Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Chili papricice kao savrseno ukrasno bilj

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Povrće
Opis foruma: Sve o povrću
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=3452
Datum ispisa: 20 Lipanj 2024 u 13:12
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Chili papricice kao savrseno ukrasno bilj
Objavio: Andrej
Tema: Chili papricice kao savrseno ukrasno bilj
Datum objave: 23 Lipanj 2009 u 17:05
Iako su chili papricice dobro poznate svakom ljubitelju ljutine, vecina nije imala prilike vidjeti koliko pojedine vrste znaju biti atraktivne.  Osim samog izgleda krasi ih i jos nekoliko za vecinu nas s malo vremena pozeljnih osobina - traze minimalnu njegu, nema potrebe za rezuckanjem, rastu bez problema iz najjeftinije zemlje i uz minimalnu dohranu, ne napadaju ih puzevi i pozeljno ih je cim manje zaljevati.

Evo nekoliko meni najdrazih iz kategorije atraktivnih:

Black Pearl






Black Pearl ( Capsicum annuum ) koja na pocetku sezone zapocinje sa zelenim listovima koji postupno prelaze u tamno ljubicastu sve do sjajno crnih. Prilikom cvata prepuna je krasnih ljubicastih cvijetova iz kojih se razviju crni plodovi velicine tresnje da bi pri vrhuncu sezone postali zarko crveni. Plodovi su jestivi, jako ljuti ali kao i kod vecine ukrasnih sorti bezukusni.


Nepali Orange ( Capsicum frutescens )





Zanimljiva grmolika i niska sorta koja s obzirom na porijeklo krece relativno rano sa stotinama bijelih cvijetica iz kojih ce ubrzo osvanuti brojni prvo zuti, a zatim od narandaste pa sve do zarko crvenih plodova.
Vrlo ljuta ali i ukusna vrsta s prilicno ranim urodom.

Explosive Ember ( Capsicum annuum )





Prekrasna mala i kompaktna papricica s plodovima tamno ljubicaste boje koji prilikom zrenja prelaze ili u zutu ili zarko crvenu boju.
Vrlo bogata uroda ali su plodovi uglavnom nejestivi.

Fluorescent Purple Pepper





Ako bih morao birati ovo bi po mom ukusu bila definitivno najatraktivnija chili papricica i to primarno zbog brojnih transformacija kroz koje prolazi u toku sezone - na pocetku vec prvi listovi dolaze u krasnoj zelenoj varijanti s ljubicastom donjom stranom da bi vec nakon prvih suncanih dana poceli blijediti sve do bijele boje koja je toliko neobicna da sam pomislio kako ih je netko obojao  :D   Nakon ove faze naglo postaju svjetlo ljubicasti uz bijele rubove i onda nastupaju plodovi koji isto tako nisu uobicajeni - prvo krenu sa svijetlo zelenom bojom iz koje prelaze u ljubicasti i na kraju zarko crvenu.  Osim atraktivnog izgleda nude i ljutinu uz dobar okus.

Chinese Multicolor ( Capsicum annuum )





Zanimljiva papricica visokog rasta i s enormnom kolicinom ljubicastih plodova koji dozrijevanjem prelaze u more raznih boja dajuci krasno sarenilo.

Eto  Big%20smile


-------------
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi



Odgovori:
Objavio: SilveK
Datum objave: 26 Lipanj 2009 u 23:26
Papričice super izgledaju kao ukrasne biljkeThumbs%20Up I ja ih uzgajam na terasi, doduše malo iz drugih razloga osim dekorativnosti - da mi ne zaraze slatke paprike na vrtu.Smile


Objavio: gioiaa
Datum objave: 27 Lipanj 2009 u 15:46
volim ih,ali samo da nisu previse ljute
a i dvno izgledaju


Objavio: andrea01
Datum objave: 01 Srpanj 2009 u 22:49
Nedugo sam vidjela ih u Vinodolskom, predivno izgledaju ove tamnoljubičaste!


Objavio: maslacak7
Datum objave: 02 Srpanj 2009 u 14:24
meni su sve te papricice divne...nemam niti jednu al morat cu nabavit...uz to volim ljuto..Approve


Objavio: omnia violet
Datum objave: 03 Siječanj 2011 u 12:19
meni treba pomoćććć
naume dobila sam na poklon bila jednu biljku sa ovim malim papričicama koje  mijenjju boje dok ne dođu do crveneNepali Orange ( Capsicum frutescens )- ..ali sad su prošle a ja bi ih htjela imati i dogodine tj. ove godine pa me zanima kako sačuvati sjeme i kad to sjeme i kako posaditi jer izgledaju savršeno...


Objavio: ivančica flower
Datum objave: 31 Siječanj 2011 u 15:54

Kada paparičica sazrije,ubereš je i staviš sušiti na neko suho i tamno mjesto. Nakon mjesec dana,izvadiš sjemenke i spremiš u nekakvu kutijicu na kojoj napraviš rupe za zrak. Posadiš ih u vrt ili u pitar u proljeće,odnosno krajem veljače.I to je to.

 Ovako sam ja radila i sve su mi nikle.Sretno!


Objavio: Zelenka
Datum objave: 15 Veljača 2011 u 09:27
Premedene su ! I ja ih namjeravam posijeti kad naletim na sjeme!


Objavio: Yoyo1
Datum objave: 25 Veljača 2011 u 14:10
Nisam još vidjela nigdje ovakve tamno ljubičaste papričice.Izgledaju fantastično.


Objavio: donna
Datum objave: 26 Veljača 2011 u 18:06
danas sam kupila papričice capsicum annuum, međutim trgovac mi reće da su ukrasne i nemogu se korisiti za jelo. Je li to istina?


Objavio: Sabur
Datum objave: 26 Veljača 2011 u 19:24
Donna,

Ela13 je expert za papričice al evo i moj komentar, naime ja koliko znam "capsicum annuum" nije nikakva sorta već bi mogli reći prostim jezikom da se radi o "rodu paprika. Tako imamo:
- C. annuum
- C. baccatum
- C. chinense
- C. frutescens
- C. pubescens

Imaš poslije još divlje i hibrid vrste.

A da se capsicum annuum ne jedu to je još veće čudo koje čujem. Tongue


Objavio: dijana7566
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 18:02
pozdrav.Moram se uključiti naime moja svekrva već 20 godina sije svako proljeće i žute i ljubičaste papričice. Uvijek sačuva sjeme od največih i u proljeće sije. Vjeruj vrlo su jestive i jaako ljute. U jesen pobere i  suši te ih stuca u avanu,te koristi kao začinsku papriku.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk