Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Supstrat za kaktuse

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Sukulenti i kaktusi
Opis foruma: Forum o kaktusima i sukulentima
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=4254
Datum ispisa: 16 Travanj 2024 u 09:08
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Supstrat za kaktuse
Objavio: Astrophytum
Tema: Supstrat za kaktuse
Datum objave: 03 Siječanj 2010 u 12:07
Pozdrav!!

Koja mesavina je najbolja za uspesan rast kaktusa?

Postoi li univerzalna ili . . .


-------------
Gospod e GOLEM!



Odgovori:
Objavio: borzoj
Datum objave: 29 Siječanj 2010 u 08:36
univerzalna mješavina substrata za kaktuse-postoji- ali samo u prodavaonicama.
no to ne znaći da u njima neke vrste kaktusa neče i uspjevati,dapače,ali te mješavine nemogu biti jednako pogodne za recimo mamilarije i za astrophitume . to su kaktusi sa totalno različitim zahtjevima pa tako i za supstratom. za epiphilume i rhipsalise je potrebna opet potpuno drugačija smjesa supstrata.


Objavio: Triša
Datum objave: 29 Siječanj 2010 u 20:52
Ja stavim jedan dio sitnog pijeska, jedan vrtne zemlje, a jedan nekog supstrata za kućno bilje, za sada se pokazalo dobro.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Triša
Datum objave: 30 Siječanj 2010 u 09:09
Što je lisnjača, ima neke veze s lišćem, ili.....

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Astrophytum
Datum objave: 30 Siječanj 2010 u 14:41

Smile



-------------
Gospod e GOLEM!


Objavio: Triša
Datum objave: 30 Siječanj 2010 u 15:05
To sam i pretpostavljala, to obično stavljam u kompost, a sigurno pogoduje i kaktusima.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: sanjalica4
Datum objave: 08 Lipanj 2011 u 16:00
kako napraviti zemlju za kaktuse ako nismo u mogucnosti kupiti gotovu? kako postici kiselost ili luznatost tla? Sleepy


Objavio: Božikovine
Datum objave: 17 Rujan 2011 u 16:46
Zemljište mora, pre svega, biti veoma porozno, bez trajno podzemnih voda. Od hranljivih sastojaka nesmije prevladava dušik — jer bi rast bio prilično bujan, a tkivo kaktusa suviše krhko. U zemlju treba pomješati dosta pepela mrkog uglja i veliku dozu Tomasovog brašna, čime ćemo bogatiti zemlju kalijem, fosforom i kalcijumom, uz istovremeno oslobadjanje od suvišnog dušika.

Tomasovo brašno - je kalcijev fosfat
dobiva se kao nusprodukt u proizvodnji čelika
maseni udio fosforova(V) oksida je 10 – 14%
maseni udio kalcijeva oksida je 45% (pogodan za kisela tla)
sadrži i male količine mikroelemenata Mn, Mo, Zn

-------------


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Rujan 2011 u 18:30
Za svoje kaktuse upotrebljavam mješavinu komposta, krtičnjaka i tensita (prodaje MBM pod imenom bio granule). Uzimam približno 1/3 volumnog dijela od svega navedenog. Kompost je stari odležani, stari 5 – 10 god. Kompost i zemlju prije miješanja steriliziram u pečnici.
Božikovine je napisao: „Zemljište mora, pre svega, biti veoma porozno“. Čini mi se da je to najvažnije i to sam postigao svojom mješavinom. Ph mješavine nisam mjerio, pretpostavljam da je blago kisela. Koliko sam do sada naučio o kaktusima (ne puno) mislim da kaktusima odgovara blago kisela do neutralna zemlja. O lužnatoj zemlji za kaktuse uopće ne razmišljam.

Večina kaktusa koje kupim je nizozemskog porijekla i pretežno su posađeni u tresetu. Kako bi to komentirali ?


Objavio: Miss M.
Datum objave: 17 Rujan 2011 u 18:47
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Za svoje kaktuse upotrebljavam mješavinu komposta, krtičnjaka i tensita (prodaje MBM pod imenom bio granule). Uzimam približno 1/3 volumnog dijela od svega navedenog. Kompost je stari odležani, stari 5 – 10 god. Kompost i zemlju prije miješanja steriliziram u pečnici.
Božikovine je napisao: „Zemljište mora, pre svega, biti veoma porozno“. Čini mi se da je to najvažnije i to sam postigao svojom mješavinom. Ph mješavine nisam mjerio, pretpostavljam da je blago kisela. Koliko sam do sada naučio o kaktusima (ne puno) mislim da kaktusima odgovara blago kisela do neutralna zemlja. O lužnatoj zemlji za kaktuse uopće ne razmišljam.

Večina kaktusa koje kupim je nizozemskog porijekla i pretežno su posađeni u tresetu. Kako bi to komentirali ?
U tresetu biljka najlakše razvija korijen ali on nema nikakvih hranjivih sastojaka zato ih u masovnoj proizvodnji stalno zalijevaju gnojivom. Treset duže zadržava vlago što je kaktusima dok su mali potrebno.


Objavio: Pinus
Datum objave: 01 Listopad 2011 u 11:06
Zna li tko gdje se može kupiti „pumica“ – vulkanska lagana zemlja ?


Objavio: Miss M.
Datum objave: 01 Listopad 2011 u 15:37
Kod nas nigdje jer naši vrtni centri misle da nama to ne treba ja sam napokon našla perlite u Zrinjevcu kod rotora a i oni ih do sada nisu držali.


Objavio: Pinus
Datum objave: 09 Listopad 2012 u 07:24
Gdje se može kupiti diatomejska zemlja (Kieselguhr) ?


Objavio: Wolfsbane
Datum objave: 09 Listopad 2012 u 10:11
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Gdje se može kupiti diatomejska zemlja (Kieselguhr) ?


Trazila sam, kod nas nisam nasla. Vani, prodaje se kao macji pijesak za sitnu lovu. Probala sam zicat pet centar da naruci jer imaju pijesak od firme koja radi i diatomejski, ali oni drze neki bentonitni. Nisu bili zainteresirani.
Ti ak vec mozes lako doc do pumice ili zeolita, to ti je vjerojatno isto ako ne i bolje po svojstvima. Ili kad si u sloveniji baci oko mozda ima po pet shopovima.


-------------
velika gorica


Objavio: Pinus
Datum objave: 09 Listopad 2012 u 14:16
Velika nalazišta diatomejske zemlje su na Medvjednici (Podsusedsko dolje i Markuševac).Zato sam pitao na forumu o njoj. Htio bi sa njome zamijeniti treset u supstratu. Njena reakcija u vodnoj otopini je kisela. Mislim da bi za većinu pahipodia to bila prava stvar. Dobar je i treset ali mi malo predugo supstrat ostaje vlažan.To me smeta sada preko zime.
Čitam da je dobra i za uzgoj kaktusa. Navodno je najbolje ako se upotrebljava u granulaciji od 1 – 3 mm. Kod nas je nigdje nisam našao za kupiti a za pet shopove se nisam sjetio , pogledati ću i tamo.

Originalno poslano od člana Wolfsbane Wolfsbane napisao:

Ti ak vec mozes lako doc do pumice ili zeolita, to ti je vjerojatno isto ako ne i bolje po svojstvima.

Čitam da su pumica i perlit inertni (neutralni) a zeolit se u kiseloj sredini ponaša alkalno isto kao i vermikulit zato nisu dobri za uzgoj većine kaktusa (zeolit i vermikulit).


Objavio: Wolfsbane
Datum objave: 09 Listopad 2012 u 15:36
ak hoces zakiselit metni ko ja borovu koru. ovisno o velicini i postotku bude ti zadrzavanje vlaznosti ali nikad ne napravi blato. trazi malc od borove kore, koji ima cestice tak ko i pumice, imas po vrtnim centrima. brill ima odlicnu koru, malo vecu ali vec prosijanu i unifromne velicine, mana je kaj je skupa. ima i jeftinijih dobrih ali koje moras malo prosijat ipak. obavezno ne obojenu. ima i kora za reptile u pet shopovima al je skupa.

citala sam da su najveca nalazista diatomita u europi u srbiji, ali nema nigdje za kupit tu, najveci preradjivac je damolin u europi, i prodaje se tamo za sicu. bonsaisti jako puno koriste gdje ima, cak uzgajaju drva samo u tome.



-------------
velika gorica


Objavio: Pinus
Datum objave: 11 Listopad 2012 u 12:25
Malč od borove kore upotrebljavam dugo. Ali samo kao malč i ništa drugo. Finu granulaciju malča od borove kore od recimo 1 – 5 mm ili nešto slično nisam vidio. Ako ne uspijem nabaviti diatomejsku zemlju ostajem i dalje na tresetu. Radi se o približno 20tak tegli pahiča koji trebaju za zdravi rast kiseli supstrat.


Objavio: Glikica
Datum objave: 15 Veljača 2013 u 21:42
Da malo i ovu temu oživimo, evo da se nadovežem na Wolfsbane: naši bonsaistri masovno koriste floreopor za svoja drvca, ili čisti ili tek sa 10-tak % bijelog treseta.
Floreopor se može nabaviti u Murskom središću, firma " Agro Hoblaj"


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Glikica
Datum objave: 15 Veljača 2013 u 21:45

FLOREOPOR®

Floreopor® je prirodni proizvod dobiven iz ekspandirane gline i u obliku je lakih kuglica (granula) te ima strukturu s mnogo malih zračnih pora (komora). Zbog tog biljkama omogućuje 30% povećano preuzimanje vlage.

Floreopor® se uspješno koristi za zadržavanje vlage i hranjivih sastojaka, te za prozračivanje zemlje kod zelenih površina - travnjaka, kao i za sve vrste biljaka u lončanicama na dvorištu i u kući.

Floreopor® se primjenjuje za postizanje bolje strukture zemlje kod sadnje drveća ili saniranja starog drveća, grmlja ili zelenih biljaka. Svojojm strukturom dozvoljava korijenu veću prozračnost te dovoljne količine vode.

Ujedno, vrlo korisno djeluje na sadnice u sprečavanju štetnih aktivnosti od voluharica i sličnih štetočina.

Floreopor® se zbog svoje lake i stabilne strukture i dobrog svojstva zadržavanja vlage koristi bez problema na krovovima, balkonima i terasama, te se tako mogu stvoriti male oaze - krovni vrtovi i zelene terase.

Floreopor® biljkama omogućava zdrav i bujan rast, te se koristi i kod uređenja travnjaka, kod sadnje sobnog ukrasnog bilja, balkonskog cvijeća i ostalog ukrasnog bilja.

Floreopor® svojom bojom i oblikom ima i izražena dekorativna svojstva, nije kemijski aktivan i postojan je na djelovanje kiselina i lužina te je organskog porijekla pa time njegovim korištenjem ne zagađujemo okoliš.

PREPORUKA : kod sadnje i presadnje u balkonske tegle ili posude koje su izložene izravnom utjecaju sunca, preporučamo na dno posude staviti sloj od 2 - 4 cm proizvoda floreopor®, ovisno o dubini posude, a zbog lakšeg odtjecanja viška vode.



-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Glikica
Datum objave: 15 Veljača 2013 u 21:56
Postoji još nešto jako dobro za postizanje dobre drenaže, a to je Liapor( može se naći i pod nazivom LECA). To je također expandirana glina, a nabavlja se u trgovinama građevnog materijala.
Ja sam nedavno kupila vreću 50 l, cijena 67 kn. Jako je lagan, propustan, a opet zadržava dovoljnu količinu vlage.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: trava
Datum objave: 20 Veljača 2013 u 00:16
Imao sam jako loše iskustvo sa stavljanjem tih kuglica na dno pitara za drenažu.Kuglice su dobre za hidroponski uzgoj i za ništa drugo,bar je takvo moje iskustvo.


Objavio: Wolfsbane
Datum objave: 20 Veljača 2013 u 07:53
Drenazni sloj je mit, koji je znanost pobila vec pred stotinu godina, ali iz nekog razloga odbija krepati. Sve sto stavljanje kojekakvih "drenaznih" stvari na dno posude radi jest da smanjuje ukupnu kolicinu zemlje u posudi i povisuje nivo zadrzane vode (water table) u njoj.
Jedan od brojnih clanaka na temu: http://www.puyallup.wsu.edu/~linda%20chalker-scott/horticultural%20myths_files/Myths/Container%20drainage.pdf

Inace koristim i liapor i floreopor (hidroton je nesto drugo).

-------------
velika gorica


Objavio: Pinus
Datum objave: 20 Veljača 2013 u 10:24
To je mit na koji sam i ja nasjeo.
Kao sastavni dio supstrata upotrebljavam ili http://www.vetisa.si/180/pomice-3-6mm--50l-36-kom-p---vulkanska-glina - pomice (pH 6,5-7) ili http://www.vetisa.si/zeolit - zeolit (pH 7-8), sve zavisi kakav i koliko kiseli supstrat želim zamiješati. Deklariraju granulaciju na vreći do 6mm (pomice) i do 7 mm (zeolit). U praksi je bar 20 % zrna dosta debljih. Nakon sijanja kroz 6 mm sito ta deblja zrna koristim kao drenažni sloj na dnu posude, ne puno, recimo do 1 cm visine.
Dali tko koristi kao dodatak supstratu drobljeni Glinopor ? Kod mene ga prodaju pod komercijalnim imenom http://www.vetisa.si/177/okostrat-liadrain-50-litrov--2-4mm-lomljeni-glinopor-33-kom-ep - Okostrat-liadrain - klikni.


Objavio: Glikica
Datum objave: 20 Veljača 2013 u 15:43
 ne stavljam ja kuglice na dno, liapor stavljam u supstrat i s tim postižem jako dobru propusnost. Ovih dana očekujem i floreopor da mi stigne.
Mislim da je ovo dobra mješavina za kaktuse, nikako se ne može prezaliti, pa korjen ne može istruniti.
Puno sam ove zime proučavala te tzv. moderne supstrate, pa ću ove sezone malo experimentirati sa njima.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Glikica
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 16:20
Wolfsbane, jesi sadila adeniume u liapor ? 

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: trava
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 17:11
Drenaža možda nije potrebna ako koristite takve porozne i propustne materijale,ali kod većine drugih supstrata drenaža je itekako potrebna.Posebno je drenaža potrebna kod većih pitara,za višegodišnje biljke koje se ne presađuju često.U tim slučajevima zemlja se nabie na dnu pitara,sitne čestice zemlje popuno sve međuprostore i začepe dno,višalk vode nemože oteći,korjenje u prevelikoj vlazi počinje truliti.Već godinama u pitare stavljam tucanik,mljeveni kamen,granulacije 0,5-1,5-2, i to mi je umnogome olakšalo uzgoj.jedna od prednosti takve drenaže je u tome što korjenje kad dođe u takav ozračeni prostor,u principu ne prolazi van pitara,zadrži se u šljnku,vrlo rijetko,samo kod nekih biljaka koje imaju jako korijenje,dogodi se da korijen izađe van pitara.Drugo,puno je lakše kod presađivanja biljke istresti iz pitara.Treće,zahvaljujući takvoj drenaži,mogu otvoriti veće rupe,ne bojeći se da će mi voda prilikom zalivanja uvijek odnijeti dio supstrata iz pitara.Veće rupe ujedno znače i još bolju drenažu.Uglavnom najviše sadim grmlje,stablašice,palme i sl.,ali isto tako obavezno stavljam takav drenažni sloj u manje pitare sa kaktusima i sukulentima i uvjeren sam da je to glavni razlog što su mi te biljke zdrave.Prije sto godina,kaktusi su mi uvijek rikavalii zbog vode,odnosno loše drenaže. 


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 18:18
Kaktusima i ne smeta toliko voda oko korjenovog sistema koliko ima smeta zadrzavanje vode oko "vrata"...Ja stavim obevezno na dno saksije krhotine cigle i crijepa, a zemlju pravim sama. Kada posadim kaktus, oko "vrata" ostavim dosta prostora i stavim sitno kamenje (ono za akvarijum). Tada sam sigurna da se voda nece zadrzavati oko "vrata" sto je glavni uzrok propadanja kaktusa.


Objavio: Glikica
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 19:16
Ako je površina zemlje, tj supstrata skorena i ne propušta vodu kroz cijelu posudu, nikakvi kamenčići biljku neće spasiti. Upravo zato je potrebna jako dobra propusnost kroz cijeli supstrat.
I ja volim na površinu stavljati kamenčiće ili kamenje, ovisi o veličini kaktusa, ali samo iz dva razloga:
1) estetski, s tim da biram kamenje neutralnih boja, nikako one obojane
2) kad pada kiša to kamenje sprečava da mi se kaktus zapljusne blatom.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Wolfsbane
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 19:20
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Wolfsbane, jesi sadila adeniume u liapor ? 





Jesam, sami liapor mi nije bio dobar, tj nije mi se svidjao sam. Onaj od 1-4 mm je presitan da bi bio sam, kapilarno se puno vode zadrzava medju granulama a premalo zraka,, iako nebi covjek rekao kako brzo protice voda kroz njega. Njega koristim za sijance, ali isto ne samoga, jer niima treba vise vode. Floreopor (isto ko liapor samo veca granulacija i lomljena zrna), je nesto bolji, ali isto mu treba dodati nesto sto manje zadrzava vodu. On ima izlozene unutarnje pore tak da zapravo jako dugo ostaje vlazan, dok ovaj drugi je sitan ali izmedju granula puno vode zaostaje. Za adeniume preko ljeta je to oboje zapravo jos moglo hodati, ali ne bih bas preporucila preko zime. Naravno treba uracunati osobne navike zalijevanja ;)

-------------
velika gorica


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 21:53
Glikice, ja nisam rekla da treba saditi kaktuse u glinovitu i nepropusnu zemlju i da ce ih onda kamencici spasiti, nego samo da je dobro stavljati kamencice oko vrata ne samo zbog estetike nego i zbog cuvanja od truljenja. Slucaj kada kaktus naprasno propadne je u 80% slucajeva to uzrok. Neces vjerovati ali ja sam na fakultetu uzgajala kaktuse u vodi (hidrokultura) i uspijevali su, formirali su korijenje koje je upijalo onoliko vode koliko im je potrebno, ali je vrat morao biti na suvom. Naravno da zemlja treba biti propusna, sa puno pijeska, lagana, blago kisele reakcije i bez imalo kreca...i po mogucnosti i sterilisana...


Objavio: Glikica
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 22:04
ZO,kad kažeš blagokisela, ja podrazumjevam da je bez kreča.
Sterilizirana zemlja ne treba, al neću u to ulaziti, bar ne sada i ovdje, ako treba možemo i tu temu potegnuti.
Pijesak u supstratu? Nikako ! Ili tek vrlo malo.
A kaktus kao hidrokultura ? Zanimljivo, moram ti vjerovati na riječ, a mogu pokušati i sama pa se uvjeriti ili razuvjeriti.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 22:25
Naravno da je blagokisela zemlja bez kreca, nego kazem kada je mijesam da izbjegavam dodatke koji imaju krec...naprimjer pijesak da ne bude pomijesan sa krecom, da kamenje ne bude krecno (njega sam uzimala naprimjer za olijandere koji polako ispustaju Ca i tako uvijek drze zemlju alkalnom. A pijesak je obavezan za kaktuse, narocito zbog silikata koji daju kaktusima prirodno okruzenje. A to za hidrokulturu...sve...lai bas sve moze da se uzgaja u vodi pa i kaktusi...


Objavio: Glikica
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 22:33
Oki,uzgajaš kaktuse kao hidrokultura, a kako s njima preko zime? Kako preko ljeta? Smještaj? Prihrana? To me baš zanima?

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 22:39
Glikice, za uzgoj u hidrokulturi moras imati uslove, kao i za uzgoj biljaka u pijesku. Zato sam napisala da sam ih uzgajala na faxu...znaci mini staklenik sa svim potrebnim elementima za uzgoj u sva cetiri godisnja doba. Kada zima prodje znala sam ih donijeti kuci da borave preko ljeta ali za taj uzgoj moras imati komplex potrebnih elemenata za uzgoj. I to se pravi na faxu. Imam i za to recept ako te bas bude interesovalo, mogu naci u knjigama. Psenicu smo uzgajali u pijesku, kukuruz u stiroporu...ali sve uz pomoc hemije...:)


Objavio: Pinus
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 22:45
@zelena oaza, mislim da smo na istoj valnoj dužini. No ja još nisam rasčistio sam sa sobom što je sa meksičkim kaktusima ? Recimo geohintonija , astrofitumi, lofofore i drugi meksikanci. Dali oni kalcij samo dobro podnose ili je tim kaktusima kalcij nužno potreban za zdravi rast ? Od odgovora no to pitanje sam još uvijek svjetlosnu godinu daleko. A i sami savjeti na netu su kontradiktorni. Imaš savjeta da kalcij u nikakvom obliku ne treba dodavati supstratu do onih koji zagovaraju Kalcijev sulfat (gips) kao dodatak supstratu koji je neophodno potreban za zdravi rast tih kaktusa ?


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 22:50
Pinus...moras znati odakle poticu kaktusi. Postoje vrste koje rastu u krecnim predjelima, u mocvarnim...A sem toga, ove kaktuse koje mi nabavljamo nemaju veze sa ovima koji rastu u prirodi. U Izraelu ih zalijevaju vodom iz mora!!! Sta bi bilo sa mojima da ih zalijem slanom vodom? Uzgoj u prirodi nema veze sa uzgojem kojim se mi bavimo.


Objavio: Glikica
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 22:50
Čuj ZO, ja sam na faxu pravila svašta, ali to u RL-u nikad nije palilo. Dakle ajmo se mi okaniti kaktusa u hidrokulturi i vratiti na ovo što je uobičajeno.
Inače, kaktusima se bavim oko 30 godina i imam ih na stotine, kapitalaca oko stotinu,cvatu, rastu......
Po pitanju kaktusa, malo ko mi na ovom forumu može parirati,(bez uvrede ikome) što po količini, što po veličini. No ipak želim jedan moderan uzgoj za njih,koji je neminovan. Prije sam ih tretirala prirodno,onako po domaće, ali proučavajući literaturu, skužila sam da im mogu i moram pružiti bolje uvjete. Ne baš da budu "nizozemci", ali želim da budu pravi i zdravi.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Pinus
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 23:07
Još uvijek se nisam maknuo dalje od početka. Kalcij u supstratu da ili ne ? za: geohintoniju, astrofitume, ariokarpuse, lofofore, itd


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 23:11
Pinus, ja ne bih. Kaktusi u prirodnom okruzenju imaju drugacije korijenje i visak Ca ne moze da ih ugrozi jer ga oni uzimaju samo onoliko koliko im treba. Korijenje kod nas je malo, visak Ca moze da ga sprzi a sem toga povecava Ph sto je pogubno za kaktuse. Ca u prirodi ne moze toliko da poveca Ph koliko moze u saksiji. U saksiji su drugi uslovi, druga vlaznost, druga je vlaznost vazduha kod nas a druga u Mexiku naprimjer...


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 23:16
U pravu si Glikice. I ja sam za supstrate. Ja vec godinama svo cvijece (ne znam da li si gledala slike) uzgajam u supstratima i uzimam djubriva specijalizovana za svaku vrstu. Za kaktuse jos nisam uzimala supstrat jer jako dobro napreduju i u mojoj mjesavini sto ne znaci da necu uzeti ove godine. Ja se isto kao i ti bavim duzi niz godina, ucestvujem na izlozbama, u kontaktu sam sa raznim ljudima iz Izraela, Irana, Brazila, Mexika...koji mi salju i pelcere i savjete. Osnovno sam naucila na faxu, ostalo sam stekla praksom. Ljuti me samo kad vidim kaktus u Mexiku pored puta, niko ga ne gleda, a on sav u cvijetu, a kod mene uprkos svoj njezi ni priblizno kao taj...


Objavio: Glikica
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 23:23
Gle,kupi si sombrero, sjedi pored njih i otpjevaj im nešto Wink

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 21 Veljača 2013 u 23:29
Pustala sam ja i mojim olijanderima Misu Kovaca da bi imali utisak da su na moru, ali dzaba...sad ozbiljno...sve ovo sto mi radimo je da im pruzimo priblizno iste uslove kao u prirodnom okruzenju, zar ne? Ima i ovdje u Beogradu supstrata raznih proizvodjaca, ja cu uzeti jedan dzak, na kraju krajeva mnogo je lakse nego sama da prikupljam, mijesam, tucam, sitnim...ovaj njemacki supstrat sto ja uzimam za balkonsko cvijece je extra. Vec sam pisala na jednoj temi d aimam balkon okrenut na jug, prekriven lexanom, przi sa svih strana ali zahvaljujuci tom supstratu ja imam cijelo ljeto cvijece. U komsiluku svima propadne kada nastanu vrucine ali kod mene ne. Supstrati su jako dobra stvar za sve biljke...smeta mi jedino sto su ovi za cvijece lagani, pa se sanducici sa petonijama znaju prevrnuti pri najblazem vjetru...


Objavio: Mezcal
Datum objave: 22 Veljača 2013 u 00:39
Pozdrav svima! Pratim nekoliko meseci i ovaj forum, pa evo i da se oglasim malo, posebno u vezi Ca u supstratu, posto je to i mene dosta zanimalo ranije.

Mogu reci da ja dodajem Ca u supstrat. Naravno, ne za sve vrste, ali da za Astrofitume i Titanopsise (od jednog kaktusara sam cuo da se oni cak mogu gajiti u cistom gipsu - Titanopsisi).
Od prosle sezone kad pravim supstrat za Astrofitume, ja dodam kalcijum i cini mi se da im prija, od 10ak Astrofituma ni jedan nije stagnirao, a kamoli propao. Smatram da Ca sigurno ne steti Astrofitumima i Titanopsisima, na prolece bih dodao i Lofoforama, ali to cu jos da proucim.

@Pinus - Geohintonije i Ariokarpuse jos nemam u kolekciji, tako da za njih ne mogu nista da tvrdim, ali kad bih imao, vise bih se plasio vlage nego kalcijuma:)

Posto je na prethodnoj strani bilo reci i o hidrokulturi i kaktusima, samo da potvrdim da je to moguce. Vidjao sam Echinopsise gajene iskljucivo u hidrokulturi (bude toga na kaktusarskim izlozbama, nije nikakva retkost), samo je koren u vodi, a vrat i telo biljke se ne kvase. Biljka moze i tako da se gaji, ali meni to izgleda uzasno...i estetski i eticki. Ima li ista neprirodnije


Objavio: Pinus
Datum objave: 22 Veljača 2013 u 10:10
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/titanopsis_/55117.aspx">

Mezcal, dobro došao i ugodno se osjećao na Cif u.
Žena (učiteljica) mi je iz škole prije par godina donesla nekoliko kreda. Veselo sam ih ribao i dodavao supstratu za astofitume. Jednom poslije sam na SB-u čitao savjete Joce Cirkovića i vidio da od tog Kalcija nije bilo ništa. Znači samo Kalcij u ioniziranom obliku, npr. otopini Kalcij sulfata je upotrebljiv za kaktuse ako bi im bio potreban. Tu je poanta.Znači da su moji kaktusi i drugi sukulenti sasvim dobro rasli i bez kalcija. Nisu mogli do njega. Zato se još uvijek pitam dali je kalcij nužno potreban za zdravi rast većine meksičkih kaktusa ili ga oni za razliku od drugih kaktusa samo dobro podnose ?

Evo moji Titanopsisi u supstratu bez Kalcija. Nekada bi bio a sada više nisam zadovoljan sa njihovim izgledom. Po mojoj ocjeni nisu dovoljno debeli i kompaktni. Nešto sam kriv sam, vjerojatno zbog nepravilnog zalijevana a možda je stvarno greška u supstratu. Sljedeći puta ću im staviti nešto gipsa u supstrat pa da vidim kako će reagirati.


Objavio: Mezcal
Datum objave: 22 Veljača 2013 u 11:45
Hvala na dobrodoslici Pinus:)
Iz neke moje prepiske sa J.Cirkovic, razumeo sam da je Ca iz krede ili ljuske jajeta samo tesko dostupan biljci i sporo deluje, sto ne znaci da ne deluje uopste ili ikad. Gips bi, tako, trebalo da je najbolji i najefikasniji nacin da dodamo Ca. J.C. je i pisao kako se napravi taj gips, mozda si vec i citao, pa da ne dosadjujem.

Ja nisam nikad dodavao samu kredu, nego sam kupovao 'minerale za ptice' u ZOO radnjama. Znam da zvuci blesavo, ali unutra ima dosta kalijuma, fosfora, kalcijuma,a sastoji se od kvarca, krede, ljuske jajeta, zeolita...ni jedan od tih sastojaka ne steti, a poveca poroznost. Tako da sam to koristio, nadajuci se da su biljke bar mrvicu od toga uspele da absorbuju kroz koren.
Cist gips (po recepturi J.Cirkovica) sam dodao jednom Titanopsisu, on dosta dobro izgleda, zbijen je, ima izrazenu teksturu i boje, ali mozda i zato sto ga retko zalivam + stoji na jako svetlom mestu + supstrat 50% sitni i krupniji kvarc, dodatak gipsa... Mislim, bas ga drzim onako skrto i strogo. Leti bi takodje trebali da miruju.
Mozes probati da kupis 1 mali holandski Titanopsis i dodas mu puno gipsa, pa prati napredak, mozda je steta da experimentises sa starijim biljkama.
Ja imam jos jedan Titanopsis koji raste u obicnom tresetu (podnose oni i 0%Ca)...zdrav je, ali gubi prirodne karakteristike i to mi nije to.
Svidja mi se taj tvoj manji Titanopsis, ima dobru formu, bice jos bolji kad ga opali sunce na leto.

A da li je Ca nuzno potreban ili ga neki samo dobro podnose - pa ja mislim da nuzno potreban nije, ali je pozeljan (ako postoji nacin da izimitiram prirodno zemljiste dodavanjem Ca, onda zasto da ne). Za A.Capricorne sam citao da njemu najvise treba Ca, navodno zbog jacine i gustine bodlji. Myriostigmi je kao, najmanje potreban, ali ja dodam svima, pa kako im bude.

I jedno pitanje, nevezano za Ca.
Da li pravite drugacije supstrate za jos neke vrste, npr. kiselije zeljiste?
Voleo bih da cujem sto vise nacina za dobijanje kiselog supstrata? Sta dodajete?


Objavio: Pinus
Datum objave: 22 Veljača 2013 u 14:07
Kiseli anorganski supstrati i kako ih zamiješati ? To se i ja pitam. Uz pomice i zeolit koji nije teško nabaviti u mojoj okolici htio bi probati i dijatomejsku zemlju (kiselgur) kao dodatak za kisele supstrate. Čitam na    http://de.wikipedia.org/wiki/Kieselgur - Wikipediji - klikni da se voda koja stoji u kiselguru zakiseli od pH 3,8 do 4,8. Istovremeno da je Dijatomejska zemlja i odličan insekticid. Ako bi i pola od toga bilo istina to bi bilo odlično. Samo za sada ne znam gdje da kupim dijatomejsku zemlju.

Treset ne volim, preko ljeta je prva liga smeta me što preko zime nakon zalijevanja predugo (nepotrebno) ostaje vlažan.

U Vrtnariji Rogaška (moja okolica) upotrebljavaju dušičnu kiselinu za dekalcifikaciju i snižavanje pH vode.


Objavio: Pinus
Datum objave: 22 Veljača 2013 u 20:45
U Njemačkoj je ponuda supstrata za kaktuse izvanredna. http://www.kakteen-haage.de/Zubehoer/Erde/Erde/Kieselgur-4-6-mm-45-l-Erdbox.html - Kakteen Hagee - klikni , prodaje Dijatomejsku zemlju   45 litara / 38,5 € plus poštarina. Sada samo ne znam kako da gledam na tu cijenu. Dali je to i Nijemcima skupo ili su naša primanja tako malena pa mi to izgleda kao da prodaje poludrago kamenje . Navodi podatak pH 5,5.


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 22 Veljača 2013 u 21:18
Skupo,skupo....mislim da je i njima to skupo.

-------------
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.


Objavio: Mezcal
Datum objave: 25 Veljača 2013 u 18:51
Pinus, prvi put cujem za dijatomejsku zemlju, malo sam prozujao po netu, stvarno zvuci super sve sto pise. U nekom vidu sluzi i za ljudsku i zivotnjsku upotrebu, za ciscenje od parazita, otud je mozda i dobar insekticid kad se stavi u supstrat.
Ni kod mene to nema da se kupi (Hidroponika, polj.apoteke i sl.), ali imaju preparate za snizavanje pH vrednosti. Njih nisam nikad koristio, ako neko jeste - voleo bih da cujem iskustva.
Npr. 'HESI pH Minus', rasvara se u vodi kojom zalivamo supstart, sadrzi 38% Azotne kiseline (je li to Dusicna kiselina koju upotrebaljavaju kod tebe?). Kako bi to delovalo na Melokaktus, npr??
Pinus, citam da posebno pominjes pumice i zeolit kao dodatak...Ja njih dodajem u skoro svaki supstrat, cisto da ga popravim, ali mislim da oni ne mogu da snize pH.(?)
Treset moram da dodam u kiselije supstrate (nemam sta drugo), ali slazem se da je nepouzdan...zimi je OK, jer nista ne zalivam, ali tresetni supstrati su mi kriticni u prolece i jesen kad nakisne, pa se susi danima, uzas.
I da li mozda znas jesu li borove iglice i mrvljena kora efikasni za snizavanje pH? Jesi li mozda koristio?
Krajem 3.meseca idem u Cesku, pa cu tamo bas pogledati imaju li dijatomejsku zemlju. Nadam se da cena nece biti kao u Nemackoj:))
Ustvari ne znam sta da mislim o toj ceni, ispada malo preko 1 eur po litri. Cak je i obicna zemlja za kaktuse (SUBSTRAL) skuplja od toga, po litri je 1,20 eur, sto je cist bezobrazluk. Srecom, pa nisam bio odusevljen tom zemljom, lol.


Objavio: Pinus
Datum objave: 25 Veljača 2013 u 20:46
Originalno poslano od člana Mezcal Mezcal napisao:

. . . . Azotne kiseline (je li to Dusicna kiselina koju upotrebaljavaju kod tebe? . . . .
Dušična kiselina – Azotna kiselina, vidim da nisi baš siguran što je to – ajde http://hr.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1i%C4%8Dna_kiselina - KLIKNI pa vidi.

Mezcal, vjerojatno nisam prava adresa za savjete o melokaktusima. Istina je da imam nekoliko melića. Ali do sada nisam primijetio da bi bili osjetljivi na pH tla.

Originalno poslano od člana Mezcal Mezcal napisao:

Pinus, citam da posebno pominjes pumice i zeolit kao dodatak...Ja njih dodajem u skoro svaki supstrat, cisto da ga popravim, ali mislim da oni ne mogu da snize pH.(?)

I ja tako mislim. Supstrate radim sam i htio bi problematiku supstrata razumjeti. Nije mi jasno kako idu ove dvije stvari zajedno. Čitam npr. za pomice , zeolit, a neki puta i za kiselghur da su to inertni materijali. A istovremeno napišu za pomice reakciju pH 6,5 – 7,0 a za zeolit pH7,0 – 8,0. E sada kako može biti istovremeno tvar inertna, (ja to čitam da ne sudjeluje u kemijskim reakcijama) a istovremeno da poveća za 10 puta broj hidroksidnih iona, recimo zeolit na pH 8 ? Znam da malo znam ali te dvije stvari mi ne idu zajedno.
Mezcal što nisi klikno na linkove koje sam dao za pomice i zeolit. Tamo lijepo pišu i njihove kemijske reakcije. Kako ti to komentiraš?

Pogledaj ove http://www.kaktusyhk.cz/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=2&Itemid=65%5b/IMG - Čehe - klikni. Prodaju Diskokaktuse od 2 – 3 € po komadu. A ja nemam niti jednog. Dali ti imaš koji diskokaktus u kolekciji? Htio bi sa jedno desetak različitih vrsta diskokaktusa upotpuniti zbirku ovo proljeće. Čitam da diskokaktusi obožavaju kisele supstrate. Mislim da bi oni u dijatomejsku zemlju pasali kao tata na mamu. Ne može bolje.

Razlog zašto me trenutno zanimaju kiseli anorganski supstrati su acidofilni pahipodiji.   Pahići i treset , preko ljeta je sve OK. Problem mi je ostatak godine . Pahiće zalijevam kroz cijelu godinu a treset mi ostaje nakon zalijevanja predugo vlažan kada su pahipodiji u pitanju. Zato mislim da bi kakav mineralni kiseli supstrat bio bolje rješenje za pahiće nego treset . Recimo kiselghur – dijatomejska zemlja.


Objavio: Mezcal
Datum objave: 26 Veljača 2013 u 10:45
Pa sad si me zbunio tim reakcijama za pomice (6,5-7) i zeolit (7-8 pH), koliko sam citao ranije, obe stvari su neutralne (7), razumeo sam da niti snize niti povise pH. Prosto se koriste za popravku nekih drugih osobina zemlje. Ali mozda i nije bas tako...
Za vermikulit sam citao nesto slicno - da je pH neutralan (7), a izaziva alkalnu reakciju, pa sam od njega odustao davno:/
Inspirisan sad ovim sto si napisao, pogledao sam malo po netu, na jednom mestu sam nasao da zeolit zaista smanjuje kiselost zemljista (pominje se u vinogradarstvu, ali radi se o ogromnim kolicinama koje se sipaju u sadno mesto).
Ne znam sad, mozda ipak i zeolit da izbacim iz kiselih supstrata ubuduce.
Linkove za pomice i zeolit nisam video, gde si ih postavio?

E, a te Cehe iz Hradeca znam, preko jedne FB grupe su reklamirali katalog jos jesenas. Ja sam im pisao 1.1., pitao sam ih vezano za papirologiju - fitosanitarni cert. i CITES dozvole (jer u suprotnom ja ne mogu legalno da narucim:( ), nisu mi nikad odgovorili. [IMG]smileys/smiley36.gif" align="middle" />
Inace imaju zaista ogroman izbor biljaka, a i cenovno su OK.
U vezi Diskokaktusa - ja ih nemam, mozda se jednog dana upustim u to, sad sam zamislio da od proleca sirim kolekciju Ariokarpusima, Strombokaktusima, Obregonijama, kad se zasitim mozda dodje na red i Disko:)
A informacije o kiselijim supstratima rovarim uglavnom zbog Melokaktusa, Ferokaktusa, par vrsta Gymnosa.
Acidofilni Pahici zvuce bas izazovno, mogu misliti koliko je tesko postici dovoljnu kiselost, svaka ti cast ako uspevas.


Objavio: Pinus
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 09:30
Originalno poslano od člana Mezcal Mezcal napisao:

Za vermikulit sam čitao nesto slicno - da je pH neutralan (7), a izaziva alkalnu reakciju

Kako im to ide zajedno: pH 7 i alkalna reakcija ?

Originalno poslano od člana Mezcal Mezcal napisao:

Linkove za pomice i zeolit nisam video, gde si ih postavio?

U http://www.vetisa.si/ - Vetisi (klikni) kupujem supstrate: Ponuda kvalitetna a cijene ugodne (klikni) : http://www.vetisa.si/180/pomice-3-6mm--50l-36-kom-p---vulkanska-glina - pomice , http://www.vetisa.si/zeolit - zeolit , obrati pažnju na pH.


Objavio: 11111
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 11:13
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

ZO,kad kažeš blagokisela, ja podrazumjevam da je bez kreča. Sterilizirana zemlja ne treba, al neću u to ulaziti, bar ne sada i ovdje, ako treba možemo i tu temu potegnuti. Pijesak u supstratu? Nikako ! Ili tek vrlo malo.A kaktus kao hidrokultura ? Zanimljivo, moram ti vjerovati na riječ, a mogu pokušati i sama pa se uvjeriti ili razuvjeriti.






Ja uvik stavim pjeska kad sadin kaktuse

-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: 11111
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 11:23
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Ja stavim jedan dio sitnog pijeska, jedan vrtne zemlje, a jedan nekog supstrata za kućno bilje, za sada se pokazalo dobro.



ja radin točno isto ovako....na dno stavin kamenčiće iz vrtla ili one sa plaže (male oblutke-prije ih prokuham)..... Pinus ...jel triba šta još nadodavati ??

-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: Glikica
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 12:09
Ružo, i kod mene je bilo svakakvih kombinacija supstrata, i još uvijek ima, ali vrijeme je da se, bar ja, prijeđe na tzv. moderne supstrate. Što ne znači da ove naše stare mješavine nisu i dalje dobre i upotrebljive.
Pijesask mi je presitan, radije koristim sitni šljunak (0-4 mm), s njim postižem bolju prozračnost supstrata, lakši protok vode.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: 11111
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 13:03
hvala....molin te napiši što je to moderan supstrat.....što ,koliko,čega i gdje ima za kupiti...hvala....pa ću i ja probati ako nije komplicirano tj ako je to za nas malene amatere

-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: Glikica
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 15:38
Ružo, ne bih se htjela izletavati sa ničim, ja tek eksperimentiram. Kad budem imala konkretne rezultate, javim, pa kakvi god oni bili.



-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Mezcal
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 17:37
Ma, svaki je supstrat dobar ako mu se osigura dobra propustljivost, znaci da ne zadrzava vlagu. Da li se stavi perlita, zeolita, ovoga onoga...u pitanju su nijanse. Ne utice presudno.
Meni se i bastenska zemlja dobro pokazala (kod mene je ilovacasta), bolje nego kupovna koja zna biti premasna ili tresetasta ili sfagnumasta ili spora za susenje itd. Sta sve nisam nalazio unutra:|
Mislim da je ipak malo prejak supstrat 1/3 pesak, 1/3 bastenska zemlja i 1/3 kupovna. Retko kom kaktusu treba bas toliko kaloricno.
Ako je supstrat dobro propustan sloj kamencica na dnu i nije neophodan, a ako je kaktus u posudi sa tanjiricem ja bih obavezno stavio sloj kamencica, da supstrat ne povuce vodu ukoliko se nakupi u tanjiricu (npr. posle letnjih pljuskova).
@11111 - Kamcici sa plaze su slani, pa obrati paznju da budu bas jako jako dobro oprani pre nego sto zavrse u saksiji.
Pesak stavaljam i ja i krupniju i sitniju granulaciju. Ako imam kvarcni - super. Ako nemam - onda obican gradjevinski, samo uvek sterilizujem.
@Glikica - Zemlju ne sterilizujem ni ja. Na visokim temperaturama gubi hranljive materije, a kako je stavljam manje od 60% bitno mi je da ostane nesto hrane u njoj. U toku zalivanja ionako sve tretiram fungicidima i insekticidima, ako je i bilo napasnika u zemlji, posle su gotovi:)   
@Pinus - Pogledao sam linkove, nemam objasnjenje za pomice i zeolit - kako spuste/povecaju pH, ako su neutralni. Isto to radi i vermikulit.
Trebao bi jedan dobar kemicar:D Raspitacu se kod mene da li neko moze da mi pijasni te stvari, ako ista jos saznam, javim.
Vetisa je dobro snabdevena, koliko vidim. Super ti je ta trgovina za nabavku;)


Objavio: 11111
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 18:49

Mislim da je ipak malo prejak supstrat 1/3 pesak, 1/3 bastenska zemlja i 1/3 kupovna. Retko kom kaktusu treba bas toliko kaloricno.




koji ti omjer staviš cc

-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: Klimatis
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 19:31
Mene zanima kojim vrstama kaktusa radite posebnu mješavinu??
Znam da astrići vole puno pijeska i šljunka, neki ovo , neki ono. Pogotovo vezano za kemijske elemente. U nekim knjigama sam vido da se stavlja i fermentirani-odstajali stajski gnoj.


Ja miješam pravi humus sa pijeskom, i sitnim agregatom 0-4mm, nešto poput perlita ili onog sitnog za staze. Dodam još zemlje iz vrta i crljenice . Neki rastu u mješavinama sa kupovnom zemljom već puno godina i ne bune se. U to kako sam građevinar, i imam stalno agregate pod nosom, stavljam i riječni agregat 4-8m u zemlju, a dno ovisi o veličini tegle barem 1 cm svih većih granulacija, bez pijeska.

Otkad nam čovjek dovozi pravi humus u vrećama više kaktusima ne stavljam kupovne supstrate.Ilovače imam u vrtu a crljenicu donosim sa mora.


-------------
Neka se sve zeleni


Objavio: Klimatis
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 19:50
Kada sam pitao gosp. Čordaša kakva zemlja treba kaktusima? On se samo nasmijao i pokazao hrpu zemlje u vrtu. Prirodan rast, bez gnojenja i kemijanja sa zemljom, bez uvrede svima koji to rade. Bili smo kod Glikice, kad tamo pravi katus raj. Isto čista priroda. Ja imam svoje neke, otkad sam bio mali, svi super rastu i cvatu. Nikad im ništa nije falilo, osim mojom krivnjom previše vode.

-------------
Neka se sve zeleni


Objavio: Pinus
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 20:24
Kako zamiješam dobar supstrat za pojedinu vrstu kaktusa? Velikog iskustva nemam, zato kliknem na internetnu   stranicu velikog Njemačkog uzgajivača kaktusa http://www.uhlig-kakteen.de/ - UHLIG (klikni) i izaberem kaktus koji me zanima. U gornjem desnu kutu se pojave potrebni podaci za uzgoj tog kaktusa. Evo primjer za http://www.uhlig-kakteen.de/shopping/product_details.php?product_id=29 - Astrophytum asterias (klikni). Pročitam što piše i uradim tako.


Objavio: Glikica
Datum objave: 27 Veljača 2013 u 21:50
Ja njemački ne znam, pa zamolila gospon Googla da mi prevede i evo što mi kaže:

Web stranica treba biti vrlo sunčan, prozor prag nije više od 30 cm udaljen od prozora. U ljeto otvoreni štand je potrebno obratiti pažnju na kabanica. Od studenog do ožujka je ostatak zime u skladu s 6-14 ° C. Koristite čistu mineralnu kaktus tla i kaktus gnojivo. Humus i organskih gnojiva treba izbjegavati.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Mezcal
Datum objave: 28 Veljača 2013 u 00:29
Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:


koji ti omjer staviš cc


Pa u zadnje vreme nekako sve manje stavljam kupovne zemlje, ni blizu 30%, odprilike sam spustio na 10-15% kupovnu, a to nadomestio perlitom i vise bastenske zemlje. Tu praksu sam uveo pocetkom prosle sezone, sad je godinu dana i OK je, a kako ce biti dalje..videcemo
To je onako uopstena verzija mog supstrata, s tim da cesto radim modifikacije (dodaj ovo, oduzmi ono), u zavisnosti od vrste kaktusa. Ako mogu nekom posebno da ugodim, ja probam, pa...nekad mozda uspem, nekad ne.

Mislim, svako treba da vidi sta mu najbolje odgovara (koja kombinacija), pa po tome da se i upravlja kad pravi supstart.


Objavio: Mezcal
Datum objave: 28 Veljača 2013 u 00:58
Originalno poslano od člana Klimatis Klimatis napisao:


Mene zanima kojim vrstama kaktusa radite posebnu mješavinu??


Malo sam pisao na prethodnoj strani da posebnu smesu pravim Melokaktusima, Ferokaktusima, Stenokaktusima, Saglionisima...
Mogu jos dodati u te 'posebne' i Astrofitume, Lofofore, Echinocereuse, njima pravim mineralnije.
Mamilarijama sto su starije pravim i mineralnije supstrate, pri svakom presadjivanju napravim za nijansu mineralnije, jer imam utisak da sto su starije i vece, sklonije su truljenju ako je supstrat jak organski.
Sigurno jos nekim pravim drugacije, ali ne mogu sad da se setim. Ako jos neko prilagodjava supstrate, voleo bih i ja da cujem za koje jos vrste.
Ali ponavljam, svako treba videti sta mu najvise odgovara i da tako radi.

A kako se informisem o supstratu, pa slicno kao Pinus (web site-ovi).
Kad nabavim novu biljku probam da nadjem osnovne informacije online i u knjigama (vrstu zemljista, temperaturu prezimljavanja i sl.), pa onda idem dalje.

Za stajski gnoj sam i ja cuo da se moze stavljati, ali nisam stavljao (niti ga mogu nabaviti), znam za slucaj kad je dodavan u supstrat, svi kaktusi su bili i ostali OK, jedino je Astrofitum pukao sa strane (nije od vode, jer ta osoba jako retko zaliva, ja mislim da je od previse hrane).



Objavio: Pinus
Datum objave: 28 Veljača 2013 u 07:25
Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:

..... Pinus ...jel triba šta još nadodavati ??
Ružo ne trebaš ništa nadodavati. Ovako kako ga radiš tvoj supstrat je za 5.

Pogledaj što je Mezcal ovdje napisao . Po meni je 100 % u pravu:
Originalno poslano od člana Mezcal Mezcal napisao:

Ma, svaki je supstrat dobar ako mu se osigura dobra propustljivost, . . . . .



Objavio: Klimatis
Datum objave: 28 Veljača 2013 u 12:47

Malo sam pisao na prethodnoj strani da posebnu smesu pravim Melokaktusima, Ferokaktusima, Stenokaktusima, Saglionisima...
Mogu jos dodati u te 'posebne' i Astrofitume, Lofofore, Echinocereuse, njima pravim mineralnije.
Mamilarijama sto su starije pravim i mineralnije supstrate, pri svakom presadjivanju napravim za nijansu mineralnije, jer imam utisak da sto su starije i vece, sklonije su truljenju ako je supstrat jak organski.


Aj molim te objasni što je tvoj mineralni supstrat? Baš me zanima, jer imam melića, ferića, echinofossulokaktusa i ovih ostalim pa da probam.

A i ostali ako imaju svoje recepture.

Meni je najbitnije da zemlja ima dobru propusnost. Jednostavan test, zamiješam zemlju, stavim u teglu i zalijem. Ako voda ne oteče odmah, ne valja. Ne valja niti da se napravi kora na vrhu, a pogotovo kod kupovnih supstrata je vodoupojivost jako loša, i napravi se odmah lokva gore.



-------------
Neka se sve zeleni


Objavio: 11111
Datum objave: 28 Veljača 2013 u 19:52
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:

..... Pinus ...jel triba šta još nadodavati ??
Ružo ne trebaš ništa nadodavati. Ovako kako ga radiš tvoj supstrat je za 5.

Pogledaj što je Mezcal ovdje napisao . Po meni je 100 % u pravu:
Originalno poslano od člana Mezcal Mezcal napisao:

Ma, svaki je supstrat dobar ako mu se osigura dobra propustljivost, . . . . .




hvala Pinus....tvoji bodljići su mi za 10 (pravi uzor)

-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: Pinus
Datum objave: 28 Veljača 2013 u 22:41
Originalno poslano od člana Klimatis Klimatis napisao:

Aj molim te objasni što je tvoj mineralni supstrat? Baš me zanima, jer imam melića, ferića, echinofossulokaktusa i ovih ostalim pa da probam.

A i ostali ako imaju svoje recepture.
Klimatis, od mineralnih (anorganskih) komponenti supstrata upotrebljavam: pomice, drobljenu ciglu, kvarcni pijesak i zeolit. Htio bi još svakako probati dijatomejsku zemlju.

Od organskih materijala: crni i bijeli treset, te kompost sa vlastitog kompostnika. Kompost je stariji od 10 godina. U blizini se nalazi konjički klub pa povremeno od njih kupim traktorsku prikolicu konjskog gnoja. Osim konjskog gnoja kompostiram još pokošenu travu i lišće iz obližnje šume.

Supstrat prilagodim po potrebi. Božični kaktus jedan, Adenium drugi, astrofitum treći tip supstrata itd. Pazim na pH i sastav supstrata koliko se da. Internet nam je olakšao stvar, barem meni. Sukulentima se bavim 3 – 4 godine i uopće ne mogu zamisliti uzgoj sukulenata bez interneta.


Objavio: Mezcal
Datum objave: 01 Ožujak 2013 u 00:34
^Ovo sto je pisao Pinus, slazem se s tim.
@Klimatis - za Ferice, Melice, Stenokaktuse ne koristim mineralni supstrat, nego obratno. Probam da napravim malo kiseliji (i vise 'organskiji', kako da kazem).

Od mineralnih komponenti koristim sve sto je i Punus nabrojao, s tim sto zeolita stavim malo, perlita vise, a pomice u krupnoj granulaciji, kao expandirana glina.
U grubim crtama, mineralni supstrat mi ispadne ovako: 60% neorganske materije, 40% organske materije.
U 60% neorganskih materija najvise mi je kvarcnog peska sitne i krupne granulacije, zatim perlita.
U 40% organskih materija najvise mi je domace ilovace, a znatno manje kupovne zemlje za kaktuse (meni je,npr.najdostupniji 'SUBSTRAL Kakteenerde').
Normalno, svako moze da koristi sta je njemu dostupno i da pravi u skladu sa svojim potrebama, uslovima itd.

Na kraju, svaki supstrat (mineralni ili organski), 'posolim' prahom drvenog uglja, promesam i nadam se da ce biti OK.


Objavio: Glikica
Datum objave: 10 Ožujak 2013 u 19:52
Jučer sam na poklon dobila 40 l floreopora,  trenutno kod nas u HR jako cijenjen ! Sad slijede experimenti sa sadnjom.
Uz dodatak mješavine crnog i bijelog treseta, bit će jako dobar supstrat. Jedini problem je odrediti omjere komponenata. I još neke dodatke, kao npr mikroelemente.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: 11111
Datum objave: 16 Svibanj 2013 u 22:33
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:

..... Pinus ...jel triba šta još nadodavati ??
Ružo ne trebaš ništa nadodavati. Ovako kako ga radiš tvoj supstrat je za 5.

Pogledaj što je Mezcal ovdje napisao . Po meni je 100 % u pravu:
Originalno poslano od člana Mezcal Mezcal napisao:

Ma, svaki je supstrat dobar ako mu se osigura dobra propustljivost, . . . . .




e moj Pinus.....bila sam na Viru kod kamenjar....povirila u kuću kod kikac......ejjjjj njihovi kaktusi i sukulenti NAPROSTO SJAJEEEEEE smile183

One SVE od reda sade u čisto kupovnu , najjeftiniju , zemlju za cviče...onu npr. iz Konzuma 50 l za 24 kn ......  sve im bujaaaa....ja san posli te ZD kave došla doma i SVE preokrenula naopako ...i eto oko 80 posto kaktusa i sukulenata san pribacila u čisto kupovnu zemlju .... ni moji do sada nisu bili baš loši ali gledajuči njihove biljke ja san zaključila da su moje "nekako" suhe ......eto - ovo smo zaključile i osvjedočile se vlastitim očoma i ja i naša Camelija koje ima isto iskustvo ko i ja.....Camelija-javi se !

PS Pinus kad češ doči na jednu od naših kavica....vrime je više da te vidimo Wink


-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Svibanj 2013 u 12:34
Originalno poslano od člana 11111 11111 napisao:

. . ..bila sam na Viru kod kamenjar....povirila u kuću kod kikac......ejjjjj njihovi kaktusi i sukulenti NAPROSTO SJAJEEEEEE smile183

One SVE od reda sade u čisto kupovnu , najjeftiniju , zemlju za cviče...onu npr. iz Konzuma 50 l za 24 kn ......  sve im bujaaaa... . . .
PS Pinus kad češ doči na jednu od naših kavica....vrime je više da te vidimo Wink

Ružo, što reći na to.  Bar pola mojih kaktusa je nizozemskog porijekla. Svi do jednog su bili posađeni u tresetu (zemlji za cviječe) kada som ih kupio. I svi su odlično  rasli. Nisam primijetio pumicu, vermikulit, drobljenu  ciglu ili slične materijale koji se obično dodaju u supstrat da bi  mu omogućili veću propustnost. Nizozemci vjerojatno znaju što rade. Svjetlosnu godinu su pred nama u proizvodnji cvijeća, kaktusa, i drugih sukulenata a da o poljoprivredi ne pričam.

Znam da je tako, ali ipak čim donesem kaktus kući nizozemci me više ne zanimaju. Isperem nizozemski supstrat koliko se da, da  ne oštetim korijen i sa velikim guštom miješam  svoj domaći supstrat i to za svaki kaktus posebno.LOL

A ovo za kavicu ti je zbilja odlična ideja. Zadnjih par godina dolazim u Zadar sa ženom na izlet preko ljeta iz  M. Lošinja  onim hidrogliserom.  Vjerojatno ću i ove. Možda se i dobimo na kavi nikada se ne zna. Smile



Objavio: Glikica
Datum objave: 18 Svibanj 2013 u 21:39
Ja sam ove sezone kod presađivanja kaktusa pravila ovakav supstrat:
50 % kvalitetne zemlje za cvijeće, 25 % sitnog šljunka i 25 % liapora. Kad sam napravila tu mješavinu činila mi se jako dobra:dovoljno hranjiv i dovoljno propustan.
 Inače kad napravim supstrat, najprije načinim jedan vrlo jednostavan pokus: stavim supstrat u teglicu i polijem, ako mi voda brzo procuri kroz teglicu, onda je dobro. A "pod rukom" osjetim koliko je supstrat dobio na težini, što znači da je dovoljno vode upio. Sav višak vode mora iscuriti.


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Triša
Datum objave: 18 Svibanj 2013 u 22:31
Ja sam isto probala svakakvih mješavina, ali nisam primjetila neke velike razlike. Da važna je propusnost, tako da se voda ne zadržava, ali očito je da baš i nema nekih pravila, osim da je dobro staviti dio pjeska, opet radi propusnosti vode.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: moon
Datum objave: 18 Svibanj 2013 u 23:18
Na ovom našem izletu (Ri ekipa) u Sloveniju i posjetu Vrtu kaktusa, imali smo predavanje, doduše slučajno, jer je jedan cijeli razred učenika imao nastavu u prirodi, pa smo i mi imali mogućnost slušanja. Vlasnica vrta je rekla da su kaktusi posađeni u pijesak, a da se prihranjuju samo dva puta godišnje i da je to sve što dobiju. Na http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=5570&PN=4&title=vrt-kaktusa-sea" rel="nofollow - slikama se može vidjeti kako izgledaju.

-------------


Objavio: Glikica
Datum objave: 19 Svibanj 2013 u 10:07
ja ne vidim nikakve slike ???


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: 11111
Datum objave: 19 Svibanj 2013 u 13:04
klikni na riječ SLIKE u poruci poviše tvoje Wink

-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: Glikica
Datum objave: 19 Svibanj 2013 u 13:11
vidjela sam slike, bolje da nisam, sadmi je "zlo".


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Dini55
Datum objave: 11 Ožujak 2014 u 00:03
Mogu li kaktuse posaditi u mješavinu glistenjaka i tenisita u omjeri 50%-50%?

A i zanimalo bi me za sve sukulente, jer mi se taj supstrat cini baš dobar i hranjiv. Mogu li i sukulenti u tu mješavinu?


Objavio: jkonsta1
Datum objave: 11 Ožujak 2014 u 06:04

Pozz! Mene zanima gdje se kupi perlit? Jel su to one bijele kamenčići za groblje? Ili je to nešto posebno?Pardon na pitanjuConfused



Objavio: Pinus
Datum objave: 11 Ožujak 2014 u 08:35
Originalno poslano od člana Dini55 Dini55 napisao:

Mogu li kaktuse posaditi u mješavinu glistenjaka i tenisita u omjeri 50%-50%?
Mislim da to ne bi bilo dobro. Kaktuse gnojim tokom proljeća i jeseni, preko  ljeta za vrijeme najvećih vrućina  ne gnojim. Gnojim gnojivom sa malim postotkom dušika. Svakoj vrst prilazim posebno. Ono što je dobro za meksičke nije dobro za epifitske kaktuse i sl. Organski materijal je idealan za rast bakterija, gljivica i ti kaktusi bi bili podložni truljenju. Osim toga u glistenjaku imaš previše dušika, kaktusi bi prebrzo nekontrolirano rasli a to je ono što ne želimo.  Tenisit zbog kalcija ima  u vodi blago alkalnu reakciju, glistenjak je također neutralan do blago alkalan. Velika većina kaktusa preferira kisele supstrate. 
 20 % steriliziranog komposta u supstratu mislim da nije slabo i ja ga stavljam tamo gdje mislim da je potrebno no osnova mojih supstrata je pumica (bims)

Adeniumi nisu toliko osjetljivi na pH vrijednost supstrata kod njih je to druga priča.  




Objavio: jkonsta1
Datum objave: 11 Ožujak 2014 u 19:01
Upss, krivi gumb! Danas pitam za perlit u cvjećarnici, nemaju pojma ni kaj je to ni kud se stavlja.


Objavio: Glikica
Datum objave: 11 Ožujak 2014 u 19:41
Otvori si "google", ukucaj perlit pa listaj i čitaj do mile volje. A kupiti ga možeš uglavnom u većim vrtnim centrima i to teško. Pokušaj na njuškalu, mislim da sam vidjela da netko prodaje. 

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: pčelica7
Datum objave: 11 Ožujak 2014 u 20:24
Originalno poslano od člana jkonsta1 jkonsta1 napisao:

Upss, krivi gumb! Danas pitam za perlit u cvjećarnici, nemaju pojma ni kaj je to ni kud se stavlja.


o perlitu pogledaj http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=6677" rel="nofollow - ovdje  (klik)

perlit sam viđala u jednom od bau bau


-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: jkonsta1
Datum objave: 11 Ožujak 2014 u 21:09
Toliko čitam u zadnje vrijeme u vezi toga da ću uskoro diplomirati mineralogiju. Ukratko za perlit - najbolji je za sjeme, dalje se miješa bla-bla, vermikulit se koristi (između ostalog) kao pjesak za mačke. Dakle ako ne nađem vreću manju od 100kg, mogu kupiti pjesak za mace i ubaciti ka biljkama(?), kad sam već tako koristila pjesak od papige!Geek Inače mislim da bi sve to trebala imati svaka mala i velika trgovina ukrasnim biljem i to u malim vrećama.


Objavio: Dini55
Datum objave: 12 Ožujak 2014 u 20:44
Ja sam perlit kupio u bauhausu. Za 15 kn dode malo pakiranje.


Objavio: jkonsta1
Datum objave: 12 Ožujak 2014 u 21:32
Super! Hvala na info!


Objavio: jkonsta1
Datum objave: 14 Ožujak 2014 u 20:57
Evo, kupila i ja za 15 kn u Bauhausu. Bože koji sam ja idiot: "Kamenčići za groblje!"


Objavio: borzoj
Datum objave: 18 Ožujak 2014 u 20:44
imaš ga u bauhaus, baumax i u bivšoj kaliji, malo pakovanje 3lit. oko 11 kuna


Objavio: jkonsta1
Datum objave: 18 Ožujak 2014 u 21:41
Ma znam ja tu tvar- ali mozak mi zablokira u zadnje vrijeme. Kalia je propala, jel? Tamo sam znala kupovati.


Objavio: borzoj
Datum objave: 19 Ožujak 2014 u 06:18
samo je drugi gazda i novo ime, drugo uređenje....



Objavio: jkonsta1
Datum objave: 19 Ožujak 2014 u 13:34
Čest slučaj u zadnje vrijeme!


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 18 Prosinac 2014 u 14:02
...znam da je već paučina na ovoj temi, ali možda nekome pomogne friška informacija...anas sam bila u MBM-u, u Lučkom i kupila vrećicu perlita, 12,90 kn za 2,5 litre...


-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: Pinus
Datum objave: 18 Prosinac 2014 u 14:55
Saro, imaš u Lučkom i Biogranule .  Vreća 3 kg  15 kn, mbm lučko  ili 25 kg/ 45 kn, tenisit stridona. Perlit ne može absorbirati gnojivo ili vodu, biogranule  mogu. Biogranule upiju prilikom gnojenja  a zatim postupno oslobađaju hranjive tvari  u supstratu. Hranjive tvari na taj način postaju dugoročno dostupne. Bolje su biogranule (drobljena cigla) nego perlit kao sastavni dio supstrata.


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 19 Prosinac 2014 u 18:32
ok Pinus, hvala...znači...biogranule, to je zdrobljena cigla?
 Muž mi je nedavno zdrobio i usitnio dvije-tri prastare cigle upravo za dodavanje supstratu za sukulente (kaktuse nemam)...jel to isto u redu?

 A koja je onda svrha kuglica perlita u supstratu, molim te reci mi, neda mi se sada čitati sve ispočetka na temi...svi sukulenti koje sam do sada kupila bili su posađeni u mješavinu treseta i perlita...
Zahvaljujem na strpljenju i odgovoruSmile


-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: Pinus
Datum objave: 19 Prosinac 2014 u 18:53
Originalno poslano od člana Retriver Sara Retriver Sara napisao:

... A koja je onda svrha kuglica perlita u supstratu 

Perlit osigura odličnu razmjenu plinova oko korijena. Isto tako ako ga pravilno doziraš ne dozvoli da supstrat upije previše vode. No, sve to rade i biogranule a imaju još i druga pozitivna svojstva.

Kod pahića i kod acidofilnih kaktusa: epifita, diskokaktusa, ...itd. miješam perlit kao dio supstrata u kombinaciji sa tresetom. Pokazalo se za sada dobro. Naročito sam zadovoljan kako reagiraju pahići na kombinaciju trest + perlit.  Biogranule bi u toj kombinaciji dignule ph supstrata. 



Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 19 Prosinac 2014 u 19:22
hvala ti Pinus...to je malo preveč naučni pristup za mene, nemam vremena za študiranje, najbolje mi  je nešto univerzalno i jednostavno...znaš kak ti ja napravim...uzmem šaku zemlje, šaku pijeska, šaku zdrobljene cigle i sada eto i šaku perlita, pa ak mi se čini da je premalo crno, onda dodam još malo zemlje, haha...pa kaj ispadneLOL


-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: borzoj
Datum objave: 19 Prosinac 2014 u 21:26
napravila ste dobar supstrat, bez previše kompliciranja a dobar za večinu kaktusa




Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk