Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Bor - tko me može prepoznati ?

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću
Ime foruma: Identifikacija biljaka
Opis foruma: Pomoć pri prepoznavanju Vaših biljak
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=4491
Datum ispisa: 19 Travanj 2024 u 11:51
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Bor - tko me može prepoznati ?
Objavio: Pinus
Tema: Bor - tko me može prepoznati ?
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 11:10
U najljepšem Zagrebačkom kvartu raste ovaj bor.
Tko ga može prepoznati ? http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/zagreb/pinus_nigra/6351.aspx"> [/IMG]    



Odgovori:
Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 17:49
Meni sliči malo na Pinus negro (crni bor). Ispričavam se ako griješim.


Objavio: Pinus
Datum objave: 11 Ožujak 2010 u 18:26
Da to je Pinus nigra. Slikao sam ga prije dva tjedna u Gajnicama. Bor se nalazi blizu općinske zgrade na ulazu u naselje uz samo nogometno igralište. Inače Pinus nigra je autohtona vrsta bora na našem području. Rasporstranjen je u srednjoj i južnoj Europi i zapadnoj Aziji. Evo još jedna njegova slika :

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/zagreb/pinus_nigra__a_/6355.aspx"> [/IMG]


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 15:25
Dragi Pinus, čitala sam prije nekoliko mjeseci neki prilog o ovom ljepotanu u dnevnim novinama u kojima je iznijet podatak da u Zagrebu, navodno, postoji samo nekoliko primjeraka crnog bora i kako bi trebalo nekaj poduzeti da ih se nekako obilježi i zaštiti. Znaš koju su brojku naveli? Pet (5) primjeraka, što mi je od samog početka zvučalo nevjerojatno. Što misliš, zar je moguće?
Obožavam četinjače, a moj suprug i ja sanjamo o primorskom boru (P.pinaster) i pinjolu (P.pinea) , a kojeg neki smatraju najljepšim ukrasnim borom u mediteranskim vrtovima.
Volim i Pinuse mugo, oduševljavaju me njegovi različiti oblici iglica i raspored grana, a nedugo smo nabavilili jednog pumilia.
lijepi pozdrav
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: pčelica7
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 16:33
svakodnevno prolazim pored njega, prekrasan je

-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: Pinus
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 20:59
Draga moja Sarice!
Ne znam tko je brojio Pinus nigre po Zagrebu ali taj sigurno nije bio u Gajnicama. U Gajnicama ih ima sigurno više od 20. Ako je taj tvoj podatak točan, možda bi bilo dobro da se u tom slučaju zaštite i Gajnice. Kaj veliš na to?
O Pinus pinei i Pinus pinasteru u kontinentalnom dijelu Hrvatske za sada možemo samo sanjati. Ali nikada se ne zna, navodno se klima mijenja pa možda netko to i doživi da ih počnu saditi po Zagrebu.
Pinus pineu i Pinus pinasteru sam vidio u Lošinju i slažem se sa svime što piše o njihovoj ljepoti.
Pinus mugo je pravi ljepotan, posjedujem 6 primjerka (3 različita kultivara) i prvom prilikom ču se malo pohvaliti sa njihovim slikama.


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 15 Ožujak 2010 u 07:49
Ovo čemu sam pisala nije moj podatak, već novinarov, dnevne novine, znaš već koje mogu biti... zato sam ga i navela, jer sumnjam u njega.
A možda bi i mogli započeti akciju prebrojavanja po našim kvartovima. Ja živim u N.Zg. u Sopotu, to je staro naselje puno zelenila i parkova.
 
            A što se tiče navedenih pinusa, mi ih namjeravamo posaditi u dvorištu kuće u Senju, koju zajednički koristimo i dijelimo s bratićem (nasljeđe djedova i baka).
Jedva čekam fotke tvojih mugića!
lijepi pozdrav
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: Pinus
Datum objave: 15 Ožujak 2010 u 13:34
Evo malo teži zadatak. Kod Pinus nigre ja lol, sam previdio mogućnost ponovnog otvaranja slike. Sada sliku postavljam direktno na post pa da vidim tko ga može prepoznati ? Da bi bilo malo teže bor je pod snijegom. To je jedan od mojih borova.

. . . . . . . . . . . . . . .


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 16 Ožujak 2010 u 00:08
dobra večer!
 
sada sam malo zbunjena- tema je bila otvorena na identifikaciji s pitanjem: tko me može prepoznati? Dragi Pinus, kaj je sad ovo - identifikacija ili anketa ili nagradna igra?
Ak sam već prepoznala P.negro, radi zabave, pokušat ću i ovog dobro prikrivenog ljepotana, samo reci koliko pokušaja smije biti!
Ovako zamaskiran sliči mi na P.silvestrus (bijeli bor).
Lijepi pozdravSmile


Objavio: Lantana
Datum objave: 16 Ožujak 2010 u 00:17
Pinus i Sara, toliko ste me zaintersirali za ove borove da sam danas istraživala na netu i u prirodi koji to borovi rastu oko mene. Ispred kancelarije bijeli bor P.silvestrus, malo dalje tri ljepotana  P.pinea, a oko hotela ih ima puno, ali još moram pogledati, sigurno ima i mladih, a na Vidovoj gori raste P. nigra. Meni je on najljepši, ali uz more ne raste tek iznad 400 m nadmorske visine.
Eto hvala vam, da niste dotakli ovu temu ne bi znala koji sve borovi oko mene rastu, a gledam ih cijeli dan.


-------------
život je more


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 16 Ožujak 2010 u 00:27
Draga Lantana, moje zasluge za ovu temu su apsolutno nikakve!
 
Slavom ćemo ovjekovječiti poštovanog Pinusa, koji nas zadnjih dana često časti svojim talentom.WinkWinkWink


Objavio: Pinus
Datum objave: 16 Ožujak 2010 u 17:57
Ne to nije http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2968 - Bijeli bor Mala pomoć: Bor sa slike nije autohtona vrsta na našem području. Domovina bora je jedan visoki planinski lanac. Inače vrlo brzo raste. Bor sam posadio 2002 god. Tada je bio visok 80 cm, danas ima približno 5m. Lijepi je dok je mlad. Sa starošću mu se krošnja otvara i njegove duge tanke grane počinju stvarati probleme, naročito ako nema dovoljno prostora oko sebe. Za razliku od drugih borova koji odbacuju donje grane i mogu biti relativno gusto posađeni. U kasnu jesen odbaci i puuuno iglica. Po meni je najljepši ako se sadi kao samostalno drvo.

Lantana, navela si podatak da u okolici gdje radiš ima dosta borova Pinus pine-e. Zanima me dali je običaj da ljudi hodaju u berbu njegovih sjemenki. Kao klinac sam ljeta provodio u M. Lošinju i sjećam se sa kakovim zadovoljstvom sam skupljao sjemenke pine-e. Vrlo su ukusne!


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 16 Ožujak 2010 u 21:15
Anketa-?
 
Nagradna igra-?
 
Broj pokušaja-?
 
nema odgovora, nema suradnje...
ali , ak se igramo, ajde da nastavimo iako moje poznavanje ovih vrsta svodi se na onih nekoliko kaj mi se sviđaju -    mmmmmmmmmm, mooožda - "himalajac"?
ajd, bok, neću se više igrati, idem negdje gdje je življe!


Objavio: Pinus
Datum objave: 16 Ožujak 2010 u 22:02
Bez brige, doći ćeš ti opet .

Četinjače izgleda nisu popularne, što više izgleda da je većina nezainteresirana za boriće i ostalu družinu, šmrc.
Sada si u pravu . To je Himalajski bor - Pinus wallichiana
Pogledajte kako je krasan sredinom jeseni !

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/pinus_wallichiana/6463.aspx">


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 17 Ožujak 2010 u 20:17
zaista je veličanstvene ljepote!
 
Gledam danas u Vrtnom centru Zrinjevac. P.pinea, oko 2,5m, 1330kn
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: Lantana
Datum objave: 17 Ožujak 2010 u 20:45
Pinus da nije bilo ove teme ja nebi razlikovala dvje vrste bora koje rastu ispred zgrade gdje radim, nisam nikad brala pinjole, ali sad mi reci kada oni dozrijevaju, našla sam jednu šišku, ali je bila prazna. Slikat ću ih malo, sad i ja vidim razliku, ali kako razlikovat mlade biljke?
Borovi su ti super, a i tema je dobra Clap


-------------
život je more


Objavio: OTOK
Datum objave: 17 Ožujak 2010 u 21:56
Pinus, što ne dođeš opet na ljetovanje u Lošinj, još ima sjemenki - pinjola.

Taj bor mi zovemo pinj, a sjemenke pinjole. Svi smo se ulijenili pa ih malo skupljamo. Prije smo skupljali češere, pa ih grijali u pećnici da se otvore, onda vadili sjemenke, pa ih razbijali čekićem i jeli. Ili smo skupljali sjemenke kad već poispadaju same, po tlu ispod pinja. Dok su svježe izvana su crne i dobro zaprljaš prste.
Upravo zobljem pinjole, ali kupljene u dućanu. a bez njih fritule nisu prave.


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Ožujak 2010 u 22:19
Nisam znao da su sadnice Pinjola tako skupe. U stvari nisam sadnice niti tražio jer kod mene ne bi uspijevao. Sumnjam da bi i u Zagrebu.
Ako ih vi Lošinjani ne berete evo mene sljedeću godinu sa velikom košarom i djecom. Ima da vam sve poberemo!
Oh Lantana bilo bi krasno da ih slikaš.Ja nemam sliku niti jednog domaćeg pinjola pa ču postaviti jednog Grčkog da vidimo o čemu razgovaramo.To je poznati bor sa otoka Rodosa a slika je njihova razglednica.



Objavio: Lantana
Datum objave: 17 Ožujak 2010 u 22:37
Slikat ću ih, oni su relativno mladi, ali ima u mjestu i primeraka koji su jako stari.
Kad smo već kod borova evo jedne slike bora, mislim da je bijeli bor ili ono što je ostalo od njega na plaži Zlatni rat, raste iz žala, a po velikom jugu pliva more oko njega, ali sve izdrži.



-------------
život je more


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Ožujak 2010 u 23:46
Gledajući ovu sliku zamirišale su mi gradele i orade a bogami i malo izležavanja u sjeni tih borova. Ležiš i punim plućima udišeš morski zrak pomiješan sa mirisom borova. A navečer….

Ovako sa slike ga je skoro nemoguće identificirati, barem meni. Bijel bor se najlakše identificira po boji kore. Pogledaš mu gore prema granama i ako je boja kore crvenkasta to je 100 %   Bijeli bor.


Objavio: Pinus
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 10:19
Kada mi dođu u posjetu prijatelj znajući da volim četinjače, malo iz pristojnosti a malo iz neznanja pohvale ovo drvo riječima: Kako krasan bor. Što mislite koje je pravo ime „bora“ na slici ?

. . . . . . .


Objavio: Nana
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 11:03

A jesi nas zarazio četinjačama!  Wink

Pokušat ću prepoznati bez googlanja. Da li je to Larix - Ariš? Oni su mi posebno lijepi ujesen kad mijenjaju boju od zlatno žute prema toploj bakreno smeđoj, prije nego što odbace "lišće".
Pouči neznalicu, da li je to jedini rod  iglicopadnih četinjača?


-------------
(O)smijeh je najbolji facelifting   


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 11:21
prekrasan primjerak, naročito ove goldi iglice, koje ga čine zaista reprezentativnim.
moje skromno znanje o četinjačama ne dozvoljavama mi ni pretpostavku, mogu samo nagađati - možda neki cedar, nekak me oblikom krošnje podjeća na njega, ali me iglice zabrinjavaju, ne zbog zlatne boje već zbog izgleda.
U svakom slučaju, tvoja do sada viđena galerija četinjača je zavidne ljepote.Smile


Objavio: Jurica
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 11:36
Meni izgleda kao Pinus(bor),ali koji?Sad ćeš nas u neizvjesnosti držati ...


Objavio: tropi
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 12:46
Cedrus deodara -Himalajski cedar

-------------
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!


Objavio: Pinus
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 19:19
Da, da, to je Himalajski cedar točnije jedan njegov kultivar Cedrus deodara Aurea ( Zlatni Cedar). Zbog svoje konačne veličine primjeren samo za veće vrtove. Među Hindusima Cedar je štovan kao božansko drvo.


Objavio: floraifauna
Datum objave: 23 Ožujak 2010 u 16:43
Nadam se da imaš još koji tako lijepi primjerak :)

Stvarno prekrasne četinjače!


Objavio: Pinus
Datum objave: 25 Ožujak 2010 u 20:19
Evo još jedan od mojih borova. Posadio sam ga prošle jeseni. Pročitao sam jedan članak o njemu na internetu gdje su ga proglasili jednim od najljepših borova. Relativno je rijedak u našim parkovima a vrlo priljubljen u parkovima zap. Evrope. Pogledajte sliku mojeg mališana i ova tri velika primjerka. Dali ga tko može prepoznati ?    

. . . . . . . . .


Objavio: Pinus
Datum objave: 26 Ožujak 2010 u 23:35
Mala pomoć:
Ovaj bor sa slike je vrsta bora koji se javlja u planinama jugoistočne Evrope. U anglosaksonskom govornom području je dobio ime po jednoj državi nastaloj raspadom Jugoslavije. Češeri dok su mladi imaju ljubičastu boju.



Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 26 Ožujak 2010 u 23:58
Pinus cembra???


Objavio: Pinus
Datum objave: 27 Ožujak 2010 u 00:11
Nije Pinus cembra.


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 27 Ožujak 2010 u 09:02
u malom izdanju podsjeća me na jednu podvrstu pinusa mugo, ali taj ne naraste tako velik, već se koristi za kamenjare, radi malog rasta.
Ajde Pinus, ne drži nas u neizvjesnosti!WinkWinkWink


Objavio: Pinus
Datum objave: 27 Ožujak 2010 u 09:30
Citirati ču sam sebe:
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

U anglosaksonskom govornom području je dobio ime po jednoj državi nastaloj raspadom Jugoslavije.
Bor je je endemična vrsta za središnji i zapadni Balkan (BiH, Srbija, Crna Gora, Albanija i Makedonija) te južni dio Apeninskog poluotoka



Objavio: Nana
Datum objave: 27 Ožujak 2010 u 10:55
E ovaj put sam guglala, ali i tako se uči ... metodom uzaludnih pokušaja
 
Da li je Pinus heldreichii - bosanski bor, munika, smrč, crna mura - Bosnian Pine?
 
Prekrasni su ovi primjerci sa slike, a tvoj mališan baš izgleda kao umiljati bebač, mladunče. Tongue


-------------
(O)smijeh je najbolji facelifting   


Objavio: Pinus
Datum objave: 27 Ožujak 2010 u 17:08
U pravu si Nana. To je Bosanski bor!
Ima nabito piramidalnu rast. Iglice su maslinasto zelene boje. Raste u suhom propustnom tlu. Upotrebljava se kao ukrasno drvo u našim parkovima. Prije sam nabrajajući njegova prirodna staništa ispustio Bugarsku i Grčku. Evo još nekoliko njegovih imena pod kojim ga možete potražiti na internetu :   Pinus heldreichii, Pinus leucodermis, Bosnian Pine, Munika, Bijelokori bor...


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 27 Ožujak 2010 u 18:50
BOsnian Pine - bome, svašta ćemo nauičiti zahvaljujući tebi Pinus!
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 27 Ožujak 2010 u 19:47
Ajme koliko sinonima. Ja ga kupila pod P. leucodermis.


Objavio: Pinus
Datum objave: 27 Ožujak 2010 u 20:38
Baka ako nije tajna gdje si ga kupila i kako je veliki ?


Objavio: Pinus
Datum objave: 28 Ožujak 2010 u 19:11
Evo još jedan moj bor primjeren za manje vrtove. Konačna visina i nije tako mala, 5m i više ali zbog sporog rasta prođe cijela vječnost dok ju dostigne. Spada u porodicu borova koja drži jedan vrlo zanimljiv rekord ali o tom drugom prilikom. Bor je zeleno-plave boje, sa jednom za njega specifičnom karakteristikom. Pun je bijelih točkica po svim svojim iglicama. Dali ga tko na osnovu toga može prepoznati ?

. . . . .


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 29 Ožujak 2010 u 20:02
Ajme, plavo-zelene iglice s točkicama! Koja zanimljivost i raskoš u detaljima.
Prekrasan je i voljela big ga imati, ali je sigurno jako skup.
Naravno, da ne znam tko je on, ali to nije ni važno,prelijep je.
lijepi pozdrav
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 29 Ožujak 2010 u 23:40
Da li je ovo hibrid koji potiče iz Srbije?


Objavio: Pinus
Datum objave: 01 Travanj 2010 u 07:32
Bor sa slike je Pinus aristata.
Dali ste se kada pitali tko je najstarije živo biče na Zemlji i koliko je staro ?
Taj rekord drže Pinus aristata Engelm bori. Pinus aristata je vrsta bora porijeklom iz Sjedinjenih Američkih Država. Prirodno stanište su Stjenovite planine Kolorada i sjevera Novog Mexika. Obično se nalazi na vrlo velikim visinama, od 2500-3700 m, u hladnim, suhim subalpskim klimatskim uvjetima. To je srednje veliko stablo visine 5 – 10 m i promjera debla do 1,5 m. Pinus aristata ili dugovječan bor (najstariji otkriveni ima 2435 god. na osnovu prebrojenih prstenova 1992 god.) spada u grupu Bristlecone borova poznatih po tome da dugo žive. Bristlecone borovi (Pinus aristata Engelm) drže rekord kao najstariji ne klonirani živi organizmi na Zemlji sa izmjerenom starošću od 4844 god. i 4789 god. Boru se uzme uzorak jezgre posebnim alatom i nije ga potrebno prerezati. Bijele točkice po iglicama nisu ništa drugo nego smola koja na zraku oksidira. Iglice imaju smolaste kanale po kojima teče smola i izlazi na površinu. Brzina rasta mala. Kao i svi drugi borovi zahtjeva dobro drenirano tlo.

. . . . . . .


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 01 Travanj 2010 u 07:49
Vrlo zanimljivi podaci i tekst općenito.
Zaista mi je drago što si otvorio ovu temu, dragi Pinus, jer ćemo mnogo naučiti i vidjeti.
lijepi pozdrav
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: Pinus
Datum objave: 02 Travanj 2010 u 13:13
Ovaj bor je sporo rastuća četinjača koja naraste do visine od 15 m. Glavna ukrasna karakteristika ovog bora je njegova kora. Njegova kora se ljušti poput javorove stvarajući šareni mozaik boja .(tada izgleda kao da ju je Murtić naslikao) Obično traje 10 god. prije nego se kora počne ljuštiti. Stara stabla dobiju mliječno bijelu boju kore. Dok je mlad bor ima često žbunasti habitus. Bor je otporan na hladni zrak (USDA zone 4). Upotrebljava se većinom kao ukrasno drvo. Spada u grupu 3 igličastih borova. Može li ga tko prepoznati?

. . . .


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 02 Travanj 2010 u 15:07
kako je zanimljiv i štosan sa tom "maskirnom" korom!
Pinus, Imaš li i taj primjerak na svom imanju?
lijepi pozdrav
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 03 Travanj 2010 u 00:09
Pinus gerardiana...
Pinus bungeana...


Objavio: mimar
Datum objave: 03 Travanj 2010 u 09:21
Clap


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Pinus
Datum objave: 03 Travanj 2010 u 16:19
U pravu si muhlenbergia. I mimar ti odobrava. Znači da je to to !
Bor na slici je Pinus bungeana.
Pinus bungeana je relativno sporo rastuća četinjača poznata po svojoj kori. Igle ostaju na stablu nekoliko godina što stara stabla čini posebno gusta. U mladosti rastu u obliku grma. Kora postaje zanimljiva u starosti od najmanje 10 god. Prirodno stanište Pinus bungeane su planine (od 500 – 2150m) centralne i jugoistočne Kine.
Visoko je cijenjen kao ukrasno stablo i zato naširoko zasađen u Kini. Prilično je čest u arboretumima i parkovima Europe i Sjeverne Amerike. Ove podatke sam skinuo sa neta. Ja za sada bor nemam. Ako netko zna gdje se može nabaviti neka mi javi.Evo još dvije njegove slike:


. . .


Objavio: Pinus
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 18:07
U najljepšem Zagrebačkom kvartu raste puno lijepih četinjača.    

Neke od njih ste imali priliku upoznati. Evo danas Vam predstavljam još jednu. Dali možete prepoznati ovog ljepotana sa punim njegovim imenom ?

    . . .

Ps. Nije bor i nadam se da je Zvjezdana dobre volje i da neće intervenirati.


Objavio: tropi
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 19:58
Cedrus atlantica "glauca" 

-------------
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!


Objavio: Pinus
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 22:43
Da,da. To je Cedrus atlantica „glauca“.
Zanimljivo je da vrlo dobro uspijeva u kontinentalnim područjima Hrvatske iako potječe iz Sj. Afrike.


Objavio: Pinus
Datum objave: 10 Travanj 2010 u 20:50
Evo jedna zanimljiva četinjača. Visoka je oko 2,5 m. Slikao sam ju u Zagrebu krajem prošle godine. Ako protrljate njene iglice između prstiju, njen miris je vrlo intenzivan i miriši po limunu. Može li ju tko prepoznati ?

. . . . . . . . . . . . . . .


Objavio: Pinus
Datum objave: 14 Travanj 2010 u 21:26
Četinjača sa slike je čempres Cupressus macrocarpa Gold crest. Prošlu jesen sam posadio tri čempresa Cupressus macrocarpa Gold cresta ali niti jedan nije izdržao zimu. Ovaj zagrebački čempres je sigurno stariji od 10 god. a vrlo lijepo uspijeva. Ništa mu ne smeta što je u literaturi navedeno da izdrži samo – 17 C . Evo slika moga čempresa slikanoga prilikom zalaska Sunca, tada je izgledo kao da mu je netko 40 W žarulju zamijenio sa 100 W.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/cupressus_macrocarpa_gold_crest/8114.aspx">


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 11:56
Ljudi, gdje nam je nestao naš Pinus?
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: ivna
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 15:12
Njega imam i ja i zaista takav prekrasan limunski miris nisam niti na jednoj biljci u prirodi osjetila, naravno osim kod limuna Wink.


Objavio: Pinus
Datum objave: 16 Svibanj 2010 u 22:19
Evo dva moja bora.To su kultivari koje sam nabavio prošle jeseni. Vrlo su rijetki na našem prostoru. Ali svejedno može li ih tko prepoznati ?

. . .


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 16 Svibanj 2010 u 22:58
Danas ima jako puno kultivara pinusa koje je teško identificirati.
Na drugoj slici bi mogao biti Pinus strobus 'Nana'...


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Svibanj 2010 u 20:35
To je točna konstatacija. Danas ima jako puno kultivara bora i skoro je nemoguće sve ih poznati. Zato je tvoja identifikacija prava umjetnost. Bor na drugoj slicio je Pinus strobus Sea urchin. Sporo rastući, patuljasti bor konačne visine oko 1 m. Riječ Nana znači upravo to (sporo rastući, patuljasti).


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 17 Svibanj 2010 u 22:54
preslatki su, svašta ćemo mi ovdje još naučiti.Smile


Objavio: Pinus
Datum objave: 27 Svibanj 2010 u 21:11
Evo još jedan bor iz Pinusove obitelji. Može ga netko prepoznati ?

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/bor____/10912.aspx">


Objavio: sequoiadendron
Datum objave: 29 Svibanj 2010 u 08:13
Je li to kakav japanski bor?


Objavio: Pinus
Datum objave: 29 Svibanj 2010 u 08:27
Nije. U Sloveniji je dobijo ime po boji kore.


Objavio: sequoiadendron
Datum objave: 29 Svibanj 2010 u 11:34
Onda je cvrveni bor (Pinus siylvestris) ili crni bor (Pinus nigra), drugog nema. Ali sigurno je neki kultivar ili?


Objavio: sequoiadendron
Datum objave: 29 Svibanj 2010 u 11:39
Evo, imam i ja 2 bora, da vidimo, ko zna, koji su ?

http://www.Slikomat.com/slika/4408537.htm">

http://www.Slikomat.com/slika/4408538.htm">


Objavio: Pinus
Datum objave: 29 Svibanj 2010 u 12:02
Nikada ne možeš biti siguran 100 % ali mislim da je ovaj ljepotan Pinus parviflora !

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Objavio: Pinus
Datum objave: 29 Svibanj 2010 u 12:07
Ti si točno pretpostavio da je Pinus sylvestris. ( Hrv. Bijeli bor, Slo. Rdeči bor,- crveni)


Objavio: Pinus
Datum objave: 29 Svibanj 2010 u 12:18
Ovaj mi je po obliku iglica i po boji kore (svijetla, bijela) sličan Pinus strobusu (Eastern White Pine)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Objavio: sequoiadendron
Datum objave: 29 Svibanj 2010 u 18:20
Da, imaš pravo, ono prvo je P..parviflora (JPN) iz Botaničkog vrta u Mariboru, a drugo Pinus jeffreyi (USA). Njemu sličan je Pinus ponderosa ili žuti bor.


Objavio: Pinus
Datum objave: 02 Kolovoz 2010 u 14:22
Evo nas na Brijunima . Ovu aleju borova je slikala moja žena početkom Lipnja. Može li netko identificirati borove iz ovog krasnog drvoreda ?



Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 02 Kolovoz 2010 u 14:42
http://www.glitter-graphics.com/"> ,predivna fotka!


Objavio: sequoiadendron
Datum objave: 02 Kolovoz 2010 u 21:49
Pa može biti Pinus pinea, Pinus halepensis ili Pinus pinaster. Ovi rastu dole, ali može biti kakva eksotika.


Objavio: Pinus
Datum objave: 12 Prosinac 2010 u 12:16
sequoiadendron je napisao :
Originalno poslano od člana sequoiadendron sequoiadendron napisao:

Pa može biti Pinus pinea, Pinus halepensis ili Pinus pinaster. Ovi rastu dole, ali može biti kakva eksotika.

Od borova čije je ime naveo ovo nije sigurno aleja Pinus helepensisa (Alepskog bora) . Alepski bor ima svjetliju i finije ispucanu koru (puno više sitnih raspuklina). Evo još jedna slika istog drvoreda iz drugog kuta:



Objavio: Free
Datum objave: 24 Studeni 2011 u 11:02
http://imageshack.us/photo/my-images/256/sam2052e.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

Ovo je šetnica u Bolu, koja vrsta bora je ovo??

-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: baka
Datum objave: 24 Studeni 2011 u 11:39
A da meni netko kaže što je to što ja zovem bor u mom vrtu?Wink
 
 


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: Free
Datum objave: 24 Studeni 2011 u 12:10
A meni za oko zapela bakina japanska mušmula na gornjoj slici!!!   Bako daj mi opiši kako miriše!! Jel miriše ili mmmiiiriiše !!

-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: manči
Datum objave: 24 Studeni 2011 u 13:27
...Bako ,  meni to više sliči na čempres piramidalni ,   oblikom krošnje.....  ne  vide  se iglice i  šiške... 
...možeš li grančicu  slikati  iz  bliza?


Objavio: baka
Datum objave: 24 Studeni 2011 u 14:13
Snimit ću grančicu prvom prilikom.
Free ono je nešpula.... ja nemam pojma je l' to isto što i mušmula, ali plodove nisam vidjela a lišće je antipatično....kad pada po travi.Confused


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: manči
Datum objave: 24 Studeni 2011 u 14:20
...nespola  ili  nešpula  ima  narančasto-žute  plodove koji  diiivno  mirišu i  vrlo  su  ukusni...baš  ti  je  jaaako  visoka  izrasla!!!! 


Objavio: Lantana
Datum objave: 24 Studeni 2011 u 22:16
Free ono na šetnici su uglavnom Bijeli borovi lat. Pinus sylvestris, a  na Vidovoj gori raste Crni bor lat Pinus nigra.

Baka ovo kod tebe je Nešpula
lat. Eriobotrya japonica jer ona sada cvate, a u ljeto ima plodove.
Mušmula - lat Mespilus germanica,   Sazrijeva kasno ujesen, a postaje jestiva tek kada je prezrela.

-------------
život je more


Objavio: baka
Datum objave: 24 Studeni 2011 u 22:31
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

...nespola  ili  nešpula  ima  narančasto-žute  plodove koji  diiivno  mirišu i  vrlo  su  ukusni...baš  ti  je  jaaako  visoka  izrasla!!!! 
Nije moja, ona je izrasla uz granični zid susjednog vrta. A kako je cijeli Sušak u "kaskadama", tako je njen korijen 3 m iznad mog terena, baš kao što sam ja iznad susjeda  s donje strane gdje držim sandučiće s maćuhicama.
Lantana ma ja sam znala da sam nešto krivoEmbarrassed... ali "roza,roza"!


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: baka
Datum objave: 25 Studeni 2011 u 16:12
Evo debla i grane....
 
 
 
A iako ne spada na temu, samo da razjasnim nešpulu.Evo njenog "doma"
 
Samo pruža grane prema boru....


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: Fako
Datum objave: 21 Prosinac 2011 u 14:10
Ne znam da li vam je poznato da ovaj Bosanski Bor moze dostici mnogo vecu visinu kao sto je poznat jedan primjerak Bosanskog Bora u Bugarskoj koji je recimo 24 metra visok i star hiljadu godina.
 
Nalazi se u Banderitsa refuge in ../ - Bansko , Bugarska a ujedno je jedan od najstarijoh drveca u bugarskoj. Ima obim od 6,97 m mjeren na visini od 1,50 m.
Pogledajte link i slike http://www.monumentaltrees.com/nl/bgr/blagoevgrad/bansko/2412_banderitsarefuge/ - http://www.monumentaltrees.com/nl/bgr/blagoevgrad/bansko/2412_banderitsarefuge/
 
Veliki pozdrav od "Bosanca" iz Holandije


Objavio: Silvy
Datum objave: 21 Prosinac 2011 u 14:44
Baka,
neki čempres je, ali koji? Ima dosta široke grane, koliko je star?

A nešpule nisam jela, a mušmulu mi ima teta i jako je ukusna.

Pinus, kako su se Gajnice izgradileee, a i borovi narasli. Bila sam tamo 80-tih, na zimskim praznicima kod pok. bake moje školske kolegice. Prošle smo ih uzduž i popreko, Vrapče, Črnomerec, Trešnjevka, pa natrag smile199po snijegu.
Fako, koji bor smile227.


Objavio: Mira K
Datum objave: 21 Prosinac 2011 u 18:10
Imam i jau susjedstvu jedan lijepi bor ali neznam ime pa molim pomoć
 
 
 
 


-------------
Rijeka



Objavio: Silvy
Datum objave: 21 Prosinac 2011 u 20:52
Mira K,

gledajući ovaj tvoj prekrasni borić i Pinusov sa Rodosa, ne vidim razlike.
Dal je Pinjol, javit će ti znalci.




Objavio: Mira K
Datum objave: 07 Lipanj 2012 u 01:19
Mislim da je taj Pinjol/pinija (Pinus pinea), hvala SilvySmile

-------------
Rijeka



Objavio: Lahor25
Datum objave: 22 Srpanj 2012 u 18:15
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/cetinjace_i_zimelene_biljke/boric/47560.aspx"> " border="">

Molio bih bilo koga da mi kaže kako se točno zove ovo drvo, borić? I počeo se sušiti, pa me zanima da li mu ima spasa i što trebam činiti....

Hvala




Objavio: vrboko
Datum objave: 15 Kolovoz 2012 u 13:01
Da li neko zna koja je ovo vrsta bora?

Hvala i pozdrav :)





Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk