Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Perunike - Irisi

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=157
Datum ispisa: 18 Travanj 2024 u 03:58
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Perunike - Irisi
Objavio: voki
Tema: Perunike - Irisi
Datum objave: 14 Svibanj 2007 u 16:49
Imam bele visoke irise. Bili su na sunčanom mestu, ali jedno drvo u blizini je poraslo pa su sada veći deo dana u polusenci. Da li da ih na jesen premeštam ili ne? Izgledaju dobro i ovde, cvetaju i lepo se razmnožavaju, samo ne znam šta im više odgovara polusenka ili sunčano mesto?
 

 

 

fotografije naših irisa pogledajte tu :

 

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=133 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=133


-------------
život je bajka koju sami pišemo...



Odgovori:
Objavio: dina
Datum objave: 14 Svibanj 2007 u 17:57
nema veze opstaju i lijepo cvjetaju i na suncu kao i u sjeni
bez brige voki


Objavio: administrator
Datum objave: 14 Svibanj 2007 u 20:37
pa ako im je dobro i cvijetaju i tebi odgovara da na tome mjestu budu, nema potrebe za premještanjem.


Objavio: Donata
Datum objave: 14 Svibanj 2007 u 20:56
Trebao bi usporediti -najbolje po slikama- "naravno" prošlogodišnji cvijet i list....ako je cvijet mesnatiji
i veći, zdraviji a list širi i sjajniji onda ...mu je bolje u sjeni...Mada je iris ili perunika sadi najčešće uz jezera...stoga mislim da bi mu bilo bolje u sjeni gdje se zadržava više vlage...kod nas u dalmaciji se skriva u šumarcima...i to u rano proljeće ...više ga nema...



 

   


Objavio: voki
Datum objave: 15 Svibanj 2007 u 07:08
Hvala, hvala na odgovorima. Brzi ste i efikasni, samo takvi i ostanite

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: andrea01
Datum objave: 31 Svibanj 2007 u 22:58
http://www.stubica.com/stubica/tz/2006_hrvatski_vrt_perunika.htm - http://www.stubica.com/stubica/tz/2006_hrvatski_vrt_perunika.htm

Pogledajte ovo, ako ne i obiđite!!!!!!!Thumbs%20Up


Objavio: ruža
Datum objave: 31 Svibanj 2007 u 23:21
 NISAM ZNALA DA POSTOJI TOLIKO VRSTA IRISA- VIDJELA LJUBIČASTI I BIJELI.  PREDIVAN VRT ,ANDREA01.


Objavio: andrea01
Datum objave: 08 Lipanj 2007 u 16:08
Pronašla sam jedan napušteni cvjetnjak, a u njemu puno irisa...
Dali netko zna kako se točno zove onaj kaj ima šatirano lišće, kakav cvijet...
Vjerujem da sam ga vidjela, ali sad mi nikako ne dolazi njegova slika pred oči... Wink


Objavio: shasha
Datum objave: 08 Lipanj 2007 u 21:33
Ima negdje,pod SLIKAMA cvijeća irisi.Tamo sam stavila slike i mislim da ima i taj sa šarenim listovima. Ja imam onaj koji plavo cvate iako mislim da ima i u drugim bojama


Objavio: andrea01
Datum objave: 08 Lipanj 2007 u 22:06
Onda bum ovak rekla, nek samo lijepo cvate, nije bitna boja... LOL Imal bu lijepši dom nek je sad onaj drač kojem sam ih otela... 


Objavio: shasha
Datum objave: 08 Lipanj 2007 u 22:47
tako jeeee,živo govornik


Objavio: voki
Datum objave: 17 Kolovoz 2007 u 16:00

Ovo je sazrelo seme belog irisa. Da li neko zna kada se seje, mislim da je sada već kasno za setvu, a ne znam da li će seme zadržati klijavost do proleća?

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 17 Kolovoz 2007 u 22:01

Zakaj nebi zadržalo klijavost?Pa svako(koliko ja znam) sjeme barem do proljeća zadrži klijavost.Zato se i sakuplja kroz ljeto a sije u proljeće.Wink



Objavio: voki
Datum objave: 21 Kolovoz 2007 u 12:59
Znam da amarilisi jako brzo gube klijavost i da ih je najbolje posejati istog dana kada se uzme seme sa majčinske biljke, a za irise nemam pojma, jer ih do sada nisam nikada sejao iz semena, a kada je već seme sazrelo vredi probati.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 21 Kolovoz 2007 u 22:37
Pa probaj.Nešto posij sad a nešto ostavi za proljeće,da vidiš.


Objavio: voki
Datum objave: 22 Kolovoz 2007 u 07:07
Učimo se na sopstvenim iskustvima.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: green-coloris
Datum objave: 29 Kolovoz 2007 u 00:57
Originalno poslano od člana Donata Donata napisao:

Trebao bi usporediti -najbolje po slikama- "naravno" prošlogodišnji cvijet i list....ako je cvijet mesnatiji
i veći, zdraviji a list širi i sjajniji onda ...mu je bolje u sjeni...Mada je iris ili perunika sadi najčešće uz jezera...stoga mislim da bi mu bilo bolje u sjeni gdje se zadržava više vlage...kod nas u dalmaciji se skriva u šumarcima...i to u rano proljeće ...više ga nema...



 

   
To zavisi do vrste. U dubrovniku uglavnom raste po kamenjarima, gdje ima jako puno sunca. Jako ih puno raste i uz more ( jako blizu mora, jači valovi bi mogli doći do njih ).


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 15 Veljača 2008 u 13:34
Bas sam se razocarala:
Kupila sam lukovice zutog irisa sa prosaranom sredinom i imam sta i vidjeti: pa to patuljasti iris jedva se maknio od zemlje, tako mi i treba kad ne gledam i ne citam karakteristike nego samo sliku-uvjek pise i duljina stabljike smrc:
http://imageshack.us">


-------------


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 15 Veljača 2008 u 13:37
a slikala sam vam ga pored vrecice sjemenja (pjetlova kresta) tek da mozete vidit o kojim dimenzijama se tu radi

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 15 Veljača 2008 u 14:10
Predivan jeeeeeeee.A koji bi ti Dalmax?Ja imam visoke žute.Pogledat ću di si slike da vidiš koje imam pa ti pošaljem.
E zašto si ga iščupala?


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 15 Veljača 2008 u 14:14
Ma da ga uslikam zajedno sa lukovicom- nikad jos nisam vidjela ovako minijaturan iris. Moze se on opet vratit u zemlju nema frke.
A nes mi vjerovat al evo vec sam na pp dobila ponudu za "prave" irise tako da ti se zahvaljujem na ponudi .

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 15 Veljača 2008 u 14:26
ok,sad mi još reci di si tog malog ljepotana kupila.To bi ja no nisam sretala baš toliko malene.


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 15 Veljača 2008 u 14:37
u emmezeti

-------------


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 15 Veljača 2008 u 16:48
Kak je život čudan, već mjesec dana tražim te mini irise, luda sam za jednom vrstom još manjih tamno ljubičastih a žutih nikad previše i sad se ti žališ što si kupila malog. Jurim drugi tjedan u Emmezetu, možda ih još bude.


Objavio: aglaja
Datum objave: 15 Veljača 2008 u 20:37
E, i ja sam ove mini zute ove jeseni kupila i posadila. Malo u saksiji u kombinaciji sa safranima. Oni su mi vec i precvetali, pa sada negujem listove . Nesto sam posadila i vani, ispred tulipana. Prodaju se u pakovanju od 15 -20 lukovica.

Inace, najlepse perunike su mi palve, sa dvobojnim listovima, koji su jako lepi i kada jos nema cveta ili kada prodje.

Franjica, ne znam koliko je pametno da ih sada kupujes i sadis. Mozda ces ih i naci jos u prodaji, ali dugo su bili na toplom i svetlom. Najbolje je da ih nabavis sledece jeseni. To je, naravno, samo moj savet.

-------------
Aglaja


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 16 Veljača 2008 u 00:07
A moj savjet da kad kupujes po Emmezeti dobro prebrojis lukovice jer od 10 koliko pise ili 15 bude nekad dobar dio povadjen pa zato trazi netaknute vrecice :)
Franjice, ti mini irisi mi lice na one krokuse (jel se tako zovu) a ja ti obozavam biljke na dugim stapkama a ne da se vuku po zemlji :)

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 20:15
Ne znam odakle je mama nabavila ovaj cvijet no mene oduševljava.Možda zato što tako rano procvate!!? A možda samo zato jer je predivan.
Sličan je irisu no ne znamo kako se zove,nizak je,sa cvijetom je nekih max.20cm.


Objavio: shasha
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 20:20
evo malo pobliže


Objavio: SilveK
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 20:22
Mislim da je to mrežasti iris, proljetnica koja cvijeta među prvima. Moji još nisu procvali...



Vjerojatno su ove godine tak kasni zato što sam ih sadila tek kasno na jesen


Objavio: Triša
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 20:23
vijet je prekrasan, ja bih isto rekla da je iris, ali ako je visok sam 20 cm, možda postoji neka patuljasta vrste. No nije važno žuto plava kombinacija uvijek mi je u prirodi super.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: shasha
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 20:55
E to je to SilveK.Ni moji nisu procvali još no mamini jesu.Danas sam ove uslikala kod nje. Meni su za sad samo nikli .Zgodni su mi sami listići sa tim svjetlim vrhom.


Objavio: SilveK
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 20:57
A i pikaju... Moji bi trebali biti raznobojni...jedva čekam.


Objavio: shasha
Datum objave: 29 Veljača 2008 u 08:24

SilveK ,kaj si to negdje kupila gomolje ili sjeme? Ja bi te u drugim bojama no nisam ih nigdje vidjela.Gdje si ti kupila?



Objavio: SilveK
Datum objave: 29 Veljača 2008 u 16:00
Kupila sam u Gra-mi u Čakovcu. Oni uvijeki imaju super izbor lukovica i cvijeća po prihvatljivim cijenama, a i sobne biljke je kod njih puno isplativije kupovati nego u recimo Baumaxu. Čak bi mogla reči da su skoro upola jeftiniji. Jedino, misilm da sad te irise više nemaju, javim ti ako ih gdje spazim.


Objavio: aglaja
Datum objave: 29 Veljača 2008 u 20:30
Shasha, ja imam zute. I prvi su vani procvetali, cak i prije krokusa.
 
Za razliku od visokih irisa (perunika) koje imaju rizom, ovi imaju male, male lukovice. Prodaju se u jesen, zajedno sa lukovicama tulipana, zumbula... Dalmax je postavila fotku svojih zutih mini irisa na temi.


-------------
Aglaja


Objavio: Donata
Datum objave: 01 Ožujak 2008 u 18:39
Shasha to je PLAVA PRETPROLJETNA PERUNIKA
(IRIS RETICULATA)...smile84
Imam je i ja u vikendici, žao mi je da cvijeta sada kad ja nisam tamo... smile43

 


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 20:35
nije mi jasno kako me uvijek pogodiš, to su mići irisići o kojima sam jučer pričala, imam ih punu vazicu a teta mi je na placu obećala slijedeću subotu donijeti lukovice da ih popikam u kopanjicu. Nisam nikad vidjela žute male irise. Mislim da ste do sad skužili da posebno volim žuuuuuto cvijeće. Aglaja prosim fino, bi ti meni nekak gurnula jednu lukovicu smile143


Objavio: aglaja
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 21:31
Franjica, vrlo rado, ali oni se sada niti vade, niti sade. Ako ih sad izvadim od njih nece biti nista. Moramo cekati da obrnu svoj jednogodisnji zivotni ciklus. S druge strane, ako ih ti sada i nabavis i posadis, od njih nece biti nista sve do sledeceg proleca (eventualno).

Kao sto nam je Donata napisala, to su predprolecne cvetnice. Sade se u jesen da bi cvetale u februaru/martu. I mi moramo to postovati. Kao sto postujemo vreme sadnje kukuruza i psenice.Wink

Ali pamtim tvoju zelju za sledecu sezonu.




-------------
Aglaja


Objavio: aglaja
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 21:36
Franjica, setila sam se necega. Ako ti je velika zelja da u svojoj kompanjici (ili kako vec) vidis nesto 'mini zuto', pokusaj nabaviti i posaditi ovog proleca letnje/jesenje safrane. Ima ih u zutoj boji.

-------------
Aglaja


Objavio: SilveK
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 21:36
Evo, procvao je moj prvi pupoljak:


inače, ovakvi bi još trebali biti:





Objavio: SilveK
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 21:37
A, joj, nisam znala da tako divno mirišu...


Objavio: shasha
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 21:47
Nisam probala kako mirišu.Krasni su ovi svjetloplavi.Moram to potražiti ako nebude samo jedne boje,a budem imala mix.Nek bu tamnih više,previše ih ne može biti.


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 15 Svibanj 2008 u 07:41
Svi su na suncu i to cijeli dan, tik uz asfalt tako da ih dodatno zagrijava. Moram priznati da osim vode s vremena na vrijeme i proljetnog nadosipavanja zemlje u kopanjice (nism sigurna da je dubina veća od 20 cm, osim na mjestima gdje je beton popucao pa korijenje prođe kroz beton. Jedino je to objašnjenje da uz njih raste i magnolija visoka 4,5 metra.


Objavio: Naca
Datum objave: 16 Svibanj 2008 u 21:32
moji su ispod smokve ali imaju sunca(mozda nedovoljno) nisu u hladu moze se reci szrena ladovina, mozda im je nedovoljno sunca pa zato nema cveta? Confused


Objavio: TeaK
Datum objave: 16 Svibanj 2008 u 23:25
Bez ljutnje Franjice, ali ja mislim da su sl 1, 5 i 6 ipak perunike, nije li im cvijet krupniji od ovog žutog na slici 3 i bijelog na slici 4. il to mene moje okice varaju????

-------------


Objavio: natalija
Datum objave: 17 Svibanj 2008 u 21:03
takodjer bez ljutnje, ali  sto nisu perunike iz porodice irisa?




Objavio: TeaK
Datum objave: 17 Svibanj 2008 u 23:01
jesu, ali su različiti cvijet; iris je sitniji.

Nije problem, bili irisi ili perunike oboje mi je prekrasno, a uostalom koliko se razlikuju vidi se po tome što sam ja Tilji jesenos vadila gomolje irisa, a poslala mu perunike smile156


-------------


Objavio: natalija
Datum objave: 18 Svibanj 2008 u 07:52
 ja sam pomislila da kazes da irisi i perunike nisu ista porodica cvijeca
smile75


Objavio: Šeflera
Datum objave: 24 Srpanj 2008 u 22:15
Baka Bea!smile143
Upomoć! Jel bu uspjelo sjeme iz ovih bundeva. Imaju nekakve fleke po sebi- svi do jednoga!




Objavio: on the cloud
Datum objave: 25 Srpanj 2008 u 10:33

Određeni su kultivari bradatih perunika skloni virusnim oboljenjima koje prenose kukci, pa se to očituje ne baš lijepim izgledom samih listova i sjemenih čahura.

I moje, naročito one bijelog cvijeta, su podlegle tim neestetskim promjenama.

Od ostalih se bolesti javlja još i bakterijsko truljenje rizoma koje može zahvatiti cijelu biljku ako se pravovremeno ne zamijeti i odstrane dijelovi trulog korijena.

Sjemenke tvojih perunika mogu sazreti i kao takve poslužiti za razmnožavanje.

A da li će nositi i klicu virusa u sebi ovisi o zahvaćenosti biljke.

U svakom slučaju, pokušaj. Sjeme može biti sasvim dobro i prihvatljivo za sijanje.
 

 

 



Objavio: Šeflera
Datum objave: 25 Srpanj 2008 u 12:23
Hvala!
Samo je čahura flekava! Ostali djelovi su čist ok.

Svakako bum probala iz sjemena uzgojiti maje perunike. Baka Bea mi otkrila kako pa se bum igrala!
Ostavila sam na svakoj biljčici par čahura. Nadam se da bum dobila neke zgodne nove nijanse.



Objavio: on the cloud
Datum objave: 25 Srpanj 2008 u 13:06
Naravno. U tome i jest čar.
Iz sjemena nastaju fantastični križanci, zavisno od toga kakve perunike imaš ti, pa čak i susjedi u svom vrtu, a i kakvi su roditelji istih...
Prema tome, čarolija je neizostavna.
Samo, treba dosta pažnje i brige oko posijanih klijanaca.
Možeš očekivati različitosti po visini, boji i obliku (opet ovisno od kultivara koje imaš).
Sretno u tom "pothvatu"!
 


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Kolovoz 2008 u 07:58
Kad se sije iris? Ja sam slučajno ove godine pokupila sjeme(čahure su mi baš super za  neke cvjetne dekoracije-suhe aranžmane)pa ga mislim i posijati.Iako poima nemam kuda bi sa njima.
E da,nakon koliko vremena one uopće niknu,koliko im treba da narastu do cvatnje?


Objavio: SilveK
Datum objave: 11 Kolovoz 2008 u 21:06
Ja bum probala one sjemenke koje sam dobila od tebe posijati sada - nekako mi je logično ako se sam zasijava u prirodi sada kad mu sjemenke dozore da ih onda posijem. Primjetila sam baš da se mnogo sjemena u vrečicama kao sije u proljeće, a zapravo se mnogo toga zasijava samo na jesen kad sjemenke dozore i mnogo toga takvog nikne na proljeće...čak bolje od posijanog.


Objavio: skitnica
Datum objave: 15 Rujan 2008 u 19:33
kupio sam iris i na paketiću piše razne vrste.vidjet čemo kakvi su.

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: Anaida
Datum objave: 25 Rujan 2008 u 07:22
Da vas zamolim za pomoć.. Moji irisi, presađeni k meni prije tri godine, nisu do sada cvali uopće. Rastu, izgledaju mi zdravo, veliko, ima ih sve više, ali cvijeta ni jednog... Zašto je tome tako i što mi je činiti??

-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 01 Listopad 2008 u 14:43
Anaida, tek sam sada vidjela ovaj post, pa ću ti pokušati odgovoriti. Pretpostavljam da se radi o I. barbata (germanica) iliti bradatoj peruniki. Ako su rizomi (debeli mesnati podanak) dobro razvijeni morali bi ti već cvasti. Samo majušni i slabi kakve kupujemo pakirane s lijepom slikicom trebaju tri godine dok procvatu i gotovo redovito boja cvijeta ne odgovara onoj sa slike. Najčešća pogreška koju ljudi rade je da posade rizome preduboko u zemlju i onda izostane cvatnja. Oni trebaju ležati vodoravno i biti pokriveni tek s 1-2 cm debelim slojem zemlje. Još je dobro okrenuti ih prema suncu. Najbolje im odgovara suho, sunčano stanište, tlo obično vrtno, ne prehranjivo, po mogućnosti pjeskovito tj. ocjedito. Nikako ne dodavati organsko gnojivo (kompost, stajski gnoj) jer izaziva gnjilenje rizoma. Ako misliš da ih treba prihraniti dodaj šaku mineralnog gnojiva s niskim sadržajem dušika (N), a većim dijelom fosfora(P) i kalija(K), a prije svega provjeri dubinu sadnje.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 01 Listopad 2008 u 14:59
Šefi, oprosti tek sam ovih dana vidjela ovaj post. Ovo na slici jest bolest, ali ubij me, neznam koja. U mojoj njemačkoj knjizi samo piše bolest pjegavosti lišća. I na mojim se perunikama pojavila, a kako ih imam cijelu 'plantažu', naravno da sam se hapila kemije. Danas bila na vrtu, stanje znatno bolje. Već sam prije uklonila sjemene čahure, a danas sam pokupila staro osušeno lišće, mlado porezala do zdravog tkiva, malo oplijevila i još ću jednom pošpricati. Držim ti fige da ti uspije sijanje.


Objavio: Anaida
Datum objave: 04 Listopad 2008 u 13:21
Draga Bea, najljepša hvala na informacijama i opširnom odgovoru!!
 
Iskreni pozdrav.


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: korijenko
Datum objave: 10 Listopad 2008 u 19:50
Ovih sam dana posadila lukovice plavih irisa (ne perunike, nego niski irisi)
Ostalo mi je još lijepih lukovica, slala sam malom srcu i ona je već posadila.
Javite mi ako bi ih netko želio posaditi- sad je vrijeme
 
smile143ne znam više kome bi ih dala.


-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: Triša
Datum objave: 10 Listopad 2008 u 20:16
Pa suseda meni trebaju, ja takve nemam, kad se vidimo, odmah trčim.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: hoya
Datum objave: 10 Listopad 2008 u 21:05

Volim irise i svako toliko dopunjavam ostalim bojama. Plavih - svjetlih imam mnoštvo. Volim ih u  vazi na stolu Smile

Kupila sam tamno plave sa jarko žutom sredinom i ostala šokirana - nisu bili veći od pedlja.
Mislim da su dvije sezone bili takvi - ove godine - veliki, debeli, sa tri cvijeta.
Što se desilo ne znam - ali ja sam presretna.
 
 


-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: skitnica
Datum objave: 15 Listopad 2008 u 18:44
korijenko,lukovice stigle.bacam se na sadnju.


P.S.sjemenom ljiljana usrečila si i moju ženu koja baš ne mari za cvijeće,ali ljiljan....

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 08:55
Hoya, glavno je da si ti sretna sa svojim irisima. Irisa ima nekoliko skupina, koji imaju sličan cvijet ali se bitno ralikuju po građi, visini, staništu gdje rastu, porijeklu. Osnovna podjela je na one koje imaju lukovice i one s podankom (rizomom). I lukovičaste se razlikuju i po visini, pa mogu biti visoke, srednje i niske, a broj križanaca i boja neograničen. Tri su skupine lukovičastih: Reticulata, Juno i Xiphium iris. Reticulata su visoki samo 5-15 cm i cvatu u rano proljeće, pa su tvoje vjerovatno te. Sve iz ove skupine traže ocjedito tlo neutralno do slabo alkalno na punom suncu. U fazi mirovanja ne zalijevati samo održavati tlo vlažnim. Inače taj cvijet je od davnina opčinjavao svojom ljepotom i bio posvećen bogovima, u grčkoj mitologiji božici duge Iris, a u slavenskoj bogu gromova, kiše i plodnosti Perunu. Otuda i nazivi latinski Iris i hrvatski - perunika.


Objavio: Triša
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 09:08
Baš dobro si nam to opisala, znači da sam ja pa skoro pogodila. Nisam ih sadila duboko, već za debljinu lukovice, na sunčanom su mjestu, naravno plavi irisi, koje sam dobila od korjenka, ali imam i perunike tamno plave- ustvari ljubičaste, koje se šire ko lude, ali ne smeta, jer ima je i lišće dekorativno.
To je biljka za mene: vrtna zemlja, sunce, ne dohranjivati - fantastično.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: spring
Datum objave: 22 Listopad 2008 u 07:56
Evo još jedne podanice irisa ili perunika.
Baka Bea hvala na objašnjenju!!Smile
Mi smo ih u jesen 2007 posadili uz kuću u dužini nekih 10 m..raznih boja i raznih visina.. svi su cvali.. ovi minijaturni su bili bijeli i žuti.. a visokoh je bilo svoh boja.
nešto sam i dobila sastrane već starih rizoma.. uglavnom su plavi ali navodno ima i žutih i bijelih i nekih rozih ali ove godine moram označiti gdje koji je pa da ih pratim!!


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 22 Listopad 2008 u 07:57
A kakve bi drugi i bile, Triša, kad si proglašena kraljicom plavog cvijeća. Šteta da nisi mogla na varaždinsku kavicu da prelistaš knjigu o irisima, meni te slike svaki put izmame uzdah, kad vidiš kakvu je ljepotu priroda, uz malu pomoć čovjeka, u stanju proizvesti. Pozdrav


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 22 Listopad 2008 u 08:38
Dobro jutro ti želim, Spring, tek sam poslala post kraljici plavog cvijeća, a ono nova ljubiteljica perunika. Ako ti nisam poslala dobrodošlicu, evo to činim sada od sveg srca, a da si se navukla na perunike već mi je jasno, meni se to dogodilo odavno. Ne znam koje su mi ljepše, minijaturne I. pumila, 10 cm visoke kao za Barbikin vrt ili raskošne I. germanica zvana još i bradata neke pravi divovi, svih mogućih boja. Izmeđi njih I. barbata nana niske bradate. Irisi su u vrtu 'Katice za sve'. Za sunce, za sjenu, za suho tlo i močvarno, izbor da ti pamet stane, križanci od japanski (I. kaemferi, I. laevigata, do naši I. pseudodacorus žute močvarne), pa američkih i dr. mogla bih nabrajati do sutra, rod je zastupljen s 300 vrsta, a gdje su joŠ križanci. Ja sam moje pokušala označavati, ali kako ih imam puno, previše mi je vremena oduzimalo rezanje plastičnih etiketa od čaša. U knjizi o perunikama sam vidjela da u nekom rasadniku kad presađuju perunike, lijepo ih orežu u obliku lepeze i na list napišu boju. Ja ću to probati slijedeće godine. Pozdrav


Objavio: spring
Datum objave: 22 Listopad 2008 u 10:35
A kakva je to knjiga o irisima?


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 22 Listopad 2008 u 14:52
Knjiga o perunikama, na engleskom s 1100 fotografija.


Objavio: skitnica
Datum objave: 24 Listopad 2008 u 20:09
da se nadodam,nema kakvih nema,fantastično.

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: spring
Datum objave: 24 Listopad 2008 u 21:46
A kak se zove.. gdje se može vidjeti?


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 25 Listopad 2008 u 05:30
Originalno poslano od člana spring spring napisao:

A kak se zove.. gdje se može vidjeti?

Kod mene ili na nekoj novoj kavici. Zove se Irises (enciklopedija) i priručnik The Gardener's Iris Book.


Objavio: Triša
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 18:05
Žao mi je ako se ponavljam, ali irisi, koje sam posadila u jesen, bacili su listove nedugo nakon sadnje i drže dobr. Lišće je dugačko oko 40 cm i sada miruje. Dali je to u redu i dali će mi normalno cvjetati ove godine.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: korijenko
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 13:42
Triša meni se to dogodi svake godine i normalno na proljeće cvatu. Sve OK

-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: Triša
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 14:12
Korijenko super, to su ionako svi tvoji, pa si ti najmjerodavnija za odgovor - hvala ti, jako su lijepi, veselim se cvjetanju.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: sanja30
Datum objave: 20 Ožujak 2009 u 09:58
http://depositfiles.com/en/files/8659057/ - http://depositfiles.com/en/files/8659057/
jel bi to bila ova enciklopedijica?
 
klik na free downloading


Objavio: antun007
Datum objave: 16 Svibanj 2009 u 16:08
Evo kupio danas mrežasti iris(Iris reticulata).Piše da se sade u 9,10,11 i 12 mjesecu,ali ja im nisam mogao odoljeti.A sad vas pitam,dali da ih sadim odmah ili da čekam jesen(hoće li preživjeti na suhom do jeseni).Hvala

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Svibanj 2009 u 23:41
Ja bi ih odmah posadila, jer postoji velika opasnost da lukovice "na suhom" propadnu, a u zemlji im ništa neće biti...mislim, prve će godine biti malo "zbunjene" i tko zna kad će propupati i cvjetati, ali će druge godine redovno cvjetati na proljećeWink


Objavio: antun007
Datum objave: 25 Svibanj 2009 u 15:08
a evo danas vidim istrulili svi do jednog,naravno još sam ih ostavio u zemlji ali ipak mogu li se kod tebe rezervirat na jesen smile220smile78smile58

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: antun007
Datum objave: 12 Lipanj 2009 u 18:29
Moji irisi hollandica se spremaju na cvjetanje,a vaši?Može i slika i podataka!


Objavio: antun007
Datum objave: 16 Lipanj 2009 u 20:17

Evo moje niske se zabunile i ponovo cvjetaju:

http://img294.imageshack.us/i/dsc00657r.jpg/">
http://img413.imageshack.us/i/dsc00660c.jpg/">
http://img44.imageshack.us/i/dsc00659e.jpg/">
http://img354.imageshack.us/i/dsc00658.jpg/">
 


-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Srpanj 2009 u 23:48
Imam malu"gužvu"u djelu di su mi irisi.Sad si mislim,smijem li ih porezazi,lišće naravno.Večina lišća se posušila no ja bi ih sve porezala.Smije li se to sad?I još nešto,malo su na gusto posađeni pa bi ih počupala i prorijeđeno posadila.Da to sad radim ili na jesen?


Objavio: TeaK
Datum objave: 12 Srpanj 2009 u 09:40
Dok se u mojoj đunglici nisu pojavile voluharice i sve popapale (jadne gladne životinjice) ja sam i irise i perunike nakon cvijetanja ošišala, a puno puta sam ih selila u čudnovata godišnja doba (od proljeća do jeseni) i uvijek je to funkcioniralo. Dakle budući da ti Shasha i metlu da posadiš ona bi procvijetala - možeš ih slobodno i šišati i seliti.  Big%20smile 


Objavio: bergenia
Datum objave: 12 Srpanj 2009 u 10:34
I ja sam svoje jučer povadila i upravo smišljam kamo ću s njima jer na ovom mjestu  gdje su dosad bili MM smetaju! UF, uf.....


Objavio: shasha
Datum objave: 13 Srpanj 2009 u 10:42

Ok,selim ih i rezuckam.Ak zeznem,Teak bu krivacLOL



Objavio: antun007
Datum objave: 20 Srpanj 2009 u 13:35
Molio bi kad bi mi netko objasnio razliku između Iris barbata i Iris germanica,hvala.

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: antun007
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 16:21

I imam jedno pitanjce.Rekla mi je Baka Bea da Irisi ensata u proljeće trebaju biti u vodi a u jesen ne.U jesen najviše pada kiša pa je to nemoguče.Dali oni mogu skroz biti u vodi?



-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: antun007
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 16:22
Ovaki će biti mojiTongue:

 


-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: antun007
Datum objave: 26 Srpanj 2009 u 14:45
I Baka Bea dali irisi ensata smrzavaju

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: dzomba
Datum objave: 26 Srpanj 2009 u 15:25
Originalno poslano od člana antun007 antun007 napisao:

Molio bi kad bi mi netko objasnio razliku između Iris barbata i Iris germanica,hvala.
 
 
Ja oko Irisa ne znam nista a ti ukucaj na google ime i jednog i drugog Irisa i sam ces doci do odgovora Wink...nekad ne treba previse ocekivati od zivota, vec sam pronaci odgovore WinkWinkTongue....


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: lorna
Datum objave: 26 Srpanj 2009 u 22:19
Irise obožavam i, uz 3 varieteta uglavnom u nijansama ljubičaste, nadam se da ću nabaviti još nekoliko željenih boja... no, ovdje sam vidjela još nekoliko divnih!!!

-------------
http://lorna.mojblog.hr/


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 27 Srpanj 2009 u 13:58
Originalno poslano od člana antun007 antun007 napisao:

I Baka Bea dali irisi ensata smrzavaju


Ne smrzavaju se, zona 5-8. Režim izmjene vode i suhog uzgoja postiže se sadnjom u posude za uzgoj močvarnog bilja. Osigurati hranjiv supstrat kisele reakcije. Ujesen izvaditi iz vode i osigurati prezimljavanje na suhom i hladom mjestu.


Objavio: antun007
Datum objave: 27 Srpanj 2009 u 14:19

5-8 zona,a koja zona smo mi?



-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 27 Srpanj 2009 u 14:31
Zona 5 od -23 do -28 st.C

Zona 8 od -6.7 do - 12.2 st C.


Objavio: iris
Datum objave: 03 Kolovoz 2009 u 20:52
dio postova je prebaćen tu:  http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=3230 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=3230

-------------


Objavio: antun007
Datum objave: 25 Listopad 2009 u 10:35
imam pianje,posadio sam lukovičaste perunike (iris hollandica) i oni su sada nikli i čini mi se da će cvjetati,dli je to normalno,i na mojim irisima ensata iz decore buzet listovi skroz suhi,dali je to normalno,pozz

-------------
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.


Objavio: floraifauna
Datum objave: 20 Studeni 2009 u 19:37
mi smo zona 6b
 konačno sam saznala da su irisi i perunike jedna porodica, imam nekoliko vrsta...
 


Objavio: kat.rea
Datum objave: 23 Ožujak 2010 u 21:33
Dugo sam tražila mini irise i imam ih drugu godinu. Lukovice su toliko sitne da je dobro da sam ih uopće skužila prošle jeseni, a vjerojatno sam ih i malo preduboko posadila kada su samo 3 procvjetale
mini%20iris
Baka Bea, možete li po listu skužiti koje su? jesu to reticulata?  I boja im je više ljubičasta nego plava u naravi......


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 24 Ožujak 2010 u 07:09
Reticulata su skupina irisa koji umjesto podanka imaju lukovice. Radi lakšeg snalaženja stručnjaci su ih podijelili u sekcije. Od njih su nastali brojni križanci, predugo bi bilo da ih navodim, pa na neko okupljanje donesem knjigu. To što su procvala samo tri nije čudno, Kad jednom cvatu može se dogoditi da slijedeće godine i izostane cvatnje dok ponovno skupe snagu, Možda procvatu ove što sad nisu. Zato više volim male mini perunike s podankom. Upravo su počele cvasti. Kao da je netko čarobnim štapićem smanjio velike I. barbata i cvatu svake godine sve više.
Teško mi je po slici procijenii visinu, čini mi se da su to one što ih zovu holandske i cvjećari ih koriste kao rezano cvijeće. One niske (10-15 cm) prvo naprave cvijet, a tek kasnije potjera, list, kao i kod šafrana. Kod njih mi se dogodilo da je slijedeće godine ipotpuno zostala cvatnja.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk