Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Sprekelija - Sprekelia formosissima

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1434
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 07:44
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Sprekelija - Sprekelia formosissima
Objavio: voki
Tema: Sprekelija - Sprekelia formosissima
Datum objave: 18 Travanj 2008 u 18:54
Sprekelija je biljka iz porodice Amarillidaceae i jedini predstavnik ovoga roda je S. formosissima sa više podvrsta. Ove biljke vode poreklo iz Meksika i Gvatemale, a još se naziva asteški ljiljan, jer su njime ukrašavani hramovi za vreme verskih ceremonija i obreda kod Asteka. Biljka je visine oko 30-40 cm, sa 3-6 listova koji su oko 2 cm široki i oko 40 cm dugi. Cvetovi su krupni i pojedinačni, sa izduženim laticama i dugim prašnicima i liče na tropske orhideje. Uzgaja se kao i amarilis, lukovica se sadi tako da jedna trećina lukovice bude iznad zemlje u saksiji, jedina razlika je ta što za Sprekeliju nije potrebno vreme mirovanja na hladnom mestu kao kod amarilisa. Dok se kod amarilisa stimulacija cvetanja postiže držanjem lukovica na tamnom i hladnom mestu, kod Sprekelije se stimulacija cvetanja postiže tako da se lukovica izlaže direktnom suncu svakodnevno u trajanju od najmanje 4 sata. Zimi se lukovice mogu čuvati na sobnoj temperaturi. Lukovice se mogu saditi i u baštu u drugoj polovini 4. meseca na sunčano i svetlo mesto koje je zaštićeno od vetra. Krupni cvetovi jarko-crvene boje pojavljuju se u 5. i 6. mesecu ako se sadi u bašti ili ranije u sobnim uslovima. Prvo iz lukovice izbija cvetna drška, pa tek onda listovi. Kod sprekelije na jednoj cvetnoj dršci ima samo jedan cvet, pa lukovice ove biljke treba saditi u skupinama. Kod velikih lukovica može biti 2-3 cvetne drške, dok kod manjih lukovica bude samo jedna cvetna drška. Cvet traje oko 2 nedelje, a ukoliko se biljka gaji u sobnim uslovima, nakon cvetanja se preporučuje presađivanje u baštu kao i kod amarilisa, kako bi se lukovica što bolje razvila do jeseni. U jesen nakon venjenja listova lukovica se vadi iz zemlje i ostavlja do proleća na prohladnom mestu. Lukovicu sprekelije treba oprezno zalivati jer je lukovica podložna truljenju usled viška vode u zemlji. Zbog toga treba obavezno napraviti drenažni sloj na dnu saksije kako se ne bi u njoj zadržavala voda. U zemlju se dodaje pesak prilikom sadnje lukovica. Ne traži povećanu vlažnost vazduha, a prihranjuje se jednom u dve nedelje tečnim đubrivom za cvetnice. Kao i kod svih lukovičastih biljaka i kod Sprekelije se ne preporučuje đubrenje organskim đubrivima. Nakon sadnje lukovica se ostavi da potera pupoljak, a tek kada je on vidljiv počinje se sa umerenim zalivanjem. Razmnožava se novoobrazovanim lukovicama koje se pojavljuju oko velike lukovice u toku vegetacije, ili setvom semena, kada se prvi cvetovi pojavljuju za 2-3 godine. Sprekelia howardii ima znatno uže latice i ima još egzotičniji izgled. Hibridizacijom i selekcijom dobijene su razne nijanse crvene boje cvetova, kao i različitog oblika. U novije vreme je stvorena i sprekelija sa crnim cvetom (tamnocrvena do crna boja), kao i sa ružičastom bojom cveta. Sprekelia se može ukrštati sa hippeastrumima i u tom slučaju se dobije hibridna biljka Hippeastralia
nazivaju ovu biljku i ljiljan svetog Jakova zbog cveta sličnog crvenom krstu koji je zaštitni znak Jakobinaca odnosno reda svetog Jakova ili Jakoba.


-------------
život je bajka koju sami pišemo...



Odgovori:
Objavio: Plantlover
Datum objave: 18 Travanj 2008 u 19:11
Voki preeekrasno!Svaka ti cast!


Objavio: voki
Datum objave: 18 Travanj 2008 u 19:20
Tek sada mi kreće sa rastom... Nešto se crveni na vrhu, nadam se da nisu listovi, jer i oni u početku imaju antocijanovo obojenje pa su crvenkasti.Zimus sam nabavio lukovicu, dosta je velika i mislim da bi trebala da cveta. Jedina im je mana što na cvetnoj stabljici ima samo po jedan cvet, ali je zato izgled cveta fenomenalan.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: xenia64
Datum objave: 18 Travanj 2008 u 21:22
Predivan je!


Objavio: lana2
Datum objave: 18 Travanj 2008 u 21:47
Voki predivno, ovo dosad nisam vidjela, čega ti sve nemaš


Objavio: voki
Datum objave: 22 Travanj 2008 u 07:30
Jučer sam kupio još dve lukovice sprekelije. I na onoj od pre je krenuo sa rastom pupoljak, a i na ove dve nove, tako da će biti sličica...

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Triša
Datum objave: 22 Travanj 2008 u 13:26
voki, ovo je stvarno nešto posebno, jako će me veseliti slikice tvojih.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: voki
Datum objave: 22 Travanj 2008 u 14:52
Dve lukovice već imaju mlade sa strane, a nadam se da će biti i semena ovih biljčica.
Evo kako izgledaju lukovice Sprekelije sa vidljivim pupoljkom na svakoj.



-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 29 Travanj 2008 u 16:41

Evo kako napreduju moje Sprekelije, još malo pa će biti i slika cveta.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 05 Svibanj 2008 u 09:19



Procvetala mi je jedna lukovica Sprekelije. Cvet je fenomenalan!

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Triša
Datum objave: 05 Svibanj 2008 u 10:01
Taj cvijet već kibiciram dugo dugo, a na popisu cvijeća za iduću godinu je prvi - moram ga imati.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: lana2
Datum objave: 05 Svibanj 2008 u 13:32
Clap Voki, sad imamo slikoviti prikaz od lukovice do preeeedivnog egzotičnog cvijeta


Objavio: voki
Datum objave: 15 Svibanj 2008 u 16:38

Iako imaju samo po jedan cvet na cvetnom stablu cvetanje može potrajati... Evo moje lukovice teraju po drugu cvetnu dršku.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 19 Svibanj 2008 u 17:05

Evo još jedna lukovica sprekelije mi je procvetala.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Tija
Datum objave: 03 Ožujak 2009 u 11:44
Voki da li zbilja ona nebi preživjela da je ostavim u zemlji preko zime, pa da je i malo dublje zakopam, imam premali vrt da bih se poslije sjetila što sam gdje posadila, a i nemam mjesta za pohranu previše?

-------------


Objavio: voki
Datum objave: 03 Ožujak 2009 u 15:59
Nisam pokušao ostaviti koju lukovicu u bašti, pošto su kod nas oštre zime, ove zime je bilo do -17, a zna biti i gore... Ja ih sadim u saksije a kada precvetaju posadim ih u baštu do jeseni. Lukovice vadim i spremam zajedno sa amarilisima, jedina razlika je ta što sprekelije držim celu zimu na hladnom, u proleće ih sadim i držim na jako sunčanom mestu kako bi poterale pupoljke.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: SilveK
Datum objave: 25 Lipanj 2009 u 22:38
Koliko se uspješno uzgajaju iz sjemena? 


Objavio: SilveK
Datum objave: 22 Srpanj 2009 u 21:57
Uglavnom, pokušala sam posijati sjeme, pa ću vidjeti da li će biti što iz njega.


Objavio: manči
Datum objave: 23 Srpanj 2009 u 12:22
...zanimljiva je....k'o da je rodica amarilisu....Thumbs%20Up


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Kolovoz 2009 u 22:32
Prije par dana sam primjetila malecke listiće u tegli - počela mi je nicati posijana iz sjemena Smile




Objavio: voki
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 16:49
Sprekelije su posađene i krenule su sa rastom, mlade lukovice sam odvojio i njih ću posaditi u baštu. Na nekim lukovicama je bilo i po dvadesetak mladih lukovica.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Mira K
Datum objave: 13 Ožujak 2013 u 01:32
Voki sigurno su ti lijepe, stavi neku sliku od prošle godine  ja stavljm sliku sa neta!
Prekrasna je!
 
http://middletonhouseinn.files.wordpress.com/2011/11/87971085025581.jpg -
 


-------------
Rijeka




Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk