Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Slamnata ruža - Helichrysum bracteatum

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Vrtno cvijeće
Opis foruma: Sve o vrtnome cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2486
Datum ispisa: 29 Ožujak 2024 u 01:54
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Slamnata ruža - Helichrysum bracteatum
Objavio: SilveK
Tema: Slamnata ruža - Helichrysum bracteatum
Datum objave: 23 Studeni 2008 u 16:40
Suha ruža, slamnata ruža - Helichrysum bracteatum  je jednogodišnja biljka iz porodice Asteraceae, porijeklom iz Australije.
Uzgaja se iz sjemenja: u ožujku u klijalište ili od travnja direktno u vrt. Potreban razmak između biljaka je 20-30 cm. Cvate od lipnja do listopada u nijansama od bijele preko žute i narančaste do roza i tamno crvene, a izraste visine i preko 1 metar.
Nije zahtjevna biljka i jako voli sunce, jedino je osjetljiva na previše vlage.

Ukoliko ju želimo sušiti za suhe bukete, moramo ju rezati dok su cvjetovi napola otvoreni i to u podne, i sušimo ju okrenutu naopako u sjeni.

Za vrijeme noći i kišnog vremena cvjetovi biljke su čvrsto zatvoreni:

Sjeme se nalazi u središtu cvijeta, nakon svakog cvijeta ostaje jako mnogo sjemenki, a raznosi ih vjetar, tako da, ukoliko joj uvjeti odgovaraju, rasijava se sama.




-------------
Budi promjena koju želiš vidjeti.



Odgovori:
Objavio: cvetlin
Datum objave: 24 Studeni 2008 u 14:55

meni jako drage...ja zato volim sve te biljčice koje možeš osušiti i cijelu zimu prmetat po vazicama ..



Objavio: Triša
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 15:09
Baš sam sretna, što je netko sa zagrebačke kavice poslao sjemenke ove prekrasne biljčice u onog zgodno ci-cak izrezanoj kuvertici, pa ću i ja ove godine imati taj predivna cvijet, čije sa sjemenke danas posijala. Držite fige da izađe.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: nuna
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 19:04
Ja sam isto posijala slamnato cvijeće. 


Objavio: Mamaa
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 20:58
Jedno od rijetkog cvijeća koje sam imalaSmile. Uopće nije zahtjevno, vrlo brzo proklije tako da ja preferiram sadnju direktno van i moje narastu do cca 60cm.
Jedan savjet ukoliko želite sačuvati cvijeće za vazu : kad ga odrežete i sušite naopako okrenutog pošpricajte ga lakom za kosu. Zadržava izgled a vrlo lako ćete naknadno praškom skinuti prašinu bez da se cvijet ošteti


-------------
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?


Objavio: inaja
Datum objave: 16 Ožujak 2009 u 16:20
e moje drago društvo razmišljala sam gdje da stavim ovo ili da se informišem vezano za sijanje ovog cvijeta.kupila sam sjeme na kojem piše slamnati cvijet-suha ruža ja je želimimati u gredama na balkonu pa me interesuje da li sad da sijem u neke posude u kući a kasnije presadim na balkonske gredice.razmišljala sam da li da stavim ovih par redova na temu inaja treba pomoć pa ako je tako trebalo javite ja se izvinjavam.


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Ožujak 2009 u 17:12
Slamnati cvijet se može sijati sad prije u teglice ili za mjesec dana direktno van. On izraste prilično veliki, preko 1 metar ako mu uvjeti odgovaraju, a najbolje uspijeva na sunčanim gredicama, nemam iskustvo s njime u teglama na balkonuSmile


Objavio: Triša
Datum objave: 10 Travanj 2009 u 20:33
Ovo su moje suhe-slamnate ruže. Mislila sam ih staviti u teglu, ali ako narastu visoke do metar, kako kaže Silvek, to neće ići. Dakle mjesta u vrtu baš nemam, ali moram ga naći za tu predivnu biljku.
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: maslacak7
Datum objave: 12 Travanj 2009 u 22:27
ja sam ih posadila vani i nadam se da ce ih biti...  i onaj savjet s lakom vrijedi...stvarno sam to isprobala vec odavno dok sam buketice radila...


Objavio: Triša
Datum objave: 12 Travanj 2009 u 22:47

Najprije ih moram rasaditi, onda čekati da procvjetaju, a onda ću se veseliti sušenju i aranžiranju cvjetova - baš super.



-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 12 Travanj 2009 u 22:54
Ja se ne zamaram sjetvom - sama mi se zasije, jedini zadatak mi je prepoznati ju kad nikne, naravno, uvijek negdje drugdje na vrtu LOL


Objavio: Lovro
Datum objave: 18 Rujan 2011 u 15:34
...do prije par godina sam ih imala u vrtu, al nestali...pa stoga...slika s neta...




-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: Anaida
Datum objave: 28 Rujan 2011 u 13:27
Imam ih i ja..


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: OTOK
Datum objave: 28 Rujan 2011 u 14:20
Baš dobro da ste stavile slike, bila nam je ovo rijetka tema bez slika


Objavio: anabistrica
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 23:26
Ja planiram ove godine kupiti sjeme slamnatih ružica i posijati ih za suhe aranžmane. Bit će lijepe u povrtnjaku.

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 12 Veljača 2012 u 08:58
mpm ih je uvijek imala ovakve kao Anaidine, meni je lane sestra poslala sjeme i bile su samo bijele nadam se da su se rasijale i da će biti mladih

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: kamenjar
Datum objave: 12 Veljača 2012 u 09:35
ovo cvijece zelim imat u vrtu samo iz razloga sto ga je moja mama uvjek imala..kupila sam sjeme i cekam da se vrijeme poboljsa i da ga posijem...


Objavio: *Bonsai*
Datum objave: 02 Svibanj 2012 u 14:22
ja sam ih posijala i vec su poceli mali zeleni listovi ovo mi je prvi put.smile73


Objavio: dadinica
Datum objave: 04 Svibanj 2012 u 08:14
Pozdrav svima! Drago mi je što razgovarate o slamnatom cvijeću, ja ga obožavam (odrasla sam uz njega) i imam ga svake godine. Čak sam i na školskim radionicama s dječicom radila raznorazne aranžmane. Fantastično se slažu sa suhim štaticama ( u Baranji ih zovemo slanutak). Kada rasadim, odnosno raščupam poniklo slamnato cvijeće, oko njega rasipam pepel. tako spriječim uš da ga napadne, a sram je bilo, baš ga voli.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk