Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Slike ljekovitog bilja

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Začinsko i ljekovito bilje
Opis foruma: Ljekovi i začini u mome vrtu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=270
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 17:29
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Slike ljekovitog bilja
Objavio: andrea01
Tema: Slike ljekovitog bilja
Datum objave: 01 Srpanj 2007 u 12:39
Evo jedne biljkice koja je napokon pokazala svoju ljepotu!!!
Prvo pupoljak... a onda


pogledajte me!!! Wink



Odgovori:
Objavio: Ivan
Datum objave: 01 Srpanj 2007 u 18:48
Bravo !

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Srpanj 2007 u 22:04
jel to konačno rudbekija procvalasmiley_42


Objavio: andrea01
Datum objave: 01 Srpanj 2007 u 22:19
Evo još dva primjerka puno ljepšeg izgleda, iako ove roze su isto stare, kao i moja doma! Izgleda da im ovaj položaj u Zagorju kod bake Ruže bolje odgovara!!!

A i bordo nijansa je tu!!!
A slijedi rozi primjerak isto star kao i onaj pupoljak iznad ovog posta!!!



Objavio: andrea01
Datum objave: 01 Srpanj 2007 u 22:19
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

jel to konačno rudbekija procvalasmiley_42

Pa zar ih ne vidiš, ove 4 slike su sve kao "mene", naravno i mamin vrt je moj!!! Wink


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Srpanj 2007 u 22:24
tako i ja računam,mamino je i moje(no ipak volim naglasiti da je kod nje slikano)Wink


Objavio: andrea01
Datum objave: 01 Srpanj 2007 u 22:55
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

tako i ja računam,mamino je i moje(no ipak volim naglasiti da je kod nje slikano)Wink

Pa, naravno...


Objavio: dina
Datum objave: 02 Srpanj 2007 u 17:54


Objavio: shasha
Datum objave: 03 Srpanj 2007 u 23:44


Objavio: shasha
Datum objave: 03 Srpanj 2007 u 23:47
1.čuvarkuća
2.majčina dušica
3.majčina dušica
moje dtago bilje bez kojeg ne mogu dvorište zamislitismiley_42
kadulju,matičnjak,neven...ću uslikati ovih dana


Objavio: andrea01
Datum objave: 04 Srpanj 2007 u 00:48
Super, ja nemam tih slikica... Big%20smile


Objavio: Ivan
Datum objave: 04 Srpanj 2007 u 07:23
čuvarkuća je kjako ljekovita, o m. dusici da ne pricamo Smile

-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 17 Srpanj 2007 u 23:50
Evo dva vjerujem svima poznata cvijeta!!!
Gospina trava ili kantarion i stolisnik




Objavio: shasha
Datum objave: 18 Srpanj 2007 u 22:25
Meni je fin čaj od stolisnikaTongue.
Ivane,pa i ne razgovaramo o majčinoj dušici a ni o ostalim biljkamaErmm,ali bumo,samo da nađem malo više vremena da nekaj napišem o njimaBig%20smile


Objavio: dina
Datum objave: 19 Srpanj 2007 u 00:10


Objavio: Ivan
Datum objave: 19 Srpanj 2007 u 07:51
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Meni je fin čaj od stolisnikaTongue.
Ivane,pa i ne razgovaramo o majčinoj dušici a ni o ostalim biljkamaErmm,ali bumo,samo da nađem malo više vremena da nekaj napišem o njimaBig%20smile
OK, BUDES I ILI DA JA OBRADIM STOLISNIK?  dogovor kuću gradi :)

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 19 Srpanj 2007 u 23:27
Koliko vidim već je obrađenWink.Nismo baš toliko aktivni ni ti ni ja da bi istu biljku"obradili" istovremenoBig%20smile.A mogli bi se i udružiti pa od oba teksta najbitnije izvućiThumbs%20Up


Objavio: Ivan
Datum objave: 20 Srpanj 2007 u 10:10
IMAŠ IDEJU ILI PRIJEDLOG ?

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 20 Srpanj 2007 u 10:58
imam,nešto sam o tome rekla na postu"problemi" iako nije problemWink.Budući da si ti rekao da nešto znaš o ljekovitim biljkama ja kao laik ali obožavatelj,prepustila bi tebi zadnju riječ.Mogu o nekim biljkama "sklepati" neki tekst i poslati tebi pa ti možda pomogne malosmiley_158


Objavio: Ivan
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 09:36
heej.. ne ljuti se, pošalji, ali  poslati ćui j  tebi na redirekciju, fotografiju :) surađujmo !

-------------


Objavio: administrator
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 10:02
Evo Ivan je vec obradio detaljno neke od biljaka!!!
Ukoliko zelite pogledati ili prokomentirati. 
 
http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11.aspx - http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11.aspx


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 10:58
Pročitala sam već prije,a što se komentara tiče,to sam u postu"problemi" spomenula.A gdje bi to mogli komentirati osim na forumu? Istina,nisam ja tamo gledala jel se može komentar dati ali i Vi vjerojatno mislite na komentar tu,na forumuBig%20smile


Objavio: administrator
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 11:23

Za sada se može komentitrati tek na forumu. napraviti cemo i tu skriptu , tako da ce se moci komentirati i ocjenjivati textovi. Do tada malo strpljenja, jer iako je to samo maleni i naizglede jednostavan detalj to je jako puno posla pri programiranj.

 

No uskoro i to ce doci!!!



-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 11:37
Ma sve ok.Meni se ionako čini bolje da su ti opširni tekstovi na naslovnoj stranici a komentari tuWink


Objavio: andrea01
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 15:38
Evo i ovo nam stiže!!!



Objavio: Ivan
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 15:53
budeš radila vino od bazge ?  rado pomognem s receptom..

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 16:46
Ako mene pitaš,ja nebudem.Nisam baš ja za vina,al sok dasmiley_42.Već sam od cvijeta napravila sok,i od bobica.Sad ću(kad malo zahladi,bar da bude oko35) pekmez od bobica sa jabukama.


Objavio: Ivan
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 19:06
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ako mene pitaš,ja nebudem.Nisam baš ja za vina,al sok dasmiley_42.Već sam od cvijeta napravila sok,i od bobica.Sad ću(kad malo zahladi,bar da bude oko35) pekmez od bobica sa jabukama.
no, samo sam spomenuo ljekovito vino za slabokrvne, naravno, može se raditi pekmez, sok.. stojim na usluzi Smile

-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 21:28
Vi delajte, a ja bum degustirala... LOLLOLLOL


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 22:18
Ma možesmiley_158Samo se požuri jer mi je ovog od cvijeta ostalo još 3-4 litre,sve su popilismiley_52


Objavio: andrea01
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 00:44
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ma možesmiley_158Samo se požuri jer mi je ovog od cvijeta ostalo još 3-4 litre,sve su popilismiley_52


Sačuvaj nešto za mene ovog proizvoda od bobica, od cvijeta sam i ja delala.... LOL


Objavio: shasha
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 15:40
Kad smo već "zachatali" temu da se iskupim sa svojim začinima(koje su mi napali puževi pa mi ga je malo ostalo)


Objavio: andrea01
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 17:04
Shasha, mogla bi kod svake slike staviti kako se zovu? Znam da nas ima puno koji znamo, ali ima i onih koji baš i ne...
Ja sam recimo u nedoumici koji je začin na drugoj slici!!! Cry


Objavio: shasha
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 17:31
1.Bosiljak
2.estragon(iako nisam sigurna)
ajmo stručnjaci koji je 2????
3.Papričica,al ne znam jel ljuta


Objavio: shasha
Datum objave: 10 Rujan 2007 u 18:41
KADULJA


Objavio: Šeflera
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 11:41
Molila bih znalca da mi kaže pravi naziv ovog začinskog grmića.
U Slavoniji ga zovu vegeta ili magy. Ima intenzivan miris i naraste do 1,5m.  Svako proljeće iznova nikne (kao božur)




Objavio: katruža
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 17:39
Šeflera, ovo ti je Levisticum officinale (Ligusticum levisticum) iliti Ljupčac ili  slov.Luštrek.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 06 Lipanj 2008 u 09:55
Evo još nekoliko ljekovitih biljki iz mog vrta:
1.Neven (Calendula officinalis L.):


 

 
2.Ruta (Ruta graveolens L. ):

 

 
3.Aloe vera (Aloe barbadensis Mill. )

 
 
 
 
 
 


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: aglaja
Datum objave: 06 Lipanj 2008 u 22:14
Shasha, bicu tako slobodna da te zamolim da na leto, negde u avgustu, sakupis seme ove sitnolisne zalfije. Takvu nemam Embarrassed A ja cu sakupiti sa svoje, za sve koji zele. Moja ima veci, siri list. Nedavno sam nabavila i dve sarenolisne. Ako sve bude u redu i one bi trebale dati seme.

Fermina-Daza, jako lepa fotografija nevena.


-------------
Aglaja


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 07 Lipanj 2008 u 23:07


Fermina-Daza, jako lepa fotografija nevena.
[/QUOTE]

Hvala.Totalni sam početnik sa digitalcem.Osim toga mi mame obično dobijemo odsluženu tehniku svoje djece, kao ja ovaj aparat a tako i kompić.smile136


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: griva1978
Datum objave: 15 Srpanj 2008 u 08:00
... nego mene još uvijek muči ono moje "smije"... jer onoliko koliko se vidi sa one slike meni to jaaaako liči na smilje.... dobro ne znam tu santolinu i može biti da je to neki kultivar smilja ili nešto vrlo slično... ali ono mi koliko se sjećam - bar sa slike- izgledalo kao smilje koje berem u Istri...


Objavio: manči
Datum objave: 15 Srpanj 2008 u 08:50
Sad sam i ja mirnija, čubar iliti vrisak ima lancetaste listove, a ono kod Fermine stvarno može biti grčki origano....usnatica tako ima puno i mnoge su mirisne i ljekovite da ih je teško odrediti ako nema cvijeta......
Određujem po Maloj flori Hrvatske  -  autor prof Domac ( predavao mi je )...... i našla sam da se čubar između svojih vrsta razlikuje po okrugloj ili četverobridastoj stabljici, po količini dlačica i još nekom detalju na cvijetu....ostala mi knjiga na otoku.....
 
I mene zanima to smilje, a i pelin....ako imate slika....Tongue


Objavio: griva1978
Datum objave: 15 Srpanj 2008 u 09:20
...je ono je čubar...ja obrađujem po 15-tak knjiga usporedno jer za ne vjerovati koliko čak i slika ima krivih... a zalomi se greška , ljudski je... a ja sve volim 100 puta provjeriti.....   a čubar je iz porodice usnatica i one u pravilu imaju četverobridne stabljike ( osim vršnih koje mogu biit kružne)...

..a što se tiče smilja ono koje ja berem ( divlje) izgleda kao ono na slici ( no, ne isključujem mogućnost da je slika "x" bilja iz toga kuta, pod tim svjetlom ispala i izgleda kao smilje...a zapravo nije... daklem :O))) znam šta berem ali ne znam točno koja je biljka slikana  :O))...smilje nisam slikala...

...ali pelin imam negdje ali neku krupnu sliku... mislim absintum...nisam sigurna...potražim po kompu...

...zapravo tek nedavno počela slikati bilje ( mobitelom...nemam digitalac... pa ispadne svaka 20-ta slika prepoznatljiva :O)))

pozdravi :O))))smile107


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 15 Srpanj 2008 u 23:43
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

... nego mene još uvijek muči ono moje "smije"... jer onoliko koliko se vidi sa one slike meni to jaaaako liči na smilje.... dobro ne znam tu santolinu i može biti da je to neki kultivar smilja ili nešto vrlo slično... ali ono mi koliko se sjećam - bar sa slike- izgledalo kao smilje koje berem u Istri...


I to je off-topic.Ali kad stignem uslikat ću ti santolinu i smilje.Slika do slike će možda više reći.


Objavio: griva1978
Datum objave: 18 Srpanj 2008 u 22:33
... ma čubar je to... ima dosta neslaganja po autorima jel nešto trajnica ili ne... eo sad bacila pogled po knjigama.... negdje se to pitanje uopće ne spominje, većinom tvrde da je jednogodišnja ( al je ptanje odakle su to prepisivani... najčešče podaci ) ali negdje je navodi da je trajnica ( neke grupe autora i npr rade marušić isto) .... al ja znam da je to čubar, i da je trajan...kod nas u primorju  uvijek ima cca 15-čak 40 cm drvenastog dijela od višegodišnjeg rasta i dalje izbija svake god mladi dio...ali tu nisu toliko hladne zime i dosta je suše pa se možda biljka ne može potpuno uništiti.... i takvi dvenasto tanki grmići ( kao tanko šišražje) prekriva i čitave padine....

...a čak našla neslaganja davno oko trajnosti i netrajnosti kadulje... ma to sve pitanje i to veliko i prepisivanja podataka .... mislim...


Objavio: manči
Datum objave: 28 Srpanj 2008 u 17:13
Slikala sam možebit- vrisak na čuki.....slike nisu jasne jer sam žurila tj. moj MM je žurio...
 
 
 
 
 
Za usporedit  -  ovo je sa interneta :
 
 


Objavio: manči
Datum objave: 28 Srpanj 2008 u 17:17
Prebrala sam knjigu Mala flora, sve usnatice koje rastu na području Hr i šire i nema druge   -   to je vrisak iliti čubar, samo je malo mršav i suh zbog uvjeta u kojima raste za razliku od onog istarskog od Grive1978.....


Objavio: manči
Datum objave: 29 Srpanj 2008 u 01:08
Uh, sad sam mirna, jer me mučilo da ne poznam biljku koja mi raste tu  u domaji....


Objavio: griva1978
Datum objave: 29 Srpanj 2008 u 15:02
...pozdarvi! :o))

.. je , čubar je to .... ja isto ponekad stanem pa mozgam jel nešto nešto što mislim da je ....a malo je drugačije... tj, zbog vrste zemlje i sjemena biljke.... ondak mi je najzgodnije preči 5-6 odradnica svake iljke koje mora imati i najvažniji mi je miris..to mi presuđuje ponekad...eeee ali neka je i miris za varijantu drugačiji zavisno od bilja koje raste uokolo...  :o)) ...al čubar je sigurno :O))... slike su vam mutne ali one sa neta nisu i preposznaje se na drugoj slici po bistrom dijelu u donjem južnom- jugozapadnom uglu :O))))


Objavio: Mikica
Datum objave: 18 Kolovoz 2008 u 13:06
Znači ovo je čubar-planinski
http://imageshack.us">
http://g.imageshack.us/g.php?h=246&i=p6020162aq2.jpg">
http://imageshack.us">
http://g.imageshack.us/g.php?h=246&i=p6020164ov6.jpg">
a ovo smilje
http://imageshack.us">
http://g.imageshack.us/g.php?h=364&i=p6020161iy2.jpg">
 


Objavio: griva1978
Datum objave: 18 Kolovoz 2008 u 16:21
mikica, ja ne bim znala poo slikama prepoznati, malo su mi mutne...al mi više liči na hortensis nego montanu jer montana ima više špicastu formu listića....

... a smilje mi liči na smilje koje berem.... malo su me spetljali sa onom santolinom... moram priznati da nikad prije nisam čula za nju.... :o)


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 18 Kolovoz 2008 u 17:09
Griva, dobrodošla nazad.smile219Jesi li se odmorila?Ima li kakvih novih slikica ljekovitog bilja?

Slažem se da na Mikicinoj slici nije planinski čubar.Slika je nejasna ali bliža mi je onom grčkom (opla, kretskom origanu ), onom sitnijeg lista kakvog ja imam u vrtu.
Pa santolina se i ne može baš lako zamjeniti sa smiljem.Rekla sam odavno staviti sliku.Morat ću ovih dana.


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: griva1978
Datum objave: 18 Kolovoz 2008 u 17:36
o fala, fala....  :o)))....  ma nisam ja ni znala za tu santolinu, berem smilje al ono divlje obično.... al kad je netko ( više se ne sjećem tko) stavio sliku santoline iz vrta slikano odozgo ( a i slike su relativna stvar...percepcije i namjere... pa nije đaba fotografija umjetnost) ondak sam se zabrinula jer na toj jednoj detektirala smilje a bilo valjda santolina....


..a ovih slikica.... ma imam ih sigurno sve zajedno bar tisuću... moj mobitel se stalno puni i prazni na kompu....al više za moj gušt svakojake travuzine..... al eto da se pohvalim, pred desetak dana u slavoniji kraj drave kopala korjen gaveza u cvatu i pupovima i slikala se kod koprive visoke preko 2 m..... a koji je mjesec,....  :O))))


Objavio: manči
Datum objave: 18 Kolovoz 2008 u 20:00
E, pa napokon smilje.....tako sam i mislila da izgleda....trebam ga nać kod mene.......već mi se čini da znam kud ću....samo rastu 2-3 slične biljke......
žuti glavičasti cvijet ??


Objavio: griva1978
Datum objave: 18 Kolovoz 2008 u 20:49
... je , žuti glavičasti :o))


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 19 Kolovoz 2008 u 14:36
Sad više nema cvijeta ali ostale su suhe glavice pa se i po njima može prepoznati.
A evo i moje santoline koju sam odavno obećala staviti radi razlikovonja od smilja:



-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 19 Kolovoz 2008 u 14:45
Vide se osušeni, okrugli cvjetići koji su inače žute boje.
Santolina je predivna u mediteranskim vrtovima.
Koliko znam nije ljekovita iako mi je poklonio netko tko je mislio da je ljekovita.
Fotografija nije nešto,digitalac loš a i ona iza digitalca nije baš neki znalac.

Ako hoćete bolje slike utipkajte u google santolina  i kliknite na slike.


Objavio: manči
Datum objave: 19 Kolovoz 2008 u 15:16
Da, da...to je to....namjeravam posaditi u moju saharu.....


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 20 Kolovoz 2008 u 09:04
Tako je.Nije baš zahtjevna.Čovjeku koji mi je dao rasla je na betonu na koji se spustilo malo zemlje.
Da se lijepo oblikovati, napr. u kugle.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 21 Kolovoz 2008 u 10:26
I da se razumijemo :santolina nije ljekovita.


Objavio: griva1978
Datum objave: 24 Kolovoz 2008 u 22:10
...ola! eve mene spustila se sa velebita! :o)... e ono što ja zovem i berem pod smilje je drugačije....al tu santolinu ipak ne dokučih.... :o(


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 25 Kolovoz 2008 u 10:00
Santolina je off-topic.Da bi je upoznala hoćeš li da ti pošaljem grančicu?
 
A sada da vidimo slikice sa Velebita.smile143


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: griva1978
Datum objave: 25 Kolovoz 2008 u 13:12
...ojla...za santolinu...pa znaš i mogla biš....ako sviježa stigne do mene  :O)... kad padnu prve kiše.. može?:o))

...slike sa velebita... hm nisu tako jako zanimljive a moram ih i skinuti sa prijateljevog digitalca( to ne znam), i nešto sa mog fotića( to znam)...al hoću!:o)...al di da ih stavim? nema ih puno, većinom neka spiza :O))...al ima nešto i prirode... bilo genijalno, ludo... :o))...pa u takvim trenucima obično zaboravim na slikanje...ima i biljkica nešto.. 
...kamo da ih stavim? help!


Objavio: SilveK
Datum objave: 25 Kolovoz 2008 u 15:45
Imaš teme u forumu moj grad u slikama - razglednice, ili u foto cvijeća samoniklo bilje ili cvijeće iz prirode, sad ovisi što je na slikama. Ili ako je neko ljekovito bilje, onda tuWink 


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 25 Kolovoz 2008 u 23:46
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

...ojla...za santolinu...pa znaš i mogla biš....ako sviježa stigne do mene  :O)... kad padnu prve kiše.. može?:o))

...slike sa velebita... hm nisu tako jako zanimljive a moram ih i skinuti sa prijateljevog digitalca( to ne znam), i nešto sa mog fotića( to znam)...al hoću!:o)...al di da ih stavim? nema ih puno, većinom neka spiza :O))...al ima nešto i prirode... bilo genijalno, ludo... :o))...pa u takvim trenucima obično zaboravim na slikanje...ima i biljkica nešto.. 
...kamo da ih stavim? help!

Kad budeš htjela pošalji mi PM.Poslat ću ti je da je možeš usaditi.


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: griva1978
Datum objave: 26 Kolovoz 2008 u 12:56
...more, dogovoreno! :o))...slike sa velebita...onaj skunuti dio su većinom na temi "velebit"....


Objavio: griva1978
Datum objave: 24 Rujan 2008 u 14:24
...daklem mi na nekim drugim temama zaključili da ono što ja zovem smiljem i berem godinama kao smilje i jest smilje.....ali kritičnosti i sumnje nikad dosta.... bez pitanja nema razvitka....a pogotovo ako se pitanje temelji na slici koja baš nije vjerodostojna stvar identifikacije biljke.....
..daklem kako je ovo tema slika ljekovitog bilja ponovo ću ih stvaiti malo što sam slikala mobitelom... pa nisu sve slike baš ...


smilje suho buketić koji sam izvukla iz ormara sa biljem tko zna koilko je buketić star.... il od ovog ljeta il od prošlog..tu negdje....









Objavio: griva1978
Datum objave: 24 Rujan 2008 u 14:37
...slike od prošlog vikenda ljekovitog bilja.....

encijan prošao


encijan mladi


glog grm


kopljonuša prošla cvatom...


ivanje cvijeće


stolisnik


vidac



vilino sito



zečji trn




čičak


  ...a  evo i konopljike od tjedan dva ranije - dakle vitex agnus castus



majčina dušica, divlji timijan, vrtni timijan, vrtna dušica.... tko će to  svrstati.... no definitivno: thymus serpyllum


vrisak, satureja montana






Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 25 Rujan 2008 u 22:55
I ja bila u prirodi i malo slikala nije tako bogata kolekcija kao u grive ali ipak...vrijedno je pogledati , nadam se.
Moj čubar,primorski vrisak (Satureja montana ):


Vrijesak (Calluna vulgaris ):


Smilje (Helichrysum italicum ), raste u samom kamenu gdje je preživio 3 mjeseca suše:

Dva čubra jedan većeg a drugi manjeg lista.Obadva Satureja montana ali rastu na visinskoj razlici od 400-500 m (manji na većoj visini):


I mjesto gdje sam slikala:



-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: griva1978
Datum objave: 25 Rujan 2008 u 23:06
...oooo ova zadnja slika je za lupat glavom o zid....od zavisti!! :O))))) reci jel ovo dolje lijevo suha trava ili zemlja te boje?..baš neobično.... :o))

... vijesak je predivan!!smile71



p.s. ona moja moguća supspicata ( ili kako li već) je 4-vero bridna :O))))))







Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 26 Rujan 2008 u 09:53
Ovo dolje žuto je, sram me reći - smeće.Neodgovornih ljudi ima svudgje.smile207
Sreća da je baš to što se vidi-  ekološko smeće: piljevina iz neke stolarije.
 
Pitam se (a pitam i manči, ona o tome više zna )bili se to moglo u vrtu iskoristiti za malčiranje tla? Ima ga tu puno a nije mi daleko.
 
Koje je boje cvijet, kakav je miris?
Meni se nekad u prirodi učini da sam našla nešto što tražim a trebalo bi mirisati a tamo - smrdi.( ne želim reći da se to može i tebi dogoditi )


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: griva1978
Datum objave: 26 Rujan 2008 u 16:10
... ma jok, ne smrdi, ima list isti kao montana al je cvijet slkupljen u  hm... čašicu...skoro pa lopticu ali rastu listići između.... cvijet jako lilast na ljučibasto....   i po izgledu bi rekla da je saturej al miris pun, puno blaži nego kod montane.... isti ton ( za mrvicu manje oštar sa trunom zelene note.... ali skoro isti ton) ...ali taaaaako jako slabiji da se pitam.. i pitam.... recimo koliko montana miriše intenzitetom ovo je cca 10% intenziteta...



...vrlo vjerojatno se piljevina može iskoristiti... ako je netretirana....... a, mislim da je netko na ružama spominjao ukorjenjivanje ruža u teglici punoj piljevine...ako nešto nisam pomješala....


Objavio: griva1978
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 16:49
...potrošila 2 h na čupanje ručno slika iz mobitela koji su u mem uređaja... samo sa mem kartice ide normalno.... prbljemi.... :o))

..pa evo nekih čak i od ovoga ljeta....

veprina, nedavno




cvat kopljonuše, ljeto



rasna :O))) divlja menta kraj rijeke, mirišeeee.... metrima :O)), ljeto


stapka gaveza ( boja!) i cvat , ljeto






"divlja japanska" jagoda



sljez


bobe bazge




kopriva, velika, urtica dioica



rosopas






glog plod, nedavno




Objavio: manči
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 19:19
smile141


Objavio: manči
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 19:22
Fermina, piljevina je dobra za malčiranje ali ako nema ljepila za drvo, laka, bajca.....kako ćeš znat što su pilili?
I mi smo htjeli jednu hrpicu piljevine uzeti....ali nismo znali jesu li grede za krov već obrađene fungicidom i drugim cidima  pa onda piljene...


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 21:17
Hvala ti manči, ovo je ovdje mala sredina, saznat ću ja tko to baca i je li drvo premazivano.Problem će biti u tome što je vjerojatno miješano i premazano i ne.Neće čovjek odvajati piljevinu u dvije hrpe pa je bacati odvojeno.Wink

-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: griva1978
Datum objave: 30 Rujan 2008 u 01:02
...imama još tonu slika..al sporo ih čupati iz mobitela i sporog kompa..al evo nekih...


vodopija, ljeto, groski kotar


rosopas, ljeto, slavonije



borovnica, list, ljeto, velebit


vodena menta, ljeto, velebit


žuti kokotac, ljeto, gorski kotar




Objavio: griva1978
Datum objave: 30 Rujan 2008 u 01:04
... nešto zeznula sa veličinom... tako mi i treba kad u ovo doba visim budna...smile42


Objavio: zvonkica
Datum objave: 26 Siječanj 2009 u 19:54

lovorika :

jedan recept protiv kašlja (isproban):
Kuhati,u:
-1/2 litre vode
-25 dkg šećera
-3 lista lovora (5 ako je svjež)
-2 filter vrećice čaja lipice
-1 žlica kumina
-1 limun (narezan na kriške)
od pola litre dobije se 250 ml sirupa.
Kada se ohladi , dodati 3 žlice meda.
Želim brzo ozdravljenje.


Objavio: zvonkica
Datum objave: 26 Siječanj 2009 u 20:23

Lavanda je biljka koja je lijepa i kad cvijeta

 i po zimi kad nema cvijeta:
,
štiti nas od muha ako je stavimo na prozor,
a ako njezin cvijet uberemo kada je u punom cvatu i osušimo (sušimo je u hladovini ne na suncu) ,štiti nas od najezde moljaca.isto tako će nam i osušena mirisati u ormarima i raznim posudicama po kući.


Objavio: griva1978
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 09:50
...no kako se polako priroda budi i grije ju toplina Zemlje... preije 15-tak dana slikano na kontinentu....

...rosopas tjera mlado lišće..



mini listići male koprive žare ispod snijega...



Objavio: Anaida
Datum objave: 08 Lipanj 2009 u 15:01
Ovaj ružmarin je apsolutno najljepši koji sam ja ikad vidjela!!
 


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: arim
Datum objave: 24 Lipanj 2009 u 14:10
Ružmarin je stvarno prekrasan izgleda veličanstveno.


Objavio: griva1978
Datum objave: 24 Lipanj 2009 u 17:51
moram priznati da sam jako dugo čekala da admin napravi onu preinaku i da se mogu diprektno stavljati slike na forum.... a kako mu je pokvaren komp...hmm... u svakom slučaju prebacivanje preko photobookleta je meni prespor posao... i od cca tisuću fotografija samo od ove godine do sada ( mobitel, pa skužajte na kvaliteti) staviti ću neke... učestalije i po meni vrijedne biljke da se prepoznaju....

..inače tko misli brati ljekovito bilje sada mu je krajnji čas da krene, ja sam obavila 2 tjedna kontinentalnih berbi, par vikenda i G.Kotru, sad me čeka ponovo par navrata Velebita pa ponovo G.Kotar i ponovo otoci....

Admine, nadam se brzom oporavku kompa!!!

ranjenik,pravi


divlji matičnjak



bagrem, ali bere se samo cvijet!


jedna od divljih menti


livadna kadulja


broćika i končara


neven svi znate :))


petrovac,turica, vrlo zapostavljena a vrlo ljekovita biljka



izdanak ljekovite preslice


jedna od menti


steža


broćika


petoprsta


uvijek je jako važno dobro, na pravilan način osušiti biljku, ona mora sadržavati onu izvornu sviježu boju kao kad je bila sviježa...


divlja menta 6


crkvina


divlje maćuhice



izdanak preslice OTROVNE


ljekovita preslica i otrovna ( šumska) ali mlada i nedozrela


timijan


stolisnik... naravno sve slike osim pitomog nevena su iz divljine....prilikom branja, dok su ruke bile još dijelom slobodne...


vrkuta


gavez


menta3



stvarno me zeza taj photobooklet......    brala još i razne vrste trpuca, divlju kamilicu, sporiš, blaženik, naravno u 3 mj koprivu, čičkove, list jagode i kupine, izdanke jele,smreke i bora-za čaj, rutu, ružmarin i ovo naše primosrko bilje...... nadam se da će nekome biti od koristi i da će admin brzo popraviti komp :)))))))))))))

p.s kantarion u G. Kotru je ove godine predivan ( bojim se što nas čeka :)))


Objavio: hoya
Datum objave: 24 Lipanj 2009 u 20:29
Hvala na sličicama ...
 
A što to znači kad je kantarion predivan?


-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: griva1978
Datum objave: 26 Lipanj 2009 u 13:07
..... nekih biljaka neke godine jednostavano ima malo, a neke godine nas obasipa količinom i kvalitetom sa svih strana..... jer zna da će nam biti potrebna.... koliko čujem diljem države kantariona ove godine ima u izoblju i snagom kakvom je nije bilo već godinama..... a nije niti čudo kada kriza lupa na vrata...


Objavio: griva1978
Datum objave: 26 Lipanj 2009 u 18:18
ljevo majčina dušica, desno timijan..... po meni!!! :)))) a neki bi rekli obrnuto...pomutnja nastaje zbog naziva divlja i vrtna majčina dušica i/ili divlji i vrtni timijan ali ako se držimo latinskog ne možemo pogriješiti ( iako i tu ima svega u literaturi...) ljevo je thymus serpyllum a desno thymus vulgaris






Objavio: manči
Datum objave: 26 Lipanj 2009 u 19:28
...kako mene brka to lijevo i desno....reči ću biljka sa manjim i duguljastim listićima je T. serpyllum, ona druga je T. vulgaris.....da li se slažemo?


Objavio: griva1978
Datum objave: 26 Lipanj 2009 u 19:49
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...kako mene brka to lijevo i desno....reči ću biljka sa manjim i duguljastim listićima je T. serpyllum, ona druga je T. vulgaris.....da li se slažemo?



slažemo! :)))

šta mala flora kaže??? :)) svaki travar koji je napisao knjigu svoju politiku vodi.... :)


Objavio: manči
Datum objave: 27 Lipanj 2009 u 11:43
...tako kaže  isto!!!!!!...to je knjiga sveučilišnog prof sa PMF-a Zagreb, sad sam našla i službene stranice "herbarija" on-line faksa u Zg....juhuuuuu...gusta za mene....samo danas idem na more pa ne mogu "kopati" po internetu....


Objavio: griva1978
Datum objave: 27 Lipanj 2009 u 17:48
 a daaaa... na kupanje??? a šta hoćeš da te molim i preklinjem ili prijetim????smile58   stranice na sunce žarko!!!smile46 ili povuci sretnu objavu jer ću biti dosadna kao pit bull!! smile188


Objavio: griva1978
Datum objave: 28 Lipanj 2009 u 23:14
...ok... :) a sad malo teže.... :))) šta ako je majčina dušica rasla na dobroj zemjici imal je veća? :))) obratite pozornost na oblik završetka listića.... naljevo je opet majčina dušica ( list se sužava od sredine prema vrhu više na špic) desno je timijan ( list se prema vrhu još više zaobljuje)....









i raazlika  obliku formiranja cvjetne glavice...



Objavio: manči
Datum objave: 28 Lipanj 2009 u 23:52
...da, daaaa...vidim razliku iako je ovoj dušici bilo k'o u raju...oblik lista....
 
...čekaj da nađem naziv stranice...ne znam ti ja ono sa linkom...


Objavio: manči
Datum objave: 28 Lipanj 2009 u 23:54
....Flora Croatica Database...


Objavio: griva1978
Datum objave: 29 Lipanj 2009 u 09:41
.... a znam tu stranicu..... otkrila ju pred cca 5 god , zapravo čim je izašla.... ali do danas nisam kako se zapravo aktivno služiti njome....u smislu određivaja vrste.... pa ju zaboravila ....:( malo mi fali formalnog botaničkog obrazovanja... :((


Objavio: manči
Datum objave: 29 Lipanj 2009 u 09:58
...da zbaš da sam se sinoć iznerviralaAngry...ne mogu se logirati tj. prijaviti kao korisnik ( možda je samo za studente  )  i razočaralo me što svaka biljka nema i sliku....neke imaju npr.   dubačac    ...
 
....ukucala sam u tražilicu  -   dubčac FCD...ima slika.....a   -  Thymus vulgaris  FCD -  nema...pa da niko nije slikao T. vulgaris?????Censored 


Objavio: griva1978
Datum objave: 29 Lipanj 2009 u 10:04
...e, takve stvari sam i ja vidjela.... evo sad naletila na kako koristiti bazu i bla bla.... http://hirc.botanic.hr/fcd/html/FCD-Manual-2-Jan%202007.pdf
izgleda da se treba biti njihov suradnik da bi se moglo "ući" u taj dio.... ali ne znam koji su kriteriji za to.... ja berem kako koje godine 50- 70-100- 150 vrsta ljekovitog... ali nemam formalno botaničko obrazovanje.... 


da ne začetavamo......pm ...





Objavio: griva1978
Datum objave: 29 Lipanj 2009 u 19:06
evo procvao je i prvi dubačac kod mene... napravila đir.... nije još onaj pravi jaki... al isti izgledom više manje... :)
slikano mobitelompa se ne vidi baš naj-naj....









Objavio: manči
Datum objave: 30 Lipanj 2009 u 00:00
..odlične slike...to je to...imam tvoga a i moga....ha, ha...koja rima....LOL
 
...to sam riješila....
 
...e sad me muči jedna biljčica koja se izgleda zove Calamintha nepeta -  ima miris , sad će početi cvjetati i starije žene znaju znaju reč  -  mačja metvica , ali možda je narodni naziv kriv...nemam pojma da li je ljekovita ali je toliko česta pa me ljuti da ne ztnam što je....moram slikat...


Objavio: elfica
Datum objave: 30 Lipanj 2009 u 13:53
Kako je ovo zanimljiva tema, a toliko informacija... Dakle, ja definitivno imam posađenu majčinu dušicu, ali kaže "limunska", a i miriše na limun. neće u čaj, jer raste na balkonu, ali je lijepa za gledati i miriše... Isto kao i kadulja i bosiljak. Za ukras (makar moram priznati da bosiljak i koristim... nisam baš na cesti...)



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk