Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Orezivanje i prihrana thuje i ukrasnih borova

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Četinjače i zimzelene vrste
Opis foruma: Sve o četinjačama i zimzelenim vrstama
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2767
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 11:23
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Orezivanje i prihrana thuje i ukrasnih borova
Objavio: antun007
Tema: Orezivanje i prihrana thuje i ukrasnih borova
Datum objave: 10 Veljača 2009 u 19:21
Zna li netko kada i kako orezati i  prihranjivati thuje?



Odgovori:
Objavio: administrator
Datum objave: 10 Veljača 2009 u 20:15
a kako mislis obrezati???
 
previsoka je ili .... ju zelis oblikovati??


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: antun007
Datum objave: 10 Veljača 2009 u 20:21
Pa oblikovati,kao živu ogradu


Objavio: administrator
Datum objave: 10 Veljača 2009 u 21:02
jos je rano za to... kada malo otopli... sada mozesodrezati i ukloniti suhe i polomite grane ako ima... a oblikovanje jos ima vremena kada malo potera onda... isto tako i sa prihranjivanjem jos mozes pricekati... jer iako je zatoplilo jos uvijek je zima

-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: antun007
Datum objave: 10 Veljača 2009 u 21:19
znači još je rano


Objavio: administrator
Datum objave: 10 Veljača 2009 u 22:07
ma dacekaj jos malo.... dok malo otopli i biljke krenu

-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: antun007
Datum objave: 11 Veljača 2009 u 09:46
HVALA


Objavio: minimode
Datum objave: 11 Veljača 2009 u 10:28
Pitanje u vezi prihranjivanja: Kupila sam nekakvo plavo gnjojivo-hidrokomplex- između ostalih biljaka vidim i thuje na slici....vjerojatno ću ih s tim prehraniti, a vi, kakva je vaša praksa?


Objavio: antun007
Datum objave: 11 Veljača 2009 u 10:45
Ja ih još nikad nisam prihranjivao pa zato pitam kad.


Objavio: minimode
Datum objave: 11 Veljača 2009 u 10:48
Ja isto čekam odgov. kad, kako i koliko..... Smile


Objavio: administrator
Datum objave: 11 Veljača 2009 u 12:43
pa ja ih nista posebno ne prihranjujem... znam ponekad kada i cvijece malo zalijevam i ima gnojiva zalijem i thuje... alči nisita posebno...
 
iako bi bilo dobro dati im gnojiva sa malo vise dusika na pocetku vegetacije da bolje krenu, ali ne treba pretjerivati


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: antun007
Datum objave: 11 Veljača 2009 u 12:53
A ima li neko posebno gnojivo????????????????????????????????????????


Objavio: minimode
Datum objave: 11 Veljača 2009 u 20:09

Antune, ako ti mogu pomoći - ima spec. gnojivo samo za četinjače, naći ćeš ga u Baumax-a, Brico store, mislim da ga ima i u mbm-a, ....pakirano je u kutijama cca 2-3kg. Na slici su baš thuje i borovi. Cijena? - mislim da se kreće oko 30-50kn. Smile



Objavio: antun007
Datum objave: 11 Veljača 2009 u 20:11
Morat ću pogledat.


Objavio: dada28
Datum objave: 20 Veljača 2009 u 20:56
Moje thuje su visoke između 150 - 170 cm...pustila bih da narastu do 200 cm...pitanje je, kako da ih natjeram da rastu i u širinu, a ne samo u visinu? Koliko ih smijem orezati...cm, dva, tri?

-------------
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..


Objavio: kat.rea
Datum objave: 07 Ožujak 2009 u 12:24
Moje iskustvo sa tujama je slijedeće:
Prve tuje koje smo imali oko kuće sam ja iz sjemene uzgojila. Ali greška je bila što su češeri bili od tuja iz Fažane, znači IPAK nisu za kontinentalno područje. One rastu više u visinui potjeraju 2-3 grane, koje su relativno tanke. MM je htio da to bude prava živa ograda i pustili smo ih na visinu od cca150-170 cm. Prvi veči snijeg ih je polomio, ali nije to bio najveći problem, nego po mom skromnom mišljenju vlaga u zemlji. Naime, kada su proljeća bila izrazito kišovita, tuje bi lijepo potjerale, a onda kada je pripeklo sunce te nježne mlade grančice bi bile kao skuhane. Onda bi uslijedio drastičan rez, da se sve to ružno i suho poreže, grane bi ostale ogoljene i tek u jesen bi bile lijepe i bujne. E onda dođe opet zima, pa priča kreče ispočetka Angry.
Ma upozoravali su me stručnjaci da to nisu tuje za naše podneblje, ali ....ha, ha, naravno da nisam poslušala.
I nakon par godina mučenja smo cca 50 tuja lijepo povadili i kupili mlade uzgojene na našem području.
Moje iskustvo sa orezivanjem je da ih se ne smije pustiti da narastu na željenu visinu, pa tek onda početi orezivati, nego pomalo. Kada su več posađene i počele rastiporezati samo vrhove, da ostale grane dostignu isto visinu i da se zgusnu grmovi. Onda malo porezati sa strane, da se dobije kompaktna živice, tj. da se ne vidi svaki grm kao zasebna cjelina. Time se potiče tjeranje novih grančica, dobiva gustoča i forma. Rezati se ne bi smjelo tako da se poreže sav prošlogodišnji prirast, jer se tako ogole grane. Znači bar malo lanjskog prirasta treba ostati.
Ispričavam se zbog dužine posta Embarrassed.


Objavio: antun007
Datum objave: 07 Ožujak 2009 u 12:41
Ma nema problema za post,važno da si ti nama pomoglaSmilehvala


Objavio: kat.rea
Datum objave: 07 Ožujak 2009 u 13:07
Iskustvo sa prvim tujama sam imala potrebu ispričati vam, da netko nauči na mojoj grešci, jer IPAK JEEE važno podneblje odnosno da li je biljka prikladna za naše podneblje. Znam da svi volimo i malo eksperimentirati, da se klima mijenja i td. ......


Objavio: kopriva
Datum objave: 08 Ožujak 2009 u 21:26
pozdrav svima,

moje iskustvo sa četinjačama da ih je najbolje formirati ljeti, a to sam si pojasnila time da tada ožiljak najbolje zarasta i do zime je biljka ponovno fit i spremna za hladnoću. Što se tiče prihranjivanja, iako imamo razne četinjače nismo ih uopće gnojili i normalno se razvijaju pa ne znam je li to uopće potrebno.


Objavio: minimode
Datum objave: 29 Ožujak 2009 u 21:07

razmišljam o kupovini thuje smaragd i zasadim je kao "soliter", e sada ne znam koliko brzo raste i znam to da sigurno neće njena visina doseći s vremenom visinu čempresa, i da li da je zavežem za nešto da je vjetar ne polegne? Kakva su vaša iskustva?



-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: polupani lončić
Datum objave: 02 Travanj 2009 u 19:32
Pozdrav svima!
Slučajno sam naišla na ovaj forum,i odmah se zaljubila u njega...
Kad ste već tako svi spremi pomoći ,imam jedno pitanje za nekoga tko mi može pomoći!
Imam već dugo godina ogradu od thuja,ali unazad dvije godine njih 5-6 gubi svoju boju i gustoću..Kao da u zemlji nešto jede korijen.I nemaju snage za nove i guste izdanke.Grane su im suhe ismeđe,i tu i tamo neki novi list zazeleni.
Kako ih je u nizu posađeno oko 15-tak,ostale se čine u redu.Normalno ih orezujem tokom ljeta i u proljeće,nisu zalivene nečim što bi im moglo naštetiti..ne znam .Čak mislim da ih ovo proljeće izvadim i umjesto njih posadim nove
 


Objavio: kat.rea
Datum objave: 04 Svibanj 2009 u 22:10
Prolazi li ti možda kanalizacija na tome mjestu ili je možda ipak nekakva depresija u zemlji, pa im je vlažnije zemljište? Nama se je atlantski cedar par godina tako mučio - iglice mu žutile, slabo je rastao - ja pretpostavljam da je blizina kanalizacije bila presudna, ali se izborio i sada je OK.
Neznam otkuda si i dali su tuje prikladne podneblju u kojemu živiš ( pisala sam o tome na prethodnoj stranici).


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 25 Kolovoz 2010 u 11:11
dal se smiju sad orezivati tuje, dosta su visoke oko 3m a ja bi ih skratila na 2. neko kaže da treba pričekati dok vegetacija prestane pa onda... i ja sam napravila istu grešku, pustila sam ih da rastu pa ih sad orezujem i neće biti guste... al kad muž neće slušat Angry

-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: Pinus
Datum objave: 25 Kolovoz 2010 u 17:35
Od svih četinjača samo Tisa potjera novu rast iz starog debla i nju možeš rezati kako želiš.
Thuju sigurno ne. Svoju živicu od tuje orezujem početkom proljeća i ako je potrebno u Kolovozu. Orezujem samo ovogodišnju rast.


Objavio: d.i.n.a.
Datum objave: 27 Kolovoz 2010 u 22:00
ja bi rado živicu od tise al 60kn po komadu hmm hmm... možda kad dobijem na lotu Clap
jer imam dosta metraže. to bi mi čak odgovaralo jer sporo raste al znači da je dovoljno jednom godišne pošišat, al cijena me ubila u pojam.
i kaj sad da radim sa tujama???


-------------
Tena 28.3.2010


Objavio: smrcko
Datum objave: 08 Travanj 2015 u 21:05
U vrtu imam tise, pačemprese i tuje. Imam još štošta, moram naći imena.
Što se smije orezivati od četinjača i kako?


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Rembrant
Datum objave: 16 Travanj 2015 u 12:54
Sve- samo nemoj orezivati mnogo, jer obicno su neki cetinari suvi iznutra  i ako se orezu do suvih grana neverujem da ce se regenerisati.,a orezuju se u martu.Ja i borove orezujem i srebrne smrce i obicne smrce i smaragdne tuje, tise, ma bukvalno sve,i mogu da ti kazem da imaju guscu formu i lepsu .


Objavio: katakrk
Datum objave: 26 Kolovoz 2015 u 07:50
lijepi pozdrav svima;
cesto lajkam po forumu  i ako se ne oglasavam,a sada imam problem sa dva cempresa koja su visine oko 1,70 cm neznam naziv ali su se lijepo oblikovali  za sada bez orezivanja,stara su oko 6g.u proljece prihranim i dalj samo zaljevam po potrebi,ovo ljeto u dva dana su kompletno pozutili grancice pri stablu kada ih prelomim nisu skruz suhe,neznam sto napraviti dalje.Mozda netko ima isti problem pa bih molila za pomoc.


Objavio: wannabe farmer
Datum objave: 03 Ožujak 2017 u 10:37
Pozdrav svima, želim se nadovezati na ovu raspravu oko tuja (thuja)

Iako svi znamo da tuja nije autohtona vrsta, isto tako svjesni smo da se kod nas masovno sadi, pogotovo kao živa ograda. Nije mi cilj ulaziti u raasprave oko toga saditi ili ne - već želim naći najbolje rješenje za one koji tuje već imaju zasađene.

Ja imam preko 200 tuja u živoj ogradi, zasađenih prije 2 godine. Sada su visine oko 180-190 cm, s tim da su tanke pri vrhu. U tom razdoblju od sadnje do danas, gnojene su 2 ili 3 puta umjetnim gnojem. Nisam pobornik ničeg što nije prirodno (pa tako ni mineralnih gnojiva) i zato pokušavam naći novo rješenje. Imam razloga vjerovati kako su se neke tuje u potpunosti osušile upravo zbog nekontroliranog dodavanja mineralnih gnojiva.

Ove godine odlučio sam eksperimentirati sa održavanjem tuja te izbaciti umjetno gnojivo. Došao sam do zaključka da bi bilo najbolje prihraniti malom količinom organskog gnojiva - razasuti oko korijena te onda područje oko korijena pokriti par cm debelim pokrivačem (malčem) od usitnjene crnogorične kore. To bi učinio sad u ožujku. Zatim nakon mjesec dana (u travnju) napravio bih blago orezivanje da potaknem zgusnuti rast.

Volio bih čuti mišljenja ljudi koji imaju više iskustva od mene u hortikulturi (a ja nemam puno), što mislite o mom predloženom načinu održavanja tuja? Koje bi ste organsko gnojivo preporučili? Što mislite kako bi tuje prihvatile npr. peletirano konjsko gnojivo?



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk