Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Savjeti oko razmnožavanja, sijanja,sadnje

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću
Ime foruma: Razmnožavanje biljaka i cvijeća
Opis foruma: Savjeti kako i kada razmnožavati biljke i cvijeće
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=3032
Datum ispisa: 29 Ožujak 2024 u 12:13
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Savjeti oko razmnožavanja, sijanja,sadnje
Objavio: Jelena27
Tema: Savjeti oko razmnožavanja, sijanja,sadnje
Datum objave: 26 Ožujak 2009 u 21:40
Pozdrav svima! Ne samo da sam nova na forumu, nego i u cvjećarstvu, vrtlarstvu, praktički svemu što se tiče biljaka.
Prošle godine sam počela s uređenjem (hm!?smile85) balkona: posadila nekoliko pelargonija koje se nisu baš pokazale u najboljem svjetlu, nisam, moram priznati ni vodila dovoljno brige. Evo uspjele su prezimiti, dobila sam u polj. ljekarni savjet da ih sad prihranjujem gnojivom za list (First Ornamentali mislim da se zove). Pretpostavljam da sam pretjerala jer su neki listovi požutjeli?! Zanima me je li moguće takvu biljku sad razmnožiti?
Kupila sam lijepu bakopu i želja mi je također nju razmnožiti (naravno, ako je moguće s obzirom da je biljka u cvatu trenutno) pa bih molila da me savjetujete... Nekako sam zamislila kombinirati pelargonije i bakopu, ne znam jesu li im isti uvjeti potrebni za rast?!
Imam i sjeme petunije i margarite, što i kako s tim?
Imam ja još tisuću pitanja, ali mislim da je i ovo već previše!
Puno hvala svima!




Odgovori:
Objavio: inaja
Datum objave: 26 Ožujak 2009 u 22:29
i ja imam sjeme sporiša šta i kad i gdje sa njim jeli vrijeme da se sije u kakve tegle na koje udaljenosti i sve savjete vezano za njih trebam ,takođe imam i kasicu sjemena na kojoj piše zvončići dajte znalci savjete


Objavio: shasha
Datum objave: 27 Ožujak 2009 u 23:31
Jelena,dobro nam došla!
E sad,sama si već odgovorila zašto su ti pelargonije bile jadne.Malo više brige(njima stvarno puno ne treba.Zalijevati i povremeno prihraniti)i biti će puno ljepše.
Bacopa ide sa pelargonijama.Kada i kako se razmnožava bacopa,to ne znam.pelargonije bi se i sad mogle razmnožiti no zavisi u kakvom su stanju te tvoje.Premalo informacija imamo.
Recimo,koliko su velike,šta im se točno sad desilo(kad si ih prihranila),gdje su zimovale?? Možeš li ti uslikati tu pelargoniju pa da vidimo.
Inaja,sporiš možeš sijati u tegle .Ne mogu si sad predočiti kakvo je sjeme no vjerojatno je prilično sitno.Sitno sjeme pomješaj sa malo pijeska prije sjetve tako da se bolje raširi po posudi(da nebi večina bila na jednom mjestu jer će tako mladice biti slabije)Na sjeme stavi malo zemlje,tek toliko da prekrije sjemenke,lagano(ja uzmem neku daščicu)utisni i zalij.Nek bude na toplom i svijetlom mjestu.Mladice se rasađuju kad potjeraju drugi par listića.


Objavio: smrcko
Datum objave: 28 Ožujak 2009 u 00:01
Evo tu imaš o pelargonijama

<> http://209.85.129.132/search?q=cache:qaEUXoRkQq4J:www.medjimurje.hr/hr/7290/zastita-bilja-pelargonije/+pelargonije&cd=9&hl=hr&ct=clnk&lr=lang_hr - <> http://209.85.129.132/search?q=cache:KfgnNyECZPsJ:mojcvijet.hr/content/view/160/48/+pelargonije&cd=6&hl=hr&ct=clnk&lr=lang_hr - http://209.85.129.132/search?q=cache:KfgnNyECZPsJ:mojcvijet.hr/content/view/160/48/+pelargonije&cd=6&hl=hr&ct=clnk&lr=lang_hr


<> http://209.85.129.132/search?q=cache:MpDrZx42hoYJ:www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp%3FTID%3D81+pelargonije&cd=4&hl=hr&ct=clnk&lr=lang_hr - http://209.85.129.132/search?q=cache:MpDrZx42hoYJ:www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp%3FTID%3D81+pelargonije&cd=4&hl=hr&ct=clnk&lr=lang_hr


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Jelena27
Datum objave: 28 Ožujak 2009 u 12:53
Prošle godine prije hladnoće unijela sam 6 tegli s pelargonijama u sobu koju ne koristimo, tako da su bile u zatvorenom. Neke sam potpuno (točnije 5) skratila, a jednu sam ostavila i tek prije neki dan otkinula svo to sasušeno cvijeće i listove. Pokazalo se da sam, nažalost, samo s ovom jednom napravila dobro, jer ona ima puno jače i veće listove, dok su u ostalim teglama neke također izbacile list, ali je puno slabiji, točnije ne obećava! CryNekako mi je žao baciti te biljke, željela bi ih spasiti, naročito zbog toga što im lani nisam poklanjala dovoljno pažnje. A bojim se da će nekako tako i biti... Večeras ću dobiti fotoaparat nazad pa ću vam fotografirati pa da svi zajedno promozgamo što i kako!
Puno hvala!


Objavio: smrcko
Datum objave: 28 Ožujak 2009 u 14:05
Ovo sam pronašla za viseće pelargonije.
file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CMARKAN%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml -   - Za njihovo prezimljavanje potrebna je temperatura od 2*-5*.Ako želite da biljke prezime, od sredine avgusta treba prestati sa prehranjivanjem, pred zimu,prije prvih mrazeva, treba ih orezati na 20-30 cm i unijeti u svijetlu prostoriju bez grijanja, zemlja neka bude skoro suha.

file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CMARKAN%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml - file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CMARKAN%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml -


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.



Objavio: ANUŠKA
Datum objave: 29 Ožujak 2009 u 09:30

Kako razmnožiti borovnicu? Imam dva komada i rado bih ih razmnožila. Stavila sam nekoliko reznica u zemlju u lstudenom i još ništa. Nisu istrunule , ali nisu ni potjerali korijenčići.



Objavio: Jelena27
Datum objave: 29 Ožujak 2009 u 10:10
Evo kako izgledaju moje biljke:

ovo je pelcovana bakopa, samo sam je zabola u zemlju, ne znam hoće li se primiti?



Neke pelargonije izgledaju da bi mogle preživjeti:


Neke baš i neCry:


Ova je vjerojatno živa i mogla bi se izvući:


Što vam se čini, ima li šanse? Jedva sam postavila slike, ne znam predočavaju li vam dovoljno dobro stanje?!











Objavio: shasha
Datum objave: 29 Ožujak 2009 u 10:19
Pa lijepo izgledaju za ovo doba.(osim one suhe)
Ti njih preko zime nisi zaljevala redovito?
Ja ti ovak radim.Sad ih počem(ok,počela sam prije 2-3tjedna)redovito zalijevati,samo vodom,1x tjedno.Budući da ih nemaš puno nije ti problem iznjet ih van,na par sati.Nađi mjesto di nije sunce,ili barem da nije stalno i par sati dnevno nek budu vani,da se priviknu.(na suncu bi im listovi izgorjeli.nije to prestrašno ništa,no bolje paziti)Za koji tjedan će ti biti prekrasne,na očigled će rasti.Ne sekiraj se što su male i što su listovi takvi,kad se priviknu vani ojačat će.
Za prihranu ne znam,ja im dajem tek kad se priviknu vani biti,no ako im daješ sad,nemoj previše.Svaka 2 tjedna im daj.


Objavio: Jelena27
Datum objave: 29 Ožujak 2009 u 12:15
Ma nisam ih uopće zalijevala! Embarrassed Nekako sam mislila da hiberniraju! Muž ih je prije nekih mjesec dana prvi put zalio i tad nam je uginuo tamjan koji je cijelu zimu tako nezaliven bio lijep. Pa sad ti budi pametan!?Confused
Znači ima nade! Super!!!Clap


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Kolovoz 2009 u 09:18
Zimus sam dobila par sjemenki lantane.Posijala ja to odmah i trebalo im je, da niknu,poprilično dugo.
Sad su one nekih desetak centimetara velike.
Mene sad zanima koliko njima treba da narastu,da bi cvale?
Naime,sad sakupljam sjeme lantana i sve si mislim kada da to posijem,kad toliko sporo rastu.Da ih odmah sad sijem? 


Objavio: luna
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 06:56
Ja lantane inače ne sijem nego pelcam reznicama ili kad mi peseki potrgaju samo popikam i uglavnom mi uspije ak se redovito zalijeva i oko 3 tjedna bude u hladu dok ne pusti korijenje. Inače mi se žute odmah prime, a žuto-crvene i žuto-roze nešto slabije.


Objavio: martina1985
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 07:11
ja sam svoje sjemenkice lantane koje sam dobila od shashe posijala u teglisu, ali još ništa....valjda budu uskoro.


Objavio: martina1985
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 07:19
kad sam već tu da vas nešto pitam: da li bidens mogu posijeti iz sjemena ili da na proljeće samo kupim gotove pelcere???


Objavio: shasha
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 09:39
Martina,lantane koje si posijala stavi negdje gdje ti neće smetati i samo povremeno zalij malo.One će niknuti za par mjeseci,zato,strpljenjaWink


Objavio: luna
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 11:23
Originalno poslano od člana martina1985 martina1985 napisao:

kad sam već tu da vas nešto pitam: da li bidens mogu posijeti iz sjemena ili da na proljeće samo kupim gotove pelcere???
 
Probala sam sijati ubrano sjeme, ali mi nista nije izaslo, a ono koje je palo na zemlju i u tegle samo mi je niklo pa sam ih presadila po teglama. Samo što mi te biljke nisu bujne kao one kupovne, a i one kupovne mi ove godine nisu bas neke.


Objavio: smrcko
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 11:51
Problem kod tih cvijetnih glavica ( recimo ostić, ganzanija..) je što sjeme (ako ga i ima uopće) isklizne u toku sazrijevanja. Tako da ono što poberemo nema uopžće sjeme u sebi. To sam prvenstveno primjetila kod jedne plišane ganzanije, sirova glavica ima sjeme, a suha ga nema niti jedna. Zato ti je u posudi niklo. Možda je najbolje staviti biljku kojoj loviš sjeme neku veću tepsiju ili posudu da se sjeme osipa u nju.Naravno ako je bilka veća od granice posude za cvijeće. Neki su spominjali da stavljaju čarapice po cvijeću( vjerojatno najlonke) i tako love sjemenke. Ja isto ne uspijem uloviti sjemena, na terenu mi je u ovo vrijeme stalno bura i tamo sam 1-2 puta tjednoConfused.
A od kupovnog ostića sam na velikom grmu pronašla samo jedno nezrelo sjeme, a sama glavica nije sa sjemenima.Bar je ovo moj zaključak.Smile


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: martina1985
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 12:34
hvala cure, mislim da bum na proljeće kupila gotove pelcere bidensa pa ih samo posadim


Objavio: smrcko
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 12:38
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Zimus sam dobila par sjemenki lantane.Posijala ja to odmah i trebalo im je, da niknu,poprilično dugo.
Sad su one nekih desetak centimetara velike.
Mene sad zanima koliko njima treba da narastu,da bi cvale?
Naime,sad sakupljam sjeme lantana i sve si mislim kada da to posijem,kad toliko sporo rastu.Da ih odmah sad sijem? 


Pitaj Hoju ona je stručnjak za sijanje lantana. Ja sam dobila jednu njenu iz sjemena. Koliko se sjećam spominjala je mjesece da bi proklijale, treba je pitati u kojem je mjesecu sijalaSmile


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: shasha
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 12:46
Sad već znam po svojim lantanama.Možda malo ranije no otprilike znam koliko im treba da niknu.Bitno je strpljenje jer niću poprilično dugo.Sad mi jedna od tih sijanih cvate.Možda bi i ranije no ja sam nju dosta rano pincirala pa je malo sporije rasla no zato se napravio lijep grmić.
Da sam je ostavila da samo raste,vjerujem da bi odavno procvala.


Objavio: hoya
Datum objave: 08 Rujan 2009 u 16:40

Kad sam prvi puta dobila lantane sijala sam ih u veljači (jer sam bila nestrpljiva). I sada sam "nestrpljiva" jer sam moje nove sjemenke odmah ubacila u zemlju ispod nje. Ovog proljeća prve su mi nikle nakon više od 2 mjeseca.

A kada su prvi puta cvale pitajte Trišu i smrcka - jer sam njima dala klijance, a sebi sam ostavila klijanac smokve smile156. Stvarno!
Sebi sam kupila žutu i od nje sam rasadila reznice za dogodine.


-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: Tayla
Datum objave: 06 Lipanj 2010 u 17:14
Nadam se da ćete mi moći pomoći?

I ja sam nova u svijetu biljki, a najviše sam poludila za ružama :) to se vidi, prvi post mi je o mini ružama, evo drugi o penjačicama.

Uglavnom dobila sam poštom reznice ruže penjačice. Nikad u životu nisam sadila biljke preko reznica (doduše pri put se uopće bavim cvijećem) :)

Možete li mi molim vas, reći jesam li to dobro sve napravila. Znam da je možda i kasno.. ali nisam mogla odljeti, a da bar ne probam.

Dvije reznice sam zasadila u velike lonce, a dvije u zemlju ispred kuće. Tu zemlju vani sam prvo dobro onim grabljicama obradila, pa dodala novu zemlju kupovnu.  Iskopala rupu od nekih 7-8 cm, staavila reznicu. Zalila obilno vodom u kojoj sam stavila čep onog tekućeg gnojiva za ruže. 

Evo i slika, jer me taj dio najviše muči.. Kako to vama sve izgleda?

Hvala unaprijed na svakom savjetu :)

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/ruze_/moj_prvi_pokusaj_s_reznicama/11709.aspx">

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/ruze_/moj_pokusaj_s_reznicama/11710.aspx">


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 06 Lipanj 2010 u 23:15
Zašto tekuće gnojivo?
Biljka se treba najprije ukorijeniti, da počne rasti a onda se tek prihranjuje.
Za ukorjenjivanje, ja bih možda dodala hormon.


Objavio: Tayla
Datum objave: 07 Lipanj 2010 u 09:04
Uh, dakle pogriješila sam.. :(

Sada zapravo shvaćate da sam prava neznalica ;)
Mogu li sada naknadno dodati taj hormon?


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 07 Lipanj 2010 u 12:54
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Zašto tekuće gnojivo?Biljka se treba najprije ukorijeniti, da počne rasti a onda se tek prihranjuje.Za ukorjenjivanje, ja bih možda dodala hormon.


Naravno, čemu gnojivo, to je kao da nekome daješ hranu, a nema želudac. Nikad se ne uzimaju reznice koje imaju cvjetne pupove, pa prema tome ni koje cvatu.


Objavio: Tayla
Datum objave: 07 Lipanj 2010 u 22:38
:(

Jesam li time napravila veliku štetu?

Može li neki savjet šta sad da radim?


Objavio: natalija
Datum objave: 08 Lipanj 2010 u 07:58
tayla nemoj se toliko sekirati i žalostiti Embarrassed ovo na slici mi dobro izugleda Thumbs%20Up
 ipak je to otišlo u zemlju pa se i izgubilo uokolo same reznice
(da je u nekoj malenoj posudi možda bi bilo drugačije),
mislim da nema štete,  svi smo počeli kao neznalice pa smo s vremenom naučili

ni ja nisam veliki ekspert, ali mislim da je sada najvažnije da ih zasjeniš s nečim - napraviš im hlad, i da ih redovno zalijevaš, da se zemlja ne osuši

mislim da bi mogla (i trebala) skinuti bar veći dio listova, jer oni vuku vodu,
kad iz reznice počnu izbijati novi listovi znaš da si na dobrom putu

pravilo je da se kod zakorjenjivanja reznica obavezno skinu cvjetovi i pupoljci (ako ih ima) jer biljka troši snagu na cvjetanje i stvaranje sjemena, a cilj je stvaranje korijena
i treba skinuti većinu lisne mase (ja ovo obavim odokativno - ovisi koliko listova uopće ima na reznici, ali kod ruža skinem sve grančice s listovima),

i obavezno pripaziti da je vlažna zemlja, pogotovo u ovo ljetno doba

ako ti slučajno ne uspiju reznice, ne sekiraj se jer se one inače najuspješnije sade nakon zimskog orezivanja


moje iskustvo s njima je da ih posadim krajem ljeta kad opet cvjetaju - uberem koju za u vazu pa kad prođe cvijet, otkinem cijelu cvjetnu glavicu, peteljke s lišćem i zabodem je u posudu sa zemljom (i pijeskom - biljke se lakše ožile kad se zemlja pomiješa sa pijeskom), poklopim sa staklenkom ili odrezanom plastičnom bocom i
pazim na zalijevanje (onda već malo popuštaju vrućine pa nije neophodno stalno paziti na vlagu)
i ako na proljeće krenu novi listovi imam ružicu

želim ti puno uspjeha u vrtlarstvu Smile




Objavio: Tayla
Datum objave: 08 Lipanj 2010 u 10:22
Natalija Heart

hvala ti puno, napokon sam malo utješena. One su u hladu većinu dana, stalno ih zalijevam, pa je zemlja itekako vlažna. A i ja se tješim da sam čep te prihrane razmutila u puno vode, bar 5 l... I lonci su veliki, a dolje je u zemlji, nadam se da se rasporedilo kako si rekla. Nisam više stavljala :)

Ako ne uspiju.. pokušat ću i ja krajem ljeta- uglavnom ne odustajem :)

Danas sam još posadila puno cvijeća u moj novi vrtić i jako sam sretna.

Pusa i hvala Smile


Objavio: rosa2
Datum objave: 09 Lipanj 2010 u 23:34
Tayla evo kako sam ja posadila vise od polovice svojih ruza u 8,9 mjesecu narezem si ocvale grane tako da imaju 5 listova najbolje bi bilo da imaju grane kosi rez iskopam rupu toliko da mi tri lista budu u zemlji, a dva vani nagrnem zemlju tako da pokrije tri lista i na grancicu stavim staklenku,ili plasticnu bocu (po mogucnosti ostavim onu stranu gdje je cep tako da u proljece kad je lijepo vrijeme otvorim cep i polako ju navikavam na zrak )i tako ostavim do 15.5 kad prođe opasnost od mrazeva , i do sad mi je svaka cvala odmah prvu godinu.

-------------
cvijet za cvijet=buket


Objavio: Tayla
Datum objave: 07 Srpanj 2010 u 19:33
Da, javim. Naravno da se ruže nisu primile, ali nema veze. Drugi puta ću pametnije :)

Zato mi je gotovo sve ostalo cvijeće uspjelo: mini ruže, pelargonije, prkos, clematis raste divno... A ruže će iduće godine biti moj ponos :)


Objavio: magnolija
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 10:17
evo malo da osvježim ovu temu i upitam iskusne vezano za sijanje ehinacea.koliko im treba da niknu iz sjemena i kad ih počinjete sijati.možda ima još neki bitan savjet prilikom sijanja-hvala unaprijed i pozdrav


Objavio: jelsa_
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 15:47
magnolia pozz..Ehinacea je malo delikatna.Ako si sjeme sakupila sama moralo bi proći stratifikaciju /3-4 tjedna u frižideru na 4C/.Sije se plitko,samo se utisne ravnim predmetom u tlo tako da dio sjemena viri na površini.Držati na svjetlom mjestu djelomično izloženom suncu,relativna vlaga visoka ,temperatura oko 20C za dobro klijanje.Klije za nekih 20-30 dana ovisno o temperaturi i vlazi.Ako je nekekav F1 hibrid stratifikacija ti ne treba.Neka te sve ovo ne obeshrabri,,sretnoThumbs%20Up


Objavio: magnolija
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 16:19
hvala jelsa odavno sam ih posijala.sad imam nadu da će niknuti.imam i sjemena digitalisa ali ih se ne usuđujem još posijati možda je malo rano, a već dugo želim digitalise pa se bojim da nešto ne učinim kako ne valja.


Objavio: jelsa_
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 17:16
Evo ovako Magi,rana sjetva ima  prednosti i mane.Kada rano siješ,rana je sadnja i rano ili na vrijeme ti cvjeta.Ako siješ kasno sadnja obično dolazi u vručem perijodu pa je to problem oko održavanja jer je biljka osjetljiva. Problem rane sjetve  je; temperatura naklijavanja,kad niknu i ako niknu biljke u stanovima nemaju dovoljno svjetla  pa dolazi do prorasta /biljčice se enormno izdužuju/ dalje sljedi presađivanje,,odjednom se stvori veliki br.biljaka koje moramo presaditi pa nema mjesta u kući a vani je hladno.Zato moj savjet je ..Prvo sijati biljke kojima treba dugo da niću /begonia i sl./zadnje sijati brzonicajuće /tagetes,petunia i sl./Sijati prema klimatu tako da se tempira pikiranje ili sadnja kad je vani već prošla opasnost od mrazeva.

U koliko nekome treba savjet oko sjetve određene vrste bilja neka se javi ..


Objavio: magnolija
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 17:53
dakle možda i nisam puno fulala sa sijanjem ehinacee jer joj treba dugo da izbije.digitalis ću posijati tek u drugoj polovici trećeg mjeseca.tagetese sam planirala direkt u vrt, jesam li u pravu.izvini ako sam ti dosadna, ali pošto uvažavam tvoje mišljenje moram biti dosadna


Objavio: jelsa_
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 18:10
Magi,skoro si potpuno u pravu,samo nemoj tagetese direktno u vrt,,budu večinom pojedeni.Bolje je da siješ u sandučić,počupaš kad ojačaju  pa ih popikiraš u vrt.


Objavio: magnolija
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 18:23
hvala još jednom sve sam shvatila i dobila tvoju potporu


Objavio: Morana
Datum objave: 22 Veljača 2011 u 12:20
dobila sam  sjeme ehinacee i bas mislim je posijati kad vidim ovo... moji ce sad potvrditi svoje sumnje da sam skroz luda kad vide sjeme u hladnjaku Big%20smile
stratifikacija se obavlja tako da se stavi i zemlje u vrećicu i zalije ili?


Objavio: jelsa_
Datum objave: 22 Veljača 2011 u 12:57
Može bez ičega ali u suhom mediu


Objavio: Morana
Datum objave: 22 Veljača 2011 u 13:37
super... tako ću bar uspjeti zamaskirati da sam stavila cvijeće u hladnjak Big%20smile

hvala Smile


Objavio: nanica
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 13:41
Ako uspijem doći do pelcera, kako se ona zakorjenjuje?
Mora li biti u vodi ili ide direktno u zemlju ili postoji još koji način?
Hvala


Objavio: Sanja123
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 15:42
Direktno u zemlju. Ona se jako širi i jedan taj komad treba otrgnuti sa matične biljke. Pripazite da ima korijenčić. I to je to.


Objavio: Lovro
Datum objave: 08 Siječanj 2012 u 22:45
...mama je dobila pred Božić grančicu mirte...dal mogu posijati sjemenke iz tih bobica, bijelkaste su... ???

ovo su bobice...



-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: antonija
Datum objave: 09 Siječanj 2012 u 12:14
Lovro, mirta,  čini mi se da je to ono šta u nas zovu mrča ili mrčika. u nas to raste na divlje, kad pođem u brdo pogledati ću ima li malih ispod, valjda će se naći jedna za tebe!

-------------
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.



Objavio: dado_84
Datum objave: 09 Siječanj 2012 u 12:38
Originalno poslano od člana Lovro Lovro napisao:

...mama je dobila pred Božić grančicu mirte...dal mogu posijati sjemenke iz tih bobica, bijelkaste su... ???

ovo su bobice...



naravno :)


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: Lovro
Datum objave: 29 Siječanj 2012 u 20:29
tnx, dado84!
već su u zemlji!!!


-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: Olja
Datum objave: 30 Siječanj 2012 u 21:44
Zna li neko kako bih mogla razmnoziti ovu vrstu filadendrona?

http://imageshack.us/photo/my-images/52/slika1yz.jpg/">

http://imageshack.us/photo/my-images/9/smanjena2w.jpg/">

http://imageshack.us/photo/my-images/38/smanjena3.jpg/">

Imam ga tacno 20 godina i samo je jednom isterao pelcer....ni sad ne znam kako se to tada desilo i nikad vise...




Objavio: anđelkad
Datum objave: 05 Veljača 2012 u 13:26
Evo jos jedne nove u biljnom carstvu.
 Pozdrav svima,

Zna li tko kako se i kad razmnožava  kalistemon
Valja li razmnozavati krizanteme koje su bolesne od bijele hrđe -multiflore i krizanteme za rezsmile85


Objavio: milica7
Datum objave: 05 Veljača 2012 u 21:33
Ja sam sijala sjeme kalistemona i nikle su mi nekoliko biljčica  ali ostale do sada 3. Ne znam kako će izdržati zimu. Čini mi se jako nježna biljka....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: anđelkad
Datum objave: 06 Veljača 2012 u 22:21
Imam stabalce od skoro dva metra ali mi se čini da je promrzlo od ove sibirske fronte pa me zanima mogu li što napravit da se oporavi i mogu li sada probati s reznicama? PROBALA KRAJEM 5 MISECA PA NIŠTA OD TOGA T
U KOJE DOBA GOD SE IDE SA SJEMENOM I KAKO?
CryCryCry
SVA ISKUSTVA I SAZNANJA DOBRODOŠLA


Objavio: jelsa_
Datum objave: 09 Veljača 2012 u 16:28
anđe ,, temperature su trenutno vrlo niske te nema potrebe za ovako ranom sjetvom kalistemona,, jednostavno pričekaj polovinu 3. mjeseca , ići će ti brže te nečeš imati problema kao milica.Potrebno je dosta svjetla da bi sijanci bili kvalitetni.Dobro idu i reznice ali potrebno je zadovoljiti kriterij temperature medija u kom se nalazi reznica ,, preferiraj vršne reznice,, preporučio bi ti da stari kalistemon orežeš bar za pola metra,,
Ukoliko nemaš mogučnosti nabave zdravog sadnog materijala krizanteme i multiflore možeš raditi presadnice od svog matičnjaka,, u prvom redu nije dokazano da je zaraženi materijal zarazan tjekom izrade reznica,Puccinia prezimljava u tlu i treba uvjete da se aktivira a tjekom uzimanja reznica u ranom stadiju /4 mj/ ne dolazi do zaraze istog.Dobra ti je preventiva i zaštita Dithane m45 i Qadris,, poželjno je za prevenciju potopiti presadnice pred sadnju u toplu vodu /45C/ koja eliminira postojeću zarazu


Objavio: anđelkad
Datum objave: 10 Veljača 2012 u 23:23
Hvala Jelsa, to sam i mislila samo nisam znala u kojem misecu da ih uvalim u zemlju.Mislim da od vršnih reznica neće biti ništa sve se smežuralo i promjenilo boju.
 Bit ću carica bez carstva.smile85 ZAISTA OVAKO IZGLEDA SVE.
DOĐE MI DA SE ISPALIM NEGDI NA +40.
Hoće li koristiti ako tlo za krizanteme tretiram Basamidom(mislim da se tako zove)?
 


Objavio: dado_84
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 12:59
Steri kalistemon mozes porezati sve do 10 cm od tla - ako je ziv pripremi se na cekanje jer ako ne izbaci nove izboje do kraja 7 mj onda je gotov. Moja dva velika su se prije 3 godine isto smrznula pa su potjerali nove izboje iz korijena.
Kalistemon je subtropska biljka dak sa sjetvom se ide kada je toplo (vazna je visoka nocna temperatura). Znaci krece se sa sjetvom od 5 mj. S reznicama se krece od 5-6 mj ili kasnije. Najbolje su ovogodisnje malo odrvenjele,vrsne reznice uzete sa sporednih grana (dakle ne sa onih debelih i jakih koje ciljaju u nebo). Tesko se razmnozavaju reznicama. Prvi put kad sam ih pokusao razmnoziti od 100 reznica zakorijenilo ih se svega 3!

-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: anđelkad
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 13:46
Hvala  DADO 84,
da porežem sad ili da pričekam da malčice zatopli?


Objavio: jelsa_
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 13:59
Anđe,, prvo pitanje odakle si /da te smjestim u zonu Smile/ drugo , moraš mi dati podatak sa ćime se baviš i da li je krizantema na otvorenom ili plastenik,ako je plastenik da li pored krizanteme imaš još nešto u njemu,, nakon toga dobiješ savjet za basamid granulat,,,,


Objavio: anđelkad
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 14:44
BOK JELSA,zoniraj me u Zadar(Zemunik) primarne biljke su krizanteme za rez i multiflore,sve na otvorenom.Krizanteme za rez sadim u vrt i uz jedan zid ima 5-6 loza i toliko nekih otužnih artičoka.


Objavio: jelsa_
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 14:57
pozdrav mom bivšem gradu ,, namaš potrebe za basamid granulatom,, sistem navodnjavanja treba biti kap na kap,pucinia dolazi na vlažne listove ,, riješi se korova u startu te ne koristi sortiment koji je podložan pucinii,, palisada je nešto otpornija od  shoesmith my,, postepeno izbacuj sortiment buketa koji je osjetljiv na puciniu i pređi na otpornije sorte /refur,puma,regal..
Kod multiflore navodnjavanje hidroponskim sistemom rješava ti pola problema,,zaštita svakih tjedan dana je pod moraš, nema kompromisa .. ako imaš kakvih pitanja i nejasnoća javi se na pp


Objavio: anđelkad
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 15:28
HVALA JELSA,
 JAVIM SE,... KAD SE MALO ODMRZNEM


Objavio: anđelkad
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 16:46
Zalivanje je kap po kap za sve, od ovih za rez sadim samo palisad.Zanima me mogu li staviti kakvu crnu foliju kao pomoć u uništavanju korova?Što se tiče zaštite i prehranjivanja tu nema eskivaže samo sto recimo kad tražim neki savjet u poljoap nisu baš od neke pomoći( zašto? neznam) a oni koji se time bave kad ih pitas zanijeme.
I što je hidroponsko zalivanje?



Objavio: jelsa_
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 17:27
crna folija je isključena ,, jedino bi došla u obzir crni malč tipa lutrasil /agril/,, ako možeš nabaviti Treflan za suzbijanje sjemenskog korova bilo bi dobro,, ovo što tvrdiš za savjete u poljoapoteci je jako blizu istine ,, iako su završili agronomiju savjeti su skromni ili izostaju,, čast iznimkama,, Hidroponski način zaljevanja je preko mikrokapilara i igala koje se zabadaju u tlo u blizini korjenovog sistema /samo za multifloru u loncima/ ,, preko tog sistema uz pomoć dozatrona se vrši i prihrana ,,


Objavio: anđelkad
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 17:45
Shvatila, hidroponija rješena po sistemu "snađi se"ali funkcionira savršeno( baš sam lumen ha)sve moje biljčice u loncima opskrbljene su na takav način
smile79


Objavio: dado_84
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 18:01
Originalno poslano od člana jelsa_ jelsa_ napisao:

Hidroponski način zaljevanja je preko mikrokapilara i igala koje se zabadaju u tlo u blizini korjenovog sistema /samo za multifloru u loncima/ ,, preko tog sistema uz pomoć dozatrona se vrši i prihrana ,,


bez ljutnje, no to sto si naveo nije hidroponski uzgoz nego obicni sistem kap na kap sa mikrorasprskivacima. Hidroponija je savim nesto drugo a ukljucuje uzgoj bilja izvan zemlje u inertnim supstratima koji se potom opskrbljuju vodom na razne nacine.

Kalistemon bi trebalo orezati kad malo zatopli (iako bi bilo sasvim svejedno kad, ako su grane 100% smrznute).


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: jelsa_
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 18:24
dado nema ljutnje ,, ali nisam govorio o hidroponskom uzgoju već o hidroponskom načinu zaljevanja - u ovom slučaju je medij zemlja - supstrat ,,
primjera radi kod hidroponskog uzgoja rajćice na kamenoj vuni ili uzgoja gerbera na istom upotrebljava se pored ostalog ovaj sistem zaljevanja ,, čisto sam govorio o sistemu za zaljevanje a ne o uzgoju,, mikrorasprskivači su sasvim nešto drugo,služe za orošavanje  dok igla je ustvari kapljač i deponira vodu direktno u korjenov sustav bez vlaženja lisne mase


Objavio: anđelkad
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 19:11
Ma rekoh ja da sam "lumen" skužila sam oba
smile79obama!


Objavio: dado_84
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 19:18
Dobro :) ocito imamo drugaciji sistem klasifikacije tih stvari. Ja nebi to svodio pod "hidroponskim" sistemom zaljevanja zato jer su to po meni dvije razlicite tehnologije - znaci hidroponija koristi i taj nacin dostavljanja vode mada to nije izum hidroponije (ako me shvacas). Meni pod mikrorasprskivace ulaze sve te male spravice koje dostavljaju male kolicine vode biljci, a oni mogu nadalje vodu dostavljati rasprskivanjem ili kapanjem. Meni igle spadaju u to jer donose male kolicine vode preko mikrokapilara... a i mikrorasprskivaci mogu prskati vodu okolo biljke u razini tla bez da moce listove. No dobro svejedno je sad i pomalo filozofiram, to su samo tehnicke sitnice :)

-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: jelsa_
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 20:07
ma dado sve je ok,, stvar je tehničke naravi ali i do okruženja u kojem živiš ,, kod nas u dalmaciji upotrebljavamo ovakvu terminologiju, dakle sustave za zaljevanje opisujemo na način da ga približimo i uspoređujemo sa onim koji ja najčešće u upotrebi , na kraju krajeva  ovo je obojici struka :-)) ,,
ali ipak smatram da bez različitih razmišljanja i prikaza  pa i polemika naši dragi prijatelji i prijateljice bi ostali uskračeni


Objavio: anđelkad
Datum objave: 11 Veljača 2012 u 20:53
Dečki dečki i opet dečki !
 Isti ste moji dečki doma, NEMOŽEŠ S NJIMA A NI BEZ NJIH.
smile120



Objavio: LovorVisnja
Datum objave: 08 Ožujak 2012 u 11:20
Zanima me za vrijesak tj. crnikku, da li se može razmnožiti cvijetom, tj. a li je onaj sitni roza cvijet ujedno i sjeme?


Objavio: LovorVisnja
Datum objave: 20 Kolovoz 2012 u 10:54
evo savjeta u slici kako razmnožiti lavandu
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=113&PN=11 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=113&PN=11


Objavio: wookowaratz
Datum objave: 05 Lipanj 2013 u 14:47
može li mi netko reći hoće li pakujac cvjetati sljedeće godine ako se sad posije?
i kada se dijeli korijen njegov i kada se sadi?

hvala :)


Objavio: Free
Datum objave: 17 Listopad 2013 u 12:09
Timbuchina, zakorjenjivanje reznica, sada ili u proljeće ???

Naime, kupila sam ih, durantu lani a timbuchinu ove godine u 7. mjesecu, cvjetale do sada ! Lani sam zapelcala durantu reznicama, prekrivenim pvc flašom, jel mogu sa timbuchinom probati isto ??


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode






Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk