Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Streptocarpus

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Sobne cvjetajuće biljke
Opis foruma: Sve o sobnim biljkama koje cvatu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=3668
Datum ispisa: 23 Travanj 2024 u 08:53
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Streptocarpus
Objavio: Zvjezdana
Tema: Streptocarpus
Datum objave: 07 Kolovoz 2009 u 16:32

Ima li netko ovu biljcicu ili je vidio da je ima negdje za kupiti? cini mi se ful zanimljiva i bas mi je zapela za oko u knjizi pa bi ju voljela nabaviti



-------------
Per aspera ad astra.






Odgovori:
Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 07 Kolovoz 2009 u 17:29
Rizomatska visegodisnja biljka koja oblikuje rozetu
Porijeklo:juzna afrika
Lišće:dugo 20-35 cm jednogodisnje mutnozeleno naborano dlakavo
Cvjetovi: od svibnja do listopada, jako trajni razlicitih boja
Svjetlo: voli istocni ili zapadni prozor i sjenu
Vlaznost:voli vlagu kupaonice
Zalijevanje: zimi svakih 8-12 dana, ljeti dva put tjedno
Dimenzije: 20-35 cm sirine i visine
Posebni zahtjevi: ne voli zadimljene prostore















-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Mist_Dragonlady
Datum objave: 11 Kolovoz 2009 u 11:11
Streptocarpus možeš naći na Trgu, ako si iz Zagreba!Tamo između Trga i Dolca, konkretnije, gdje su kumice sa cvijećem, ima jedan štand uzgajivača iz Lučkog, koji imaju prekrasno cvijeće, između ostaloga, i streptocarpus!Sada ti je i na akciji - ja sam svoga upravo kupila za 10kn, i ima ih svih boja!:-)

-------------
Štenad vukodlaka, povoljno ili u dobre ruke...

Visit "Zagrebački dušek" - the best blog!


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 12 Kolovoz 2009 u 12:46
uh ko ce do dolca doc... nemogu s malim nikamo bas jos ic :( a i ne idem ti bas u centar nikad... tj ne idem nikud gdje nemogu s autom hehe

pricekat cu mozda bude po ovim centrima pa naletim


-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Pinus
Datum objave: 12 Veljača 2011 u 22:08
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/streptocarpus/21106.aspx">

Baka Bea mi je identificirala ovu cvjetajuću biljku kojoj sam par puta doznao pa zaboravio ime http://www.google.com/images?hl=sl&q=Streptocarpus&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=1fFWTdnhOMGGhQe8tfDNDA&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CCMQsAQwAA&biw=1280&bih=899 - Streptocarpus . Osobno mislim da je uz Afričku ljubičicu i ciklame najljepša sobna cvjetajuća biljka. Jednostavna za uzgoj a cvijet traje vrlo dugo.


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 12 Veljača 2011 u 22:54
prekrasan jeThumbs%20Up

-------------


Objavio: jagoda
Datum objave: 12 Veljača 2011 u 23:30
Ja imam dvije boje streptocarpusa, plavu i roza. Držim ih vani na balkonu cijelu godinu. Preko zime lišće zažuti, a sada je već krenulo novo lišće.To je  dosta izdržljiva trajnica i dosta podsjeća na jaglace po lišću...
Zvjezdana ona tvoja prva slika je posebna vrsta sa visokim cvijetom i vidijela sam je lani u Pordenone ,a nedavno i u MBMu. Dosta je skupa cca 100kn.Wink Moram pronaći slike pa ću vam ih pokazati..TongueTongue


-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 12 Veljača 2011 u 23:52
Evo brzo sam pronašla lanjske slike roza streptocarpusa, a plave još tražim.Slikano je u kolovozu prošle godine...
 
 


-------------
sutra je novi dan


Objavio: Pinus
Datum objave: 13 Veljača 2011 u 09:16
Jagoda i tvoja je krasna. Ova sa slike je moj drugi streptocarpus. Prvog sam utopio u zaostaloj vodi ukrasne posude. Malo po malo izbacio sam većinu ukrasnih posuda. Kako sam šlampast često mi se dogodi da ostane voda u ukrasnoj posudi a to je smrt za biljku.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 15 Veljača 2011 u 13:52
kazes u mbm-u hm bas bi mogla otici tamo ovoh dana mozda ima jos koji :)

a svidja mi se i ovaj obicni mad aisto nikako da naletim pogotovo sad kad rijetko obilazim te centre :(


-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 15 Veljača 2011 u 15:48
koja ljepotica jagoda, svaka čast, prelijepa jeClap


Objavio: Belina
Datum objave: 15 Veljača 2011 u 16:44
Mene ovaj cvijet asocira na mladu djevojku,svu  u bijelom,nešto lijepo,malo reći..smile79


Objavio: milica7
Datum objave: 15 Veljača 2011 u 18:07
Ovih prelijepih cvjetića nema baš puno,  rijetko se viđaju u prodaji ili se to samo meni čini.....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 15 Veljača 2011 u 21:04
Ja ih u Splitu nikad nisam vidjela, a trazim, stalno trazim.

-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Pinus
Datum objave: 16 Veljača 2011 u 15:37
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/streptocarpus/21245.aspx">

Teško je nabaviti Streptocarpus. Nisam ga vidio u vrtnim centrima koje posjećujem. Kao da ga nema u prodaji. Možda trgovci čekaju da počne cvjetati pa onda sa njime na police radi lakše prodaje.   Ove godine ću početi sezonu sa dvije tegle. Dok ne procvjetaju evo još jedna starija slika Streptocarpusa u cvatu.


Objavio: natalija
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 17:07
dobila sam streptocarpus i to onaj sa 1. slike - sa jednim dugim listom



ne znam paše li im svima ista njega (ovom s 1 listom kao i ovim pinusovim i jagodinim, sa više manjih listova)

iz čega je uopće izašao taj list? ima li kakav rizom/gomolj ili slično u zemlji iz kojeg naraste ili...?

znam da je bio skup (99 kn) i stvarno bih ga voljela sačuvati na duži period

 


-------------


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 18:16
Natalija, koliko ja znam, nemaju rizome niti gomolje, vec korijen.  Zaista je neobican, samo jedan list i tolika cvjetna stapka.

-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: natalija
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 20:14
nina, mislim da si u pravu, a list mu je stvarno neobičan, kao neki dugi jezik

malo sam guglala i oči su mi ispale, kakvih sve primjeraka ima... čudesno, postoji i forum samo o njima, ali još nisam našla (sve) što me zanima
uglavnom - ne smije na sunce, ali može svjetlo mjesto
ne voli često zalijevanje i zadržavanje vode...
čak sam naišla i na metodu razmnožavanja listom - izreže se na komade i stavi u supstrat, nakon nekog vremena izbiju listići iz podnožja tj. zemlje, formira se nova biljka

ali imam još gradiva za proučiti


-------------


Objavio: frida
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 21:48
 Danas sam ga vidjela na tržnici ( u rasadniku ) u Zadru...i uplašila se da je na izdisaju jer ima samo jedan list koji je onako "ležao " preko ruba pitara...rekoh, ovo vene, a sad vidim da tako treba biti...

-------------


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 22 Veljača 2011 u 13:46
natalija di je kupljen aaaaa ja si toga ocu 

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: natalija
Datum objave: 22 Veljača 2011 u 14:32
tu di ga je i frida vidjela, u zadru, trgovina na tržnici (sarag)
ali na njemu je deklaracija od mbm-a, tako da ih sigurno mbm ima


-------------


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 22 Veljača 2011 u 16:06
Ma i u Zadru, a u Splitu jos nista! Moram zvati MBM i pitati hoce li dobivati, da ga ne fulam.
 
Je, i ja citala to sa komadicima lista, slicno kao i africka ljubicica, pusti korijencic gdje mu presijeces zilu. Jos samo da nabavim, pa da i sama probam!


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: natalija
Datum objave: 22 Veljača 2011 u 20:14
nina, ja sam tražila, ali još nisam našla, može li se i ovaj s 1 velikim listom razmnožavati na isti način?

-------------


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 22 Veljača 2011 u 21:07
Natalija, to ne bih znala, ja streptocarpus poznajem samo malo, sto sam citala....Treba biti hrabar pa probati.

-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 23 Veljača 2011 u 07:29
nista moramo u mbm ic :) valjda ga imaju

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Monny
Datum objave: 24 Veljača 2011 u 16:01
Joj cure cvijet je stvarno poseban ja evo prvi put cujem za njega ;)


Objavio: Pinus
Datum objave: 24 Veljača 2011 u 21:12
Jedna od ovih bijelih ljepotica je mama mojih novih Streptocarpusa.
Koja ? U stvari ne znam ali to nije niti toliko važno. Meni su obadvije slatke. Danas sam dobio i jedan list od ovog plavog frajera.




Objavio: jagoda
Datum objave: 25 Veljača 2011 u 00:13
Eto pronašla sam slike moga plavog streptocarpusa. Slike su lanjske a biljka je u dobrom stanju pa se nadam da će cvjetati i ove godine...
 
 
 


-------------
sutra je novi dan


Objavio: natalija
Datum objave: 25 Veljača 2011 u 03:12
pinus i jagoda, prekrasni su vam primjerci
ima li ih gdje i sad u ponudi?
jagoda ti si svoje lani kupila u mbmu?


-------------


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 25 Veljača 2011 u 06:58
Jako lijepi, ajde razmnozite da nam ponudite da kupimo.

-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Pinus
Datum objave: 25 Veljača 2011 u 14:12
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/streptocarpus/21591.aspx">

Postoje više različitih načina razmnožavanja streptokarpusa. Za vegetativno razmnožavanje   koristim 3 od 4 meni poznate metode razmnožavanja . Četvrti način je rezanja lista uzduž centralne žile. Na taj način možete od jednog većeg lista dobiti puno više novih biljaka ali sam ciklus do cvatnje je nešto duži.

Vlasnica streptokarpusa sa gornjeg posta je moja prijateljica koja me godinama uredno snadbijeva reznicama streptokarpusa. Streptokarpuse sam držao u ukrasnim posudama. Moji veliki klinci koji su ostajali doma preko ljeta su preobilno zalijevali. Višak vode je ostajao u ukrasnoj tegli i kada smo se vratili bilo je sve gotovo.

Zanimljivo je da streptokarpus reagira na višak ili manjak vode na isti način. Polegne svoje lišče i cvjetove. Jednostavno te prevari ako dobro ne paziš što se događa.
   


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 25 Veljača 2011 u 22:13
nema ga u mbm-u a niej bilo nikog tamo da mi kaze oce li ga imati ugl  razocarali su me skroz sto se tice cijena orhideja pre pre skupo uzas phal 80 kn kao da su neka cvjecarna u centru grada 

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: frida
Datum objave: 04 Ožujak 2011 u 01:36
 Kako ide sa sjemenom..na ebayu sam našla sjemenje ( svih boja) , ali ne znam kako ide sa sijanjem i hoće li brzo narasti, cvjetati....

-------------


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 04 Ožujak 2011 u 09:49
Pinus, ajde molim te kod svoje prijateljice mi rezerviraj dva mala, dvije boje (jedna obavezno plava, ako ima vise plavih, onda obje plave), i napisi mi kako da uplatim, ili mi daj njenu adresu da s njom stupim u kontakt.
U splitskom mbm-u ga nema, niti znaju sta je to, niti ce ga biti!

-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Pinus
Datum objave: 04 Ožujak 2011 u 14:43
Moja prijateljica koja me uredno snadbjeva sa streptokarpusima je jedna vitalna 80 godišnjakinja iz Maribora . I ja živim u Sloveniji. Koliko sam upoznat ima oko 5 tegli streptokarpusa na prozorskim policama i možda još toliko na razmnožavanju. No problem carine i pošte je dosta veliki i ne vjerujem da bi ona bila zainteresirana za to.
Trenutno imam 7 tegli bijelog i plavog streptokarpusa na razmnožavanju. Koji je bijeli a koji plavi ne znam dok ne procvjetaju. Očekujem prvo cviječe u svibnju.
   Ako ćeš još tada biti zainteresirana za streptokarpuse, ako ih do tada ne nabaviš siguran sam da ćemo se dogovoriti za kakvu razmjenu. Vidim da ti imaš stvarno krasne biljke i puno je takvih za koje sam zainteresiran.   Često skočim do Zagreba i ako bi i ti mogla dostaviti do Zagreba ne bi bilo problema.




Streptokarpusi počinju cvjetati u veljači i cvjetaju sve do listopada.   Ovi sa njenih slika samo što su procvjetali. Ona ih redovito prihranjuje i u sezoni su tegle pune cvijeća.


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 04 Ožujak 2011 u 22:09
Pinus, moze, moze!
Nemoj samo zaboraviti da mi se javis kada budes dolazio.
 


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: natalija
Datum objave: 05 Ožujak 2011 u 08:33
ja već danima vrtim po webu i pokušavam naći odgovor na pitanje može li se ovaj streptocarpus sa samo 1 velikim listom i razmnožiti listom, ali, na moju veliku žalost, mislim da ne može
njemu je sve u tom listu i nakon cvatnje on ugiba,

jedino ako bi proizveo sjeme, onda bi se sijanjem mogla dobiti nova biljka...




-------------


Objavio: Pinus
Datum objave: 05 Ožujak 2011 u 20:38
Da točno je to što si napisala. Streptocarpusi su višegodišnje biljke. Samo ovaj tvoj nesrečnik sa jednim listom na kraju sezone ugiba.

Pretpostavljam da prije toga proizvede sjeme.     Ne znam kako bi se drugačije razmnožavao ?
    


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 07 Ožujak 2011 u 13:14
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 Kako ide sa sjemenom..na ebayu sam našla sjemenje ( svih boja) , ali ne znam kako ide sa sijanjem i hoće li brzo narasti, cvjetati....
 
frida čitala sam da se sjemenke siju u ožujku u plitku posudu u vlažnu mješavinu treseta i pijeska i da trebaju ostati otkrivene, odnosno, da se ne smiju prekriti ni tresetnom zemljom ni pijeskom. Posudu treba prekriti prozirnom plastičnom folijom. Za sijanje streptokarpa bitno je da zemlja bude stalno topla, između 20-22C, dakle bi je trebalo držati blizu izvora topline. U tim uvjetima sjemenko vrlo brzo niču.
Nije problematično, sretno sijanje http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: natalija
Datum objave: 16 Kolovoz 2011 u 23:13
onaj moj - kako reče pinus nesretnik sa jednim listom je pokojni... mislim da sam nešto zeznula kod presađivanja, a možda i sa zalijevanje...

no, klin se klinom izbija, sad imam trajnu biljku, nadam se da ću imati više sreće sa njom
malo je u neredu, kao što to već biva sa biljkama kupljenim u supermarketima, ali učiniti ću sve da se oporavi

pinus - ti je preko zime držiš u sobi tj. grijanoj prostoriji ili?


-------------


Objavio: jagoda
Datum objave: 16 Kolovoz 2011 u 23:45
Svim ljubiteljima streptocarpusa mogu povoljno ponuditi nekoliko plavih ,jer imam viška....Javite se na ppWinkWink

-------------
sutra je novi dan


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Kolovoz 2011 u 19:15
Streptokarpuse preko zime držim na sjeverozapadnoj prozorskoj polici. Zemlju održavam vlažnom. Čini mi se da im odgovara isti tretman kao Afričkoj ljubičici.

Za sada imam samo tri tegle dva bijela i jedan plavi. To je i razlog da se nisam javio Nini. Imao sam problema sa nekim gljivicama. Tretirao sam sa fungicidom i sada je u redu. Još 5 tegli imam na razmnožavanju, vidjet ćemo što će biti od toga.


Objavio: natalija
Datum objave: 17 Kolovoz 2011 u 21:32
hvala na odgovoru
moje su ljubičice lani bile u negrijanom, zatvorenom prostoru - na stubištu, a ove zime ću onda tamo staviti strept.
nadam se da će im goditi

trebam li zimi održavati sustrat vlažan, ako je temperatura oko 10 stupnjeva (često i viša, ali ponekad i dosta niža)

ja imam plavi i rozi, ali, kažem - kupljeni su u ne baš dobrom stanju... ne znam kako će napredovati, glavno da ne nazaduju


-------------


Objavio: Pinus
Datum objave: 18 Kolovoz 2011 u 11:22
Streptocarpus cvate kroz cijelu godinu ako ga držiš na temperaturi od recimo 18 – 25 C. 10 C je definitivno preniska temperatura za Streptokarpus. Najbolji položaj za njega su istočne ili sjeverne prozorske police sa puno svijetla ali ne i jakog sunca. Nešto jutarnjeg sunca je u redu. Ne smeta mu niti radijator ispod police. Dapače cirkulacija zraka je poželjna. Gnojim svaki puta po malo prilikom zalijevanja. Frekvencija zalijevanja ovisi o veličini tegle jednom do dva puta tjedno je u redu. Voda ne smije zaostajati u tegli. Streptokarpus zna govoriti, ako nije zadovoljan sa tretmanom recimo premalo ili previše vode spusti svoje lišće i cvjetove i izgleda „uvenulo“.


Objavio: natalija
Datum objave: 18 Kolovoz 2011 u 12:07
ok, hvala puno smile99

-------------


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 18 Kolovoz 2011 u 13:36
Pinus, vrlo korisni savjeti, zahvaljujem i u svoje ime, nadam se da će mi opstati u suhom zraku centralnog grijanjaSmile...
momentalno isprobavam razmnožavanje reznicomWink


Objavio: Free
Datum objave: 18 Kolovoz 2011 u 15:04
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Svim ljubiteljima streptocarpusa mogu povoljno ponuditi nekoliko plavih ,jer imam viška....Javite se na ppWinkWink




J A G O D A!!!!!!! ne zaboravi me!!!

Ženo draga, pun ti je pp kao kufer, tri puta sam ti slala pp ali mi je pisalo da forma nije poslana,  pa sam mislila da je moj inboox pun, pa sve brisala i na kraju....plavuša skužila da je tvoj punnnn!!!

Tako da je vjerojatno streptokarpus planuo!!  jeldaDead


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: lana2
Datum objave: 22 Rujan 2011 u 19:26
Danas bila u MBM i vidjela prekrasne streptocarpuse u više različitih boja. Nažalost tek su stigli i još im nisu znali cijenu. 


Objavio: Free
Datum objave: 13 Prosinac 2011 u 14:48
  http://imageshack.us - http://imageshack.us/photo/my-images/849/sam2875.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

Moj kupljeni od Jagode na Ivaničkoj kavi, sada izgleda ovako!!!  Kada bi mogao procvijetati? 


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: nbjelovu
Datum objave: 13 Prosinac 2011 u 16:35
Pinus, evo tek sada vidjela, a cesto pomislim na tebe i streptocarpus. Moja ponuda za kupnju ostaje, ako budes imao u proljece, javi mi.

-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Pinus
Datum objave: 15 Prosinac 2011 u 09:26
Nina, imam za tebe jedan plavi Streptocarpus. Ima dosta lišća tako da možeš odmah sama krenuti u razmnožavanje. Trenutno ne cvjeta, držim ga na 15 C i rijetko zaljevam. Samo nemam ideju kako da ti ga dostavim. Javi mi na PP kako da to uradim.


Objavio: natalija
Datum objave: 15 Prosinac 2011 u 16:00
nina zar ga nisi bila našla onomad u mbmu?

kad mi djeci počnu praznici, možda iza božića - planiram se zaletiti do "našeg" mbma, malo mi je dalje, brza cesta, auto star i beba sa mnom pa ne volim partiti na tu stranu

ali ako hoćeš mogu pogledati imaju li ih i uzeti ti kojeg, samo mi javi


-------------


Objavio: natalija
Datum objave: 11 Siječanj 2012 u 07:47
bila sam u mbmu prije 10ak dana i streptocarpusi su im još vani na stolu, među trajnicama Confused
što mi je najčudnije ne izgledaju pretragično, ofucali se jesu, cvjetova nema, ali moji u kući nisu ništa ljepši od njih, a njih od kiše i ostalih vremenskih utjecaja štiti samo ona zelena mreža koja se koristi za hlad


-------------


Objavio: Belina
Datum objave: 01 Veljača 2012 u 13:52
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

TVOJE SE LJEPOTICE MNOŽE 
Clap



-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: Belina
Datum objave: 01 Veljača 2012 u 13:54
[Clap TVOJE SE LJEPOTICE MNOŽE! 
 
 
 
[/QUOTE]

-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: tajčica
Datum objave: 04 Veljača 2012 u 19:49
moj od jagode krepao  
 
 
CryCryCry


Objavio: Free
Datum objave: 04 Veljača 2012 u 20:26
Originalno poslano od člana Belina Belina napisao:

[Clap TVOJE SE LJEPOTICE MNOŽE! 
 
 
 
[/QUOTE]

I ja bi nabavila ovu plavu ljepoticu!!!  Mislim da je moja- Jagodina,  roza boje!!!   Da li se i ono može razmnožiti lisnom reznicom?  Ja probala, i već 2 tjedna listić je isti, ne propada!! Jel to znači da ima šanse?


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: Mari,5510
Datum objave: 13 Veljača 2012 u 21:34
predivna biljkaClap

-------------


Objavio: irenaidani
Datum objave: 14 Veljača 2012 u 00:29
...mene asocira na jaglac....Smile,predivan...


Objavio: natalija
Datum objave: 14 Veljača 2012 u 08:21
irenaidani,  drugi naziv za ovu biljku i je kapski jaglac

-------------


Objavio: Pinus
Datum objave: 14 Veljača 2012 u 21:10
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/streptocarpus/37097.aspx">

Ovako je to izgledalo preko ljeta 2011. Trenutno ne cvatu. Skupljaju kondiciju za toplije dane.


Objavio: natalija
Datum objave: 14 Veljača 2012 u 21:42
pinus divni su
ja sam uzela par ovo ljeto, imali su i cvjetiće, ali nisu bili u formi kao tvoji
i oni imaju tek par listića, nisu ni sad u formi, nedavno sam ih pokušala presaditi, posađeni su u sami treset, ali nije mi išlo odvajanje korjenja od treseta pa sam odustala, da ih ne uništim
nadam se da će ipak biti nešto od njih


-------------


Objavio: anči39
Datum objave: 17 Veljača 2012 u 20:52
Znači možemo ju njegovati kao Afričku ljubičicu !?

-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: natalija
Datum objave: 18 Veljača 2012 u 19:51
jučer sam primjetila pupoljke, baš me zanima kakva je boja 

-------------


Objavio: Free
Datum objave: 02 Ožujak 2012 u 00:36
Natalija, pročitavši tvoj post, potrčala sam pogledati svoju da li se možda odlučila iznenaditi me!!  Ništa za sada, ali jedva čekam da vidim tvoje prve cvijetiće!!


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: natalija
Datum objave: 02 Ožujak 2012 u 19:26
plavi je Wink

-------------


Objavio: anči39
Datum objave: 02 Ožujak 2012 u 23:07

Kako je meni ta biljka teška za održavanje a imam je 2 tjedna tek.

Ako je zalijem nevalja ako je ne zalijem nevalja sve pokazuje na listu.Unhappy
 
Nikako da joj ugodim LOL borimo se jedna s drugom.


-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: natalija
Datum objave: 03 Ožujak 2012 u 04:04
anči i ja sam još jako oprezna s njom... kad sam ih kupila, bile su već izmrcvarene, a bila je i najveća vrućina pa su se teško oporavile

uzgojene su u samom tresetu i korjen im je kao lopta, nedavno sam ih pokušala presaditi, ali nisam mogla otpetljati korjenje i osloboditi ih od treseta pa sam odustala, tek ih prebacila u nešto veću teglu i dodala malo zemlje

mislim da je pinus rekao da s njima treba kao s afr. ljubičicama, ili jako slično, ali ove zime su mi afr. ljub. koma, držim ih na negrijanom,
ako ništa drugo, streptokarpuse sam bar uspjela sačuvati živima, u dnevnom

ovaj koji je procvjetao je uz  istočni prozor, zalijem ga kad je supstrat na površini suh, odozdola, redovno ulijem malo vode u tanjurić, kao ljubičice
čitala sam da ne voli da mu je vrat vlažan

mislim da bih trebala krenuti i s prihranom


-------------


Objavio: anči39
Datum objave: 05 Ožujak 2012 u 22:46
Hvala na savjetu , nabavila sam još jednog što ti kažeš izmrcvarenog.Možda jedan drugog potaknu, u rastu i cvatnji.  Meni su ljubice dobre i  ne zahtjvne a vidjet ćemo što će biti Tongue dalje s streptokarpusima .

-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: fadila
Datum objave: 07 Ožujak 2012 u 20:46
bas je prekrasna svaka cast


Objavio: ajama
Datum objave: 23 Ožujak 2012 u 10:43
baš zanimljiv cvijet,a koliko boja


Objavio: Emilly
Datum objave: 30 Ožujak 2012 u 19:24
Kupila sam danas plavi i rozi u mbm-u za 5 kn... Stavila sam ih na terasu. Mogu li ostati vani ili da ih ipak negdje u kuću utrpam? 


Objavio: natalija
Datum objave: 31 Ožujak 2012 u 02:22
za 5 kn??? stvarno bagatela, mislim da su kod nas bili oko 30 kn u mbmu
mislim da već mogu vani, u stvari zovu neko zahlađenje, pogotovo na kontinentu, ovisi gdje si i koliko će temp. pasti

ravnaj se po tome gdje su ih držali u mbmu, ako su im bili unutra, pusti ih još koji dan da se lagano navikavaju


-------------


Objavio: Emilly
Datum objave: 31 Ožujak 2012 u 08:32
I tu su 30 kn.
Par su ih stavili na akciju, tako da nisam sigurna od kud su ti došli... Cvijetovi su im bili posušeni, par većih listova strgano. Porezala sam to oštećeno i suho i vidim da imaju još dosta pupova Tongue
Kad procvjetaju poslikam Wink


Objavio: Emilly
Datum objave: 09 Travanj 2012 u 19:02
Procvjetao je rozi Big%20smile



Objavio: natalija
Datum objave: 09 Travanj 2012 u 22:26
lijep je Clap

vidjela sam ih prošli tjedan u jednoj trgovini koja nabavlja biljke iz mbm-a, 44 kn Confused
baš je prodavač ubjeđivao jednu gospođu kako je to odlična trajnica, otporna na sve LOL, ajme kako me ljuti to njihovo neznanje...


-------------


Objavio: trava
Datum objave: 11 Travanj 2012 u 10:37
Ali bar zna posao trgovca.Jesi li pokušala sa razmnožavanjem,ono sa komadićem lista?


Objavio: natalija
Datum objave: 11 Travanj 2012 u 11:54
jesam, i bilo je uspješno do prije par dana - biljčica je ostala žedna i "partila"... Thumbs%20Down
cijelu zimu sam je držala na oku i bilo je ok, ali puno je toga, a brdo važnijih obaveza i nešto mora kiksati




-------------


Objavio: trava
Datum objave: 11 Travanj 2012 u 16:17
To vježbaš za redukcije vode?


Objavio: Free
Datum objave: 12 Listopad 2012 u 14:31
http://imageshack.us/photo/my-images/43/p1000754ok.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

I ja sam se uspjela dočepati , za 5 kn iz Mbm-a! !! 


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: makk
Datum objave: 18 Listopad 2012 u 12:02
Krasni su vam Streptocarpusi, a bome i jako jeftini. Ja za taj novac ne mogu kupiti ni listić.
Juče sam dobila 5 naručenih listova iz inostranstva, pa ćemo vidjeti kako će se ožiliti.

-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: makk
Datum objave: 19 Listopad 2012 u 19:58
Originalno poslano od člana makk makk napisao:

Krasni su vam Streptocarpusi, a bome i jako jeftini. Ja za taj novac ne mogu kupiti ni listić.
Juče sam dobila 5 naručenih listova iz inostranstva, pa ćemo vidjeti kako će se ožiliti.


Jedan od 10-tak uzgojenih iz dijelova lista.



-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 03 Studeni 2012 u 19:34
...baš zanimljiva boja ovog cvjetića, sviđa mi seSmile...

...Pinus, molim te, reci, jel prihranjuješ svoje primjerke i preko zime ili i za njih vrijedi pravilo do veljače ništa od nadohrane?



-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: Pinus
Datum objave: 16 Studeni 2012 u 06:56
Saro sory, dugo nisam surfal po drugim temama stalno sam na sukulentima pa nisam vidio pitanje.
Sa prihranom streptocarpusa započinjem u travnju. Preko zime ne prihranjujem. Prvo sam ih prihranjivao sa uravnoteženim gnojivom. To nije bilo dobro. Lišće je raslo intenzivno a baš i nije intenzivno cvjetao. Ako želiš da ti intenzivno cvjeta bolje ga je prihranjivati sa nekim kompleksnim gnojivom sa više kalija a manje dušika. Gnojim često ali sa malom koncentracijom gnojiva.


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 16 Studeni 2012 u 18:44
..znači, slobodna sam do travnja, barem kaj se njega tiče..hvala ti, PinusSmile...

-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: makk
Datum objave: 12 Siječanj 2013 u 22:34
Nova biljka u mojoj kolekciji.
Streptocarpus parfuflora.








-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: kamelia
Datum objave: 12 Siječanj 2013 u 23:00
makk,prekrasan je


Objavio: makk
Datum objave: 12 Siječanj 2013 u 23:24
Hvala Kamelia. Nadam se da ću ga uspjeti sačuvati i razmnožiti. Ako nikako drugačije onda sjemenom (ima puno malih mahunica).


-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: alisa
Datum objave: 13 Siječanj 2013 u 12:37
Predivna biljka,Mak!

-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: tajčica
Datum objave: 13 Siječanj 2013 u 15:16
Originalno poslano od člana makk makk napisao:

Nova biljka u mojoj kolekciji.
Streptocarpus parfuflora.






gdje je kupljen? ja tu biljku nigdje ne mogu naći?


Objavio: natalija
Datum objave: 13 Siječanj 2013 u 15:36
mak, prekrasan je, čuvaj ga

jednom sam ga imala, čini mi se da biljka nakon cvjetanja uvene  i da se razmnožava sjemenom
ne znam isplati li se riskirati i skratiti mu život diranjem lista za moguće razmnožavanje


-------------


Objavio: natalija
Datum objave: 13 Siječanj 2013 u 15:37
tajčice mbm ih povremeno ima pa tako i trgovine koje biljke nabavljaju od njih

-------------


Objavio: makk
Datum objave: 13 Siječanj 2013 u 15:58
Natalija, našla sam različite informacije o ovom Streptocarpusu. Informacije od 2007 su pesimistične, kao biljka ugine poslije cvjetanja. Novije informacije mi se više sviđaju, a to su da biljka obrazuje novo lisće s korjenom ("djecu") koje se može odvojiti i posaditi. Pored toga biljka daje uvijek nove cvjetna štapke, a kad se primjeti da list počne na vrhu da žuti može se list otkinuti i razmnožiti dijelovima lista.
Poslije svega što sam pročitala mislim da ću ja od ove uspjeti razmnožiti još bar 5-6 biljaka - optimizam mi ne fali
Ah da, skoro sam zaboravila......malih mahunica s sjemenom kao u priči.
Biljka trenutno ima 5 cvjetnih štapki s cvjetovima, a 2 tek niču.


Miris cvijeta je fantastičan.

-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: tajčica
Datum objave: 13 Siječanj 2013 u 16:37
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

tajčice mbm ih povremeno ima pa tako i trgovine koje biljke nabavljaju od njih
 
 
očito nemam sreće s mbm jer svaki puta kada ga tamo tražim i Naručim od mm uvijek trebaju dobiti...hm...
 
Confused


Objavio: Fiki
Datum objave: 13 Siječanj 2013 u 19:16
Prekrasni su!

-------------


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 14 Siječanj 2013 u 22:47
...neobično zanimljiva i lijepa biljka, draga makkClap...

-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: makk
Datum objave: 15 Siječanj 2013 u 11:25
Originalno poslano od člana Retriver Sara Retriver Sara napisao:

...neobično zanimljiva i lijepa biljka, draga makk[IMG]smileys/smiley32.gif" align="absmiddle" alt="Clap" />...

Ni ovaj Streptocarpus, kao ni ostali, ne voli česta zalijevanja. Na slici list izgleda bolesno, ali poslije zalijevanja izgleda zbilja jako lijepo i zdravo.
Saro ako ga uspijem razmnožiti.......

-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 15 Siječanj 2013 u 11:39
makk


Objavio: Lovro
Datum objave: 15 Siječanj 2013 u 13:38
...ovak....ima jednog iz MBM-a...kupljen pod "otpad" u ljeti...oporavljen je onoliko koliko on dozvoljava...porastu novi listići, stari po vrhovima pocrne i opet tak u krug...baš sam ga neki da presađivalai primijetila sam da nema baš veliku "korijenovu masu"...jel su svi tak škrtog korijenja, ili je ovaj moj još uvijek "jaaaako bolestan"?


-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: makk
Datum objave: 15 Siječanj 2013 u 14:34
Ja ih zalijevam tek kad listovi baš "vise". Po meni je to jako važno da bi biljka bila zdrava.
Evo slike kako izgleda danas izgleda.



Ipak sam ga trebala pokazati tek poslije zalijevanja

-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk