Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Čubar, satureja - Satureja hortensis L.

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Začinsko i ljekovito bilje
Opis foruma: Ljekovi i začini u mome vrtu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1415
Datum ispisa: 19 Travanj 2024 u 20:15
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Čubar, satureja - Satureja hortensis L.
Objavio: prepelica
Tema: Čubar, satureja - Satureja hortensis L.
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 22:58
Na žalost ne mogu naći forum u kojem smo nešto pričali o čubru, ali nadam se da će ovo pogledati oni koje čubar zanima.
Big%20smileDakle, sjemena nisam našao u trgovinama, ali sam u OBI-ju u Sisku našao među ljekovitim i začinskim biljkama teglice po 14,99. Ne piše hrvatsko ime, već samo latinsko - Satureja hortensis ili Satureja montana.
Za detalje o čubru - ako se tko javi..
Bok, Prepelica



Odgovori:
Objavio: andrea01
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 23:17
Prepelice, samo ti nama napiši kojim tegobama on pomaže! Uvijek je dobro to na ovakvim temama pročitati. Ujedno se i educiramo o istim biljkama! smile141


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 00:00
smile213


Objavio: prepelica
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 17:10
Dakle (koliko se sjetim iz glave) čubar je prvenstveno biljka koja stimulira i potiče probavu, a kako je intenzivnog mirisa, odličan je začin za sva teška jela - divljač, pečenja, pa i variva i gulaše. Koristi se još od antike, gdje po pričama potiče ona mala zločesta šumska bića na nečasne radnje, što bi mi danas preveli kao "afrodizijak".
Vrlo blizak srodnik timijana i majčine dušice, i vrlo im sličan.
Više drugi put, Bok, Ive


Objavio: xenia64
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 18:05
Ove godine kao da su svi poludjeli za ćubrom. Sjemena nema ni za lijek, nije ga bilo ni u Dubrovniku, na eko smotri.


Objavio: bergenia
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 21:58
Ja sam dobila na poklon malu sadnicu! Još nije za dijeljenje, ali kad bude slobodno se javite i udijelit ću vam drage volje!
Još ga nisam koristila ni za što!
Hvala prepelice na savjetima!


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 07 Svibanj 2008 u 02:42
Mozete li staviti slikicu Čubra ko ima, i latinski nazivQuestion
 
HvalaWink


Objavio: manči
Datum objave: 07 Svibanj 2008 u 08:18
Da, i mene zanima slika.....


Objavio: prepelica
Datum objave: 07 Svibanj 2008 u 09:46
Ovaj što raste na Velebitu zovu čubar ili vrisak (primorski vrisak), a latinsko ime mu je Satureja montana L., ima i par podvrsta, a ovaj poznatiji je Satureja hortensis, od kojeg su možda stvoreni i neki uzgojeni križanci, jer ovaj moj više podsjeća na majčinu dušicu. Nemam sliku, ali sličan je majčinoj dušici, s tim da su mu cvjetići, osim na vrhu, smješteni i u pazušcima listova (kao kod matičnjaka). Pozdrav, Ive


Objavio: manči
Datum objave: 07 Svibanj 2008 u 10:28
Našla sam na internetu slike
 
 


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 08 Svibanj 2008 u 23:21
Vrtni čubar,lat. Satureja hortensis čije se sjeme može naći u biljnim ljekarnama, upotrebljava se kao začin i ljekovita biljka kao što je prepelica pojasnila.
Divlji čubar ili primorski vrisak, lat. Satureja montana, nalazimo po primorskim brdima, vrlo je aromatičan i jednako ljekovit kao i vrtni.
Ja sam ga ovog proljeća prenijela iz prirode u moj začinski vrt i fino se primio.Sad ga pratim hoće li biti jednako aromatičan kao u prirodi koja cijela miriše tamo gdje on raste.Approve


Objavio: manči
Datum objave: 08 Svibanj 2008 u 23:37
Fermina, gdje raste u prirodi, kakvo mu je stanište? Ja sam u južnoj Dalmaciji. Voljela bi ga pronaći u prirodi.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 09 Svibanj 2008 u 09:14
Raste na dobro osunčanom kamenitom, vapnenastom tlu u primorju.Obično tamo gdje se tlo nekad obrađivalo i gdje nema gustog raslinja ili šume.Ali voli i puteve.Vidila sam ga čak uz sami asfalt nekih seoskih puteva.
Sada je to mali grmičak kojemu se grane još nisu razgranale, sitnog produljastog lista.Najlakše ga je prepoznati po mirisu kada se listovi dobro protrljaju među prstima i pomiriše. Ima miris sličan majčinoj dušici,origanu,mažurani ali intezivniji.Evo to link:
 
http://www.mountainvalleygrowers.com/satmontana.htm - http://www.mountainvalleygrowers.com/satmontana.htm
 
 
 
 
 
 
 


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 09 Svibanj 2008 u 23:54
Pozdrav drustvu zacinoljubaca,
 
da vas obavestim, ja sam danas kupila seme Čubra:
hr.-sr. Čubar/ sl. Šetraj/ engl. Savory Summer - lat. Satureja hortensis L.
Mnogo lepo izgleda na kesici sa zvezdastim gustim listovima. smile94
Evo sada švrljam po sajtu: http://www.semenarna.si - www.semenarna.si pa vam posaljem ovde link ako ima slika tog koji sam ja kupilaThumbs%20Up:
 
Proizvođač - Semenarna Ljubljana
Osobina: Odličen sosed fižolu (ne razumem šta je fižol, možda pasulj?)
Seme klija 12-18 dana na svetlu.
Seje se u leje za klijanje u 4. mesecu, a vani u 5. mesecu (sad je pravo vreme).
Jednogodišnja biljka, stvara mali grm.
Za sušenje se bere neposredno pre cvetanja.
smile161
P.S.
KATALOZI:   http://www.semenarna.si/index.php?nid=9 - http://www.semenarna.si/index.php?nid=9
KATALOG SEMENJA U PDF FORMATU: http://www.semenarna.si/javne_datoteke/novice/datoteke/9-Semenarna_ENG_katalog_2008_web.pdf - http://www.semenarna.si/javne_datoteke/novice/datoteke/9-Semenarna_ENG_katalog_2008_web.pdf
 


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 10 Svibanj 2008 u 18:47

http://imageshack.us">
http://g.imageshack.us/g.php?h=391&i=cubarsemenarnaqx1.gif">



Objavio: griva1978
Datum objave: 04 Srpanj 2008 u 10:25
.... u primorju ga ima maltene svigdje gdje se zađu u prirodu.....

...evo jedna stvar koju nitko nije spomenuo a to je da je čubar/vrisak/ satureja monta više nego hortensis slovio kao jak afrodizijak u frncuskoj tako da je u nekim krajevima bilo skoro istrebljen zbog francuske ljubavi u ljubav!Embarrassedopćenito diže rasšpoloženje, pobrzava meabolizam i pbavu ali od velikih količina ili jačina / ili kod potrebe može dobro poslužiti za reguloiranje... premekane stolice...


Objavio: manči
Datum objave: 04 Srpanj 2008 u 18:23

Nedavno sam u jednom pohodu na neku čuku na otoku pronašla grmić koji bi mogao bit vrisak, čubar....sad nema cvjetove pa ga ne mogu odrediti...prebacila sam ga u vrt  pa cvjetovi popadali.....



Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 07 Srpanj 2008 u 15:03
Upravo cvijeta.Uslikat ću ga poslije i staviti sliku.




Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 08 Srpanj 2008 u 01:45
Evo mog čubra(Satureja montana ) prenesenog iz prirode u moj začinski vrt.
Ako se može primjetiti, jedan je sa sitnim(desno na slici) a jedan sa malo većim listićima.






Objavio: griva1978
Datum objave: 08 Srpanj 2008 u 12:51
.... a joj.... dajte koji bližu sliku.... po ovoj ga ne bih niti ja prepoznala a berem ga godinama.....  nije da špotam ali ma nas i koji slabije vidimo...smile157


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 08 Srpanj 2008 u 15:31
Probat ću poslije, ali aparat mi nije baš prva liga.Kao što već jednom rekoh,naslijedila sam ga od djece koja uvijek moraju imati sve naj...pa mamama daju odsluženu tehniku.Unhappy


Objavio: griva1978
Datum objave: 08 Srpanj 2008 u 21:06
...kod mene ista stvar ( osim što nemam djece... :o).. pa slikam mobitelom... a to znači da moram ( kao kod starih fotoaparata) dobro gledati gdje je sunce i sjenu.... pa opaliti cca 30 kom da 3 budu razaznjive.... pogotovo kod bilja... ljudi su veći pa je lakše  :O))


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 11 Srpanj 2008 u 14:59
Griva, evo čubar na pregled ako su slike išta bolje.Sumnjam!Valjda se vidi da je jedan sa većim a jedan sa manjim listovima.Našla sam na net-u da ima više varijeteta u oprirodi.



 Toliko s mog digitalca.
Evo link za slike sa net-a:

http://www.mountainvalleygrowers.com/satmontana.htm






Objavio: griva1978
Datum objave: 12 Srpanj 2008 u 07:17
...jutro, a joj.... znam da kvocam al onaj tipičan hortensis ili montanu ne bih tu prepoznala ... kod mene raste onaj vulgaris totalni tip... :O))..ko iz kamenog doba skoro:O)))... al eto danas na kvarneru najavili mjestimične pljuskove ( nadam se) pa čim počne padati odh ja sa mobitelom u šumu  :O))) da pokažem i ovu vrstu...kišu čekam jerbo kod nas zmije plaze na sve strane...svake god bar jedna -dve skončaju u našem dvorištu ( uz rub šume je) ove god to bi ponovo poskok.....a jučer se zavlačila pod grm lavade i našla jednu mrtvu...poluraspadnutu.... koma... a kosimo travnjake sigurno 1 x tjedno....sad čini mi se da je sljepić...al....

...imamo 2 para ježeva koji operiraju susjedstvom...imate li kakvu ideju kako da ih podmitim da ostaju duuuuže kod nas?? ...oko cca 23:30 svaku večer su na kopanju mlijeka i mačjih keksića al kad pogrickaju kreću dalje... a ja bih da se nastane kod nas.... pa ako ima kakava ideja je bih bila presretna smile79


Objavio: griva1978
Datum objave: 12 Srpanj 2008 u 07:24
p.s.  ... tražim  al ne mogu naći kako da kontaktiram administartora...da ga pitam smijem li reći za jednu stranicu gdje se može skinuti besplatan e časopis o holizmu ... a imaju i članci o bilju, aromatepariji... dosta zanimljivih tema smile127


Objavio: manči
Datum objave: 12 Srpanj 2008 u 07:57
Griva, pogledaj temu :  Zmija u mom vrtu.....ili tako nekako, Iris  je otvorila tu temu   i raspravljalo se i o ježevima........
Mislim, da je ježeve teško zaustaviti, barem iz mog iskustva!
 


Objavio: manči
Datum objave: 12 Srpanj 2008 u 08:00
I meme muči taj čubar -  S. montana, ovo što sam ja našla nije kao u Fermine....ima sitne, produge listiće .... 
Ako možeš slikati cvjetić i list u što krupnijem planu!?Hug


Objavio: griva1978
Datum objave: 12 Srpanj 2008 u 08:05
... da ... ne bim štela .... ali i hortensis i montana su vrlo, vrlo slične... jedva da se može raspoznati razlika...a zapravo jedina ta da kod nas hortensis uopće skoro ne raste nego njegova podvrsta montana....pogotovo primorje...... a opet....ima tih varijateta i križanaca u svemu dosta pa tako valjda i tu.... križanaca mente ima preko 600 vrsta...  a ja uslikam pa stavim.... valjda ću uspijeti... a listići šiljasti...je..


Objavio: griva1978
Datum objave: 12 Srpanj 2008 u 16:20
...ono što je manči stavila slike je satureja montana....ovo drugo od fermine daze možda neki varijatet......    slikala maloprije mobitelom...paaaa.... eto kakve su takve su .... cvijeta još nema..... a dublje ući na livadu se nisam usudila jer kiše još nema niotkuda....







Objavio: manči
Datum objave: 12 Srpanj 2008 u 17:57
Hvala, griva, super si slikala....nemoj dublje ići u livadu nikako!
Idem na otok pa ću slikati mog "mogućeg" saturejca!Hug


Objavio: griva1978
Datum objave: 12 Srpanj 2008 u 18:18
... ma ovo je sigurno 100% satureja montana, pitanje je samo koji je vaijatet onaj od fermine daze....više drvenast nego zeljasto-sočan grm od nekih 20 - 80 cm...odokativno  :O))... zavisi od zemlje, kiše i sjemena... ima bijele, bijelorozaste ili bijelopalvkaste cvjetiće skupljene u cvat koji više klasast nego kuglast, četverobridna stabljika, porodica usnatica ( to se lijepo po cvijetu raspoznaje kod njega).... cijelo primorje obraslo  njega...i na čistom će kamenu rasti maltene...u rijeci iznad i uokolo drenove kažu da krcato.... misriši osvježavajuće začinski, pčelice ga obožavaju...cvate čak i do kasno u jesen, često dakle 2 cvatnje..


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 13 Srpanj 2008 u 14:02
Našla sam ja i tog sa uskim listom.Miris je skoro identičan.
Ovaj tvoj još ne cvijeta zato što je puno sjevernije.Ja sam na jugu Jadrana, vrućine, sparine, pa je prije procvijetao.Jučer sam ga već brala.Uslikat ću stručak ako uspijem.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 13 Srpanj 2008 u 16:24
Evo ga, jučer ubran za sušenje:






Objavio: griva1978
Datum objave: 13 Srpanj 2008 u 17:30
..ma ne znam...ja znam samo za onaj običan satureju montanu običnu  na je  uskolisna...mož biti da ima i širokolisni...ima  biljaaaaa  ..  :O)))


Objavio: Nickless
Datum objave: 13 Srpanj 2008 u 19:57

Nikad nisam čuo za taj čubar prije, volio bih to čisto radi egzotike imati u vrtu, ako netko ima sjemena viška bio bih jako zahvalan. Smile



Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 14 Srpanj 2008 u 01:15
Evo i ja sam našla taj sa uskim listom.Na škrtom pelješkom kamenjaru on izgleda ovako:





Usporedila sam i mirise (imam dobar nos ):
Ovaj uskolisni ima oštriji miris, daje na divlje.Pa bih rekla da je on stvarno Satureja montana.Pričekat ću da procvjeta za konačno mišljenje.

Miris onog  "mog", sa širim listovima više podsjeća na origano, bogatiji je i pitomiji, vrlo aromatičan. Mislim da je to Origanum heracleoticum, kojega još nazivaju grčki origano ili bijeli origano ili kretski origano.Na net-u sam našla sliku koja poprilično potvrđuje ovo moje mišljenje.

http://www.dipbot.unict.it/orto/0674-1.html

Dakle, mogli bismo zaključiti da je divlji čubar uskog lista sa oštrim vrhom, kako griva kaže,a ovaj što sam ga ja zvala čubrom je zapravo grčki ili bijeli origano.Kao začinu dajem mu prednost pred čubrom.Ludo dobro miriše!





Objavio: manči
Datum objave: 17 Srpanj 2008 u 23:50
Opet me muči   -  vrisak tj. čubar!!
Taj moj, možebit-čubar ima drvenaste donje grane i višegod. je biljka, nije jednogodišnja zelen... A što sad?


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 29 Srpanj 2008 u 00:03
Čubar je sigurno.I kod nas je po ovoj suši tako jadan.
Onaj na prvoj slici sprema se cvjetati.Kao i ovaj na mojoj slici:



Objavio: griva1978
Datum objave: 05 Rujan 2008 u 20:52
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Opet me muči   -  vrisak tj. čubar!!
Taj moj, možebit-čubar ima drvenaste donje grane i višegod. je biljka, nije jednogodišnja zelen... A što sad?


no nakon 2 mjeseca eto da ja štogod napišem kao odgovor.... :O))))

...iako ga mnogi autori opisuju kao jenogod biljku ( većinom zahvaljijući prepisivanju iz drugih knjiga) onaj divlji!!! vrisak/čubar/satureja koja raste ne na tako surovom tlu...kakava je naša obala a vjerujem i dobar dio kontinenta iako tamo nije samonikao...je biljka koja deinitivno nije jedogodišnja i koja ima drvenasti mali grmić koji preživljava kao suho šiblje zimu i na proljeće iz njega ponovo otjeraju zelene grančice ... od cca 10- 40 cm koje opet preko zime umiru, suše se i ostaje drvenasti dio koji je svake god mrvicu duži i duži....

...


Objavio: prepelica
Datum objave: 05 Rujan 2008 u 21:59
Tako ti za prepelice prepisuju već godinama jedan od drugoga u člancima, a i u stručnim knjigama takve nebuloze protiv kojih se uzalud borim...


Objavio: manči
Datum objave: 06 Rujan 2008 u 09:36
Griva, potpuno se slažem......bečila sam oči po kamenjaru i upravo tako vrisak izgleda....drvenast , grmolik....na proljeće udara zelene grančice koje su sočne ovisno o količini kiše.....čak sam našla i malo sitniji sa sitnijim lila cvjetom i krupniji sa cvijetom koji ima točkice u ždrijelu....


Objavio: griva1978
Datum objave: 06 Rujan 2008 u 21:08
...duboko vjerujem da sjeme ( koje je samo po sebi uvijek ponešto jedinstveno, drugačije... i svi ljudi su različiti zar ne....) pa zemlja ( koja je kemijski različita od mjesta do mjesta...)... itd... uvjetuju te male razlike....

...no...ima nešto što ne znam što je iako me jedna žena na velebitu uvjeravala da je to satureja spica....za koju pojma nemam...kao neki oblik vriska... koji ima vrlo slične lističe ( ali pod dodirom su nekako više gumasti, kao kod one sredrne jele....) ali biljka ne miriši niti približno slično ovom klasičnom vrisku...a ima jako lilaste cvjetiće koji čak vuku na neku varijantu ljubičaste....... meni jako slično ali nisam sigurna da je to kakav vrisak....
manči, usporedi miris!!... on je uvijek za laganu nijansu drugačiji, zavisi i od okolnog bilja, zemlje bla blaa....ali uvijek ima onu jednu istu notu.... kao npr plava šljiva... znaš kakav je okus...ali ima i tu blagih varijanti u okusu...


Objavio: manči
Datum objave: 06 Rujan 2008 u 22:11
...ma da... to su možda i varijeteti iste vrste.....i bilo je razlika u mirisu....moram ponovo poć na brdo....cvjetovi se zapravo dosta razlikuju u veličini i boji.......


Objavio: griva1978
Datum objave: 06 Rujan 2008 u 22:19
slikaj!!!..bar 3-4 slike iste biljke!! 


Objavio: griva1978
Datum objave: 13 Rujan 2008 u 18:52
...evo danas uslikala ponovni lagani cvat vriska...no ima cvata još al me potjerala kiša......
...a našla i to što je manči spominjala pa stavim na identifikaciju.....jer to je ono što mi je jedna žena rekla da je isto vrisak....al ne znam... ja ju kao takvu ne znam.... pa poglečte....


vrisak - satureja montana




Objavio: manči
Datum objave: 14 Rujan 2008 u 09:59
.....da to bi bio onaj krupnijeg cvijeta...onaj pravi što smo tražile....stavit ću slike onog sitnijeg samo moram po brdima..... 


Objavio: manči
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 23:12
....našla sam slike onog sitnijeg vriska...
 
 


Objavio: griva1978
Datum objave: 17 Rujan 2008 u 14:42
...uf... ne znam..evo skočila za kuću i mobitelom opet slikala.... jer ja ovu tvoju vrstu ne znam..drugačija mi je....




Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 18 Rujan 2008 u 00:10
Pa naravno da je drugačija.Ja sad pronašla još nekoliko satureja:
satureja cuneifolia - klinastolisni vrisak
satureja subspicata (ili je to ova montana )
Ima njih više.


Objavio: manči
Datum objave: 18 Rujan 2008 u 00:15
...ja sam našla da subspicata raste u primorju....


Objavio: griva1978
Datum objave: 18 Rujan 2008 u 12:03
...ovo gore šta sam ja slikala je satureja montana


Objavio: griva1978
Datum objave: 18 Rujan 2008 u 12:04
...a iskreno misam znala da kod nas raste samoniklo toliko satureja?..bo, mislila sam da kod nas rastu samo hortensis i montana...


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 19 Rujan 2008 u 13:03
Ja pročitala da ih ima 100 vrsta.Naravno, ne rastu sve kod nas.


Objavio: griva1978
Datum objave: 19 Rujan 2008 u 14:39
 fermina......
... naravno da ne... možda svega par vrsta i to raširene po cijeloj zemlji ( a izrazite i bitne su značajke pa time i biljne vrste : kontinentalne klime, planinske i primorske....
...a vidiš ja nisam znala da ih ima toliko... jel to vrsta ili križanaca vrsta??
...a gdje si našla i kakva je i kako si ju detektirala vrsta ta spicata-...ili nešto na s... ..i ako imaš sliku bilo mi mi drago vidjeti :O))


Objavio: griva1978
Datum objave: 19 Rujan 2008 u 14:42
elem da ta subspicata nije ono što sam ja slikala.... ono sa ljučibastim svatom što mi gđa na velebitu rekla da je satureja spica ????


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 19 Rujan 2008 u 23:19
Za vikend idem malo u prirodu sa aparatom.Valjda nađem što.
Nisam ni ja vjerovala  da ih ima toliko.Ako naletim na tu stranicu stavit ću link.


Objavio: griva1978
Datum objave: 20 Rujan 2008 u 13:11
...more!! :O)... a možemo i  manči zamoliti da baci pogled...ona zna kako eliminacojim po botanici doći do imena..... ako bude imala vremena.... mislim da je to opširan posao.....



Objavio: manči
Datum objave: 23 Rujan 2008 u 10:15
...evo me....donjela knjigu pa ću prepisati osnovne značajke  roda Satureia L. 
 
R.Domac :   Mala flora Hrvatske i susjednih područja
 
Satureia L.
 
1....hortensis L...   jednogod.zelen ; listovi linealno lancetasti, goli; cvjet crvenkastoljubičasti. Sred.podr. H. Slo.  i  kultiviran
 
 
2....polugrmovi; listovi lancetasti, najgornji se često završavaju bodljicom
 
to su :
 
    a)....subspicata  Vis.   -   stabljika i grane 4-bridaste, gole ;  niska, gusto busenasta b;  listovi rijetko žljezdasto točkasti; vjenčić crvenoljubučast  (   rijetko bijel ), u ždrijelu s tamnijim pjegama;  Hr, Slo, BH,Cg...
 
 
    b)....montana L.   -    stablj. i grane okrugle,  fino dlakave;  biljka viša i vitkija; listovi gusto žljezdasto istočkani; cvjetovi bijeli, ljubičasto istočkani ( rjeđe crvenkasti s ljubičastim točkama ).....rasprostranjen  ------- obuhvaća nekoliko oblika   -    (  tu je štos što mi imamo različite boje cvjetova jer se pojavljuje u više podvrsta ) 
 
   
 ...po ovom autoru u Hr rastu 3 vrste vriska !!!!
 
 


Objavio: manči
Datum objave: 23 Rujan 2008 u 10:38

Juhuuuuu!!!!

..našla slika na internetu...

Satureja subspicata ssp liburnica ( po znanstveniku iz Californije )



Objavio: manči
Datum objave: 23 Rujan 2008 u 10:40
...predivan je...volila bi ga u vrtu....smile126


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 23 Rujan 2008 u 11:30
Po listovima se zbilja jasno vidi da je vrisak a cvjetići su -koma.
I ja bih ga volila imati.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 23 Rujan 2008 u 11:37
Ja sam našla dva različite veličine listova.Onaj kojega sam našla na 400-500 m visine ima manje listove a ovaj u podnožju, blizu mora veće.Probat ću to pokazati digitalcem ali nije mi baš tako dobar da mogu uhvatiti takve detalje (ili ja nisam dobra  u fotografiranju )Unhappy.


Objavio: manči
Datum objave: 23 Rujan 2008 u 12:36
...provaj maksimalno umiriti ruku, dugo čekati da se aparat sabere i nađe najoštriju sliku , prestat disat  i  klik!!!Tongue
...imaš li opciju MAKRO  ili cvjetić?


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 23 Rujan 2008 u 12:48
Imam, da, sad si me sjetila da mi je to sin pokazao.
A joj , Alzheimer na putu, jadna li sam.


Objavio: griva1978
Datum objave: 23 Rujan 2008 u 23:19
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Imam, da, sad si me sjetila da mi je to sin pokazao.
A joj , Alzheimer na putu, jadna li sam.




onda virsak i lan!!  :O))))))


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 24 Rujan 2008 u 12:00
Stavit ću popodne slike čubra koje sam napravila a dotle, ti griva, smisli mi terapiju za bolje pamćenje ali na temi  "Poremećaji, konkretni recepti".smile173


Objavio: griva1978
Datum objave: 24 Rujan 2008 u 12:05
smile134može, da opet ne zabrazdimo! :O))


Objavio: griva1978
Datum objave: 24 Rujan 2008 u 12:15
... nego si mislim.... kopajući po znala sam naići na znanstvena usklađivanja biljaka.... netko nađe neku biljku i misli da je nepoznata i neimenovana i imenuje ju lat. i prijavi ... negdje....a onda netko drugi i treći nađe istu tu biljku i isto ju imenuje lat ali drugačije i prijavi na neko 10-to mjesto....i ondak nakon xy godina kad znanstveni krugovi uoče zbrku ( ako ju uoće jer je šuma bilja :O))...imaju te skupove gdje ukidaju neka imena a dogovorno biljku proglase jedinstvenim latinskim naravno imenom....

...možda je ta spicata liburnika koju je taj ameikanac našao zapravo neka druga....  :O)))... a bio negdje jeda takav rad baš o saturejama!!!


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 24 Rujan 2008 u 21:42
Evo i mojih slikica čubra.Obratite pozornost na veličinu lista a i grma.Ovaj većeg lista raste blizu mora.


A ovaj je sa visoravni 400-500 m nadmorske visine (prenešen u moj vrt i tu slikan):


Ne čini vam se neka razlika.To je radi slikanja, bliže-dalje..Ali pogledajte kad su zajedno na jednoj fotografiji:


Slika nije nešto kvalitetna ali se dobro vidi da ovaj desno ima manje listove i ćvjetići su manji pa i cijeli grm.
Da li je on u tim surovim uvjetima (visina, sami kamen, sunce prži ) stvorio novi varijetet )? Ili je nešto drugo u pitanju ?Miris je isti, rekla bih.


Objavio: manči
Datum objave: 24 Rujan 2008 u 21:50
Kakvi su cvjetovi....cvjet je presudan u određivanju...koje su boje, ima li razlika osim u veličini?
...na stranici prije sam izvukla glavne značajke za 3 vrste  -  hortensis, montana i subspicata...
 
I još kakva je stabljika  -  okrugla ili četvero bridasta??


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 24 Rujan 2008 u 22:25
Stabljika je u obadvije okrugla, cvijet isti, malo manji u ove druge, boja ista.
Jedina je razlika u veličini lista i cijelog grma.

I ima još jedna očigledna razlika: ova sa manjim listićima, s visoravni ne raste baš sasvim uspravno.Grančice su tanje pa od težine padaju prema tlu dok u ove prve rastu uvis, potpuno uspravno.



Objavio: manči
Datum objave: 24 Rujan 2008 u 22:53
...ako su stabljike okrugle i bjelkasti cvijet  onda su to  -  montane....subspicata ima 4-bridastu stabljiku  i  tamni cvijet.....očito su ovi tvoji  različiti zbog različitog staništa....... a čitali smo da postoji i više oblika montane.......


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 25 Rujan 2008 u 09:01
Tako je.Thumbs%20Up
Sada treba naći subspicatu.
Kod nas je nema, barem  je ja nisam srela.Ako netko sumnja da zna tu vrstu čubra (slika ima na predhodnoj stranici sa roza-ljubičastim cvjetićima ,u mančinu postu ), neka je slika.


Objavio: griva1978
Datum objave: 25 Rujan 2008 u 21:37
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...ako su stabljike okrugle i bjelkasti cvijet  onda su to  -  montane....subspicata ima 4-bridastu stabljiku  i  tamni cvijet.....očito su ovi tvoji  različiti zbog različitog staništa....... a čitali smo da postoji i više oblika montane.......




Oho ho!!!! sad provjerila, onaj moj možbitni subspicata ima 4- bridnu stabljiku!!!!!...ubrala 10-tak stapki , eve ih suve i 4-vero uglaste!!!! :o)))...

...no ako je ono na slici cvjetića stvarno subspicata ....onda ovo moje nije...ili je nešto treće slično jer ima drugačiju formaciju cvijetića...isti oblik usnatice ali  im je smiještaj različit...ovi imaju više kuglastu formaciju...poglečte slike..


Objavio: griva1978
Datum objave: 26 Rujan 2008 u 16:35
...evo te možebitne subspicate.... daklem 4-verobridna, istog lista ali drugačijeg  cvata....i punooo slabijeg mirisa.....

....manči imali ste pravo!!!! slikala sam i nju u ruci!!! :O))))








Objavio: manči
Datum objave: 26 Rujan 2008 u 17:50
Juhu!
Po meni je to subspicata.
.....cvat ti izgleda drugačiji jer još ima pupoljaka, a možda je na osunčanijem mjestu pa je ponešto  zbijen .......ako raste više u sjeni onda se i  cvat izduži kao i cijela biljka.....
Bitna razlika je 4-bridasta ili okrugla stabljika.....a to jest, 4-brid...
 
..ko prvi nađe nešto slično neka javi pa ćemo dalje u "istraživanje".......


Objavio: griva1978
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 15:10
... :o) a jeste li našli nešto o mirisu? ...razlika njega i montane... buni me ogronma razlika več u intenzitetu...... ali hmmm..izgleda da je :O))))))))))))))))))


Objavio: manči
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 19:27
Moram opet na internet ,  pronać stranicu tog kalifornijskog botaničara , a i neke naše bot. iz Splita su analizirale razlike u kem sastavu montane i subspicate......proguglaj i ti pa ćemo nešto zaključit!


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 21:08
Griva, gdje si je našla?
Ako je to subspicata, što mislim da jest, može li se dobiti jedna biljčica za moj ljekoviti i začinski vrt?smile143


Objavio: griva1978
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 00:40
... fermina, našla ju na velebitu i pod platkom ( to naše lokalno riječko malo višlje brdo :o))) ....

... sad dal je ili nije, ne znam...zaista... može biti da je.... ovu šaku  što sam nabrala je već suho...aaaaliiii, tamo pod platak idem u gljive pa ću vjerojatno jednom i na tu stranu u sljedećih mj dana :o)))) pa ti isčupam, pošaljem  :o)))))))))


Objavio: griva1978
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 00:42
...e da, jedna stvar koja mi je tek sad upala u oči.... ta možebitna supsticata tek sada cvate ( ne znam dal je tokom godine) a montana sad ima slab jesenski cvat...vidi se da nije to to...al ova možebitna s. je baš u lijepim pupoljcima....
.....možda piše i o tome štogod u literaturi....?


Objavio: manči
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 09:40
Griva, molim te iščupaj i  meni možebtnusubspicatu sa korjenom...pa ako ti nije problem poslati i jednu tvoju bujnu montanu iz vrta.....
 
Guglala sam sinoć....slike koje prikazuju subspic. u cvatu,  a slikane su u Italiji, Istri ...imaju datum u 9.mj. znači ona sada cvate.
 
 


Objavio: griva1978
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 10:47
...more, ovih dana, pošaljite mi adresu na pm...
..... no montanu nemam u vrtu... ja skoro ništa ne uzgajam nego berem na divlje cca 70-100 vrsta... kako koje godine, kakva mi poterba ali nekad i ćef! :O)))))...tako da ćete dobiti divljakušu!! :O)


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 12:55
 
Manči, imam ja s. montanu.Ako hoćeš poslat ću ti skupa sa korijenjem gaveza.Njega za početak možeš smjestiti bilo gdje (na pr. u pitar ) pa ga premjestiti kad te volja.
Ako ti odgovara pošalji adresu ili ću ti poslati busom pa ćeš dobiti isti dan.


Objavio: SilveK
Datum objave: 02 Studeni 2008 u 21:35
Da li čubar može prezimiti vani kod mene u međimurju? U nedoumici sam dal ga ostaviti na vrtu ili presaditi u teglu?


Objavio: prepelica
Datum objave: 02 Studeni 2008 u 21:46
Moj se doma raširio na pola kvadrata, pa sam ga baš danas presadio na selo. Prezimili su mi prošle zime vani ružmarin, majčina dušica, origano, pa se nadam da će u tom veselom društvu i on preživjeti ...


Objavio: Perla
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 12:57
Evo sam vas našla, čubrouzgajivači.
Godinama sam kupovala šatrajku, od gospođe na Dolcu, kao začin za jela od grahorica!! Jedno smo vrijeme bili bez njega dok nismo ''uhvatili'' hrvatsko ime za istu biljčicu - čubar.
Danas čubar kupujem opet na Dolcu, jer biljčica koju sam prošlo proljeće kupila kao sadnicu u teglici je smile85. Meni neukoj nije znano zašto se to dogodilo, jednostavno je prvo odbacila sitne ljubičaste cvijetiće, a onda i listiće. Nekako sam se nadala da ću od te biljčice sakupiti sjeme da mogu ovo proljeće posijati u žardinjeru svoj čubar, kao što imam neke druge začine na balkonu (bosiljak, peršin, celer, vlasac, m. dušicu, origano...).
Iako možda nisam bila dovoljno uporna, nisam našla sjeme čubra niti u jednoj ZG prodavaonici sjemena.


Objavio: griva1978
Datum objave: 25 Veljača 2009 u 08:27
... čubar ( i satureja hortensis i s. montana) odbacuju listiće po zimi ( ako ti se to dogodilo po zimi) i ostaju samo "ružne" suhe šibe od grančica...potrebno ih ja malo potkratiti, ne previše ... i iz suhih "pazuha" duž grančice na proljeće će potjerati mladi listići...kad berete biljku nježno kidajte cijelu suhu grančicu/ce , posušite na primjerenom mestu ( NE sunce, ali toplo i prozračno) i rukama smrvite listiće a grančice bacite.....
...ako niste bacili te koji su vam se osušili , pričekajte do ... bar 3-4 mj da vidite ako će vam potjerati mlado lišće, ako ne- javite mi pa ću vam isčupati koji busen divljeg iz prirode-on će vam biti i najodporniji....

..voli izraito dreniranu zemlju, može i skoro pa potpuno bez vode ali je obavezno sunce- direktno!!... ali ne voli mjesto direktno izloženo jakom vjetru....

...sjeme? ne!..razmnožava se grančicama kao ..ružmarin..


Objavio: manči
Datum objave: 25 Veljača 2009 u 09:16
...griva, tvoji vrisići ( čubri ) baš se tako  ponašaju na mojoj taraci...izgubuli su lišće, podrezala sam suhe štape i sad se vide mladi zeleni pupi...umjereno zalijem, osim kad kiša padne i ako ima sunca imaju ga i oni...istina malo im i puše.....neka se čeliče......jedva čekam kad će ozelenit i procvjetat....Thumbs%20Up


Objavio: cenarius
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 00:55
Evo, procitao sam svih pet stranica, i verujte da sam i dalje zbunjen
kako izgleda s. subspicata, a kako s. montana. Kad sam kupio
ovu moju biljku ( neidentifikovanu :)), receno mi je da moze da poraste i do jednog metra, mada iskreno, sumnjam. Na zalost, biljka se osusila, verovatno zbog totalnog nedostatka sunca. Svejedno, opet bih je uzeo i bas me interesuje njen latinski naziv. Evo i slika..jedine koje imam
 
http://img403.imageshack.us/i/planinskicubar.jpg/"> http://img143.imageshack.us/i/planinskicubar2.jpg/">
 
Da li neko mozda zna latinski naziv mog cubra?Smile


Objavio: griva1978
Datum objave: 09 Rujan 2009 u 22:57
ako ćeš ju ponovo kupovati pitaj točan naziv ljude kod kojih kupuješ:)...
 
satureja subspicata- sa ljeve strane i  satureja montana- desno, s tim da je subsp puno niži grm...možda samo za pola dužine duži nego ovaj na slici, a montana može biti visoka i do pola metra - one koje sam ja nalazila, ovo na slici je vrh
 
 


Objavio: cenarius
Datum objave: 10 Rujan 2009 u 14:54

Griva1978, hvala puno na odgovoru!

S obzirom na to da je s. subspicata prilicno niska, rekao bih da je onda ovo pre s. montana. Iako nije uspela da dostigne svoju pravu visinu, mislim da  bi bila visa od biljcice levo.

A, da! :) Kad sam video moju montanu, odusevila me mirisom i izgledom, odmah sam uzeo biljku, a jedino sto mi je prodavac rekao bilo je, da je to neka vrsta cubra...
Ovaj put kad ga budem kupovao, trazicu obavezno, i narodno ime i latinski naziv! :)

 



Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 10 Rujan 2009 u 16:26
Je, a oni ti to sve lijepo znajuLOL.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 10 Rujan 2009 u 20:19
Ovo je ovogodišnji čubar (Satureja montana ) u mom začinskom vrtu.Takav raste kod nas svuda okolo:

A ovo je subspicata (od grive ).Lijepo izgleda ali ne miriše baš intezivno:

A ovo prekrasno miriše, izvrsan je začin, poslala mi isto griva ali ne znam kako se zove.Miris mi liči na mažuranu ali još je bolji.Griva?



Objavio: cenarius
Datum objave: 10 Rujan 2009 u 22:35

A dok cekamo Grivu, ja bih samo da kazem, da sada imam jos jedan razlog vise da verujem da je ovo bila montana, jer je bas intenzivno mirisala...

U pravu si sto se prodavaca tice, koga ja zavaravam LOL


Objavio: shasha
Datum objave: 10 Rujan 2009 u 22:53
Znači,moj je montana!!?(ja gledam po cvijetu i mirisu)
Big%20smile


Objavio: griva1978
Datum objave: 11 Rujan 2009 u 21:56

centarius.... ja baš nisam sigurna šta je to tvoje po slici.... ima dosta šire i oblije listove a ovo što sam ja slikala su potpuno divlje biljke... moooguće je da je tvoje neki "kutivar", križanac čubra-hortensisa, šta ja znam.... ili je samo selekcija sjemena i zemlja učinila svoje... moooožda...

sasha, da ti sigurno imaš montanu
 
fermina... :))) a ne znam šta sam ti slala... :) ali po slici ne mogu baš reći šta je ali može biti origanum majorana iliti divlji mažuran, mislim da sam i to slal...visina cca 30-60 cm bar ono šta sam ja nalazila....
....ali po slici može biti bilo šta... čak i timijan :))) do cca 20 cm .... ajd poslikaj još malo:)))


Objavio: cenarius
Datum objave: 11 Rujan 2009 u 23:50
U pravu si griva! I ja sam primetio tu razliku u listovima. Samo, pogledaj
jos i ovo...tj uporedi levu i desnu sliku. Na levoj je biljka slikana kao mladja, i ima oblije listove, a na desnoj kad je vec pocela da se susi, i
kad je bila starija, listovi su joj definitivno ostriji. Ja mislim da je kultivar..
ali..Big%20smile
 
Kako god, kada u jesen budem uzeo novi, dobro cu se informisati.
Necu vise da dosajujem :)...sada cu posvetiti vreme drugim biljkama...
mozda malcice i miloduhu Wink LOL
 
 


Objavio: griva1978
Datum objave: 12 Rujan 2009 u 20:04
ma ovsko što j bilo kad j bilo je malo bleavo šta ne? :) mislim kad je biljka itako umrla... nabavi nešto novo pa ćemo iz početka :)


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 04 Listopad 2009 u 20:58
A ovako čubar izgleda kad procvjeta:




Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk