Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Bolesti i nametnici na ružama

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Ruže
Opis foruma: Sve o ružama
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1838
Datum ispisa: 29 Ožujak 2024 u 00:48
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Bolesti i nametnici na ružama
Objavio: MARKEZIT
Tema: Bolesti i nametnici na ružama
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 16:12
NA MOJIM RUŽAMA SU NEKE SITNE BIJELE BAJE KOJE ŠETAJU PO NEKOJ TANKOJ MREŽICI I IMA IH SVUDA ŠTA DA RADIM 



Odgovori:
Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 16:29

EVO BRZINSKIH SLIKA AKO POMOGNU DA RIJEŠIM PROBLEM


Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 16:30


Objavio: iris
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 17:02
u poljoljekarnu po insekticid .... to ti je najsigurnije rješenje

-------------


Objavio: SilveK
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 22:21
Imaš i sredstvo na bazi buhača, probala sam i upalilo je. Ne vidim dobro po slici, ali ako su bijele mušice to su ti štitasti moljci, da bi se spriječila njihova najezda bitno je brinuti o dobroj prozračenosti, a kao korisne životinjne protiv njih su pauci i osice najeznice, pomažu i žute ploče (folije).


Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 22:26
NEMA MI DRUGE ŠIRE SE NA DRUGO CVIJEĆE


Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 22:33
SILVE K ONE IZGLEDAJU KAO BIJELA UŠ A NA KARANFILIĆIMA SMEĆKASTE I SPORO GAMIŽU-ŠTA SU ŽUTE PLOĆE


Objavio: andrea01
Datum objave: 26 Lipanj 2008 u 00:05
Na žute ploče se lijepe insekti. Vjerujem da bi ti one pomogle, naravno ako su mušice!
Vjerujem da ih možeš nabaviti negdje u poljoprivrednoj apoteci, samo navedi da je za insekte! Wink


Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 26 Lipanj 2008 u 00:35
hvala andrea01Embarrassed


Objavio: SilveK
Datum objave: 26 Lipanj 2008 u 10:14
Ove godine je stvarno ludnica s ušima. Bubamare su im prirodni neprijatelji, ali kod ovakve najezde trebaš neko sredstvo. Preporučam (opet) sredstvo na bazi buhača jer se razgrađuje na svjetlu za 4 sata, tako da se ne moraš brinuti radi otrova nakon 4 sata.


Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 26 Lipanj 2008 u 15:40
SilveK kupila sam danas pa ću probat a uzela sam i žute ploće kako ste mi rekli. Javim ako šta bude išlo nabolje


Objavio: iris
Datum objave: 26 Lipanj 2008 u 15:48

ići će...samo budi nemilosrdna prema zloćincima Tongue



-------------


Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 26 Lipanj 2008 u 16:40
Rat tek poćinje a ko će dobit bitku to ćemo tek da vidimosmile41


Objavio: primorka
Datum objave: 08 Travanj 2009 u 23:15
Da ne otvaram novu temu, molim pomoć oko hrđe na ružama.
 
Otkinula sam listove na kojima se pojavila, ali mislim da bi je trebalo i pošpricati s nečim. Ali s čime?


Objavio: Triša
Datum objave: 09 Travanj 2009 u 09:10
Primorka ja sam lani kupila neki fungicid - ovo ne bi smjela biti reklama, ali zove se antracol WP 70 - između ostalog spominje se i rđa na ružama.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: primorka
Datum objave: 09 Travanj 2009 u 22:45
Hvala Triša!
 
Probat ću ga sutra kupiti.


Objavio: Kuštrica
Datum objave: 28 Travanj 2009 u 14:19
Primorka, db dan. Htjela sam ti dati savjet vezano za te uši na ružama. Ja imam sedamdesetak ruža čajevki i pri prvoj pojavi tih nametnika uzmi u bilo kojoj polj.apoteci/prodavaonici Sjeme d.o.o.  malu kesicu granula pod nazivom ACTARA. Zatim uzmi jednu plastičnu žličicu od espresso kave (koju dobiješ u kafićima) i nju ravnu uspi u praznu bocu sa raspršivačem, npr. od Arf-staklo, uglavnom da je prozirna, te dodaj 7 dcl vode. To malo promućkaj i onda nakon 10-ak minuta pošpricaj ruže odozgo, odozdo (ispod lišća), ali obično se uši skupljaju oko pupoljaka koji su tek krenuli. To radi popodne, sutradan, ili već drugi dan ruže su ti čiste. Nema drugog načina. Međutim, ja imam još jedan problem,  veći od ovoga. Pa ovom prilikom molim nekog ako zna neku učinkovitu metodu suzbijanja dosadnih zlatara (mislim da se zove i zlatna mara) ili gundeja. Naime, kako su moje ruže sve mirisne, unište mi ih zlatari, jer su stalno naglavačke u cvjetovima dok ih ne rasture. Vrlo kratko uživam u ljepoti cvijeta ruže jer ih oni "pobrste".Angry Eto lijep pozdrav od Lovorke i unaprijed hvala svima koji mi mogu dati savjet o tim nemanima. Još nisam naučila stavljati slike, a htjela bi vam ih pokazati. Pozdrav.Tongue Kuštrica


Objavio: josipa
Datum objave: 15 Svibanj 2009 u 18:07
Kod mene drugi problem, nešto ili neko mi buši pupove, i primjećujem neke crviće ili larve koji se zamotaju u list.


Objavio: rebula
Datum objave: 25 Svibanj 2009 u 10:45
  ja sm friška sa uzgojem ruža.kupila sam ih nekoliko u konzumu,čajevki i polianti,međutim jako slabo rastu.posadila sam ih u veliku rupu sa mješavinom humusa i pjeskovite zemlje,pognojila kokošjim gnojivom,redovito zaljevam,ali sve su jadne i male,,,molim za savjet..gdje da kupim nove ruže i kako da ih njegujem?hvala!


Objavio: Kuštrica
Datum objave: 25 Svibanj 2009 u 11:39
Josipa, db dan. Netko ili nešto što ti buši pupove su najvjerovatnije zelene gusjenice. Ja obično koristim ACTARU za njih i za lisne uši. A možeš probati i sa MOspilanom - to su sve insekticidi.
Pozdrav Kustrica Wink


Objavio: Kuštrica
Datum objave: 25 Svibanj 2009 u 11:46
Rebula pozdrav! Pa možda bi na ovo pitanje, zapravo tvoj problem mogao odgovoriti administrator, ali kako sam i ja počela kao neznalica a sada se ponosim svojim ružama, možda nekim iskustvom da ti pomognem. Zapravo, čini mi se da je kokošji gnjoj poprilično jak za ružu. Čak se ne preporuča ni za povrtne kulture ni voćke. Da, ukoliko se miješa sa stajskim, pa onda kokošji dođe u manjem omjeru. A ne znam kada si ih posadila (ovo ostalo je u redu), da li si ih orezala, prihranila malo. Hajde napiši nešto pa da znamo što se događa. Eto ja imam jedan veliki problem, koji mi nitko ne može riješiti, a to su zlatari (zlatne mare). Izgleda da im ne mogu stati na kraj. Sve što procvjeta - proždruAngry. Užas - prizor je užas. Jedino rješenje je da porežem svaki pupoljak pa s njim u vazu, jer rađe u vazu nego njima u želudac. Pozdrav, KuštricaTongue


Objavio: rebula
Datum objave: 25 Svibanj 2009 u 12:29
sve sam ruže posadila u zadnje dvije godine.,u zrinjevcu sam kupila razvijene biljke u cvatu,a u konzumu sadnice.najbolje su mi dvije penjačice koje sam kao sadnice kupila u jednoj poljoapoteci porijeklom od nekog agro proizvođača iz vojvodine.uglavnom ove iz konzuma su najjadnije.inače je kod mene tlo dosta teško,glinasto,,no popravljam ga  humusom i donosim sa livade zemlju koja ima dosta pijeska,pa mješam.slijedim i upute bio vrtlara,tj kombiniram ruže sa lavandom,kadificama i nevenima,a upravo mi je u pripremi koprivino tekuće gnojivo,pa ću ih prihraniti, a kakav će rezultat biti bumo vidli,rekli su sljepci. 


Objavio: rebula
Datum objave: 25 Svibanj 2009 u 12:48
kuštrica,za ove  zlatne mare što jedu tvoje ruže nisam nikad čula..jesu li to iste bube zlatice što jedu krumirovu ciminu? 


Objavio: Kuštrica
Datum objave: 25 Svibanj 2009 u 13:06
Dobro Rebula, a kaži da li si ih orezivala. Ja imam sve čajevke a svega 4-5 floribunda. Čajevke režem dosta nisko, kako bi mi dale lijepi i jaki izdanak. Također uklanjam sve male pupoljke da bi dale 1 ili dva velika cvijeta.  Da ne bi puno filozofirala - dobro da imaš nekog tko će te savjetovati. A ti svakako budi strpljiva - tvoje strpljenje i volja da ih njeguješ - budi sigurna one će nagraditi svojom ljepotom. A kad si već spomenula Konzum- ja sam isto kupovala kod njih neke čajevke, Charlie, Pariser, Passion-i zaista su izvrsne. A inače su ove ostale - Holandske i Mađarske, Topalović (Vojvodina).
Još nisam ni jednu sliku stavila, - ne usudim se zbog neznanja. Nesigurna sam Cry. A tako bi htjela pokazati ruže. Pozdrav Kuštrica


Objavio: Kuštrica
Datum objave: 25 Svibanj 2009 u 13:21
Rebula, preskočila sam poruku-pitanje.
Zlatne mare nisu te zlatice što jedu krompirov list- već su to kornjaši - zlatari zeleno-sjajne boje, a društvo im prave još i manji crnji kornjaši sa bijelim točkicama.


Objavio: rebula
Datum objave: 25 Svibanj 2009 u 13:24

kuštrica,orezivala sam ruže,ali ne drastično kao ti..pročitala sam negdje da se mlade ruže ne smiju prejako orezati jer se onda dvostruko muče,da ojačaju korijen i da razviju izdanke...tako da se nisam usudila 



Objavio: Kuštrica
Datum objave: 25 Svibanj 2009 u 14:03
Rebula, ja ništa, ma zaista ništa nisam znala oko ruža-sve sam čitala iz literature i na internetu, i čitala ovako forume. Ali sam morala početi primjenjivati to sve. I zaista je to tako. Čajevke se jače orezuju nego floribunde i penjačice. Zapravo svaka ima svoj način orezivanja. Čajevke su inače snažne ruže, pa ja želim da kad udre vegetacija, da ne ide puno u visinu, već da ju ograničim u visinu, a u cvijetu na veličinu. I Kad ih režem kad ocvjetaju,(bolje reći kad mi ih proždru zlatari), režem ih na 3 nivou odmah iznad lista, gdje se nazire novi izdanak. Jer jako brzo rastu. Eto Rebulice, ako sam ti pomogla super. Tongue Pozdrav. KUštrica 


Objavio: rebula
Datum objave: 26 Svibanj 2009 u 10:42

kuštrica,hvala ti na odgovoru,naravno da si mi pomogla,svaka informacija je od koristiBig%20smile



Objavio: mimar
Datum objave: 27 Svibanj 2009 u 22:09
Originalno poslano od člana Kuštrica Kuštrica napisao:


 Eto ja imam jedan veliki problem, koji mi nitko ne može riješiti, a to su zlatari (zlatne mare). Izgleda da im ne mogu stati na kraj. Sve što procvjeta - proždruAngry. Užas - prizor je užas. Jedino rješenje je da porežem svaki pupoljak pa s njim u vazu, jer rađe u vazu nego njima u želudac. Pozdrav, KuštricaTongue

Pokusaj da nabavis Mospilan, ja sam tako spasila svojih hiljadu pupoljaka.
Naravno pre toga sam svasta pokusavala sa slabijim insekticidima i fungicidima (Talstar i dr.) ali bezuspesno.


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Kuštrica
Datum objave: 28 Svibanj 2009 u 07:52
Db jutro Mimar!  Hvala ti na savjetu za Mospilan. Imam Mospilan, obično ih tretiram Acatrom za insekte poput lisnih ušiju, minera, gusjenica itd. Reci, da li Mospilan tako učinkovit da spriječi "slijetanje" zlatnih mara. Jer njih treba nešto odbiti da se približe cvijetu i pupu. Zato svi kažu - mehanički ih eliminiraj. Stavljala sam i PVC čaše (bijele) napunjene vodom, jer ih navodono privlači i svjetla boja - ni jedan nije "zaronio" dok ga ja nisam "zaronila"Cry, a prethodno ga ulovila. Eto. Pa te molim da mi kažeš da li si vidjela da zaobilazi pupopljak,Angry nakon što si poprskala.
Hvala Mimar i pozdrav, Kuštrica Clap


Objavio: mimar
Datum objave: 28 Svibanj 2009 u 08:15
Kustrice, nisam primetila bas da zaobilazi ali ih vise nema na ruzama. Iskrena da budem, nerado sam upotrebila Mospilan, bas je OTROV, ali kada  mi je stotinak pupoljaka uvenulo  Shocked (procitah i da jos neko ima taj problem, venu pupoljci a listovi su ok), nije mi bilo druge, nego prskalicu i u akciju Angry. Samo treba biti oprezan, ja sam u besu zaboravila da zastitim ruke i stavim neku gazu na usta pa sam i sama uvece imala problem (naravno, nisam sacekala da mi brat donese veliku prskalicu koja se koristi za voce, vec sam 100 ruza uzduz i popreko fajtala sa onom rucnom od 2 l Smile). Ruze se napile Mospilana, ja par litara mleka, sada smo OK Wink.

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Kuštrica
Datum objave: 28 Svibanj 2009 u 09:30
Jesus, Mimar, pa baš ste se dobro napile.Confused Malo se šalim, nemoj se uvrijediti. Sutra idem u moj ružićnjak i voćnjak i povrtnjak. Pa ću upotrijebiti Mospilan. I samo te molim da mi napišeš, koji omjer si stavljala vode i praha. Da se vratim na još jednu stvar. Zlatne mare imaju najezdu jedan period, a onda ih više nema nakon toga do slijedeće godine. Tako da sada kad se naždru, odu. I tako se mi družimo već 4 -5 godina. Ouch I sve te godine, gule mi živce, stvaraju mi takvu napetost. Isto kao i stavljanje slika. Htjela sam jučer staviti slike da pošaljem - ma uzalud. Toliko je to komplicirano. Trista botuna treba stisnut da bi se odabralo, uplodalo, spremiloo........ Na drugim forumima je to ipak dosta jednostavnije. Ili sam, priznajem, ja živac, pa odustajem.
Eto pa ako ti znaš ili netko da ima neki jednostavniji način da iz svog kompjutera stavim sliku na forum, bila bi mu zahvalna. Već sam čitala onih 20-ak stranica na ovom forumu "Kako staviti slike"...... jednostavno ne razumijem. AngryConfused Pozdrav, Kuštrica


Objavio: mimar
Datum objave: 28 Svibanj 2009 u 11:35
E da , bilo je veselo LOL, kad razmislim bolje da smo gajbu piva popili (bube, ruze i ja Wink), pa  svi zajedno pevali do zore LOLLOLLOL!
Stavila sam kesicu na 10l, tako su mi rekli, sad mozda je to prejako al ucinak je bio efektan Smile.
Te bubetine i mene nerviraju, jedu mi i irise, ali se javljaju samo u prolece, posle krenu drugi napasnici Angry.
Lako je postaviti slike, samo dok udjes u fazon, ja koristim Photobucket, nekako mi je najlaksi. Ono, jest da treba stisnuti Wink dosta toga , al kad vidis sliku i znas da je i drugi vide, ne bude ti tesko Big%20smile.
Hajde, javi ako ne uspes, poslacu ti detaljno uputstvo na pp .


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Kuštrica
Datum objave: 28 Svibanj 2009 u 12:11
Ne uspjevam i što više pokušavam - nerviram se. Angry Ako imaš želje - molim pomoć, ako ne onda ništa. Hvala što si ponudila pomoć. Kustrica 


Objavio: Kuštrica
Datum objave: 25 Rujan 2009 u 12:19
Biba, ruža je prekrasna.Clap Kad naučim stavljati slike (pokušala par puta i odustala sam - živac sam!Angry), podijelit ću s vama isto tako lijepe slike. Molim te da mi kažeš recept protiv zlatnih mara - tzv. zlatara. To su oni zeleni kornjaši koji su zlatno zelene boje. Potamane mi ruže na način da se uglave u cvijet i pup, i dok ju ne unište do kraja ne odustaju. Cry  Obično navale kad one najljepše potjeraju i "Ubijaju ih" sve do 9 mjeseca. Evo sada ih nema. A do tada trčem za njima smile51 i hvatam ih.
Bila bi zahvalna tebi ili bilo kome, tko zna kako ih se riješiti. VOlim životinje sve, ali ove su prešle prag moje tolerancije.
Pozdrav, Kuštrica


Objavio: azram
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 23:00
Molim za pomoć!

Imam ružu penjačicu roza boje staru 2 godine i jedna grana je negdje na srediti crna ali ne cijela nego jedan dio, zanima me što bi to bilo? Da li je to bolest ili? Da li to trebam odrzati?


Objavio: lilie
Datum objave: 20 Ožujak 2010 u 21:59
Imam ružu penjačicu, crvene boje. Ne znam točno koliko je godina. Imam je dosta dugo. Kada joj se pupe počnu otvarati oni uvenu tako da se nikada ne rascvjetaju.
Šta da radim s njom? smile226


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: rose
Datum objave: 21 Ožujak 2010 u 01:14
azram taj crni dio grane slobodno odreži,zna se dogodit i meni da mi jedan dio grane bude tako crn.
lilie,nazalost isto mi se to događalo. dali uvene  lišće  i stabljika ili samo pup odozgo prema dole?
ja bi svoje tad znala pognojit sa gnojivom za ruze planetela.

uzrok odumiranja mladih pupova moze biti sljedece:oštećenja od hladnoće,natopljenost tla vodom,pepelnica,crna pjegavost ili rak pri osnovi stabljike.

uobičajeni uzrok je nedostatak kalija,kalcija,fosfora,bora.ako je problem odumiranje mladica tad je potrebno proljetno prihranjivanje. odrezati sve zahvaćene mladice uz pup  ispod odumrlog područja.

izvadak iz knjige D.G.Hessayon,Ruže.




-------------
http://tininkreativnikutak.blogspot.com/ - Moj Blog



Objavio: lilie
Datum objave: 21 Ožujak 2010 u 23:09
rose kod moje ruže su grane zdrave i lišće, pup se lijepo zametne i počne rastvarati a onda se samo osuši.
Probat ću sa prihranom pa ću vidjeti. Hvala na odgovoru


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: Luxor
Datum objave: 29 Kolovoz 2010 u 19:54
moj deda ima u vrtu jednu ružu koja ima nekakvu bolest i više ne zna na koj nacin bi ju spasio... zamolio me dal mu ja mogu nekako na netu potraziti neki savjet, pa evo saljem ovdje slike, ako netko zna sto bi moglo pomoc da se ta ruza spasi... slike ruze se nalaze na linku ispod...

http://img245.imageshack.us/g/bolrua001.jpg/

hvala u naprijed na svim odgovorima


Objavio: Dalmatinka
Datum objave: 30 Kolovoz 2010 u 13:40
Mislim da je u tvom slučaju peronospora.
 
a evo i o ostalim bolestima ruže
 
Ruža je kao malo koja vrsta ukrasnog bilja napadana tako velikim brojem štetnih organizama da mnogi vlasnici koji ih posade ako ne planiraju mjere zaštite već krajem kolovoza često budu razočarani njihovim izgledom. Od početka mjeseca svibnja potrebno je barem dvaput mjesečno provoditi mjere zaštite protiv različitih uzročnika bolesti (crna pjegavost, pepelnica, hrđa, plamenjača, siva plijesan), grinja (crveni pauk) i štetnih kukaca (lisne i štitaste uši, ružine osice i drugi). Ovisno o načinu i regiji uzgoja ruža (na otvorenom ili zaštićenom prostoru, kontinentalno ili mediteransko područje) pojava štetnih organizama ruža njihova je vrlo različita. Biljne su bolesti ruža značajno štetnije od štetnih organizama životinjskog podrijetla, a godišnji meteorološki uvjeti najviše utječu na njihovu pojavu.

Tijekom vlažnijih godina najvažnije štete na ružama uzrokuje zvjezdasta plijesan lišća (Marsonina rosae). Jednom kad se pojavi, teško se suzbija, a još teže iskorjenjuje. Kod uzgoja ruža na otvorenom ova je bolest često prisutna, dok u zaštićenim prostorima predstavlja mali problem. Zvjezdasta pjegavost se lako prepoznaje jer na gornjoj strani lišća nastaju crne ili tamnosmeđe okruglaste pjege promjera 2-12 mm. Neravnog su ruba što im daje zvjezdasti izgled, a najprije je napadnuto donje lišće ruža. Ako su pjege manje, najčešće ih je puno na zaraženom lišću, dok su velike pjege promjera barem 1 cm malobrojne. Uzročnik bolesti luči plinovit biljni hormon starenja (etilen), pa zato napadnuto lišće žuti i otpada.

Gljivica prezimi na zaraženim biljnim organima, a za sam su početak i širenje nephodne oborine koje uvjetuju vlaženje lišća najmanje 7-12 sati, uz optimalne temperature 19-20°C (uvjeti za zarazu). Ukoliko se ne provode nikakve mjere kemijske zaštite, prijevremena defolijacija i regeneracija lišća može oslabiti ruže do te mjere da su bitno osjetljivije na zimska smrzavanja, uz manju cvatnju naredne godine.

Samo jedno tretiranje ne rješava problem zvjezdaste pjegavosti ruža. Broj i razmak između pojedinih aplikacija navedenim pripravcima određuju količina i raspored oborina, odnosno osjetljivost ruža i potencijal (pojava) bolesti.

U vrlo povoljnim uvjetima za razvoj bolesti zaštita je potrebna svakih 10-14 dana. Donedavno je najučinkovitija bila primjena jednog površinskog organskog fungicida iz skupine ditiokarbamata (npr. dopuštenje u našoj zemlji ima propineb), a često se još koriste mankozeb i metiram) + jedan sustavni pripravaka iz IBE skupine (u našoj zemlji dopuštenje imaju bitertanol, miklobutanil, fenarimol i triforin, a često se koristi još tebukonazol i penkonazol).

U novije su vrijeme na zvjezdastu plijesan (ali također na pepelnicu, hrđu i plamenjaču) vrlo djelotvorne djelatne tvari iz skupine strobilurina (azoksistrobin, krezoksim-metil, trifloksistrobin, piraklostrobin). Na tržištu dolaze pojedinačno ili kombinaciji s drugim djelatnim tvarima, a moguće ih je miješati s površinskim ditiokarbamatima, odnosno ako se već pojavljuju znakovi bolesti s nekim pripravkom iz IBE-skupine.

Pepelnica ruže (Sphaerotheca pannosa var. rosae) najčešća je bolest ruža, dominantna u mediteranskom uzgojnom području, odnosno u suhim i toplim razdobljima s povišenom vlagom zraka. Jednako se javlja pri uzgoju ruža u zaštićenom i otvorenom prostoru. Raspoznaje se po razvoju sivo-bijele prevlake na gornjoj strani lišća. Bolest se vrlo brzo proširi za dana s temperaturama višim od 25°C, uz relativnu vlažnost 40-70 %. U tom slučaju dolazi do uvijanja i sušenja lišća, a pepelnica može napasti peteljku lista, izboj ili cvijet ruže (lapove i latice).

Kod sorata s crvenim laticama lakše se uočava rahla pepeljaste prevlaka eliptična oblika nego na hibridima s bijelim cvjetovima. Pri suzbijanju koristiti pripravke.
Hrđa (Phragmidium mucronatum) kod nekih sorata ruža može uzrokovati defolijaciju ili potpun gubitak lišća. Simptomi su uglavnom vidljivi na lišće, makar mogu biti napadnuti i drugi zeleni dijelovi ruža. Obično u rano proljeće s donje strane lišće nastaju malo uzdignuta mjesta narančaste boje (sorusi), dok se na licu zaraženog tkiva pojavljuju žućkaste ili smeđe pjege. Prema kraju vegetacije narančasti sorusi postaju gotovo crni, odnosno nastaje zimska forma bolesti priprema na prezimljenje (teliospore). Uz dovoljno vlage (vlaženje osjetljivog tkiva barem 4 sata) optimalna temperatura za razvoj hrđe je 18-21oC. Neki pripravci djelotvorni na pepelnicu i zvjezdastu plijesan uspješno suzbijaju i hrđe. Pri suzbijanju koristiti pripravke.


Siva plijesan
(Botrytis cinerea) je općeraširena bolest koja se jačim intenzitetom javlja u vlažnijim i hladnijim godinama i zaštićenim sustavima uzgoja u kojima se duže zadržava vlaga. Simptomi se uglavnom javljaju na cvjetovima u obliku plijesni s tipičnom prevlakom sive boje. Usmjereno se suzbija samo u tržnoj proizvodnji ruža. Suzbija se primjenom specifičnih botriticida, a u okućnicama je najbolje ranije bilo koristiti kombinaciju tebukonazola & diklofluanida (Folicur-E WP 50), odnosno danas na tržištu imamo kombinaciju trifloksistrobina & cimoksanila (Éclair WG).

Plamenjača ruže (Peronospora sparsa) nije česta bolest, ali se ponekad pojavljuje u jačem intenzitetu. Promjene nastaju najčešće na lišću gdje dijelovi lista između glavnih žila zadržavaju zelenu boju, dok ostali dio tkiva poprima različite nijanse žute boje. Nakon nekog vremena lišće otpada. Do razvoja plamenjače ne dolazi kada je relativna vlažnost zraka niža od 85 %, niti kada su temperature ispod 5oC ili više od 26oC. Pripravci iz skupine ditiokarbamata (npr. propineb) i strobilurini (azoksistrobin, krezoksim-metil, trifloksistrobin, piraklostrobin) su također djelotvorni na plamenjaču hrđa.

Ružina uš (Macrosiphum rosae) ubraja se među veće vrste lisnih uši. Proširena je svuda, a uzgajivači ruža obično početkom svibnja primjećuju brojne nježne kukce na mladim i nježnim izbojima. Velike su svega 1,6-3,3 mm, svijetlozelene boje s tek naznačenim tamnijim pigmentima na kraju proširenog dijela tijela. Oblici koji se razvijaju iz zimskih jaja nemaju krila i neuobičajeno brzo se množe. Sišu biljne sokove, a višak biljnih šećera izlučuju u obliku slatkaste tekućine koju posjećuju mravi. Time uzrokuju dvojaku štetu: "krađom" biljnih sokova bitno zaustavljaju porast cvjetnih izboja ruža, a lučenjem viška slatkaste tekućine pogoduju razvoju gljivica čađavica, čime umanjuju estetski izgled ruža. Vrsta prezimi kao zimsko jaje na Rosa vrstama, a tijekom lipnja obično se pojavljuju krilati oblici koji se "sele" na različite trave (žitarice, kukuruz). Razvoju i umnažanju ružine uši pogoduju povišene temperature i relativna vlažnost zraka. Ruže valja redovito štititi protiv lisnih uši jer mogu spriječiti ili nagrditi razvoj cvjetnih pupova. Mogu se koristiti sistemični karbamati (npr. Pirimor 25 WG = 0,12%), neonikotinoidi (Confidor ili Magnum ili Boxer ili Rapid 200 SL = 0,04%, Actara 25 WG = 0,03%, Mospilan SP = 0,035%), organofosfati (Actellic 50 EC = 0,1% i dr.) ili sintetski piretroidi (npr. Beta-Baythroid EC = 0,05% i dr.).

Lipanjsko sušenje cvjetnih izboja mogu uzrokovati ružine osice. Ta razliku od brojnih vrsta štetnih osica u voćarstvu (npr. kruškine, šljivine, jabučne) koje se pojavljuju već u travnju, ružine osice počinju letjeti tek mjesec dana kasnije. Ženke odlažu jaja ispod cvjetnog pupa. Leglicom urežu tkivo izboja i odlože 16-20 jaja. Nakon desetak dana razviju se ličinke, koje narastu do 2 cm, odlaze na lišće i izgrizaju ga. Većina insekticida navedenih kod suzbijanja ružine uši daju zaštitu protiv osice.

Napad crvenog pauka (Panonychus ulmi) prepoznaje se po žućkastom lišću i brojnim sitnim, pokretnim, narančasto-crvenim grinjama. Suzbija se uglavnom u tržnoj proizvodnji ruža primjenom akaricida (npr. Acarstin 600 SC, Demitan, Envidor SC) ili istim pripravcima koji istovremeno smanjuju populaciju kalifornijskog tripsa (npr. Vertimec EC).

Iz opisanog je vidljivo da ruže napada veći broj bolesti i štetnika. Važno je prepoznati njihov napad i odabrati dovoljno djelotvorne pripravke te se pridržavati priloženih uputa o primjeni i zaštiti u radu.



Objavio: Bastet
Datum objave: 31 Kolovoz 2010 u 00:52
Može pomoć, imam doma ruže kupljene u Konzumu.
Prije su bile lijepe, šarenih i jarkih boja, no onda su odjednom pupoljci počeli venuti i sušiti se. Trenutno su ostale samo tanke zelene stabiljke, no ipak se jedna oporavlja. Može li mi tko možda objasniti zašto mi se ruže tako dure i kako da opet počnu cvasti jer inače nemam sreće sa ružamaMouse


Objavio: administrator
Datum objave: 31 Kolovoz 2010 u 16:04
dali je ruža posađena u zemlju ili je još u teglici???
 
a ovako na brzinu.... nije cesto da se biljke kupljenje u supermarketima suše. jer dođu iz idealnih uvjeta u trgovine i tamo budu u ne adekvatnim uvjetima za biljke i to ih dosta puta unisti.


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: sunceeee
Datum objave: 21 Rujan 2010 u 20:56
Dalmatinka svaka čast, vrlo opširno sve opisano! Ruže je najbolje svaki tjedan špricati radi preventive, kao i ostalo cvijeće koje vole nametnici i koje je sklono bolestima. Najbolje izmiješati nešto protiv gamadi te nešto protiv boleština uz dodatak nekog sredstva za bolje prijanjanje.Tongue

-------------
Nemoj da te život inpresionira, inpresioniraj ti njega!   Život je san - učini ga stvarnim! (Majka Tereza)


Objavio: Cvijetoholičar
Datum objave: 27 Rujan 2010 u 13:56
Sretno dedi, i svaka čast Dalmatnika.


Objavio: lilie
Datum objave: 27 Rujan 2010 u 22:36
Dalmatinka lijepo si opisala ove bolesti ruža.
Moje ruže su isto bolesne ali ovi opisi se odnose najviše na bolesti lišća kod ruža.
Mojim ružama su cijele grane pobijelile i suše se a ne znam kako im pomoći.
Stavljam par slika ako se šta bude vidjelo jer su dosta mutne.
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/bolesna_ruza/16381.aspx">   http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/orhideje/bolesna_ruza/16380.aspx">


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: waterlily
Datum objave: 27 Rujan 2010 u 22:38
To je po meni pepelnica.smile43
Ili Siva plijesan (Botrytis cinerea)  Confused


Objavio: rose
Datum objave: 27 Rujan 2010 u 22:48
pepelnica je drugačija,ovo je po meni crna pjegavost. i meni su ruže isto ove godine bolesne,nema sta ih nije napalo,tako da cu morat uzet nesto sto je za vise nametnika

-------------
http://tininkreativnikutak.blogspot.com/ - Moj Blog



Objavio: waterlily
Datum objave: 28 Rujan 2010 u 06:52
To je sve zbog ove silne vlage i kiše.


Objavio: smrcko
Datum objave: 28 Rujan 2010 u 18:17
Već sam kod Lili napisala da moje ruže nisu toliko oboljele, možda neka mala promjena sitna na lišću ( a i jesen je).

Posađene su na najposnijoj pjeskovitoj ledini. Dodavala sam konjske i pileće brikete, ureu 7 ( florin 7) i što je najvažnije mislim da ih je ojačala grka sol za četinjače. Taj savjet sam vidjela na nekom filmiću iz velikig engleskih vrtlarskih centara.Smile Šaka se pospe oko biljke. Ukopavam im koru od bananaSmile


Objavio: smrcko
Datum objave: 28 Rujan 2010 u 18:21
Evo pa pogledajte moje ružiceTongue. U tom dijelu su najveće oborine u Hrvatskoj, vjetar brije i kosti, nenormalni skokovi temperature, katastrofa, sve smrzne do dna na ružama zimi....
Puno biljaka je zahvatila i plamenjača i pepelnica tikvice, asteri, pomidori, ali ruže su predivne ( bar meni)Wink
forum_posts.asp?TID=4759&PN=56 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=4759&PN=56  


Objavio: rose
Datum objave: 28 Rujan 2010 u 21:08
auf,tebi je stvarno zahvatilo ruze. čim ih prskas?

-------------
http://tininkreativnikutak.blogspot.com/ - Moj Blog



Objavio: smrcko
Datum objave: 28 Rujan 2010 u 21:48
Originalno poslano od člana rose rose napisao:

auf,tebi je stvarno zahvatilo ruze. čim ih prskas?


Ne znam je si meni ovo napisala, iza mog je posta?

Moje ruže su zdrave da zdravije ne mogu biti, ničim ih ne špricam. To su ti kišne kapi i nove grane ruža koje su svjetlije crveno-roskaste. Na jednoj se samo vide točkice, ali to je nedostatak željeza ili nečeg slično.

Mislim da su gorka sol i ova đubriva, napravili da se listovi sijaju i kao da su sprejani sprejem za cvijeće.

U nedelju sam ih okopavala i nagratala, svakih pet minuta sam stajala po pet minuta i divila se kao su prekrasne u tom svom korovu koji ih je nadrastaoLOL

Inače gorka sol ili magnezijev sulfat se dodaje cvijeću ( jednako kao i željezo)kod promjena na lišću i ojačavanje lišća i biljke ( kamelije i drugo cvijeće), kod četinjača  sprečava smeđu trulež.Embarrassed

Takođe čempresić mi je lijepo se oporavio od nje, dodala sam to i clematisima i svim biljkama koje su tipa tekoma, lonicera....





Objavio: rose
Datum objave: 28 Rujan 2010 u 22:44
meni je ruze ovo ljeto napalo sve sto se moglo da ih napadne,tako da cu morat uzet nesto i za pepelnicu,lisne uši,hrđu i crnu pjegavost.

-------------
http://tininkreativnikutak.blogspot.com/ - Moj Blog



Objavio: smrcko
Datum objave: 12 Prosinac 2010 u 21:17
Brojne bolesti i štetnici ružaEmbarrassed

http://www.agroklub.com/hortikultura/zastita-bilja-ruze/1178/ - http://www.agroklub.com/hortikultura/zastita-bilja-ruze/1178/

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Klimatis
Datum objave: 28 Veljača 2011 u 12:15
Mi smo se počeli ozbiljno baviti problemom ruža prije 3-4 godine i imamo dobre rezultate.

Što se tiče nametnika , sve su lijepo opisali forumaši prije. A što se tiće hrđe, crne pjegavosti i sličnih zaraznih bolesti mi smo provodili tretmane raznih vrsta i na kraju smo našli dobitnu formulu kako  ih suzbiti u što većoj mjeri .

Razgovarali smo čak sa jednim od naših najvećih uzgajača ruža i po njegovom mišljenju bez špricanja i muke nema zdravih ruža.

Od proljeća pa do ljeta svakih 3 tjedna špricanje: jedanput kontaktnim sredstvom (mi koristimo) Polyram, a drugi put Sistemik sredstvom(mi koristimo Baycor). A po ljeti kad je jako sparno samo bakar.
 Naravno to špricanje ovisi o vremenu, količini zaraženih ruža i njihovom stanju.
 Zaraženo lišće i granje odstraniti obavezno i baciti u smeće ili zapaliti da bi se suzbilo i spriječilo širenje bolesti.

Ako treba imam odličnu tablicu u kojem su popisani i objašnjeni svi preparati.
 
 
 
 




Objavio: antonija
Datum objave: 20 Travanj 2011 u 09:00
molim pomoć, zna li neko šta mi se događa sa ovom ružom
 
http://img195.imageshack.us/i/mojecvijee033.jpg/">
http://img851.imageshack.us/i/mojecvijee034.jpg/">
 


-------------
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.



Objavio: LeoNata
Datum objave: 27 Travanj 2011 u 01:31
molim vas ako netko zna što je zahvatilo ovu mini ružu (u takvom sam je stanju dobila) i lišće jedne ruže.
hvala vam

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/bolest_mini_ruza/24630.aspx">

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/bolest_ruza/24629.aspx">

Na listovima mini ruže su neke smeđe flekice, a na lišću ove druge nema nikakvih flekica ni bubica, već je samo list kao nabran. I pitanje- sa čime je najbolje preventivno tretirati ruže (svi o tome pričaju) i kako često? Ja ih nemam puno, ali su mi drage i sačuvala bih ih što duže.

pozdrav!


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 27 Travanj 2011 u 11:13
Originalno poslano od člana Klimatis Klimatis napisao:

Mi smo se počeli ozbiljno baviti problemom ruža prije 3-4 godine i imamo dobre rezultate.
.......
Ako treba imam odličnu tablicu u kojem su popisani i objašnjeni svi preparati.
 


Imam dosta ruža pa i dosta problema sa njima, pogotovo jer se nalaze u blizini šume. Jako me interesira kako i sa čime ti provodiš zaštitu ruža pa te molim objavi nam tablicu i upute.




Objavio: Klimatis
Datum objave: 02 Svibanj 2011 u 22:00
http://www.virag-roses.hr/pdf/Tablica.pdf

Ovo je jedna lijepa tablica preparata. Prvo kontaktnim otrovima, pa sistemicima, i bakar u ljeto.

Svaka 3 tjedna špricanje, s time da treba zaražene grane rezati i ukloniti. Mi smo ih palili. Također pojedinačno trganje i čupanje zaraženih listova.

Radikalno sam orezala sve ruže najesen, i evo već prvi put špricala. kakve su bile prije 3 godine, ajme. Jer ima dosta vlage u vrtu. Malčiranje  poželjno.

Sad nam onaj ružin pikac napada ruže, pa ću slijedeći put dodat confidora u otopinu.

Ne kažem da će se suzbiti 100% ali naočigled je bolje.
Koristila sam Baycor, Polyram, Captan i Folicur.


-------------
Neka se sve zeleni


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 02 Svibanj 2011 u 22:03
Te tablice se i ja manje više pridržavam,ruže na žalost bez kemije nemaju šanse da opstanu.


Objavio: Klimatis
Datum objave: 05 Svibanj 2011 u 09:47
Tako je Mali Kaktus. Bez kemije 0 bodova, osim ako su na nekom idealnom mjestu i klimi.

-------------
Neka se sve zeleni


Objavio: emka
Datum objave: 09 Svibanj 2011 u 09:23
Molim pomoć, naime kužim što su uši na ružama, ali me zanima što bi moglo biti kada je tu i tamo lišće pojedeno (rupičasto ili fali pola lista)a negdje bude kao pjena od pljuvačke. Ne znam kako bih to inače opisala. Nova sam i molim pomoć čime da to suzbijem. Hvala puno. Čime je najbolje špricati.


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 09 Svibanj 2011 u 11:54
Gusjenice vole jesti listove ruža,prouči tablicu koju je Klimatis preporučio,naći ćeš sve što te zanima.


Objavio: lorica10
Datum objave: 29 Lipanj 2011 u 20:47
pozdrav evo šaljem vam slike svojih bolesnih ruža pa ak mi netko može pomoć kak da ih spasim, špricala sam ih prije 2 tj. protiv pepelnice

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/slika2/29188.aspx">
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/bolesne_ruze/29187.aspx">
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/ruza3/29189.aspx">
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/ruza4/29190.aspx">


Objavio: smrcko
Datum objave: 29 Lipanj 2011 u 21:34
Lorica evo što bi ja na tvom mjestu napravila.

Prvenstveno sve oboljele listove i dijelove biljke bi uklonila (to zapali ili baciti u kontejner, nikako zadržavati u vrtu zaraza prelazi u tlo).

Ponovo pošpricala sretstvom protiv pljesni.
Zalila tekućim đubrivom ili ukopala oko ruže da se rastapa kod zaljevanja, to bi trebalo podići imunitet biljke.

Pojačavanju listova pomaže i gorka sol za četinare ( magnezijev sulfat - koji se dodaje kao prihrana za četinjare )
Ukopavaj i ostatke banana i smrvljene ljuske jaja oko ruža.

Meni je čak palo na pamet da korodirano željezo ukopam blizu biljaka, primjećujem da kopriva raster na takvim smetljištima.

Sve ovo bi trebalo ojačati biljku.

Meni se pojavila bijela pljesan na listovima jer su mi bile neke biljke oko ruža i sve je bilo pregusto, nisam špricala kemijom ali sam izvadila smetajuće biljke i ovo sve odozgo napravila.Smile


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: lorica10
Datum objave: 29 Lipanj 2011 u 22:40
hvala na savjetu, sutra ću ove sve odrezati, kupit ova nabrojena sredstva, i javit rezultate...


Objavio: rosa2
Datum objave: 30 Lipanj 2011 u 19:08
lorice ove godine se to nazalost svima događa ja svoje redovito špricam al se također javljaju hrđa i pepelnica ,a to je sve zbog ovog vremena i velike vlage koja se stvara u zraku ,a nazalost protiv toga nemozemo na nama je samo da im pomognemo onoliko koliko najvise mozemo da se cim prije oporave trganjem zarazenih listova i prihranjivanjem koje bi sad bilo obavezno obaviti u sedmom mjesecu.

-------------
cvijet za cvijet=buket


Objavio: lorica10
Datum objave: 30 Lipanj 2011 u 19:36
kupila sam neko sredstvo za prihranjivanje, i odrezala one ružne listove, pa ćemo vidjeti...



Objavio: Maminga
Datum objave: 06 Veljača 2012 u 12:02
Ruže mi kroz cijelu godinu napadnu neke uši, lišće dobije crne pjege i otpada. Katastrofa! S čim da ih zaštitim, kada da počnem? Pomozite vi koji imate iskustva, hvala


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 06 Veljača 2012 u 12:24
Originalno poslano od člana Maminga Maminga napisao:

Ruže mi kroz cijelu godinu napadnu neke uši, lišće dobije crne pjege i otpada. Katastrofa! S čim da ih zaštitim, kada da počnem? Pomozite vi koji imate iskustva, hvala
Pročitaj cijelu ovu temu i mislim da ćeš naći odgovore!

-------------
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.


Objavio: Carol
Datum objave: 07 Veljača 2012 u 17:38
Ja se kod kupovine ruza rukovodim prvenstveno time kolko su otporne na razne bolesti, ali ih i ja svejedno tretiram i kemikalijama. Ne tolko cesto, kolko bi trebalo, ali ipak.... One su KRALJICE, pa ih se dosta treba paziti i maziti.
Kad na proljece potjeraju listice, dok su jos crvenkasti, pocinjem ih spricati sa Mega greenom ili Fitolife-om. To su pripravci na bazi minerala i biljke sticu otpornost.

-------------
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..


Objavio: kamenjar
Datum objave: 12 Travanj 2012 u 22:33
smile157ja  sam trebala vec prosli tjedan pocet spricat ,al sam mislila rano je jos,,a evo danas imam sta i viidit ,fleke po listovima..bila sam vise nego iznenenađena jer jos prije 3 dana su bile u redu....sad neznam dal jos uvjek vrijede kontaktna sredstva ili vec moram krenit sa sistematicnim jer vec su zarazene ...

-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: keko
Datum objave: 21 Svibanj 2012 u 00:13
ja imam ruže tek godinu ipo,samo par komada različitih boja, fala bože bez ikakvih bolesti a ove godine, samo imam par izgriženih listova, a procvijetale su mi lijepo... jako sam zadovoljan


Objavio: Silvy
Datum objave: 21 Svibanj 2012 u 01:01
Originalno poslano od člana Kuštrica Kuštrica napisao:

Rebula, preskočila sam poruku-pitanje.
Zlatne mare nisu te zlatice što jedu krompirov list- već su to kornjaši - zlatari zeleno-sjajne boje, a društvo im prave još i manji crnji kornjaši sa bijelim točkicama.

Evo kako to izgleda kada napadnu mirišljavu ružu kod moje prijateljice, tako da brzo nestane Cry.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/ruze_/bube_u_ruzi/42416.aspx">



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=UFHcfd_jlT4 - Zlatni otok


Objavio: antonija
Datum objave: 11 Lipanj 2012 u 20:51
nešto mi se događa ovoj ruži.
možda je nešto jede. na njoj sam našla jednog malog skakavca koji mi je naravno, pobjego!




-------------
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.



Objavio: LeoNata
Datum objave: 12 Lipanj 2012 u 11:31
Nadam se Antonija da će ti netko znati pomoći. Istina, izgleda kao da je nekakvo mehaničko oštećenje, neki kukac ili slično, al što da upotrijebiš ne bih znala... Unhappy


Objavio: IvanOs
Datum objave: 26 Svibanj 2013 u 16:48
jesu li to ove bube?
One točkaste mi liće na mlade smrdljive martine.





-------------




Bolje biciklom u ribolov nego mercedesom na posao.


Objavio: IvanOs
Datum objave: 26 Svibanj 2013 u 16:55
Evo jedna od tih vrsti. Znaju biti i crne boje.




-------------




Bolje biciklom u ribolov nego mercedesom na posao.


Objavio: administrator
Datum objave: 26 Svibanj 2013 u 19:51
ekipa... sta je ovo na ruži i kako ju izlječiti :o))
 
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/ruze_/bolesna_ruza/59254.aspx" rel="nofollow">


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: moon
Datum objave: 26 Svibanj 2013 u 20:22
možda je ovo:

Zvjezdasta plijesan ili zvjezdasta pjegavost


Ova je bolest vrlo prepoznatljiva po tamno smeđim do crnim pjegama nepravilnog oblika. Pjege se javljaju na gornjoj strani lista promjera 2-12 mm. Karakteristično je difuzno ulaženje patogena u zdravo tkivo. Gljiva izlučuje etilen, koji kasnije izaziva žućenje listova i njihovo otpadanje. Zbog toga već u srpnju nalazimo prepoznatljive slike ogoljelih grmova ruža. To je razlog zbog kojeg moramo reagirati odmah, čim uočimo prve mrlje.

Tretiranje se može provesti sa fungicidima STAR 80 WP (0,25%) ili POLYRAM DF (0,25%).

Uputno je tretiranje ponoviti nekoliko puta u razmacima od 7-10 dana, poglavito ako je godina vlažna.

Patogen prezimljuje na otpalom lišću ili na granama ruža. Zbog takvog načina prezimljenja vrlo je važno sakupljanje otpalog lišća i orezivanje zaraženih grana, koje potom svakako treba spaliti. Iz prakse je poznato da zimska tretiranja sa CUPRABLAU Z (0,5-0,8%) ili BORDOŠKA JUHA (2-3%) daju dobre rezultate u smanjenju i sprječavanju ove bolesti.


Objavio: alisa
Datum objave: 26 Svibanj 2013 u 20:56
Admine to je hrđa listova ruže..Ona se pojavljuje rijetko u odnosu na druge bolesti ruža,ali zna biti opasna ako se ne tretira na vrijeme.Ovo promjenljivo vrijeme pogoduje raznim bolestima i štetočinama na ružama.Kod mene jedna ima hrđu,jednu sam donijela zaraženu pepelnicom iz Obi-ja,a neke imaju  i crnu pjegavost.O ušima da ne pričam,za njih je radila actara i pobila ih bez milosti.Za bolesti uzmi neki fungicid.To je najbolje list odnijeti u poljoprivrednu apoteku i dobiješ preparat koji ti treba...Ja tako radim,više ne uzimam kao prije onako "napamet"..


-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: moon
Datum objave: 26 Svibanj 2013 u 21:13
Meni ipak više liči na zvjezdastu plijesan ili pjegavost.
Hrđa lista ruže (ovo sam pronašla pa kopirala) prvi simptomi uočavaju se u rano proljeće u obliku narančaste praškaste nakupine spora na donjoj strani lista. Patogen napada sve biljne organe i u poodmakloj fazi može biti uzrok otpadanja lišća. Higijenska mjera sakupljanja lišća pokazuje dobre rezultate u zaustavljanju širenja ove bolesti. Kemijska se zaštita može provesti fungicidom STAR 80 WP (0,25%).

Ali Alisa, dobro kažeš, najbolje je uzeti list i pokazati u poljoapoteci


Objavio: alisa
Datum objave: 27 Svibanj 2013 u 00:27
Moon,ja sam već imala isti problem na ružama sa istim simptomima kao kod admina..Hrđa se pojavljuje ispod lista,ta praškasta nakupina,ali vremenom ona probije(hrđa) i na gornji dio lista,baš kao što je na slici kod admina.Kod loricinih ruža je zvjezdasta plijesan.
Sve su to moje ruže odbolovale tokom svih ovih godina koliko ih imam :)
Ja moram u poljoprivrednu po neki fungicid za pepelnicu.I ona mi se natovarila na vrat  sa onom novom stablašicom :( Od hrđe,ove godine obolila je samo ona starinska ruža damaščena,kod nas poznatija kao đulbešećerka...Nikada gore godine za biljke a pogodnije za razne bolesti i nametnike na njima..


-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: lavica71
Datum objave: 27 Svibanj 2013 u 10:33
Pozdrav svima
Živim u Novom Zagrebu, gdje ima najbliža poljoapoteka?
Hvala na odgovoru


Objavio: IvanOs
Datum objave: 27 Svibanj 2013 u 21:17
Originalno poslano od člana Silvy Silvy napisao:

Originalno poslano od člana Kuštrica Kuštrica napisao:

Rebula, preskočila sam poruku-pitanje.
Zlatne mare nisu te zlatice što jedu krompirov list- već su to kornjaši - zlatari zeleno-sjajne boje, a društvo im prave još i manji crnji kornjaši sa bijelim točkicama.

Evo kako to izgleda kada napadnu mirišljavu ružu kod moje prijateljice, tako da brzo nestane Cry.




Meni se čini da je to ova vrsta smrdljivog martina




-------------




Bolje biciklom u ribolov nego mercedesom na posao.


Objavio: Thrys
Datum objave: 01 Srpanj 2013 u 18:11
Dragi znalci... :-)

Da odmah pređem na stvar: nikada se u životu do sada nisam bavila cvijećem a sad sam se skroz zaljubila u svoje prozorske ružice (dvije mini ružice i jedna mrvu veća). Mazim ih i pazim, tek sam ih riješila biljnih uši kad mi je jednu napala pepelnica. U samo par dana, svo mlado lišće i sve pupoljke mi je uništila.

Danas sam uzela Quadris od Vivere i našpricala sve - i bolesnu ružu, ali  i one koje su se tek počele osipati. Ostatak tekućine sam ulila u zemlju.

Držim im fige da ozdrave. E sada, ono što bih voljela znati ako sam dobro napravila: sve sam zaraženo lisće i pupoljke (šmrc) uklonila, tako da mi je sad jedna od ružica skoro skroz ćelava, uz iznimku par listića koji (bar naočigled) izgledaju zdravo, iako par njih ima nešto "praha" po sebi, ali ne mogu je cijelu oćelaviti. Pitanje je: jesam li je dodatno oslabila šišanjem onda kada nije vrijeme za to, postoji li šansa da pobijedi pepelnicu i izbaci zdrave listiće?

Uh, baš sam tužna. A baš kad je izbacila brdo mladih listića :-( ma joooj

Eto, ako itko ima još koji savjet, bila bih jako zahvalna! :-)

BTW. ruže su prihranjene Terrasan gnojivom za ruže pred dva tjedna. Super su rasle, listale i pupale dok ih nije snašlo ovo čudo Dead



Objavio: bugicaza5
Datum objave: 29 Travanj 2016 u 21:41
Molim ako tko zna, što se dogodilo s mojom penjačicom i to gotovo preko noći...
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/ruze_bolesti/86689.aspx" rel="nofollow">

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/ruze_bolesti/86690.aspx" rel="nofollow">


Objavio: rajski vrtovi
Datum objave: 30 Travanj 2016 u 10:12
Bijele fleke na listovima su ili pepelnica ili tripsi. Pepelnicu moraš osjetiti pod prstima, onako je kao prašina. Ovo mi više sliči na invaziju tripsa. Ako imaš kakvo povećalo pogledaj na naličju lista. Jako ... jako su mali. Odrasli su veličine tek oko milimetra, a malce ne možeš vidjeti, a kolonije su im ogromne. 
I kod njih je karakteristično da se zaraza javlja već u travnju jer uživaju u sisanju sokova mladih listova i pupova. Gdje su sokić popapali, nastaju ovakva bijela oštećenja.

Samo ti njih počasti s nekim insekticidom. Smile


-------------
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović


Objavio: kacunak
Datum objave: 30 Travanj 2016 u 23:05
Meni ovo ne lici na Tripsa. Nemam iskustva sa ružama, ali sa Tripsom imam itekako. E sad, možda ih ima vise vrsta i razlicitog menija LOL ali Trips za koji ja znam jede polen iz cvijeta i šetka po cvijetu, izgleda kao bijeli jeeeeedva vidljiv kratki končić, a lišće mu nije na meniju.



-------------


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 01 Svibanj 2016 u 16:35
Djevojke moje, hvala na trudu. Nije pepelnica, ne osjeti se pod prstima, već su listovi kao da su isprani, odnosno kao da im je izbljedila boja. 

Nadala sam se da je od mraza, jer je ovo sve mlado lišće... bilo bi mi draže nego da su živine napale baš ovu ružicu od svih koje imam. Odem dole u vrt s kišobranom i povećalom... nadam se da neću ništa naći. smile173


Objavio: kacunak
Datum objave: 08 Svibanj 2016 u 17:02
Bugi, kako se sve zavrsilo?


-------------


Objavio: smrcko
Datum objave: 08 Svibanj 2016 u 21:44
Uzmi magnezij(gorku sol) za četinjače i ukopaj oko ruža. Jača imunitet biljaka i može se apsolutno svemu dodati, pa i povrću.


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 09 Svibanj 2016 u 07:45
Eh, nekakve uši su je napale, ako su to uopće uši... svjetle, nekako bijelo kremkaste i brzo se miču. Hvala na savjetima, drage moje.


Objavio: kacunak
Datum objave: 12 Svibanj 2016 u 13:19
To onda jeste Trips, jako je jako sitan i izgleda kao crvic, brzo se kreceShocked
Cuvaj ljubicice da ne udje kroz prozor odrasla jedinka koja leti, obozava ih i tesko ga se rijesit. Ja sam skoro imala i otkako sam naprskala obicnim sprejem za insekte ne vidim ga vise. Vrijedi probat.

Samo, moj nije uopste napadao listove, brstio je polen iz cvijeta i rasipao ga po laticama a cvijet ocas posla precvjeta. Kad taknes tučak ili pirneš, razbjeze se po cvijetu.


-------------


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 12 Svibanj 2016 u 14:02
Ne znam, ne izgleda kao crvić, više kao neka uš, barem po obliku tijela, veličine otprilike do 2 mm i lijepo se vidi. Ljubičice mi, srećom, nisu doma nego na poslu. Zahvaljujem na savjetu.


Objavio: smrcko
Datum objave: 12 Svibanj 2016 u 15:42
Imaš Prima ulje uljane repice, ekološko je. Razgodi se u vodi.
Ja sam evo preventivno pošpricala i fuksije i ruže.

http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proizvoda/sredstva-za-zastitu-bilja/insekticidi/kontaktni-insekticidi/prima" rel="nofollow - http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proizvoda/sredstva-za-zastitu-bilja/insekticidi/kontaktni-insekticidi/prima


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 24 Lipanj 2016 u 19:24
najezda skakavaca na ruže
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/skakavci/88001.aspx" rel="nofollow">


Objavio: Silvy
Datum objave: 29 Travanj 2017 u 01:56
Originalno poslano od člana IvanOs IvanOs napisao:

Originalno poslano od člana Silvy Silvy napisao:


Originalno poslano od člana Kuštrica Kuštrica napisao:

Rebula, preskočila sam poruku-pitanje.

Zlatne mare nisu te zlatice što jedu krompirov list- već su to kornjaši
- zlatari zeleno-sjajne boje, a društvo im prave još i manji crnji
kornjaši sa bijelim točkicama.



Evo kako to izgleda kada napadnu mirišljavu ružu kod moje prijateljice, tako da brzo nestane Cry.




Meni se čini da je to ova vrsta smrdljivog martina





Ivane, nisu smrdljivi martini, jer imaju tvrdi oklop.
Zelena buba (zlatna Mara), čiju si stavio sliku, je i u ruži na slici, lijevo.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=UFHcfd_jlT4 - Zlatni otok



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk