Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Tulipani - Tulipa sp.

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=432
Datum ispisa: 19 Travanj 2024 u 06:54
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Tulipani - Tulipa sp.
Objavio: Šeflera
Tema: Tulipani - Tulipa sp.
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 10:33
Već par godina pokušavam sa uzgojem tulipana, ali iz nekog razloga ne žele opstati!
Probala sam posaditi lukovice, saditi iz teglice, preseliti iz vrta sa zemljom i ništa!
Druge godine ih jednostavno nema.
Da li ih krtice pojedu ili im je hladno u zemlji ili ph ne odgovara?
Da li se treba vaditi lukovica preko zime?
smile43

O tulipanu možete pročitati ovdje:
http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/5/savjet/17.aspx - http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/5/savjet/17.aspx

a fotografija naših tulipana  ovdje:
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=73 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=73




Odgovori:
Objavio: shasha
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 11:19
Pojedu ih voluharice,ako ih nema. Lukovice možeš vaditi no i nemoraš. One svake godine odu sve dublje u zemlju,ako ih ne vadiš, i ne smrznu se preko zime.
Šta da napraviš sa voluharicama poima nemam.Ja sam sve probala no i dalje mi ih pojedu. Pogledaj dolje pod savjete ima raznih metoda za njih,pa probaj,možda ih otjeraš(ubiješ)
E da, lukovica tulipana je slatka pa je zato vole voluharice,dok od narcisa ne vole.Ne znam jel ljuta ili slana,ali im nije finaWink


Objavio: Šeflera
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 11:43
tak sam si i mislila da je neka živina u pitanju! Od kad ne sadim tulipane nema ni znakova voluharica, a dok sam ih sadila bile su u vrtu- krtice su niš prema njihovom kopanju! Jedne godine su toliko izbrazdale zemlju ispod snjega da je zgledalo ko da sam na bojištu!

smile207


Objavio: aglaja
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 19:37
Seflera, ako ne zelis da si uskratis zadovoljstvo koje nam pruzaju tulipani, probaj sledece godine nabaviti zicane korpe za sadnju lukovica. Izmdedju ostalog, stite lukovice od voluharica.

-------------
Aglaja


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 19:46
šeflera što nemaš ti mačku? nauči to da love voluharice (btw to ti je slično kao i mali miš samo je smeđkasta po leđima)... moje mačke redovito ulove neku i donesu mi pred vrata da se pohvale

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: aglaja
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 19:47
Preporucljivo ih je izvaditi nakon dve-tri godine. Jedan od razloga je i sto se usled vegetativnog razmnozavanja jako zgusnu i zadju preduboko, pa ih posle, i da zelimo, ne mozemo izvaditi ili ih pri vadjenju ostetimo asovom.

Mnoge lukovice i ne uspiju da probiju sloj zemlje.

Od kada ih je posadila, moja mama ih uopste nije vadila. Svake godine ih je sve vise, ali su losijeg kvaliteta, cvetne stapke su nize i slabije, cvetovi sitniji.
Vade se krajem jula, pocetkom avgusta, otprilike, kada je 80% listova sasuseno.

-------------
Aglaja


Objavio: Šeflera
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 21:35
Originalno poslano od člana Zvjezdana Zvjezdana napisao:

šeflera što nemaš ti mačku? nauči to da love voluharice (btw to ti je slično kao i mali miš samo je smeđkasta po leđima)... moje mačke redovito ulove neku i donesu mi pred vrata da se pohvale


Ovo su ti selačka gospoda, ak vlove kaj, to je samo od strane matice majke koja je lovac - ulovi i pticu u letu, a muški ko muški- samo izležavaju! Nisi vidla novu fotku na kučnim ljubimcima koju je Miham stavio?

Probat ću s mrežama! Hvala na savjetu! Ali tek najesen!


Objavio: alkemicar
Datum objave: 13 Travanj 2008 u 19:21
tako mi je žao što ih još nisam nabavila
nadam se da ću uspjeti uskoro naići na njihove lukovice


Objavio: shasha
Datum objave: 13 Travanj 2008 u 21:38
Alkemičar,sad ćeš ih teško nabaviti.One se sade na jesen pa ih onda ima u prodaji.Eventualno ako ima dobrih duša da ti daju lukovice,a to je negdje krajem 5mj.kad se mogu vaditi iz zemlje.


Objavio: manči
Datum objave: 13 Travanj 2008 u 23:20
Imam isti problem sa tulipanima. Ostavim ih u zemlji i sve ih je manje i manje. Kod nas nema voluharica, a i ne vjerujem da se smrznu. Ne znam što im se dogodi? 


Objavio: Jazz
Datum objave: 23 Ožujak 2009 u 09:56
Pozdrav !

Budući su tulipani moje najdraže cvijeće, dobila sam na poklon tulipane u teglici / pitaru kako god. Poklonjeni su mi još kao skroz zatvoreni pupoljci koji su se u roku od dva dan tako lijepo rascvjetali, međutim nakon još dva dana skroz su se otvorili, osušili i propali. Držala sam ih na prozoru u polusjeni, dakle nisu na direktnom suncu ( koje ionako nije jako ) i umjereno zalijevala svako par dana. Zašto mi se to desilo i što da radim dalje?
Molim vas pomozite da ih spasim ako je moguće.  Ima ih 5 u pitaru.
Hvala !


Objavio: OTOK
Datum objave: 23 Ožujak 2009 u 11:13
Imam i ja jedno pitanje, posadila sam 3 vrste tulipana, od jedne vrste, iz svih 10 lukovica iznikao je samo po jedan list, to mi se već dešavalo, i takvi ne cvjetaju - zašto se to događa? 


Objavio: SilveK
Datum objave: 23 Ožujak 2009 u 21:44
Možda će slijedeće godine - ako ne cvatu još uvjek skupljaju energiju za rast lukovice, a možda im nešto ne paše tamo gdje si ih posadila.


Objavio: manči
Datum objave: 23 Ožujak 2009 u 22:36
.....na taraci mi je nešto ili neko pojeo 3 zelena  pupoljka lala, za poludit.....da nije ptica?smile206


Objavio: Triša
Datum objave: 24 Ožujak 2009 u 14:28
Otok i meni se to događa, mislim da one sitnije lukovice bace samo lišće, ali za cvijet su preslabe. Primjetila sam da su svi i žuti i crveni dosta napredni, a oni kao plavi, ljubičasti, slabije napreduju. Posađeni u identičnim uvjetima.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: maslacak7
Datum objave: 05 Kolovoz 2009 u 01:25
moja mama ima zute i crvene,ne vadi ih i krasni su...vidi se u slikama iz mog vrta...ja ih nemam al i ih zeljela nabaviti... a za voluharice sam slusala na tv-u trik...naime da bi zastitili od voluharica uzeti osudu od sladoleda ili sl...izbusiti rupe,posaditi u njih i staviti ih u mjestu u vrtu u rupu i zatrpati...korjenje moze kroz rupe( naravno ne probusiti premale rupice) i voluharicenemogu do njih a i ako zelimo lakse ih je izvaditi...  meni se ne cini losa ideja,nisam jos probala  al cini mi se ok...


Objavio: sanja30
Datum objave: 02 Travanj 2010 u 11:46
imam pitanje; na jesen sam posadila par vrečica lukovica i sad vidim da ih na pojedinim mjestima nema. posađeni su na dvije lokacije, a mislim da nisu voluharice?? što bi još moglo biti? dolazim u napast da krenem sa iskapanjem, pa da vidim, možda je pojedine MM preduboko posadio? smile39

i drugo pitanje; jel tulipani uopče cvjetaju prvu godinu? gledajući slike vrtova nekih forumaša, već imaju cvijet,a mojih ovih nekolicina imaju samo lišće


Objavio: rose
Datum objave: 02 Travanj 2010 u 12:00
ja sam svoje lani posadila,uopće nisu niknuli. posadim ih kasno ove godine a oni veliki,imaju ljep list e sad dali ce bit cvjeta,neznam,lisne uši su mi napale cvjeće

-------------
http://tininkreativnikutak.blogspot.com/ - Moj Blog



Objavio: Triša
Datum objave: 02 Travanj 2010 u 15:12
Jučer na kavi Hoya mi je objasnila što se događa s nekim vrstama tulipana. Ako ih nbe izvadimo iz zemlje,a u u vrtu su ili u dubokoj posudi, one šire lukovicu prema doljei naprave još jednu lukovicu dublje u zemlji, tako se oslabi gornja lukovica, koja baca takve nedozrele listove i ne cvate. Upravo se to meni dogodila sa crvenim i žutim tulipanima, zašto pojma nemam. Lani sam imala bujan cvat, a ove godine samo po jedan veliki list, od cvijeta ništa. Ljuta sve sam raskopala i ustanovila da su sve lukovice usitnjene i krenule prema zemlji, od njih ništa. Pustila sam ih i poslušat ću Hoyu i posaditi ih u vrlo niske posude 5-6 cm kako nebi imale mogućnost širenja u dubinu. Prije toga sam imala tulipane, nisam ih vadila po nekoliko godina i uvije su mi bili lijepi. Dakle mislim da je problem u lukovicama-kakvo je to sjeme, čije je to sjeme, uglavnom ne valja.
Ove godine neću imati niti jedan cvijet tulipana.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: makk
Datum objave: 02 Travanj 2010 u 15:52
I ja imam isti problem s tulipanima. Puno lišća, a cvijeta ni za lijeka, tačnije jako malo. To je razlog zašto ja puno više volim stare sorte, bez obzira na koju se biljku odnosi. Mislim da uzgajivačima ide u prilog uzgajati takve sorte, jer im je s njima zagarantovana dalja prodaja.
Jedini koji su već procvjetali su divji tulipani.
Moji tulipani su bili dupli(ličili su na ruže), pa su postali obični, a sad se vide jako mali pupovi. Bit ću sretna ako uopšte uspiju procvjetati, pa makar cvijet bio jako mali.

-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: dzomba
Datum objave: 18 Travanj 2010 u 20:39
Lukovice od ovih mojih tulipana sam kupila od holandjana koji su bili na jednom sajmu ovdje i bas sam zadovoljna s njima...Tongue...

Tulipan Monsella..



Tulipan Gavota..



Otvorili su se i ovi tulipani ali nestigoh danas da ih slikam..






-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: baka
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 07:29
S tulipanima nemam nikakvog iskustva.Ove godine su mi niknuli i to zato jer sam posadila lukovice nemajuć pojma koje je to cvijeće, dobila ih onako u hrpici bez oznaka.
I kako se pokazalo da i na tom mjestu mogu imati cvijeće, rado bih na jesen stavila između ovih još  i druge tulipane.
Pa tako molim iskusne:
-kada izvaditi ove lukovice?
-kada saditi ( ne morate vjerovati, ali nemam pojma kad sam ove ubola, možda veljača?Confused a možda ?Embarrassed
 
Slike su kad su tek počeli, sad su svi rascvateni i visoki i manji, jer su i lukovice bile svakakve...
 


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: minimode
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 09:27
obožavam duple tulipane, dzomba tvoji su interesantni tako dvobojni, bako i tvoji, ove godine sam se odlučila posaditi ih u zemlju, do sada sam ih selila po pitarima, iznenadila sam se kako su krasno krenili- iako su staalno bili ciklama boje sada se jedan odlučio da bude "prošaran"


-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: dzomba
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 13:18
Hvala ti minimode...neki nazalost nisu izrasli ali ovi su bas lijepi Wink!!

Baka,morala si ih posaditi prije Big%20smile..jer inace ih sadis od 8-12 mjeseca da bi uzivala od 3-5 mjeseca u njihovom cvijetu Tongue..ove godine su izasli malo kasnije jer zima je bila jaka....inace sacekas da ti se osusi zeleni dio tulipana, izvadis lukovice,ostavi ih na suncu da se zemlja dobro osusi,onda ih fino ocistis od viska zemlje i ostavis na tamno i suho mjesto do ponovnog sijanja...neko ostavlja lukovice u zemlji ali vidim da pojedini imaju probleme ove godine i da su im izrasli tulipani dosta slabijeg kvaliteta... nego javit ce ti se neko ko je dosta iskusniji s njima TongueWink i bolje ti objasniti Smile !!


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: alisa
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 15:21
Baka,tulipani su jako zahvalne biljčice.Ja ih sadim godinama.Imam dosta vrsta,boja i oblika,isto tako dosta mi ih propadne jer je zemlja loša!Ja svoje tulipane ne vadim iz bašte.Bez problema prezime.Možeš ih saditi i sada,samo će cvjetati tek sledećeg proljeća.Ja ih sad sada i krajem ljeta pa do prvih mrazeva!Između njih sadim neke ljetnice i nešto trajnica!Ponekad se desi,da u zaboravnosti gdje su lukovice tulipana posađenje, oštetim koju:(....Nemaš ih potrebe vaditi iz zemlje!To je moje iskustvo!


Objavio: baka
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 16:08
Ajmo polako!WinkSad cvjetaju. Za njih izvaditi moram sačekati da zelena stapka postane suha.
To sam shvatila.Onda ih vadim van. I daljnji postupak mi je jasan.Prva varijanta.
 
E sad, neki novi tulipani... kad se mogu najranije saditi lukovice?A i ovi za koje mi je isparilo kad sam ih sadila?
U siječnju? veljači? Svakako sam ih sadila puno prije martovskog snijega (negdje oko 10. je malo zabijelilo).
 
Naime Alisa, kako sam ja ipak u nekom toplijem području, bojim se ako ih posadim,recimo u listopadu(oktobru), da će mi niknuti za Božić. Kao male narcise!ConfusedLOL 
 
I moja susjeda koja ih ima preko stotinu zapravo ih ne vadi.Druga varijanta.Kaj sad? 
 
Pa da zaključim sa sto raznih pitanja.
Ako ih budem ostavila, riskirat ću.
Nove ako posadim u studenom,prosincu, cvjetat će u proljeće?


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: OTOK
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 16:30
Baka, ja tulipane sadim u 11 mjesecu. Neće niknuti usred zime, ne brini. Ni oni koju ostanu u vrtu ne niknu u to doba.
Tulipane, a ni ostale lukovice, bar u našim krajevima ne moraju se vaditi iz zemlje, smrznuti neće.
Ja sam odustala od vađenja lukovica jer ih očito ne znam spremiti, uvijek mi propadnu.
Jedino što lukovice tulipana, ako ostanu u zemlji idu sve dublje i dublje, nakon par godina više neće biti onako lijepi kao prve godine.


Objavio: alisa
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 18:25
Tulipani podnose jake minuse.Kod mene opstaju,a nekada zna biti i - 23s C!Tačno je da idu dublje,ali to ne smeta za njihovu lijepu cvatnju,jer daju nove mlade lukovice koje cvjetaju lijepo!.Moja komšinica ima tulipane godinama,veli da su neki posađeni za vrijeme olimpijade u Sa:(1984g)i svake godine su sve ljepši i bujniji!Nikada ih ne vadi preko zime..Ja opet imam problem da moje lukovice isplivavaju na površinu zemlje pa tako preko zime skoro da budu "gole"i onda im bude hladno,za vrijeme minusa,ali one opet ne uginu.Doduše ima ih dosta koje imaju gomilu lišća,a ni jedan cvijet,vjerovatno je to posljedića nahladeLOLOve godine ću ih prekriti sa još jednim slojem zemlje,pa da vidim hoće li opet izlaziti van!


Objavio: baka
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 20:43
Baš vam hvala na objašnjenjima. Jer mi je nastao kratki spoj i više se nisam snalazila.
E pa da li će uspjeti vidjet ćemo na proljeće.Jer ovi narandžasti su slučajno došli do mene i pokazali da mogu imati i to u vrtu!Big%20smile


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: Triša
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 21:19

Blago vama, ja lani posadila lukovice i imala predivne žute i crvene tulipane- Nisam ih vadila i ove godine nisam imala ništa. Otišli su duboko, pustile po jedan listić, a niti jedan cvijet. Očito je stvar u lukovicama, ove koje se kupuju po vrtnim centrima su nekakve čudne i to se događ, i to ne samo meni.



-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: dzomba
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 21:27















-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: matilda
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 20:21
obožavam tulipane bilo koje vrste. imam ih u vrtu godinama i do sada nisam s njima imala nikakvih problema s uzgojem...ako sam se htjela nekih riješiti uvjek bi mi promakla neka mala lukavica koja bi mi sljedeće godine procvala. a ovo je jedan dio njih iz mog vrta














Objavio: dzomba
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 21:41
WoW Matilda,prelijepi su TongueTongue !! 

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: alisa
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 22:06
Stvarno su dvini!!Nemam samo ovaj na drugoj slici,ostale imam...I ja sam zaljubljenik u tulipane.Svake godine nabavljam nove...


Objavio: pHoEnixx
Datum objave: 22 Travanj 2010 u 14:00
Tulipani su stvarno divota..i ja planiram nabaviti još nekoliko vrsta i popuniti gredice jer su zbilja krasni
Evo mojih.
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/tulipani/8853.aspx">

-------------
No premda star, mladac sam kao vrtlar


Objavio: rosa2
Datum objave: 22 Travanj 2010 u 14:52
evo ovo je jedan od mojihtulipan ,zasad mi najdrazi

-------------
cvijet za cvijet=buket


Objavio: dzomba
Datum objave: 22 Travanj 2010 u 20:08
Rosa..prelijep je..i cudan sa svim ovim bojama Tongue !! Clap Clap 

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: gute Fee
Datum objave: 23 Rujan 2010 u 23:17
Ma ne mozete vjerovati ! Gledam danas u jutro s prozora verande dolje na cvijece i ugledam nesto zuto ! Kad tamo    T U L I P A N   !   Ja sam pomislila da sanjam !  Slikala sam ga (malo je krzljavi !) i slikica slijedi dok pronadjem USB- Kabel od kamere .   
                                               smile181


Objavio: natalija
Datum objave: 24 Rujan 2010 u 21:23
gute jedva čekam sliku da vidim i taj jesenski tulipan

a možda je i lužarka, ona je žute boje i upravo sada cvjeta


-------------


Objavio: gute Fee
Datum objave: 24 Rujan 2010 u 23:11
Natalija , a da nije i to luzarka a ja govorim "krzljavi tulipan " ?!?   smile160   A jooooooj , koji li sam ja specijalist ? Ako se ne varam , bit ce smijeha !


Objavio: natalija
Datum objave: 25 Rujan 2010 u 04:44
 gute, bez slike ništa ne znamo Embarrassed... kakvog smijeha smile75, tu smo da nešto naučimo, a i podijelimo ono što znamo,
bez obzira radilo se o cvijeću ili nečem drugom smile74
ja često "bubnem" nešto pa ostanem živa,



-------------


Objavio: Klimatis
Datum objave: 24 Ožujak 2011 u 20:24
Imam jedno pitanje?

 Da li postoje neplodne lukovice?
Znači od matične lukovice nastaju male koje puste samo list. I onda nakon par godina bude hrpa lišća. A i matična lukovica ne cvate. Bio sam ih vadio van, pa vraćao velike, a ove male probao posadit na drugo mjesto.

Ali ništa , opet lišće pustile. da li su te lukovice neplodne i da li da ih bacim?


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 25 Ožujak 2011 u 19:40

Ja vadim iz zemlje svoje tulipane svakih nekoliko godina, odvojim podmladak - sitne lukovice i njih posadim u "školicu" - negdje u zabitom dijelu vrta ili u obližnju šumu i tamo ih zaboravim na par godina. One porastu, udebljaju se i kada počnu cvjetati preselim ih nazad u svoj vrt.
A zašto matična lukovica nakon nekog vremena ne cvjeta to neznam. To se i meni događa i sa tulipanima i sa narcisima.



Objavio: Klimatis
Datum objave: 26 Ožujak 2011 u 09:41
Znači male lukovice zaboraviš koju godinu i onda procvjetaju???

Ajoj jučer sam ih povadio masu samo sa lišćem. Hmm , negdje ću ih već ukopati i vidjeti. Al zašto stare propadaju nemam pojma. Uglavnom tulipani, i to čak nakon godinu dvije.


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 26 Ožujak 2011 u 19:34

Sada sam se sjetila da sam negdje pročitala da neke sorte tulipana nisu dugog vijeka, ali da proizvođači o tome ne daju podatke. Možda je i tako nešto u pitanju.


Objavio: Klimatis
Datum objave: 27 Ožujak 2011 u 10:24
Vrlo moguće, kod tih umjetnih, hibridnih vrsta. Baka je imala tulipane koji su 20 god cvali, a nama su neki već nakon 2 god samo na lišću ostali. A ništa ašov i kopanje van, grozno izgledaju te hrpe lišća bez cvijetova. Čak mislim da ću počet tražit alternativu.


Objavio: Silvestra
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 00:24
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/moj_cvjetni_vrt/24672.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 01:28
Žuti tulipani,malo čudni imam ih ove godine prvi put.URL=http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/moj_cvjetni_vrt/24675.aspx][/URL]


Objavio: Silvestra
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 14:14
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/tulipani/24676.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 15:29
WinkKlimatis ,tulipani bi se trebali vaditi svake barem treće godine ili kad vidiš da manje cvjetaju ,a imaju više lišća iz razloga što sa svakom narednom sezonom lukovica dublje propada i odlazi u zemlju.A znaš i sama da se tulipani sade na dubinu od nekih 10 cm.Sam razvoj lukovice poprimi potpuno druge osobine ako je lukovica dublje zakopana i to je jedini razlog njihovog izostanka cvjetanja.Ja osobno veći dio lukovica vadim van svake godine ,a ne bi bilo potrebno 2 do 3 godine jer su u tom periodu divni ako se ne vade,nego ja imam zemlju di ih sunce spali i to je jedini razlog zašto ih vadim.Kod tulipana je bitno nakon cvatnje odrezati cvjetne stapke nisko i to odmah dok odcvatu ,a stabljiku i lišće ostaviti da se osuši jer se lukovica na taj naćin priprema za iduću cvatnju ,dakle hrani se i skuplja energiju koju je tokom cvatnje izgubila.Kad je sve požutjelo lukovice se izvade,u hladu dan dva prosuše,otresu od zemlje i do jeseni spreme na hladno,mračno i suho mjesto,naravno naj bolje su meni kutje od cipela.Pritom paziti da nisu vlažne nimalo i da je zemlja dobro otresena ,a ja ih malo i očistim od starog korjena to jednostavno otpadne jer inaće bi pljesnivile.Na kutji izbušite male rupe da ima malo zraka i saditi početkom devetog mjeseca jer jako je bitno da lukovica na vrjeme dođe u zemlju jer joj se u toj naj ranijoj fazi na jesen razvija cvjetni pup unutar lukovice i o tome da li ste na vrjeme posadili lukovice ovisi kakve će cvjetove Vaši tulipani imati iduće proljeće.Eto bilo mi je drago ako sam nekome pomogla ,a sad idem odrezati cvjetne stapke na mojim odcvalim tulipanima.


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 21:25
Moji tulipani:

http://img832.imageshack.us/i/dsc09214r.jpg/">


  http://img705.imageshack.us/i/62003769.jpg/">


http://img51.imageshack.us/i/dsc03401j.jpg/">


http://img842.imageshack.us/i/dsc03688a.jpg/">


http://img26.imageshack.us/i/dsc03845fh.jpg/">


http://img816.imageshack.us/i/dsc08797.jpg/">


http://img687.imageshack.us/i/dsc03631o.jpg/">


http://img856.imageshack.us/i/dsc02750x.jpg/">


http://img263.imageshack.us/i/dsc03801t.jpg/">


http://img705.imageshack.us/i/dsc08995xu.jpg/">


http://img121.imageshack.us/i/dsc03619n.jpg/">


http://img687.imageshack.us/i/dsc08960t.jpg/">


http://img709.imageshack.us/i/dsc03826r.jpg/">



Objavio: Silvestra
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 22:02
Cimicifuga,jako su Vam lijepi tulipani,prava uživancija za oči.smile181


Objavio: Silvestra
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 23:44
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/tulipani/24735.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 28 Travanj 2011 u 23:52
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/tulipani/24736.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 29 Travanj 2011 u 00:01
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/tulipani/24737.aspx">


Objavio: FLORAMYE
Datum objave: 01 Svibanj 2011 u 09:02
Cimicifuga i Silvestra: prekrasni tulipani i prekrasne kombinacije!
StarStarStarStarStar


Objavio: Klimatis
Datum objave: 05 Svibanj 2011 u 09:05
Prekrasni tulipani!!!SmileSmile

Puno hvala na savjetu. Znam ja to u teoriji, ali u praksi je to malo teže izvesti jer preko njih raste hrpa drugog bilja, pokrivača tla i svega. Znam da smo neke sadili prošle i pretprošle godine a da ove nije bilo ni traga ni glasa od cvjetova, samo hrpa lišća.A niš kad se posuše idemo na vađenje.

A male lukovice onda zakopat negdje sa strane i čekat god, dvije da cvjetaju?
Da li vrijedi isto za zumbule kao za narcise i tulipane?


-------------
Neka se sve zeleni


Objavio: Silvestra
Datum objave: 05 Svibanj 2011 u 23:18
Klimatis mislim da sve lukovičaste biljke imaju slićan tretman oko sadnje i vađenja lukovica jer u isto doba i cvatu,a sad kad si rekla da imaš dosta prekrivačica tlasmile127 onda mi je bilo jasno zašto ne cvatu jer se teško i probiju kroz taj prekrivač od bilja.Takovo iskustvo sam i ja imala na pojedinim mjestima.


Objavio: Tea
Datum objave: 27 Rujan 2011 u 14:02
Moram priznat da je izbor u poljopoatekama ogroman...svakakve kombinacije, boje smile70
Ljubitelji tulipana slobodno navalite Thumbs%20Up


-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: zribal
Datum objave: 03 Studeni 2011 u 18:22
URL=http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/cvjetna_aleja/33884.aspx][/URL]

U gredicu na slici posadili smo veliki broj tulipana (150), narcisa (50) šavrana (100) anemone, i dr. cvijeće koje se u jesen sadi za proljeće. Nadamo se i isčekujemo veliku radost u proljeće. No, sad se brinem što ću kad oni ocvjetaju. Smijem li preko njih posijati ili posaditi neke ljetnice, a da ne vadim lukovice, te da li mogu na prazna mjesta posaditi neke niske trajnice tipa phloxa. Kako smo veliki ljubitelji gladiola i dalija u planu smo uz ogradu posaditi njih, a ispred njih niske ljetnice - petunije, kadifce, begonije...

Možda je moja žeđ prevelika, zato i tražim savjet, što da radim.

Pored toga želim podijeliti s vama svoje iskustvo glede tulipana koji ne cvjetaju. Mislim da je problem u ranom rezanju listova nakon cvatnje. Kako nisam imala svoj vrt ranijih godina sam svoju želju za tulipanima ispunjavala u svekrvinom vrtu u koji sam nemilice sadila velike količine tulipana. Medjutim, ona ne voli gledati neuredne listove i sve bi ih porezala odmah nakon cvatnje. Ove godine izrasla je džungla lišća s tek po nekim skromnim cvijetom tulipana ili narcisa. Možda se varam, ali eto, to je moje iskustvo.


Objavio: alisa
Datum objave: 03 Studeni 2011 u 18:46
zribal,možeš posaditi ljetnice il neke trajnice u tu gredicu.Bolje bi bilo trajnice,jer manji je rizik za oštećenje lukovica tulipaana.Jednom posadiš i gotovo,dok ljetnice il dalije moraš vaditi u jesen i odma su ti ugrožene lukovice tulipana.Imam i ja par cvjetnih gredica u koje sam posadila tulipane i trajnice.Ali,kada sadim u tu gredicu,obično oštetim po koju lukovicu tulipana.. :( Što se tiče ne cvjetanja,moguće da jeste problem u porezivanju listova.Preko lista lukovica skuplja snagu za sledeću sezonu cvjetanja i za zimovanje..Ako su male i nedovoljno ojačale onda samo listove bacaju.To se meni dešava kod mladih lukovica..Ja ih volim,i svake godina ih sadim.Svake sezone kupim neke nove vrste.Kod mene hibridi ne prežive dugo.


-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: zribal
Datum objave: 03 Studeni 2011 u 18:55
Hvala alisa. Ja ću sutra (mada je možda i kasno) uz rub ove gredice posaditi starinski sitni karanfil (ne znam stručni naziv) i niski phlox (plamenac) koje sam danas dobila od prijateljice, velike busene s žilama i vjerujem da će preživjeti zimu. voljela bih ovdje napraviti lijepu cvijetnu aleju. Danas dmo postavili kocke i ožbukali garažu. Idući tjedan će i kuća dobiti fasadu i ja se svemu tome jako radujem. Bez cvijeća nema sreće, pa ću se jako truditi.


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 03 Studeni 2011 u 19:01

Niti jednoj lukovičastoj biljci ne smije se odrezati lišće prije nego samo od sebe požuti i povene. Ako se lišće ranije odreže lukovica ostaje bez izvora hrane i slijedeće godine vrlo vjerojatno neće cvjetati, a može čak i uginuti.

Lukovice je najbolje saditi između ljetnica ili trajnica tako kada odcvjetaju oko njih ostaju druge biljke koje zatvore prazna područja koja su ostala na njihovom mjestu.

Lukovice možeš svake godine izvaditi (kada im požuti i osuši se lišće), a i ne moraš. Ako ih ne vadiš svake godine, preporučljivo ih je ipak nakon 3 - 4 godine izvaditi, eventualno im promijeniti lokaciju, a sitne mlade lukovice posaditi negdje u prikrajku vrta "u školicu" gdje ih ostavi par godina dok ne odrastu i počnu cvjetati. Tada ih možeš posaditi na cvjetnu gredicu.

P.S. Dok sam ja ovo pisala ti si već dobila odgovor!



Objavio: zribal
Datum objave: 03 Studeni 2011 u 20:05
Nikad nije problem s više informacija, problem je kad ih nema. Hvala vam cure. Sad mogu planirati što posaditi u 3 - 4 mjesecu kada tulipani i ostale lukovice niknu. Tada ću i oko njih i između njih postaviti ljetnice i trajnice do kojih uspijem doći. Jedva čekam.


Objavio: viridarivm
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 08:59

Originalno poslano od člana Šeflera Šeflera napisao:

Već par godina pokušavam sa uzgojem tulipana, ali iz nekog razloga ne žele opstati!
Probala sam posaditi lukovice, saditi iz teglice, preseliti iz vrta sa zemljom i ništa!
Druge godine ih jednostavno nema.
Da li ih krtice pojedu ili im je hladno u zemlji ili ph ne odgovara?
Da li se treba vaditi lukovica preko zime?
smile43


Potoji više razloga zašto tulipani ne cvatu:

Prvi je taj što su današnje sorte,hibridi,nastale zbog potreba tržišta za što neobičnijim i zanimljivijim bojama i oblicima cvijeta.To je posao genetičara, no da bi se u biljci istaknuo neki gen,mora se potisnuti drugi, a to može biti npr, otpornost,trajnost,duljina cvatnje itd.Laički,ne može se beskonačno dodavati novih gena jer tada bi sve hibridne biljke bile superbiljke,a znamo da takva en postoji,niti bi bilo zanimljivo imati biljko koja bi bila kao i plastična-vječna.Ja u u tome i vidim ljepotu vrtlarenja,neke biljke pak imaju toliko razvijene gene za opstanak da ih se teško možemo riješiti kad krenu u osvajanje vrtova,zar ne?Ah,da su barem tulipani takvi.

Postoje vrste roda Tulipa koje pouzdano cvatu svake godine, to su tzv. niže sorte Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii kojih ima za kupiti i kod nas.
 
Drugi je nepravilna sadnja: lukovice nam dolaze iz Nizozemske, gjde su od malena bile u idealnim uvjetima i izrasle u prave zdrave lukovice koje kod nas obavezno cvatu prve godine, ali se zbog neadekvatne njege iscrpe i s vremenom nestanu.S jedne strane proizvođači lukovica računaju na to, jer, mislite li da je njima cilj stvoriti otporne i trajne sorte kakve su prije rasle našim bakama(ali samo u par boja)?Ne,prodaja bi pala.
Tulipane treba posaditi u dobro pripremljenu rahlu zemlju,ocjeditu,i ne siromašnu,ali isto tako en friško pognojenu.Ja sam imao puno problema sa voluharicama,čak su pojele sve kukovice koje su bile posađene u posude i stajale na podu u plasteniku.Sada ih sadim ovako: u svakoj željezariji ima za kupiti žičanih mreža,kupim najjeftiniju i najtanju koja je dovoljno neprobojna za voluharice.izrežem je u pravokutnik,položim u cvjetnu jamu, na nju stavim lukovice ali samo na jednu polovicu,preklopim drugom polovicom i zavrnem rubove.ispadne kao jastuk.Čemu davati novac za gotove košare??
Tako ih u proljeće nakon cvatnje samo izvučem van zajedno u mreži.Lukovice ne trebaju biti izvađene kad listovi požute,iako ej to bolje,ako se izvuku kad već počnu gubiti zelenu boju,listovi mogu biti na njima,pa kasnije požute dog sve skupa stoji u garaž na suhom.Lukovice koje su izvađene imaju puno veće šanse da cvatu opet slijedeće godine,jer su prošle ciklus koje su imale na obroncima pradomovine Turske-vlaga-cvatnja-suša-odmor.ovako u vrtu su vlažne i zalijevanje cijele godine,i njihov ritam je poremećen.
U jesen akd se sade, tulipani se sade zadnji,ja ih sadim u studenom.
Stare lukovice za svaki slučaj sadim na manje bitne pozicije u gredici, a za istaknuta mjesta i display posude koje želim imati na stepenicama pune cvijeta oko Uskrsa,sadim samo nove lukovice.
 
Treći razlog je ne-skidanje sjemenih kapsula nakon cvatnje,čim biljka počne stvarati ssjeme,šalje signal u lukovicu: hej-više te ne trebam,stovrit ću sjeme pa ću se tako razmnožiti!lukovica svu svoju snagu isporuči gore i odumre...
 
Četvrti razlog je tlo siromašno hranjivima.tlo mora biti redovito održavano,a tik prije cvatnje u tekućem obliku dodaje se kalij,nakon cvatnje fosfor.
 
Peti razlog je prevlažno tlo


-------------
Život započinje danom kada zasadiš svoj vrt


Objavio: zribal
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 14:42
Viridarivm hvala za lijep i opširan post. Poznati su mi problemi s tulipanima, ali i s voluharicama.... Prošle jeseni u ovo doba posadila sam 75 lipana i kad je list potpuo osušio povadila sam lukovice. Te iste lukovice ovih dana sam ponovo sadila i sad imam rezultat koliko sam novih dobila, vjerovali ili ne cca 190 novih lukovica. Od toga sam danas posadila 140 primjeraka i evo možete ih vidjeti na ovim slikama. Nikakvu posebnu njegu im nisam dala, a bili su prekrasni u cvatnji. Da, pored navedenog imam sigurno 1 kg malih lukovičica (bebaća) koje mi je žao baciti pa ću sutra pronaći neko mjesto da ih posadim pa neka rastu. Posađene tulipane ne planiram vaditi bar 2-3 godine, a preko njih posadit ću po neku ljetnicu ( petuniju, salviju, i sl.) Takav savjet sam dobila, mada se i sama plašim da mi tulipani ne istrunu jer ljetnice moram zalijevati. No, bit će kako bude. Ja se radujem proljeću pa ćemo vidjeti rezultate.
gotova gredica tulipana i trajnica. Ovaj cvijet tamnih listoa sam kupila, ne znam ni kako se zove.
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/tulipani/34131.aspx">
Sadnja lukovica tulipana.
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/tulipani/34130.aspx">


Objavio: alisa
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 15:27
Zribal,odličan posao si uradila.Ja svoje ne vadim jer nemam probleme sa štetočinama.Moje propadnu ,jer su osjetljivi hibridi.Ali,ja sam uporna,pa svake godine dokupim po koju skromnu kolekciju!Evo ovo sam posadila prije par dana.Neke sam već imala,al su s godinama nestali..I opet ih sadim..Jedva sam ima našla mjesto,ja više i neznam koliko ih imam.Kad krene sezona prebrojat ću cvjetove..







Na netu sam vidjela one "sladoled" tulipane.Oko mi leti za njih,morat ću ih nabaviti...Kod nas ih nema,al  naći ću već načina za porudzbu..


-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: Tea
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 15:34
alisa jel bi ovaj tamni trebao biti crni tulipan?Sestra mi se zagrijala za crni a ja ga još nisam vidjela od svih drugih kombinacija.Ima li ga za kupiti sa ostalima ili?

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: zribal
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 15:53
Prekrasno Alisa, ti si pravi kolekcionar. Kad niknu i procvjetaju obraduj nas sličicama. Ja sam početnik i tek formiram vrt zato sam se odlučila za starinske vrste i vrlo malo boja. U strahu da ne bude kičasto svi moji tulipani su iste sorte i to u crvenoj, žutoj i šatirano crveno-žutoj boji. Nadam se da ću unijeti više mašte iduće jeseni jer ću znati kako izgleda vrt u prvoj godini.


Objavio: Tea
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 16:05
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Prekrasno Alisa, ti si pravi kolekcionar. Kad niknu i procvjetaju obraduj nas sličicama. Ja sam početnik i tek formiram vrt zato sam se odlučila za starinske vrste i vrlo malo boja. U strahu da ne bude kičasto svi moji tulipani su iste sorte i to u crvenoj, žutoj i šatirano crveno-žutoj boji. Nadam se da ću unijeti više mašte iduće jeseni jer ću znati kako izgleda vrt u prvoj godini.

zribal,sa "živim" materijalom to ide dugotrajnije nego sa umjetnim al kad dođemo do željenog rezultata onda je prekrasno.Zato ne tuguj i veseli se probi,bar ćeš znati kako i zašto sljedeći put.Možda nećeš odma pogoditi ono što želiš u vrtu ali vjerujem da će svejdeno zasjati u punom sjajuThumbs%20Up


-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: alisa
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 16:20
tea jeste crni je i imam ga po drugi put.Joj ja cu opet isto,ali nekako mi glupo duplirati slike sa svoje teme ovamo,Tamo u vrtnim biljkama imaju moju tulipani,slikani predhodni godina.
zribal i ja ne volim kič i previše šarenila ali šta ću,kad nemogu da odolim.Kad kupim,onda muku mučim da te boje ukombinujem..
tu negdje ima slika mojih tulipana od prije par godina pa do ove zadnje sezone,proljetne
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2694&PN=6 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2694&PN=6

a evo crnog ,kraljica noci..Imaju dvije vrste crnih, kraljica noci i negrita.Te sam ja nalazila kod nas u pordaji..

ovi su mi jedni od drazih..

a,ovi su se pokazali kao najljepši i najotporiniji.Cvjet traje sedmicama..
http://s259.photobucket.com/albums/hh288/enterijer/biljke/?action=view&current=DSCN5302.jpg



-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: Tea
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 16:51
alisa gdje si ti uzela taj crni?Jel ga bilo u poljoapoteci iliJel ga bilo teže naći?

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: alisa
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 16:55
Tea ima ih gdje ima i drugih tulipana..Čak i cjena je ista,nisu skuplji nego ostali..Kod nas ih bude u vrtnim centrima,poljopatekama pa čak i u tržnim centrima tipa K..Pogledaj gdje ima kupiti lukovica od valentina,jer su ovi  valentin.Onaj stari je bio green gardeen.Samo stari su bacili mlade ovog proljeca pa je samo listova bilo i svega par cvjetova pa sam uzela da ih malo obnovim..Imam ja svakakvih,od papagaja,običnih,do duplih i šarenih..Volim ih..


-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: Tea
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 17:00
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Tea ima ih gdje ima i drugih tulipana..Čak i cjena je ista,nisu skuplji nego ostali..Kod nas ih bude u vrtnim centrima,poljopatekama pa čak i u tržnim centrima tipa K..Pogledaj gdje ima kupiti lukovica od valentina,jer su ovi  valentin.Onaj stari je bio green gardeen.Samo stari su bacili mlade ovog proljeca pa je samo listova bilo i svega par cvjetova pa sam uzela da ih malo obnovim..Imam ja svakakvih,od papagaja,običnih,do duplih i šarenih..Volim ih..

Odlično,hvala na infromaciji.Ja te crne još nisam vidjela u prodaji ali možda jednostavno nisam na njih naletilaThumbs%20Up


-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: blue sky
Datum objave: 28 Studeni 2011 u 20:56
Alisa slažem se s tobom da je ovaj šareni jedan od naj otpornijih ja sam ga kupila pod imenom Karneval u Nici naravno ime je na engleskom , stime da bih dodala da lijepo miriše ,imam ga sigurno više od pet godina.Sada ga tražim već duže vrijeme ali nikako da naletim na njega,zbog nekih rekonstrukcija po vrtu dobar dijo mi je nestao ali bih ga obavezno kupila kada bih naišla na njega


Objavio: Cikas
Datum objave: 11 Ožujak 2012 u 14:57
Ovaj sam uzela u Konzumu, pojma nisam imala kakve je boje!


Danas procvita




-------------
Baška Voda http://www.crazypics.de/reiseberichte/">


Objavio: zribal
Datum objave: 12 Ožujak 2012 u 21:06
O, lipa moja Dalmacijo, baš si bogata, blago onima koji s tobom žive. Prekrasno cikas, ja se jako radujem mojim prvim tulipanima. Pisala sam na drugim temama, ali moram i ovdje. Predprošle godine sam u Mostaru u sjemenarni (izuzetno opskrbljenoj) kupina 75 tulipana, bilo zaista povoljno. Prošlog su proljeća prekrasno cvjetali, ali sam ih u lipnju morala vaditi van radi preuređenja vrta. Prošle jeseni posadila sam ih u zemlju i prebrojala, imala sam oko 150 prekrasnih lukovica i bar 30 bebaća. Kako suprug obožava tulipane, a vrt nam je prazan kupio je još 200 tulipana, cca 100 narcisa i jednu lijepu kolekciju niskih biljčica. Željno smo isčekivali proljeće. U subotu sam otišla u vrt, (još nismo uselili u kuću) i jako se razočarala. Zapravo moje prošlogodišnje lukovice iznikle su 100%, čak i bebaći imaju vrlo jake izboje. Ali ovi iz Baumaxa, ništa. Razočarani suprug išao je čeprkati po zemlji i on tvrdi da je našao lukovice s klicama. Ne znam, možda kasne, ali mi nije jasno za narcise, izniknulo ih je možda 5-6, a ja posadila silu toga. Ne mogu vjerovati da je ovo u Baumaxu bila prevara, napominjem nije bila akcijska prodaja. Birali smo što kupujemo jer smo zaista željeli prvi Uskrs dočekati u svojoj kući i počastiti naša osjetila ovom jedinstvenom ljepotom. No, eto neću kukati, sretna sam da imam bar ove moje, a nije ih malo pa će ispred terase procvjetati jedan veliki buket. Idući vikend ću fotkati da vidite kakao to izgleda.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: Anaida
Datum objave: 13 Ožujak 2012 u 07:33
Zribal - nadam se da će se ipak pojaviti lukovice, možda zaista samo kasne.. Ali da je upitna kvaliteta na koju nailazimo u trgovačkim centrima, svakako je tako.

-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: Cvijetomanijak
Datum objave: 16 Ožujak 2012 u 07:53
Jucer sam bila u kalija centru ,te naisla na akciju jesenskih lukovica ,pakiranje 4kn.
Kopala sam pola sata po kosarama te uzela 3 vrste tulipana,lukovice su vec pomalo proklijale .
Sjecam se da je majka isto tako jednom uzela na proljece te ih uredno posadila u vrt .Teta na blagajni mi je rekla da ih stavim na 1 dan u frizider te onda u vrt ,i da ce mi mozda vec ove godine cvasti.NIsta me ne kosta probati ,a 4kn je jako jeftino .
Pa ako i ne uspije ,nece mi biti zao ...Javim novosti ...


Objavio: alisa
Datum objave: 16 Ožujak 2012 u 10:37
Obavezno javi rezultate eksperimenta sa frižiderom i vještačkom zimom za lukovice! :D
I ja sam ih kupovala u proljeće tako po akcijama a,li su mi cvjetali tek sledeče sezone,ali nisam ih forsirala u frižideru i baš me interesuje hoće li uspijeti..


-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: makk
Datum objave: 16 Ožujak 2012 u 10:57
Novije sorte tulipana treba svake 3 godine izvaditi, podijeliti i opet posaditi. Inace prestanu cvjetati.


-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: Cvijetomanijak
Datum objave: 16 Ožujak 2012 u 11:41
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Obavezno javi rezultate eksperimenta sa frižiderom i vještačkom zimom za lukovice! :DI ja sam ih kupovala u proljeće tako po akcijama a,li su mi cvjetali tek sledeče sezone,ali nisam ih forsirala u frižideru i baš me interesuje hoće li uspijeti..

Zaboravila sam napisat ,sada nakon sto su kao prosle zimovanje u hladnjaku(1 dan) ,umocila sam ih u vodu na 3-4 sata (tako je rekla teta) i onda ih idem sadit u zemlju ...Imene interesira jel bu cvale ...

-------------
Velika gorica


Objavio: Vijavica
Datum objave: 05 Travanj 2012 u 21:48
Pozdrav,
 
napravila sam veliki no-no tulipanima. Da bih spasila stare tulipane od kompletnog uništenja (15 god minimalno divljaju bez nadzora, jedne lukovice propadaju, druge nastaju...) morala sam ih iskapati usred vegetacije. Pojedine lukovice su bile na dubini vecoj od visine štihače (ne drške, naravno). Zasadila sam lukovice s listovima (cvjetne stapke se nisu formirale) u svoj vrt, ali puno pliće i sad mi na zemlji leže bijele stapke (koje su bile pod zemljom) s velikim listovima.
 
Naravno da ne očekujem cvatnju, ali, hoće li lukovice i na ovaj način uspjeti skupiti energije za iduće proljeće? Pomišljala sam da ih zakopam dublje, ali stapka od lukovice do lista je izuzetno krhka i puca i bojim ih se uopće dirati.
 
Ti starinski tulipani su mi divni i nadam se da će barem jedan preživjeti...


-------------
Preko trnja do zvijezda...


Objavio: ajama
Datum objave: 06 Travanj 2012 u 08:15
nisam sigurna da si ih trebala sada vaditi


Objavio: mandevila
Datum objave: 12 Travanj 2012 u 08:35
evo malo tulipana,ja ih vadim svake godine
proljeće


Objavio: viridarivm
Datum objave: 12 Travanj 2012 u 08:42
Originalno poslano od člana mandevila mandevila napisao:

evo malo tulipana,ja ih vadim svake godine
proljeće
PREDIVNO, pazi samo na šimšire,dolazi epidemija na njima


Objavio: viridarivm
Datum objave: 12 Travanj 2012 u 08:44
Originalno poslano od člana Vijavica Vijavica napisao:

Pozdrav,
 
napravila sam veliki no-no tulipanima. Da bih spasila stare tulipane od kompletnog uništenja (15 god minimalno divljaju bez nadzora, jedne lukovice propadaju, druge nastaju...) morala sam ih iskapati usred vegetacije. Pojedine lukovice su bile na dubini vecoj od visine štihače (ne drške, naravno). Zasadila sam lukovice s listovima (cvjetne stapke se nisu formirale) u svoj vrt, ali puno pliće i sad mi na zemlji leže bijele stapke (koje su bile pod zemljom) s velikim listovima.
 
Naravno da ne očekujem cvatnju, ali, hoće li lukovice i na ovaj način uspjeti skupiti energije za iduće proljeće? Pomišljala sam da ih zakopam dublje, ali stapka od lukovice do lista je izuzetno krhka i puca i bojim ih se uopće dirati.
 
Ti starinski tulipani su mi divni i nadam se da će barem jedan preživjeti...
itekako si dobro napravila,ono što je bijelo će pozelenjeti,a lukovice će ionako sa godinama otići dublje.što više zelenoga,to više hrane u lukovice.ako su se dignuli listovi i nisu uvenuli,znači da su tvoji tulipani sretni i zahvalni:)


Objavio: zribal
Datum objave: 12 Travanj 2012 u 08:46
Mandevila, zašto vadite tulipane svake godine? Pitam ovo jer sam i sama u dilemi vaditi ili ne. Ove godine u jesen kad su se sadili tulipani ja sam bila bolesna pa je suprug umjesto mene obavio taj posao, ali je sve izmješao (tulipani i narcisi u istoj skupini). Drugui problem mi je sadnja ljetnica. Pošto jako volim tulipane posadila sam cijelu gomilu, a sad kad oni prođu neću imati mjesta za ljetnice. Razmišljam da ih sadi između tulipana pa kad njima propadne list, ljetnice će nastaviti rasti po svom. Možda ovo i ne može tako kako sam zamislila zato tražim savjet iskusnijih. http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/tulipani/39545.aspx">



-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: vila2
Datum objave: 18 Travanj 2012 u 17:48
Zribal, prekrasni su vam tulipani!!!!Moji nažalost ove godine štrajkaju, čitava jedna gredica, trebam Vaš savjet!!!! Dakle, čitava gredica tulipana je sada kutak rugla u dvorištu, pošto ni jedan nije ni pupoljak pustio, a i lišće mi je neko sumljivo... Šta da radim s njima??? Voljela bi ih izvaditi, ali šta sa lišćem, i lukovicama? Pomozite Embarrassed


Objavio: zribal
Datum objave: 18 Travanj 2012 u 22:44
Hvala vila2. Nisam baš najpozvanija osoba za savjete, jer i sama učim. Ne znam od kad su vam ti tulipani, na kakvom mjestu su posađeni itd. Predlažem ovako. Kada ocvatu cvjetovi otkinite cvijetnu stapku, ali ne listove. Listove sačekajte da sami potpuno uvenu i požute, a tada vilama lijepo izvadite sve lukovice. Ostavite u hladu par dana da se dobro osuše i onda očistite staro korijenje, ljuske i svakako zemlju. Netko još i nabavi neki fungicid za zaštitu, ja ne. Ja ih ostavim u gajbama, a možete i staviti u papirnate vrećice. Koncem rujna izaberite mjesto koje vam se sviđa, bolje sunčani ili polusunčani položaj i posadite lukovice na dubinu koja je 3 puta veća od lukovice. Dakle, ako je lukovica velika 3 cm, posadite je na dubinu od 9 itd. Ako koji znalac pročita ovo moje mišljenje neka me odmah ispravi ako u čemu griješim.

Drugi problem može biti i ako ste tulipane tek kupili. Ja imam i drugu skupinu koju nisam slikala. Kupljeni ove godine u Baumaxu. Prvo sam se jako razočarala jer kada su ovi tulipani sa slike bili već 10 cm visine, drugi nisu bili ni proklijali. Medjutim, oni su iznikli, ali nekakvi sitni, jadni, mali. bitno je da su tu i ja se nadam da će i oni dogodine biti kao ovi.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: viridarivm
Datum objave: 19 Travanj 2012 u 07:23
Originalno poslano od člana vila2 vila2 napisao:

Zribal, prekrasni su vam tulipani!!!!Moji nažalost ove godine štrajkaju, čitava jedna gredica, trebam Vaš savjet!!!! Dakle, čitava gredica tulipana je sada kutak rugla u dvorištu, pošto ni jedan nije ni pupoljak pustio, a i lišće mi je neko sumljivo... Šta da radim s njima??? Voljela bi ih izvaditi, ali šta sa lišćem, i lukovicama? Pomozite Embarrassed
SLIKA?


Objavio: viridarivm
Datum objave: 19 Travanj 2012 u 07:31
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Hvala vila2. Nisam baš najpozvanija osoba za savjete, jer i sama učim. Ne znam od kad su vam ti tulipani, na kakvom mjestu su posađeni itd. Predlažem ovako. Kada ocvatu cvjetovi otkinite cvijetnu stapku, ali ne listove. Listove sačekajte da sami potpuno uvenu i požute, a tada vilama lijepo izvadite sve lukovice. Ostavite u hladu par dana da se dobro osuše i onda očistite staro korijenje, ljuske i svakako zemlju. Netko još i nabavi neki fungicid za zaštitu, ja ne. Ja ih ostavim u gajbama, a možete i staviti u papirnate vrećice. Koncem rujna izaberite mjesto koje vam se sviđa, bolje sunčani ili polusunčani položaj i posadite lukovice na dubinu koja je 3 puta veća od lukovice. Dakle, ako je lukovica velika 3 cm, posadite je na dubinu od 9 itd. Ako koji znalac pročita ovo moje mišljenje neka me odmah ispravi ako u čemu griješim.

Drugi problem može biti i ako ste tulipane tek kupili. Ja imam i drugu skupinu koju nisam slikala. Kupljeni ove godine u Baumaxu. Prvo sam se jako razočarala jer kada su ovi tulipani sa slike bili već 10 cm visine, drugi nisu bili ni proklijali. Medjutim, oni su iznikli, ali nekakvi sitni, jadni, mali. bitno je da su tu i ja se nadam da će i oni dogodine biti kao ovi.
Ovo je sve ok,samo tu je dosta posla.Ja radim ovako:
odem u svoju omiljenu željezariju u kojoj im padne mrak na oči kad vide mene na vratima sa novim prohtjevom.Zamolim da mi odrežu mrežu za ogradu za piliće,koja je tanka,savitljiva i najjeftinija.onda napravim od te mreže komade cca 50x50 cm, oblikujem ih u obliku košare iliti tegle.iskopam rupu,stavim mrežu,lukovice,zakopam.nakon cvatnje sve skupa iščupam van,izplazim jezik voluharicama koje se nisu mogle gostiti i takve lonce sa zemljom i lukovicama u njima stavim u drvene kašete na otvoreno.one lijepo miruju,listovi zrele,polako žute.u 6.mjesecu sve je fino suho,zemlja se kroz rupice osipa,ostanu lukovice,pregledam ih,odvojim djecu od mame,posadim ih u školu,a  mame na policu u garažu do jeseni.tukipani se sade kasnije,pa ih sadim iza 1.11.kad imam vremena nakon maćuhica i krizantema.Eto nije veliki posao osim prve godine.Zaboravio sma reći da nekad rubove mreže držim ispod zemlje,a kod nekih sorti vire pa pridržavaju listove i teške duple cvjetove kad pada kiša.


Objavio: viridarivm
Datum objave: 19 Travanj 2012 u 07:35
Originalno poslano od člana makk makk napisao:

Novije sorte tulipana treba svake 3 godine izvaditi, podijeliti i opet posaditi. Inace prestanu cvjetati.
Ima tu nešto,no nema smisla tražiti razloge u bilo čemu u čemu imaju prste Nizozemci.Vjerujte.Filozofija uzgoja i vodećeg mjesta u svijetu nije sigurno:ponudimo tržištu lukovice koje će cvjetati svake godine i širiti se ko blesave.Zato kad vidim neku lukovicu koja mi se sviđa,kupim i sadim.jer u proljeće kad vidim negdje nešto rascvjetalo i posebno mogu samo uzet letvu i po glavi kako sam bio škrt najesen.Ovo proljeće mi je puno dvorište tegli sa šašavim narcisama i pitam se kad sam ja to i gdje kupio?ne sjećam se više,al nebitno,odlične su!


Objavio: ajama
Datum objave: 19 Travanj 2012 u 12:06
viri malo nam poslikaj da to vidimo


Objavio: vila2
Datum objave: 19 Travanj 2012 u 16:35
Puno Vam hvala na odgovorima! Iako, nisam baš dobro objasnila o čemu se radi... Te sam tulipane dobila baš iz Nizozemske na poklon prošle godine, posadila sam ih u proljeće i cvali su na ljeto, ali baš nekako nakaradno... Cvijetovi su bili pri zemlji, a lišće duplo duže... Ti isti ove godine imaju samo hrpu neuglednog lišća.... Šta sa njima? Da ih presadim negdje do jeseni, pa spremim, ili da ih bacim, ili... Cvijeće me boli srce bacati, ali zauzimaju mi jednu od tri jadne cvjetne gredice za koje imam mjesta :(


Objavio: zribal
Datum objave: 19 Travanj 2012 u 20:04
Nemoj ih baciti, strpi se nekako do polovine lipnja da se listovi sami osuše i tek tada izvadi, sačuvaj i ovisno o klimi, posadi prije pojave mraza. Vjerujem da će oni lijepo cvjetati slijedećeg proljeća. Posađeni su u nevrijeme vjerojatno ih je to malo zbunilo.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: vila2
Datum objave: 19 Travanj 2012 u 21:38
Hvala na savjetima!Heart  Poslušat ću Vas, neću ih dirati onda još neko vrijeme...
Željno očekujem još slika Vaših divnih tulipana!


Objavio: matilda
Datum objave: 22 Travanj 2012 u 18:25
moji tulipani



















Objavio: milica7
Datum objave: 22 Travanj 2012 u 18:51
Moji nisu tako lijepi ali meni su dragi...

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/40168.aspx">


-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: milica7
Datum objave: 22 Travanj 2012 u 18:52
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/40167.aspx">

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk