Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Mirisna kunica,goruća ljubav-Ageratum Houstonianum

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Vrtno cvijeće
Opis foruma: Sve o vrtnome cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1410
Datum ispisa: 19 Travanj 2024 u 20:55
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Mirisna kunica,goruća ljubav-Ageratum Houstonianum
Objavio: voki
Tema: Mirisna kunica,goruća ljubav-Ageratum Houstonianum
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 16:59
Goruća ljubav je jednogodišnja biljka koja pripada familije Asteraceae, a poreklom je iz Meksika i Perua. Veoma je cenjena u hortikulturi za pravljenje cvetnih leja, ograđivanje cvetnjaka i leja, a pogodna je i za uzgoj u žardinjerama i saksijama na terasama.
Patuljaste forme Goruće ljubavi rastu u visinu 15 - 20 cm, dok visoke forme imaju visinu od oko 70 cm i koriste se kao rezano cveće. Listovi ove biljke su srcastog oblika, prekriveni sa dlačicama, a cvetovi su okruglasti sa igličastim laticama, najčešće plave boje, a boja cveta može biti i roza, bela ili svijetlo ljubičasta. Biljke se granaju i imaju kompaktan izgled.

Patuljaste sorte cvetaju od maja meseca do prvih jesenjih mrazeva, a visoke sorte od juna meseca. Uspeva kako na osunčanim mestima tako i u polusenci. Razmnožava se semenom i reznicama.
Seme se sije u Januaru ili februaru mesecu u prostorijama sa grejanjem ili u martu mesecu ako se rasad proizvodi u hladnim prostorijama. Za nedelju do dve dana na temperaturi od oko 20 stepeni niču biljčice koje se pikiraju u fazi dva para pravih listova. Nakon pikiranja temperatura treba da je 15 - 18 stepeni.
Ukoliko je rasad previše gust dolazi do izduživanja biljaka, pa o ovome treba voditi računa pri proizvodnji rasada. Od setve do punog cvetanja potreban je period od oko 3 meseca.

Ageratum houstonianum

Ageratum mexicanum

-------------
život je bajka koju sami pišemo...



Odgovori:
Objavio: SilveK
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 21:34
Evo slike jedne nerascvjetane - baš je počela cvasti:




Objavio: iris
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 21:42
lijepa je...i ja sam ih posijala al ne znam gdje - vidit ću kad cvijeće malo ojača hehe

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 21:57
Već ti cvate,Silvek!! BravoThumbs%20Up


Objavio: SilveK
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 22:19
Ups, malo sam se krivo izrazila - to je prošlogodišnja slika.


Objavio: shasha
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 22:38

A ja se čudim kak već cvate,a nisi spomenula da imaš neki staklenik.



Objavio: xenia64
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 11:15
Nisam znala za naziv "goruća ljubav".Kod nas je obično mirisna kunica.


Objavio: administrator
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 13:09
Kod nas kazu jos i  .... ageratum, cicak, plavi cicak, kunica, plavi  gumbeki i sl...


Objavio: mimar
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 13:27
Ima ih i u crvenoj boji,ove godine sam ih posejala,ova je jedna od proslogodisnjih, same se poseju i nicu.
 


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: lana2
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 13:40
mimar ovo tvoje na slici nije ageratum


Objavio: voki
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 14:03
Upravo sam hteo napisati da to nije ageratum, ja imam dve vrste ljubičasti i plavi.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: lana2
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 14:08
voki i ja sam prošle godine imala na braču ljubičasti i plavi, bio je u kombinaciji sa salvijom i baš mi je super izgledalo


Objavio: mimar
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 14:30
 Hvala,  i ja sam bila u nedoumici videvsi sliku SilveK ali me je u zabludu doveo sajt Cvecare Neven na kome je cvet kao moj imenovan kao Goruca ljubav. Eto dokaza da su ovakvi formi jako poucni i da covek uci dok je ziv. Dajte mi samo naziv moje biljke da promenim u svom tefteru a admina molim za prebacivanje u odredjenu kategoriju.
http://www.cvecara-neven.com/Content/pa=showpage/pid=264.html - http://www.cvecara-neven.com/Content/pa=showpage/pid=264.html


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: voki
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 14:37
Zato je dobro upisati latinski naziv, jer domaći nazivi mogu stvoriti konfuziju, jedna te ista biljka može imati nekoliko naziva ili jedan naziv može da se odnosi na dve ili više različitih biljaka.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: iris
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 14:53
Originalno poslano od člana mimar mimar napisao:

 Hvala,  i ja sam bila u nedoumici videvsi sliku SilveK ali me je u zabludu doveo sajt Cvecare Neven na kome je cvet kao moj imenovan kao Goruca ljubav. Eto dokaza da su ovakvi formi jako poucni i da covek uci dok je ziv. Dajte mi samo naziv moje biljke da promenim u svom tefteru a admina molim za prebacivanje u odredjenu kategoriju.
http://www.cvecara-neven.com/Content/pa=showpage/pid=264.html - http://www.cvecara-neven.com/Content/pa=showpage/pid=264.html


ovo sam našla na google-tu

Lychnis chalcedonica -
rumenika



-------------


Objavio: mimar
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 15:10

Voki, u pravu si, zabunu unose upravo narodni nazivi a ja sam bzv. tek sada obratila paznju na latinski,u stvari jedini tacan. Svakako izvinjenje svima, za ispravku trazim seme ageratuma i cim cveta postavljam pravu sliku. Iris,to je to, i ja sam progooglala (on od mene oguglao) . Admine, molim jedno BRISANJE slicice ili posta smile143ili ce i to napraviti zbrku zbog ostalih postova. E jesam seprtlja Embarrassed!



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: rijeka53
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 15:44
Imas  opciju brisanja - dole lijevo pise EDIT - koja dosta dugo stoji na postu pa mozes izbrisati i sama. 


Objavio: voki
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 16:02
Evo, stavio sam slike sa pakovanja semena iza teksta da ne bude zabune. Izvinjavam se, moja greška što to nisam odmah napravio.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: natalija
Datum objave: 17 Travanj 2008 u 16:22
mimar meni ovo jako slici na verbenu

a ovu vokijevu ljepoticu kod nas zovu plava zvjezdica, bas sam je jucer posijala
nadam se da ce nesto i izaci


Objavio: voki
Datum objave: 17 Travanj 2008 u 16:34
Ima jako sitno seme i sije se plitko, samo se malo seme prekrije sa zemljom. I ja sam jučer posijao dve saksijice sa ovim biljčicama. Baš dobro, da vidimo kako napreduju.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Triša
Datum objave: 17 Travanj 2008 u 18:07
Plave zvjezdice i ja posijala, ali negativno - ništa se nije dogodilo, probat ću opet, jer su preslatke.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: gioiaa
Datum objave: 23 Travanj 2008 u 21:21
kod mene je bas gusto nikao,sutra cu nesto posaditi iako je jos sitan.


Objavio: iris
Datum objave: 26 Kolovoz 2008 u 20:40
prvi put sam ove godine posijala i moj primjerak i nije baš nešto Unhappy

-------------


Objavio: manči
Datum objave: 27 Kolovoz 2008 u 21:51
Poznam ih kao mirisna kunica......nemam baš neko dobro iskustvo....to je bilo u fazi male djece pa i nije neko iskustvo!
Opet ću provat.....ko će sve to zapamtit do proljeća!
 
Na mimarinoj slici i ja mislim da je verbena.


Objavio: kat.rea
Datum objave: 15 Studeni 2008 u 21:02
Prije jedno 7 godina kupila ja Ageratume u teglicama, posadila u vrt, a moja ljubimica ( Aljaški malamut) po noći sve počupala. Ja na tržnicu kupim opet i ponovno posadim, a ona opet sve počupa. Tako sam odustala od Ageratuma koji su mi prekrasni. Prije 3 godine u Metrou gledam sjeme, vidim Mirisna kunica, poznato mi, ali nije se lampica upalila da je to cvijeće koje moja ljubimica nikako ne voli i ja kupim. I da ne duljim uspjela sam te godine uzgojiti more Ageratuma, lani dosta niklo samo, ove godine manje i kasnije, tako da su sada još uvijek s obzirom na ovogodišnje temperature u cvatu i prekrasni su.
Tako to izgleda kada se sukobe ljubav prema cvijeću i ljubav prema životinjama.


Objavio: manči
Datum objave: 18 Lipanj 2009 u 19:11
...oho, čitam kako sam planirala posijati ageratum....skroz zaboravila!!!!!...ali sam zato slučajno kupila gotove 3 biljčice...u očaju  i s malo solada odlučila se za njih....malo su mi izdužene i svijetlo liličaste...baš su slatke...
 
....da li ih rezati kad prva tura ocvate, kako da mi cvjeta "do prvih mrazeva" ???????


Objavio: primorka
Datum objave: 19 Lipanj 2009 u 08:02
I mene zanima da li rezati.
 
Ja sam ih ove godine prvi puta sijala i iznenadila se koliko su visoki narasli.
 


Objavio: manči
Datum objave: 19 Lipanj 2009 u 09:09
....čitala sam da osim niskih postoje i visoke....ja sam kupila niske ali nekako blijede i izdužene.....


Objavio: primorka
Datum objave: 19 Lipanj 2009 u 11:52

Nisam nikad vidjela da prodaju sadnice visokih, samo niskih. A opet s druge strane, sad kad sam se raspitala, ispada da svi koji su sijali imaju visoke.

Moja neka osobna pretpostavka je da ih proizvođači sadnica tretiraju nečim što usporava rast, a potiče cvjetanje pa da zato ostanu mali.


Objavio: manči
Datum objave: 19 Lipanj 2009 u 12:14
...može bit   jer su neke baš zbijeni mali grmići....


Objavio: OTOK
Datum objave: 19 Lipanj 2009 u 12:25
Postoje niski ageratumi - grmolikog rasta i visine 20-30 cm, i oni koji su viši i nemaju grmoliki rast nego su nekako izduženi


Objavio: Mira K
Datum objave: 06 Svibanj 2011 u 00:56
Da malo oživim temu... Sa sajma u Njivicama Wink


Objavio: Olja
Datum objave: 06 Svibanj 2011 u 12:06
Jaoo Miro preslatka je...bas je neobicna ...navikla sm da budu plave ali ova je posebna Thumbs%20Up.


Objavio: Mira K
Datum objave: 06 Svibanj 2011 u 15:18

Olja, jeli i ovo ageratum ili ???



Objavio: baka
Datum objave: 06 Svibanj 2011 u 18:03
MiroK nije ziher.
Uglavnom je kod nas rasprostranjen u prodaji plavi. Sad, zahvaljujući tvojoj slici sam vidjela i roza.Divan je. Ali ono bijelo nije sigurno ageratum. 


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: manči
Datum objave: 06 Svibanj 2011 u 23:11
.....Mira,  taj  bijeli  cvijet  je  margaricela  tj   margareta  i to  mislim  mini  kao  i  moja...pogledaj  na  temi  stavila  sam  sliku  prije  mjeec  i  vise....meni  je  divna ,  cvijeta  k'o  luda  u  vise  navrata...
 
 
...prije  par  dana  kupila  dva  plava   ageratuma,  slatki  su  i  dugo  cvjetaju...


Objavio: Mira K
Datum objave: 06 Svibanj 2011 u 23:14
Hvala cure! Smile


Objavio: maso
Datum objave: 07 Svibanj 2011 u 11:37
Ja ima ljubicasti, bas je simpa cvjetak, a cijena stvarno sitnica, 3,5 kn ...


Objavio: manči
Datum objave: 07 Svibanj 2011 u 20:03
...kod  nas  su  5  kn...


Objavio: Morana
Datum objave: 07 Svibanj 2011 u 20:19
mislim da ću i ja u kupnju... posijala sam, niklo ih je more, međutim fazu pikiranja ih je doživjelo 6.. koji od kad sam ih prepikirala ne miču sa dva prava lista
 smile157

edit: da ne budete u zabludi to pikiranje je bilo prije više od mjesec dana, možda čak i mjesec i pol LOL


-------------
~Cvijeće je zemljin način da se nasmije~


Objavio: Bonsai...
Datum objave: 09 Svibanj 2011 u 14:24
 ja sam posadila ageratu plavi u basti nadam se da ce lijepo cvjetati ovo ljetosmile79


Objavio: milica7
Datum objave: 14 Svibanj 2011 u 22:45
Evo jedne od mojih biljčica:
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/moje_cvijece/25864.aspx">


-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: kamenjar
Datum objave: 24 Veljača 2012 u 08:25
prekrasan ti je milice...ja sam ga posjala ,niko je brzo,al izgleda sam ga pregusto posijala 

-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: milica7
Datum objave: 24 Veljača 2012 u 11:36
Kamenjar, ja sam kupila gotove biljčice u malim posudicama i prenijela ih  van, u zemlju. Ja mislim da ih možeš prorijediti i presaditi.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: kamenjar
Datum objave: 24 Veljača 2012 u 15:13
čekam da malo ojacaju pa cu ih prvo u male teglice i onda tek u vrt ..

-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: administrator
Datum objave: 24 Veljača 2012 u 20:18
pripazit na hladnoču jer zima jos uvijek nije gotova :o))

-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: kamenjar
Datum objave: 24 Veljača 2012 u 20:38
ja svoje sijance po danu držim van na suncu a navecer unosim u kucu ..nije hladno kod mene al svejdno dok malo ne ojačaju pazim ih

-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: milica7
Datum objave: 24 Veljača 2012 u 20:42
Ja ne mogu još ni pomišljati da nosim biljke van jer mi je još sve puno snijega.smile66

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: martab
Datum objave: 09 Rujan 2012 u 16:03
Da li je ovo jednogodisnja biljka ili trajnica vrlo mi se dopala!smile57


Objavio: tikvić
Datum objave: 10 Rujan 2012 u 08:04
Marta to je jednogodišnja biljka.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk