Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Sobna begonija

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Sobne cvjetajuće biljke
Opis foruma: Sve o sobnim biljkama koje cvatu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=4498
Datum ispisa: 16 Travanj 2024 u 08:19
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Sobna begonija
Objavio: Pinus
Tema: Sobna begonija
Datum objave: 12 Ožujak 2010 u 19:24
Mislim da ova biljka zaslužuje da ima svoju temu. Sobna begonija, moja je Begonia elatior. Kod mene se nalaze od kraja Siječnja. Skroz do prije par dana je obilno cvijetala. Zalijevam dva puta tjedno. Begonije držim na svijetlom i toplom mjestu 20 – 22 C. Cvijet ima vrlo atraktivan, suhi zrak joj izgleda ne šteti pod uvjetom da je zemlja konstantno vlažna. Evo par slika:

.....



Odgovori:
Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 13 Ožujak 2010 u 17:38
Tvoje begonije su savršene ljepote, žuta i narančasta moji favoriti.
Dakle , zaista su nezahtjevne ako unatoč relativno visokoj temperaturi i suhom zraku tako lijepo i zdravi izgledaju. Pretpostavljam da ih prihranjuješ nekim kvelitetnim sredstvom.
Čestitam na ljepoticama,
lijepi pozdrav
 
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: Pinus
Datum objave: 13 Ožujak 2010 u 19:49
Begonije zalijevam dva puta tjedno sa vodom kojoj svaki puta dodam malo tekućeg gnojiva.
Meni se čini da imam puno ukrasnog bilja pa tekuće gnojivo radim sam (puuuno jeftinije ) Uzimam tri djela NPK i jedan dio Kan-a i sve to zajedno otopim u toploj vodi. Poslije spremim u 5 litarski kanistar. Gnojim sve svoje biljke koje je potrebno gnojiti na isti način, (mijenjam samo koncetraciju i povremeno omjer NPK prema Kan-u) u zavisnosti od potrebe različitih biljaka. Koncetracija gnojiva u vodi sa kojoj zalijevam je jedan čep na 3 lit. vode. Malo sam zakomplicirao kod objašnjenja ali to je to.


Objavio: Pinus
Datum objave: 13 Ožujak 2010 u 20:05
Zaboravio sam napisati da Begonije držim u spavaćoj sobi koju ne grijem (18-20 C) i dnevnoj koja je topla (22 C) . Begonije iz dnevne su skoro gotove sa cvijetanjem dok se ove druge još dobro drže. Odgovara im nešto niža temperatura nego ova koju sam im pružao. To su mi prve i nisam im pružio idealne uvjete, drugi puta će biti bolje.


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 13 Ožujak 2010 u 23:18
Čuj, dragi Pinus, ove  tvoje komplicirane kombinacije mislim da kužim, 3/4 čepa NPK, 1/4 Kan-a pomiješati s 3 l vode, jel taako? Sorkač, možda ispadam glupava, ali s obzirom da koristim Cvetal ili Floriol , reci molim te, kaj je to NPK i Kan?
Izvlačim se na poslovicu, da nije glupost ne znati, već je glupost ne pitati!
                  A sasvim je očito da tvojim begonijama paše ono sa čime ih hraniš.
lijepi pozdrav


Objavio: Pinus
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 06:11
NPK i Kan je ono kaj ti delaju u Kutini. To su one kuglice kaj bacaš po njivama da biljke bolje rastu. Nisu tak lepe zelene ili crvene boje ko razni Floriali ili Cvetali ali stvar funkcionira i još je domače i puuuno jeftinije.


Objavio: DANČI
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 08:56
prekrasne su ti begonije..kao da su na izložbi..


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 12:39
Dragi Pinus, hvala na informacijama, pokušat ću nabaviti ta sredstva.
Vjerujem da će sve moje biljke biti zadovoljne promjenom u prihrani.
lijepi pozdrav
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 13:48
Čuj Pinus, dugo, dugo ništa a onda odjednom buuuum  smile227kakve begonije.. moja žuta nije preživjela...sa tvojim savjetima pokušat ću ponovno. Zahvaljujući tebi bila sam danas i u Americi, divno, predivno putovanje.smile78


Objavio: kat.rea
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 18:09
Bravo pinus, begonije su prekrasne Clap.
Ali da si malo zakomplicirao sa gnojivoj, jesi...... napisao si 3/4 NPK i 1/4 KAN, ali nisi napisao koliko je to (mjera?), jer nije nevažno da li je to 75 g i 25 g pa rastopljeno u 5 litara vode ili 10 puta više...... daj ti to nama pojasni.


Objavio: Pinus
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 21:58
Gnojivo je priča za sebe. Godišnje ga potrošim oko 100 kg. Kada bi kupovao specijalna gnojiva (za travu, za kaktuse, za surfinije, za pelargonije, za sobne cvjetajuće biljke, za sobne zelene biljke, za ojačavanje korijena, za crnogorično drveće i još za puuuno toga za) I kada bi sve to bilo pakirano u lijepim flašicama sa lijepim cvjetićima na etiketi. Otopina lijepo pofarbana npr.u crveno ili žuto, to valjda radi toga da se boje usklade sa bojom cvijeta to bi platio………Ovako gnojim po potrebi. Tekuća gnojiva radim sam. Isto tako znam i sam otopiti granulat. Bitno je da nikada ne pretjerate sa koncetracijom prilikom zalijevanja . Nema univerzalnog pravila kao što nema univerzalnog pravila za zalijevanje. Svaka biljka je posebna, svako godišnje doba je posebno. O tome vodim strogo računa.


Objavio: lilie
Datum objave: 14 Ožujak 2010 u 23:56
Prekrasne su ti begonije. Ne znam koja je ljepša, roza ili žuta. Ipak mislim crvena a i narančasta je posebna.
Ja sam imala crvenu punu cvjetova. Držala na prozoru u kuhinji. Otišla mi je za par dana, otpali cvjetovi pa lišće onda na kraju cijela. Mislila sam da sam ju previše zaljevlakao da joj je istrunio korjen. Ne znam!!??


-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: Pinus
Datum objave: 15 Ožujak 2010 u 06:51
Lilie, mislim da je kod tebe problem bio u temperaturi prostorije. Kao što sam već jednom napisao Begonije koje držim u negrijanoj svijetloj prostoriji (spavača soba) su još uvijek u punom cvijetu i tjeraju nove cvjetiće. Begonije iz dnevne sobe imaju 20% nekadašnjih cvjetova. Problem može biti i Sunce. Ako je bila direktno izložena Suncu to je za nju bila katastrofa. Veliki problem su i ukrasne tegle. Ako ju držiš u ukrasnoj tegli tada ju moraš dooobro odcijediti poslije zalijevanja.


Objavio: lilie
Datum objave: 15 Ožujak 2010 u 20:57

Mislila sam da joj je najbolje u kuhinji jer ima najviše vlage. Sunca nije  bilo. Moj problem je što preko zime nemam mjeta za sobno cvijeće. Sobe se griju (centralno plinsko), Prozori su dupli pa između ne stanu a i strah me da im ne bude prehladno od vanjskih krila. A muke su i što je u sobama dosta tamno. Kada se sve skupi nije ni čudo što je otišla ne samo Begonija nego i drugo cvijeće.



-------------
znati mnogo ne znači biti mudar


Objavio: Pinus
Datum objave: 16 Ožujak 2010 u 07:52
Zračna vlaga ti nije toliko važna. Po mojem skromnom iskustvu, glavni uvjet za „zdravi“ izgled i dugo cvjetanje je temperatura staništa, vlažnost zemlje, i difuzno svijetlo.


Objavio: orchid
Datum objave: 11 Svibanj 2011 u 10:42
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Mislim da ova biljka zaslužuje da ima svoju temu. Sobna begonija, moja je Begonia elatior. Kod mene se nalaze od kraja Siječnja. Skroz do prije par dana je obilno cvijetala. Zalijevam dva puta tjedno. Begonije držim na svijetlom i toplom mjestu 20 – 22 C. Cvijet ima vrlo atraktivan, suhi zrak joj izgleda ne šteti pod uvjetom da je zemlja konstantno vlažna. Evo par slika:

.....
 
Opet ja, Pinus, dobila sam dvije narandžaste begonije, mislim da su ove, sobne. Postoji li mogucnost da ih presadim vani u zardinjere preko ljeta?SmileSmileThanks
 


Objavio: šnjurko
Datum objave: 17 Svibanj 2011 u 10:49
i ja sam dobila istu takvu prije nekih tjedan dana...cvjetici se osusili,  al ima jos nekh zelenkastih pupova pa se nadam da joj to nije krajWink


Objavio: Pinus
Datum objave: 17 Svibanj 2011 u 22:21
Ne pratim temu pa dugo nisam vidio što si pitala orchid. Možeš presadit Begoniu elatior van. Voli jutarnje sunce ali ne i popodnevno. Vrlo je krhka pa suho cvijeće skidaj škarama ako želiš da ti cvijeta. Supstrat održavaj vlažnim i jednom tjedno gnoji nekim uravnoteženim gnojivom. Još jednom pazi - Begonia elatior ne podnosi popodnevno sunce .


Objavio: baka
Datum objave: 17 Svibanj 2011 u 22:55
Kako su ti lijepe, ali ih i paziš i maziš!Big%20smile

-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: orchid
Datum objave: 18 Svibanj 2011 u 10:12
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Ne pratim temu pa dugo nisam vidio što si pitala orchid. Možeš presadit Begoniu elatior van. Voli jutarnje sunce ali ne i popodnevno. Vrlo je krhka pa suho cvijeće skidaj škarama ako želiš da ti cvijeta. Supstrat održavaj vlažnim i jednom tjedno gnoji nekim uravnoteženim gnojivom. Još jednom pazi - Begonia elatior ne podnosi popodnevno sunce .
Pinus, hvala na odgovoru Smile


Objavio: šnjurko
Datum objave: 26 Svibanj 2011 u 11:32
pozz ljudi! moja begonija iz dana u dan vene...nije mi jasno jer sam pazila sa zalijevanjem ali dobila sam ju prije 14ak dana i u rekordnom roku su ispali cvjetici i sad su ostali neki zelenkasti pupovi koji se suse. listovi također se suse, iz dana u dan ona kopni. sto da radim?


Objavio: ella16
Datum objave: 08 Ožujak 2012 u 13:48
ja sam danas nabavila jednu, žutu... već dugo si ju želim i sad tu čitam kako svima uredno rikavaju Unhappy
a vidit ćemo kako će se ponašati Confused


-------------
Zagreb - zapad


Objavio: ella16
Datum objave: 15 Ožujak 2012 u 08:01
evo nakon tjedan dana, osušio se i otpao veći dio cvjetova.. i pupovi se suše..
bila je u kuhinji na prozoru, očito joj je pretoplo i tu i tamo dođe sunce...
a baš sam tužna Unhappy


-------------
Zagreb - zapad


Objavio: Belina
Datum objave: 15 Ožujak 2012 u 08:08
Pinus,hvala ti na savjetima.
Begonije su ti preljepe,a o bojama da se ni ne govoriClap
Ella16,
počisti sve suhe cvijetiće,premjesti begoniju,prehranuj kako je opisa dr.Pinus
pa da vidiš promjene.Tongue


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: ella16
Datum objave: 07 Veljača 2013 u 08:28
kaj je sve ova moja biljka preživjela.. Prestrašno! Nakon što je skoro riknula u kuhinji, presadila sam ju, obrezala i stavila na balkon u hladovinu. Cvala je cijelo proljeće i ljeto ko mutava.. Ponijela sam ju u novu kuću gdje se svo cvijeće napola smrzlo dok nas nije bilo par dana.. I sad ju gledam, sva je poluklonula, odbacila cvijetove,ali tjera nove listiće.. A jadna! Uz svu tu strku oko preseljenja, sama s bebom i nemogućom trogodišnjakinjom svo cvijeće sam zapustila :-(

-------------
Zagreb - zapad


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 10 Ožujak 2013 u 22:09
rođendanski poklon
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/55686.aspx">



-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: sunandmoon
Datum objave: 25 Ožujak 2013 u 18:05
preeeeeeedivne su!!Thumbs%20Up

-------------
"As Soon As You Stop Wanting Something You Get It"


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 29 Travanj 2013 u 09:55
moja rođendanska se dobro drži
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/57414.aspx">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 14 Svibanj 2013 u 10:13
još uvijek cvjeta
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/58501.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 12 Prosinac 2013 u 12:32
stalno cvjeta
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/65637.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: moon
Datum objave: 12 Prosinac 2013 u 14:32
e.nona krasna je i k tome stalno u cvatuClap


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 12 Prosinac 2013 u 14:46
baš sam s njom zadovoljna,  u OBI-u je bila predivna crvena prije nekog vremena i ja ju ne kupih smile42


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 23 Travanj 2018 u 18:53
Prvi put sam sadila begonije- lukovice. Koliko im treba da niknu? Imate iskustva s njima?


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 13 Svibanj 2018 u 14:10
Originalno poslano od člana Mari,5510 Mari,5510 napisao:

Prvi put sam sadila begonije- lukovice. Koliko im treba da niknu? Imate iskustva s njima?

Izvirili slabi izboji, jako sporo rastu


Objavio: Nisa
Datum objave: 14 Svibanj 2018 u 00:44
Mari imaš temu u podforumu balkonsko cvijeće: gomoljaste begonije, pa malo škicni, mislim da tamo ima dosta o toj vrsti. I moje gomoljaste su prošle godine kilavile, sporo rasle, kasno procvjetale.

-------------
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 23 Svibanj 2018 u 10:27
Hvala, dušo!



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk