Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Prepoznavanje ljekovitog bilja

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Začinsko i ljekovito bilje
Opis foruma: Ljekovi i začini u mome vrtu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2042
Datum ispisa: 23 Travanj 2024 u 19:09
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Prepoznavanje ljekovitog bilja
Objavio: griva1978
Tema: Prepoznavanje ljekovitog bilja
Datum objave: 14 Srpanj 2008 u 11:57
... ja se uvijek sjetim kako naziv "ranjenik" nosi skoro 20 različitih biljaka sa našeg podneblja.... kao sinonim...uz duga imena... tako da je to ludnica koju jedino latinski spašava.....

...i još se isto tako sjetim kad sam pred 12-tak god sva vrlo sretna i ponosna istresla pred jednog poznavaoca bilja vreću "majčine dušice".... no bio je to čubarsmile141meeeee!!!  :O)))



Odgovori:
Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 14 Srpanj 2008 u 16:57
Ako uspijem prikupiti sjeme ovog grčkog origana, poslat ću vrijednim forumašima da se uvjere koji su to mirisi.
A što se tiče pogreški kod bilja, lako se događaju, nismo stručnjaci.Važno je da na kraju ipak dođemo do istine.Zajedno smo jačismile219


Objavio: griva1978
Datum objave: 15 Srpanj 2008 u 07:57
... tako je!!! :O)Smile to je jedna od rijetkih stvari zbog kojih opravdavam postojanje internetasmile190.... a ona moja vreća "majčine dušice" je bukvalno bila vreća...jedva sam ju vukla...  :o)......eh, da.... u osnovnoj isto tako vrlo uspiješno zamjenila končaru i stolisnik....šta da vam kažem...oboje miriše na med lagano..po slikama pa mogu i biti slični ako lagano zažmirimo... listovi istom pravcu mirišu....cvijet od bijelo-žtkasto-na rozasto boje....  isto sam tog "stolisnika" nabraja vreću koju sam jedva vukla....  ( hrčak poremećaj...smile199


Objavio: SilveK
Datum objave: 21 Kolovoz 2008 u 00:04
Meni fali u svoj toj literaturi o ljekovitom bilju upozorenje o tome s kojom biljkom bi neku mogli zmjeniti radi sličnog izgleda, jer ponekad to zna biti opasno...
Ima možda još netko kakav primjer?


Objavio: griva1978
Datum objave: 24 Kolovoz 2008 u 22:16
.. da i meni to fali.... većinom zbog toga potpuno odustala od identifikacije bilo čega iz porodice štitarki... jednostavno mi ne idu pa ne idu...... da sjetih se u vrlo mladim danima zamjene maline i kupine ( ali to nije tako strašno...):o))


Objavio: manči
Datum objave: 25 Kolovoz 2008 u 08:40
Na kolegijima botanike koristili smo ključ za određivanje biljaka Mala flora Hrvatske  - R. Domac....nije bilo lako...ide se sistemom eliminacije, a treba poznavati dobro morfologiju biljke, posebno cvijeta....mislim da je to jedna od sigurnijih metoda ali je treba uvježbati, a opet jave se neki križanci koje Domac nije uveo u ključ....
Imam njemačku knjigu sa vjernim crtežima biljaka  Plantzenfurer......
Ipak treba biti oprezan!!!!


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 25 Kolovoz 2008 u 23:44
Da, vrlo oprezan i uporan.
Ja ponekad neku biljku pratim cijelu godinu i svaku fazu njenog rasta uspoređujem sa opisima i slikama iz knjiga i sa net-a.Pa opet često puta nisam sigurna.


Objavio: griva1978
Datum objave: 26 Kolovoz 2008 u 12:59
...da, al tu je velika zamka za samouke prirodnjake... zato je dobro imati nekog učitelja...


... da je je tko iz rijeke išao na predavanja ivana lesingera?? ... ja godinama planirala...al nikad otišla.... a sad mi više nije potreba...


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 26 Kolovoz 2008 u 23:43
Što hoćeš reći:nije potreba?
Znači da ih dobro poznaješ.Ovdje je prilika da nas podučavaš.
Umjesto učenica bit ćeš učiteljica i podučavat ćeš jednu učiteljicu.Važi?


Objavio: griva1978
Datum objave: 27 Kolovoz 2008 u 00:30
...uf, uf...al si me stisnula ...al kako da to izvedemo ovako nadaleko?... znam dosta toga, al još više znma koliko ne zman... to područje ogromno i uvijek izranjaju neke nove stavri, nove spoznaje..... na ljivadi šta znam diram, šta ne znam ne diram...jednostavno .... al moje ljivade daleko... 


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 27 Kolovoz 2008 u 08:35
Neće bit problema.
Ako budem u dilemi, znat ću postavit pitanje.A tu su i slikice.Sjećaš li se čubra? Kako smo na koncu ipak došli do rješenja.Naravno, uz tvoju pomoć.
 
U biti, one biljke koje dobro poznajem s njima i radim.


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 05 Listopad 2008 u 21:29
ja sam prije 15 g u Zagrebu išla na početni tečaj za ljekovito bilje(prvo se uči kojih 50 biljaka) ali smo se zadržali samo na kontinentalnim biljkama.To je super puno mi je pomoglo,ide se i u prirodu ..to mi je ostalo u vrlo dragom sijećanju Smile.Društvo se je nalazilo u Vlaškoj,i otkupljivali su suhe biljke za čajeve..Neznam da li još to egzistira. 


Objavio: griva1978
Datum objave: 05 Listopad 2008 u 22:27
...bome ni ja ne znam... zapravo nisam niti čula za to.... ali :O))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))  jako, jako si me usrećila sa alojama i svim ostalim biljkama.... puna kutija!!! :O)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))smile79


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 06 Listopad 2008 u 10:31
smile100pa ja jesam brza kao puž ali ipak napravim što obećam..Big%20smile


Objavio: griva1978
Datum objave: 06 Listopad 2008 u 20:31
Originalno poslano od člana Duda-Lave Duda-Lave napisao:

smile100pa ja jesam brza kao puž ali ipak napravim što obećam..Big%20smile



...ma daaaaaj!! :))))))))smile133


Objavio: iris
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 13:31
da li je ovo mellisa ?
 


-------------


Objavio: griva1978
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 14:42
jok, to ti je  menta i to bi mogla biti  longifolia...iako je ona potpuno divlja dlakava :)))) ....nooo  može biti i piperita iako mi se zbog boje stabljike čini da nije.. bijela je stabljika ta ne..koliko mi se čini na onom komadiću koji se vidi...? terbala bi barem pri dnu biti crvenkasta...

..kako god da je sve su ljekovite i nema otrovne- ako protrljaš prstima i miriši na mentu onda je menta i slobodno beri :)


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 15:13
ovo je mentha piperita identična kao moja što veli griva..kad ju protrljaš miriši na menthol.


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 15:14
poslikat ću ti svoju melisu iako je još mala


Objavio: hoya
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 15:24
Evo lista matičnjaka ili melise:



-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: iris
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 17:14
znači menta je.....hvala cure Smile 


-------------


Objavio: griva1978
Datum objave: 27 Travanj 2009 u 08:24
evo moje klasične piperite slikane jučer ...na mjestu na kojem uređujem novi vrt.....

...ako je prava čist piperita dno stabljike joj je crvenkasto ( atvoja bila relativno niska) ...ova moja naraste oko metar, nekad i više... je piperita al ddok je mlada je ovakva....




Objavio: Ivan
Datum objave: 09 Lipanj 2009 u 13:47
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Meni fali u svoj toj literaturi o ljekovitom bilju upozorenje o tome s kojom biljkom bi neku mogli zmjeniti radi sličnog izgleda, jer ponekad to zna biti opasno...
Ima možda još netko kakav primjer?
pa ima dosta primjera, a ovisi o autoru koji prezentira ljekovito bilje koliko si je truda dao da upozori na eventualne sličnosti i posljedice zamjene biljaka. Npr. Medvjeđi luk ( sremuž) je po listu dosta sličan đurđici, ali postoje razlike.. u vemenu cvatnje, pojavljivanja, okusa...nešto sam o tome i pisao na ovi stranicama u početku stvaranja foruma..


Objavio: manči
Datum objave: 15 Srpanj 2009 u 21:55
Da li je ovo ljekovita biljka, muški kantarion???
 


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 15 Srpanj 2009 u 22:58
čuj pa to nema baš niš sličnoga sa gospinom travom -kantarionom..a da postoji muška nikad čula..možda netko zna više..kantarion ima žute cveteke koje kad protrljaš ostane ti crvenkasta farba na prstima,listići su ovalnog oblika i imaju sitne točkice po sebi odnosno to su mali mjehurići puni ulja i uglavom biljka je već osvala..pa eto to ja učih na tečaju ljekovitog bilja.. 


Objavio: manči
Datum objave: 16 Srpanj 2009 u 10:06
...hvala, duda, poznam gospinu travu....na otoku se sve rozilo od ove biljke, jedna poznanica bere ovu biljku i ocu kuha čaj za srce....navodno je muški kantarion (????)......


Objavio: griva1978
Datum objave: 18 Srpanj 2009 u 20:07
manči, nije da špotam he he :)))))))))))))) ali nisi slikal stabljiku i list :(((((  no po cvijetu i liči kičici- Centraurium erythraea- koja se kod naših istočnih susjeda zove muški kantarion ( a gospina trava ženski kantarion)...... daklem po cvijetu ja bih rekla da bi moglo biti ali fali list- koji je uvijek u paru, gladak, na počeku uglast a pi vrhu izdužn i u špic sa vidljivom uzdunom brazdom ( uprao ga imam u ruci :)))) sad mu je vrijeme :)))) list je popuno ravna ruba ( nije nazubljen niti malo) , stabljika je četvrouglasta a okus biljke iznimno gorak, sabire se gornja polovina biljke ... ja je baš braal--....


...sori što se javljam tak kasno, po šumama sam u berbama...


Objavio: griva1978
Datum objave: 18 Srpanj 2009 u 20:08
p.s. nije baš potpuno bezopasna biljka....


Objavio: manči
Datum objave: 18 Srpanj 2009 u 22:54
...da, to je to...nisam stavila sve slike koje  imam, a ovo lišće nije njegovo....poznanica je po R.Marušiću nazvala muški kantarion, ja taj naziv ne koristim, jer gospina trava i ova roza biljka nemaju nikakve veze ni sličnosti i ne znam zašto bi obe bile kantarion,  pa još muški i ženski  -  baš glupo....ali dobro, uglavnom je to to...kod nas je pri kraju cvatnje, ove godine obilno cvjeta i super mi je ukras u vrtu....
 
....otvorit ću sutra  temu   ( ako  je nemamo ) , stavit slike, a ti piši o ljekovitosti.....važi??


Objavio: griva1978
Datum objave: 19 Srpanj 2009 u 17:05
važi... :))) evo i ja se sjetila tek kad sam vidjela tvoj upit poslikati al mi kabel nije doma trenutno pa kad budem prebacim slike sa moba ( ako su za šta... ) i napišem štogod... :))
Marušić ima sko sve istočne nazive za bilje ( tko zna odakle je učio...) a i recepture u knjizi su mu malo .... paaa... dosta pod utjecajem balkanskog klasičnog travarstva i možda malo zastarjele... ..


Objavio: manči
Datum objave: 19 Srpanj 2009 u 19:15
...ma,da...misim da smo napredovali od vremena Marušića.....
......čitam da je kičica više za želudac, jetru.....jooooj meni, naša poznanica kuha nju za srce.....kako je strankinja i slabo naučila hrv brka stalno riječi, padeže i sl....došla sva ponosna sa punom kofom kičice i kaže da je to majčina dušica i da otac pije za srce.....meni se zamantralo smile39........ pa je prvo uvjeri da je majčina dušica nešto drugo, pokaži joj zorno, a onda dalje    sa  prosvjetljivanjem....zapela da je Marušić napis'o da je to muški kantarion, a   ona kao  zna da to nije jer da raste i u njenoj rodnoj  zemlji i da je to majčina dušica.....zamantralo mi se dvaput!!!!smile68
 
 
 
....e nekako je uvjeri da nije dušica i da sam vidjela sliku ove biljke, sad znane kao kičica, u popisu ljekovitih.....neđe..ne  znam  đe..... ali da ću provjeriti i javit joj......a ke!!!!....ode ona dalje brati druge trave i uvjerena i dalje  da je to to i još za herc.......


Objavio: griva1978
Datum objave: 03 Kolovoz 2009 u 11:30
...čuj ...toga nažalost ima na svakom koraku.... većinom i jer ljudi misle da je to "znanje naroda" i time ddostupno svima i za sve ( ne možeš postati doktor čitajući doktor u kući - šta ne?ili gledajući hitnu službu?..možš ponešto naučiti...aliii....) premalo se pažnje polaže na profesionalizam u tom zvanju... a to zaista jest zvanje....
 
 


Objavio: griva1978
Datum objave: 06 Kolovoz 2009 u 00:37
evo par pomješanih slika.. neke sa velebita neke iz goskog kotara....

piskavica


kičica





Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 06 Kolovoz 2009 u 08:46
sad se sjetila da je to roza kičica ..jejje učili smo to na tečaju..eh šta ćeš zaboravih..al nikad nisam čula za drugi taj naziv ..pa di si našla tu piskavicu Big%20smile ..a kaj se tiče Marušića pa ni čovjek kriv samo se je služio literaturom...nekako imam osjećaj da je to travarstvo istočnije više bilo raširenije prvenstveno zbog neke potrebe jer nisu svi imali luxuz doktora u blizini pa je svako manje mjesto imalo svog travara..čitala sam bila jednu studiju u kojo se je govorilo o dosta visokom % nepismenosti (i svi ti ljudi u ruralnim dijelovima uglavnom nsu bili zdravstveno osugurani a zašto jer je bilo besplatno ..neznam) u bivšoj Jugi i to najviše u J-I dijelovima države to me zaprepastilo..tako da se to travarsrvo dosta raširilo iz čiste potrebe i na kraju navike i normalno da je najviše knjiga otuda izašlo...al što ti kažeš to je sve pomalo zastarijelo ima novih medicinskih spoznaja o biljkama i trebao bi neko pametan napisati noviju..Smile   


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 06 Kolovoz 2009 u 08:51
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Meni fali u svoj toj literaturi o ljekovitom bilju upozorenje o tome s kojom biljkom bi neku mogli zmjeniti radi sličnog izgleda, jer ponekad to zna biti opasno...
Ima možda još netko kakav primjer?
 
imaš pravo..na tečaju smo bili na terenu i bila neka jadna žena što joj je dijete alergično na sve uzgojeno bilje..i bere ona okolonaokolo ko luda ..ispala na kraju jedna vreća lišća đurđice a ne luka srijemuša ..slični su ko vrag ali u knjizi koju je ona imala usporedba je bila vrlo loša..


Objavio: griva1978
Datum objave: 01 Rujan 2009 u 21:59
slažem se sa tobom Duda-Lave... a đurđica i srijemuš ( nažalost) klasična zabuna... ako se ne pazi previdi se natuknica o mirisu ) ako se si spominje kao neko posebno upozorenje.... 


Objavio: Vlasina
Datum objave: 20 Veljača 2010 u 02:42
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...hvala, duda, poznam gospinu travu....na otoku se sve rozilo od ove biljke, jedna poznanica bere ovu biljku i ocu kuha čaj za srce....navodno je muški kantarion (????)......
"Muški kantarion" je kičica (Erythraea centaurlum)ili poznata pod imenima: crveni kantarion,crvena kantarija,gorčica..,od davnina je poznata lekovita biljka za stomačne tegobe.Cvetovi su crvene ili roze boje.Pri branju se veoma lako čupa iz zemlje te je treba oprezno brati.
Veoma je gorka ali nije otrovna nit opasna biljka.
Listovi i cvetovi (razlika u boji) su slični kao kod "ženskog kantariona" tj.gospine trave (Hypericum perforatum)ostala imena: kantarion,žuti kantarion,žuta kantarija..
Obe biljke kod mene rastu u prirodi. Berem ih i koristim kao veoma lekovite.


Objavio: griva1978
Datum objave: 25 Veljača 2010 u 12:30
"muški kantarion" nije hrvatski naziv jer mi tu iammo za tu biljku službeni naziv kičica i muško/žensko miejšanje kantariona samo zbunjuje ljude....

dakle kičica je kičica a svi ostali nazivi turski, srpski, latvijski, engleski, njemački, portorikanski su strani i super su dok ne navode pomutnju.... tako npr možete naći 10 različitih ranjenika i 5-6 različitih zlatnica....


Objavio: Vlasina
Datum objave: 25 Veljača 2010 u 23:36
Griva 1978!
Nisam imao nameru nikog da zbunjujem naprosto vidiš da sam nazive stavio pod znakom navoda jer su Manči i Duda-Lave govorili o "muško/ženskom kantarionu" i zbog toga sam napisao komentar.
U svoj literaturi sa prostora bivše YU koju posedujem (iz BiH, Hrvatske,Makedonije,Srbije,Crne Gore postoje zvanični nazivi:
Kičica - Erythrea centaurlum
Kantarion,gospina trava - Hypericum perforatum
Što sam i napisao u mom komentaru i dao osnovne sličnosti i razlike o ovim biljkama.
I kod mene su to zvanični nazivi za ove biljke, ali ne možemo mi da promenimo nazive biljaka kako ih narod naziva u Zagorju ili Dalmaciji, Slavoniji ili Vojvodini, Hercegovini ili Sandžaku, pa i u dva susedna mesta mogu istu biljku da nazivaju različitim narodnim imenima.
Ovu temu sam shvatio da za određenu biljku koju narod u različitim krajevima različito naziva odredimo zvanični (oficijalni) i stručni (latinski) naziv. Ili prema slici i opisu pokušamo da prepoznamo i odredimo neku biljku i time pomognemo nekom kome je potrebna ta lekovita biljka.
Možda grešim ali naziv ove teme je:Prepoznavanje lekovitog bilja.
Griva izvini ali pogrešno si shvatila moj komentar. Pozdrav!



Objavio: cenarius
Datum objave: 26 Veljača 2010 u 01:27
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

"muški kantarion" nije hrvatski naziv jer mi tu iammo za tu biljku službeni naziv kičica i muško/žensko miejšanje kantariona samo zbunjuje ljude....

dakle kičica je kičica a svi ostali nazivi turski, srpski, latvijski, engleski, njemački, portorikanski su strani i super su dok ne navode pomutnju.... tako npr možete naći 10 različitih ranjenika i 5-6 različitih zlatnica....

Griva, gde se nalaze sluzbeni nazivi biljaka?


-------------
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!



Objavio: neretva
Datum objave: 01 Ožujak 2010 u 00:24
molim vas pomozite mi u jednoj nedoumici..slak je korov kojeg vjerujem svi ovdje dobro poznajete. Možete li mi reći da li je otrovan ili ipak ne, i može se  jesti?  Jer sam danas čula od jednog prij. da je jestivi samonikli korov, a onda na netu pročitala da je otrovan. Hvala vam
Još da vam se predstavim, ja sam iz Metkovića i jako me zanima liječenje biljem i prirodnim lijekovima, al nemam mentora, iako u sebi osjećam da je to moj poziv i jednostavno se odazivam..Ali nije lako jer nemam mentora. ovaj forum mi puno pomaže, zato vam hvala svima.


-------------
puno ljubavi za ljekovitim biljem , melemima i svakom vrstom prirodnog liječenja...volim stvor prirodu...


Objavio: manči
Datum objave: 01 Ožujak 2010 u 00:30
...ma  sve  je  o.k....kičicu  sam  poznala  od  studentskih  dana  ali  samo  vizuelno...odredili  smo  koja  je  to  ljekovita  biljka  a  sad  znamo  i  dilemu  vezanu  za   naziv   kantarion....kod  nas ,  južna Hr ,   je  uvriježen  naziv  gospina  trava  i  to  mi  je  i  vrlo  lijepo  ime...moj  otac  bi  se  smijao  kad  bi  ja  na  ranu  stavljala  flaster...zafrkavao  me  je  i  rekao  bi  :   Mi  bi  stavili  gospine  trave  na  ranu  i  nastavili  trčati  niz  ledinu!!!!! 


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 01 Ožujak 2010 u 09:30
Originalno poslano od člana neretva neretva napisao:

molim vas pomozite mi u jednoj nedoumici..slak je korov kojeg vjerujem svi ovdje dobro poznajete. Možete li mi reći da li je otrovan ili ipak ne, i može se  jesti?  Jer sam danas čula od jednog prij. da je jestivi samonikli korov, a onda na netu pročitala da je otrovan. Hvala vam
Još da vam se predstavim, ja sam iz Metkovića i jako me zanima liječenje biljem i prirodnim lijekovima, al nemam mentora, iako u sebi osjećam da je to moj poziv i jednostavno se odazivam..Ali nije lako jer nemam mentora. ovaj forum mi puno pomaže, zato vam hvala svima.
 
Neretva, dobrodošla na forum o ljekovitomSmile
 
Ako si tako zainteresirana za ljekovito bilje pregledaj cijeli ovaj forum i sigurno ćeš nešto naučiti.Nadam se da ćemo i mi ponešto naučiti od tebe.
 
Dugo se bavim ljekovitim biljem ali nisam nikad čula da je slak - ljekovit.
Možda i jeste ali bi ti općenito savjetovala da prije upotrebe i davanja savjeta drugima dobro proučiš neku biljku, da naučiš o njenoj ljekovitosti, o mogućnostima zamjene s nekom drugom biljkom, o mogućim nus- pojavama i interakcijama s ljekovima....
Kod ljekovitih biljaka je potreban veliki oprez jer tanka je granica između lijeka i otrova....
 
Stiže proljeće pa ćemo u berbu, slikavanje i učenjeWink
 
Sretno  i još jednom, dobrodošla u klub biljoljubaca


Objavio: neretva
Datum objave: 01 Ožujak 2010 u 16:08
hvala vam svima....tako želim učiti, al nemam od koga, to je teško, u sebi zadržavam ljubav, koja želi probiti...


-------------
puno ljubavi za ljekovitim biljem , melemima i svakom vrstom prirodnog liječenja...volim stvor prirodu...


Objavio: Brajks
Datum objave: 03 Srpanj 2010 u 19:33
http://img251.imageshack.us/i/dsc01618h.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us




Objavio: Brajks
Datum objave: 03 Srpanj 2010 u 19:34
http://img821.imageshack.us/i/dsc01612.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


Objavio: Brajks
Datum objave: 03 Srpanj 2010 u 19:34
http://img338.imageshack.us/i/dsc01613j.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


Objavio: Brajks
Datum objave: 03 Srpanj 2010 u 19:36
Evo par slika, ako moze netko da ih identificira, bio bih zahvalan Smile Smile Smile
Ova prva vjerovatno nije ljekovita, ali je prekrasna :) :)


Objavio: Brajks
Datum objave: 05 Srpanj 2010 u 16:50
da li je ova druga komorač ? hm smile54


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 06 Srpanj 2010 u 14:09
Liči na komorač ali - nije.Puno je veća i jača.Ima drugačije listove od komorača.Nije ljekovita.

Ni treća ne spada u ljekovite biljke.
Prva , ne znam što je.


Objavio: Brajks
Datum objave: 06 Srpanj 2010 u 14:36
tnx :)


Objavio: griva1978
Datum objave: 13 Rujan 2010 u 20:49
...ja baš ne švrljam forumom stalno...pa mi možete poslati poruku.... jer sam stalno aktivno u berbama pa imam malo vremena ( bar sad još uvijek) za komp......

prva je dictam(u?)nus albus...nešto tome slično na latinskom u svakom slučaju jasenak bijeli.... naše Primorje je krcato njegova rozastog varijanta  koji ima israzito mirišljavu bstabljiku i cijelu biljku..... može sviježa opeći prste ( dermanla alergija) a u vrtu tijera loše bube van... navodno... :) meni je dvan u buketima ali se u vrtu teže prima ( presađivanje) treba rasijati sjemenkama koje su u onim zvijezdicama.....ima neku potencijalnu rubnu ljekovitost....


Druga slika koja je sa oproštenjem očajna :)) se uopće ne može prepoznati biljka, očito je iz porodice štitarki a možda medvjeđi dlan/šapika/ heracleum sphondilum (po načinu grananja biljke i približnoj veličini listova - koji se isto uopće ne razaznaju...a ono što se vidi je okruglo lišće nižeg grma pored...isto česta biljka i ljekovita


treća slika je vrlo česta podvrta divizime...vrlo lijepa sa ljudičastim sredinama cvijeta šta ne?:)...to je mislim neka od vrsti divizme ali nemam pojma koja.......mooooožda nigra....ili speciousum...?ima ih preko 300 vrsta a ta na slici nije ona ( ili jedna od one 3) koje se ajčešće upotrebljavaju u ljekovite svrhe...


Objavio: gospina trava
Datum objave: 17 Rujan 2010 u 07:45
Ne znam šta je. Pronašla sam da raste pored moje vikendice.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/nepoznato_bilje/15914.aspx">

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/nepoznato_bilje1_/15915.aspx">

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/nepoznato_blije2/15916.aspx">



-------------
Vrbovec, grade moj dragi:

http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related



Objavio: gospina trava
Datum objave: 17 Rujan 2010 u 07:53


http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/nepoznato_bilje4/15918.aspx">

-------------
Vrbovec, grade moj dragi:

http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related



Objavio: griva1978
Datum objave: 17 Rujan 2010 u 12:06
gospina trava to ti je ljekovita biljka :)))) konopljuša ( eupatirium cannanbium) ...vrlo svestrana ljekovita biljka za niz unutranjih disbalansa, vrlo česta u upotrebi kodženskih problema i reguliranja metabolizma općenito... samo beri :))) zelen i civjet :)

-------------
http://studio-martina-natura.hr/


Objavio: gospina trava
Datum objave: 17 Rujan 2010 u 15:17
Puno hvala

-------------
Vrbovec, grade moj dragi:

http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related



Objavio: adila
Datum objave: 10 Listopad 2010 u 17:36
Molim Vas gdje mogu nabaviti epilobium parviflorum, treba mi za svekra.
Živim u Zenici ali ovdje nema za kupiti te trave. Čitala sam da ste je Vi brali, ali da li znate gdje je mogu kupiti? Unaprijed zahvalna, Adila
 


Objavio: griva1978
Datum objave: 10 Listopad 2010 u 19:09
Originalno poslano od člana adila adila napisao:

Molim Vas gdje mogu nabaviti epilobium parviflorum, treba mi za svekra.
Živim u Zenici ali ovdje nema za kupiti te trave. Čitala sam da ste je Vi brali, ali da li znate gdje je mogu kupiti? Unaprijed zahvalna, Adila
 



Evo baš sam vam odgovorila na pm koji ste poslali, Suban, nađite u google tražilici....


-------------
http://studio-martina-natura.hr/


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 13 Lipanj 2011 u 20:18
molim jednu pomoc od vrijednih clanova,griva,gospina trava i ostali: jako mi je zanimljiva biljka preslica tragala sam po pustarama i nasla sam je.sada da bih je brala za lijeka trebam naucit prepoznavat neotrovne.moze li mi ko bolje objansit slikovito i rijecima? od vas sam ovdje naucila da kod otrovnih se nalazi crni vrh i nasla sam i takve.nasla sam iste onakve kao sto ste ovdje slike stavljale,ali cinjenica da postoje otrovne ne smijem jos koristit bez boljeg znanja.
unaprijed hvala


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 14 Lipanj 2011 u 00:16
Pročitaj cijelu temu o preslici.Pogledaj naše slike pa u google tražilici utipkaj Equisetum arvense i pogledaj 100-tinjak slika pa će ti sve biti jasno.

Da, ljekovita preslica nema klas na vrhu , oblikom sliči malom božićnom drvcu, visoka je od 40-60 cm....


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 15 Lipanj 2011 u 22:34
procitala sam dva x ali cinjenica da ima i otrovna vrsta me kocila da je berem.ovdje ima iste kao na slici i ta gusta kao borici i ta rijetka.nenormalno je ima,ovdje niko ne yna ni kako se yove kamoli da je shvata ko kao ljekovitu biljku.ja sam ubrala ove gusce vrste i kuhala za tiniziranje lica,jos me strah d aje oralno uzima.evo pitam da li voda kad se kuha malo pocrveni i ima jak prodoran miris?nemam cime slikat,a rado bih da se uvjerim da je to ta biljka,mada kazem ista je kao na slici koju mogu da berem.


Objavio: ivna
Datum objave: 15 Kolovoz 2012 u 21:09
Danas sam naišla na jednoj lijepoj livadi par biljčica za koju bih molila znalce da mi odgovore da li su ljekoviti i da li ih se isplati brati...

1.

2.za ovu biljku mislim da je poljska preslica ali da li je ljekovita, hm, hm...


3.ovo mi se čini da je gospina trava ali mislim da sam zakasnila, skoro da je ocvala ...


4.solidago ?


5.



Objavio: Lovro
Datum objave: 16 Kolovoz 2012 u 13:55
Ivna, za 3.i 4. sliku si u pravu, a 5. bi mogla biti kičica!

-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: ivna
Datum objave: 16 Kolovoz 2012 u 17:51
Lovro, hvala ti Big%20smile, je u pravu si, ovo na slici 5 jest identificirano kao kičica...


Objavio: cenarius
Datum objave: 16 Kolovoz 2012 u 20:50
1. Tussilago farfara ili podbel?

-------------
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!



Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 16 Kolovoz 2012 u 23:25
1.Podbjel se isplati brati jer je odličan u borbi protiv kašlja ali kako sadrži alkaloide čaj od podbjela se ne bi smio piti više od 15. dana, najbolje u kombinaciji sa drugim čajevima.

2.Poljska preslica, da ili ne?
Ovo što vidim u prvom planu rekla bih-da.
Ali s p.preslicom treba biti oprezan i smiju je brati samo znalci budući da ima i otrovnih.Biljka, dok je mlada, podsjeća na malo božićno drvce
Nema klasić na vrhu.

3.Gospina trava je precvjetala i više nije za branje.Bere se dok je većina cvjetova još u pupoljku.


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: ivna
Datum objave: 17 Kolovoz 2012 u 05:51
Cenarius, zahvaljujem...
Fermina, nek se nitko drugi ne uvrijedi al dok ti ne daš zadnju riječ, ja nisam sigurna ubrati neku biljku ili ne...
Za podbjel sam pitala ciljano a preslicu , ne hvala, jedino me je zanimalo da li je ljekovita ili otrovna kad sam već naišla na nju u velikoj količini...
Prije dosta vremena sam pročitala što ste sve napisali o preslici , dobre me "uplašili" LOL i nju ne diram...
I sad u nadi da će mi netko odgovoriti još na ovo;imamo mi temu na ovom pdf-u  o podbjelu , ja nisam naišla na njega Embarrassed ?


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 17 Kolovoz 2012 u 13:07
Ivna, hvala ali pretjeruješ i precijenjuješ moje znanje.
Ja zapravo nerado identificiram bilje po slici.Trebalo bi staviti barem nekoliko slika iste biljke i to stručno snimljene....

A joj, šteta da se bojiš preslice, jedne od najvrijednijih biljaka posebno za žene.Slikaj je izbliza, držeći je u ruci , tek ubranu.Na fotiću nađi opciju cvijet pa slikaj na 15-20 cm udaljenosti, više snimaka pa stavi one koje su najbolje.Ali na temi preslice ćeš sigurno naći dosta slika.Ili utipkaj u google ali razgledaj desetine,stotine slika dok ti "sjedne" u glavu.

Evo ovaj članak dr. Stribora Markovića bi trebala pročitati svaka žena koja drži do svog izgleda i zdravlja:
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1087/ - http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1087/



-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: rrorion
Datum objave: 31 Kolovoz 2012 u 00:08
Nije baš tema, ali moglo bi biti zanimljivo jer radi se o biljci koje puno ima u kontinentalnom dijelu npr. oko Zagreba, no ništa se o njoj ne piše i govori u Hrvatskoj, dok je u Evropi poznata kao heel all-liječi sve-zanimljivo-mislim predobro no vjerojatno pretjerano, ali opet i svakako vrijedna ljekovita biljka, i jestiva samonikla , pa jeli ima netko iskustva sa njom
http://suite101.com/article/is-prunella-vulgaris-truly-an-all-healing-herbal-medicine-a267680
Prunella vulgaris

prunella%20vulgaris




Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk