Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Naprstak - Digitalis purpurea

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Vrtno cvijeće
Opis foruma: Sve o vrtnome cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1787
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 17:00
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Naprstak - Digitalis purpurea
Objavio: andrea01
Tema: Naprstak - Digitalis purpurea
Datum objave: 14 Lipanj 2008 u 16:26
Ovaj cvijet je iz porodice zijevalica, udomaćen na rubovima šuma i na čistinama. Visoke cvjetne stapke sa zvoncima u vrt nam donose šumsku atmosferu.

Sije se direktno u vrt u lipnju, te u kasnu jesen presađuje na razmak 30-40 cm. Visine 120-150. Vrijeme cvatnje, ovisno o sorti, od lipnja do srpnja ili od kolovoza do listopada. Voli polusjenovita mjesta i izrazit su kontrast crnogorici u pozadini. Tlo mora biti suho i vodopropusno.

Izvanredan je za prirodne vrtove. Lijep u kombinaciji sa samoniklim trajnicama, papratima i grmljem.

Upozorite djecu na otrov naprstka!




Na slici u društvu lupinusa




Odgovori:
Objavio: Dalmax22
Datum objave: 14 Lipanj 2008 u 19:41
Bas je lijep.

-------------


Objavio: Ivan
Datum objave: 16 Lipanj 2008 u 14:10
http://www.cvijet.info/forum/member_profile.asp?PF=89&FID=1 - andrea01
ne samo djecu, već i ostale, pogotovo srčane bolesnike a i zdrave.. jak je otrov za srce, ali i lijek

-------------


Objavio: mrvica
Datum objave: 16 Lipanj 2008 u 18:19
opasan ljepotan znaci, GLEDAJ AL' NE DIRAJ !  ko bi reka, meni ovako izgleda bas njezan.

-------------
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34



Objavio: Ivan
Datum objave: 16 Lipanj 2008 u 18:37
DIGITALIS PURPUREA i D. lanata sadrže glikozide koji unijeti u organizam mogu prouzrokovati trovanje. Znaci trovanja su : povraćanje koje se često ponavlja i time se izbacuje toksin, zatim glavobolja, a često i vizuelne smetnje u vidu halucinacija u kojima prevlađuje žuta boja. Puls postaje vrlo usporen (bradikardija), rjeđe vrlo brz (tahikardija). Eliminacija otrova je vrlo spora i smrtna opasnost prijeti sve do desetog dana po trovanju. Smrtna doza je ovisna o stanju srca; 4-5 grama lišća ili 2-3 mg digitalina mogu izazvati smrt.

-------------


Objavio: manči
Datum objave: 16 Lipanj 2008 u 22:35
Nećemo ga jesti, nego gledati..........
Andrea, lijep je digitalis!Tongue


Objavio: Ivan
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 05:07
Naravno da je lijep. Sve što je lijepo može biti "otrovno" kao i žene !!!!

-------------


Objavio: dugokosa
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 08:20
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Naravno da je lijep. Sve što je lijepo može biti "otrovno" kao i žene !!!!

muškarci imaju uvijek izgovor kad im nije po volji ,,,ima stvari i biljaka kojetreba samo gledati i uživati u pogledu-"kušni i pusti"(narodna mudrost)


-------------
sutra je novi dan


Objavio: Ivan
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 08:33

Dugolasa, ne bi ju kušal radije bi tebi dal jen kušlec, onak po naški Big%20smile



-------------


Objavio: kat.rea
Datum objave: 15 Studeni 2008 u 21:33
A jel netko probao nekome speći roštilj na vatrici od Digitalisa? Ovo je trebala biti šala, kao u vicu o zetu i punici.


Objavio: Marinn
Datum objave: 16 Studeni 2008 u 13:47
Ja imam ovu biljku, posadija sam je prošlo proljeće i još uvik je živa. zanima me jeli to trajnica ili možda dvogodišnja biljka?


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Studeni 2008 u 20:38
Dvogodišnja je, cvate druge godine, ali ako je i ocvala i još uvijek živa, možda će ostati i do slijedeće i cvasti.


Objavio: Marinn
Datum objave: 17 Studeni 2008 u 01:36
Imala je jednu cvatnju, valjda će imati koš koju jer su sastrane iznikli novi listovi iz korjena!


Objavio: josipa
Datum objave: 14 Siječanj 2009 u 13:25
ako ti je ostalo listova pri zemlji onda će i narednu sezonu cvijetati sigurno.
 


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 14 Siječanj 2009 u 13:30
Hoće. ako se odrežu cvjetne stapke prije nego sjeme dozori, digitalisi se ponašaju kao trajnice.


Objavio: rain
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 22:08
Jako volim digitalise,ali mi ni jedan nije trajao više od 3 godine.Za ovu godinu imam novi bijeli i smeđi a za iduću je spremno sjeme za boju marelice.Ja sam mislila da je samo onaj prirodni,nehibridni otrovan-očito pogrešno.Srećom kaj su posađeni na mjestu koje je psu i mačketini zabranjeno.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 29 Siječanj 2009 u 08:10
Imam godinama digitalise u vrtu, odraslo uz njih dvoje moje djece, četvero unučića i djeca iz susjedstva. Malene ih ionako ne možete ostaviti bez nadzora, a kad počinju shvaćati važno je postaviti stroga pravila a to znači, ništa ne trgaš u vrtu i ne jedeš bez pitanja. Kuhale su se 'juhice' od svih mojih biljaka, koje sam im ja ubrala. Smiješ jesti maline, kupine, jagode, joste, ali nikakve druge bobice koje ne poznaš, jer nikad neznaš jesu li otrovne. Uostalom, to pravilo vrijedi i za odrasle. Iz predustrožnosti sam potrgala svaku bobu đurđice i tise čim se pojavila, prije nego se zacrveni. Nijedno dijete neće doći u napast da žvače list digitalisa ili jedića, ali će ih privući crvene bobe kozokrvine ili đurđice, tise, a za sjemenke ricinusa smrtno otrovne našla u literaturi da su ukusne (nipošto probati!!), a djeca ih mogu zamijeniti sa sjemenkama suncokreta.. Mnogo je ukrasnih biljaka otrovno, a da to ni odrasli nemaju pojma, pa su ipak generacijama uzgajane u vrtu. Čemu ih žvakati i trgati, treba ih koristiti za ono zašto su i namijenjene, za ljepotu...


Objavio: cvetlin
Datum objave: 29 Siječanj 2009 u 12:43

Baka Bea potpisujem. Jedan moj poznanik nakon napisa u novinama o saobnom otrovnom bilju sve lončanice ženi bacio kroz prozor, Pa kaj to nije strašno.Svi znamo koliko je truda i brige potrebno da ih uzgojiš  a on se prepao i sve van.

Malo izvan teme oprostite


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 29 Siječanj 2009 u 14:38
I ja ću malo izvan teme, neka mi je oprošteno, stvarno je strašno, jadna žena. Ne poznam čovjeka i nisu mi jasni motivi njegovog postupka, ali neki su ljudi stvarno katastrofičari. Kupit će svom sinu od 14 godina motocikl, držat će u kući sve moguće pištoljčine i kratke cijevi i to ih ne brine, ali biljke su "stvarno strašno opasne", moš mislit, pa fakat treba ženi pobaciti sve lončanice. Imala bi još na tu temu, ali ti se ljudi više ne javljaju pa neću.


Objavio: kat.rea
Datum objave: 10 Veljača 2009 u 18:37
Baka Bea, sve potpisujem!


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 10 Veljača 2009 u 18:41
Hvala, kat.rea


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 16 Veljača 2009 u 15:34
Vidim da ste poslije ovih katastrofičnih predviđanja svi ostali bez teksta i odustali od digitalisa, da ga rehabilitiram vraćam se na temu. Prepikirala D. obscura i D. thapsi, a D. lanata i D. x mertonensis unatoč hladnoći lijepo niče. D. ferruginea dobro podnio zimu, zeleni se kao salata, dok se D. ambigua (žuta) pokazala za tešku ilovastu zemlju loš izbor, iako sam ga priželjkivala i odgađala jedno desetljeće. Eto toliko od mene na ovu temu.


Objavio: Perla
Datum objave: 16 Veljača 2009 u 17:27
Čini mi se da mnogi u ZG i okolici imaju problem s uzgojem digitalisa. Rijetko ih vidim u vrtovima... iako nisam baš mjerodavna, no u Botaničkom vrtu lani je pred ulaznim vratima Upravne zgrade bila postavljena prekrasna okrugla žardinjera s digitalisima. Na glavnoj šetnici u lijehi, ponovo digitalisi - prekrasni. Grmovi su bili visoko preko metra, široki isto toliko, a cvatovi su bili nevjerojatno lijepi, bogati i... naravno prepuni zujavih gostiju...


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 16 Veljača 2009 u 18:25
Ne sa svima, Perla. Isprobavala sam godinama, vrlo su lijepi i zahvalni. Bilo je i prekrasnih hibridnih visine čovjeka. Ja sam eksperimentirala sa žutima, možda sam ga trebala posaditi u propusnu zemlju na sunce. To ću probati ove godine.


Objavio: Triša
Datum objave: 16 Veljača 2009 u 21:29
Dobila sam sadnicu digitalisa od Andree, znam gdje je bila u vrtu, ali je sada nema, dali on nestane po zimi, pa će se probuditi, ili je nestao zauvijek.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: bergenia
Datum objave: 16 Veljača 2009 u 22:26
ovo bi usitinu vrijedilo nabaviti za vrt!smile91
Prekrasno izgleda!


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 17 Veljača 2009 u 02:50
Nažalost, Triša, gotov je. Lišće ostaje preko zime, malo ga nekad ošteti mraz, ali ne nestaje. Ove godine unatoč jakoj zimi na kontinentu ostale su sočno zelene rozete iz kojih kasnije potjera cvjetna stapka. poz..


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 17 Veljača 2009 u 03:00
Bergenija vrijedi probati. Iako se digitalisi ubrajaju u biljke sjene i djelomične sjene, meni je posve dobro uspijevao D. x mertonensis na suncu, samo je tlo bilo nešto vlažnije. Volim isprobavati, pa imam nekoliko vrsta digitalisa, ovaj mi je jedan od posebnijih, lišće je tamnije, niži od običnih, raste kao grm s puno stapki, a pojedinačni cvjetovi su krupniji. poz,


Objavio: Triša
Datum objave: 17 Veljača 2009 u 09:34
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Nažalost, Triša, gotov je. Lišće ostaje preko zime, malo ga nekad ošteti mraz, ali ne nestaje. Ove godine unatoč jakoj zimi na kontinentu ostale su sočno zelene rozete iz kojih kasnije potjera cvjetna stapka. poz..
 
Dobro, dobro, hvala ti, mislim da ću k tebi morat doć s kamionom i prikolicom. MM je biti jako "sretan".


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 17 Veljača 2009 u 09:50
Triša, a kaj mu fali? S tobom mu bar nije dosadno. Osim toga gdje god dođe i na moru i u planini svagdje okružen cvjetićima.


Objavio: Triša
Datum objave: 17 Veljača 2009 u 10:02
Baka bea baš sam krenula u brbljaonicu staviti poruku s mog kalendara, a ta je:
"U braku je od logike mnogo više potrebno strpljenje"
Naprstak je predivna biljka i moram je imati( ovo da nismo van teme).


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: kontesaa
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 11:56
moram ovo nabaviti pod obavezno Clap kud svi tud i ja...nema druge nego se u proljeće došetati do tebe,baka bea LOL

-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 12:52
Osim po cvjetkice dobrodošle i na cvjetne razgovore, a može i radionica, neće biti 'Kod Ane', nego kod BB'. Radni naslov 'Trajnice', kako i kada sijati, pikirati, saditi što ide s čim i gdje, teme su neiscrpne. Kažu da ima 60.000, a po nekima 70.000 ukrasnih biljaka, u mojoj enciklopediji samo 15.000. A što ćemo s M... možda se i koji M preobrati u cvjetoljupca... poz..


Objavio: cvetlin
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 21:23

ja sam jesenas povrtnjak preuredila u trajnjičnjak i ružičnjak ..jel me primate u trajnoškolu?

Sad ozbiljno,bilo bi to vjerujem prekrasno provedeno vrijeme i ja sam za čim prije.



Objavio: cvetlin
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 21:25
E a zaboravila digitalis,imam par grmova onih najobičnijih neznam lat.naziv i lijepo su prezimili za sada..


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 21:44
Cvetlin, dobrodošla u školicu, vidim da si i ti gotova, trajničarka. Digitalisi (naprstak, pustikara, pazi molim te! ne jedan nego dva naša naziva) su stvarno zahvalne biljke za sjenovita i rubna mjesta u vrtu. Tko ih jednom upozna, uvijek im se vraća. Ima ih dosta vrsta, vidjet ćeš.



Objavio: kontesaa
Datum objave: 02 Ožujak 2009 u 12:34
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

Osim po cvjetkice dobrodošle i na cvjetne razgovore, a može i radionica, neće biti 'Kod Ane', nego kod BB'. Radni naslov 'Trajnice', kako i kada sijati, pikirati, saditi što ide s čim i gdje, teme su neiscrpne. Kažu da ima 60.000, a po nekima 70.000 ukrasnih biljaka, u mojoj enciklopediji samo 15.000. A što ćemo s M... možda se i koji M preobrati u cvjetoljupca... poz..


ideja za 5! Thumbs%20Up



-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: kontesaa
Datum objave: 26 Ožujak 2009 u 15:59
jel da ga ne sijem prije lipnja? kako je napisala andrea na početku,ili ga mogu isto sad posijati? može u teglice ili je bolje direktno u zemlju? (hrpa pitanja Sleepy)

-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: manči
Datum objave: 26 Ožujak 2009 u 16:11
...imam ista pitanja...posijala sam malo sjemenaka sada u čašice i pokrila....kupila sam kartelu sjemenaka.....nešto bi provala direktno u zemlju, ali mi je loše iskustvo još od lupinusa.....niđe ni jednog, biće ga pojele bubice.....kad sijati u Dalmaciji??


Objavio: maryann
Datum objave: 26 Ožujak 2009 u 17:11
Ma cure ja vam se divim koliko strpljenja i znanja vi imate pa ja o cvjecu nista neznam bar dok ne pocme nicati a svake godine ga sijem i sadim sve vise i vise...MM ce me se odreci jednog dana...Thumbs%20Up


Objavio: adenium
Datum objave: 28 Ožujak 2009 u 11:38
Posijala sam Digitalis prije 2 tj.(u kući).Niknulo je nešto malo minijaturno.Sad čekam !Pročitala sam ako se posadi ranije možda će cvijetati još ove god.


Objavio: Triša
Datum objave: 05 Travanj 2009 u 22:04
Baš sam sretna, upravo mi je Andrea javila da ipak imam digitalis ( kako mi ga je ona poslala jesenas, mogao bi možda procvjetati.
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: andrea01
Datum objave: 07 Travanj 2009 u 15:05
Budući ga baš preveć ne volim, ja se borim da ga smanjim. Vidim da oko prošlogodišnjih hrpa malih biljkica niče. Ako netko želi da ga sačuvam nek se javi na pp!


Objavio: vesna277
Datum objave: 10 Travanj 2009 u 18:37
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Budući ga baš preveć ne volim, ja se borim da ga smanjim. Vidim da oko prošlogodišnjih hrpa malih biljkica niče. Ako netko želi da ga sačuvam nek se javi na pp!
JA ga obozavam,ja bi htjela ali kako doći do digitalisa?


Objavio: andrea01
Datum objave: 13 Travanj 2009 u 22:46
Originalno poslano od člana vesna277 vesna277 napisao:

JA ga obozavam,ja bi htjela ali kako doći do digitalisa?

Meni se to čini jako lagano!!! LOL A tebi?

Ovih dana planiram malo rjeđenje, pa će biti i za tebe!!!


Objavio: manči
Datum objave: 13 Travanj 2009 u 23:27
....andrea, ako ti ostane koji digitalis provala bi da vidim kako se kod nas drži.....mislila sam da imam sjemenke, ali nemam....


Objavio: andrea01
Datum objave: 14 Travanj 2009 u 14:23
Naravno, manči!!!


Objavio: vesna277
Datum objave: 14 Travanj 2009 u 20:48
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Originalno poslano od člana vesna277 vesna277 napisao:

JA ga obozavam,ja bi htjela ali kako doći do digitalisa?

Meni se to čini jako lagano!!! LOL A tebi?

Ovih dana planiram malo rjeđenje, pa će biti i za tebe!!!
super,veselim se dobit ću digitalis,neću hvalit.


Objavio: Silvestra
Datum objave: 07 Svibanj 2011 u 22:48
Ja sam digitalis puno puta smile93sijala i nikada mi nije niknuo.S obzirom da sam puno cvjeća do sada sijala i uvjek mi je niklo,ne znam u čemu je kvaka,pa ako mi možete opisati  kako ga sijete bila bih zahvalna.


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 08 Svibanj 2011 u 08:41
ja sam ga kupila prošle godine za male novčeke u Plod. nisam znala kako če se kod mene ponašati ali ove godine su krasni ,male sadnice bijelog i rozog su narasle  podijelila sam korijenčiće i stavila na dve suprotne strane jedne u veču hadovinu a jedne na sunčko ,naravno ovi na suncu sad več otvaaraju cvijetove Big%20smile,mislila sam da budu kod mene odapeli tokom ljeta zbog vrućine a i sadnice su bile malo jadne ali eto nije možda tako raskošan ko na kontinentu ali me vesli 


Objavio: alisa
Datum objave: 08 Svibanj 2011 u 11:40
Originalno poslano od člana Silvestra Silvestra napisao:

Ja sam digitalis puno puta smile93sijala i nikada mi nije niknuo.S obzirom da sam puno cvjeća do sada sijala i uvjek mi je niklo,ne znam u čemu je kvaka,pa ako mi možete opisati  kako ga sijete bila bih zahvalna.

Ja sam ga sijala i prosle i ove godine.Od proslogodisnjih čekam cvjet,a sjeme sam dobila od jedne drage dušice sa foruma..
Kad siješ sjeme nesmiješ duboko utiskivati u  zemlju.Ono se samo tankim slojem humusa prekrije..Sije se u posudice pa kada ojača prebacuje se u vrt..Kad staviš sjeme ,po njemu pospeš humusa kao da soliš jelo..LOL
Meni svaka sjemenčica nikne..


-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: flover
Datum objave: 09 Svibanj 2011 u 22:05
meni su isto nikle,sijala ovog proljeća,samo mi je žao što neće ccvjetati ove godine,ili bi ipak mogao?

-------------
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."


Objavio: Silvestra
Datum objave: 09 Svibanj 2011 u 22:33
Alisa ja isto tako sijem ali ni jedan nisam do sada prepoznala da je nikao ,samo neka trava i korov.Confused.Dudo,ali Ti si kupila sadnice jel da,a mene muči sijanje.smile157


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 10 Svibanj 2011 u 08:32
je kupila sam sadnice i bile su po par kuna sad mi ej ža da nisam još uzela al bojala sam se da neče preživjet moju saharu u vrtu ljeti...no baci oko na mojoj temi baš sam ih jučer stavila


Objavio: alisa
Datum objave: 10 Svibanj 2011 u 11:31
Flover nema šanse da procvjeta ove godine,ali  nikad ne reci nikad...U svom iskustvu sa biljkama imala sam puno čudnih sitacija pa tako...
Ali po pravilo neće cvjetati  iste godine  kada je i sijan..

Silvestra,jesi sigurna da je to samo korov?Klijanac digitalisa može da podsjeća na korov.Izgleda baš onako...Provjeri ti dobro,da to nije digitalis umjesto korova..


-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: Silvestra
Datum objave: 27 Svibanj 2011 u 23:51
Alisa ja taj korov zaljevam jer ako su to sve digitalisi onda juhuuuuu...ali kad bi mi neko uslikao mali digitalis ja bi vidla ,pa korov išćupala.smile93Confused


Objavio: antonija
Datum objave: 30 Svibanj 2011 u 10:30
http://imageshack.us/photo/my-images/859/035k.jpg/">
Silvestra, ovako izgleda mali digitalis!

-------------
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.



Objavio: Silvestra
Datum objave: 30 Svibanj 2011 u 21:49
Antonija,puno hvala kaj si mi ih slikala ,sutra u jutro odmah digitalisi idu na vizitu i koji ne prođe pregled odmah ide van,javim Ti rezultat,bokić.smile192


Objavio: Silvestra
Datum objave: 31 Svibanj 2011 u 10:48
Digitalisi pregledani i uspoređeni sa slikom i mislim da jesu ipak oni ,a ne korov.smile95


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 11 Lipanj 2011 u 13:31
kako napreduju digitalisi, Silvestra?


Objavio: natalija
Datum objave: 11 Lipanj 2011 u 14:49
do jučer sam bila u zabludi da su digitalisi trajnice...
znači sad se siju, morati ću sakupiti koju sjemenku


-------------


Objavio: alisa
Datum objave: 11 Lipanj 2011 u 15:50
Natalija,ima i trajnih digitalisa i dvogodišnjih.I ja sam mislila da ih treba stalno siajti,ali onda me jedna draga dušica uputila na to da opstaju i dvogodišnji ako im se sve podudari.Ali,za svaki slučaj nije teško skupiti sjeme pa posijati još koji..

-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: alisa
Datum objave: 11 Lipanj 2011 u 17:14

Nešto šteka sa photobucketom,pa nemogu da postavim sliku kako treba.Pokušat ću kasnije,pa da vam pokažem moje ovogodišnje,nastale iz sjemena..



-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: Silvestra
Datum objave: 13 Lipanj 2011 u 08:48
Saro,napreduju,prepikirala sam ih i sad ih nadgledam svaki dan kako se razvijaju,nadam se da ću ih uspjeti održati,usporeni su i dugo im je trebalo da niknu.smile93


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 13 Lipanj 2011 u 10:25
Tak je Alisa, ima među digitalisima i trajnica Smile


Objavio: Silvestra
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 14:44
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/digitalis/42193.aspx">


Objavio: ana22
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 18:03

Prekrasno, jel ima negdje za kupit sadnica digitalisa ili je prekasno?


Objavio: belica
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 19:41
divan je silvestra, moj se još nije toliko rastvorio ali polako kaska za tvojim.

-------------
belica,zagreb


Objavio: vesna277
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 21:32
Originalno poslano od člana ana22 ana22 napisao:


Prekrasno, jel ima negdje za kupit sadnica digitalisa ili je prekasno?



može se kupiti sadnice na floraartu,,ja sam tamo lani isto kupila..


Objavio: milica7
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 23:06
Počeli cvjetati moji digitalisi. Imam ih prvi puta ove godine. Da li netko zna da li se sami zasijavaju?

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/42289.aspx">


-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Silvestra
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 23:36
Ja sam ih lani posijala i sadnice rasadila tu di sada cvjetaju i super su uspjeli...nije ih nikakav problem uzgojiti...

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/digitalis/42290.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 23:45
                                                                                 http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/digitalis/42291.aspx">


Objavio: milica7
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 23:49
Silvestra, prelijepi su ti, imaš i u drugim bojama?

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Silvestra
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 23:52
Ima još ljubičasti...ali ga danas nisam uslikala.
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/digitalis/42293.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 19 Svibanj 2012 u 23:55
                                                                                            http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/digitalis/42294.aspx">


Objavio: milica7
Datum objave: 20 Svibanj 2012 u 00:21
Prelijepi su.....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Silvestra
Datum objave: 20 Svibanj 2012 u 15:07
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/digitalis/42317.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 20 Svibanj 2012 u 21:24
                                                                                       http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/digitalis/42389.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 20 Svibanj 2012 u 21:27
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/digitalis/42390.aspx">


Objavio: aralija
Datum objave: 20 Svibanj 2012 u 21:56

Sami se rasijavaju. Dogodine ćeš imati mnogo mladih na istom mjestu ali i na drugim mjestima jer sjeme raznosi vjetar. Milice ako želiš biti sigurna sakupi sjeme jako je sitno. Može se posijati u klijalište ili direktno na zemlju ali u ožujku.



Objavio: Baka Bea
Datum objave: 21 Svibanj 2012 u 13:14
Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

Silvestra, prelijepi su ti, imaš i u drugim bojama?


Ima narančastih, žutih, svijetlosmeđih, boje maline...


Objavio: jadran81
Datum objave: 22 Svibanj 2012 u 10:19
wow... baš su mi posebni....
silvestra jel ti imaš tak nisku ogradu ili su oni tako veliki?.. smile198
ja sam si ove godine po prvi puta išla uređivat mali cvijetnjak.. (neš ti cvijetnjaka al dobroLOL).. i posadila sam i ovaj cvijetić... počeo je cvasti ali nije još u punom cvatu... lijepi mi je... nisam ni znala kak se zove al sad znam...


Objavio: milica7
Datum objave: 22 Svibanj 2012 u 19:33
Aralija, hvala na savjetu. Ovaj cvijet  imam prvi puta ove godine pa je svaki savjet dobrodošao....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Wolfsbane
Datum objave: 22 Svibanj 2012 u 21:26
Digitalisi su medju vrstama koje najbolje privlace korisne insekte u vrt, kod nas nije to jos toliki problem al recimo ameri koji su su poubijali vecinu pcela pesticidima i otrovima jako paze da ukljuce takve vrste u vrtove, inace nista od oprasivanja.
Ja sam ih posijala ove godine u prednji vrt, nadam se skupit sjemena da ih rasirim i u straznji dio

-------------
velika gorica


Objavio: Silvestra
Datum objave: 23 Svibanj 2012 u 10:01
Jadran 84 ograda je oko metar visine,a digitalisi su oko 12o cm pa i više,vole sunćane položaje...ja imam ove boje koje sam stavila da vidite.


Objavio: belica
Datum objave: 23 Svibanj 2012 u 11:28
moj skromni dodatak




-------------
belica,zagreb


Objavio: aralija
Datum objave: 23 Svibanj 2012 u 11:43

Prelijepe su i jednoj i drugoj. Ja ih ove godine nemam jer su mi majstori uništili dio vrta ali dogodine sigurno ih imama.



Objavio: alisa
Datum objave: 23 Svibanj 2012 u 11:55
Ja ih imam zahvaljujući Josipi koja mi je dala sjeme prije par godina.U njenom vrtu ima ih svakavi!Meni su cvjetale roze,prošle godine sad će cvjetati nove neke sijane prošle godine.Sijala sam ih i ove,ali oni su dvogodišnja biljka tako da će cvjetati tek sledeće godine ..Ja ih baš volim!Posijala sam i žuti digitalis onaj što je trajnica..

-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: 11111
Datum objave: 29 Svibanj 2012 u 16:08
meni digitalis cvita već dvadesetak dana.... prvi cvjetovi su pri kraju i ja sam ih odrezala ali ne do dna jer vidim nešto nalik na zaperke odnosno nalik na nove pupove....da li su to novi cvijetovi? Sjeme ne vidim nigdje ....kad stane cvitati jeli izgulim kompletnu biljku ili....??? Hvala


Objavio: natalija
Datum objave: 29 Svibanj 2012 u 16:19
za sjeme, moraš pustiti biljku da to odradi - ne režeš cvjetnu stapku dok se ne osuše čahurice sa sjemenkama, onda sjemenke budu crne i pokupiš ih
ali ako ima novih pupoljaka onda će opet cvasti pa možeš njih pustiti da sazrije sjeme

moj je lani cvao i kad se osušila stabljika, skupila sam sjeme, a nju odrezala
isto je sa strane bilo par listića koje nisam dirala i sad su se opet formirali cvjetići... doduše kraća je stabljika nego lani, ali ništa manje lipa


-------------


Objavio: acer69
Datum objave: 24 Svibanj 2013 u 17:54
Ovaj mi je posebno lijep:
 
http://s1189.photobucket.com/user/acer1969/media/Maj%202013/mojeslike006_zps771a9811.jpg. -


Objavio: acer69
Datum objave: 24 Svibanj 2013 u 17:56
http://s1189.photobucket.com/user/acer1969/media/Maj%202013/mojeslike007_zps9d2de18b.jpg. -
http://s1189.photobucket.com/user/acer1969/media/Maj%202013/P1050392_zps9255fd98.jpg. -


Objavio: matilda
Datum objave: 28 Svibanj 2013 u 20:57
acer ovaj bijeli prvi puta vidim, stvarno ti je poseban.Thumbs Up
Evo malo i mojih
http://s899.photobucket.com/user/vrtlarica/media/cvijet%202013/DSC02653.jpg.html" rel="nofollow">

http://s899.photobucket.com/user/vrtlarica/media/cvijet%202013/DSC02654.jpg.html" rel="nofollow">


Objavio: acer69
Datum objave: 30 Svibanj 2013 u 09:56
Hvala, Matilda!!!I tvoji su krasni.Posebno ovi u skupini (druga sika).Clap


Objavio: dijana7566
Datum objave: 30 Svibanj 2013 u 16:14
http://s1102.photobucket.com/user/sinisaplatz/media/cvijece%202013/DSC07696_zps705a77c2.jpg.html" rel="nofollow">

http://s1102.photobucket.com/user/sinisaplatz/media/cvijece%202013/DSC07695_zps86480bfd.jpg.html" rel="nofollow">


-------------
Pozdrav iz Osijeka


Objavio: Leona31
Datum objave: 31 Svibanj 2013 u 06:34
Bas su vam lepi Digitalisi,Acer,sta je sa tvojim,ovo na vrhu je bas nesto neobicno?Wink

Evo malo i mojih

http://s1149.photobucket.com/user/gaga060/media/41.jpg.html" rel="nofollow">




-------------
Nije isto covek u pustinji
i pustinja u coveku


Objavio: Leona31
Datum objave: 31 Svibanj 2013 u 06:35
http://s1149.photobucket.com/user/gaga060/media/40.jpg.html" rel="nofollow">


http://s1149.photobucket.com/user/gaga060/media/39.jpg.html" rel="nofollow">


-------------
Nije isto covek u pustinji
i pustinja u coveku


Objavio: acer69
Datum objave: 31 Svibanj 2013 u 10:35
Leona31, imam ih više i kod svakog je cvijet na vrhu veći, a donji cvjetovi su manji.
Evo rozog mada je počeo ocvjetavati:
 
http://s1189.photobucket.com/user/acer1969/media/CAM00120_zpscac66df4.jpg. -


Objavio: Leona31
Datum objave: 02 Lipanj 2013 u 07:11
Da to sad vidim,i ovaj na vrhu,jel to neka mutacija biljke ili su bas sve kod tebe takve,jer kod mene se prosle godine desavalo sa Delfiniumom,jednogodisnjim,da je ceo plav samo jedan cvetic beo.Tako da mi deluje vrlo nteresantno.Big smileBig smile


-------------
Nije isto covek u pustinji
i pustinja u coveku


Objavio: acer69
Datum objave: 02 Lipanj 2013 u 13:42
Nisu mi svi isti.Mislim da nije mutacija, već je takva sorta.Sijala sam tri različita sjemena pod nazivom Digitalis pa sam dobila i ovakve.Sjeme je poklon i samo je pisalo Digitalis.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk