Ispiši stranicu | Zatvori prozor

orhideja pušta mlade

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Orhideje i mesožderke
Opis foruma: Sve o egzotičnim vrstama..
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2309
Datum ispisa: 16 Travanj 2024 u 13:33
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: orhideja pušta mlade
Objavio: ines
Tema: orhideja pušta mlade
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 13:05
Moj  phal je odcvjetao još ljetos, malo sam skratila stabljku i sad mi na njoj izbijaju novi listovi (znači ne dolje nego gore na samoj stabiljci) i pušta korijenje. Razmišljam da ih odvojim od stabljike i presadim u supstrat za orhideje. Malo sam zbunjena jer nisam znala da se phal može razmnožavati ovako ko ostalo cvijeće. Jel ima tko kakvih iskustava u tome. Budem i slikala pa ću ubaciti i fotku

-------------
nema kruha bez motike



Odgovori:
Objavio: lana2
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 15:41
Ines po tvom opisu radi se o keikiju (bebici) orhideji. Kad ti zračno korjenje naraste jedno 2 cm odreži na dužinu 1-1,5 cm donju stapku i posadi bebu orhideju.  


Objavio: ines
Datum objave: 18 Listopad 2008 u 09:45
Oh, super, imat ću tri male orhidejice. smile188
Jel to česta pojava kod orhideja? Ja sam uvijek mislila da je njih nemoguće razmnožiti u običnim kućnim uvjetima


-------------
nema kruha bez motike


Objavio: lana2
Datum objave: 18 Listopad 2008 u 20:25
Koliko znam i nije prečesta pojava. Sve ovisi od same biljke. Negdje sam pročitala da se može premazati cvjetna stapka hormonom rasta kako bi se natjeralo biljku da izbaci keiki ali to može dosta iscrpiti matičnu biljku. Tvoja je jednostavno sama izbacila podmladak. Kad ga odvojiš od matične biljke u početku vrlo oskudno zalijevaj i više vlaži lišće dok se mlada biljka ne adaptira na novu sredinu bez matične biljke.
Inače phal je jedna od rijetkih orhideja koja se razmnožava na ovaj način.
 
Ines ajde uslikaj phal pa da vidimo tvoju "bebicu".Tongue


Objavio: domingo
Datum objave: 18 Listopad 2008 u 20:38
a ja bi volio vidjeti postupak na svakoj slićici


Objavio: ines
Datum objave: 19 Listopad 2008 u 10:22
Budem uslikala pa stavim.

-------------
nema kruha bez motike


Objavio: ines
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 13:34
 
 


-------------
nema kruha bez motike


Objavio: ines
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 13:36

Evo stavila sam slikice, samo zakaj su tak velike? Confused   Skroz sam ispala iz štosa



-------------
nema kruha bez motike


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 20 Listopad 2008 u 18:43
i moja orhideja ona ljubicasta pusta opet mladu mislila sam da ce pusiti cvijet a ona jos jednu mladu a cambrya mi pusta cvijetnu stapku bas sam sretna :)

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: lana2
Datum objave: 21 Listopad 2008 u 07:41
ines super. Moram priznati da ovako nešto još nisam vidjela. Na jednoj stapki čak tri mlada phalasmile227
Čini mi se da ti je prvi spreman za odvajanje od matične biljke. Posadi ga u supstrat za orhideje i nemoj previše zalijevati dok se ne navikne da bude samostalna biljčica. U početku ga dosta treba špricati po listićima.
A onda strpljenje jer kažu da ovako uzgojenom phalu treba 4-5 godina da procvjeta. Smile


Objavio: ines
Datum objave: 21 Listopad 2008 u 08:59
Nije da se hvalim, ali nisu 3 nego 4 Wink 
 
Hvala na savjetu, ovaj tjedan ću skoknuti po supstrat i presaditi najveću bebicu. Inače taj veći je već imao cvijet, zato sam i bila zbunjena o čemu se radi.


-------------
nema kruha bez motike


Objavio: lana2
Datum objave: 21 Listopad 2008 u 11:34
imaš se i čime hvalitiThumbs%20Up


Objavio: Branka
Datum objave: 09 Studeni 2008 u 20:51
ja stvarno neznam kako ti je to uspijelo , ja ih imam 9 i sve mi cvjetaju ono stop , i možda zato nemam ovo kaj ti imaš , ali bi bilo pravo zadovoljstvo postići takav uspijeh , , još neki dan povezujem cvjeti na kraju ga otkinem , a to je jedna orh , koju sam kupila i neznam kakav ima cvijet  inače sve su mi prekrasne i stvarno im se divim 


Objavio: TeaK
Datum objave: 09 Studeni 2008 u 22:29
smile146 pa da se i ja pohvalim.

Imam i ja bebu orhideju, ali je još mala.


Objavio: ines
Datum objave: 10 Studeni 2008 u 07:44
Očito im je ove godine sezona puštanja mladih, tako da Branka ne gubi nadu. A ako me pitaš da li sam kaj posebno radila, stvarno nemam pojima. Stoje na kuhinjskom prozoru gdje nema izravnog sunca, kad se supstrat posuši ja ga natopim vodom (svakih 10-ak dana), cca 2x mjesečno pognojim i gotovo svaki dan malo poškropim listove. U principu držim se savjeta koje ste vi dale.Embarrassed

-------------
nema kruha bez motike


Objavio: lana2
Datum objave: 10 Studeni 2008 u 07:55
ines jesi li već posadila tvoj keiki o kojem si već ranije pisala? Ako jesi daj nam napiši kako ti napreduje.


Objavio: ines
Datum objave: 11 Studeni 2008 u 10:56
Nisam Confused nikako da odem po supstrat.

-------------
nema kruha bez motike


Objavio: lana2
Datum objave: 11 Studeni 2008 u 14:14
Požuri, nemoj da ti dodatno crpi matičnu biljku


Objavio: mrvica
Datum objave: 11 Prosinac 2008 u 20:37
Blago vama, vas vaše orhideje stalno uveseljavaju i ovo tu je zbilja super! Ja sam svoju dobila za Uskrs, imala je dvije grane s cvjetovima koji su trajali dosta dugo ali od tad nista, ima dva lista koja izgledaju zdravo, prvu sam stabljiku ošišala kad se posušila (kako sam čula da ih ne valja rezati zelene), a druga je još skoro pa sva zelena i to tako mjesecima stoji.
Kako da je probudim ako je to moguće i trebam li sačekat proljeće za to? smile113


-------------
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34



Objavio: Mikica
Datum objave: 12 Prosinac 2008 u 10:28

 

Evo i ja se hvalim sa svojom orhidejom.Imam ju prvi pit i jesenas sam ju nakon cvatnje poštucala malo i evo sada ima pupiće.Samo mi još recite koje gnojivo uzimate za prihranu jer ja nemem ništa.

http://imageshack.us">
http://g.imageshack.us/img233/pc110082se8.jpg/1/">


Objavio: Mikica
Datum objave: 12 Prosinac 2008 u 10:32
Ova prijašnja slika je od jučer ali evo od danas
http://imageshack.us">
http://g.imageshack.us/img389/pc120086ih3.jpg/1/">


Objavio: lana2
Datum objave: 12 Prosinac 2008 u 15:04
mikice već nekoliko godina koristim Compo gnojivo za orhideje i jako dobro napreduju.


Objavio: Mikica
Datum objave: 12 Prosinac 2008 u 22:28

Ok,hvala,pa ću to kupiti prvom prilikom.



Objavio: MaNoLu
Datum objave: 16 Svibanj 2011 u 17:41
Pozdrav svima....
Ljubitelj orhideja sam već neko vrijeme uživam u njima i zasad mi ide ok...
Dobila sam jednu orhideju koja je bila u jako lošem stanju i kad su joj otpali cvjetovi pojavilo sa ovo..... http://img101.imageshack.us/img101/4866/20110516173405.jpg -

  sad ima nove listova i dobro se drži ali i ovo na stapki.
je li to taj keiki???  kako postupati s tim? ima dva lista i dva pupa....
kolika je šansa da iz toga naraste "prava" biljka?
Hvala unaprijed na odgovorima....


Objavio: MaNoLu
Datum objave: 16 Svibanj 2011 u 17:56
Ne znam zašto mi se ne vidi slika.... stavim ju na post a kad ga objavim nje nema.....   :(




Konačno uspjelaClap
Je li to keiki i kako s njim ili ovim što god da je???



Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 17 Svibanj 2011 u 07:54
je to ti je keki i dogodilo ti se da on odmah cvijeta to se i meni cesto dogodi. nista cekaj dok ne pusti zile bar 2cm duge moze i duze  i onda ga mozes lagano odvojiti i posadit. odvojis ga tako da odrezes zajedno sa grancicom i posadis normano u supstrat :)  neznam koliko ce trebati da ti procvjeta


-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: MaNoLu
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 19:51
Hvala puno na odgovoru, nova sam u ovome i željela bih da mi uspije....Smile
Jednoj prijateljici se dogodilo nešto slično mali listovi s korjenjem, nakon što ga je stavila u supstrat u roku 48h se posušilo.
kad odvojim novu biljku da li "mama" ostaje na životu ili....???



Objavio: lilie
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 20:24
Ostane i onda imaš mamu i kćer Wink!
 
Meni je izrastao dupli keiki na orhideji pa sam imala blizanke, tj. imam.
Posadila svaku u posebnu posudu u novi supstrat za orhideje.
 


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: Liliii
Datum objave: 22 Lipanj 2011 u 17:27
pomoć!!!!a što kad je keike na dnu korjenja orhideje???kako onda odrezat i posadit??


Objavio: lana2
Datum objave: 06 Srpanj 2011 u 14:27
Treba sačekati dok naraste zračno korijenje barem 2 cm i onda orhideju odvoji od matične biljke i posadi u supstrat.


Objavio: Liliii
Datum objave: 07 Srpanj 2011 u 18:55
a dok ja dočekam odgovor već to uradila....i sad čekam grana raste i pup imam jedan


Objavio: ella16
Datum objave: 06 Ožujak 2012 u 10:50

Imamo jedan mini phal koji sam kupila mami za Božić. Kupila sam ga najviše zbog toga jer sam snimila da dolje sa strane ima tri male bebice smile197

Sad kad je ocvao bi to probala nekako razdvojiti i posaditi svaki posebno... ali neznam kak Confused Stvar je u tome da je to tak malo, zapetljano, puno mahovine da se bojim da neću moći ni raspetljati i odvojiti... Ma budem ja to nekak..
Nego, da li je netko vidio u Zg da ima za kupiti male prozirne teglice za mini orhideje? Znam da u Baumax-u ima u različitim veličinama ali nisam sigurna da sam vidjela i ove skroz maličke Confused Moja čak nije posađena u teglicu nego je u nekakvoj najlonskoj posudici...


-------------
Zagreb - zapad


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 06 Ožujak 2012 u 11:21
daj sliku da vidimo :)

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: ella16
Datum objave: 06 Ožujak 2012 u 14:00
Eh, nisam uslikala tu najlonsku kao "teglicu".. nema veze.. vidi se tu dolje malo..
i zanemarite molim prašinu, na slici se jače vidi nego inače, hehe smile39
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/orhideje/mini_phal/37708.aspx">
ovo je malo starija slika, sad je ostao još jedan cvijetić...
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/orhideje/mini_phal_2/37709.aspx">


-------------
Zagreb - zapad


Objavio: Gordana102
Datum objave: 09 Ožujak 2012 u 16:33
Imam i ja mini phalove , bili su takodjer u tim malim cvjetarićima, ali ja sam ih presadila u prozirne čaše one za sokovr i u koru.po meni lakše za zalijevanje,,,,,,,,, jer sam dok su bili u mahovini previše zalila pa se jedan smežurao     nadam se da če mi se oporaviti ipak.


Objavio: ella16
Datum objave: 11 Ožujak 2012 u 08:14
Ja sam svog osakatila onaj dan, razdvojila keikije i presadila isto tako u male čašice i koru... Sad od jedne biljke imam dvije u čašicama i tri siročića u improviziranom klijaštu.... pa bumo vidli Confused 
Inače je i meni ta mahovina bila skroz čudna.. kad bi ju zalijevala, popila bi svu vodu u sekundi, tak da sam stalno imala osjećaj da je žedna.. mada ja ju zalijevam kao i svo ostale.. svakih tjedan do deset dana.. nekad i duže.. tak da se za sada dobro držala..


-------------
Zagreb - zapad


Objavio: Bebbe
Datum objave: 18 Kolovoz 2012 u 11:43
Pozdrav, Thumbs%20Up već dugo pratim korisne savjete ovog foruma, pa je red da se registriram i priupitam nešto. Dakle većina orhideja mi je ove godine izbacila keikije, no imam dvije specifične situacije.
Jedna ima na grančici keiki, ali nešto joj se dogodilo u zadnjih par dana - listovi na "mami" su praktički preko noći požutjeli, smežurali se i pojavile su se bijele točkice po svuda. Ta orhideja je presađena u nove kore prije nešto više od mjesec dana, fino je reagirala (izbacila je keiki), nije bilo nikakve promjene u ritmu zalijevanja i sl., i onda odjednom prije par dana krenula propadati :( Sad sam ju odvojila od drugih orhideja, čudni su mi simptomi (smežuranje listova i da požute istovremeno, kao da istovremeno ima premalo i previše vode). Keiki nema zračnog korijenja, ali čini mi se da ću ga morati hitno odvojiti jer su se i njegovi listovi počeli mreškati!
Kako da ga odvojim i pokušam spasiti?

Druga situacija, keiki raste (i to je već jako velik, gotovo kao i matična biljka) iz same biljke, točnije između dva gornja lista. Isto nema zračnog korijenja, a položaj mu je takav da nema šanse da se može odvojiti od "mame" bez da se uništi glavna biljka - kao sijmski blizanci! Mogu li tako ostaviti i hoće li to utjecati na bilo koju od te dvije sijamske biljke?

Ako ima tko da mi može pomoći što prije (pogotovo u vezi prvog slučaja), bila bih zahvalna!


Objavio: Belina
Datum objave: 19 Kolovoz 2012 u 08:31
Bebbe,dobro došla u carstvo ovog foruma.
 
 
Sve što te zanima,vrati se na početak i imaš odgovor.
kada se  list smežura,ja ga odrežem,jer spasa mu nema.(jako,jako smežuran)
Moraš promjeniti zemlju,dohranjivati/svakih 15 dana.
Tekuće gnojivo za orhideje NPK6-5-6
 
sretnoSmile
 


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: irenaidani
Datum objave: 26 Studeni 2012 u 18:52
E ,OVO SE DOGADA I KOD MENE,DUGO RAZMISLJAM STO DA UCINIM ALI MISLIM DA CU OSTAVIT KAKO JE-BITI CE ZGODNO ZA VIDJET AKO CE SKUPA CVASTIBig%20smile,BOLJE TAKO NEGO RISKIRAT PA UBIT OBADVIJEEmbarrassed-------------------  keiki raste (i to je već jako velik, gotovo kao i matična biljka) iz same biljke, točnije između dva gornja lista. Isto nema zračnog korijenja, a položaj mu je takav da nema šanse da se može odvojiti od "mame" bez da se uništi glavna biljka - kao sijmski blizanci! Mogu li tako ostaviti i hoće li to utjecati na bilo koju od te dvije sijamske biljke?-------


Objavio: goran44
Datum objave: 04 Veljača 2013 u 21:55
Evo i moje orhideje s pomalo velikim keikijem! Bojim ga se odvojiti od biljke sad u zimu, ne znam jel bi uvenula. A opet, biljka pušta cvjetne stapke i bojim se da mi ne iscrpe orhideju i keiki i cvjetne stapke! Jel ima netko kakav prijedlog?
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/mlada_orhideja/54643.aspx">
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/mlada_orhideja_2/54644.aspx">


Objavio: Mihi
Datum objave: 04 Veljača 2013 u 23:27
tvoja orhideja treba presađivanje kad ocvate..vidi se da je starija biljke ali i da je izgubila dosta listova,kolko je stara? keiki ne diraj sad..ja ga uopće nebi dirala..lijepo bi ga s mamom samo posadila u novu koru i ako treba veću teglu..i ja imam tak bebu i mamu skupa u tegli..imala sma i ja tak dva bazna keikija na jednoj deji i kad saam ih odvojila krepala i mam i bebe tak da ne preporučam..ti bazni keikiji se obićno sami odvoje od mame..pa ti lijepo to pričekaj da ne riskiraš smrt oboje..i dosta je suho to zračno korijenje pa lijepo ti to svaki dan poprskaj malo..pogotovo od keikija..kakvo je korijenje u tegli??


Objavio: Jaca123
Datum objave: 05 Veljača 2013 u 11:31
I ja sam tako postupila sa svojom orhidejom,poslušaj Mihi i obavezno je presadi.


Objavio: goran44
Datum objave: 05 Veljača 2013 u 21:15
Uh, ima orhideja već dosta godina, imam je još od kad sam živio u stanu, sad sam u kući već 4 godine. Zapravo, zato sam i pitao što bi bilo najbolje raditi jer imao sam sličnu orhideju (moju prvu) koja je tako "bježala" iz tegle pa sam je presadio u veću, no nažalost nije dugo izdržala i uvenula je, ne znam što je bio razlog. Kod ove je problem što ima keiki i počinje cvjetati pa nisam više bio siguran što da napravim. Korjenje u tegli je dobro, zdravo je i koliko vidim nema problema. To je orhideja koja je preživjela i napad vunaste uši, a mislio sam da nema šanse.
Uglavnom, hvala na savjetima! Da li da presadim orhideju u veću teglu?


Objavio: MermaidDreamer
Datum objave: 06 Veljača 2013 u 11:56
Ne znam zašto ti je prva orhideja uvenula kada si ju presađivao. Moje presađujem nakon cvatnje i nema problema.
Pokušaj na ovaj način:
1. lagano primi orhideje ispod lišća jednom rukom, a drugom primi teglicu.
2. nagni orhideju a teglicu lagano zavrti i izvuci biljke van
3. mlakom vodom istuširaj biljke i odreži korijenje koje je suho ili trulo
4. pusti orhideju (u tvojem slučaju obje) neka se u potpunosti posuše.
5. nakon što su suhe možeš ih ponovo (ako imaš) našpricati pripravkom od preslice (za jačanje biljke) i opet pusti da se posuši
6. teglu pripremi, dezinficiraj, posuši...što se tiče da li treba biti veća to ne vidim i ne znam ti preporučiti, napravi po stanju korijenja. Ukoliko stane u postojeću teglu vrati ih u istu ( većinu svojih nakon cvatnje presadim samo radi promijene supstrata, a ne da im dam više mjesta)
7. stavi malo supstrata na dno (1-2cm), lagano, pazi da ne polomiš, vrati korijenje u teglu, drži biljku jednom rukom a drugom stavljaj uokolo korijenja supstrat za orhideje. Svako toliko protresi teglu i nastavi dok ne dođeš do kraja.
8. ne zalijevaj nikako (gledaj kao da ti je dan presađivanja bio dan zalijevanja, pa se po tome ravnaj kada ćeš zaliti sljedeći puta), ali već sljedeći dan možeš prskati lišće i zračno korijenje .
9. Sljedečih mjesec dana ne treba nikakve prihrane stavljati u vodu.



Objavio: goran44
Datum objave: 06 Veljača 2013 u 21:10
Odlično, hvala na opširnom odgovoru i pomoći! Napravit ću tako sad slijedeći put kad budem presađivao orhideju.


Objavio: TinnčicaM
Datum objave: 15 Veljača 2013 u 13:32
Pozdrav, lijepe su vam orhideje. Ja ih imam nekoliko, cvjetaju skoro sijelu godinu ali mikako da imaju "bebu". Ne znam u čemu je problem, pretpostavljam da im mjesto odgovar jer inače ne bi cvale....


Objavio: daneejela
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 13:07
Pozdrav,

vec dugo vas citam i iz ovog foruma sam izvukla hrpu informacija Thumbs%20Up

Sad imam jedno pitanje...ove zime sam dobila orihideju, prekrasnu s dvije stapke i puno rozo-ljubicastih cvjetova.

Nakon nekog vremena cvijetanje je proslo, ali po lijepim, "mesnatim" listovima cini se da je zdrava.

Nazalost, jednom smo se na putu zadrzali malo duze nego smo namjeravali, i orhidejica je jadna ostala malo predugo bez vode...i kad smo se vratili jedan list je pozutio, i jedna stapka pri vrhu ima 1cm zut...

list sam makla, a s obzirom da mi je ovo prva orhideja, ne znam smijem li skratiti stapku, tj. odrezati taj zuti dio?


S obzirom da ne znam kako se zove vrsta, stavljam sliku (ovo je bilo kad je bila u punom cvatu)





Objavio: Monna
Datum objave: 03 Ožujak 2013 u 15:35
daneejela dobro nam dosla!.....lijepa ti je bila orhideja....ja ne bih nista dirala, no ima onih koji se bolje razumiju u orhideje pa ce ti sigurno i odgovoriti....


-------------
pozdrav iz Zlatne doline


Objavio: daneejela
Datum objave: 10 Ožujak 2013 u 16:01
Hvala Monna :)

A ne znam nekako je bas zut taj vrh, i kao da se siri prema dolje, pa bi zato mozda skratila stapku, ali ne znam kako se to radi, nasto paziti da je ne unistim...


Objavio: crvena dalija
Datum objave: 20 Travanj 2013 u 08:41
Svratila sam k vama zbog bebe koja me je iznanadila na mojoj orhieji sad sam sve saznala pa da usput odgovorim daneejeli ništa nemoj kratit tek ako stapka požuti do kraja onda ju odreži ja svoje orhideje ne diram samo redovito zaljiem prihranim i povremeno promjenim supstrat i sve su super imam h več nekoliko godina svako malo neka cvate a jedna miruje več 3 godinu valjda bude uskoro procvala ponovo ,:)

-------------
DA BI ČOVIJEK BIO SRETAN NIJE VAŽNO DA PUNO IMA ,NEGO DA MALO TREBA....



Objavio: purple phal
Datum objave: 29 Kolovoz 2013 u 15:19
Pozdrav, citam komenttare, ali nikako da nadjem rijesenje za probem koji imam. Trenutno pokusavam da spasim orhideju, kojoj je istrulio sav korijen, narasli su novi listovi, ali posto nije imala niti jedan korine ja sam je stavila u improvizovano klijaliste, sad mi je krenuo keiki pri dnu, sta da radim, da li da ga pustim da raste ili da ga odstranim, da mi ne bi iscrpio maticnu biljku?


Objavio: Mihi
Datum objave: 30 Kolovoz 2013 u 23:14
ja bi pustila pa kaj bude bude..jer ako odstraniš taj keiki to ti nije garncija da nebude potjerala novi..;)


Objavio: sandrak
Datum objave: 17 Rujan 2013 u 11:51
Evo još jedna ljubiteljica orhideja.Čitala sam temu od početka i našla odgovor na svoje pitanje.Imam i ja bebice (dvije) one su pri korjenu,samo neznam koliko ćekati za presađivanje.


Objavio: maximilian
Datum objave: 09 Siječanj 2014 u 10:15
Do presađivanja treba pričekati dok bebe razviju nekoliko malo veća listića te dok ne razviju barem tri korjenčića oko 5 cm veličine.Kada to postignu onda ih odvoji i posadi u supstrat zasebno.U početku nemoj zalijevati,već samo špricaj i nadam se dobrom uspjehu.


Objavio: jo jo
Datum objave: 17 Veljača 2015 u 11:31
Pozdrav.. orhideja mi je pustila mladi keiki no imam problem sto se ona skroz osusila, a keikiju nisu dovoljno narasli korijenovi..sta da radim :S ?


Objavio: jo jo
Datum objave: 17 Veljača 2015 u 11:38
ne mogu objaviti sliku :(


Objavio: Sunlight
Datum objave: 17 Veljača 2015 u 15:36
ovdje mozes  da vidis kako da postavis sliku:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=87&FID=1&PR=3&title=kako-staviti-slike


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 17 Veljača 2015 u 16:10

Originalno poslano od člana jo jo jo jo napisao:

Pozdrav.. orhideja mi je pustila mladi keiki no imam problem sto se ona skroz osusila, a keikiju nisu dovoljno narasli korijenovi..sta da radim :S ?
Nemaš baš mogućnost izbora što ćeš sa keikijem. Ako ga ostaviš na osušenoj grani onda nema šanse da preživi. Ja bih ga odrezala tako da mu gore i dolje ostavim 1 cm stabljike iz koje je izrastao i onda bih ga posadila. Od supstrata za orhideje izabrala bih par žlica potpuno sitnoga i to bih mu stavila oko korjenja (da bolje prione uz korjen i da dobija dovoljno vlage), a ostatak teglice bih napunila normalnim supstratom. Ispočetka mu češće pošpricaj vodenom maglicom listove - i drži mu palčeve da odraste bez mamine pomoći!
 




Objavio: jo jo
Datum objave: 17 Veljača 2015 u 19:26
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/orhideje/keiki/77012.aspx -
evo ga :(
hvala za uputstvo :)


Objavio: jo jo
Datum objave: 17 Veljača 2015 u 19:27
ima vec par dana se ovako odrzava, iscrpio je skrzo mamu i osusila se skroz :(


Objavio: Sunlight
Datum objave: 17 Veljača 2015 u 22:00
Kao prvo pozdrav sugrađanki smile75 nadam se da ćes ostati da se druzis sa nama i kada rijesis problem sa svojom orhidejom Big smile
A što se nje tiče, uistinu ne izgleda obećavajuće....keiki ima samo jedan začetak korijena i jedan listić koji već sad pri vrhu izgleda žućkasto...
Mislim da bi trebala probati kako ti je Cimicifuga objasnila i vise se baziraj na ćešće prskanje nego da ga  zalijevaš, na taj način keiki osjeti vodu i podstices korijen da raste u potrazi za njom umjesto da ga stavis u mokar supstrat gdje bi prije struhnuo nego pomakao s mjesta.
I onda se naoruzaj strpljenjem i čekaj da vidis sta ce biti......


Objavio: jo jo
Datum objave: 17 Veljača 2015 u 23:17
Takodjer pozdrav :) Tek sam otkrila forum, pa mi je u cilju ostati posto sam veliki obozavatelj orhideja i imam ih vec par. A sto se tice keikija nije uopce zuckast, iznutra ima svijetliju zelenu ko u mladih listica,stovise dosta je i cvrst na suhoj grani, bas se bori :)..s druge strane( ne vidi mi se na slici ) ima jos jedan mali izboj korjencica, stavila sam kesicu na to i prskam stalno vodom da potaknem vlagu. planiram ostaviti jos koji dan, pa cu ga onda presaditi odvojenog i nadam se uspjehu :(
bas bi ga volila spasiti, prvi mi je keiki :(


Objavio: Sunlight
Datum objave: 17 Veljača 2015 u 23:46
Ako je majka orhideja uvenula, apsolutno nema vise potrebe da keiki bude na njoj, odcijepi ga od grane i prebaci na svjez supstrat i tamo nastavi da ga orosavas. Super je sto ima jos jedan zacetak korjenčića i da mu je sredina tako zdravo zelena...medutim, motanje korijenčića u kesu i nije bas dobro jer voda u kesi nema gdje da ispari pa mu je  korijen stalno mokar i keiki moze poceti da truhne.


Objavio: jo jo
Datum objave: 18 Veljača 2015 u 00:31
e hvala :) a zanima me moze li pomoci hormon rasta ?


Objavio: Sunlight
Datum objave: 18 Veljača 2015 u 11:15
 Postoji hormon rasta koji je namjenjen za orhideje, ali kod nas ga sigurno nema u slobodnoj prodaji, a ovi hormoni koje mi mozemo naci ovdje su ili za drvenaste reznice ili za zeljaste i nisu bas pogodni za epifitne biljke kao sto su Phalovi. 


Objavio: jo jo
Datum objave: 18 Veljača 2015 u 11:23
evo ja sam ga presadila pa se nadam najboljem :)


Objavio: jo jo
Datum objave: 19 Veljača 2015 u 15:37
i evo ga :)



http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/orhideje/keiki2/77021.aspx -





Objavio: Mrkvica
Datum objave: 18 Kolovoz 2015 u 08:51
I ja bih se uključila s jednim pitanjem. Zapravo već je bilo postova na ovu temu ali bih još jednom pitala- kako odvojiti ovaj keiki koji raste pri bazi matične biljke? Ima i svoje korjenčiće ali se bojim da ne oštetim keiki ili glavnu biljku. Za sada bih jedino pričekala s odvajanjem jer cvjetna stapka s glavne biljke prolazi kroz list keikija pa ću čekati da ocvate, ali me zanima je li odvajanje uopće moguće. 

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/sobno_cvijece/orhideja_1/81393.aspx -




Objavio: vkljerka
Datum objave: 30 Lipanj 2016 u 08:53
Moja orhideja!





Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk