Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Mesozderke (muholovka i S. purpurea)

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Orhideje i mesožderke
Opis foruma: Sve o egzotičnim vrstama..
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1893
Datum ispisa: 26 Travanj 2024 u 16:04
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Mesozderke (muholovka i S. purpurea)
Objavio: Ivan
Tema: Mesozderke (muholovka i S. purpurea)
Datum objave: 11 Lipanj 2008 u 10:18
(prepričano od autora  Vesne Pleše)
Biljke mesožderke ili karnivorne biljke , za razliku od ostalih biljaka opremljene su organima za ulov i probavu malih životinja.
Ako je žrtva kukac, nazivaju se insektivorne biljke (kukcožderke). Ove biljke ne proizvode tvari neophodne za  život fotosintezom kao druge biljke, a pošto rastu na terenima koji su siromašni nitratima, hranjive tvari koje su im potrebne za razvoj nadoknađuju iskorištavajući nitrate iz životinjskih bjelančevina. neke žive kao epifiti - rastu na drugim biljkama ili životinjama, ali ne kao paraziti već sami proizvode hranu.
Biljke koje nazivamo mesožderke moraju zadovoljiti nekoliko uvjeta: da budu sposobne hvatati životinje, da mogu razgraditi uhvaćenu životinju.
Kukce najčešće privlače svojim atraktivnim bojama cvijeta.
Životna staništa ovih biljaka su uglavnom močvare, tresetišta i karbonatne stijene. razlog ovakvom načinu ishrane su obilne kiše i nedostatak hranjivih tvari. Neke vrste imaju aktivne klopke, dok druge imaju pasivne klopke,a biljke imaju isti životni ciklus kao i ostale cvjetnice. Razmnožavaju se spolnim putem ili vegetativnim, formirajući pupoljke koji rastu i nalik su na roditelje. Imaju nekoliko faza životnog ciklusa - klijanje sjemena-sazrijevanje biljke (najčešće tijekom jedne godine) - cvjetanje biljke.
Nemaju puno predstavnika u biljnom svijetu.
ROSIKA  je rijetka vrsta, relikt, ali je i predstavnica najrazličitijih  (oko 130) vrsta mesožderki u svijetu. Raste gotovo na svim kontinentima. Oblik i rast im je različit. U našoj zemlji raste okruglolisna rosika koja raste na prijelaznim cretovima poznatih po mahovini gdje raste mah tresetar koji i dominira na tom staništu. Opisivati j eneću, jer mislim da je dosta opisana.
Ime vrste dolazi od grčke riječi Droseros - orošen,vodenast,jer ljepljive žljezdaste dlake izgledaju kao male rosne kapljice. Drgi dio naziva  - rotundifolia dolazi od latinske riječi  rotundu folius što znači onaj s krupnim listovima. Kod nas su joj staništa Žabnik kraj Varaždina, Čret,Sveti Križ,Dubravica, Lobor i Belec u Hrv. zagorju., Topusko i Blatuša na Kordunu, Lika i Gorski kotar.
Melioracijom i urbanizacijom su nestala pojedina nalazišta.Pomalo nestaju i Plitvička nalazišta.
Obična tustika je osjetljiva i rijetka vrsta; nalazimo ju u Gorskom kotaru i Plitvicama. Stanište su joj cretovi, močvarna područja, visoka je od 5 do 10 cm,prepoznatljiva po ljubičastim cvjetovima promjera 7-10 cm u prizemnoj rozeti.
U našoj zemlji  poznato je devet takvih biljaka svrstanih u četiri roda: vodene stupice (mjehurasta vodena stupica, živi uglavnom u močvarama), rosika (raste na tresetištima), tustica (raste na tresetištima i močvarama) i mješinka koja je vodena biljka stajaćih voda.
Cretovi su zajednice na kojima dominiraju mahovine a karakterisitka tih nalazišta je da nema dušika (ili nedostaje) u tlu. Na cretovima je usporena bakterijska razgradnja zbog kiselosti supstrata. Cretovi se dijele na visoke, prijelazne i niske cretove. U Hrvatskoj nema visokih cretova. Prijelaznih cretova ima na malim površinama - cret Dubravica u Hrv. zagorju, Blatuša u općini Gvozd i na nekoliko mjesta u Gorskom kotaru i Sunđeri na Velebitu.
Cret u Blatuši je zaštićen1964. godine a najveća dubina creta je 4,8 metara. Područje oko Karlovca, Plaškoga, na Pokuplju prekriveno je zajednicom prijelznih cretova.
Cretovi su tipična vegetacija sjeverne i atlantske Evrope, kod nas su rijetki i treba ih štititi što je više moguće. danas je u Evropi poznato oko 200 cretnih biljaka koje se nalaze  na popisu Crvene knjige ugroženih biljaka, a oko 50  vrsta nalazi se pred izumiranjem.



Odgovori:
Objavio: Sipo
Datum objave: 01 Srpanj 2008 u 17:32
Pozdrav svima,
Evo doslo je vrijeme kad i moje mesozderke oce cvjetat, i sta cu ja jadan, zao mi da im uskratim to veselje, makar mi svi pricaju da bi mogle uginuti poslje toga ...
Pa sam se sjetio i vas da vam pokazem preljepi mali cvijetic koji se danas otvorio :)

Dionaea Muscipula



Drosera Capensis "Alba"  (uskoro ce procvjetat)




Objavio: Dalmax22
Datum objave: 02 Srpanj 2008 u 17:15
a znaci da ce povenit nakon toga?
cvjet je predivan

-------------


Objavio: Brbe
Datum objave: 02 Srpanj 2008 u 21:58
http://www.mesozderke.com/ - http://www.mesozderke.com/
tu budeš našla više informacija...
i da istinito je da venerina muholovka nakon cvatnje polako ugiba...
sačuvaj sjeme, a na linku gore imaš i praktične savjeteWink


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 02 Srpanj 2008 u 22:03
Jel onda treba pocupat zametke cvjetova?

-------------


Objavio: tanarri
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 02:57
Evo slikice:





Kupljene danas u Bauhausu Jankomir. Ima ih jos tamo, ako je tko zainteresiran.

Imam jedno pitanje u vezi presadjivanja...gdje ima za kupiti bijeli treset i perlit? (u nekoj manjoj kolicini, znam da se moze preko neta naruciti nesto tipa 150 litara treseta)




Objavio: TILjO
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 13:04
Prekrasne su ti biljkice.
Koja je cijena u Baumaxu? Pitam, jer su se u Pevecu prodavale po 28kn.

Što se tiče perlita i bijelog treseta... Ja u Osijeku nisam nigdje pronašao.
Doduše nisam dalje istraživao, ali za perlit sam dobio informaciju da ga
potražim u poljoprivrednim trgovinama. Što se tiče treseta, došao sam na
ideju da bi bila OK zemlja za azaleje, jer slične je pH vrijednosti kako
mesožderke vole. Eto, tako je stanje za Osijek... A za Zagreb ne znam.

-------------


Objavio: Brbe
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 13:25
Isto i u Zagrebu....
teško doči do malih količina perlita....
a treset ima ga pa ga nema... savjetuju čak i zemlju za orhideje koja je kiselkasta... ali ja sam naišao samo na onu koja ima dodatak guana (ptičjeg izmeta) kao humus... pa neznam dali odgovara...
Cijena za mesožderke u MBM-u su tu oko 35-40 kuna i imaju venerine muholovke sa skroz zelenom i skroz crvenom klopkom, drosere, nekoliko vrsta saracena i nephentese...


Objavio: Brbe
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 13:35
Pa ako ne želiš da ti procvijeta samo otkini štapku prije nego počne cvijetati...


Objavio: tanarri
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 13:47
40 kn muholovka, Sarracenia mislim 42 kn.

Muholovka mi se cini da je vise od jedne biljke natrpano unutra i trebala bi ih presaditi u nesto vece, ali sve zemlje koje sam nasla po cvjecarama i slicnom imaju dodanog gnojiva.


Objavio: vule
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 14:03
kaj ti je ovo sitno kaj niče na prvoj sliki


Objavio: Sipo
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 19:00
Pozdrav svima, u bauhasu sam ja prije par mjeseci kupio muholovku za 29 i saraceniu za 35kn/kom

Sto se tice perlita i tresseta, ako netko treba a da je u  okolici zagreba, neka se javi na pm, dostupne su velike i male kolicine :)


Objavio: macak
Datum objave: 08 Srpanj 2008 u 10:28
Mene zanima uhvate li one zaista muhe? Ja ih imam na izvoz, muha i baš sam u Pevecu gledala ove biljčice, prvu na slici, a kod druge ovi tuljci( kao što su na drugoj slici) vise sa biljke.
Treba li im puno svjetla? Ja bi ih stavila u sjenicu i uživala ako doista mogu uhvatiti muhu, pogotovo ova prva.
Malo mi napišite o njima, ili mi dajte link.


Objavio: tanarri
Datum objave: 08 Srpanj 2008 u 21:30
Originalno poslano od člana vule vule napisao:

kaj ti je ovo sitno kaj niče na prvoj sliki


To mahovina "cvjeta", valjda.




Objavio: Brbe
Datum objave: 08 Srpanj 2008 u 22:02
Originalno poslano od člana macak macak napisao:

Mene zanima uhvate li one zaista muhe? Ja ih imam na izvoz, muha i baš sam u Pevecu gledala ove biljčice, prvu na slici, a kod druge ovi tuljci( kao što su na drugoj slici) vise sa biljke.
Treba li im puno svjetla? Ja bi ih stavila u sjenicu i uživala ako doista mogu uhvatiti muhu, pogotovo ova prva.
Malo mi napišite o njima, ili mi dajte link.
 
na http://www.mesozderke.com - www.mesozderke.com naš forumaš aleks se potrudio pretočiti sve svoje znanje, iskustva i informavije koje su ti potrebne za njih...Wink


Objavio: macak
Datum objave: 10 Srpanj 2008 u 12:22
Eo vidiš, a bila sam uvjerena da vole sjenu, muhe vole sjenu, pa mislila da i one vole. Opet sam nešto naučila!Tongue


Objavio: skitnica
Datum objave: 10 Srpanj 2008 u 20:55
neku manju količinu ti mogu poslati.pošalji adresu

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: mušica
Datum objave: 07 Kolovoz 2008 u 09:40
Bok! Evo i ja sam ponosna vlasnica venerine muholovke i kao većina vas imam problema s nabavom treseta i perlita pa ako netko slučajno ima malo za udijeliti neka mi se javi na pm. Hvala!


Objavio: skitnica
Datum objave: 09 Kolovoz 2008 u 21:05
kao što sam gore napisao pošalji adresu i ja šaljem

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: superiva
Datum objave: 15 Kolovoz 2008 u 16:23
bok svima! trebala bi treset i perlit za presadit biljku, da li itko zna gdje da to nabavim???hvala svimaSmile


Objavio: skitnica
Datum objave: 16 Kolovoz 2008 u 19:17
perlit sam nabavio u gramatu,ali imaju samo količine od 100 litara i cijena je bila nešto preko 100 kn.što se tiče bijelog treseta bilo ga je u vrtnom centru na samoborskoj cesti kod svete nedjelje.da me ubiješ nemogu se sjetiti kako se zove.

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: superiva
Datum objave: 19 Kolovoz 2008 u 15:56
okej,hvala puno,probat cu nac!!!:))


Objavio: aleks
Datum objave: 02 Studeni 2008 u 13:29
Pozdrav svima!

Novi sam član ovog foruma i ponosni vlasnik svoje prve mesožderke (venerine muholovke, dakako... Wink). Ona i jest razlog zbog kojeg sam pronašao ovaj forum i registrirao se. Kupljena u osječkom Baumaxu, uz popust, za 24kn...
Dakle, na početku, još jednom da se zahvalim skitnici na perlitu i tresetu! Kako tih materijala u Osijeku nema ni za lijeka, pronašao sam ovaj forum i zamolio skitnicu za malo treseta i perlita, koje mi je on promptno poslao tako da je paket već za 2 dana bio kod mene. Puno hvala, još jednom!

Na slici vidite kako to (trenutno) izgleda. Presađivao sam prema uputama s http://www.mesozderke.com/, mješajući treset i perlit tako da perlita, kako je tamo navedeno: "Bitno je da ga ima ali da ga nema previše".
Napominjem da mi je ovo prvo presađivanje neke biljke uopće, što možda nije nasretniji podatak Wink za samu biljku, ali sam eto htio to probati. Vodu koju sam dodao je bila standardna destilirana. Sad, nadam se da će poživjeti... Smile

E sad, pitanja:

1. je li veličina ovog kaljića dostatna za biljku te veličine? skitnica mi je napisao da muholovke vole manje posude, pitanje je je li ova ipak premala...
2. vidim na većini drugih slika da muholovka ima crvenu unutrašnjost klopki, dok su kod moje zelene - radi li se o zelenoj varijanti, ili će unutrašnjost postati crvena kad biljka naraste malo veća (odnosno ljeti)?
3. trebam li odstranjivati odumrle klopke kako se kiselost tla ne bi poremetila i odstranjujem li pri tome cijeli list, ili samo klopku (na vrhu lista)?
4. gdje se može nabaviti mahovina koju vidim na slici koju je poslala tanarri?

Toliko za sada!




Objavio: skitnica
Datum objave: 02 Studeni 2008 u 14:56
ja sam napravio mješavinu pola pola i mislim da joj je dobro,po meni posuda je OK a klopke če polako crvenjeti kako bude lovila insekte,bar je tako kod mene.e sad što se tiče odumrlih listova ja ih ne mičem iz čistog razloga što u tom slučaju može se desiti da zatresem klopku.ona se tada zatvara a nema ulova.samo zatvaranje klopke je stresno za biljku pa onda da se to radi bez raloga nema smisla.kako hočeš ali moja preporuka je da ne diraš jer listovi če sasušen ležati na površini jer nemože doči do raspadanja kad su na suncu,veči dio godine,a kad kiša padne samo prođe kroz treset.zalijevaš ju i tako u podložak,to znaš.evo prilažem sliku svoje biljke.
http://imageshack.us">
http://g.imageshack.us/img392/hpim1911hl7.jpg/1/">

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: aleks
Datum objave: 22 Studeni 2008 u 12:52
Jedno pitanje, u vezi prezimljavanja muholovke: svugdje se navodi kako je dobro da mesožderke umjerenih podneblja prezime negdje izvan grijanih prostorija. Ja sam svoju do sada držao na (zatvorenoj) terasi, s prozorima (staklima) prema jugu i zapadu, tako da je biljka dobivala (koliko-toliko, u ovim mjesecima) dovoljno svjetla. Međutim, na toj terasi se temperature ne razlikuju previše od vanjskih, jedina je razlika što nema vjetra. Stoga pitanje: što će se dogoditi ako temperature padnu ispod 0 °C: hoće li treset zamrznuti i može li (smije li) sama biljka zamrznuti, na ovakvoj zatvorenoj terasi? Druga je opcija da ju prenesem u jednu nutarnju prostoriju, s prozorom prema istoku, gdje temperature ne bi padale ispod 15°C. Dakle - toplina ili svjetlo?
Dodatni je problem (ali ne trenutno) to što mi kuća ima sve prozore okrenute ili prema istoku ili prema zapadu, a niti jedan prema jugu (ili sjeveru, ali to je sad nebitno ;-)), pa ne znam gdje držati biljku tijekom ljeta. A volio bih da mi je negdje u blizini, tako da je mogu promatrati (i proces hvatanja kukaca, of kors :-))
Za ljetnu shemu, opcija je držati je na toj terasi, ili negdje na otvorenom (ako prozori na istok/zapad nisu dobri)?

Eh, da, još nešto: je li dobro davati povremeno muholovci (žive) kukce (ako ih uhvatim) tijekom zime, ili je jednostavno ostaviti na miru (uz povremeno zalijevanje) do proljeća?

Zahvaljujem na svakom savjetu! :-)


Objavio: skitnica
Datum objave: 22 Studeni 2008 u 15:53
brbe ti je gore stavio link na kojem možeš saznati uglavnom sve o tim biljkama

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: Brbe
Datum objave: 25 Studeni 2008 u 20:06
Pa venerina muholovka po zimi inače miruje pa stoga netreba joj loviti kukce...
a mislim da na mesozderke.com piše da im je dosta recimo nekih 3,4 ili 5 muha na godinu...
i da mora im se obezbijediti hladnije mirovanje...
negdje sam čitao da su ih ljudi stavljali u plastičnu vrećicu i u hladnjak kao prezimljavanje...Confused
no mislim da je dovoljno pustit je vani, samo održavati zemlju vlažnu i ne previše vode kao po ljeti i paziti da se ne smrzne korijen...


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 27 Studeni 2008 u 14:10
ja sam svoje stavila u negrijano stubiste... ustvari grije se malo ali to je skoro nista nije nikad ispod nule bitno :)

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: aleks
Datum objave: 27 Studeni 2008 u 14:36
Hvala na savjetima, meni je samo bitno smije li biti na temperaturama ispod 0°C (iako na stranicama www.mesozderke.com piše da smiju biti na temperaturama do -20°C, ali se preporuča ne niže od -5°C) - pitanje je što će se dogoditi ako smrznu (npr. korijen)?
Ali mislim da na terasi, u tresetu, se to ne bi smjelo dogoditi...
@Zvjezdana: ima li dovoljno svjetla na tom stubištu?


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 27 Studeni 2008 u 17:21
pa  imam jedan krovni prozor i na vratima stakla... morat ce im iti dosta jer nemam di drugo ga spremiti :D

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: vule
Datum objave: 30 Studeni 2008 u 12:21
svoju muholovku sam stavil u kupaonu Exclamation jel to dobro?izgleda ko da se odlučuje krepatiCry


Objavio: Brbe
Datum objave: 02 Prosinac 2008 u 15:44
Ako joj se smrzne korijen ugine definitivno!!!!
mogu podniejti NEKE SORTE i do -20... ipak ima i muholovki u našem podneblju...
no svakako treba spriječiti smrzavanje korijena!


Objavio: Brbe
Datum objave: 02 Prosinac 2008 u 15:45
vule pa gle da je ljeto vjerojatno bi uživala na tom vlažnom mjestu ali njoj sada treba malo hladnije mjesto... ona sada bi trebala prezimiti inače Dead


Objavio: vule
Datum objave: 02 Prosinac 2008 u 23:27
vrnul sem ju nazaj u zimski vrt,supruga je mislila da joj ,pošto su velike staklene površene bude previše sunca za mirovanje,valda bu preživelaWink


Objavio: administrator
Datum objave: 03 Prosinac 2008 u 08:20
Trebale bi... ako vidis da ime ne odgovara mozes ih opet preseliti... samo treba malo pripazitiThumbs%20Up

-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: Felix
Datum objave: 04 Prosinac 2008 u 16:58
naš frend u celju ima muholovke posađene vani oko jezera već 10 godina i uredno prezimljavaju


-------------


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 04 Prosinac 2008 u 17:01
morat ću i ja sebi koju nabavit da lovi muhe jer više ih nesmijem ljepit od zid.WinkImam zabranu

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: josiphr
Datum objave: 01 Ožujak 2009 u 21:05
dragi forumaši molim vas pomoć

jel mi moze netko reci gdje nabaviti ovaj supstrat za venerinu muholovku

(bijeli treset i perit)

ako neko ima šaćicu za pokloniti, prodati ili slično, hvala!


Objavio: tanarri
Datum objave: 15 Ožujak 2009 u 22:39
Perlit imas ovdje (Agroperl): http://www.europerl.hr

A treset ovdje: http://www.ersek.hr

Obadva trebas nazvati na telefon, mail ili ne citaju ili im se ne zuri bas s odgovaranjem.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 23 Ožujak 2009 u 09:35
eto moje su prezimile venerine muholovke i saracenije :) saracenije ce mi cak i cvjetati... ocito im je pasalo u stubistu ;)
venerine sam presadila jer ih je bilo puno na kupu mladih stoje jos pa ce valjda prezivjeti.... stavila sam ih vec van mislim da im je dovoljno toplo..
nepentes nisam jos, a i on mi je bio u kuci u sobici koja se isto ne grije jako...


-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: tanarri
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 11:22
Muholovke su prezimile, procvjetale, ja sam s kistom glumila pcelu i sad ima sjemenki :)

http://i51.photobucket.com/albums/f353/catlantean/Biljke/dionaea_cvijet2.jpg">

http://i51.photobucket.com/albums/f353/catlantean/Biljke/m_sjemenke2.jpg">

http://i51.photobucket.com/albums/f353/catlantean/Biljke/m_sjemenke1.jpg">


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 14 Travanj 2009 u 15:05
saracenija mi je procvjetala...stavim ovih dana i sliku 

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: bobo
Datum objave: 14 Svibanj 2009 u 19:05
pozdrav ljudi!
kupio sam Nepenthes alata na sajmu cvijeca. pitao sam prodavaca kako ju odrzavati i rekao je cesto zalijevati i da mora biti kisela zemlja ali nije napomenuo da treba biti destilirana voda ili kisnica. zaljevao sam tjedan dana vodom iz slavine koliko će joj to naštetiti i da li bih ju trebao presaditi?
da li netko zna gdje bih u zagrebu mogao nabaviti bijeli treset i perlit u manjoj kolicini? ima li netko sa foruma viška?


Objavio: Sipo
Datum objave: 14 Svibanj 2009 u 19:41
Originalno poslano od člana bobo bobo napisao:

pozdrav ljudi!
kupio sam Nepenthes alata na sajmu cvijeca. pitao sam prodavaca kako ju odrzavati i rekao je cesto zalijevati i da mora biti kisela zemlja ali nije napomenuo da treba biti destilirana voda ili kisnica. zaljevao sam tjedan dana vodom iz slavine koliko će joj to naštetiti i da li bih ju trebao presaditi?
da li netko zna gdje bih u zagrebu mogao nabaviti bijeli treset i perlit u manjoj kolicini? ima li netko sa foruma viška?


Pozdrav,
U principu je ona i bila zaljevana dok je u ducanu bila sa vodom iz slavine, tako da tih tvojih tjedan dana nista ne znace, pa ti zato preporucam da presadis kad stignes. Ja sam svoju prvu drzao par mjeseci u toj iz ducana posudi i zemlji i nista joj nije bilo, al nikad se nezna. Imam ja , samo reci koliko ti treba ?


Objavio: hela
Datum objave: 29 Svibanj 2009 u 20:29
http://slike.hr">


Objavio: Branka
Datum objave: 16 Kolovoz 2009 u 13:23


evo i moje mesožderke , kupljene na flori


Objavio: Branka
Datum objave: 16 Kolovoz 2009 u 13:23
upravo cvjeta a pokraj nje se vidi i druga ali samo malo sa strane , i ona sad cvjeta 


Objavio: Branka
Datum objave: 16 Kolovoz 2009 u 13:24
neznam dali je raspoznajete malo je nezgodan kut 


Objavio: Branka
Datum objave: 16 Kolovoz 2009 u 13:26


cvijet joj je jako sićušan


Objavio: aleks
Datum objave: 12 Rujan 2009 u 21:41
Pozdrav svima, nakon dulje pauze.

Za početak bih se htio svima zahvaliti na korisnim savjetima.
Uglavnom, moja je muholovka bila uspješno prezimila, te na proljeće čak počela tjerati cvjetnu stapku, koju sam odlučio (ipak) za ovu godinu odrezati, kako bi joj priskrbio više energije za ostatak biljke. Uglavnom, ovako to trenutno izgleda:



Inače, zanimljivo je da lovi sve živo, OSIM muha Smile...
Evo jedne neoprezne uholaže:


...a ovo je kad lovac postane lovina Wink...


Izgleda da su muhe možda ipak prebrze za ovu muholovku... LOL

Nego, imam pitanje. Na prvoj slici vidite kako trenutno biljka izgleda, godinu dana nakon što sam je kupio. Zanima me je li kalj u kojeg sam ju presadio postao ipak premali, tj. bih li je trebao presaditi? I kada da to učinim - sad, ili na proljeće?

@ member_profile.asp?PF=1071&FID=6 - tanarri : jesi li uspjela uzgojiti koju iz sjemena?








Objavio: trnna
Datum objave: 13 Rujan 2009 u 01:34
eto, i ja sam kupila muholovku u pevecu u brodu, i to dvije i jednu onu sa prve stranice što ima tuljke i nemam pojma gdje da nabavim bijeli treset i perit. pa ja ću poludit :( .
da li ima netko sa foruma da mi malo proda?? pliz, pliz.
i imam jedno pitanje, zašto su se tuljci na krajevima osušili? da li je moguće zbog zaljevanja u trgovini?
i da li će se oporavit kad krenem sa destiliranom vodom?


Objavio: aleks
Datum objave: 13 Rujan 2009 u 03:04
Originalno poslano od člana trnna trnna napisao:

eto, i ja sam kupila muholovku u pevecu u brodu, i to dvije i jednu onu sa prve stranice što ima tuljke i nemam pojma gdje da nabavim bijeli treset i perit. pa ja ću poludit :( .
da li ima netko sa foruma da mi malo proda?? pliz, pliz.

Pozdrav i tebi. Samo bez panike, evo pomoć već stiže... Wink
Daklem, oba glavna rekvizita za naše mezimice je skoro pa nemoguće nabaviti na istoku Hrvatske (ja sam iz Osijeka). Svoje sam prve "doze" za prvu muholovku dobio od jednog člana ovog foruma, na čemu mu se (i opet) zahvaljujem. Sve ostalo sam bio naručivao kasnije od bratića koji živi u Zagrebu. Treseta imam još podosta, pa bih ti to mogao poslati, a za perlit ćeš se morati strpiti dok mi ne stigne nova "tura". Smile Ili probaj naručiti odavdje:
http://www.europerl.hr - http://www.europerl.hr
(Bila je još jedna adresa i za treset, ali ne radi više...)
Samo mi ostavi adresu (kućnu) na privatni mejl (za treset)...

Originalno poslano od člana trnna trnna napisao:


i imam jedno pitanje, zašto su se tuljci na krajevima osušili? da li je moguće zbog zaljevanja u trgovini?
i da li će se oporavit kad krenem sa destiliranom vodom?

Na ovim stranicama http://www.mesozderke.com/ - http://www.mesozderke.com/
imaš podosta informacija o (skoro) svim mesožderkama. Ne znam zašto se baš kod saracenija suše tuljci (je li to možda prirodan proces ili ne), no recimo kod muholovki ti svaka klopka može uhvatiti (i probaviti) plijen samo 3-4 puta, nakon čega će se klopkice (i cijeli list na kojem su) osušiti. Zato biljka tijekom cijelog života stvara nove i nove listove s klopkicama (odnosno, ovisno o učestalosti "ulova"...)


Objavio: aleks
Datum objave: 13 Rujan 2009 u 03:21
Evo da se pohvalim sa još dvije prinove u mojoj rastućoj obitelji carnivora:


Rosika (Drosera). Nisam točno siguran o kojoj se radi, mislim da je u pitanju Južnoafrička rosika (Drosera capensis).

A evo malo i gro-plana:


A ovo je i moja prva saracenija (iliti cijevolovka  po hrvatski):


...i još malo makro-detalja... Smile:


Također nisam siguran o kojoj je vrsti riječ.

Obje kupljene u "Baumaxu" Osijek, 40 kn (39-i-nešto).

Imaju ih još podosta na zalihama (i muholovki i rosiki i saracenija), pa tko je iz ovih predijela, a volio bi imati koju, neka požuri skoknuti do osječkog "Baumaxa" u sljedećih tjedan-dva dana...




Objavio: Sanitarac
Datum objave: 30 Rujan 2009 u 23:52
Pozdrav svima,

nabavio si i ja male Dionaeae.
Inače 35kn u OBI Varaždin. Vidio sam u Kalia na žitnjaku ali su preskupe, 70kn nešto veće od ovih koje imam. Al bolje 2 male neg jedna veelika. Wink

Htio sam samo podijeliti sa svima Vama Carnivore-ljupcima 2 knjige koje sam našao na internetu. U *PDF-u su pa evo Vam linkovi za download.
Isplati se pročitat ili barem slikice za pogledat mada je glavnina opisa na http://www.mesozderke.com - http://www.mesozderke.com

Respect adminu!!! ClapClapClap

The Books:

Growing Carnivorous Plants


http://rapidshare.com/files/217059962/GrowingCarnivorous_Plants.rar - http://rapidshare.com/files/217059962/GrowingCarnivorous_Plants.rar


Carnivorous Plants Of The World by The Poet

http://rapidshare.com/files/264240092/CarPlaOfTheWor_ThePoet.rar - http://rapidshare.com/files/264240092/CarPlaOfTheWor_ThePoet.rar






Objavio: SweetRevenge
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 19:15
Zahvaljujemo na linkićima!
ja sam svoje sve u Kaliji kupila, učinile su mi se dosta jeftine, svoje muholovke sam platila 35 kn, 60 one velike s tim da su dvije u teglici.
nepenthesi su po 64 kn, drosere 35... sve sam ih kupila :D
muholovke- ne znam što se s njima događa, brinem se o njima više neg o sebi a sve su počele munjevito crnit, sve klopke su im crne, čak i mali koji izlaze pocrne... :(


Objavio: aleks
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 20:58
Jesi li ih tek kupila, ili ih imaš već dulje vrijeme? Jesi li ih presadila u odgovarajuću mješavinu perlita i bijelog treseta?Zaljevaš li ih običnom vodom ili kišnicom (destiliranom)?


Objavio: arbor
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 21:46
Bok
ja sam se prijavio na ovaj forum iz jednog razloga imam muholovku 2 godine i znam se briniti o njoj i sve......kupio sam je u osiječkom baumaxu(ja sam iz Osijeka) prošle godine sam je presadio u treset.......a ove nema treseta( perlit užicam) ali taj treset što sa njim.....kako ti alex nabavljaš treset(svijetli- ph 3.4-4.5)


Objavio: Sanitarac
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 22:08
@ arbor

Ako nije bed da otkriješ čari i tajne "velikih majstora" u održavanju biljčica na životu.
Nisam ni znao da ima u RH ovakav community za ove biljčice... TongueTongueTongue

BTW: ima dosta informacija vezano uz održavanje Dioanea, ali od toliko informacija neznam  koje su istinite a koje nisu jer se razlikuju!

Pa oni koji imaju te svoje "grabežljivice" dugo kao arbor neka opiše svoj način održavanja i zapažanja.

Zahvaljujem unaprijed!

Be well! Wink


Objavio: trnna
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 23:28
ja sam svoje presadila, zahvaljujući aleksu, smile79  i odlično se drže. imam one dvije na gornjoj slici u srdini, zaljevam ih sa kišnicom, špricam svaku  večer. listovi ove sa tuljcima su prekrasni, ne vene, samo što se tuljci suše, ali to je vjerojatno jer su ostali bez vode u transportu, ali mladi izlaze. a ova desno na slici se širi ko munjena. ja sam prezadovoljna. na prozoru sa južne strane mi stoji.


Objavio: arbor
Datum objave: 03 Listopad 2009 u 08:41
Imao sam jednu koju mi je majka kupila u baumaxu (prije 3 godine) i ta je cvijetala i dobila sijeme, a nakon toga se osušila.....onda sam posadio tu iz sijemena i evo je danas...živi
U Baumaxu sam vidio i mnoge mesožderke, ali nisam razmišljao i eto sada ih očajnički tražim.......a perlit se nađe tu i tamo.....a taj treset ni za ljeka


Objavio: SweetRevenge
Datum objave: 04 Listopad 2009 u 13:23
Originalno poslano od člana aleks aleks napisao:

Jesi li ih tek kupila, ili ih imaš već dulje vrijeme? Jesi li ih presadila u odgovarajuću mješavinu perlita i bijelog treseta?Zaljevaš li ih običnom vodom ili kišnicom (destiliranom)?


kupila sam ih negdje u 4. mjesecu, jednu sam kupila u 8. mjesecu.. ove koje sam u 8. mjesecu kupila su skroz gotove. zalijevam ih destiliranom isključivo i presadila sam ih u mješavinu zemlje za rododendrone(pH je mislim oko 4) i vulkanskog pijeska. u Kaliji vele da bi t trebalo bit okej jer tak radi i neki čovjek kaj ih uzgaja i dolazi često kupovati. imam nepenthes, sarraceniu hibrida, droseru i muholovke i jedino mi muholovke padaju u depresiju..

i da, stoje na suncu i glumim im kišu pa ih špricam destiliranom.


Objavio: Sanitarac
Datum objave: 04 Listopad 2009 u 14:00
I ja sam u Kaliji kupio zemlju za rododendrone prema savjetu djelatnika Kalia centra s obzirom da mi je rekao da nigdje neću nabavit treset i perlit jer toga u Zagrebu nema! Cry
Znači tebi ide dobro sa tom zemljom?
Jel treba kaj dodavat? Gdje ima tog vulkanskog pijeska za kupit?


Objavio: SweetRevenge
Datum objave: 04 Listopad 2009 u 16:42
vulkanskog pijeska i perlita imaš u vrtnom centru tamo kod lesnine. tam ti je rasadnik kao i na kile možeš kupit.. ja sam uzela 2 kg platila sam 20 kn to.. 


Objavio: aleks
Datum objave: 05 Listopad 2009 u 12:19
Pozdrav svima! Idemo redom:

1. Glede matrijala (perlit & bijeli treset):
@Sanitarac & SweetRevenge: pretpostavljam da pričate o Zagrebu & okolici, zar ne ("Kalia" i vrtni centar kod Lesnine)? Jer ja u Osijeku nisam našao ni jedno ni drugo :-(

Obje komponente mi je dopeljao bratić koji živi u Zagrebu. Treset ne znam gdje je nabavio (morat ću ga pitati ponovo), a perlit je kupio u Samoboru (osobno je otišao tamo), u firmi čiji je link svojedobno ovdje ostavila tanarri, a evo ga još jednom: http://www.europerl.hr/ - http://www.europerl.hr
Tamo su i tel. brojevi i adresa firme. Morat ću ih osobno nazvati, te pitati šalju li perlit poštom i koja najmanja količina (za ubuduće).

2. Glede uzgoja & održavanja:
Sve bitne podatke o ovome imate na ovoj odličnoj stranici (još jednom Wink): http://www.mesozderke.com/ - http://www.mesozderke.com
Za napomenu, čovjek koji održava te stranice nisam ja, nego moj imenjak, koji mi je i osobno odgovarao mejlom na neka pitanja kad sam počinjao, stoga se ne ustručavajte pitati ga što vam nije jasno, čovjek je i više nego susretljiv i spreman pomoći.

U biti, što se mojih biljaka tiče, stvar je (do sad bila) vrlo jednostavna:
a) Presaditi biljku u mješavinu perlita i treseta 50:50
b) Nastaviti zaljevati biljku kišnicom i/ili destiliranom vodom i to od dolje (dakle, u pliticu u kojoj stoji kalj).
- za prskanje po listovima ne znam je li nužno: ja svoje nisam do sad prskao... :-/ ...hmm, možda bih trebao...
c) staviti je na neko sunčano mjesto, preko ljeta vani, preko zime u negrijani prostor (gdje nema smrzavanja, ali nije ni sobna temperatura)
- s tim da ni to ne mora biti sunce cijeli dan - ja svoju držim na istočnom prozoru (nemam južni), tako da ima direktnog sunca samo pola dana i opet uspjeva nadasve dobro!
d) I to je to! Biljka će se već sama pobrinuti za hranu (kukce), ne morate je čak ni "hraniti" (ako već to želite, onda kukac ne smije biti potpuno mrtav, nego se mora makar malo micati, inače ga biljka smatra grančicom ili nečim sličnim što je slučajno palo u klopku i izbaci ga!)

Stoga, na žalost, ne mogu pomoći u slučajevima kad se biljka (bez vidljivog razloga) suši... @ http://www.cvijet.info/forum/member_profile.asp?PF=2722&FID=6 - SweetRevenge:  ako kažeš da svoju zaljevaš redovno i stoje na suncu i (pretpostavljam) ima "hrane" Wink, a svejedno se suše, problem bi mogao biti jedino u zemlji... probaj pitati onog aleksa s mesozderke.com, možda ti da kakav koristan savjet...

@arbor: možeš li podijeliti s nama kakve instrukcije za uzgoj iz sjemena? Ja sam ove godine preskočio taj detalj, tj. odrezao sam cvijet da mi muholovka ima više energije, jer je bila isto tako pred uginućem... i lijepo se oporavila poslije toga... Wink
Ali zato sljedeće proljeće namjeravam pustiti da procvjeta, pa pokušati dobiti sjeme...

@trnna: nema na čemu! Big%20smile

Za kraj, evo mala retrospektiva mojih (trenutnih) ljubimica:

http://picasaweb.google.com/aleks009/Carnivorae?authkey=Gv1sRgCJLX3rOBr_rwTg&feat=directlink - http://picasaweb.google.com/aleks009/Carnivorae?authkey=Gv1sRgCJLX3rOBr_rwTg&feat=directlink


Objavio: arbor
Datum objave: 05 Listopad 2009 u 15:54
Kada sam ptimijetio da se suši(za to je moja mama kriva-kada bi se klopka zatvorila ona bi je odrezala...nije imala pojma...) mijenjao sam joj vodu iz podloška i nestrpljivo čekao da vidim znakove oporavka......a onda je izrasla mala muholovka(jako sitna......jedva sam je primijetio) i upočetku je nisam ni hranio več je rasla od vode i sunca......e tako 2 godine sve do danas.....


Objavio: arbor
Datum objave: 05 Listopad 2009 u 15:59
Sada razmišljam......možda to nije bilo sijeme možda iz podanka.....ili.....znam jako puno o ovim biljkama.....ali opet ne dovoljno...


Objavio: SweetRevenge
Datum objave: 07 Listopad 2009 u 14:14
aleks- puno hvala. ma eto sve navedeno znam i stvarno, kak moja mama veli"više skačeš oko tih biljaka nego oko sebe" bit će da im zbilja nekaj sa zemljom ne valja, možda to presađivanje nisam napravila na pravi način, nemam pojma, sad ću čekat do proljeća pa kupiti novu muholovku (par njih) pa sa svakom napravit drugačije, da vidimo kaj im zbilja paše..


Objavio: Sanitarac
Datum objave: 08 Listopad 2009 u 01:50
Originalno poslano od člana SweetRevenge SweetRevenge napisao:

vulkanskog pijeska i perlita imaš u vrtnom centru tamo kod lesnine. tam ti je rasadnik kao i na kile možeš kupit.. ja sam uzela 2 kg platila sam 20 kn to.. 


Tamo nemaju ničeg jer su zatvorili zbog onih radova kaj su bili tamo...


Objavio: Sanitarac
Datum objave: 08 Listopad 2009 u 01:53
Originalno poslano od člana aleks aleks napisao:

Pozdrav svima! Idemo redom:1. Glede matrijala (perlit & bijeli treset):@Sanitarac & SweetRevenge: pretpostavljam da pričate o Zagrebu & okolici, zar ne ("Kalia" i vrtni centar kod Lesnine)?

Yes! It is true!
Zagreb je grad a najvjerojatnije kako stvari stoje morat ću otić u Samobor, ak nekaj obavim tamo javim se pa da znate.
Kaj se tiče informacija zahvalan sam na tome!

Možda čak u petak odem tamo, imal budem vremena...
Al od toliko vrsta perlita, kaj da uzmem, onaj obični bez oznaka, jel?


Objavio: SweetRevenge
Datum objave: 08 Listopad 2009 u 11:50
Originalno poslano od člana Sanitarac Sanitarac napisao:

Originalno poslano od člana SweetRevenge SweetRevenge napisao:

vulkanskog pijeska i perlita imaš u vrtnom centru tamo kod lesnine. tam ti je rasadnik kao i na kile možeš kupit.. ja sam uzela 2 kg platila sam 20 kn to.. 


Tamo nemaju ničeg jer su zatvorili zbog onih radova kaj su bili tamo...


e oni su imali dugo radove, i zvala sma ih i pitala kad će bit gotovi i reklu su kao uskoro. nakon tog poziva otišla sam tam nakon tjedan dana i radovi su im se produžili al sam uspjela čopit vlasnicu koja je došla u izvidnicu i nagovorit da mi proda Smile
a ako misliš na one druge radove, onaj nadvožnjak kaj se radi il kaj već, za to ne znam.. ja sam se sparkirala baš u lesnini i pješke prošla


Objavio: SweetRevenge
Datum objave: 08 Listopad 2009 u 11:51
ili su skroz zatvorili??


Objavio: Sanitarac
Datum objave: 08 Listopad 2009 u 13:18
Ma ja sam sreo nekog lika tamo, vidio je da sam u potrazi za nečim pa me pito kaj trebam.
On mi se žalio da su morali (privremeno) zatvorit dok ovi ne izgrade onaj nadvožnjak. To ih je dosta dotuklo, pa veli da će im trebat vremena dok se oporave...


Objavio: Sanitarac
Datum objave: 08 Listopad 2009 u 13:38
Jedna od mojih ljubimica počinje puštati cvijet, dal da ga režem ili???
S obzirom da mi se čini da su u lončiću 2 biljke a ne jedna, jedna od njih se "suši"
Help needed...

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/mesozderke/dioanea_cvijeta/3207.aspx">

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/mesozderke/dionaea/3208.aspx">[IMG">http://www.cvijet.info/images/galleries/640-480/6772d376-PA030063_small.jpg" />


Objavio: aleks
Datum objave: 09 Listopad 2009 u 00:22
Huh? Stern%20Smile Cvjeta u jesen? Ne znam šta bih ti preporučio... Da je proljeće, rekao bih ostavi cvijet i probaj dobiti sjeme (ako je potrebno, opraši ga sam uz pomoć kista), jer biljka izgleda dobro, "ugojeno"... Big%20smile

Btw. jesi siguran da su 2 bljke u kalju? Ne vidi se sa slike dobro...
Ako pod "sušenjem" misliš na ovo što su pojedine klopkice počele bivati smeđe, pa crne, to je normalna "reciklaža" klopki. Naime, svaka se može zatvoriti i otvoriti cca. 3-4 puta, nakon čega se počne sušiti (zbog toga se ne preporuča uznemiravati klopke bez potrebe), a iz sredine biljke pojavljuju se pri tom novi listovi, na kojima se razvijaju nove klopke. Tako da te to ne bi trebalo brinuti... (ako je to slučaj).
Druga je stvar ako cijela biljka istovremeno (svi listovi) počne mijenjati boju u smeđu(tj. sušiti se), a novi se listovi ne stvaraju...


Objavio: SweetRevenge
Datum objave: 09 Listopad 2009 u 11:12
haha, pa sa ovim ludim vremenom nije ni čudo da su se i biljke zbunile :D


Objavio: arbor
Datum objave: 10 Listopad 2009 u 12:40
pazi...to je sasvim moguće....možda imaš 2 biljke od kojih je jedna izrasla i podanka druge .......to mi se često događa....



Objavio: arbor
Datum objave: 10 Listopad 2009 u 12:42
I još jedna novost za ljude iz Osijeka.......znam di ima treseta........u Josipovc-tvrtka PŠENO ........imaju bijeli treset koji uvoze iz rusije......ali ne znam gdije točno se nalazi ta tvrtka.....


Objavio: Sanitarac
Datum objave: 10 Listopad 2009 u 12:48
Jel ima kakva šema za poslat poštom ili da ih kontaktiram nekak možda distribuiraju nekom u Zagreb....


Objavio: arbor
Datum objave: 11 Listopad 2009 u 10:38
Originalno poslano od člana Sanitarac Sanitarac napisao:

Jel ima kakva šema za poslat poštom ili da ih kontaktiram nekak možda distribuiraju nekom u Zagreb....

neznam....za ovo sam saznao u petak od jedne profesorice koja je studirala šumarstvo i hortikulturu.....tresat je jako kisel i traba koristiti rukavice.....bez obzira imate li osjetljive ruke li nemate.........


Objavio: aleks
Datum objave: 13 Listopad 2009 u 23:11
Evo, malo sam se raspitao za treset i perlit koje ja trenutno imam, i situacija je sljedeća:

1. Treset je bio nabavljen u tvrtci koja se zove "Euro-Brod" ( http://www.euro-brod.hr/kontakti.asp - http://www.euro-brod.hr/kontakti.asp) .
Tvrtka je iz Slavonskog Broda, ali ima podružnicu na Žitnjaku u Zagrebu. Na moje pitanje o slanju poštom odgovor je da ne šalju robu poštom fizičkim osobama, nego su veleprodaja za druge firme.
Jedina je mogućnost doći osobno (što je moj bratić bio i napravio u Zagrebu) i kupiti.
Drugi je problem što je minum kupovine vreća od 70 litara (košta oko 70-ak kuna).
Treći je problem što je pH vrijednost treseta 5,5-6,5, dok je preporučena vrijednost za većinu mesožderki 3,5-4,5 (to sam naknadno skužio kad sam išao provjeriti vreću koju ja imam! Confused)
Vidjet ćemo kakvog će to učinka imati na rosiku i saraceniju, koje sam obje presadio u taj treset (muholovka je u tresetu koji mi je bio poslao Skitnica s ovog foruma još prošle godine, a čiju pH vrijednost ne znam)...

Dobra vijest za uzgajatelje iz Osijeka i okolice: iako ni Brod nije daleko, tvrtka svoj treset dostavlja poljoprivrednoj ljekarni "Biogal" u Višnjevcu ( http://www.datoteka.com/croatia-zute-stranice/B/biogaldoovisnjevac_6685.html - http://www.datoteka.com/croatia-zute-stranice/B/biogaldoovisnjevac_6685.html ).

Nisam ih stigao nazvati da provjerim raspoloživost, cijene i vrstu treseta koje prodaju...

2. Perlit prodaje tvrtka čiji je link ovdje već bio par puta ("Europerl"). I to mi je dopeljao bratić izravno od njih iz Samobora, vreća od 10l koštala je 26 kuna. Na upit o slanju poštom odgovorili su da, na žalost, to ne rade, osim također drugim tvrtkama i to veće količine ("prekomplicirano je poštom..." Disapprove)

Tako da je jedina mogućnost glede njih odlazak izravno do njihove tvrtke ili zamolba nekom prijatelju, poznaniku ili rodbini koja živi u blizini da to učine za vas... Unhappy

Druga je mogućnost malo se vrzmati po lokalnim vrtnim centrima i poljo-apotekama, pa nabasati negdje slučajnu na jednu ili obje komponente...


Objavio: Sanitarac
Datum objave: 14 Listopad 2009 u 07:57
Aleks hvala ti na informacijama...

Vidim da je u RH lakše nabavit Kokain nego treset!


Objavio: tanarri
Datum objave: 27 Listopad 2009 u 17:07
Originalno poslano od člana aleks aleks napisao:


@ member_profile.asp?PF=1071&FID=6 - tanarri : jesi li uspjela uzgojiti koju iz sjemena?


Muholovku ne, netko od mojih je greskom bacio sjemenke. Ali imam neplaniranih malih rosika :)


D. scorpioides


D. alicae


Ima ih puno, tako da je vrijeme da se zaletim po taj perlit i treset.
Kad ih je najbolje presadjivati?




Objavio: aleks
Datum objave: 27 Listopad 2009 u 23:11
Ha! Simpa su rosike. Smile Što se presađivanja tiče, pa pretpostavljam da je u proljeće najbolje vrijeme, osim u slučaju da je kupljena u neodgovarajućoj zemlji (NE-tresetu), pa je hitan slučaj za presađivanje.
U ostalim slučajevima, mislim da je možeš ostaviti da prezimi u tome u čemu je, pa onda na proljeće u novu posudu (preko zime bi trebale prestati rasti, osim u slučaju tropskih koje se drže unutra na sobnoj temperaturi, ali mislim da ove o kojima je do sad bilo riječi su sve iz umjerenih područja).

Usput, http://www.mesozderke.com - www.mesozderke.com nema više! Shocked
Zna li netko što se dogodilo? Aleksandar, vlasnik tog sajta, je prije navraćao na ovaj forum, pa ako može objasniti... Unhappy


Objavio: arbor
Datum objave: 28 Listopad 2009 u 20:34
ajoj....što se dogodilo....


Objavio: Fify
Datum objave: 28 Studeni 2009 u 17:56
meni na http://www.mesozderke.com - www.mesozderke.com izbacuje neku reklmu....Shocked


Objavio: anankin
Datum objave: 07 Prosinac 2009 u 11:25
kupio bi jednu venerinu muholovku za božić kao poklon al fakat sam nov u tome. vec par dana surfam da najdem di ih ima za kupit u Zagrebu. Pošto je sad zima sad neznam dali se ipak to može nač u Baumaxu.
 
Need help
 
Hvala


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 07 Prosinac 2009 u 13:36
imas u bauhausu vidjela sam neki dan... samo one ti sada moraju namirovanje zimi... a po ljeti moraju vani biti... procitaj si malo...

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Sanitarac
Datum objave: 07 Prosinac 2009 u 16:49
Originalno poslano od člana Fify Fify napisao:

meni na http://www.mesozderke.com - www.mesozderke.com izbacuje neku reklmu....[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley3.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Shocked" />


Što se tiče tog weba očito da je završio zakup domene i servera... [IMG]smileys/smiley19.gif" align="middle" />

Nek mi se vlasnik weba javi da mu dam prostor na svom serveru...
BTW: jedan lijepi filmić o mesožderci..

http://www.sanitarac.com/video.html?task=videodirectlink&id=7 - http://www.sanitarac.com/video.html?task=videodirectlink&id=7


Objavio: ive4
Datum objave: 23 Prosinac 2009 u 22:05
jer zna netko gdje se može nabaviti venerina muholovka, i ima li je za kupiti u pevecu ili bau-maxu? :D


Objavio: arbor
Datum objave: 24 Prosinac 2009 u 17:10
U pevcu rijetko je imaju, ali u baumaxu je imaju.....gotovo uvijek, neznam točno.....najbolji naćin je da sam provijeriš..


Objavio: ive4
Datum objave: 24 Prosinac 2009 u 20:45
super, hvala na odgovoru!
a znaš li kolika je cijena, ono otprilike? :D


Objavio: arbor
Datum objave: 26 Prosinac 2009 u 11:46
Nisu skupe, ja sam svoje kupio prije 3 godine u Baumaxu(Osijek) i nisu bile skupe......ne znam točnu cjenu....


Objavio: lolo
Datum objave: 30 Siječanj 2010 u 23:18
Ako je netko zainteresiran za sjeme ovih dviju mesožderki neka me kontaktira na pm.
DIONAEA MUSCIPLA
DARLINGTONIA CALIFORNICA


Objavio: maiwuti
Datum objave: 28 Veljača 2010 u 21:56
pozdrav svima! imam pitanje. nabavila sam muholovku, rosiku i vrčevac prije par mjeseci.ove prve dvije se odllično drže, a vrčevac  ne.izbacuje nove listove sa klopkama,ali klopke ne izrastu već se odmah osuše. zalijevam i špricam ih sa destiliranom vodom, stoje na prozoru, ali ništa ne pomaže. ako nezko ima rješenje, pišite.hvala


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 01 Ožujak 2010 u 22:27
ne rastu ti klopke jer joj ne odgovaraju uvijeti ni meni u kuci ne rastu bas jedna mi je narasla i sad nis, osusila se a i sve koje su bile na njoj od ljeta... po ljeti ju iznesi van ali ne na direktno sunce nego neka je vecina dana sjena i rast ce klopke ko mutave....  vrcevcu mora biti temperatura stalno ista jer on nema mirovanje kao  npr venerina muholovka... 

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: tanarri
Datum objave: 09 Ožujak 2010 u 11:29
Rast vrceva kod Nepenthesa ovisi jos i o trajanju dnevnog svjetla. Mojima se vrcevi uvijek osuse po zimi i ne rastu novi, ali sad kad se malo produzio dan polako pocinju rasti.


Objavio: aleks
Datum objave: 09 Ožujak 2010 u 11:47
Ah, tu je riječ o (tropskim) Nepenthesima? Pomislio sam da se radi o Sarracenijama (koje također imaju klopke u obliku vrčeva), ali su iz umjerenih krajeva... one imaju zimski ciklus mirovanja, pa je (privremeno) sušenje pojedinih klopki očekivano... valjda... Confused vidjet ćemo sad na proljeće... Wink

Usput, kako se nisam dugo javljao, da priupitam fellow uzgajivače mesožderki u kakvom su im stanju ljubimice? Jesu vam preživjele zimu? (tu prvenstveno mislim na SweetRevenge, arbor, Sanitarca i tanarri, koji su me redom bili pitali za savjete, ali isto tako i na sve ostale sudionike foruma... Smile)


Objavio: Zoom
Datum objave: 28 Ožujak 2010 u 01:19
jel ima ko malo bijlog treseta i perlita da mi proda da ne kupujem cijlu vrečurinu a da je iz Zagreba?? Wink


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 29 Ožujak 2010 u 21:53
zoom a di ima za kupit treseta i perlita u zg? i kolika je vreća?

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: tanarri
Datum objave: 01 Travanj 2010 u 14:56
Perlita navodno ima u Gramatu, ogromna vrecurina od oko 50 kg...a ima i firma Europerl u Samoboru koja to prodaje, samo moras otici bas do njih po to jer ne salju postom.

Treset nisam vidila za kupiti u ZG, ali moze se koristiti zemlja za rododendrone (ima sigurno u Kaliji, 70 l) koja ima nizak pH i vecinom je bijeli treset. Ja imam rosike i Nepenthes u tome, bez perlita, i OK im je.

@aleks: Biljke su dobro :) Muholovke i Drosera aliciae cvjetaju, Sarracenie su ocvjetale (i vec se suncaju na prozoru), australske rosike su preko zime dobile "sjemenke" (gemmae) koje sam posadila i sad ima puno malih :) Evo par slika...

Drosera scorpioides sa "sjemenkama":
http://www.flickr.com/photos/catlantean/4422470967/">

Nova Sarracenia kupljena u Kaliji na rasprodaji za 10kn (bila malo osusena, ali se oporavila):
http://www.flickr.com/photos/catlantean/4363040729/">

Sarracenia purpurea cvijet
http://www.flickr.com/photos/catlantean/4429199470/">

Drosera aliciae pupovi:
http://www.flickr.com/photos/catlantean/4422592043/">



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk