Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Afričke ljubičice - Saintpaulia

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Sobne cvjetajuće biljke
Opis foruma: Sve o sobnim biljkama koje cvatu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=298
Datum ispisa: 29 Ožujak 2024 u 02:31
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Afričke ljubičice - Saintpaulia
Objavio: hana
Tema: Afričke ljubičice - Saintpaulia
Datum objave: 09 Srpanj 2007 u 20:25
Na ovoj temi razmjenjivati ćemo iskustva o uzgoju afričkih ljubičica sa ponekom slikom...
   
a više fotografija naših ljubičica možete vidjeti ovdje:



http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1479 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1479


-------------
"Chi pianta un giardino semina la felicità"

Amelia,It



Odgovori:
Objavio: Arwen
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 13:47
pozdrav svima!
htjela bih razmnožit moju ljubicu, može malo savjeta? pliz...
jednom sam probala s nekoliko listova i sve je propalo Cry
kakvu zemlju koristit? koliko duboko stavit list u zemlju? gdje smjestit biljčicu? kako često zalijevat?i otprilike kad mogu očekivat rezultat? thx!


Objavio: hana
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 15:49
ja ti stavim list u vodu i čekam korjenčiće pa onda sadim. Kupim običnu zemlju u nekom centru ili čak dučanu i stavim ih na prozor (ja na bilo koji osim na južni) i nemam nekih problema. Probaj,možda uspije. Ma bude  sigurno........


Objavio: shasha
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 21:42
Možeš staviti u vodu a možeš i odmah u zemlju.Pazi samo da se zemlja ne osuši  i niknut će.Možda mu tamo treba malo duže  al sve dok je  list zelen znači da je sve u redu.


Objavio: Arwen
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 23:29
ekipa fala na savjetu, probat ću već sutra. nadam se da ću ovaj put imat više sreće. javim rezultate...........

a ove sličice gore? nemam riječi osim........PREKRASNOOO!!! u životu još nisam vidila takve boje!smile55


Objavio: Arwen
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 09:46
još jedno pitanjce, da li da stavim do lista ili može i na pola peteljke? 


Objavio: shasha
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 09:50
Neidu mi odoka centimetri,no stavi (to pitaš za sadnju u zemlju) jednu četvrtinu,samo vrh.Zavisi koliko je dugačak list oko 1cm.Ma računaj  četvrtinu.Mlade  će niknuti ne od lista nego od ruba stapke(tamo di je odrezano) tako da ako jako duboko posadiš,možda nikne,no dok izbiju listići van trebat će im barem3 mjeseca.


Objavio: Arwen
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 12:41
evo, stavih jedan list u vodu, a jedan u zemlju............držite mi fige! smile78


Objavio: Arwen
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 15:10
malo sam tražila po netu i naišla na stranicu koju vam preporučam pogledat, posebno zaljubljenicima u ovaj cvijetak

http://www.avsa.org/Photographs.asp?Photos=A - http://www.avsa.org/Photographs.asp?Photos=A

genijalne su!


Objavio: lana2
Datum objave: 04 Listopad 2007 u 08:42
Originalno poslano od člana Arwen Arwen napisao:

malo sam tražila po netu i naišla na stranicu koju vam preporučam pogledat, posebno zaljubljenicima u ovaj cvijetak

http://www.avsa.org/Photographs.asp?Photos=A - http://www.avsa.org/Photographs.asp?Photos=A

genijalne su!
Ajme ispale mi smile93Koliko bi mi trebalo prozora da barem dio poslažemsmile96


Objavio: Donata
Datum objave: 04 Listopad 2007 u 19:59
čarolija boja i oblika...latica...lista ...FANTAZIJA   smile93
lana smile79 mislim da nema ravnodušnih....


Objavio: TeaK
Datum objave: 05 Listopad 2007 u 19:10
smile86smile93smile94smile94smile93smile227

-------------


Objavio: Arwen
Datum objave: 05 Listopad 2007 u 19:22
ekipa, ludilo su vam ljubice!!! smile93
kad će moja opet procvitat?smile222


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Listopad 2007 u 19:24
Arwen,poima nemam,meni nekad neke cijelu godinu cvatu,nekad imaju period mirovanja od 1-2 mjeseca.Ne prihranjujem ih ničim


Objavio: Arwen
Datum objave: 07 Listopad 2007 u 19:49
opet ja s pitanjemsmile42
negje sam pročitala da je za poticanje cvatnje dobro uklanjati male listove u središtu rozete, a negdje da je dobro uklanjati stare, velike listove pa sam u dilemi
kakva su vaša iskustva?


Objavio: Donata
Datum objave: 07 Listopad 2007 u 20:15
Originalno poslano od člana Arwen Arwen napisao:

opet ja s pitanjemsmile42
negje sam pročitala da je za poticanje cvatnje dobro uklanjati male listove u središtu rozete, a negdje da je dobro uklanjati stare, velike listove pa sam u dilemi
kakva su vaša iskustva?


Pa obićno uklanjam stare i velike listove...nisam čula za ovo drugo...smile60


Objavio: dina
Datum objave: 07 Listopad 2007 u 20:39
Ja sklanjam velike listove
i osusene cvjetove
i onda ona skoro stalno cvjeta

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: shasha
Datum objave: 07 Listopad 2007 u 20:43
Ja sklanjam samo osušene listove,nikada nisam zdravi list maknula.Osim kad sam pelcala


Objavio: TeaK
Datum objave: 08 Listopad 2007 u 15:52
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ja sklanjam samo osušene listove,nikada nisam zdravi list maknula.Osim kad sam pelcala



i ja i ja....


-------------


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 10 Listopad 2007 u 08:29
Netko je trazio savjet za razmnozavanje listicima, Evo nekih cakica koje sam ja naucila uzgajajuci ih:
 
__Bolje je saditi direktno u zemlju, ne stavljati u vodu,zato jer ljubicica u vodi razvija malo drugaciji korijen nego u zemlji, pa kad se iz vode prebaci u zemlju, onda ima malo problema sa prilagodjavanjem
 
__ Mjesavina u koju se sadi mora biti ekstra lagana, najbolje je staviti pola zemlje, pola perlita (perlit se kupuje u poljoprivrednim apotekama)
 
---Drskicu treba zabiti u zemlju tek oko 1 cm, jer mlade tako lakse i brze izadju van (mislim da je sasha to vec i objasnila), Ako je drska preduga, skratite je, ili poduprite listic sa necim da ne pada, jer je samo 1 cm u zemlji.
 
-- Jedno dva tjedna treba listic drzati poklopljen sa plasticnom vrecicom ili necim slicnim, da ima dosta vlage u zraku, onda se to postepeno skida.
 
 
-- Zalije se obavezno sa fungicidom prije stavaljanja najlon vrecice.
 
-- I odrasle i listici na zakorjenjivanju ne vole da im ostavljate vodu u podlosku po nekoliko dana.
 
 
 
 
 
__


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Arwen
Datum objave: 10 Listopad 2007 u 09:07
super si! hvala na savjetima
smile55



Objavio: dina
Datum objave: 10 Listopad 2007 u 17:46


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Arwen
Datum objave: 11 Listopad 2007 u 13:57
danas sam si kupila jednu prekrasnu ljubicu, nisam joj mogla odolit
smile93
bordo-bijela poput one plavo-bijele na 1.stranici samo još kovrčavih latica
žao mi je što je ne mogu uslikat da vam pokažem
a dok to budem mogla, vjerojatno će prestat cvast, šmrc

ps. i prodavač mi je odao tajnu kako posaditi gomolj ciklame, jupiiiiiii
napisat ću to pod njihovu temu


Objavio: hana
Datum objave: 12 Listopad 2007 u 19:48

Tea na prvoj strani treća ti je moja ljubica. Mogu ti poslati ako hočeš,a ti meni onu prvu,šatiranu



Objavio: Arwen
Datum objave: 13 Listopad 2007 u 20:34
još jedan pokus danas- stavila sam listić pod staklo pa da vidimo.............smile105


Objavio: Mihaela
Datum objave: 14 Listopad 2007 u 11:46
Moje ove godine opce ne cvjetaju,jel ima kakav nacin da ih potaknem?


Objavio: Arwen
Datum objave: 14 Listopad 2007 u 12:27
može ih se jednom do dva puta misečno zalit gnojivom za cvjetanje,
jako je važno da imaju dosta svjetla jer su one biljke ''dugog dana'', može ih se potaknuti i umjetnom rasvjetom

to piše u knjizismile138
 nek sad kažu koji imaju iskustva



Objavio: kika
Datum objave: 14 Listopad 2007 u 13:08
Iskustvo mi govori da trebaju biti na sjevernom ili istočnom prozoru. Kad sam ih držala pored prozora, nisu cvale, a kad sam ih stavila na prozor, procvale su za manje od mjesec dana.


Objavio: Mihaela
Datum objave: 14 Listopad 2007 u 13:29
Moje su na juznom prozoru iza zavjese i svjetla imaju napretek a i prihranjujem ih redovno?


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 14 Listopad 2007 u 16:08
Mihaela,
 
Da bi cvala, ljubicici mora postati tjesno u posudi u kojoj je, mozda su ti prevelike posude.


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Mihaela
Datum objave: 14 Listopad 2007 u 16:29
To mi nije palo na pamet ali istina,jesu u vecim posudama,ja sam ih presadila jer sam mislila da se mucesmile42


Objavio: aglaja
Datum objave: 15 Listopad 2007 u 22:06
Ja ne mogu videti slikice! Sem prve, a i nju, kao i sve slike na forumu, gledam tako sto ih kopiram u Word. Znam da problemu ovde nije mesto, ali i tekstove koji su duzi od prozora, citam tako sto biram opciju za citat!
Sta da radim
Da ili da se ili vi imate bolje resenje?

-------------
Aglaja


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 17 Listopad 2007 u 09:21
Hi, Hana,
 
Te dvije su jako slicne, Emergency i Taffeta Petticoats, samo sto Taffeta Petticoats kod mene obilnije cvate, pa sam videci ovu tvoju svu osutu cvijetom, mislila da je Taffeta.
Super ti je uspjela, kod mene nije ni upola tako dobra, nemam bas vremena da se posvetim ljubicicama.
Kako su ove zadnje koje si uzela? (ako sam dobro prokuzila tko si, kad mijenjamo nickove, tko ce pohvatati tko je tko!)


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: hana
Datum objave: 17 Listopad 2007 u 16:17
je dobro si prokužila tko sam smile95a zadnje su ok Taffeta i  ona plava a Etna se počela sušiti od sredine lista,već su dosta uništeni tak da ne vjerujem da bude kaj od njih a za njima patim znaš od kad.Kad budem imala love pošalješ mi opet. Nego reci mi koju ja na kraju imam crvenu? I koja je razlika između Taffete i Emergency u izgledu? Sad si me zbunila.....


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 18 Listopad 2007 u 02:02
Taffetta prvo procvate kao dupla, i to okrugla kao loptica, sa jako velikim brojem latica. Ali, kako se iscrpljuje cvatom, tako postaje jednostruka, i tada je gotovo ista kao i Emergency, jedino Emergency (barem kod mene, cini mi se da kod tebe ne) ima jako dugacke cvjetne stapke, pa joj se malo objese, a Taffeta to nema.
 
Bas me zanima kako ce se ponasati kod tebe.


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Arwen
Datum objave: 25 Listopad 2007 u 23:39
nijedan listić još ništa nije pustija, a imam 2 u zemlji ispod čaše, 2 u zemlji (bez ikakve zaštite), i jedan u vodi
jel to triba dugo čekat?
za sad svi listovi lipo i zdravo izgledaju


Objavio: frida
Datum objave: 26 Listopad 2007 u 00:00
pa triba da...negdje oko 15-20 dana ...to sad odoka govorim, ne znam točno za ljubice...


Objavio: Arwen
Datum objave: 26 Listopad 2007 u 00:06
par listova je na zakorjenjivanju već 20ak dana, a par 10ak dana
i nigdje ništa, šmrc.....


Objavio: shasha
Datum objave: 26 Listopad 2007 u 08:58
Arwen,ne očajavaj,ako je list dobro potjerat će.Meni je za mjesec dana počela tjerati,možda i više čak.Bitno da je i list ,i stapka posebno,okWink


Objavio: dina
Datum objave: 26 Listopad 2007 u 18:43
Arwen strpljenja i bice zilica

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: frida
Datum objave: 26 Listopad 2007 u 23:31
u djetinjstvu sam ih uzgajala ( uz baku)...a sad mi se čini da ću opet početi i to u razredu...


Objavio: Arwen
Datum objave: 27 Listopad 2007 u 20:43
jes! list koji je u vodi je pustija žilice!! još su male al se lipo vide.
pa mi je kamen sa srcasmile213


Objavio: gogica
Datum objave: 27 Listopad 2007 u 21:35
Ja list uvijek odmah u zemlju gurnem i svaki puta potjeraju.
 


Objavio: shasha
Datum objave: 28 Listopad 2007 u 10:39
Eto Arwen,samo strpljenja malo treba.One u tegli će potjerati kasnije,što je i logično.Ovdje u vodi je tek korjenje potjeralo,i u tegli je vjerojatno korjenje već potjeralo no sad treba čekati da ojača i pusti listiće.Wink


Objavio: Arwen
Datum objave: 28 Listopad 2007 u 19:06
jedva čekam da narastu male biljčice
još malo strpljenja, malo sreće i smile105 i bit će to dobro



Objavio: aglaja
Datum objave: 03 Studeni 2007 u 23:01
Pokazivala sam veceras MD slicice vasih ljubica. Kada su posle Haninih i Shashinih dosle na red Dinine, on je upitao: Jel’ se ova zafrkava? Pa sta je ovo? Hirosima ljubicice? Zasto svi pljescu? Dina sigurno gasi cigare u svoje ljubicice!

Ja sam

Poslednji komentar mu je ipak bio: bice ovo lepe ljubicice!
MD je skuzio.

Dina, to su sad vec sigurno veeelike ljubice?

-------------
Aglaja


Objavio: dina
Datum objave: 04 Studeni 2007 u 20:27
te ljubicice su ozdravile
i vecina njih je otisla kao poklon

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: aglaja
Datum objave: 04 Studeni 2007 u 20:49
Dina, onda i ja nisam skuzila. Zar su one zaista bile bolesne? Ja sam mislila da je u pitanju razmnozavanje. Vidim jedan veliki list, posadjen ukoso, i oko njega puno mladih i zdravih izdanaka. Neke od njih, tako male, cak i cvetaju. A to sto su gusenice izgrickale velike listove, to i nije tako vazno, oni se ionako uklanjaju.

-------------
Aglaja


Objavio: dina
Datum objave: 04 Studeni 2007 u 20:57
tacno je vidjela si da se ni listovi nisu skroz razvili a vec je pocela da cvjeta
ali velike listove sam odstranila
i one ostale zdrave poklonila

ove sam godina stvarno bila u ratu sa gusjenicama
ali sam na kraju ipak ja pobjedila

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Arwen
Datum objave: 08 Studeni 2007 u 21:36
žilice na listu što mi je u vodi su već duge oko 1cm, da ju posadim? jel može kupovna zemlja za cvijeće ( ona šta je ima u svakom dućanu )?
a i onaj što je u zemlji već pušta polako žilice.......držite mi fige da uspije Wink
unaprid fala!


Objavio: hana
Datum objave: 09 Studeni 2007 u 16:42
može i kupovna zemlja.Ako ti se žuri posadi ali ja bi još malo ostavila da ojačaju korjenčići


Objavio: dina
Datum objave: 09 Studeni 2007 u 17:11
i poslije toga stavi je na neko svjetlo mjesto ali zasticeno od sunca

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Arwen
Datum objave: 09 Studeni 2007 u 23:31
smile176
thx!


Objavio: Hele
Datum objave: 10 Studeni 2007 u 00:47
Imam 3 ovakve poludjele sa liščem. Trebam li je presadit. Zanima me vaše mišljenje.


Objavio: shasha
Datum objave: 10 Studeni 2007 u 10:27
Hele krasna ti je ljubičica.Mislim da joj ništa ne fali.iako se tegla ne vidi,ni presađivanje joj ne fali SIGURNO.Ja sam ih prije presađivala čim bi se raširile malo više i nikako mi cvale nisu(ili jako slabo).Onda mi je jedna gospođa rekla da ih ona ostavi samo u jednoj relativno maloj tegli s obzirom koliko su njenje velike i stalno joj cvatu.Ljubičice  ljepše i izgledaju i više cvatu u manjoj tegli,tj.kad su stisnute,a i nemaju veliko korjenje.
Samo je ostavi tako i drži negdje na prozorskoj dasci i budu procvale.
Kako ima lijepo raspoređene listove,prekrasna mi jesmile71


Objavio: Hele
Datum objave: 10 Studeni 2007 u 12:38
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Hele krasna ti je ljubičica.Mislim da joj ništa ne fali.iako se tegla ne vidi,ni presađivanje joj ne fali SIGURNO.Ja sam ih prije presađivala čim bi se raširile malo više i nikako mi cvale nisu(ili jako slabo).Onda mi je jedna gospođa rekla da ih ona ostavi samo u jednoj relativno maloj tegli s obzirom koliko su njenje velike i stalno joj cvatu.Ljubičice  ljepše i izgledaju i više cvatu u manjoj tegli,tj.kad su stisnute,a i nemaju veliko korjenje.
Samo je ostavi tako i drži negdje na prozorskoj dasci i budu procvale.
Kako ima lijepo raspoređene listove,prekrasna mi jesmile71

     Super. Hvala na savjetu.


Objavio: aglaja
Datum objave: 18 Studeni 2007 u 21:30
Sad sam se jos necega setila. Mozda su nekada bile retke. Danas, danas imamo cak i crvenu ljubicicu. A ne bi me zacudilo da proizvedu i ljubicu sa motivima Diznijevih junaka.

-------------
Aglaja


Objavio: dina
Datum objave: 18 Studeni 2007 u 21:56
Ja u Sa bas rijetko kad vidim bijelu ljubicicu
ja imam onu bjelo rozu (ima slikica negdje na pocetku teme)

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Edda
Datum objave: 19 Studeni 2007 u 08:36
Drustvo, hvala svima! A ova bijela ljubicica bila je tako zapostavljena u cvijecari gdje sam je kupila,smile43 pa kad sam je vidjela nisam joj prosto mogla odoljeti! I eto sada je kod mene u toplom domu sa svojim prijateljicama.smile81

-------------
Negdje se taknu naši mali svemiri...


Objavio: shasha
Datum objave: 19 Studeni 2007 u 09:38
heheh,Aglaja,sve je moguće.Znam da,barem kod nas,onih mini ljubičica nigdje nema.Jednom sam slučajno naletjela na dvije(hvala Bogu odmah sam obje kupila) i nikad više ih nisam vidjela.
Gledam Eddin komentar i mislim si...raspravljamo kako gledati kod kupnje da kupimo lijepu i zdravu biljku i onda(vjerujem svatko od nas) naletimo na neko"siroće" u cvjećarni i kupimo tu jadnicu(platimo je ko da je najljepši primjerak svoje vrste) u nadi da će preživjeti.smile187


Objavio: Hele
Datum objave: 19 Studeni 2007 u 15:06
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

heheh,Aglaja,sve je moguće.Znam da,barem kod nas,onih mini ljubičica nigdje nema.Jednom sam slučajno naletjela na dvije(hvala Bogu odmah sam obje kupila) i nikad više ih nisam vidjela.
Gledam Eddin komentar i mislim si...raspravljamo kako gledati kod kupnje da kupimo lijepu i zdravu biljku i onda(vjerujem svatko od nas) naletimo na neko"siroće" u cvjećarni i kupimo tu jadnicu(platimo je ko da je najljepši primjerak svoje vrste) u nadi da će preživjeti.smile187

      E svaka ti čast. Ovo ti je čisto u sridu.


Objavio: dina
Datum objave: 19 Studeni 2007 u 17:13
Originalno poslano od člana Hele Hele napisao:


Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

heheh,Aglaja,sve je moguće.Znam da,barem kod nas,onih mini ljubičica nigdje nema.Jednom sam slučajno naletjela na dvije(hvala Bogu odmah sam obje kupila) i nikad više ih nisam vidjela.
Gledam Eddin komentar i mislim si...raspravljamo kako gledati kod kupnje da kupimo lijepu i zdravu biljku i onda(vjerujem svatko od nas) naletimo na neko"siroće" u cvjećarni i kupimo tu jadnicu(platimo je ko da je najljepši primjerak svoje vrste) u nadi da će preživjeti.[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/emot67.gif" align="absmiddle" alt="smile187" />
      E svaka ti čast. Ovo ti je čisto u sridu.





-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Hele
Datum objave: 25 Studeni 2007 u 18:14
 Mojima se ne cvate. Štrajkaju


Objavio: Arwen
Datum objave: 07 Prosinac 2007 u 23:15
hana, ovo je što si mi poslala i kako to izgleda nakon što sam posadila
nadam se da će mi preživit s obzirom da sam ih posadila tjedan dana nakon što si ih ti poslala.
HVALA TI!!!



ps.slikano je u srijedu navečer i zasad se dobro drže



-------------



Objavio: Arwen
Datum objave: 07 Prosinac 2007 u 23:28
moram reć da me šokalo kad sam išla na poštu preuzet paket, a još više kad sam ga otvorila, ja tražila par listića a dobila par pitara smile96

hana, hvala ti još jednom, ne znam kako da ti se odužim
joooooojj, samo da mi ostanu.............


-------------



Objavio: hana
Datum objave: 27 Prosinac 2007 u 16:16
i Arwen kak su ti ljubičice? Jesu žive?


Objavio: Arwen
Datum objave: 29 Prosinac 2007 u 01:48
dvije su mi propale..........Cry
a ostale se zasad dobro drže


-------------



Objavio: administrator
Datum objave: 02 Siječanj 2008 u 12:35

Bravo!!!

 

Pošalji koju slikicu kada procvjetaju!!!



Objavio: Triša
Datum objave: 21 Siječanj 2008 u 22:11
Prekrasne biljčice. Nažalost nemam takvo mjesto gdje bi mi opstale. Sve mi je previše izloženo cjelodnevnom suncu, tako da mi uvijek izgore.
A ako ih pak stavim dalje onda ne cvjetaju.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: TILjO
Datum objave: 19 Veljača 2008 u 22:56
Stavio sam dva lista u zemlju, ima već jako, jako dugo...
Koliko obično prođe vremena dok se biljka zapelca, tj. dok krenu ostali listovi iz starog lista??

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 19 Veljača 2008 u 23:06
Dosta dugo.Samo je ostavi ,ako je list zelen,i zaljevaj.Meni još nisu niknule a posadila sam ih ..hmm ne znam kad no prije božića.List i stabljika su zeleni i on će potjerati samo treba vremena.Prvo da korjen pusti,pa kad ojača tek onda listove tjera.


Objavio: TILjO
Datum objave: 19 Veljača 2008 u 23:12
Ja sam još početkom studenog to stavio, pa još ništa...
Dobro, znam...
Strpljenja najmanje imam!
Heh...

-------------


Objavio: Arwen
Datum objave: 20 Veljača 2008 u 00:43
ja sam u listopadu pa još čekam..........smile101

-------------



Objavio: lana_1
Datum objave: 20 Veljača 2008 u 09:28
ja imala dvije i obe krepale baš me ne vole


Objavio: TILjO
Datum objave: 20 Veljača 2008 u 14:01
Originalno poslano od člana Arwen Arwen napisao:

ja sam u listopadu pa još čekam...


Joj, Arwen, sad si me fakat dotukla...

-------------


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 02:44
Tiljo,
 
Caka je u tome da se peteljcica zakopa samo centimetar, a ne tri, cetiri, pet...Nekim varijetetima treba duze, ali kad je stabljicica plitko, uvijek ide brze. Posto listic obicno ne moze sam stajati kad se tako mali dio peteljke ukopa, treba ga necim poduprijeti.


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: TILjO
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 13:12
Mislim da su ove moje, da je jedna roza, a druga ljubičasta. Peteljka lista i je plitko u zemlji. Kod ove jedne oko centimetar, a kod druge je malo više... Neću ih sada dirati da ne bi korjenčiće smrdao, ako su krenule...

-------------


Objavio: la_ninja
Datum objave: 10 Ožujak 2008 u 10:34
HANA



Sta im radis? Opisi svaki korak. Moje se zelene pravo dobro ali cvjetici ni da provire. Kupila sam cvjetal pa ih sad malo dopingujem. Budu na prozoru na istocnoj strani. Patim se ljeti s njima jer mi izgore od sunca. A kad ih smaknem sa prozora one vegetiraju.


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 04:01
La Ninja,
 
Za cvatnju kupi gnojivo sa viskokim fosforom (srednji broj), npr 10-30-10 ili slicno. Takodjer, ljuibicica ne smije biti u prevelikoj posudi, jer cvate tek kad korijen popuni posudu i kad joj postane malo "tijesno".


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: ines
Datum objave: 12 Ožujak 2008 u 18:17
Ma neznam, meni se ne čini da su one baš toliko nježne i zahtjevne. Ja ih imam po cijeloj kući i non stop cvjetaju bez ikakvih dohranjivanja. I šire se ko lude. Počela sam s jednom rozom i jednom ljubičastom i sad ih imam barem dvadesetak. Sve sama uzgojila. Jedino na što pazim je da ih redovito zalijevam.


Objavio: Hele
Datum objave: 12 Ožujak 2008 u 18:26
 Meni je največi problem nači odgovarajuči cvjetnjak ( pitar ) da je niži , a širi

-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: ines
Datum objave: 12 Ožujak 2008 u 20:50
Ma nije, ja ih sadim u obične teglice. Tipa promjer 12cm


Objavio: aglaja
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 21:48
LOL

Morala sam se nasmijati! A da ne ispadne da sam dosla samo da se smijem, reci cu i da je, po mom misljenju, saksija unutrasnjeg precnika 12cm velika za ljubicu. Ako to nije neka bas veeeeeeeeelika ljubica.LOL





-------------
Aglaja


Objavio: shasha
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 09:52

Aglaja,meni su tegle ,u prosjeku, duboke nekih 10-ak cm a široke(na najširem djelu,pri vrhu) 12-ak cm. Neke su i veče.I nisu prevelike.Najbitnije je da one stalno cvatu znači da njima odgovara.Da su prevelike tegle nebi cvale.



Objavio: aglaja
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 19:45
Da, slazem se. Velicina saksije zavisi i od oblika saksije. Nisu sve precnika 12cm jednake zapremine. To zavisi i od dubine i nacina na koji se saksija suzava prema dnu. Pred sobom sam imala svoje saksije precnika 12cm i na osnovu njih zakljucila da su prevelike. A ljubice su mi u saksijama precnika 8 i 10 cm.

-------------
Aglaja


Objavio: ines
Datum objave: 17 Ožujak 2008 u 11:30
Ma meni moje scjetaju gdje god da ih piknem. Valjda im odgovara prozor


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 09:59

Bitno je i koji je varijetet, neki su lijeni da cvatu, kakve god im uvjete pruzali.



-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: ines
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 13:21
Mislim da njima odgovara SZ strana kako bi dobili dosta svjetla, a da ih ipak ne sprži sunce i da nije važna dubina posude koliko dubina podloška kako bi stalo više vode i kako bi što bolje upile vodu. Tu i tamo im piknem onaj štapić da ih malo pognojim (2 x godišnje)


Objavio: aglaja
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 22:03
Bas su lepe! Imaju puno lepih listova i pored toga cvetaju. A juce sam u jednom novinskom clanku procitala savet za cvatnju. Kazu: ako vam ljubicice ne cvetaju, uklonite im spoljna dva reda starih listova.

Je li neko za ovo cuo?

Moze biti da ima nesto u tome. Jednom mi je macka srusila ljubicu i svu je izlomila. Ostala je bez mnogo listova, a ubrzo posle toga bujno procvetala. A, opet, ove LanineConfused

A u vezi ove promene boje. Ja sam primetila da je moja ljubicasta koja je do sada cvetala jednostrukim cvetom, ovog puta dala dvostruki, ali su cvetovi zato sitniji. Cudno. Zagonetno. Kao i ova promena boje.



-------------
Aglaja


Objavio: lana2
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 22:17
aglaja ja kod mojih ljubičica uklonim stare ili oštećene listove, uvijek ih kao što vidiš ima dosta a ljubičice neprekidno cvjetaju


Objavio: TILjO
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 21:44
Evo, jedna moja je danas konačno izbacila malene listiće, valjda će i druga uskoro izbaciti.
Konačno nakon dugo, dugo vremena...

-------------


Objavio: proljeće
Datum objave: 02 Travanj 2008 u 15:32
Joj ima ja i pitanja:
Sestra mi je prošle godine poklonila 4 ljubičice a ni jedna još na cvjeta, imam ih već sigurno 5 mjeseci a one ništa, samo imaju listove???
Šta da im napravim da ih natjeram da cvjetaju, jer ih jako volim!!!Tongue


Objavio: proljeće
Datum objave: 02 Travanj 2008 u 15:42
A nećete me se danas lako riješiti.Pošto mi i sestra zna da visim na forumu, i ona traži savjet.Naime, prošle godine jedna ljubičica joj je cvala svjetlo plavo, a ove godine roza, pa je sad u čudu zašto je to tako???smile61


Objavio: Pupsy
Datum objave: 04 Travanj 2008 u 12:56
Ja sam prije dva dana presadila ljubice u jednoj tegli sam imala za 6 novih teglica sve sa korijenjem i sada imam problem na prozorskoj dasci je malo nastala gužva pa mi sve ne stanuCry
pošto mi je dobro poznato da se cvijeće ne stavlja u spavaću sobu da li bi možda mogla prošvecati 3-4 ljubičicesmile48


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 04 Travanj 2008 u 19:26
Hi, Proljece,
 
Africke ljubicice cesto imaju mutacije, tj. genetske promjene usljed kojih se cvijet promijeni.  To je obicno samo jedan cvijet, ali moze mutirati i cijela biljka.


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: kukavica
Datum objave: 04 Travanj 2008 u 19:28
da te utjesim imam vise primjeraka ljubicica u spavacoj sobi i jos sam ziva! prosto ne mogu odoljeti njihovim prelijepim cvjeticima i moram ih imati svugdje oko sebe


Objavio: kukavica
Datum objave: 04 Travanj 2008 u 19:32
da li neko od vas "sakuplja" ili uzgaja neke neobicne primjerke ove biljke? ja imam jedan primjerak (a vojela bi ih inmati vise) koji po listovima ima bijele tackice. lat.naziv  "apaci flirt".


Objavio: Amal
Datum objave: 04 Travanj 2008 u 21:43
E sad bih fakatCryCryCry kad vidim vaše ljubičice. Moje su bile prekrasne, pune cvjetova sve dok su bile u pritzemlju kuće. nakon što sam dn.boravak preselila na kat ljubičice neće da cvjetaju. Za godinu i pol nisu imale 2-3 puta onaj pravi lijepi cvijet. Ne suše se, normalno izgledaju ali cvijeta nigdje. I što je zanimljivo prozor na kojem su na istoj je strani kao i onajk prije....al neće pa neće. Ne znam zašto, ali znam da sam jako, jako Confused

-------------
I pokloni osmjeh onom koji ga nikad nije imao.
Uzmi zraku sunca i pusti je tamo gdje kraljuju noći....
(M.G)


Objavio: ines
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 15:37
Originalno poslano od člana proljeće proljeće napisao:

Joj ima ja i pitanja:
Sestra mi je prošle godine poklonila 4 ljubičice a ni jedna još na cvjeta, imam ih već sigurno 5 mjeseci a one ništa, samo imaju listove???
Šta da im napravim da ih natjeram da cvjetaju, jer ih jako volim!!!Tongue

pusti da im se malo posuši zemlja


Objavio: Hele
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 22:13
 Kad smo kod cvjetanja , procvjetala ljubičica koju sam dobila na kavici , od Ines.

-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk