Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Astilba

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Trajnice
Opis foruma: Sve o trajnicama u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=322
Datum ispisa: 28 Travanj 2024 u 16:57
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Astilba
Objavio: andrea01
Tema: Astilba
Datum objave: 29 Srpanj 2007 u 23:03
Vidjevši sasušene cvijetove, koji jako lijepo mi i ovako izgledaju, htjela sam nešto naći o ovoj biljci!Znam da voli polusjenu, vode, rasađivanje dijeljenjem korijena... ali podatke kada se sadi sjeme, kako... i slično nisam uspjela pronaći!Dali je netko pokušao razmnožiti sijanjem sjemenki?



Odgovori:
Objavio: shasha
Datum objave: 30 Srpanj 2007 u 09:28
Ja isto nisam čula da se sijanjem razmnožava no ako ima sjeme očito se može.Valjda se toliko raširi da je korjenom najbrže i najjednostavnije pa se sjetvom nitko ne muči.To  me asocira na irise,mogu se sijati ali čemu kad se tako lako korjenim djele.Vjerojatno i astibla isto.


Objavio: hana
Datum objave: 30 Srpanj 2007 u 13:10
Obično ih imaš na tržnicama po 5kn teglica tak da ti se ne isplati sjemenom


Objavio: andrea01
Datum objave: 30 Srpanj 2007 u 19:22
Originalno poslano od člana hana hana napisao:

Obično ih imaš na tržnicama po 5kn teglica tak da ti se ne isplati sjemenom

Znam, ali zadnje vrijeme me nešto "lupilo", sve isprobavam nekako da sama uzgojim... LOL


Objavio: andrea01
Datum objave: 06 Svibanj 2008 u 20:55
Prošle godine kupila na Flori art rascvjetanu astiblu, već sam se skoro pomirila da ništa od nje iako su mi rekli da je trajnica, kad evo već je skoro u cvijetu!!!  I mislim da bi ipak trebala biti u dijelu lukovice i gomolji!!! smile159
Mislim da ću si priuštiti još jedne tamnije roze nijanse i zasaditi da vidim kako će to ići sa kasnom sadnjom!!! Wink


Objavio: SilveK
Datum objave: 06 Svibanj 2008 u 21:42
Ja sam ove godine kupila bijelu, roza i crvenu, posadila sam ih uz sjeverni zid gdje će više od pola dana biti u sjeni jer vole sjenu...Velike su tek nekih 5-10 cm, baš me zanima da li će cvasti ove godine...


Objavio: on the cloud
Datum objave: 05 Lipanj 2008 u 10:37
   Svatko tko ima dio vrtne površine u sjeni ili polusjeni, a bio je u nedoumici kakvim biljkama oplemeniti takav prostor kako bi djelovao živahnije ili pak otmjenije, ili da se jednostavno popuni praznina s obzirom na slabiju ili nikakvu mogućnost cvatnje ostalih biljaka koje vole sunčanija područja, mogao bi odahnuti ako bi posadio nekoliko vrsta ove, uistinu gracilne biljke.
Astilbu se zbog njenog metličastog cvata i izgleda može lako zamijeniti s spireom ili suručicom koja također voli sjenovita podučja pored šuma, no to je ipak druga biljka.
 
Nježna Astilba pripada porodici kamenika (saxfragaceae) i preferira humusom bogata tla, no, propusna i rahla kako se voda ne bi zadržavala pri korijenovoj bali.
Listovi su joj sjajno zeleni s nazubljenim vrhovima, iako u proljeće dok potpuno ne izrastu imaju lagano bakreni odsjaj koji daje kolorit tek probuđenom vrtu. 
Cvjetovi nalikuju metlicama i ovisno od sorte, puniji su, manji ili veći, ali su filigranski ljupki i privlačni na koje god mjesto da se biljke postave.
Raspon nijansi je od bijele do tamno ružičaste, uključujući crvenu i grimiznu, tako da rascvjetane biljke veoma lijepo izgledaju pored jezeraca i vodenih površina.
Visina im varira, ovisno o kultivaru, ali dosežu rastom i do 120 cm, što je znatna stavka upravo kod hibrida nastalih križanjem.
No, ima i malenih kultivara koji su pogodni za rubove gredica, obrub oko stabla ili zasjenjenom mjestu kamenjara.
Većina astilbi ima visinu oko 50, 60 cm koja se može uklopiti gotovo svuda.
 
Za mene astilbe posjeduju veoma lijepu dekorativnu funkciju koju sam im namjenila uz, kamenjem obzidanog vodotoka i jezeraca, ali i na gredicama ispod drveta.
Vjerujem i da drugi cijene njenu, uistinu nježnu ljepotu.
 
 
 


Objavio: Plantlover
Datum objave: 05 Lipanj 2008 u 13:40
I ja sam dobio astilbu,ali se cini da ove godine nece cvjetat.Koliko ja znam vec je trebala.

-------------
Everyone's a winner, we're making our fame


Objavio: on the cloud
Datum objave: 05 Lipanj 2008 u 14:55
   Astilbino vrijeme cvata započinje otprilike sada, ovisno od podneblja i temperature.
Najposlije, vide se cvjetni zametnuti pupoljci na nerazvijenim metlicama.
Ako je korijen bio slabašan ili je kasno posađena, (ove godine), vjerojatno neće cvasti.
Ali zato druge godine, kad se primjerno ukorijeni, zasigurno hoće, a ti si mlađahan pa ćeš s veseljem dočekati tu svoju novu ljubimicu, što ona i zaslužuje.
 
Moram još nešto pripomenuti, a što me zaintrigiralo pogledavši u tvoj profil.
 
Upoznala sam još jednog dječaka koji je tako nadobudno i žarko "cupkao" oko svih mojih novonastalih cvjetnih otočića, oko svake biljke i intervencija kojima sam neprestano dodavala nove ideje izmjenjujuću svaku jednostavniju estetsku formu.
Naravno, taj dječak je uistinu volio biljke i za svoje mlade godine je zaista puno znao o mnogočemu vezanom za exterier, kreativan izraz, nazive i svojstva biljaka, što ni kod starijih osoba nije bio slučaj.
Na zemljišu je pored djedove vikendice pokušavao stvoriti svoj mali vrtić, kupujući malene conifere, trajnice i donoseći mlade biljčice dobivene od svakog pomalo, sadio na zemljane otočiće koje je sam pripremio..., i s, moram priznati, velikom voljom i trudom svaki put kad bi došao, kopao, zalijevao, smišljao uvijek nešto novo... 
I maštao kako bi bilo lijepo jednog dana imati velik komad zemlje...
Ja sam mu, također kad bih došla kod svoje vikendice, bila društvo s kojim je mogao razmjenjivati mišljenja, saznanja i savjete... i od koga je mogao skupljati ideje (iako je i on sam kreativan).
Uz to, bio je veoma marljiv i uvijek spreman pomoći.
Imao je devet, deset godina i zvao se Matej.
Naravno, on se još uvijek zove Matej i ima jedanaest, dvanaest godina
Rođen je u istom mjesecu kao i ja, i iako postoji razlika u godinama, eto, ono što izvire iz samog bića, određena ljubav prema određenim stvarima, ono s čim se poistovjetiš kad spoznaš da te zaokuplja kad postaneš svjestan sebe, kreativan žar koji dobiješ rođenjem i štošta drugog duhovnog između inih stvari, ne ovisi niti o dobi, niti o spolu..., već o samom biću koje je u čovjeku, bio on izrazito mlad ili nešto stariji.
 
Tako i ti, Plantlover...
I drago mi je što sretoh još jednu mladu dječačku dušu, koja voli ono što nema veze ni s čim materijalnim, (ako uistinu voli), osim što je materija o kojoj govorimo opipljiva i neporeciva uistinu svim ćulima.
 


Objavio: dada
Datum objave: 05 Lipanj 2008 u 15:18
prelijepi osvrt on the cloud! cini mi se da nam se prikljucila prava poetska dusica


Objavio: on the cloud
Datum objave: 05 Lipanj 2008 u 15:46
   Da, duša koja voli sve što je pozitivno i sve što je lijepo... 
 
I ne mora se opetovati da je sama pozitivnost ljepota u najsavršenijoj formi..., a ako se i nađe koji zabludjeli "otrovni cvjetić" ne treba ga dirati ni izvoljevati nemoguće, već mu pružiti malo "vodice" i puno, puno ljubavi, pa će i on zataškati pomirbom svoju nezahvalnu misiju...


Objavio: rijeka53
Datum objave: 08 Listopad 2008 u 13:19
....a ja strpljivo cekam slikuThumbs%20Up

-------------
Čips - umjetnost prodavanja jednog krumpira po cijeni cijelog kilograma


Objavio: domingo
Datum objave: 11 Listopad 2008 u 10:12
Krasno mi je uvijek vas čitati....i ja ću svoje astilbe slikati....na žalost, tek nagodinu.


Objavio: andrea01
Datum objave: 11 Listopad 2008 u 21:10
Evo ja sam našla svoju rozičkastu




Objavio: Anaida
Datum objave: 01 Prosinac 2008 u 17:24
Hvala Andrea!!!!

-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: Jasenka
Datum objave: 02 Prosinac 2008 u 08:16
Baš je lijepa gusta... smile71

-------------


Objavio: Anaida
Datum objave: 03 Svibanj 2011 u 16:08
Evo mojih astilbica (uz hoste) u hladovini ispod šljive..


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: Anaida
Datum objave: 12 Lipanj 2011 u 08:48
Ista slika ali danas..


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: damir 64
Datum objave: 16 Srpanj 2011 u 11:41
Podravljam temu astilbi.
jako mi je drag ovac cvijet koji u sebi ima nešto posebno nježno krhko a tako elegantno. Ono što me mući u vezi sa ovim cvijetom je njegova njega . Imam ih par komada u svom vrtu međutim nikako da budu kao na ovim Vašim slikama. zasadio sam ih u hladovinu ali slabo cvijetaju i slabo rastu. Ljeti ih zaljevam i prihranjujem i obično se u to doba godine počinju sušiti iako nisu dostigli svu svoju ljepotu i sjaj. Ima li kakve pomoći oko ovoga ili je stvar izgubljena.


Objavio: Olimpia
Datum objave: 27 Veljača 2012 u 17:44
Pozdrav svima, neki dan kupila san sjeme od asildbe. Kad da je posadim sada il da cekam jos i sjemena triban staviti skupa ili u svaki pitar posebno?? Hvala!!!Smile


Objavio: dado_84
Datum objave: 27 Veljača 2012 u 20:02
Astilbe se mogu vec sijati, nemaju one strah od hladnoce. Neznam kako bis par sjemenki stavio u loncice buduci da su kao prah sitni. Bolje ti je da to posijes u malu vecu posudu pa da biljke presadis kada narastu dovoljno velike.

-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: belica
Datum objave: 31 Ožujak 2012 u 17:11
Evo da malo oživim ovu temu i naravno užicam koji savjet i prikupim informacije iz iskustva..
lani sam posadila jednu astilbu istina na krivo mjesto jer sam se oglušila na činjenicu da voli sjenu... glupavo znam.
Uglavnom od nje ništa nije bilo...
Početkom 3 mj. sam kupila nove u obliku korjena i posadila ih u tegle ( 2 u tegle ) 1 u vrt u sjenu ovaj put a našla sam i onu od lani pa sam i nju smjestila u sjenu.
Lijepo su mi sve nikle evo slikice

By http://profile.imageshack.us/user/belicasmelica - belicasmelica at 2012-03-28
ove u tegli su još i veće.
E sad mene zanima iz vašeg iskustva da li mogu očekivati i cvjetić koji ove godine ?smile160


-------------
belica,zagreb


Objavio: Belina
Datum objave: 31 Ožujak 2012 u 17:29
Nadam se da će ti i ove godine astilba biti još ljepšaClap


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: belica
Datum objave: 01 Travanj 2012 u 18:59
hvala belina ali ovo nisu moje astilbe, moje tek niču, pa me zanimalo da li će i moje meni podariti svoje divne perjanice ove godine?

-------------
belica,zagreb


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 01 Travanj 2012 u 19:03
Belica,mislim da će i tebi astilbe cvasti ove godine,moje su tek prije nekoliko dana provirile iz zemlje.

-------------
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.


Objavio: belica
Datum objave: 01 Travanj 2012 u 19:15
Super hvala mali kaktus, radujem im se.. pogotovo što sam pokušavala još i lani pa fijasko.

-------------
belica,zagreb


Objavio: ajama
Datum objave: 27 Travanj 2012 u 21:39
danas sam posadila crvenu astilbu na sunčano mjesto pored bijele i roza koje imam od ranije.ništa im do sada nije smetalo na suncu,mada kad malo razmislim brzo posijede.možda sutra premjestim crvenu


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 28 Travanj 2012 u 05:41
Postoje dvije mogućnosti:
1. uvažiti činjenicu da su neke biljke za sjenu, a neke za sunce, bilo da to pročitamo u knjigama, na forumu ili nam netko savjetuje.
2. ignorirati gore navedeno i saditi stihijski, pa ako biljka opstane dobro, ako ugine kupiti drugu
O nama ovisi koji put ćemo odabrati. Učenje na vlastitim pogreškama je također dobro LOL bolje se pamti...


Objavio: belica
Datum objave: 28 Travanj 2012 u 06:09
dobro jutro baka bea. ja uvijek prvo pročitam o biljci, ali ta tvrdoglavost moja gadna je stvar, jer si ja zamislim gdje bi ja nju voljela vidjeti i znam da neide... a opet probam. he he. nema veze , uvijek ja popustim nakraju naravno. šta ćeš kad sunce nemogu mijenjati. LOL

-------------
belica,zagreb


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 28 Travanj 2012 u 16:27
Možeš. Izabrati na stotine trajnica koje obožavaju sunce. Astilbama dati njihovo sjenovito, odnosno polusjenovito mjesto. "Pametniji popušta" LOL ili "svaka biljka na pravo mjesto" jedan je od osnovnih postulata uspješnog vrtlarenja. Klimu ne možemo mijenjati i neposredno utjecati na nju, ali možemo poboljšati tlo, regulirati vlažnost i sl. Možemo i tvrdoglaviti, ali to je obično skuplja varijanta.


Objavio: moon
Datum objave: 28 Travanj 2012 u 21:33
belica...ja sam prošlo proljeće, negdje kao i ti posadila dvije astilbe, naravno, na sjenovito mjesto u vrtu, bijelu i crvenu. Lijepo su nikle, nisu bile velike i nisu cvjetale. Sad su ponovo nikle i puno su veće već sad no što su lani uopće bile. Moje iskustvo - ne cvjetaju prve godine.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 28 Travanj 2012 u 21:45
A  ako kupim astilbu koja već ima cvijet? 


Objavio: dado_84
Datum objave: 28 Travanj 2012 u 22:58
Originalno poslano od člana Baka Bea Baka Bea napisao:

"svaka biljka na pravo mjesto" 


to mora biti pravilo s biljkama. Nemozete saditi sumsku biljku na cisto sunce kad ona nije niti anatomski predvidena za tu poziciju. Tako se u startu aliminira 90% problema s biljkom. Astilbe koje se kupuju kao gomolji, djelovi su odraslih biljaka i ako se pravilno posade nema razloga da ne cvijeta te godine.


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: Vrtlar Ivan
Datum objave: 28 Travanj 2012 u 23:05
Ja imam onu ljubičastu, hibrid x arendsii. Kada sam je kupio, pročitao sam kako vole kiseli supstrat pa sam je posadio uz borovnicu. Međutim, borovnica je sada poveća, i trebao bih joj naći novo mjesto, međutim tako lijepo napreduje da se bojim dirati je. Dakle, idealna se pokazala kombinacija sjene, vlage i kisele reakcije tla. U kakvoj zemlji je vi uzgajate?


Objavio: moon
Datum objave: 28 Travanj 2012 u 23:08
dado_84...kupila sam ih kao gomolje, posadila u sjenu, i to potpunu, nisu cvjetale. Posadila sam ih prema uputama s pakiranja, uvijek se nastojim držati uputa...možda zato što su u potpunoj sjeni? Što misliš?
Mali vrtlar...meni je posađena pored jele


Objavio: dado_84
Datum objave: 28 Travanj 2012 u 23:24
Originalno poslano od člana Vrtlar Ivan Vrtlar Ivan napisao:

JDakle, idealna se pokazala kombinacija sjene, vlage i kisele reakcije tla. U kakvoj zemlji je vi uzgajate?

to je to. mada kiselost tla koju trebaju ovisi o vrsti. Arendsii hibridi npr mogu se uzgajati i u vise bazicnim uvjetima - u obicnoj vrtnoj zemlji ali bitno da ima puno organske tvari/ treseta/ humusa. Chinensis hibridi vole vise kiselije substrate mada se i oni prilagode na na manje idealne uvjete.

Potpuna sjena nije dobra, par zraka sunca (filtrirane svijetlosti) mora dobiti jer sunce stimulira cvatnju.


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: moon
Datum objave: 29 Travanj 2012 u 00:21
Dado_84....onda ću ju morati malo pomaknuti...ako ti nije prblem -  dali da ju presadim sad ili na jesen?


Objavio: belica
Datum objave: 29 Travanj 2012 u 05:56
dobro da ste se malo raspisali o ovoj divnoj biljci, jer onda možemo malo bolje i naučiti o uvjetima sadnje. Ja sam čitala u literaturi da voli vlažno i bogato tlo i polusjenu, pa sam posadila ove god na 3 lokacije u vrtu gomolje, i jednu ostavila u tegli. Primjetila sam ima razlike u rastu, i da mi najbolje napreduje ona koja je smještena na mjestu gdje ima jutanjeg sunca , a ona koja je gotovo skroz u hladu ipak zaostaje u rastu. Možda ti to pomogne moon. a za cvatnju ćemo vidjeti, dado 84 vidim kaže da nema razloga da ne cvate prve godine.

-------------
belica,zagreb


Objavio: matilda
Datum objave: 29 Travanj 2012 u 07:16
moje su posađene na sjevernoj strani uz hortenzije. uhvate malo jutarnjeg sunca. na jesen ih prihranim kompostom koje prekrijem lišćem, a sada na proljeće im dodam malo konjskog briketa. imam dvije vrste, koje mi ne cvatu u isto vrijeme. tako da kad mi jedna ocvate , počinje druga.
evo kako mi trenuto izgledaju





Objavio: belica
Datum objave: 29 Travanj 2012 u 13:34
He maloprije ih gledam i bogme i moje imaju dva pupa, znači ipak će biti cvijeta. smile184 znači jedno mjesto sam im pogodila.

-------------
belica,zagreb


Objavio: belica
Datum objave: 29 Travanj 2012 u 17:42
evo slikice , znači da sam joj ipak pogodila mjesto nakon mudrovanja i pretakanja. Cvijetati će definitivno prvu godinu.


By http://profile.imageshack.us/user/belicasmelica - belicasmelica at 2012-04-29


-------------
belica,zagreb


Objavio: moon
Datum objave: 29 Travanj 2012 u 21:16
ja sam svoje malo pomakla, sad su u polusjeni.
Belice...bit će cvijetića


Objavio: Vrtlar Ivan
Datum objave: 29 Travanj 2012 u 23:50
Evo, vidite kako mi jedni od drugih svašta naučimo. Hvala!

Belice, nadam se da će te što prije razveseliti, temperature nam skaču!


Objavio: matilda
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 07:47
Jedva čekam da nam procvatu.smile64


Objavio: belica
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 18:24
da cure, i dečki i ja jedva čekam da procvatu jer mi se zaista sviđa taj metličast cvat. Matilda tvoje će naravno biti puno lijepše od mojih ali ja cu se ove godine obradovati i malome.

-------------
belica,zagreb


Objavio: moon
Datum objave: 30 Travanj 2012 u 22:45
Evo i mojih
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/astilbe/40736.aspx">
 
 


Objavio: moon
Datum objave: 04 Svibanj 2012 u 21:52
Danas sam primjetila par pupoljaka na ovoj svjetlijoj koju nisam pomicala, pa se nadam da će onda i ova koju sam posadila do nje također cvjetati.
 
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/astilba/41129.aspx">
 
 


Objavio: belica
Datum objave: 05 Svibanj 2012 u 05:45
super moon, ja držim fige da nam cvatu kao ludeSmile

-------------
belica,zagreb


Objavio: moon
Datum objave: 05 Svibanj 2012 u 21:49
belica....pridružujem se s palčevima


Objavio: KARMEN
Datum objave: 28 Svibanj 2012 u 19:40
Ja sam moje godinama držala blizu hortenzije. Nekako su mi se zagušile i slabo su napredovale. Na proljeće sam ih stavila u posude(dok ne nađem novo mjesto) i evo bijela već cvate a ružičasta malo kasni.
http://imageshack.us/photo/my-images/37/p1020101h.jpg/">
Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us
 


Objavio: moon
Datum objave: 28 Svibanj 2012 u 22:07
baš lijepo izgleda


Objavio: svesa
Datum objave: 28 Svibanj 2012 u 22:40
Evo i moje malene


Objavio: matilda
Datum objave: 29 Svibanj 2012 u 12:44
Već su vam počele cvasti astilbe, baš vam zavidim. Prekrasne su vam. Svaki dan obilazim svoje, ali baš su tvrdoglave, nikako da počvu cvasti.


Objavio: moon
Datum objave: 29 Svibanj 2012 u 21:17
svesa...prelijepa je smile55


Objavio: svesa
Datum objave: 29 Svibanj 2012 u 21:48
matilda,ne brini,moja jedna cvate a druga još ne.možda ovisi o mjestu gdje si je posadila.moon,hvala ti.


Objavio: belica
Datum objave: 30 Svibanj 2012 u 06:33
LOL i moja je tvdoglava. Prepuna je cvijetnih metlica , ali spora kao smile100 .  Nek nek, imam ja vremena.

Karmen i Svesa. lijepe su vam bijele ljepotice.


-------------
belica,zagreb


Objavio: Belina
Datum objave: 30 Svibanj 2012 u 08:31
Originalno poslano od člana svesa svesa napisao:

Evo i moje malene
Preljepe u ti,bravoClap


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: KARMEN
Datum objave: 30 Svibanj 2012 u 08:55
Ja mislim da bijele prije procvatu od ružičaste i crvene. Stoga strpljenja. Moje također još nisu procvjetale ali se cvijet ( metlica) polako formira.


Objavio: matilda
Datum objave: 30 Svibanj 2012 u 09:05
ne bojim se da mi neće procvasti, samo sam nestrpljiva. A ne cvatu mi ni sve istovremeno, neke još ni pupoljaka nemaju, pa ću i duže uživati u njima. Ali bit će puuunoo cvjetića.





Objavio: moon
Datum objave: 30 Svibanj 2012 u 10:26
Ovo će biti prekrasno


Objavio: svesa
Datum objave: 30 Svibanj 2012 u 21:46
matilda,imaš pravo.duže češ uživati u njima ali nemoj ni nas uskratiti.moraš poslikati čim procvate.belica,Belina smile184hvala vam


Objavio: belica
Datum objave: 07 Lipanj 2012 u 18:41
evo i jedne moje- hm trebala je biti crvena inače. Baš se lijepo crveni zar ne?






-------------
belica,zagreb


Objavio: moon
Datum objave: 10 Lipanj 2012 u 21:19
i moje, bijelea i crvena, se spremaju cvjetati
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/astilbe/44553.aspx">


Objavio: belica
Datum objave: 11 Lipanj 2012 u 06:14
super, a mi smo se onako glupavo zamarale hoće li LOL.
divne će ti biti Moon kad se otvore.


-------------
belica,zagreb


Objavio: moon
Datum objave: 11 Lipanj 2012 u 20:52
belica....LOL


Objavio: matilda
Datum objave: 11 Lipanj 2012 u 21:46
moje taman počele cvijetati, a danas svako malo prolom oblaka. za poludit.Angry








Objavio: moon
Datum objave: 11 Lipanj 2012 u 23:15
matilda...krasne su, i kod mene danasmalo malo pa pljusak, no bijela astilba je ipak otvorila pokoji cvjetak


Objavio: Anaida
Datum objave: 15 Lipanj 2012 u 08:26


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: belica
Datum objave: 15 Lipanj 2012 u 13:42
ovo je raj astilbi draga anaida. 

-------------
belica,zagreb


Objavio: moon
Datum objave: 15 Lipanj 2012 u 19:33
Anaida...smile55smile141


Objavio: ajama
Datum objave: 15 Lipanj 2012 u 19:39
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/moje_cvjetne_tajne/_______/45178.aspx">
također je trebala biti crvena


Objavio: moon
Datum objave: 15 Lipanj 2012 u 21:23
ajama...smile55smile141


Objavio: dadinica
Datum objave: 15 Lipanj 2012 u 22:19
Anaida, Ajama, predivne su!


Objavio: matilda
Datum objave: 15 Lipanj 2012 u 22:42
smile55


Objavio: belica
Datum objave: 16 Lipanj 2012 u 05:59
Ajama, ma nema veze što nije crvena isto su divne. Heart

-------------
belica,zagreb


Objavio: ajama
Datum objave: 16 Lipanj 2012 u 07:44
nabavit ću ja i crvanu.ipak je sigurnije u razmjeni


Objavio: matilda
Datum objave: 16 Lipanj 2012 u 12:28







Objavio: ajama
Datum objave: 16 Lipanj 2012 u 17:02
matilda krasne su . baš je takva crvena bila moja na slici kad sam ga kupila


Objavio: moon
Datum objave: 16 Lipanj 2012 u 20:34
matilda....smile55


Objavio: belica
Datum objave: 16 Lipanj 2012 u 20:47
moram se nasmijati LOL, i moja je bila tako crvena na slici.
Matilda fenomenalne su.


-------------
belica,zagreb


Objavio: anabistrica
Datum objave: 03 Srpanj 2012 u 09:15
Ovog sam proljeća dobila astilbe, bijelu i roza, od Free. Posadila sam ih uz bunar na istočnu stranu tako da su na suncu rano prije podne, a ostatak dana u sjeni. Lijepo su cvale i sada imaju osušene metlice. Da odrežem te metlice ili ostavim, šta je bolje za biljku, ima li to utjecaja na razvoj njenog korijena?

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 03 Srpanj 2012 u 11:16
Ja još nikad nisam ošišala metlice,meni su ovako lijepe.

-------------
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.


Objavio: alisa
Datum objave: 03 Srpanj 2012 u 11:32
Ni ja ne šišam one metlice..Ne vidim da im šteti..

-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: Free
Datum objave: 03 Srpanj 2012 u 14:22
Ja ih ošišam, čisto radi estetike radi !!  Ljepše mi  izgleda jedna obojana metlica od više njih ocvalih s njom !!

http://imageshack.us/photo/my-images/443/sam7752.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

http://imageshack.us/photo/my-images/545/sam7753.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: Free
Datum objave: 03 Srpanj 2012 u 14:27
http://imageshack.us/photo/my-images/140/sam7755m.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

http://imageshack.us/photo/my-images/20/sam7756.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

Pa još jedan rez !!

http://imageshack.us/photo/my-images/24/sam7757.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

Ja zadovoljna, a vi ??

To mi je najveći problem, nemogu vidjeti napola odcvijetalu biljku, škare su odma u rukama!!  A problem mi je i ako neko cvijeće predugo cvate, naprimjer astilbe ili rudbekoje !!  Embarrassed  Ne, najveći mi je problem dočekati da biljka potjera novi pup !!  Npr. ostiće čekam mjesecima, vidim par cvjetića i mraz ih odnese !!


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: matilda
Datum objave: 03 Srpanj 2012 u 21:31
A evo jedne kod koje je malo drugačiji problem. Metlica je malo duža, te ne cvatu svi pupoljci u isto vrijeme. Pupoljci se otvaraji od donjeg prema vrhu grane. No dok dođe do vrha donji se posuše, pa malo nagrđuju izgled cvijeta. Naljepša je kada počinje cvasti, a to je upravo sada. Evo kako izgleda sada:












Objavio: ajama
Datum objave: 04 Srpanj 2012 u 07:59
prekrasne su.čini se da su to malo višlje.moje su sve niske


Objavio: matilda
Datum objave: 05 Srpanj 2012 u 22:19
Upravu si ajama. Evo na ovoj slici ih možeš vidjeti u pozadini, usporedbe radi.



Objavio: ajama
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 11:35
molim te gdje si to kupila nisam takve vidjela.
ja sam proljetos kupila baš ovakvu crvenu,jer imam nekoliko roza,ali gle čuda ona opet roza


Objavio: belica
Datum objave: 06 Srpanj 2012 u 12:07
 LOL Ajama ako te tješi, nisi jedina. I ja sam kupila roze i crvene, a ono sve roza.
Matilda već sam komentirala tvoje, ali moram ponoviti da su predivne.


-------------
belica,zagreb


Objavio: radoja956
Datum objave: 26 Srpanj 2012 u 13:27
prelijepe su vam astibe. Posebno ova Matildina roze. ja imam crvene.Kupila ih sa cvijetom i već je prošao. Presadila sam ih u veću teglu, ali se lišće počelo sušiti. vidim da je potjerala nove listove,ali mi je nekako tužno pogledati je.


Objavio: slatkica 1977
Datum objave: 10 Listopad 2012 u 20:04
 Molim pomoć!!!
 
Nova sam na forumu pa ako može netko ko zna da mi objasni nešto vezano uz Astilbu.
Naime, dobila sam je ovo proljeće i ostala je u velikoj tegli.
Imala je prekrasan bijeli cvijet izgleda kao neke metlice...
Ali kako dolazi hladnije vrijeme sva se jadna počela sušitiCry.
 
Neznam ništa o toj biljci... rekli su mi da je moram držari u hladu  jer ne podnosi jako sunce i da je moram dosta zaljevati.
 
A meni izgleda kao da joj nema spasa.
 
Ima li nade za nju s obzirom da je ostala još jedna grančica zelenog lišća!!
 
Tnx!


-------------


Objavio: Lovro
Datum objave: 10 Listopad 2012 u 20:49
pročitaj malo prethodne postove o njima!
nadam se da će nešto pomoći!
a prije svega, dobrodošla!


-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: natalija
Datum objave: 10 Listopad 2012 u 21:49
nemam baš iskustva s astilbama, ali mislim da je normalno da im nadzemni dio odumire u hladnije doba...
dogodine bi trebala opet potjerati iz korjena tako da nema straha


-------------


Objavio: moon
Datum objave: 10 Listopad 2012 u 21:54
to je normalan proces kod astilbe, po zimi nestaje i u proljeće se rađa, kao što je natalija rekla


Objavio: slatkica 1977
Datum objave: 11 Listopad 2012 u 22:46

hvala na dobrodošlici!!!  radujem se novim informacijama...  pretpostavka je da  je mogu presaditi vani negdje i da će se ipak u proljeće probuditi.

Omelo me to što su mi rekli da je ostavim u teglici i stavim u prostoriju gdje je dosta tamniji prostor pa da će tamo preko zime opstati....
 
Ipak ću riskirati i s veseljem dočekati proljeće smile127


Objavio: ajama
Datum objave: 11 Listopad 2012 u 23:09
slatkica dobro došla.moje iskustvo s astilbama je dugogodišnje.uvijek su mi vani u vrtu presadila sam ih u polusjenu.sad ih obreži.ja već jesam.zaboravi na njih.već će te one podsjetiti u proljeće i to ne baš previše rano


Objavio: kamenjar
Datum objave: 15 Listopad 2012 u 19:50

predivne su al meni propale sve,sunce ih sprzilo,nemam debelog hlada za njih



-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: belica
Datum objave: 16 Listopad 2012 u 06:04
Moje su žive, nemam ni ja baš debelo debelog hlada, ali opstaju mi na toj strani gdje sunca ima samo kratko ujutro.
kamenjar, poznajući tvoj vrt.. žao mi je što su ti propale, ali  znam da nemaš adekvatnog mjesta za njih... nemoj žaliti , zato tebi uspijevaju druge stvari o kojima ja mogu samo sanjati .


-------------
belica,zagreb


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 16 Listopad 2012 u 07:59
Originalno poslano od člana slatkica 1977 slatkica 1977 napisao:


Omelo me to što su mi rekli da je ostavim u teglici i stavim u prostoriju gdje je dosta tamniji prostor pa da će tamo preko zime opstati....
 
Ipak ću riskirati i s veseljem dočekati proljeće smile127

Ovako nešto besmisleno, da ne upotrijebim grublju riječ, može ti reći samo onaj koji nema pojma što su trajnice. Ne razumijem zašto neki ljudi imaju potrebu davati savjete koji nemaju nikakvu vjerodostojnost. Da su ikada posadili astilbu ili bar pročitali nešto o njoj, ne bi ti to savjetovali. Dobro došla slatkica.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk