Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Vodenika - lat. Impatiens

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Vrtno cvijeće
Opis foruma: Sve o vrtnome cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1586
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 08:56
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Vodenika - lat. Impatiens
Objavio: dina
Tema: Vodenika - lat. Impatiens
Datum objave: 25 Svibanj 2007 u 16:36
e ovako juce sam dobila na poklon jedan lijep cvjetic
pa me interesuje dali neko zna nesto vise o njemu ,npr, sta voli a sta ne ,kako se uzgaja i kako se razmnozava
evo slikice

http://imageshack.us">



Odgovori:
Objavio: Donata
Datum objave: 25 Svibanj 2007 u 17:03
Vodenika, nedirak (lat. Impatiens)
Ova nježna brzorastuća biljka porijeklom je iz brdskih šuma istočne Afrike i Zanzibara. Impatiens znači nestrpliv, a to se odnosi na eksplozivno otvaranje zrelih plodova koji izbacuju sjemenke na sve strane.
Postoji mnogo hidrida, a svi imaju sukulentne stabljike i plosnate cvjetove sa po 5 latica koji mogu biti u velikom rasponu boja: bijela, roza, narančasta, razne nijanse crvene, ljubičaste te prošarane. Hibrid "Nova Gvineja" ima duguljaste listove koji mogu biti zeleni ili brončani, a cvjetovi su veći nego kod obične vrste "sultani".

Može se držati u loncima, sandučićima ili na gredici u vrtu u laganoj polusjeni. Traži dosta vlage no nemojte dozvoliti da voda ostaje u podlošku.
Tokom intenzivnog rasta (svibanj-rujan) svakih petnaest dana prihranite je tekućim gnojivom za cvjetnice.
Dolaskom hladnijih dana unesite je u kuću, stavite na svijetlo mjesto i malo zalijevajte tek toliko da se kompost potpuno ne posuši da ne bi došlo do propadanja stabljike. Mogu cvasti tokom cijele zime ako temperatura ne padne ispod 15 stupnjeva celzijevih.
Vodenika bolje cvjeta kada ima sputano korijenje pa je nemojte saditi u previlike lonce.
Sve vrste mogu se lako razmnožiti reznicama, a to se pogotovo preporuča za "Novu Gvineju" jer tako zadržava obilježja roditeljske biljke. Uzmite reznicu dugu 8-10 cm. u rano proljeće. U plitku posudu stavite komadić drvenog ugljena i do 2/3 napunite vodom. Pokrijte posudu celofanom ili najlonom, zavežite gumicom, probušite olovkom rupice i kroz njih stavite reznice u vodu. Kad se stvori korijenje presadite izdanke u male lonce.
Jednogodišnje vodenike koje se najčešće sade u vrtu (Impatiens walleriana) posijte u klijalište pa mlade biljke tek u svibnju presadite na željno mjesto u vrtu.

Ako se biljka izduži slobodno joj odrežite (pincirajte) vrhove izboja kako bi se potaknuo grmoliki rast.
Još neka imena: krna, marljiva lizica, lepi Jova, vodenica, iglica
http://imageshack.us/">Image%20Hosted%20by%20ImageShack.us
Hibrid Nova Gvineja

Link posta: http://cvjetakmali.blog.hr/arhiva-2006-03.html#1620809827 - http://cvjetakmali.blog.hr

A imaš informacije i na našem izborniku Moj cvijet u balkonskom cvijeću...
koji je uredio naš administrator


Objavio: dina
Datum objave: 25 Svibanj 2007 u 17:35
hvala ti Donata zaista si


Objavio: aurora2
Datum objave: 07 Srpanj 2007 u 10:26

Donata je gore stavila detaljan opis i objasnjenje za ovaj lijepi cvjetak. Ali ipak jos jedno pitanje: da li je to sobna biljka? Da li joj odgovara da bude u kuci pod uslovom da ima jako puno svjetla i jutarnjeg sunca? Malo sam svrljala po internetu pa vidim da ju negdje svrstavaju u sobne biljke, a negdje u biljke za balkon ili vrt, pa sam u dilemi....smiley_167

Naime, dobila sam dva nova clana obitelji pa trazim za njih optimalno rjesenje. Nemam sad vremena za smiley_102ali stavicu ih u ponedjeljak.



-------------


Objavio: flora
Datum objave: 07 Srpanj 2007 u 21:03
Ona voli po ljeti biti vani u laganoj polusjeni, ipak voli da je oko nje svježi vanjski zrak. Smeta joj vjetar, listovi naprosto izgledaju kao da su pofureni pa ako je neki položaj koji je izložen stalnom strujanju vjetra nikako je ne saditi na tom mjestu.
 Može se zajedno s vazom ukopati u zemlju te s prvim hladnijim danima unjeti u kuću. Naime gvinei je već hladno kad je oko 15 stupnjeva. Neće ona odmah povenuti nego počne gubiti pupove pa listove i jednostavno umre. Zato je i smatraju kućnom biljkom, pogotovo u sjevernijim krajevima gdje su temperature niže nego što su kod nas i u kontinentalnom dijelu.
Ja za nju volim reći da je gospodična jer po ljeti bi bila vani, a čim je malo hladnije traži kućnu njegu.





Objavio: aurora2
Datum objave: 09 Srpanj 2007 u 11:52
http://imageshack.us">



Objavio: aurora2
Datum objave: 09 Srpanj 2007 u 12:11
http://imageshack.us">




Objavio: lana2
Datum objave: 09 Srpanj 2007 u 14:47
Aurora vodenike su ti prekrasne.Clap Vidjet ćeš da će te dugo častiti svojim predivnim cvatom.


Objavio: aurora2
Datum objave: 09 Srpanj 2007 u 14:52

Hvala lana. Nadam se da hoce jer i meni oko stalno bjezi prema njima. Mozda mi je orhidejica ljubomorna...odkad su ove dvije dosle, njoj svaki dan otpada po jedan cvjetak. Disapprove



-------------


Objavio: Donata
Datum objave: 09 Srpanj 2007 u 19:08
Svaka čast za vodenike...prekrasne su..ClapClap


Objavio: artemisia
Datum objave: 10 Srpanj 2007 u 11:58
Aurora, prekrasne su ti vodenike Heart i sigurno ćeš dugo uživati u njihovoj ljepoti Thumbs%20Up!!!


Objavio: dina
Datum objave: 11 Srpanj 2007 u 23:39
aurora2 prelijepe su


Objavio: andrea01
Datum objave: 12 Srpanj 2007 u 21:56
Budući su mi slični primjerci u vrtu, što mislite dali bi ih na jesen presadila u teglu i smjestila u kuću? Inače su mi fantastični cvijeteki, tako lijepo potpune hlad kod terase!!! Wink


Objavio: lana2
Datum objave: 13 Srpanj 2007 u 07:38
andrea svakako ih unesi u kuću, stabljika im je vodenasta i ne bi izdržale hladnoću vani, smrzle bi se, a u kući će te još uveseljavati cvjetovima.


Objavio: aurora2
Datum objave: 14 Rujan 2007 u 14:17
Da li vase vodenike imaju jos cvjetova? Moje dvije su izgleda zavrsile sa cvjetanjem za ovu godinu. 

-------------


Objavio: Hele
Datum objave: 11 Listopad 2007 u 18:47
Ja sam od nekih uzela reznice, neke presadila u cvjetnjake za unit u kuču ako zahladni ali mi se čini da mi je to sve uzaludan trud jer su jednogodišnje i jedino ostaje pokupit sjeme ili dogodine kupit novo.
PLLLLIIIZZZZ neka me netko razuvjeri.


Objavio: administrator
Datum objave: 11 Listopad 2007 u 19:15
uvjek je biljku moguce razmnozii reznicama da ona ostane za nagodinu ako imate adekvatne vjete za nju. ali sto se tice nove gvineje probajte ali tesko je s njom, jer treba temp. oko 18 stupnjeva i dosta svijetlosti ali ne jako sunce!!!


Objavio: Hele
Datum objave: 11 Listopad 2007 u 21:37
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

uvjek je biljku moguce razmnozii reznicama da ona ostane za nagodinu ako imate adekvatne vjete za nju. ali sto se tice nove gvineje probajte ali tesko je s njom, jer treba temp. oko 18 stupnjeva i dosta svijetlosti ali ne jako sunce!!!

                         Probat ću pa javim.


Objavio: aurora2
Datum objave: 29 Listopad 2007 u 12:55
A ja evo gledam kako da sacuvam ova moja dva za iducu godinu.
Jednome su listovi poceli otpadati (sto bi rekla shasha glumi listopadnu biljku), a stabljika mu potpuno zelena....pa sam ga osisala skroz i sad vidim da tjera mlade listice...hoce li sta od njega biti, nemam pojma.
A ovaj drugi, za sada je jos lijep i zelen ali svaki drugi dan mu treba totalno zalivanje, ako preskocim drugi dan, treci dan ujutro ga nadjem sa objesenim listovima...onda ga dobro zalijem i poslije 15 minuta je opet dobro....Je li moguce da mu treba toliko vode?
Moglo bi se i njemu dogodit sisanje, kao i onom prvom.


-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 29 Listopad 2007 u 22:13
Koliko sam čitala impantens se na hrvatskom zove "vodenika!!! Ime puno govori, znači da treba puno vode... tako sam ja održala sve do sada svoje, ali ne tip "nove gwinee" (koja je tvoja aurora, čini mi se) već one obične!!!


Objavio: aurora2
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 07:42
Sta znaci obicne andrea? Koje su to obicne? Jer kontam za iduce ljeto da posadim vodenike tu doli u dvoriste ispod ovih stabala koja mi sad prave toliko lisca...posto one vole hlad tu bi im bilo dobro. Pa bi me zanimalo sta znaci obicne..

-------------


Objavio: Donata
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 16:35
Originalno poslano od člana aurora2 aurora2 napisao:

Sta znaci obicne andrea? Koje su to obicne? Jer kontam za iduce ljeto da posadim vodenike tu doli u dvoriste ispod ovih stabala koja mi sad prave toliko lisca...posto one vole hlad tu bi im bilo dobro. Pa bi me zanimalo sta znaci obicne..


Hibrid "Nova Gvineja" ima duguljaste listove koji mogu biti zeleni ili brončani, a cvjetovi su veći nego kod obične vrste "sultani".


Objavio: Hele
Datum objave: 31 Listopad 2007 u 00:20
Pročitala sam da se dobro slažu sa anđeoskim trubama pa da se mogu sadit ispod njih (doduše malo mi je nejasno zbog obilnog sunca koje trube voole ali eto).


Objavio: aurora2
Datum objave: 31 Listopad 2007 u 07:14
A Hele vjerojatno se misli andjeoske trube na sunce, a vodenike ispod njih u hlad. 

-------------


Objavio: Hele
Datum objave: 31 Listopad 2007 u 20:16
Originalno poslano od člana aurora2 aurora2 napisao:

A Hele vjerojatno se misli andjeoske trube na sunce, a vodenike ispod njih u hlad. 

      Da samo mi se čini da pod mojima nema nekog hlada. Mislim da kod mene ne bi išlo. Ja svoje trube pržim na suncu (naravno u sezoni).


Objavio: aurora2
Datum objave: 31 Listopad 2007 u 20:22
Hmm, pa sad kad razmislim, ispod andjeoskih truba koje sam ovuda vidjela isto bas nema doli hlada....hmm...zato cu ja njih ispod ovih mojih stabala, tu je u ljeto debela hladovina...

-------------


Objavio: aglaja
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 12:05
Dina, Aurora, u govoru cveca, pokloniti impatiens znaci: “iskreno cu te voleti”.




-------------
Aglaja


Objavio: dina
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 19:44
odoh odmah sutra sebi da poklonim


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: aglaja
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 21:09
Ali ja sam, Dina, ovo napisala zato sto si ti vec dobila na dar ovaj cvet i tako otvorila temu.

Aurora je, cini mi se, na ovaj nacin vec iskazala iskrenu ljubav prema samoj sebi.

-------------
Aglaja


Objavio: aurora2
Datum objave: 01 Studeni 2007 u 21:25
aglaja, pa sta ti mislis da sam ja narcis?? smile96

-------------


Objavio: Donata
Datum objave: 02 Studeni 2007 u 10:52
Kad anđeoska trublja desegne visinu od 3-4 metra onda ispod nje ima hlada... inače se ona formira kao kišobran....vjerovatno su mislili na te velike anđeoske trublje...smile89


Objavio: dina
Datum objave: 02 Studeni 2007 u 16:23
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Ali ja sam, Dina, ovo napisala zato sto si ti vec dobila na dar ovaj cvet i tako otvorila temu.

Aurora je, cini mi se, na ovaj nacin vec iskazala iskrenu ljubav prema samoj sebi.[IMG]smileys/smiley2.gif" align="middle" />


upravu si ali cu ga sama sebi ovaj put kupiti

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: maso
Datum objave: 07 Studeni 2007 u 13:08

...ja imam ovo predivno cvijece ali u bijeloj boji, rado bih stavila slikice ali su sada totalno neugledne jer ih prvi mraz skoro unistio pa ne lice ninasta...nisam ih na vrijeme unjela u kucu.

Inace Dina, moje su bile jedno vrijeme u kuci i predivno su cvale i napredovale kasnije sam ih iznjela van ali im ona zega i vrucina nije pasala pa su cvijetovi bili manji. Probaj ih drzati u kuci, mislim da ces uspjeti.Vani im je najbolje u polusjeni ili u nekom poluhladu ali sam to kasno saznala ove godine.
Na proljece ih obavezno kupujem jer su predivne i jako brzo i puno cvatu!


Objavio: Arwen
Datum objave: 01 Ožujak 2008 u 15:32
koliko dugo traje cvit ove biljke? kako me preko dana nema doma, izgleda da ima samo pupoljke, jer još ništa nisam vidila otvoreno, osim kad sam je kupila.



-------------



Objavio: andrea01
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 23:03
Dina, jeli uspjela biljka prezimiti?
Arwen, cvijet se vidi par dana, nije da se zatvara, barem koliko me sjećanje prati.


Objavio: Arwen
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 23:59
svi pupoljci na mojoj vodeniki su otpali.... Cry
a svako malo otpadne i pokoji listić.....
u kakvim uvjetima borave vaše?


-------------



Objavio: proljeće
Datum objave: 09 Svibanj 2008 u 14:52
Evo još jedan lijep cvijet!!!
 
Stavila sam je pod balkonsko cvijeće, jer je kod mene na balkonu...
 

Vodenika - lat. Impatiens

Vodenika je ljetnica koja se svojim žarkim bojama i bujnom cvatnjom predivno ističe u polu sjenovitim i sjenovitim mjestima. To je biljka koja obožava vlažna tla i vlagu, ali pripazite sa polijevanjem da korijen ipak ne bi bio skroz u vlazi.

Naraste visine 15- 30 cm a sadi u razmacima od 20-30 cm, i radi snažnijeg efekta sadi se više biljaka zajedno i raznih boja(Ja ih uglavnom sadim tako da bude kontrasta između njih tako da se istaknu sve boje, tamnije pa svjetlija, tamno crvena-roza, ili pak vise boja bez simetrije i slično).

Prikladna je za vrtove, travnjake, gredice , obrube balkonskim posudama( ima ih i puzavih vrsta koje su novitet na našem tržištu).

Cvijetovi dolaze u bijeloj ,narančastoj, ružičastoj, crvenoj, purpurnoj, ljubičastom boji sa jednostavnim ili duplim cvijetom, te postoje dvobojne vrste cvijeta, crvene, narančasta, ružičastoj u kombinaciji sa bijelom.

Ne zaboravite ova biljka treba dosta polijevanja, volji prehranjivanje sa gnojivom i ne voli biti izložena žarkom suncu.

  http://www.servimg.com/image_preview.php?i=164&u=12174108">

http://www.servimg.com/image_preview.php?i=165&u=12174108">



Objavio: Triša
Datum objave: 09 Svibanj 2008 u 18:24
Prekrasno, prekrasno, i moje su u hladu, ali u vrtu.
Ova dvobojna je fenomenalna.
Proljeće tekst je super, samo tako nastavi.
Uvijek me zanima koliko je biljka visoka, radi eventualnih kombinacija što staviti ispred ili iza nje, a nikad ne znam na koju razdaljinu posaditi jednu od druge.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: proljeće
Datum objave: 15 Svibanj 2008 u 08:52
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Prekrasno, prekrasno, i moje su u hladu, ali u vrtu.
Ova dvobojna je fenomenalna.
Proljeće tekst je super, samo tako nastavi.
Uvijek me zanima koliko je biljka visoka, radi eventualnih kombinacija što staviti ispred ili iza nje, a nikad ne znam na koju razdaljinu posaditi jednu od druge.
Triša ja bih onako odokativno rekla nekih 20-tak centimetara ili možda malo više naraste i jako se razgrana, tako da ako hoćeš staviti još nešto moraš imati veliku teglu!!!
Tongue


Objavio: karinka
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 08:27
Vodenike su vam predivne. Ja sam posadila svoje u vrta prije 15-ak dana. Vidim da izgledaju nekako slabe iako ih redovito zalijevam. Ima dosta pupova cijeća ali manje listića od kojih su neki i požutili. Dali to tako mora biti dok se ne prilagode ili nešto krivo radim??


Objavio: dugokosa
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 08:49
možda su previše na suncu one ti vole hladovinu ili polusjenu negdje ispod nečeg

-------------
sutra je novi dan


Objavio: Mikica
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 08:53
Nadam se da će moje uskoro krenuti jer sam ih posijala na jedno "simpatično" mjesto.Kada krenu poslikat ću ih.


Objavio: flora
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 17:02
Jako su vam lijepe vodenike.  Thumbs%20Up

To je jedna od vrsta cvijeća koje ne mogu imati zbog položaja stana. Jednostavno kad po ljeti zagrije i na mjestu u kutu balkona gdje sunce dođe tek kasno  popodne, one se jadne sve sprže onako nježne..




Objavio: proljeće
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 23:18
Flora moje budu na terasi koja je cijeli dan na suncu i prošle godine su bile prelijepe, mozda je problem u nečem drugom???


Objavio: Triša
Datum objave: 23 Svibanj 2008 u 09:57
Meni su baš rekli da mogu biti u hladu u vrtu i tako sam napravila, sunca imaju samo kad je na zapadu - možda sat vremena i predivne su mi.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: flora
Datum objave: 23 Svibanj 2008 u 20:15
Proljeće, doista ne znam. Sadali sam ih 2 puta unazad nekoliko godina i jadnice bi kad u 7. mjesecu zapeku vrućine i beton se oko njih zagrije i uz dosta vlage bile tužne s tek pokojim cvjetićem. Tako sam od njih odustala i sadim druge biljčice za koje vidim da im paše na mom balkonu.
Jedino da ih probam opet kupiti i sada staviti na mjesto gdje bi imale više zraka. Nisam ih stavljala na ogradu zbog bojazni od previše sunca, a izgleda da im je u tom sjenovitom djelu pak jednostavno prevruće, jer ustvari tamo baš i nema cirkulacije zraka.



Objavio: dzomba
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 19:56
Lijepa i Zahvalana..ako se desi da je nisi na vrijeme zalio,dovoljno je malo vode i ona je vec na nogamaTongue..
Ako i ne uspijem sacuvati je,sledece godine je kupujem ponovo..samo koju vaznu viseBig%20smileWink!!


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: minimode
Datum objave: 07 Veljača 2009 u 17:15
Sve me više vuku te Vodenike - moram ih nabaviti ovo proljeće.
Proljeće tvoje su predivne!


-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: leonarda
Datum objave: 08 Veljača 2009 u 12:57
stvarno su krasne....moja ih je mama uvijek imala u kuci na prozoru...i cvale su kontinuirano....

-------------
The best an most beautiful things in the world cannot be seen or even touched. They must be felt with the heart. by leon@rda


Objavio: iris
Datum objave: 07 Ožujak 2009 u 10:32
dobila sam sjeme i posijala....nadam se da će nikniti pa da i ja na ljeto uživati u ovom cakanom cvijeću
 
pročitala sam da ne podnosi mraz ali ako se prije toga ošiša i unese u kuću da može prezimiti i na godinu ponovno cvjetati.....da li je netko probao to napraviti ?


-------------


Objavio: natalija
Datum objave: 07 Ožujak 2009 u 18:25
jako lako ih je ožiliti - reznica se stavi u vodu dok pusti žile pa se posadi u zemlju

ja sam jednu godinu, bilo je kasno ljeto, tako uzela par grana i prezimile su u pitaru sa zemljom, u zatvorenom prostoru - negrijanom
cijelu zimu su bile ok, cvjetale, baš sam im se divila
... sve dok ih nisu napale uši
onda im je brzo došao kraj


Objavio: OTOK
Datum objave: 09 Ožujak 2009 u 08:12

Jučer sam posijala vodenike, sjemenke sam skupila od svojih lanjskih, zanimljivo sve su imale sjemenke osim onih crvenih.

Ako ne uspiju ove posijane napravit će kao i prethodnih godina - kupim od svake boje po jednu sadnicu, kad se malo razrastu otkinem grančice i razmnožim, vrlo lako puste žile u vodi.

 

 



Objavio: macak
Datum objave: 09 Ožujak 2009 u 13:53
I ja sam ih posijala prije 14 dana. Ovih dana čekam prve biljčice.


Objavio: Triša
Datum objave: 10 Ožujak 2009 u 16:20
Ja od svojih nisam uspjela sakupiti sjeme, ne znam zašto. Sada vidim da sam ih možda trebala unijeti u kuću, možda bi prezimile. Ništa čekam biljkice gotove-neću to sijati, ionako imam previše toga. 

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Suzizana
Datum objave: 16 Ožujak 2009 u 11:06
curke/dečki bok. i ja sam svoje posijala neki dan. kolko im treba da izađu? kaj mislite jel budu za ovo ljeto ili sam zakasnila?


Objavio: OTOK
Datum objave: 16 Ožujak 2009 u 11:14
Nisi zakasnila sa sijanjem, ali ja sam lani kupila sjeme i nisu mi izrasle, ove godine posijala sam sjeme koje sam sakupila od svojih (prije sedam dana, još se nisu pojavile, vidjet ćemo)


Objavio: Suzizana
Datum objave: 16 Ožujak 2009 u 12:10
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

ali ja sam lani kupila sjeme i nisu mi izrasle
joooj moje su kupljene, valjda bude nekaj..


Objavio: Triša
Datum objave: 16 Ožujak 2009 u 18:52
Moje iz sjemena nisu isto izašle, nego sam se poslije čudila, jer su izašle one visoke vodenike, koje mi zovemo lepi dečki, bit će da su zamjenili sjeme kod pakiranja, jer ja lepe dečke nisam kupovala ni sijala.
No ove godine imam svoje sjeme oni izvrsno podnose predjele u hladu, pa sam ih tamo i posijala.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: niho
Datum objave: 17 Ožujak 2009 u 12:37
One su svaka na svoj način lijepe, nećeš se pokajati što je imaš vidjećeš ljepotesmile141


Objavio: arim
Datum objave: 18 Ožujak 2009 u 00:02
I ja ove godine posijala vani gdje ih mislim ostavit da rastu,najavili tem.u minusu i snijeg pitanje je hoće sijeme preživit.


Objavio: macak
Datum objave: 21 Ožujak 2009 u 22:43
Moje su isklijale, u tegli na prozoru. Još da dobiju drugi par listića i pikirat ću ih. Bila sam ih otkrila, pa su im se listići počeli frkati, pa sam ih opet pokrila. Tko zna možda same niknu na gredici od prošlog ljeta jer sjeme se samo rasulo.


Objavio: Magister vitae
Datum objave: 22 Ožujak 2009 u 10:15
moja baka ih sadi u one betonske zardinjere ali ne ove obicne nego nekakve s puno tamnijim listovima i vecim cvijetom(tu na slici bas i nisu nes velikiSmile). Obicna nemoze stajati na suncu ali ova moze i odlicno se ponasa kad przi sunce. evo slika pa mi recite kakva je to vodenika (slika s neta).


Objavio: lika1
Datum objave: 22 Ožujak 2009 u 13:25
I ja ću ove godine probati da ih posadim na istočni balkon, ujutro ima sunca ali ja spustim tendu pa će im onda valjda odgovarati jer će imati zraka i svjetla ali ne i direktnog sunca.Molim one koji sa njima imaju iskustva da mi kažu da li će im to odgovarati!!


Objavio: alisa
Datum objave: 22 Ožujak 2009 u 14:31
Vodenike vole puno vode,pa ako su na sucu,jako puno vode traze,inače od sunca dehidrirajuBig%20smileMoje su bolje one u hladu,nego na direktnom suncu...

member_profile.asp?PF=1884&FID=1 - Magister vitae ova vodenika sa slike je New Guinea Impatiens


Objavio: Magister vitae
Datum objave: 22 Ožujak 2009 u 15:07
slikat cu ih pa ces vidit kako uspijevaju na suncuWink


Objavio: alisa
Datum objave: 22 Ožujak 2009 u 16:34
Originalno poslano od člana Magister vitae Magister vitae napisao:

slikat cu ih pa ces vidit kako uspijevaju na suncuWink

super...Nisam rekla da ne mogu na sunce,i da ne uspijevaju,ali sigurno su bolje u polusjeni...Imam ih ja tone,same se rasijavaju,na svakom cosku u vrtu.U jednom dijelu vrta u gredici duzine 6m samo su one...Same se razmnozile,morat cu da ih kidamLOL


Objavio: Magister vitae
Datum objave: 22 Ožujak 2009 u 17:14
joj da ja imam mjesta u svom dvoristu trazio bih da mi posaljes maloTongue.


Objavio: alisa
Datum objave: 22 Ožujak 2009 u 18:42
Ma ja sam dobila sjeme,prije par godina,i posijala ,nije ih bilo puno.Kasnije su svugdje rasleConfusedAli na tom djelu kod garaze prevladavalu su najviše..Ove godine ih neću sijati,ono što nikne samo,nikne...Nemam mjesta za drugo cvijece zbog njih...Sjemena i nemam,nisam ga skupljala,sem onog sto sam obecala skupiti forumasima i poslala...Kupila sam kesicu ove New Guinea,pa da probam sa njima, i kesicu impatinesa  sa duplim cvijetom...Ne znam kakve ce biti prvi put ih imam...


Objavio: Magister vitae
Datum objave: 23 Ožujak 2009 u 15:01
New guinea ti jako cvjetaju (ak ih zaljevas i prihranjujes), toliko da baka ima svaku vecer sto cupati da ima mjesta za nove cvjetove smile106


Objavio: Suzizana
Datum objave: 25 Ožujak 2009 u 11:05
izašle mi biljčice iz kupovnog sjemena smile126


Objavio: cvetlin
Datum objave: 25 Ožujak 2009 u 13:55

 Ja samo mudro šutim i pratim ..ak je vama nilko i kupljeno i sakupljeno domaće onda budu valjda i moje...inače ima novih  vodenika koje mogu na suncu bit cijeli dan,lani ih prodavali duplo skuplje nego obične..pa ko nema hlada nek se raspita kod kupovine i isto može uživati u ovim krasnim i nezahtjevnim biljkama.



Objavio: proljeće
Datum objave: 27 Ožujak 2009 u 09:01
Ja vodenike imam već dvije godine u tegli na terasi na kojoj je cijeli dan sunce...i super su bile...cvijet do cvijeta!!!


Objavio: niho
Datum objave: 27 Ožujak 2009 u 10:26
Ja sam ih imala i osušile se i nisam više ni pokušavala ali stvarno prelijepa biljka ,a možda sd i kupim kad bude sajam cvijeća,


Objavio: alisa
Datum objave: 27 Ožujak 2009 u 16:13
Originalno poslano od člana niho niho napisao:

Ja sam ih imala i osušile se i nisam više ni pokušavala ali stvarno prelijepa biljka ,a možda sd i kupim kad bude sajam cvijeća,

Niho ja sam ti poslala sjeme impatinesa ,ali onih obični, ne new gvinea..


Objavio: Triša
Datum objave: 27 Ožujak 2009 u 17:19
Ja baš volim one obične i visoke, jer mi dio vrta u hladu i ništa drugo, osim njih ne uspjeva, tako da sam s njima jako zadovoljna,

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: alisa
Datum objave: 27 Ožujak 2009 u 18:18
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Ja baš volim one obične i visoke, jer mi dio vrta u hladu i ništa drugo, osim njih ne uspjeva, tako da sam s njima jako zadovoljna,

I ja ih volim,jer su nezahtijevne a divno izgledaju.posebno kada ih ima više u grupama.onda bas super djeluju.


Objavio: macak
Datum objave: 29 Ožujak 2009 u 20:03
Moje lijepo napreduju. Još malo pa ću ih pikirati. Kolike trebaju biti da im se vrh otkine?


Objavio: Suzizana
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 09:09
Originalno poslano od člana macak macak napisao:

Moje lijepo napreduju. Još malo pa ću ih pikirati. Kolike trebaju biti da im se vrh otkine?
 
ček,ček. ja sam nova pa možda griješim kaj nije kad se vrh otrgne pinciranje?
prosvijetlite me, šta je šta?


Objavio: Magister vitae
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 10:23
pikiranje je presadivanje malih biljcica (najcesce kad imaju dva listica) u zasebne posude kako bi bolje razvile korijen, a pinciranje je trganje vrha-vidi se da sam citao maloLOL


Objavio: Suzizana
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 11:34
Originalno poslano od člana macak macak napisao:

Još malo pa ću ih pikirati. Kolike trebaju biti da im se vrh otkine?
 
da, da. skužila sam sad, da ove dvije rečenice nemaju veze jedna s drugom
 


Objavio: macak
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 15:04
Smile A kad da ja otkinem vrh?


Objavio: Semira
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 17:25
Ja mislim 8 - 10 cm.


Objavio: nuna
Datum objave: 16 Travanj 2009 u 23:38




Objavio: baka
Datum objave: 21 Travanj 2009 u 08:28

Ja sam naravski prvo skočila pa onda rekla hop.Confused

Posadila tri vodenike na gusto! I kako su tek nekoliko dana tamo, idem jutros odmah seliti.

Mjesto sam odabrala dobro, ali vaza premala za tri komada!

Nadam se da mi neće zamjeriti "selidbu" i da će i dalje uspjevati!


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: OTOK
Datum objave: 21 Travanj 2009 u 09:26

Baka, neće ti one ništa zamjeriti, one su jako zahvalne, samo ih moraš polijevati - valjda se zato tako zovu

A ako ih želiš više, kad malo narastu, otkineš grančicu, staviš u vodu, one ti brzo puste žile i imaš novu biljku.

Ja obično kupim od svake boje po jednu i onda ih razmnožim koliko mi treba (čitaj: dok ima praznih teglica 



Objavio: baka
Datum objave: 21 Travanj 2009 u 09:35
Hvala Otok.
Ja sam ih davno imala baš u onoj okrugloj vazi kao što je imaš i ti. Ali je ulaz u kuću bio drugačiji, pa je vaza bila na suncu i nisu bile baš neke.
Sad će biti baš na pravom mjestu. Ja, kao švabo tralala, izabrala crvene...sve tri. Da ožive kutak u kojem će biti. A i nisu imali nego roza i te koje su zapravo nešto između.


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: cvetlin
Datum objave: 21 Travanj 2009 u 10:21
Meni su vodenike super,i kupila ja sjeme kao da ih imam puuuno (za malo novaca) i.. nikla jedna cijela.. neko me cvijeće baš neće ..i sad idem kupit gotove pa ću ih (hvala na uputi) razmnožit reznicama.


Objavio: OTOK
Datum objave: 21 Travanj 2009 u 10:32
Ja sam posijala sjeme koje sam sakupila lani, dosta ih je izniklo.
Kupila sam jednu vrećicu sjemena, unutra je bilo točno 7 sjemenki, sve su iznikle.
Ali dok dočekam da te narastu kupila sam par komada.


Objavio: macak
Datum objave: 21 Travanj 2009 u 11:42
Ja sam negdje pročitala, da će vodenika bolje cvjetati ako ima manje mjesta za korjen, pa ih nemojte preširoko saditi. Ja mislim da sam ja oko sjenice prošle godine sadila na razmak od 15 cm i bile su prekrasne. Moje presađene, što sam ih sijala, stoje li ga stoje. Čini mi se daja iz sjemena mogu jedino kadifu dobiti.


Objavio: proljeće
Datum objave: 12 Svibanj 2009 u 10:09
Originalno poslano od člana OTOK OTOK napisao:

Ja sam posijala sjeme koje sam sakupila lani, dosta ih je izniklo.
Kupila sam jednu vrećicu sjemena, unutra je bilo točno 7 sjemenki, sve su iznikle.
Ali dok dočekam da te narastu kupila sam par komada.
 
Imam ih i ja super sam zadovoljna...
Otok daj mi molim te objasni gdje im bude sjeme (to nisam prije skužila) i kada ga sakupljaš???


Objavio: OTOK
Datum objave: 12 Svibanj 2009 u 10:36
Nakon cvjetanja pojavi se, neznam kako bi to objasnila, plod , zeleni, malo dugoljasti, zreli plodovi pucaju na najmanji dodir (vodenika se još zove i nedirak), a u njima su sitne sjemenke.
 
Kad su plodovi zreli (a zreli su ako puknu čim ih takneš) uzmeš neku vrećicu i sakupiš sjemenke.
 
Lani sam kupila vodenike raznih boja, zanimljivo sve su imale plod i sjemenke, osim crvenih.
 
Ako ih želiš sada razmnožiti, otkini grančicu, stavi u vodu i za nekoliko dana pustit će žilice.


Objavio: proljeće
Datum objave: 12 Svibanj 2009 u 13:09

Probat ću svakako otkinuti reznicu ali moram pričekati da se malo razrastu jer mi ih je svekrva već uzela za sebe...za svoju terasu...

A sjeme čini mi se da sam to već vidjela...


Objavio: nuna
Datum objave: 02 Lipanj 2009 u 23:55
Evo novijih slika mojih vodenika:




Objavio: macak
Datum objave: 03 Lipanj 2009 u 10:28
Krasne su, mojesu malo tužne nakon ovog naglog zahlađenja. Vidi se da su usporile. Krasna mi je i ova paprat. To je za van ili sobna?


Objavio: shasha
Datum objave: 03 Lipanj 2009 u 21:45
Nuna,krasne su vodenike no ona narančasta begonija je preslatka.
Ja sam ove godine,malo prekasno ,sijala vodenike i dosta sjemenja je bilo u paketu i čini mi se,po količini niknutih,da su sve nikle.Prošli tjedan sam ih rasadila i ,naravno,još su male no lijepo napreduju.Bit će malo kasnije no nagodinu ću ih ranije posijati.


Objavio: nuna
Datum objave: 03 Lipanj 2009 u 22:11
Macak ova paprat je sobna ali ću je preko ljeta držati vani.
Shasha ja sam ove vodenike kupila kao sadnice.Prošle godine sam sijala sjeme i bile su ogromne tako da sam ove godine odustala od uzgoja iz sjemena.


Objavio: Gogica6
Datum objave: 06 Lipanj 2009 u 21:13
Pomoć hitna -nešto mi se dešava sa vodenkama i gvinejama----gvineje su posađene u malo veče tegle  a vodenke u nešto manje ,međutim listovi objih vrsta biljaka tamne kao da se suše, cvijetova sve manje i manje  a na zapadnoj strani terase su gdje je oko 1-2 sata sunce  ,naprosto vodenke jadno izgledaju ako  ima ikakve pomoći molim lijepo da mi pomogne i da redovito ih zaljevam



-------------
MALI CVJETIĆ


Objavio: lika1
Datum objave: 11 Lipanj 2009 u 13:49
Imam i ja jednu rozu,imala je dva cvjetića kad je kupljena,presadila sam je,stoji na istočnom balkonu i ima hrpu pupoljaka,ali problem je u tome da pupoljci tek prije nego će se otvoriti počnu otpadati.U čemu je problem?Confused


Objavio: Flores
Datum objave: 20 Lipanj 2009 u 14:54
Pozdrav !!
Imam isti problem. Vodenika je u sjeni tende, vidljivo je da se više pupoljci ne otvaraju potpuno u cvijet. Help !!
 
http://img191.imageshack.us/i/20062009113.jpg/">


Objavio: dzomba
Datum objave: 20 Lipanj 2009 u 15:52
Moje su izrasle u jako lijep zbun Tongue..Alisa(od nje sam dobila sjeme) mi je rekla da ih presadim ali mi nekako zao jer mi se bas svidjaju ovakoSmile..nisu jos procvale..i to iscekujem s nestrpljenjem Tongue...
 


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk