Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Ixia

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=4292
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 04:47
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Ixia
Objavio: kat.rea
Tema: Ixia
Datum objave: 15 Siječanj 2010 u 20:50
Kupila sam u jesen lukovice Ixie. S obzirom da na netu nisam ništa našla o tome cvijeću zanima me ima li tko iskustva sa njima. Na pakiranju piše da se sade 9-12 mj. i 3-6 mj. , cvatu 5-8. S obzirom da su mi neke lukovice meni nepoznate propale, ove još nisam posadila ...... čekaju proljeće.



Odgovori:
Objavio: OTOK
Datum objave: 15 Siječanj 2010 u 21:08
Imala sam ixie. Ako ih posadiš na proljeće, cvjetat će u ljeto. Posadi ih u skupini, koliko ih ima u pakiranju, tako će izgledati ljepše. Trebaju sunčani položaj.


Objavio: minimode
Datum objave: 15 Siječanj 2010 u 21:52
može koja sličica? (prvi put čujem za ovu biljčicu)

-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Siječanj 2010 u 10:52
Ixia ne podnosi smrzavanje, tako da se u hladnijim krajevima mora vaditi iz zemlje i čuvati unutra zimi.

-------------
Budi promjena koju želiš vidjeti.


Objavio: alisa
Datum objave: 16 Siječanj 2010 u 12:11
Ja sam ih sadila par puta,prvi put nisam znala da ne mogu prezimiti kod nas na kontinetu,pa su se smrzle.Ostala dva puta sam imala po jedan dva cvjetića,jako mala i nikakva.Odustala sam od nje,mislim da je bolja za toplije krajeve nego za naše hladne..


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 17 Siječanj 2010 u 20:29
Iksije sam imala prošlo ljeto, kupila sam ih Vrtnom centru Zrinjevac.
 To su prekrasne biljke s lukovicom vrlo lake za njegu. Imaju  duge i uske listove, vrlo tanke i cvjetove čije su latice u obliku zvijezde. Cvjetovi su najraznovrsnijih boja, a najčešće su žuta, bordo, zelenoplava, tirkizna, purpurna.
Lukovice se u principu sade u jesen, pa biljka cvate u kasno  proljeće, ali se mogu saditi i u rano proljeće pa onda cvatu kasnije /rujan,listopad/.
Od starijih i većih gomolja odvojimo manje, novonastale gomolje koje posebno posadimo u zemlju. Ti mali gomolji se razvijaju u principu dvije godine i onda cvatu.
Velike gomolje sadimo odjednom 5 komada na dubinu 5-8cm.Zemlja mora biti stalno vlažna jer se gomolji ne smiju osušiti, ali ne previše zalijevati da gomolji ne istrunu.Biljku treba smjestiti na svijetlo i sunčano mjesto.Prihranjivati svakih 14 dana.
Nakon što ocvatu, smanjimo zalijevanje, a kada stabljika i listovi požute, gomolje treba izvaditi i spremiti na suho mjesto.
 
 


Objavio: kat.rea
Datum objave: 18 Siječanj 2010 u 15:52
R. Saro to si ti njih u teglama imala posađene?


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 18 Siječanj 2010 u 18:08
Da, ja sam ih imala u teglama.  Ništa ne mijenja, ako ih posadiš u vrt, jedino moraš izvaditi gomolje na vrijeme.


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 19 Siječanj 2010 u 15:14
Ovo je ixia u cvatu
 
Listovi ixie od velikih gomolja, posađeno jesenas
 
Listiovi ixie od malih gomoljića koji se trebaju razvijati sljedeće dvije godine
 
 


Objavio: voki
Datum objave: 16 Veljača 2010 u 14:55
Ixia maculata
Opis biljke
Lukovica je okruglasta, oko 3 cm u prečniku. Visina biljke je oko 40 cm. Listovi su skoncentrisani pri zemlji, uski i lancetasti. Cvast je mnogocvetna, klasolika, cveta sredinom leta uglavnom žutim cvetovima. Latice se široko otvaraju, raznobojni cvetovi imaju tamnije središte, promera su oko 4 cm, a noću se cvetovi zatvaraju.

Ixia viridiflora
opis biljke
Ixia viridiflora – ima zelenkaste sitnije cvetove sa purpurno crnim središnjim delom. Latice su uže u odnosu na ostale vrste iz roda Ixia, zaoštrene na vrhu pa cvet ima zvezdast izgled. Ova vrsta je retka i teško se nabavlja sadni materijal.Za ovu vrstu kažu da je najteža za uzgajanje i veoma osetljiva biljka. Način uzgajanja kao kod hibridne Iksije.

Ixia x hybrida
opis biljke
Višegodišnja lukovičasta biljka, poreklom iz Južne Afrike. Postoji preko 40 vrsta Iksija, a nekoliko vrsta se gaji, kao i veći broj novostvorenih hibrida. Visine su 30-50 cm, sa uskim, bledo zelenim listovima, mnogobrojnim cvetovima u klasolikim ili metličastim cvastima (uglavnom 6-12 kod većine vrsta, a hibridi znatno veći broj cvetova) na bezlisnom cvetnom stablu. Cvetovi su raznobojni, najčešće živih boja (žuti, crveni, roza, narandžasti) sa tamnocrvenim ili smeđim središnjim delom. Cvetanje je u rano proleće u trajanju od tri nedelje. Lukovice su nevelike, malo spljoštene. Obično se uzgajaju niži hibridi visine 15 do 45 cm, sa cvetovima promera 2,5 do 5 cm. Hibridne iksije cvetaju ranije u proleće (april, maj).
Hibrid Blue Bird ima plavkaste cvetove sa belim, Mabel karmin crvene cvetove, Early Suprise karmin crvene sa belim, Castor i Vulkan crvene, Marquette žute, kao i Hollands Glory, Hogarth ima krem cvetove, Giant belo-krem, Rose Emperor svetlo roza... Gaji se od 1770. godine.

Način uzgajanja
Obično se na tržištu nalaze lukovice raznobojnih cvetova, a u zadnje vreme se sve više prodaju različite boje odvojeno. Traži sunčano mesto, bogatu, laku zemlju i dosta vlage u periodu vegetacije, a u periodu mirovanja da su lukovice na suvom. Sadnja lukovica može biti u kasnu jesen i tada je cvetanje u maju i junu mesecu ili u proleće, kada je cvetanje nešto kasnije, u julu mesecu.U uslovima umerene klime gomolji se sade u baštu na rastojanju od 5 cm i dubinu od 8 -12 cm, što kasnije, obično u novembru, kako lukovice ne bi krenule sa vegetacijom do proleća. Mesto sa posađenim lukovicama treba malčirati u toku zime, a malč ukloniti rano u proleće. U predelima sa jakim mrazevima preporučuje se prolećna sadnja na dubinu od 5 cm. Nakon cvetanja lukovice ostaju u zemlji do početka osmog meseca, zatim se vade i čuvaju na suvom i prohladnom mestu do nove sadnje. Za cvetanje krajem zime u saksije se u oktobru sadi 5-6 lukovica na dubinu od 3-5 cm. U mešavinu baštenske i kupovne zemlje obavezno se dodaje krupniji pesak radi poboljšane drenaže, a preporučuje se i dodavanje koštanog brašna u količini 2 kg na kubni metar zemljišnog supstrata. Nakon sadnje lukovica u saksije 2-3 nedelje se drže na prohladnom i tamnom mestu (7-8 stepeni). Nakon nicanja najviše odgovaraju temperature od 5-8, a u fazi butonizacije 13-15 stepeni. Zalivanje je umereno do butonizacije, a u vreme cvetanja zahteva mnogo vode.

Razmnožavanje
Vegetativno, delenjem gnezda lukovica i semenom. Biljke dobijene iz semena cvetaju nakon tri godine, dok razmnožavanjem malim lukovicama cvetanje nastupa nakon 2 godine.

Saveti
Pogodne su za sadnju u manjim grupama u baštama i kamenjarima. Kao rezan cvet traje 2-3 nedelje.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 16 Veljača 2010 u 18:02
pa voki je to krasno informirao a  znam da ja imam na svojoj temi sigurno slikice roze i crvene al na kojoj stranici nemam pojma,inače su mi simpa jer cvijeteki dugo traju , posađeni su u grupici i to na sunčano mjesto ..ja ih ne vadim  iz zemlje ali ja sam na moru tako da mi uvijek cvatu  u proljeće nadam se cvijetekima i ove godine već su izašle naveliko 


Objavio: kontesaa
Datum objave: 16 Veljača 2010 u 23:40
meni prošle god niti jedna nije nikla Unhappy

-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: Duda-Lave
Datum objave: 17 Veljača 2010 u 21:38
pa i ja sam malkice u nedoumici oće li i meni cvijetati jer već sad od te prevelike vlage su jako izrasle pa se bojim da će potrošit energiju na dugačku zelenu stabljiku a cveteka nebu..no nadam se da sam u krivu 


Objavio: Triša
Datum objave: 24 Ožujak 2010 u 20:01
Danas sam i ja kupila jednu vrećicu ixie, privukao me cvijet na slici, posadila sam ih kako piše, pa da vidimo hoće li biti uspješno.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: OTOK
Datum objave: 24 Ožujak 2010 u 20:02
Moje su iznikle i rastu


Objavio: springy
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 02:12
Baš sam kupio paketić lukovica ixie u Billi prije par dana, nadam se da će uspijeti u cvijetnjaku.
Jel' ima tko kakav savjet kako biti najsigurniji da će biljka niknuti jer vidim da mnogima nije niknula!?


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 11 Travanj 2010 u 18:23
SREĆA!
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: Lora
Datum objave: 11 Travanj 2010 u 19:43
Niti jedna, ali niti jedna nije mi nikla. Imam loše iskustvo s njimaLOLLOL

-------------

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn


Objavio: springy
Datum objave: 05 Svibanj 2010 u 20:55
Jupiiiiiii, za sad su nam nikla tri mala izdanka, nekako sad imam vjere da će ih biti još kroz sljedećih par dana. Držite mi palčeve...Thumbs%20Up


Objavio: zribal
Datum objave: 17 Ožujak 2012 u 11:28
Hm, iskreno za ovu biljku sam prvi put čula ove jeseni kad mi je suprug donio lukovice. Kako ih je kupio kao jesnsku lukovicu i na njoj pisalo da se sadi od 09 -12 mjeseca posadila sam i h u listopadu, ali evo još ne niču, kao ni anemone, presličice i mali ukrasni luk. Vjerojatno su izmrzle ili kasne kao i tulipani koje sam posadila isti dan.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: Morana
Datum objave: 22 Ožujak 2012 u 19:16
ja sam svoje kupila i posadila prvi put ove godine i nema jos znakova života, al nema ni od mojih ostalih ljetnih lukovica pa to pripisujem vremenu

-------------
~Cvijeće je zemljin način da se nasmije~


Objavio: zribal
Datum objave: 23 Ožujak 2012 u 08:57
Koliko sam uspjela naučiti do sada ljetne lukovice bi trebalo saditi u rano proljeće i vaditi preko zime. Rijetke pezime ako je blaga zima, kao gladiole. Godinama sam ih ostavljala u zemlji, a ove godine pošto je bilo i -24, mislim da ništa od njih. Na jednom mjestu sam iskopala da vidim što se dešava i pronašlja istrunule (vjerrojatno smrznute) lukovice.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk