto palo napamet!

Prošle godine sam na netu pročitala da je prolijevanje talogom od kave oko vrta super za tjeranje puževa.

Zamolila sam dečka koji  čisti aparat za kavu u firmi da mi sprema ostatke taloga kave iz automata.

Cijelo sam ga proljeće bacala oko vrta.

Tek sada sam skužila – ja nisam ove godine imala puževa!!!!



-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: rain
Datum objave: 23 Listopad 2009 u 20:40

Evo recepta koji sam dobila od kuće koja se bavi uzgojem i prodajom hosta,možda nekom zatreba:
-zdrobiti 2 glave češnjaka srednje veličine
-staviti zdrobljeni češnjak u 1 litru kipuće vode i kuhati 2-3 minute
-pustiti da se sve zajedno ohladi
-procijediti kroz gustu gazu

tako smo dobili koncentriranu otopinu češnjaka,koja se može čuvati duže vrijeme.

-2 čajne žličice tog koncentrata pomiješati sa 10 litara vode,i tom otopinom zalijevati hoste po suhim listovima(na kantu staviti finu ružu)u vrijeme kad nema sunca,svakih 7-14 dana.
Otopina djeluje i tako da pojačava turgor lista,ubrzava metabolizam,a posljedica je jače razvijen korijen,i veći i brojniji listovi.
Zalijevati se može čim hoste izvire iz zemlje.



-------------
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!


Objavio: MGrubi
Datum objave: 04 Srpanj 2010 u 13:45
prijavljujem uspijeh ovog recepta:
-10-20 puževa skupiti i potopiti u vodu (poklopiti da ne mogu izaći) , za par dana sa tim podliti oko biljke koju štitiš i uz rub gredice
ujutro sam vidjela sluz koja ide do mjesta polijevanja i natrag, paprike nisu više jeli

u orginalnom receptu (biodinamička poljoprivreda) stoji da se puževi skupu pred pun mjesec i da u vodi stoje do slijedećeg punog mjeseca
meni se nije toliko čekalo

poanta je da se ubije mali broj puževa, da se otjera veći broj
ubijanje otrovima ne bira, ubija ih sve i tako se remeti ravnoteža sa njihovim predatorima
kad ih se samo otjera,, broj predatora će se povećavati i doći ćemo da stanja ravnoteže

-------------
autosjedalica glavu čuva


Objavio: maslacak7
Datum objave: 20 Siječanj 2012 u 21:04
Surfajuci netom skupila sam popis biljaka koje puzevi ne vole. Inace obozavaju hoste al to svi znate al zanimljivo je da mogu "namirisati" biljke koje vole na udaljenosti 200m. Grrrr..

evo ovo ne vole:

-Vrkuta (Achemilla mallis)
- Koraljna zvoncica ( Heuchera)
-Mljecika ( Euphorbia)
- Srdasce ( Dicentra spectabilis)
- Stolisnik ( Achillea)
- Ostrugica ( Centranthus ruber)
- Bozur ( Paeonia lactiflora)
- Zlatnica ( Solidago)

Evo stavila sam oba naziva da je lakse traziti jer nemam slika.
Dodajem i cleome - paukov cvijet  jer mi je to isprobano. Ostale biljke tek moram nabaviti al priznajem jedini bozur koji imam nisu ni taknuli.


Objavio: anabistrica
Datum objave: 20 Siječanj 2012 u 22:23
Ovo s talogom od kave i potapanjem puževa mi je interesantno. Probat ću kad za to dođe vrijeme.
Inače, čitala sam da puževi ne vole ni dragoljub kojeg imam svake godine po cijelom povrtnjaku. Istina, ne jedu ga, ali se lijepo sakriju ispod te biljke i čekaju priliku za napad na druge biljke.


-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: Ketty
Datum objave: 30 Ožujak 2012 u 18:50
nevole ni majčinu dušicu ili timijan. al moje mišljenje je, što nam to vrijedi kad oni samo zaobilaze te biljke i napadaju one koje vole.


Objavio: kamenjar
Datum objave: 30 Ožujak 2012 u 21:35
hoste izlaze a ja jos nisam smislila kako da ih zastitim od puzeva ..osim taloga od kave i pepela kojeg sam skupljala ...puzomor ne dolazi u obzir ,jer ne zelim riskirat zbog psa 

-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: Cvijetomanijak
Datum objave: 30 Ožujak 2012 u 21:45
Originalno poslano od člana Ketty Ketty napisao:

nevole ni majčinu dušicu ili timijan. al moje mišljenje je, što nam to vrijedi kad oni samo zaobilaze te biljke i napadaju one koje vole.


O vole timjan ,bar moji ovi ludi puzevi ...

moja sveki svoje hoste stiti s veeelikom podlogom ljuski od jaja ...sva jaja odu na hostu ...cak i sad od Uskrsa pocne skupljat ...

Ja imam peseka i koristim puzomor uzmeme onu malu teglicu mekanu,koju dobite uz bilo koju boljku koju kupite ,i sa skalperom odrezem izmedju dna i vrha 4-5cm rupe ,ukopam malo u zemlju ,stavim direkt ispred biljke ,i gore nekaj tek toliko da ne gura njusku i da kisa ne pada ...i do sad joj nije palo napamet do dirat .


-------------
Velika gorica


Objavio: Anaida
Datum objave: 31 Ožujak 2012 u 12:58
Kamenjar i Cvjetomanijak,preporučam vam bio preparat (Ferramol,  na bazi željeznog-fosfata)  koji ne šteti ostalim životinjama, samo puževima. Ima ga za kupiti kod nas u boljim ljekarnama ili cvjećarama. Bitno je da je bio i ekološki prihvatljiv! Naravno, i on ima (sigurna sam u to) neke manje prihvatljive sastojke, ali manje je opasan od drugih otrova.

-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: Mira K
Datum objave: 28 Ožujak 2013 u 01:47
Originalno poslano od člana MGrubi MGrubi napisao:

prijavljujem uspijeh ovog recepta:
-10-20 puževa skupiti i potopiti u vodu (poklopiti da ne mogu izaći) , za par dana sa tim podliti oko biljke koju štitiš i uz rub gredice
ujutro sam vidjela sluz koja ide do mjesta polijevanja i natrag, paprike nisu više jeli

u orginalnom receptu (biodinamička poljoprivreda) stoji da se puževi skupu pred pun mjesec i da u vodi stoje do slijedećeg punog mjeseca
meni se nije toliko čekalo

poanta je da se ubije mali broj puževa, da se otjera veći broj
ubijanje otrovima ne bira, ubija ih sve i tako se remeti ravnoteža sa njihovim predatorima
kad ih se samo otjera,, broj predatora će se povećavati i doći ćemo da stanja ravnoteže
 
Ovo sam tražila i našla Tongue


-------------
Rijeka



Objavio: natalija
Datum objave: 28 Ožujak 2013 u 16:58
nisam probala, ali sam čula da je jako uspješan način za tjeranje puževa bakrena žica ili bakrena pločica - oko biljke se stavi lim ili žica (može se namotati u spiralu pa okružiti biljku) i puževi joj neće prići

-------------


Objavio: khan
Datum objave: 13 Svibanj 2013 u 18:15
ovo sam našao u jednoj kanadskoj brošuri o permakulturi, nije za puževe nego za golaće, ali eto...

Citiranje Can you tell me a safe, effective way to control the slug population
in my new sheet mulch?
Harold Waldock suggests the following... the slug solution.  “Get a beer.  Get a large yogurt
container with a lid.  Cut a hole near the top of the container, large enough for a slug to fit
through. Pour in a teaspoon of sugar, 1/2 teaspoon of yeast, several tablespoons of flour, then
fill to the top with water and stir. Place in the whole container in the mulch and cover it so it is
out of the sunshine with the hole to the north.  This solution and trap will kill slugs for weeks at
a time with out having to check on it.  Then drink the beer yourself - why give slugs your hard
earned beer?”  Another option is to collect the maurauding slugs in a bucket each evening and
transport them to a wild area near your home (i.e, NOT your neighbour’s yard).  Continue this
for about two weeks.  Slugs are supposedly quite territorial, so once they have been activley
removed from their territory over an extended period of time and no young slugs are allowed to
establish your garden as theirs, you will no longer have a slug problem.  This method has been
used by many gardeners with much success.


-------------
Ako ne možeš biti visok dva metra, budi pametan dva metra.

-Miles Vorkosigan


Objavio: mimi46
Datum objave: 30 Svibanj 2013 u 21:10
...ja jednostavno pred mrak krenem sa rukavicama i kanticom i skupljam ih jer toliko bilja imam da ne stignem sve posipavati ...ako je vrijeme suho zaustavlja ih malč od trave ili slama ali čim padne kiša ništa ne vrijedi jer se opet po tome mogu kretati...sol je isto dobra ali posipavati toliku površinu baš i nije jednostavno...

-------------


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 16 Siječanj 2014 u 17:01
Moja protupužna kombinacija:

- drvenim pepelom posipati vrt ujesen i zimi - protiv puževa u zemlji

- na među sa travom posipati pedalj širok sloj piljevine debljine par cm - njena oštrina skida sluz sa puževa pa se ne mogu kretati

- sloj piljevine po potrebi obnavljati

- umjesto piljevine može bilo što oštro, npr. sitni šljunak

- gadna mjera - ranojutarnja inspekcija, pogotovo nakon kiše - ručno skupljanje uljeza i humano preseljenje ili uništavanje


Zadnje, naravno, ne "pali" kod velikih vrtova, moj je mali pa stignem obaviti detaljan nadzor.



Objavio: Lily89
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 14:56
Da se ne ureknem kod sebe ih još nisam vidila...cijelo selo se prošle jeseni bunilo da su im puževi pojeli svu blitvu i salatu, a kod mene ni traga puževima, ne znam jel ima kakve veze al vrt mi je ograđen u suhozid Smile Al korisno je viditi ovakve savjete u svakom slučaju Smile


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 19:25

Originalno poslano od člana Lily89 Lily89 napisao:

Da se ne ureknem kod sebe ih još nisam vidila...cijelo selo se prošle jeseni bunilo da su im puževi pojeli svu blitvu i salatu, a kod mene ni traga puževima, ne znam jel ima kakve veze al vrt mi je ograđen u suhozid Smile Al korisno je viditi ovakve savjete u svakom slučaju Smile


Lily, dobrodošla na forum Smile !

Želim ti da niti ne "upoznaš" probleme s puževima. Imala sam ih prvu godinu, u počecima mog vrtlarenja. Međutim, otada sam otkrila dobru stvar - malč. Malčiram i bude ih svega par cijelu sezonu. Naravno, uz sve mjere napisane u mom gornjem postu.



Objavio: Lily89
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 20:49
bugizaca5 hvala ti puno na dobrodošlici Smile Smile

ja sam tek na počecima vrtlarstva i ne mogu dočekati sezonu sijanja, ovo će biti moja prva prava sezona vrtlarstva....prstići me svrbe al nekako se pokušavam strpiti hehe Big smile 


Objavio: histrion
Datum objave: 23 Veljača 2014 u 13:08
Ovi moji puževi više vole pasje brikete .. biljke ih ne zanimaju dok imaju Pedigree



Objavio: moon
Datum objave: 23 Veljača 2014 u 16:30
histrion, ako sam dobro skužila, ti nahraniš puževe pasjom hranom i ne diraju biljke, ako ostavim pedigre u vrtu, doći će mi hra pasa iz susjedstva pa ću imati problem i pasa i puževa LOL


Objavio: histrion
Datum objave: 23 Veljača 2014 u 17:20
Originalno poslano od člana moon moon napisao:

histrion, ako sam dobro skužila, ti nahraniš puževe pasjom hranom i ne diraju biljke, ako ostavim pedigre u vrtu, doći će mi hra pasa iz susjedstva pa ću imati problem i pasa i puževa LOL

Pa ne moraš ih hraniti (poput mene).
Dovoljno je da svakih nekoliko dana (pred mrak) ostaviš nekoliko briketa u vrtu i nakon pola sata pokupiš puževe i preseliš ih ... Smile

Jedan briket nahrani tri-četiri puža ... odnosno .... jedan briket postaviš na svakih 5 metara vrta.


Objavio: moon
Datum objave: 23 Veljača 2014 u 19:19
histrion, zgodano, probat ću, kod mene je i sad neka najezda puževa, penju se i na terasuUnhappy


Objavio: kamenjar
Datum objave: 24 Veljača 2014 u 06:11
pedigre za puzeve ...nebi to mogla izvest nikako,jer bi tim pojeo svaki pedigre koji stvaim u vrt...ja cu opet pokusat sa pepelom i piljevinom...ili cu definitivno odustat od biljki koje vole puzevi,jer mi nije fora imat hoste rupičaste i echeverie ..ma echeverie su mi pojedene neke cijele


-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: moon
Datum objave: 24 Veljača 2014 u 13:33
Kamenjar, tog je i mene strah, Moj Leo zna da ne smije među biljke, a ako ostavim hranu pa i na kratko, odmah će ju prokužiti  i mislim da će tako pasti u vodu ono što je naučio, a to je da se u vrt ne ulazi. Meni su i listovi azaleja i rodića irešetani, sad da li su od puževa ili skakavaca kojih ima za poluditi, nisam sigurnaConfused


Objavio: kamenjar
Datum objave: 24 Veljača 2014 u 17:31
puno stete urade i skakavci,bar meni..izbuse mi dosta listova ,a protiv njih neznam dali ima lijeka..ja muku mucim sa tim bestijama...


-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: petit
Datum objave: 25 Veljača 2014 u 10:50
Ja sam primijetila da su mi "nestale" maćuhice - sve lišće je pogrickano. Kako imam more vrabaca koje su  nadobudni penzić,i koji ne stanuju kraj mene a  koji ih dolaze hranit, i  vrapce naselili u mom dvorištu okrivila sam ih da su mi  oni pojeli maćuhice jer puževe nisam vidjela. A opet  dva-tri metara  dalje maćuhice su nedirnute.  Ne znam ni sama šata da napravimCry  


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 25 Veljača 2014 u 10:58
Protiv ptica? Geek stavljala sam, odnosno objesila stare cd-e iznad graška kad su mi ga napadali i jeli njegov cvijet. A protiv puževa uspješno djeluju metode koje sam opisala par postova iznad. Međutim, tako je u povrtnjaku, kad je riječ o cvijeću, nema im prepreke...Wacko , ne pomaže ništa osim pužomora, koji ne želim stavljati zbog djece. 



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk