Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Pomoć za početnika

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Ruže
Opis foruma: Sve o ružama
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1642
Datum ispisa: 23 Travanj 2024 u 19:38
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Pomoć za početnika
Objavio: lidac1
Tema: Pomoć za početnika
Datum objave: 16 Svibanj 2008 u 19:08

Bok svima!

Početnik sam i trebam pomoć! Naime, ove godine sam u tegli posadila ružu stablašicu i počela je cvasti. Međutim prije par dana sam primijetila da vrhovi i rubovi listova smeđe, a zatim i cijeli list požuti i lako pada na dodir. Iako sam prve takve listove odstranila, svaki dan nađem nove. Gledala sa malo po internetu o čemu se radi, ali nisam sigurna. da li netko zna? S čime da zaštitim ružu? Da li postoji neko ekološko sredstvo? Imam malo dijete pa se bojim teške kemije.
Pozdrav



Odgovori:
Objavio: SilveK
Datum objave: 17 Svibanj 2008 u 22:52
Pozdrav! Nemam baš puno iskustva s ružama, ali prvo mi pada na pamet da nije previše ili premalo zalijevana, ili joj ne odgovara mjesto.


Objavio: marijana
Datum objave: 18 Svibanj 2008 u 09:35
da li si tu ružu prihranila od kad je kod tebe, možda je samo gladna pogotovo ako cvjetaCool


Objavio: lidac1
Datum objave: 18 Svibanj 2008 u 11:08
Hvala na savjetima. Jucer sam joj prvi put dodala gnojivo sa zeljezom. Naime, uzela sam list sa slike i napravila malu turneju po poljoprivrednim apotekama iliti mjestima gdje se prodaju sredstva za zatitu bilja. Na svakom mjestu  sam dobila drugaciji odgovor (hrđa, pjegavost,...)Confused . Bila sam zaista zbunjena jer sam kako sam navela početnik. Samo mi je jedna gospođa rekla da joj se čini da joj nedostaje željeza i da je moram prihraniti. Drago mi je da i vi mislite da nije neka teža boleština. Smile
Hvala puno!


Objavio: marijana
Datum objave: 18 Svibanj 2008 u 11:18

drago mi je kad mogu pomoći ipak su ruže moja najveća ljubav u cvjetnom svijetu i pomalo sam manijak kad su one u pitanju

što se tiče prihrane najbolje je ili gotovo gnojivo za ruže ili neko koje sadrži dosta kalija jer kažu da ruže traže dosta kalijaCool



Objavio: lidac1
Datum objave: 18 Svibanj 2008 u 11:31
Probat cu i to. Prije nego sto sam je posadila malo sam citala po internetu o ruzama i naisla sam na  članak u kojemu se spominje da se ruze ne smiju prihranjivati prve godine. Bas sam pogrijesila.


Objavio: ines
Datum objave: 23 Svibanj 2008 u 19:31
Ne prihranjuju se prve godine ako su balirane ili kontejnirane i sadiš ih u vrt, ali ako ih sadiš u teglu brzo će pojesti sve hranjive sastojke tako da ih možeš malo prihraniti. Dobro ti je hranjivo za ruže u granulama jer imaju produljeno djelovanje i dovoljno ih je cca 3 puta godišnje prihraniti


Objavio: Triša
Datum objave: 23 Svibanj 2008 u 20:03
Možeš za prvu ruku, oko ruže zakopati kore od banane zbog kalija, to su i meni preporučile  cure na ovom forumu, pa sam stavila, štetit sigurno neće.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: ammmikulic
Datum objave: 24 Svibanj 2008 u 15:41
vau!koru od banane!kako dobro!ovo jos nisam cula svida mi se! imam brata koji jako puno jede banane, a kako ja imam puno ruza mislim da ce mi bit dovoljno!!!!Embarrassed


-------------
Ana Marija


Objavio: bondi
Datum objave: 15 Studeni 2008 u 13:20
Evo, da ne otvaram novu temu, trebam pomoć. Naime, o cvijeću nemam pojma a dobila sam na poklon prekrasnu roza mini ružu posađenu u vazi. I naravno, htjela bih ju sačuvati, ima tri prekrasne otvorene ružice, i jedan pupoljak koji se tek treba otvoriti. Sada, zanima me koliko često ju smijem zalijevati, pošto je sada hladno, dal treba špricati lišće, kada ju smijem presaditi u veću vazu, svi savjeti općenito su dobrodošli!Smile


Objavio: Šeflera
Datum objave: 15 Studeni 2008 u 16:47
Prvo pitanje : jel ti u kući na toplom ili vani , recimo na terasi? I u kojem si podneblju!


-------------
Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/


Objavio: bondi
Datum objave: 16 Studeni 2008 u 00:11
Momentalno je u kući, i voljela bih ju imati u kući, ali ako treba mogu ju staviti na terasu, balkon, ili zasaditi ju u vrt... u Primorskom sam kraju.


Objavio: bondi
Datum objave: 16 Studeni 2008 u 19:54
To je ta ružica, jasno mi je da joj je vaza premala, u tome je kupljena, no kada ju smijem presaditi u veću?
 
 


Objavio: frida
Datum objave: 23 Ožujak 2009 u 12:04
 Ja san se danas odlučila počastiti i kupila sam si jednu novu ružu...ionako ih trebam još pet da popune mjesta gdje su moje stare stradale od mora...
evo ruže koju sam kupila



   Sad me zanima ( pošto sam je kupila u Kauflandu Ermm) ima li tko od vas neko iskustvo s ovom ružom ( Monica) i s proizvođačem - "Laxa", vl. Stjepan ,31543  Miholjački Poreč ?


-------------


Objavio: rose
Datum objave: 23 Ožujak 2009 u 13:02
Monica je jedna krasna ruza koja je pogodna za rez,posadi je ljepo u dvor,ja od tih proizvodača nism nikad kupovala ruzu i ne u kauflandu Confused jer nisam znala da je imaju. nazalost ja sam je naručivala ali je te ruze nestalo tako da je nemamCry koliko si je platila?

-------------
http://tininkreativnikutak.blogspot.com/ - Moj Blog



Objavio: frida
Datum objave: 23 Ožujak 2009 u 13:03
nije skupo..20 kn..

-------------


Objavio: DANČI
Datum objave: 24 Ožujak 2009 u 13:50
evo i mene,po savijet.
ovako, za Valentinovo sam dobila prekrasnu crvenu ružu bila je u vazi kao nova tri tjedna i zatim su joj otpali listići i na tom mjestu je potjerala male pupove,vjerojatno nove listiće.
Jedno vrijeme sam ju držala u vazi u vodi i sada ju posadila u cvijetnjak sa zemljom.
Jesam li dobro postupila,nikad nisam imala ovakav slučaj-a Vi?Wink


Objavio: rose
Datum objave: 24 Ožujak 2009 u 13:51
danči-dobro si postupilaSmile

-------------
http://tininkreativnikutak.blogspot.com/ - Moj Blog



Objavio: shasha
Datum objave: 24 Ožujak 2009 u 13:55
O kakvoj ruži pričaš!!? Jel to rezana ruža ili posađena u tegli?Ok,obje možeš u zemlju posaditi,kako i Rose veli,no ako je rezana,odreži par cm odozdo grane i odozgo,di je bio cvijet.Posadi i pokrij flašom(staklenkom ili pvc)Wink


Objavio: DANČI
Datum objave: 24 Ožujak 2009 u 14:14
Hvala na savjetu,ruža je rezana..i odrezala sam sam ju već malo sa svake strane,e sada šta bude..držim fige.Wink


Objavio: frida
Datum objave: 24 Ožujak 2009 u 20:06
 Mogla bi se primit,,,čula sam već da su tako neki uspjeli uzgojit ružu iz onih koje su dobili u buketu...držim fige...

-------------


Objavio: mrvica
Datum objave: 05 Prosinac 2009 u 12:05
Trebam pomoć pa sam nekako procijenila da je ok da ovdje pitam, ako ne-ispravljajte me!
smile134Ovako: u vrtlariji Horvat sam kupila ruže  koje sam nosila saditi u Dalmaciju. Kako ih nisam uspjela posaditi za vikend kako sam planirala spremila sam ih u kartonsku kutiju sa zemljom za cvijeće, zalila ih i ostavila u hladnoj, slabije osvjetljenoj prostoriji. Tako su me čekale jadne mjesec dana, nikako nisam uspjela prije doć jer je svašta nešto ispalo kako nije trebalo... Bojala sam se da mi neće preživjet ali one su potjerale listove, valjda u potrazi za svjetlom. Evo sad sam ih konačno posadila pa me zanima trebam li ih možda pokriti kakvim najlonom ili čim drugim da ih zaštitim od hladnoće, pogotovo to mlado lišće? One prije posađene nisu prolistale. Hoće li možda to preuranjeno listanje negativno utjecati na cvatnju?
Molim brzi odgovor smile113


-------------
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34



Objavio: jasminaaa
Datum objave: 05 Prosinac 2009 u 13:03
Pokrivati ih nemoj nipošto.Ti mladi listići će se najvjerovatnije osušiti,radi hladnijeg vremena ali na proljeće će krenuti novi (pretpostavljam da su zasađene napolju).Neće negativno uticati na cvatnju.Obradovat će one tebe na proljeće kada krenu sa listanjem i naravno sa mnoštvom pupoljaka Smile


Objavio: mrvica
Datum objave: 05 Prosinac 2009 u 20:05
Ok, znači nema mjesta brizi, sad sam u velikom iščekivanju, hvala smile78

-------------
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34



Objavio: andrea01
Datum objave: 26 Svibanj 2010 u 22:20
Danas sam čula savjet jednog uzgajivača ruža koji glasi ovako:
oko tamnih boja ruža ukopati ugljen,

a oko bijelih ukopati modru galicu.

Osoba koja mi je dala ovaj savjet je probala, bijele su bile sa laganim plavim trakicama od sredine latice, a tamne su dobile jaku boju (ne izbjedljelu).

Možda je ovo već netko napisao pa sorry kaj ponavljam. Još ću provjeriti u koje doba godine to raditi, vjerojatno u proljeće prije cvjetanja. Javim ako je drugačije. I probat ću!



Objavio: lucy
Datum objave: 10 Lipanj 2010 u 00:21
Stavila sam i ja koru od banane u teglu s ružama, sad ću pratiti hoće li se što promijeniti. 


Objavio: baja
Datum objave: 01 Lipanj 2011 u 14:13
koja je ovo vrsta i kako da je presadim, pelcujem ili nakalemim kod sebe u cvijetnjak?
 
http://imageshack.us/photo/my-images/97/rosecc.jpg/">
Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


Objavio: tanja j
Datum objave: 01 Lipanj 2011 u 17:24
Originalno poslano od člana baja baja napisao:

koja je ovo vrsta i kako da je presadim, pelcujem ili nakalemim kod sebe u cvijetnjak?
 

http://imageshack.us/photo/my-images/97/rosecc.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us">ImageShack.us


Mislim da je to floribunda, ali mi nemoj vjerovati 100%
Pelcuje je se kao svaka druga ruža, tako da na jesen uzmeš ovogodišnji izboj odrežeš ga (u koso) i zasadiš tako da tri lista idu u zemlju. Pokriješ plastičnom flašom i to je to


Objavio: baja
Datum objave: 02 Lipanj 2011 u 11:11
izboj sa cvijetovima ili...?


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 03 Lipanj 2011 u 13:30
mislim da je to grmolika Angela imam ju ja pelcala sam ju od moje tete na način kao i ostale ruže jako se lako primila

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: rosa2
Datum objave: 04 Lipanj 2011 u 14:49
Nije to Angela ,ta ruza spada u pokrivace tla takvu imam i ja al neznam ime napamet pogledat cu kasnije pa napisem,jako brzo raste i kod prve cvatnje sva je prepuna cvijetova mada ih i kasnije ima mnogo,lako se pelca mozes pelcati najesen pod cflasu tako da ocvalu granu rezes na 5-6 listova ovisi o jacini grancice i 3 lista idu u zemlju ,a dva van zemlje,da bi ruza bila sta prije bujnija i mozes staviti i nekoliko grancica pa ces vec sljedece god.imati mali lijepi grmic.A također mozes ju saditi i na proljece kad se ruze orezuju ,samo sibe zabodes u zemlju bez pokrivanja ,al ne na jako sunce ak proljece nije bas vlazno zalijes koji put i ubrzo ces vidjeti dal ti se primila il nije .

-------------
cvijet za cvijet=buket


Objavio: Maggie
Datum objave: 04 Ožujak 2012 u 09:24
I meni sliči na Angelu, ali ja tek tražim koju bi ružu odabrala za svoj vrt pa i nisam neki stručnjak.
Rosa2, drago mi je da si napisala da se može posaditi i na proljeće. Znači, moglo bi uspjeti ako ovih dana "šibe" zabodem u zemlju.

Ako radim na taj način, bar znam što sam posadila.
Znam da su s nekim drugim cvjećem ljudi imali loša iskustva - pisalo je da je jedna, a ispala je druga vrsta. A ja bi baš roza, grmolike.


smile106



Objavio: Maggie
Datum objave: 30 Svibanj 2013 u 17:14
Prošla je godina dana, u mojem vrtu posađene su sadnice grmolikih ruža i sad su tu prvi cvjetići.
Da li je potrebno rezati ispod mjesta gdje su bili, nakon što im otpadnu latice?

Puno hvala svima! Uživajte u svojim ružama!


smile64


Objavio: galo
Datum objave: 01 Veljača 2016 u 08:57
Pozdrav,

trebala bih pomoć oko gnojidbe ruža. Lani smo kupili vikendicu na kontinentu sa dosta ruža, no dosta su zapuštene i vjerojatno godinama neorezane. 

U proljeće mi je plan dobro ih orezati, no zanima me gnojidba. Čitala sam da im se na jesen dodaje stajski gnoj, no kako ga tada nismo imali nisam ništa. 

Sada smo nabavili  stajskog gnoja pa me zanima da li je prekasno da ga stavim u veljači ili da ipak pričekam jesen.

Hvala unaprijed


Objavio: rajski vrtovi
Datum objave: 01 Veljača 2016 u 10:01
Pozdravčić Smile !

Možeš stajski gnoj dodati i sada. Pripazi na količinu i odmakni od stabljike ruže 20-ak cm.

Ruže gnoji u ožujku i lipnju. U ovom periodu koristi se mineralno gnojivo NPK 7-14-21 ili 5-20-30. Otprilike jednu  šaku mineralnog gnojiva raspi oko ruže (isto odmakni od stabljike) i plitko ukopaj u zemlju. 


-------------
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović


Objavio: korijenko
Datum objave: 03 Veljača 2016 u 12:02
helou... ja sam pred 2 dana oko svih ruža plitko ukopala dušično gnojivo Florin 7, cca punu šaku/ ružu
a oko voćaka i oko maslina sam isto tako stavila NPK mineralno gnojivo 15-15-15. To radim tako svako rano proljeće i sad čim prestane kiša idem ih "kupati" u crvenom ulju. Cca u maju mjesecu im stavim još i Plantelu Organik brikete


-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: rajski vrtovi
Datum objave: 03 Veljača 2016 u 13:42
Eh draga korijenko taman ste oko mjesec dana klimatski ispred kontinentalaca. Ti si već punom parom u proljetnim radovima. Thumbs Up
Ako sam dobro shvatila, Plantelu ćeš dati i ružama ili samo voćkama ? Uopće ne sumnjam u vrijednost i kvalitetu organskog gnojiva, ali nemam nikakvo iskustvo s tim. Koliko ga stavljaš ružama, isto cca šaku ili manje ? Jel se mora ukopati ?


-------------
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović


Objavio: smrcko
Datum objave: 03 Veljača 2016 u 18:28
Da florin7 ide da potakne rast zelenih djelova, to je urea. Poslije se daje za cvatnju gnojivo.

Ali stavite i magnezij tj gorku sol za četinjače. To vam je jako bitno kod prehrane i ojačava biljku i pomaže joj da ojača imunitet u borbi protiv bolesti.

Gorka sol se može davati ružama, cvijeću, povrću, voću, za pomidor je važna, ma svemu...
Takođe i sve drvene biljke i četinjače.
Možete uz biljku dodati jednu jušnu žlicu. I vreća koju kupite dugo traje.




-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: korijenko
Datum objave: 04 Veljača 2016 u 10:18
Originalno poslano od člana rajski vrtovi rajski vrtovi napisao:

Eh draga korijenko taman ste oko mjesec dana klimatski ispred kontinentalaca. Ti si već punom parom u proljetnim radovima. Thumbs Up
Ako sam dobro shvatila, Plantelu ćeš dati i ružama ili samo voćkama ? Uopće ne sumnjam u vrijednost i kvalitetu organskog gnojiva, ali nemam nikakvo iskustvo s tim. Koliko ga stavljaš ružama, isto cca šaku ili manje ? Jel se mora ukopati ?

Da,da, ove godine sigurno mjesec dana.....već se i brinem da ću zakasnit sa crvenim uljem jer su ruže počele naglo pupati, voćke još ne.
Voćkama sam već stavila 15-15-15 isto punu šaku, a Plantelu ću kasnije stavljati ružama isto punu šaku i koristit ću ju i u povrtnjaku, meni se je ona pokazala jako dobra. I ja svako gnojivo ukopam i zalijem odmah ako nema kiše na vidiku...


-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 04 Veljača 2016 u 13:33
Korijenko, koju Plantelu koristiš?


Objavio: korijenko
Datum objave: 05 Veljača 2016 u 11:08
Originalno poslano od člana bugicaza5 bugicaza5 napisao:

Korijenko, koju Plantelu koristiš?

Plantela Organik


-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: dadobl
Datum objave: 20 Ožujak 2016 u 12:36
Molim vas za pomoc, dobio sam patuljastu ruzu u saksiji,i oko pola mjeseca je sve bilo uredu, ali sada pupovi pocinju da se suse. Bile su cetiri mlade biljke u jednoj ne bas konfornoj saksiji, pa sam presadio po dvije u malo vece saksije, ali interesuje me imate li jos nekakav savjet koji bi pomogao da ih spasim Cry


Objavio: rajski vrtovi
Datum objave: 20 Ožujak 2016 u 13:28
Gdje ti se trenutno nalazi ? Obavezno van s njome. Stavi je negdje gdje će imati barem 5-6 sati sunca dnevno. Ako si ju sad presađivao, ukloni škarama sve preostale pupove (ne trebaju trenutno opterećivati tek presađenu biljku koja treba snagu za zakorijenjivanje). Pupovi se suše i odbacuju zbog oscilacija u temperaturi i svjetlosti obično u trg. centrima u kojima se prodaju. Ona je samo malo šokirana i ništa više.
Dakle smjesti ju van, umjereno zalijevaj i oživjet će ona. Wink


-------------
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović


Objavio: dadobl
Datum objave: 20 Ožujak 2016 u 16:06
Sada je momentalno u stanu, ali leti van na balkon odmah Smile
Hvala i za savjet sto se tise pupova, sve cu ih ukloniti, pa da ojaca malo. Nadam se da ce krenuti, jako je lijepa bila kada sam je dobio ali sad sve losija.
Hvala jos jednom Wink



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk