Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Kaćun

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Orhideje i mesožderke
Opis foruma: Sve o egzotičnim vrstama..
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1595
Datum ispisa: 27 Svibanj 2024 u 01:33
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Kaćun
Objavio: Donata
Tema: Kaćun
Datum objave: 17 Travanj 2007 u 18:38
Na Murteru sam našla domaću orhideju koju inače zovu Kačun.



Malo sam pogledala po internetu"Goranske orhideje"  i našla neke zanimljive podatke:
                                    ORHIDEJE 
naše, domaće, također isto tako lijepe, nježne
i NEPOZNATE!
ORHIDEJE, porodica,...Možda je i dobro da su nam nepoznate, zbog toga smo (a da toga nismo niti svjesni) bogatiji
- recimo od Nijemaca koji o tome znaju puno više - pa zato imaju puno manje orhideja.Jeste li znali:
  • da je svaka dvanaesta biljka na Zemlji - orhideja
  • da su orhideje evolucijski mlada skupina, stara oko 20 milijuna godina
  • da su orhideje kozmopoliti, nema ih jedino u pustinjama i arktičkom ledu
  • da je broj poznatih hibrida samoniklih orhideja veći od broja poznatih vrsta, a broj umjetno dobivenih hibrida
  • višestruko premašuje broj svih poznatih svojti u prirodi
  • da od oko 25000 poznatih vrsta orhideja u svijetu, samo oko 1% živi u Europi
  • da su staništa nekolicine europskih vrsta planine do visine od 4000 m
  • da u Hrvatskoj raste oko 110 do 115 vrsta orhideja
  • da je cvijet u znaku broja
           tri (šest)






  • da je istraživanjima koja su još u tijeku u Hrvatskoj utvrđeno više od 30 vrsta koje nisu bile do sad poznate u hrvatskoj flori
  • da je istim istraživanjima utvrđeno kako otoci Korčula i Vis kriju najviše orhidejskih posebnosti i rijetkosti




Odgovori:
Objavio: Božikovine
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 01:15
Ima li netko iskustva s uzgojem?


Objavio: lana2
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 15:38
kaćun je zaštićena divlja orhideja, raste na sunčanim obroncima pašnjaka


Objavio: Božikovine
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 16:25
Sve to znam.
Kaćun stvara gomolje koji se mogu izvaditi a da ne uništimo čitavu biljku.
Zanimaju me iskustva za daljnji uzgoj tih gomolja.


Objavio: tropi
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 17:06
Vađenjem gomolja uništavamo njih.Svaka biljka ima dva gomolja koji se ne razdvajaju, iz njih zajedno izlazi cvijetna stapka i lišće.Bolje ih je ne uznemiravati jer presađene biljke rijetko kad uspiju čak i kad se presade u vrt .Naročito teško je  uzgajati ih u posudama....

Eventualno sakupiti sjeme i puno strpljenja.....


Objavio: Božikovine
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 18:49
Ne bi bilo problema da se sakupljanje gomolja kaćuna vrši na pravilan način: biljka se iskopa, od dva gomoljčića se otkine mladi, a stari vrati u zemlju skupa s biljkom.
Tako biljka ne propada nego ponovo proizvede zdravi gomoljčić (preuzeto s %20 - http://biljoteka.blog.hr ).





Objavio: Ivan
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 18:54
lijepo napisano, samo da li će onaj tko iskopa gomolje kaćuna stare vratiti natrag ? Bilo bi poželjno, jer kaćun je lijepa, zaštićena i zdrava biljka.

-------------


Objavio: Božikovine
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 19:10
Za ljekovitost kaćuna znam, ljekovitost (uz košnju obronaka) ga je i dovela na rub istrebljenja.
Napitak (salep) od gomolja kaćuna nisam i neću praviti.


Objavio: Božikovine
Datum objave: 12 Svibanj 2008 u 07:24
Pitanje je: ."Ima li tko iskustva s uzgojem"? a dobivam odgovore o ugroženosti i zaštičenosti kaćuna!
Zar me smatrate terminatorom gomolja po obroncima lijepe naše??
Moram Vas razočarati, nisam takvo čudovište. Znam gdje ima kaćuna no gomolj nisam izvadio jer ga ne želim upropastiti.

Strah me je i pomisliti što bi mi napravili da sam kojim slučajem pokosio obronak na kojem raste kaćun.   





Objavio: Ivan
Datum objave: 12 Svibanj 2008 u 11:41
Poklonili bi ti i ona preostala dva gomolja !Wink
Moraš nešto i sam eksperimentirati, ja osobno nemam iskustva.Confused


-------------


Objavio: natalija
Datum objave: 12 Svibanj 2008 u 21:46
je li ovo kacun?






Objavio: Ivan
Datum objave: 13 Svibanj 2008 u 07:12
gdje si ga uslikala?

-------------


Objavio: tropi
Datum objave: 13 Svibanj 2008 u 09:10
to je Bertolonijeva kokica-Ophrys bertolonii


Objavio: natalija
Datum objave: 13 Svibanj 2008 u 09:51
na Viru, uz put
obozavam taj cvjetic jer me uvijek vrati u djetinjstvo
prije 20ak godina ga je bilo jako puno, ali vrijeme tj. ljudi su ucinili svoje

ne znam nista o uzgoju, ali primjetila sam da ne cvjetaju svake godine



Objavio: natalija
Datum objave: 13 Svibanj 2008 u 09:56
znaci nije kacun
a nalazi li se na popisu zasticenih i ugrozenih?


Objavio: Ivan
Datum objave: 13 Svibanj 2008 u 10:38
Originalno poslano od člana tropi tropi napisao:

to je Bertolonijeva kokica-Ophrys bertolonii
onda to nije kaćun, jer kaćunov lat. naziv je Orchis )
ovo je kaćun:
Pozdrav, pisati ću i o njemi, može ????Sarajevska Baščaršija od prije stotinjak godina sačuvala je uglavnom do danas svoj arhitektonski image, da ne kažem imidž, iako se tu i tamo nažalost, zbog nebrige vladajućeg primitivizma, mogu naći beton, PVC stolarija i slične izvještačene tvorevine.
Takav image (čitaj kako je napisano) vlada i u ugostiteljskim objektima pa umjesto bosanske kafe s džezvom, fildžanom i kockom šećera možete dobiti espreso kahvu, jer je kahva službeno priznata riječ new primitivsa koju je jedan od tvoraca bosanskog jezika i bosanskog rječnika upisao u svoj ćitab. Kako sam napisa u predgovoru ili pogovoru svoje knjige osnova mu je bio izvorni jezik njegove majke iz sela u okolini Goražda. Kako je moje dugogodišnje iskustvo s govornim jezikom BiH vezano za centar glavnog grada BiH, tj. Sarajevo, ja zaostalo ostajem pri kafi i to bosanskoj.
Dodatni image starini Baščaršije je bilo tzv. Slatko ćoše koje je bilo toliko slatko da je na sva 4 ćoška raskrsnice imalo po jednu slastičarnu. Sad su ostale dvije i zimi na svoje izloge kače natpis VRUĆ SALEP. Naravno da ne kače natpis imamo koka kolu jer se to podrazumijeva. U vrijeme kad se to nije podrazumijevalo zimi se točio samo salep, čaj i kafa, a salepdžije su poslovale na svakom čaršijskom ćošku sa svojim specijalno prilagođenim bubnjaricama u kojim se salep kuhao i održavao vrućim.
Tada ljudi nisu patili od ulceroznog kolitisa i Kronove bolesti jer je salep, jedna vrsta orhideje, tj. latinski Orchis dušu dao za bolesna crijeva. Orchisa čiji se gomolj koristi ima dosta: O. Morio L., O. Maculata L., O. Militaris L., O. Mascula L., O. Laxifora Lam., O. Tridentata Scop., O..... i još ima pa se onda to latinski napiše kao Orhis species ili kraće Orhis sp. Kod nas se zove kaćun, vranjak ili pasija muda, a najčešće kaćun iako to nije baš originalan naziv jer se još jedna biljka zove kaćun. Što se tiče pasijih muda... mnogi veći psi bi se debelo uvrijedili, posebno kad su gomoljčići u obliku ruke, ovisno o kojem se orhisu radi.
Nerado pokazujem crtež biljke jer sakupljači ovu zaštićenu biljku divljački iskorjenjuju. Ne bi bilo problema da se sakupljanje gomolja kaćuna vrši na pravilan način: biljka se iskopa, od dva gomoljčića se otkine mladi, a stari vrati u zemlju skupa s biljkom.
Tako biljka ne propada nego ponovo proizvede zdravi gomoljčić. Oni iskopani se operu i kratko prokuhaju, najbolje u surutki, a onda stavljaju na sušenje. Osušeni salep, jer droga se službeno zove Tubera Salep, se melje u prah, a od tog praha se pravi napitak.
Poznat mi je slučaj bebe koja se rodila slabih crijeva zbog čega je i zaostajala u razvoju. Roditelji su joj samo u redovnu ishranu uključili salep. Sve se vema brzo riješilo.
Salep oštećenu sluzokožu probavnog trakta oblaže zaštitnim slojem koji spriječava daljnja oštećenja i omogućava oštećenim mjestima da se oporave. I ne samo da omogućava nego i učestvuje u zacjeljivanju sluzokože, jačanju sluzokože, funkcionalnoj djelatnosti sluzokože probavnog trakta. Najveći gastroenterološki patnici su čiraši i vlasnici ulceroznog kolitisa, ali sve smetnje probavnog trakta od nervoze do histerije stomaka, od proljeva do zatvora, od gastritisa do čira, od upalnih procesa do trovanja salep je vrlo voljan sanirati.
Početni stadiji ulceroznog kolitisa bi se vjerovatno tu i završili redovnom upotrebom salepa, a oni odmakli stadiji bi mogli dočekati i olakšanje.
Zapad je sve zainteresiraniji za ovaj podanak. I traži li ga traži. Što nervozniji način života to salep potrebniji. Koliko god ga kopali iako je zaštićen nije im dosta, a mi ne znamo reći ne. Naši vladajući primitivci tek šljegli sa sela ne misle ponovo nazad obilaziti tamo neki kaćun da li se bere il ne bere. Ali, istina je da ga sve manje ima jer ga nije lako uzgajati, a mnogi pokušaji uzgajanja su i propali.

( http://biljoteka.blog.hr/2008/03/1624465476/salep-starinski-za-moderni-ulcerozni-kolitis.html - http://biljoteka.blog.hr/2008/03/1624465476/salep-starinski-za-moderni-ulcerozni-kolitis.html )


-------------


Objavio: domingo
Datum objave: 04 Rujan 2008 u 15:26
kačun....nedavno sam čuo za njega da je ljekovit, prema ovoj slici podsjeća me na mali kokotić


Objavio: anči39
Datum objave: 01 Travanj 2010 u 21:32
joj prekrasne su !

-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: mandevila
Datum objave: 07 Travanj 2010 u 19:56
jel ovo kaćun,ako je ,žao mi je jer sam ga ja brala kraj Drave kao neko divlje cvijeće a nisam znala kaćunkaj je to


Objavio: alisa
Datum objave: 07 Travanj 2010 u 22:03
Liči,a nisam sigurna.Kada sam bila mala,brala sam kaćune.Bilo ih je na stotine na zelenim livadama uz Jablaničko jezero...Sjećam se da im je drška cvjetna bila debela ali šuplja iznutra,kao kod zumbula.i da bi voda u kojoj bi stajali poprimala ljubičastu boju.Meni ovi tvoji liče,ali nisam sigurna,odavno nisam vidjela kaćune u "živo"Ne znam jel ih  još i ima pored jezera..


Objavio: minimode
Datum objave: 08 Travanj 2010 u 09:43
mislim da sam mlade sadnice ovoga vidjela u vrtnom centru- holandskog podrijetla...i mislila sam se jel vanjska ili nutrašnja biljka..

-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: Kiki-ko?
Datum objave: 21 Svibanj 2010 u 08:59
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

je li ovo kacun?


Kad sam bila mala ovo smo brali oko mog vrtića.Sad nažalost nema ni jednog.Sve smo iskorijenili.




-------------
Da imam rep mahala bi s njim


Objavio: Kiki-ko?
Datum objave: 21 Svibanj 2010 u 09:07
Jeli ovo kaćun?
 
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/begonia/cvijece/10547.aspx">


-------------
Da imam rep mahala bi s njim


Objavio: Massha
Datum objave: 21 Svibanj 2010 u 15:13
Je to je kacun..Ja do sad nikad nisam cula za to,al uvijek sam govorila da me podsjeca na minijaturne orhideje..
Tamo di sam ga ja brala ga ima doslovno ko korova,prepune livade i njive,pojma nisam imala da je ugrozena vrsta..

Al mislim da nije problem dok god se bere buketic za vazu i ne dira korijen..

-------------
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..


Objavio: Silvestra
Datum objave: 18 Ožujak 2011 u 23:00
Da li bi kačun preživio i adaptirao se na novo stanište ako bi se ga iskopalo kompletno sa busenom zemlje u kojem raste i posadilo ga se u teglu u substrat za orhideje ili pak u vrt da se razmnoži ,a ne da se bere i uništi.I da li bi mu odgovarala sjena ili više sunce?Doduše kod mene ga nema ali ako naiđem voljela bi ga donjeti u moj kraj ,pa možda bi se udomaćio.Znam da je jako osjetljiv i zakonom zaštićena biljka.smile48


Objavio: Božikovine
Datum objave: 18 Ožujak 2011 u 23:17
Silvestra, koji je "tvoj kraj"? Možda ima kaćuna oko tebe a da neznaš.

-------------


Objavio: Silvestra
Datum objave: 19 Ožujak 2011 u 23:23
Moj kraj je okolica Zagreba ,dio 6 km od Slovenske granice,Ima i kod mene orhideja ali nekih malih sitnih,sestra mi je rekla da će mi pokazati di je ona vidjela neke vrste,a ljudi ni neznaju da su to naše orhudeje.Ona se razumije u biljke jer joj je to struka.Kad bude vrjeme cvatnje malo čemo se prošetati ,pa ćemo staviti slićice tih orhidejica,ali čini mi se da sam kačun vidjela u Makarskoj kad sam bila na ljetovanju ali ovdje ne.


Objavio: Božikovine
Datum objave: 20 Ožujak 2011 u 07:41
Predlažemo ti da nabaviš knjigu Ljiljane Borovečki-"Orhideje na Strahinjčici i susjednim područjima", dobro je prouči i jedan vikend otiđi u lov na kaćun.


-------------


Objavio: Silvestra
Datum objave: 20 Ožujak 2011 u 22:40
Znači ima šanse da bi kod mene opstao pod uvjetima koje sam gore opisala,samo pitanje kad i di ću ga naći.Ove godine sam se počela interesirati za orhideje,a kad sam vidjela da i naše podneblje ima orhideje,a mi ih ne primjećujemo postala sam znatiželjna.smile192


Objavio: Božikovine
Datum objave: 20 Ožujak 2011 u 22:59
Kaćuna ima na Strahinjčici a i još tridesetak "naših" orhideja. Nisu sve divne i krasne ali su naše ...

-------------


Objavio: Silvestra
Datum objave: 21 Ožujak 2011 u 22:11
Pošto idem ljeti  brati gljive i puno hodam po prirodi obratit ću pažnju da vidim kojih sve orhidejica ima u mojoj blizini.smile92


Objavio: Mira K
Datum objave: 06 Prosinac 2011 u 12:07
Kako sam u Turskoj pila salep došla sam do vove biljke.
Kako onda oni imaju salep sa pravom biljkom salep u kafićima. Kako to tumačite.
Sarajka nabavi mi Wink
 
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Salep.JPG">


-------------
Rijeka



Objavio: Mira K
Datum objave: 08 Prosinac 2011 u 00:12

Evo napitka - salep

 


-------------
Rijeka



Objavio: Lantana
Datum objave: 06 Travanj 2013 u 23:43
Jučer sam kod hotela nakon dugo godina vidjela ovu biljku, kao djeca smo ih brali i bilo ih je u izobilju.

Orhideja - Ophrys sphegodes, Kokica paučica





-------------
život je more


Objavio: antonija
Datum objave: 07 Travanj 2013 u 13:53
isuse, ima očiiii, imam osjećaj da me gleda! inače je lijepa!

-------------
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.



Objavio: Mari,5510
Datum objave: 14 Travanj 2013 u 21:38
Lantana lijepo da je opstalaThumbs%20Up


Objavio: stefica.n
Datum objave: 28 Travanj 2013 u 13:41
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/kacun/57293.aspx">


Objavio: stefica.n
Datum objave: 28 Travanj 2013 u 13:51
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/kacun/57294.aspx">


Objavio: makk
Datum objave: 28 Travanj 2013 u 16:43
Lantana, ovo je prava ljepotica.

-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: Lantana
Datum objave: 28 Travanj 2013 u 20:41
Ovaj cvijet sam vidjela prošle godine na padini, a ove godine ih ima puno, sliči malo na kaćun, ali nema listova, pa neznam da li je uopće neka divlja orhideja
http://s415.photobucket.com/user/Lantana_2008/media/vrt%202013/DSC03193_zpsddbb116b.jpg.html">


-------------
život je more


Objavio: Silvestra
Datum objave: 09 Lipanj 2013 u 23:50
Eto i mene malo...ja imam kod kuće tri hrvatske ...dakle naše samonikle orhideje i imam u planu napraviti mjesto gdje ću ih saditi da ne izumru i odatle ih saditi u prirodu kad se razmnože...jednu ću staviti sad slikicu da vidite,a drugu ću staviti kad prebacim slike sa mobitela ,a treću koja je iznimno velikih cvjetova nisam uspjela pronaći nigdje na internetu..ili je toliko rijetka ili je nitko nije uslikao..otkrila ju je jedna susjeda u grmlju i gustišu i pošto zna da sam luda za cvjećem odma mi je pokazala mjesto..toliko je divna da je kao mali rozi ljiljani cvjetić i to dosta debelih cvjetnih latica...ali ja sam sigurna da je to orhideja...jako sam sretna što smo je otkrili,a jedan susjed mi je obečao istu takvu žutu koju je njegova djevojka donjela od nekud sa planinarenja...čim je ovu moju rozu vidio rekao je da je to jedna od naših orhideja...maksimalno ću ih zaštititi i nositi u prirodu kako bi se same izborile za što veći i širi opstanak u prirodi jer su uistinu vrlo rijetke ,a žalosno je da kome god ih pokažem nitko ni ne zna da su to naše vrste orhideja.Miris koji ispuštaju može se mjeriti sa naj finijim parfemom..ova roza na primjer uopće ne miriše,ali cvjet je fascinantnog izgleda...što se zemlje tiče fantastično uspjevaju u svakoj zemlji.slika


Objavio: Silvestra
Datum objave: 10 Lipanj 2013 u 00:24
Evo ovako izgleda otprilike moja druga orhideja ...ali je za razliku od ove smeđih cvjetova.slika



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk