Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Bolesne orhideje

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Orhideje i mesožderke
Opis foruma: Sve o egzotičnim vrstama..
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=3502
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 14:25
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Bolesne orhideje
Objavio: lily13
Tema: Bolesne orhideje
Datum objave: 03 Prosinac 2007 u 17:03
bok,evo mene opet!prije mjesec dana sam kupila prekrasnu orhideju(PHALAENOPSIS)smile198prekrasnih ružićastih cvijetova,te je jaaaaaako velika i raste dosta pravilno.svakih tjedan dana je zalijevam(špricam po listovima,kako mi je rečeno na internetu),i nastojim je držati na umjerenoj svjetlosti.cvjetovi su još tu ali mi se čini da listovi počinju poprimati lagano žutu boju,a korjenčići koji su izvirili iz lončića se počinju sušiti!smile220sad mene zanima dali moja lijepa orhideja vene ili samo odbacuje stare listove?smile43                                       tnx

-------------
nije me sram reći:VOLJELA SAM GADA!                         al me sram reći:VOLIM GA I SADA!!      



Odgovori:
Objavio: administrator
Datum objave: 03 Prosinac 2007 u 17:07
Dali postoji mogucnost da se vidi slika radi lakseg i tocnijeg odgovora?


Objavio: lily13
Datum objave: 03 Prosinac 2007 u 17:15
ppa i ne baš,ovo mi je novi komp,a negdje sam zakopala USB!no,listovi počinju veniti is sredina prema vani!sad ne znam je li tome uzrok jer nisam koristila destiliranu vodu?ili pustila da voda prvo u nekoj boci ostoji jedan dan??ako je stvarno samsmile42!!!sorry šta vas mučim!!a plavuša sam!hehe

-------------
nije me sram reći:VOLJELA SAM GADA!                         al me sram reći:VOLIM GA I SADA!!      


Objavio: lana2
Datum objave: 10 Prosinac 2007 u 12:28
lily13 phalenopsis ne odbacuje listove, očito da joj nešto ne odgovara. Možda ima previše vlage, zimi je dovoljno svakih 14 dana, možeš provjeriti i grafitnom olovkom da li je previše kora vlažna. Orhideja će lakše podnijeti privremenu sušu nego vlagu od koje trune. Važno je da je svakodnevno špricaš po listovima i zračnom korijenju.


Objavio: lily13
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 19:22
trenutno nemam destiliranu vodu za špricanje....pa dali mogu orhideju špricati odstajalom vodom dok ne nabavim destiliranu?tnx

-------------
nije me sram reći:VOLJELA SAM GADA!                         al me sram reći:VOLIM GA I SADA!!      


Objavio: Cattleya
Datum objave: 12 Prosinac 2007 u 09:28
Originalno poslano od člana lily13 lily13 napisao:

trenutno nemam destiliranu vodu za špricanje....pa dali mogu orhideju špricati odstajalom vodom dok ne nabavim destiliranu?tnx

U načelu možeš ako će to trajati dan-dva, ali stajanjem iz vode se ne otstrani kamenac koji i stvara bijele fleke po listovima. To nije samo estetski problem nego kamenac zatvara pore. Orhideje se mogu zalijevati i prskati kišnicom ako se može sakupljati.  Možda bi bilo bolje da pored orhideje staviš široku posudu s vodom. To će oko nje povećavati vlažnost zraka, a neće imati bijele fleke po listovima.
Samo za primjer, moje orhideje stoje na velikim podlošcima u kojima je voda tako da stalno isparava i tako održava vlažnost zraka. Samo da me krivo ne shvatite- orhideje ne stoje u vodi.


-------------
http://lilypie.com">


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Prosinac 2007 u 10:32
smile211hvala Cattleya. Ja sam svoje stavila u kupaonu,(valjda je to ok)sad ću im još podloške složiti .valjda sam dobro kužila , podložak sa vodom i tu staviti nešto,okrenuti mali podložak na kome će tegla bitiWink
Vidim da,od kad su tamo(nekih 2tjedna)lijepo rastu.


Objavio: Cattleya
Datum objave: 12 Prosinac 2007 u 16:01
jHaj shasha!
Najpraktičnije je staviti naopako okrenute glinene podloške jer ne plivaju te na njima stoje tegle orhideja sa svojim podlošcima ili u ukrasnim teglama.


-------------
http://lilypie.com">


Objavio: pinkflower
Datum objave: 17 Prosinac 2007 u 13:59

Već duže vremena imam više orhideja i sve super zahvalnije biljke nisam imala !!! Međutim kupila sam nedavno novu orhideju i počeli su problemiCry ( novu biljku sam izolirala ) Nova orhideja je dobila po sebi kao bijelu ´´paučinu´´ ne po stablu gdje su cvijetovi i  po lišću već po krojenima i supstratu !!! Ako neko je imao sličan problem  ili zna što je neka javi voljela bih je spasiti na vrijeme !!!

Supstrat sam promijenila očistila od tog bijelog biljku ali vidim da se opet pojavljuje !!!

 

Hvala


Objavio: AB100
Datum objave: 17 Prosinac 2007 u 15:21
nemam iskustva sa orhideama ali što si napisao -la  onda znaći da ima voštaneili vunaste uši hrane sesisanjem biljnih sokova probaj skuplati opuške od cigaretai držati 2-3 dana u vodi i onda procijedi ipošpricaj sa pumpicom za orošavanje listova.

-------------
AB100


Objavio: administrator
Datum objave: 17 Prosinac 2007 u 21:38
i bilo bi dobro ako je moguce sliku da stavite, lakše bi našli odgovor


Objavio: Cattleya
Datum objave: 18 Prosinac 2007 u 14:07
Ako su vunaste uši, ima njih i po lišću, bar je moja orhideja imala. Paučinu mogu stvarati crveni pauk ili grinje no ne baš po supstratu pa bi bilo dobro da staviš sliku. Ja sam u slučaju moje orhideje vunaste uši na kraju ubila sa sistemskim insekticidom Confidor-om. 

-------------
http://lilypie.com">


Objavio: pinkflower
Datum objave: 18 Prosinac 2007 u 21:04
Hvala na odgovorima ! S obzirom da sam biljku ´´ocistila´´ od toga. promjenjen supstrat na slici se sada ne bi ništa vidjelao, jer se tek sad ponovno počije pojavljivati . Pripremila sam i opuške, a i kupila sistemskim insekticidom pa ćemo vidjeti Wink


Objavio: pinkflower
Datum objave: 21 Prosinac 2007 u 15:14
Stavila sam  sistemski insekticid, medjutim imam osjećaj da se opet pojavljuje !!! Stavljam slike pa POMOĆ , jer mi se pojavljuje i na starim orhidejama !!!
http://public.fotki.com/sanda80/orhideje/ - http://public.fotki.com/sanda80/orhideje/
 
Zadnje dvije slikice !!!


Objavio: Matko
Datum objave: 23 Prosinac 2007 u 11:06
Koliko se meni čini to je i korjen i biljka dobile malo!?
 
Izgleda kao da je nekakva trulež napala


-------------
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!


Objavio: pinkflower
Datum objave: 29 Prosinac 2007 u 17:15
Izgleda da je moje orhideje ´´napapla ´´ prevelika vlaga !!! Sad su presađene u hidrokulturu i nadam se spasu !


Objavio: shasha
Datum objave: 29 Prosinac 2007 u 21:15
Držimo palčeve da se oporave,Pink. Cattleya,čini mi se,je rekla na jednoj temi o njima(to što se vlage tiče) staviš u podmetač vodu i teglu na drugi manji podmetač.Tako da stalno bude vlage a da opet nebude previše za korjenjeWink


Objavio: Cattleya
Datum objave: 30 Prosinac 2007 u 10:03
Originalno poslano od člana pinkflower pinkflower napisao:

Izgleda da je moje orhideje ´´napapla ´´ prevelika vlaga !!! Sad su presađene u hidrokulturu i nadam se spasu !


Držim ti fige. Ja imam nekoliko orhideja u hidrokulturi i moram priznati da cimbi i falenopsis su spašeni od propasti. Važno je samo da razina vode u vanjskoj posudi nije puno viša od razine glinopora u kojem nije korjenje. Da li imaš originalne posude predviđene za hidrokulturu, i ako imaš, gdje si ih nabavila?


-------------
http://lilypie.com">


Objavio: Aleksandar
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 15:14
Nabavio sam prošle godine phalaenopsis u Pevecu. Iskreno nisam se breviše brinuo o ovoj biljci jer  nisam niti bio doma. Nakon što sam je kupio presadio sam je u veću teglu, jedamput je procvjetala a onda je došla zima i stavio sam je u kuću. Sada se opet sprema da cvijeta nabavio sam umjetno gnojivo za orhideje i zalio je  sa njime kao što je opisano na poleđini  ambalaže. Zanima me što su ove crne mrlje na listu i da li biljka izgleda oke? Na većer je špricam destiliranom vodom i zaljevam svakih par dana.


Objavio: rena
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 23:23
Bok Aleksander, na zalost tako nesto nisam jos imala kod mojih orhideja. Ja bih rekla da tvoja biljka, osim tih tamnih fleka, dobro izgleda, listovi su cvrsti, boja je tamna, cak i cvjeta. Da nesto nije u redu, jasno je. Tesko je reci u cemu je problem? Da li je virus ili nekakva bakterija odgovorna za te crne fleke? Mozda bih bilo dobro da orhideju odneses u cvjecarnu, mozda tamo vise saznas. Meni se te crne fleke ne svidjaju. Zao mi je sto ti nisam mogla pomoci.


Objavio: rena
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 23:48
Jos jedan prijedlog, mozes staviti sliku bolesne orhideje pod drugu temu: Ostalo - sve i svasta o cvijecu ; Bolesti cvijeca.  Mozda ti tamo moze netko pomoci


Objavio: Aleksandar
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 23:12
Hvala na odgovoru! Možda biljci samo fali gnojiva pošto je skoro godinu dana samo dobivala čistu vodu. Budem se još raspitao. 


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 05 Veljača 2008 u 10:40
Nije ti to do gnojiva mislim da ti je to neka bolest... Najbolje se raspitaj na orhideje.net tamo će ti sigurno neko znati...

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: bubica 78
Datum objave: 05 Veljača 2008 u 14:45
možda s obzirom da je prskaš po listovima samo sa destiliranm vodom,(koja je mekana, ali i kisela i to dosta , barem je meni tako ispala sa testerima) možda je to uzrok,
ja sam je neko vrijeme zalijevala i prskala sa miješanom destiliranom i običnom
 


-------------
začin mora teći


Objavio: lana2
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 10:30
aleksandar nikako je ne treba špricati navečer po lišću, to svakako treba raditi ujutro ili tijekom dana. Ako kapljice ostanu duže od 4 sata na listovima treba ih obrisati da ne dođe do truljenja lista. Ove tvoje crne fleke liče na gljivice, probaj lagano izrezati skalpelom i stavi gore cimeta. Ako još imaš orhideja odvoji ih od ove bolesne.


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 29 Svibanj 2008 u 15:33
Aleksandar, na forumu "Moj cvijet" sam pročitala da hladan prostor oko 10 stupnjeva i velika vlažnost dovode do crnih fleka na listovima, koji otpadaju što dovodi do propadanja biljke.
Sada im sigurno nije hladno, ali ne znam na kakvoj si ih temperaturi držao u ožujku i travnju.


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 12:18
Aleksandre šta je s tvojom orhidejom, je li živa?


Objavio: Vendi
Datum objave: 02 Srpanj 2009 u 19:56
Imam par pitanja u vezi orhideja.:)Imam dva phala, dvije miltonie i jednu cambriu.Dosad je sve bilo ok onda sam primjetila da imaju bjelu plijesan onako kao paučinu po supstratu.Sve sam ih izvadila i presadila u novi supstrat ali to se i dalje pojavljuje. Sve sam napravila što je sterilinije moguće ali nije pomoglo. Zanima me kako se toga mogu riješit da li je problem samo u vlazi pa da ih neko vrijeme prestanem zaljevat ili?? I da dok sam presađivala phal pukla mi je jedna grana još se malo drži al cvjetići su počeli venut ima jedan pupoljak koji bi kao trebao procvast pa me zanima ako ju odrežem oće li joj se šta dogodit i da li ostatak mogu stavit u vodu pa da bar još neko vrijeme poživi. Ako bi ju odrezala tu di je pukla ostao bi joj samo jedan onaj lisni pupoljak odnosno koljeno.

-------------


Objavio: hana
Datum objave: 03 Srpanj 2009 u 07:49
ako možeš poslikaj jer je teško ovak napamet nešto savjetovati. Za plijesan probaj manje zalijevati,orhideje jesu tropske biljke ali ih puno ljudi ubije baš sa pretjeranim zaljevanjem. Ako su ti na kamenčićima koji drže vlagu (ono na podlošku) makni to od phalova i zalijevaj samo dok se supstrat isuši a ovo slomljeno odreži i stavi u vazu jer samo dodatno mučiš biljku a ionak će uvenuti (mislim cvijet)


Objavio: ines
Datum objave: 04 Srpanj 2009 u 08:07
Vendi samo odreži, već će ona s vremenom iz tog koljena pustiti granu. Za ovo s plijesni ne znam. Ja svoje uvijek pustim da im se supstrat osuši pa ih tek onda ponovo zalijem/namočim. Jedino im svaki dan pošpricam listove

-------------
nema kruha bez motike


Objavio: Vendi
Datum objave: 04 Srpanj 2009 u 15:17
Hvala na savjetu,odrezala sam pa sad ćemo vidit šta će bit. Smanjit ću i zalijevanje tj. potapanje u vodu pa možda i ta plijesan nestane budem ih slikala pa da ih vidite.Čak mi je procvao moj bijeli phal od prošle godine za koji su svi tvrdili da nema šanse da procvjeta najbolje da ga makneš samo ti tu stoji u sobi bezveze.I budete vidli ima keiki samo mi nije jasno ima ih tri ako je to to ali samo jedan je pustio onaj korjenčić al nisam nijednog odvajala jer je počeo cvast pa mislim da je bolje da pričekam da ocvate?


Objavio: Vendi
Datum objave: 04 Srpanj 2009 u 16:26
ovako je izgledao kad je došao kod mene
IMG]http://i812.photobucket.com/albums/zz47/Vendi_01/DSC00412.jpg[/IMG] u punom cvatu


po ovome se baš ne bi reklo da ju previše zaljevam al sad se bar plijesan malo smirila povadila sam one komadiće kore koji su bili zaraženi pa ćemo vidit
evo odrezala sam sad je ostalo samo ovo malo



evo ga i sada opet cvate neće bit onak pun cvjetova ko prošle godine iako mu raste i druga cvjetna stapka ako sam dobro skužila iz ove koja cvjeta, kao da se dijeli


Objavio: Vendi
Datum objave: 04 Srpanj 2009 u 16:41
evo u punom cvatu prošle godine ovaj bjeli
evo to su kao keikii?? ili onaj jedan ima cvjetnu stapku koja cvjeta drugi ima korjenčić a treći ništa pa mi nije jasno kaj sad da radim. eto to je to od slika kad dođe fotić doma s mora onda budem slikala da vidite tu plijesan kak izgleda ako je još bude bilo jer ovako s mobitelom se baš ne vidi


Objavio: lana2
Datum objave: 06 Srpanj 2009 u 07:50
Vendi to jesu keiki, imaš ih tri. Koliko vidim ovaj srednji na slici je već spreman za odvajanje od matične biljke. Ako ti je zračno korijenje od 2-3 cm slobodno ga odreži i posadi u zasebnu posudu u novi supstrat. Kod ova preostala dva moraš se strpjeti dok ti zračno korijenje dovoljno ne naraste da bi ih mogla odvojiti od matične biljke.


Objavio: pčelica7
Datum objave: 06 Srpanj 2009 u 09:05
kako mi se ova boja sviđa, prvi put vidim...ej Vendi, sve su ti orhideje krasne

-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: hana
Datum objave: 06 Srpanj 2009 u 15:24
sve su ti lijepe ali ako miltonije ostaviš tu gdje su sad nebudu ti opstale,one vole svjetlo i moraju biti na prozoru ili barem jako blizu prozora inače propadnu.Ja sam tak ostala bez svojih


Objavio: Vendi
Datum objave: 06 Srpanj 2009 u 16:28
Hvala baš mi je drago kaj vam se sviđaju moje orhideje Miltonie su mi inače na prozoru al sam ih stavila taj put na stol da ih mogu slikat jer sam slikala mobitelom a vani je bio dan pa se ne bi vidile,al hvala na savjetu sad budem ih i ostavila tamo A pčelica što se tiče ljubičastog phala ja sam ga našla u bauhausu i to je bila ljubav na prvi pogled jedino sam morala nagovarat mamu da mi dozvoli da si ga kupim ko i Cambriu jer je rekla već više puta da nemogu imat sve orhideje koje postoje a sviđaju se i mojoj papigi koja ih obavezno pokušava pojest dok je vani iako su otrovne za njih, ma kakva gazdarica takva i ptičica jedino me zanima u vezi keikija kako da ga presadim da ga odrežem i s čim??I dal da odrežem i jedan dio matične biljke ili na onom djelu di su spojeni?? i kad ga presadim da se nadam da će cvast za dvije tri godine i da ne bude uvenuo ili ima neko provjerenu metodu kako se to stručno radi??


Objavio: lana2
Datum objave: 07 Srpanj 2009 u 07:39
Vendi za keiki odreži na jedno 1-1,5 cm stapke na kojoj se nalazi, nikako tamo gdje je spojen. Možeš odrezati skalpelom ili oštim nožem. Negdje sam pročitala da mladom keikiju do cvijeta treba i 4-5 godina, (oboružaj se strpljenjem). Mislim da je već velika stvar što ti je orhideja poklonila na jednoj biljci tri bebice, iako se na ovo ne može utjecati  to jako iscrpi biljku. 


Objavio: Vendi
Datum objave: 07 Srpanj 2009 u 16:36
Ok to budem sad u subotu napravila kad mi prođu ispiti,ako se uspijem strpititi do tada,dobro da ga nisam prije rezala jer bi onda uvenuo jer sam ja mislila da se to tamo reže di su spojeni . Znam da to jako iscrpi matičnu biljku zato ju gnojim jednom mjesečno otprilike svako 3-4 zaljevanje.Vjerojatno je problem u tome što kad sam ju kupila i pitala ljude koji nabavljaju to cvijeće i prodaju ( na Dolcu ima jedan štand sa živim biljkama,bila je samo 30 kuna pa sam ju kupila,nisam požalila) rekla je žena da kad ocvate odrežem iznad 3 koljena a kad sam još kansnije gledala neki su rekli isto neki da ostavim,ja sam na kraju ipak odrezala.Možda je zato dobila keikie.A ovu ljubičastu ne budem pa ćemo vidit dal će još procvast ili će se posušit pa i nju odrežem.Bit ću strpljiva i čekat jer trebalo joj je nešto malo više od godinu dana da opet procvijeta vjerojatno zbog keikia i dok se udomačila.Ali isplatilo se


Objavio: Vendi
Datum objave: 09 Srpanj 2009 u 21:56
evo znala sam nisam mogla pričekat pa sam danas posadila onaj jedan keiki koji ima korjen za ostale ću morat čekat sad kako bude nadam se da će se primit i da će pustit još koji korjenčić a dotada ga budem prskala više puta dnevno,jer tako sam pročitala da se radi budući da nema odakle dobivat vodu jer ima samo taj zračni korjen pa mu treba vlaga samo da počne rast a onda će jednom i procvast možda kad ja završim faks za još 5 godina taman koliko bi mu kao trebalo jer svi kažu drugačije koliko sam pročitala,a možda i kasnije.Vidit ćemo možda ga kad naraste i poklonim nekom.Al ne vjerujem ako ga uspijem uzgojit jer ću se previše vezat za njega


Objavio: lana2
Datum objave: 10 Srpanj 2009 u 07:37
ma super vendi i ja sam prije skoro 2 mjeseca odvojila jedan dendrobium nobile i mogu ti reći da već jako lijepo napreduje. Vjerujem da će i tvoj phal isto tako. Eh za cvjetić ćemo morati pričekati, ali nije važno već je uspjeh i ako nam u kućnim uvjetima uspije da sami uzgojimo svoju orhidejicu.Tongue


Objavio: erika
Datum objave: 14 Srpanj 2009 u 09:04
Pridružujem se temi o bolesnim orhidejama. Vidim da ima dobrih poznavatelja orhideja pa vas molim za pomoć. Od prije pola godine sam se zarazila ljubavi prema orhidejama pa sam ih počela sakupljati. Imam 4 Phala i 1 Dendrobiuma. Imala sam 5 Phala a li mi je jedan nedavno umro Cry 
Dobila sam ga na poklon, ali mi je nakon cca 3 tjedna dobio bijelu mrlju na listu, koja je postepeno posmeđila i onda su se svi listovi omekanili i to je bio kraj. Šaljem sliku radi bolje predodžbe...
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/orhidea_phalenopsis/1208.aspx">

Bolesnu sam orhideju odvojila od ostalih,a li su mi svejedno sada već dvije dobile iste bijele fleke. Listovi još nisu mekani, ali bojim se da ne dožive istu sudbinu.
Držim ih na svjetlu uz prozor, ali ne na suncu; zaljevam ih jednom tjedno tako da cijelu posudicu potopim u odstajalu vodu i ostavim tako pola sata; špricam ih svaki drugi dan sada kada je tako vruće. U Bauhausu sam kupila tekuće gnojivo za orhideje i hranim ih jednom tjedno, je li to previše?
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/orhideje/1209.aspx">
Zahvaljujem na odgovoru





Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 14 Srpanj 2009 u 10:15
neznam tocno ali meni to lici na opekotine od sunca a mozda je i od gnojiva? previse ga mozda stavis a i ja svoje prihranjujem svaki drugi tjedan

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: lana2
Datum objave: 14 Srpanj 2009 u 11:15
Erika zaista neznam što bi ovo bilo na tvojim orhidejama. Čini mi se da previše često zalijevaš svoje orhideje. Prevelika voda ih ubija. Moje zalijevam jednom u 10-12 dana, a prihrana dok cvjetaju jednom u 2-3 tjedna.
Budući da su u prozirnim teglama najbolje je da provjeriš prije zalijevanja da li još uvijek na posudama ima kondenzata. Ako ima onda im još nije potrebno zalijevanje.


Objavio: erika
Datum objave: 14 Srpanj 2009 u 19:03
Hvala na odgovoru. Ja sam isto posumnjala na sunce zato im sada preko dana spuštam roletu do pola tako da su više u sjeni. Nadam se da će mi se oporaviti. Smanjiti ću zalijevanje i prihranu pa ćemo vidjetiTongue

Najviše me strah za Dendrobiuma jer mi je najdraži, njega sam si prošvercala preko graniceEmbarrassed Neznam bi li ga morala presađivati kada prestane cvjetati, sada ima četiri odvojene stapke, a iz najveće (one s cvijetom), pri dnu izlazi još jedna. Strah me je budući mu cvijet izlazi iz sredine da ne počini samoubojstvo.

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/orhideja_drenobium/1255.aspx">

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/orhideja_drenobium/1256.aspx">


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 18:07
lana ako znas sta da radim pocelo mi po jednoj orhideji neke bijele tockice se pojavljivat mislim da se rad o nekim gljivicama koliko sam skuzila po knjizi e sad di ima za kupiti nesto da to ode, vec mi je jedna orhideja od toga propala ali mislim da je bolesna i dosla i sad se to pojavilo na jos jednoj 

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Branka
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 22:13
pa gledam ove tvoje orhideje , i zaista neznam što bi im moglo biti , naime , ja nemam nikakvih problema , ja svoje sad držim vani na balkonu , ali ne na sunčanoj strani , i one tjeraju kao lude , uz to što imam 14 orhideja , saad čeakm akciju da si kupim neke nove vrste i da sa  njima pokušam , sve su iste ali imam samo jedan cimbidijum , koji treba ovih dana da ugleda svjetlo cvjetova , , često ih znam stavit na kišu kada fino pada sitna , tako da ih lagano natopi , i one to vole , - što bi ti rekla o flekama , one bijele su garant opekline od sunca , naime staklo još više privlači , a bijele točkice , nisam imala pa ti nebi mogla puno reči . mogu jedino spomenuti da sam nekoliko primjeraka donesla od nekih ososba koje su ih cijelu zime prošle godine držale na balkinu na velikoj smrznici , i povenulih listova , ali sam se nadala da ču ih spasiti , i na nekim slikama možete vidjeti te iste , koje su se povratile , i odmah na prolječe podarile mi krasne cvjetove , vjerojatno nagrada za njihovu ljubav ,. nezalijevam previše , pisala sam ponekad sa mlijekom , s tim da ga odmah kasnije izlijem iz teglice , da ne kiseli i nesmrdi , ali i ja sam u početku znala imat pljesan , a to je po mom mišljenju od previše vode , , kasnije mi se to nije više pojavilo . jedino što znam kada primjetim da mi neki list počinje žutjeti ja ga  odmah uklonim da ne crpi biljku , jer dok su sada vani tjeraju ko ludi nove listove ,  ali ih i špricam svaki dan čpo listovima , obavezno obrišem listove , da mogu disati -eto ako sam kaj pomogla bit če mi drago 


Objavio: Vendi
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 22:35
evo ja se javljam opet moja crvena cambria je ocvala i odrezala sam stabljiku i sad bi kao trebala čekat da ponovo naraste nova ili?? i nekako mi se čini da je kratko cvala ( ni mjesec dana) pa me zanima da li je to normalno i da li netko zna gdje ima još u zagrebu za kupit orhideje (osim bauhausa i dolca dovoze im mbm-a) i da li netko ko ih ima jako dugo zna koje su otpornije i lakše za održavanje osim phalova?? i di se mogu kupit? i što se tiče miltonia ona ljubičasta, suši joj se cvijet da li je to normalno kao jer prolazi ili joj nešto fali jer supstrat joj je vlažan. I kako dalje s njom kad ocvate da mi ponovo procvjeta,znam da se treba odrezat stapka ali jel ima još nešto posebno u vezi brige oko nje kasnije??


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 13:55
otkrila sam sto je crveni pauci su je napali i druge isto... razlog uz bebu nemam vremena svaki dan sprickati a i zaboravim jednostavno i stvorili se vragovi...
ima neko neki savjet kako se rijesiti tih napasnika?



-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Vendi
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 14:29
Meni su se bili pojavili na cvijeću na balkonu i cijelog su ga pojeli.Čitala sam negdje da se oni zapravo ne mogu uništiti sa pesticidima kao npr lisne uši jer su previše otporni.Ali da nikako ne vole vodu i da je kao jedini način da ih se riješi da ih se utopi u vodi. Pa probaj uzet orhideje i oprat pod mlazom vode i skinut paukiće i jajašca koja su s doljnje strane lista i mislim da bi ih trebala kad ih uspiješ maknut presadit i oprat i korjenje jer neznam jel se zadržavaju u zemlji. Nadam se da ćeš ih se uspjet riješit.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 15:31
ma crknut cu lagano...nis maknut cu ovu sto je najvise zarazena ca da ne predju jos vise na druge...

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Vendi
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 17:42
A nemoj tak. Makni zaražene od zdravih i probaj ih oprat sad dok ih nema puno jer mama pauk može položiti 20-40 jaja tjedno,a niska vlažnost samo pogoduje njegovom širenju.Suzbijati se može akaricidima kao što su Appolo 50 EC u koncentraciji 0,05% ili insekticidima akaricidnog djelovanja kao što je Talstar 10 EC u koncentraciji 0,03%. Karenca navedenih sredstava je 7 dana. OVO O AKARICIDIMA JE SA WIKIPEDIJE! pa neznam možda bi ih trebalo bit u onim poljoprivrednim apotekama ili možda čak imaju u bauhausu ako imaju i cvijeće. Ovo je pisalo za krastavce i ostale poljoprivredne biljke zato je karenca 7 dana (nesmiju se konzumirati 7 dana od prskanja tim)a ako je dobro za ono kaj mi jedemo ne bi trebalo bit prejako za orhideje pa probaj potražit


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 27 Srpanj 2009 u 11:42
ma spricam sa spricom sad svaki dan da bude vlazno a  insekticidi ne dolaze u obzir... beba je tu a on  mi je ipak drazi od biljcica ...

procitala sam da se vlaznim zragom mogu ubit pa cu pokusat... odvojila sam ove dvije sto su zarazene dosta u drugu sobu da ne predje ne ostale pa cu vidjeti


-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Vendi
Datum objave: 27 Srpanj 2009 u 22:13
Istina, beba je ipak na prvom mjestu,a biljčica ako ugine kupit ćeš drugu. a možda se izvuku


Objavio: Vendi
Datum objave: 23 Kolovoz 2009 u 19:19
evo da vam se javim postala sam prije 5 dana ponosni vlasnik još jedne lijepotice ova je lila kad nađem vremena stavit ću sliku. A što se tiče one plijesni zasad je stanje pod kontrolom. Tretirala sam ih sa Captan 50 to je nekakvo sredstvo protiv gljivica i još kojekakvih bolesti ali za voćke, prošlo je već tjedan dana i nisu pokazale nikakve znakove bolesti,a nije im ni naškodilo jer nisam primjetila da venu,nadam se samo da će se uspijet oporavit.Cambria mi ima novi izdanak i raste isto tako i ona bijela miltonia,jedino ljubičasta nešto neće nadam se da ju nije plijesan previše iscrpila jer ona je bila onako posebna.sve su ocvale osim moje bijele i nadam se da će na godinu ponovo cvast.Ovoj novoj ispao je jedan pupoljak i sprema se još jedan. Nisam sigurna još zašto al vjerojatno je samo stvar u promjeni okoline nadam se da će sve bit ok.Ako ko ima kakav savjet u vezi toga sve je dobro došlo.I inače phalovi dugo cvjetaju tj dugo imaju cvijet moj ljubičasti je przo ocvao vjerojatno zato što je doživio traumu kad sam mu slučajno slomila grančicu    sad čekam da vidim kaj će bit. Netko me pitao koja je to orhideja da takvu ljubičastu nije našao na posudici piše da je to XERXES dakle vjerojatno neki hibrid,našla sam ju i na internetu i da potvrđeno je to ta     sad bar za jednu sigurno znam koja je vrsta


Objavio: Vendi
Datum objave: 20 Rujan 2009 u 17:32
Zanima me da li itko ima miltoniu i kako bi trebalo izgledati njeno korijenje, dakle zdravo korijenje kako da znam da nije trulo?? ja imam dvije (piše ne onim njihovim etiketama da su miltonie)i jedna i druga imaju novi izdanak ali ovu drugu mi stalno napada plijesan,smanjila sam zalijevanje ali ne pomaže svaki puta kad ju iznova zalijem ona nabuja, posipala sam sa cimetom ništa, probala sam sa fungicidima, na dvije druge(phal i cambria) su mi djelovale na ovu ništa. Zanima me njeno korjenje je onako smeđe boje i onako je mekano ali u sredini kad se to makne je žila bijela i dosta čvrsta?? da li da to mekano maknem sa svega i ostavim samo te sredine ili?? ne bi ju htjela ubit,ali prije ili kasnije plijesan će ju dotuć,zato što je na korjenu biljke i od tamo ide i na supstrat, a kako tjera novi izdanak nadam se da će procvast u proljeće. pomozite!


Objavio: Neva
Datum objave: 27 Rujan 2009 u 11:55
Iskreno, ni ja ne znam kako bi trebalo biti, ali korijenje moje Miltonije isto izgleda zuckasto-smedjkasto.

-------------
Konacno sam pronasla mjesto na kojem blistam.


Objavio: Vendi
Datum objave: 27 Rujan 2009 u 19:35
neznam stvarno nemam ideja, ja sam makula to smeđe valjda ne bude umrla još se drži i vidla sam da tjera novi korjenčić. Imam još jednu koja je potjerala 2 nova i oni su zeleni kao i ovaj mali koje ova sad pušta tak da mi ta smeđa nikak nije išla u glavu, onako je bilo mekano i lako se odvajalo.A neznam vidjet ću, valjda će sve biti ok.


Objavio: ana_s
Datum objave: 13 Listopad 2009 u 12:24
molila bih pomoć oko moje dvije orhideje..
 
skužila sam da mi s donje strane listova uz rub nalaze kapljice kao porošeno s vodom ali kad probam među prstima mi je ljepljivo..
dal netko zna zašto se to pojavilo i kako to riješiti..Confused
 
hvala puno..Wink


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 14 Listopad 2009 u 23:37
mozda su ih napale stitaste usi, crvci... promotri malo ima li po njima nesto poput krastica? ako ima to su ti one... uzmes stapic za usi i natopis alkoholom i skidas ih dolje....

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: hana
Datum objave: 15 Listopad 2009 u 07:49
meni se to zna dogoditi kad ih preiše zalijevam.Ali onda listove samo obrišem običnom vodom,koliko sam vidla to nema neki štetni utjecaj na orhideje,one i dalje rastu i cvatu bez problema.Drgo je ako uz to vidiš neke nametnike,onda ti je Zvjezdana dobro savjetovala


Objavio: Vendi
Datum objave: 21 Listopad 2009 u 20:55
Evo mene opet mojem dendrobiumu(phalaenopsis) se izgleda ne sviđa kod mene. Neznam zašto pupoljci mu žute i padaju tu i tamo se koji otvori a cvijetovi jako brzo prolaze ima li ko kakvih savjeta???Jedna grana je cijela bila u pupoljcima i otvorilo se par cvijetova svi su povenuli i svi pupoljci su sada popadali. ja sam ju odrezala nadam se da neće zbog toga povenut jer isto rastu gore iz sredine.Ali ne zaljevam previše dobro ocjedim i zaljevam sa destiliranom vodom, tako da MOLIM POMOĆ HITNO DOK NIJE PREKASNO!!!


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 22 Listopad 2009 u 13:04
jel spricas svaki dan lisce sa spricom? mozda nemas dosta vlage u zraku?

i pogledaj da nemas crvene pauke ko i ja...


-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Vendi
Datum objave: 22 Listopad 2009 u 22:40
špricam svaki dan bar barem jednom nekad i više puta ovisno o vremenu, hvala bogu paukove sigurno nemam, ali neznam šta joj ne odgovara ne bi htjela da povene cijela i neznam kako sad kad ovi ocvatu ili popadaju di onda raste nova stabljika i dali će narast još lišća? jer sada joj stabljika ide iz sredine


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 23 Listopad 2009 u 09:06
si sugurna da ih nemas?
jel ti u stanu jako vruce??


-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Vendi
Datum objave: 25 Listopad 2009 u 20:44
Nema ih sve sam puno puta pogledala korjen se čini ok,a u stanu sobi je maksimalna temp. 25°C tak da neznam kaj joj smeta,al nikad nije ispod 15.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 27 Listopad 2009 u 13:19
hm neznam onda stvarno :( mislim da od topline nije ako spricas svaki dan...

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Fify
Datum objave: 14 Prosinac 2009 u 21:41
koliko dugo cvate phalaenopsis?
tj. nakon koliko se cvjetovi počnu sušiti??
hmmmm...kako da znam koliko su uopće bile dugo u cvatu prije nego je dospjela k meni?


Objavio: Vendi
Datum objave: 18 Prosinac 2009 u 21:56
Originalno poslano od člana Fify Fify napisao:

koliko dugo cvate phalaenopsis?
tj. nakon koliko se cvjetovi počnu sušiti??

hmmmm...kako da znam koliko su uopće bile dugo u cvatu prije nego je dospjela k meni?
ovisi di ju držiš meni su neke brzo jako ocvale ( mjesec dana) jer nisu imale dosta svijetla ili su bile povrijeđene u transportu kao ona ljubičasta, ali sad vidim da je počela novu grančicu tjerat a imala sam bijelu koja se držala skoro 3 mjeseca, imam sad jednu više od dva mjeseca i jedan joj je cvijet ocvao ostali se super drže( da pokucam u drvo),ona mi je sada u dnevnoj jer tamo ima najviše svijetla u ovim tmurnim danima,dobila sam i još jednu polovicom 11 mjeseca pa me zanima da li će cvast duže od ove prve.A što se tiče toga koliko su bili u cvatu prije nego što su kupljene teško je reć jer neki se stvarno dobro brinu o njima, a u nekim dućanima nakon manje od mjesec dana uvenu.


Objavio: ivna
Datum objave: 26 Prosinac 2009 u 21:50
Pomoć ljudi!
Imam 3 orhideje oko godinu dana.
Stoje na sjevernom prozoru cijelo vrijeme,potapam ih u vodu otprilike svakih 20 dana,nemaju nikakve nametnike,bar ih ja ne vidim ali samo od njih tri jedna napreduje a ove dvije ništa,a u zadnje vrijeme im se počinju sušiti i žutjeti listovi. Niti ne cvijetaju,doduše jedna je propupala ali su tek procvijetali cvijetići odmah otpali.Jedino napominjem da ih ne prihranjujem a i ne znam s čim bih Embarrassed a osim toga da je to onda bi i ova treća bila kao ove dvije a ona cvijeta u ovih godinu dana već treći puta i cvijetovi traju jaaako dugo.Što mi je činiti zna li netko???


Objavio: lana2
Datum objave: 27 Prosinac 2009 u 17:57
Što se tiče položaja na sjeveru to je OK, moje su isto na sjevernom prozoru i to vole. Nadohranjujem ih gnojivom COMPO za orhideje jednom u tri tjedna. Potapanje jednom u 20 dana mi se čini premalo. (Da li je supstrat dovoljno vlažan najlakše možeš provjeriti s grafitnom olovkom, gurni olovku u supstrat i ako je drveni dio vlažan onda ne treba još zaliti).
Provjeri kakvo je stanje korjenja orhideje, kad  listovi žute to može biti znak truljenja korjenja.  Izvadi orhideju iz supstrata i ako ima trulog korjenja odstrani taj truli dio.


Objavio: ivna
Datum objave: 27 Prosinac 2009 u 20:53
Primljeno na znanje smile176 lana!
Sutra znači počinje akcija spašavanja mojih orhideja: smile85 =smile173=smile127 !!!


Objavio: Fify
Datum objave: 27 Prosinac 2009 u 21:24
gdje kupuješ to gnojivo?
ja potapam svakih 12 dana, a listove špricam kad god se sjetim....
 


Objavio: lana2
Datum objave: 27 Prosinac 2009 u 21:35
Originalno poslano od člana Fify Fify napisao:

gdje kupuješ to gnojivo?
ja potapam svakih 12 dana, a listove špricam kad god se sjetim....
 


Kupim ga u baumaxu, tamo ga gotovo uvijek ima pa dalje ni ne tražim. Malo pakovanje traje jako dugo.

Ostalo gore navedeno radim isto kao i ti.Tongue


Objavio: Vendi
Datum objave: 28 Prosinac 2009 u 16:17
ja svoje zaljevam svaki 7 dana otprilike i sve je ok. samo neznam zašto mi se jednoj korjenje skroz osušilo,a što se nije osušilo je istrunulo nakon presađivanja, krenuo je mladi list i onda je stao sa rastom i sad gledam to tužno korjenje neznam šta bi s njom,ostalo lišće je i dalje lijepo zeleno, grana di je bio cvijet se počela sušit pa čekam da vidim šta će biti, neznam dal da presađujem ponovo i da li orhideja može preživjeti bez korjenja? Jer imam jednu koju sam dobila u jako lošem stanju i njoj isto raste novi list, cvjetnu stapku uopće nema a i korjenje nema,osušilo se i ono zračno, ako ima jedan u kori i taj odlazi,međutim list uporno raste. Špricam ih jednom do dva put dnevno.Ima li im spasa?To su phalovi. odvojila sam mladu lukovicu cambrie jer je stara propala skroz (smežurala se i istrunula)i sad neznam ima li ova šanse preživjet, kako da joj pomognem da razvije korjenje


Objavio: VanDiemenica
Datum objave: 31 Prosinac 2009 u 15:04
Što znači kad se listovi suše od vrhova? Požute, smežuraju se i tako sve do kraja. Proces traje jedno tri tjedna... Zaljevam ih kad se sjetim ali ih špricam kišnicom svaki dan.  Nisu na direktnom suncu.
smile85










Objavio: lana2
Datum objave: 02 Siječanj 2010 u 09:47
Izvadi je van iz posudice i provjeri stanje korjenja. Možda je u pitanju truljenje korjena, ako je, odreži sve što je trulo i posadi nazad orhideju u supstrat. Ovako na slici čini mi se da orhideja nije dovoljno dobro posađena u supstrat. Odreži i žuti smežurani list da dodatno ne crpi orhideju.
Javi kako je prošao postupak spašavanja.


Objavio: gogili
Datum objave: 13 Siječanj 2010 u 16:25
evo ovako..prije godinu dana sam na poklon dobila orhideju phalaenopsis. Nije imala cvijet ali nakon nekog vremena boravka kod mene ona je bila puna cvijetova,a listovi su mi poceli rasti sa svih strana.I onda odjednom samo su joj se poceli susiti listovi i otpadati,neznam zbog cega,mozda zbog centralnog grijanja...odlucila sam ju izvaditi da vidim sta se zbiva i imala sam sta vidjeti...svi korjeni su suhi..a da zaboravila sam reci da su stabljike suhe do pola a spricala sam listove i njih svaki dan.jel ima pomoci toj orhidejici jel sam ju dobila od muza pa mi je jako dragaSmile.eto javite se svi koji su imali takav problem ili znaju kako ga rijesiti..


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 14 Siječanj 2010 u 08:41
pogledaj da nisu crveni pauci? ako jesu tesko ces ju spasiti posto je korjenje vec suho... ja se jos borim s njima a par mi je orhideja i propalo zbog njih...

uzmi vaticu vlaznu i prodji odispod po listovima ako ti bude crvenkasto onda su pauci sigurno...


-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: gogili
Datum objave: 14 Siječanj 2010 u 15:09
pogledala sam i nema nikakvih nametnikaSmile vjerovatno ju je grijanje isusilo..ili tako nesto..jel ju mogu kako spasit? pozdrav


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 14 Siječanj 2010 u 22:03
pokusaj ju redovito potapati u vodu i spricati svaki dan i redovito ju gnojiti...

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: gogili
Datum objave: 22 Siječanj 2010 u 14:43
Unhappy jel to nitko nema rjesenje za moju orhidejicu??


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 23 Siječanj 2010 u 10:36
stvarno neznam sta bi mogla biti ali pauci ti napadaju i korjenje tako da ni to jos nije iskljuceno... nadam se da nisu oni... ako ti ne cvjeta pokusaj ju presaditi mozda... stvarno neznam sta da ti savjetujem

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: VanDiemenica
Datum objave: 31 Siječanj 2010 u 13:01
Evo izvještaja.
Izvadila sam ih van iz supstrata i posadila nazad sa svim "zračnim" korjenjem pod supstrat.
Jedna je imala dosta trulog korjenja koje sam nemilosrdno osjekla. Imala je i cvijetove koji su se još držali do pred neki dan (dobra je, mislila sam da će ih od šoka sve odbaciti odjednom i odmah).
Druga koju sam takođe vadila van je bila ok u korjenu, samo sam cvaknula list koji je krenuo žutit. Sada cvijeta bijelo.... stavit ću kasnije slikicu.
E sad treća..... ona mi je li-la. Imala je problema sa listoima, djednom su omekanili tj. omlohavili.... izvadila sam i nju van i vratila je sa zračnim korjenjem ispod supstrata i mislim da su joj listovi očvrsnuli (ne pipam je previše). Ima i cvijetnu granu sa pupovima. Ako je operacija prošla ok. smile173 rastvorit će ih. Možda ih i odbaci....ćemo da vidimo....smile224


Objavio: VanDiemenica
Datum objave: 31 Siječanj 2010 u 13:30




zanemarite nered iza


Objavio: lana2
Datum objave: 31 Siječanj 2010 u 20:01
Koliko vidim operacija spašavanja prošla je uspješno. Tvoji phalovi izgledaju lijepo i zdravo, a po tome kako pupovi sada izgledaju ne vidim naznaka da bi ih odbacila, naprotiv vjerujem da će te uskoro razveseliti cvjetovima.Tongue


Objavio: VanDiemenica
Datum objave: 31 Siječanj 2010 u 22:48
Ali, muči me jedna druga stvar. Zašto imaju tako malo cvijetlova-pupova???
Moja svekrva ima dvije orhideje, jedna ima dvije grane sa cvijetovima, a druga tri. Toliko imaju guste cvijetove da izgledaju kao da su u grozdovima.
Nabijaju mi komplekse....smile48


Objavio: lana2
Datum objave: 01 Veljača 2010 u 08:00
Evo još jedan dokaz kako nikad nismo zadovoljni. (šalim se) Ulaguj se svekrvi pa ti jednu možda i pokloni.Wink
Cvatnja nije uvijek ista, nekad bude više cvjetova gusto poredanih i krupnih, a ponekad daleko manje i sitniji cvijet, a sve na istoj orhideji. Čini mi se da na takve stvari u našem kućnom uzgoju baš ne možemo puno utjecati.


Objavio: VanDiemenica
Datum objave: 01 Veljača 2010 u 12:33
Istina!!!  Smile


Objavio: Nikolina
Datum objave: 06 Veljača 2010 u 16:28
Erica, list tvoje orhideje je pobijelio jer je bio prislonjen direktno uz staklo. Tako su moje orhideje fasovale. Zahladilo je, premjestila sam ih na južni prozor, prvu noć kako je zahladilo su listovi pobijelili na svim orhidejama na bar 1 ili 2 lista. Odrezala sam ili cijeli list ili pola. Jednoj sam odrezala list skroz do srca biljke i požalila jer je orhideja riknula, trulo srce ne dopušta drugim listovima da istjeraju van, ostatak biljke je isto počeo žutjeti i venuti. Ali na njoj sam dobila malu Keiki na stabljici. Nadam se da će istjerati zračno korjenje prije nego rikne matična biljka.
VanDiemenica, mogu ti reći da to što orhideji žuti i otpada lišće je normalna stvar, mojima s vremena na vrijeme znaju najdonji listovi otpasti. Zato ne brini. Ako ostatak biljke lijepo napreduje i idu novi listovi, sve je u redu.
Inače ih otuširam i natopin jednom u tri tjedna vodom iz pipe, i ništa više nije potrebno. Nisu na direktnom svjetlu i idu nekako. Prošle godine sam kupila čak 4 na rasprodaji u Konzumu po 15 kuna. Sad ih imam 6, 5 velikih phalenopsisa i jednu minijatornu od 6 cm koju je kćer dobila na poklon iz Kauflanda.

evo slika one koja odumire i malog keikija:
http://img693.imageshack.us/img693/2584/dscf0965l.jpg - http://img693.imageshack.us/img693/2584/dscf0965l.jpg

evo male bijele u cvatu:
http://img524.imageshack.us/img524/3658/dscf0959.jpg - http://img524.imageshack.us/img524/3658/dscf0959.jpg



Objavio: pčelica7
Datum objave: 07 Veljača 2010 u 17:53

Nikolina, ova bijela orhideja je prekrasna, a ovaj mali keiki mi je baš sladak, prvi put tako nešto vidim, nadam se da će ti brzo istjerat zračno korjenje...



-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: Fify
Datum objave: 08 Veljača 2010 u 13:14
ja sam neki dan odrezala iznad trećeg koljena, ali nekako nezgodno pa sam "oljuštila" svakoj grani malo "kore".
jel to problem?
da odrežem još?
 


Objavio: lana2
Datum objave: 09 Veljača 2010 u 13:11
Nije problem ako uz koru nisi oštetila i lisni pup. Naime, nova grana raste odmah iznad lisnog pupa.
Da ti se ubuduće ovo ne bi događalo najbolje je da granu režeš oštrim škarama.


Objavio: tatjanabajcic
Datum objave: 14 Veljača 2010 u 09:22
Ako ti je crveni pauk, ja sam procitala u nametnicima da se u vodu stavi cimet, jer sam imala crvenog pauka na bilju i kupila za spricanje pa nista, i moja orhideja je crkavala, posusila se cijela stavbljika, danas cu je slikati nakon 4 mjeseca ima mi 3 prekrasna cvijeta, i dalje su pupovi.
Ja sam bila uporna, kupila sam zemlju za orhideje i presidilaSadsa je, zalijevala je svaki drugi ili treci dan ali
malo, samo sam je svaki dan jako jako prskala sa vodom, jer i kod mene su radijatori i susi se cvijece, ali uspjela sam je spasiti.Sadamis e i drugoj susi stapka od
cvijketa ali se ne uzrujavam. Imas i gnojivo za orhideje,
pa malo i pognoji iako nema nista, a listovi ako ti se suse pokusaj ih stalno vlaziti ili je stavi u kupaonu
gdje je mracno ali peres ves i iz masine ide vlaga, pokusaj sve ne bacaj je . Javi se na pp ako ti jos nesto treba.


Objavio: keeka
Datum objave: 15 Veljača 2010 u 14:34
Upomoc, svim vrsnim znalcima orhideja. Imam jednu  koja je imala divne cvijetove, naravn otpali su i sad je pokusavam odrzati na zivotu. Listovi su mi jednostavno ostali u ruci dok sam ih brisala, sad mi i je zao bacit jer su lijepi zeleni pa sam ih stavila u vodu u nadi da ce pustit  korijenje kao i ostalo cv, pa me zanima hoce li  biti sta od tih listova i dal da ih ostavim u vodi ili da ih posadim?  


Objavio: anči39
Datum objave: 05 Ožujak 2010 u 23:50
 bok svima!
Smile obožavam cviječe a najdraže su mi orhideje, imam ih par komada i u njima uživam
sviđa mi se ovaj forum pa sam se i ja prijavila da pročitam nešto što neznam
danas sam ugledala u trgovini cameliju pa me zanima ima li je tko i kako se održava? Tongue


Objavio: Vendi
Datum objave: 05 Ožujak 2010 u 23:58
Originalno poslano od člana keeka keeka napisao:

Upomoc, svim vrsnim znalcima orhideja. Imam jednu  koja je imala divne cvijetove, naravn otpali su i sad je pokusavam odrzati na zivotu. Listovi su mi jednostavno ostali u ruci dok sam ih brisala, sad mi i je zao bacit jer su lijepi zeleni pa sam ih stavila u vodu u nadi da ce pustit  korijenje kao i ostalo cv, pa me zanima hoce li  biti sta od tih listova i dal da ih ostavim u vodi ili da ih posadim?  

Mislim da se nažalost to neće dogodit da iz lista puste korijen, bar ja još nigdje nisam čula da se to događa,jer svi listovi rastu iz onog središnjeg dijela i iz toga isto raste i korjenje,tako da neznam koliko će dugo još ti listovi biti zeleni,al ja sam imala dvije orhideje(Cambria i Miltonia) koje su bez korjena bile zelene mjesecima, i onda su se poćeli sušit vrhovi listova i to je bilo to


Objavio: lana2
Datum objave: 07 Ožujak 2010 u 12:28
anči pogledaj ovdje
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2834&KW=camelia&PN=10 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2834&KW=camelia&PN=10


Objavio: anči39
Datum objave: 08 Ožujak 2010 u 22:56
hvala lana2
Tongue
još se baš ne snalazim na forumu al biti ču uporna !smile161


Objavio: keeka
Datum objave: 17 Ožujak 2010 u 13:33
Vendi, evo vec vise od mj dana su listovi zeleni uspjesno stoje u kalicu, iskreno se nadam da mi nece riknuti.  Javljim se ako uspije.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk