Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Kalanchoe

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Sukulenti i kaktusi
Opis foruma: Forum o kaktusima i sukulentima
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=459
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 10:45
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Kalanchoe
Objavio: TeaK
Tema: Kalanchoe
Datum objave: 30 Rujan 2007 u 14:54
Kalanhoa - Kalanchoe http://www.vrt.com.hr/index2.php?option=com_content&task=view&id=50&pop=1&page=0&Itemid=38"> Ispis http://www.vrt.com.hr/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=50&itemid=38"> E-mail
Za sve one ljubitelje cvijeća koji baš i nemaju previše znanja o uzgoju raznog bilja ili kako vele da im cvijeće ne ide od ruke, postoji biljka koja cvjeta zimi na toploj južnoj prozorskoj dasci, a i ljeti na balkonu. To je kalanhoa. Može se nabaviti u raznim bojama:bijeloj, narančastoj, rozoj, crvenoj, ljubičastoj... Nije baš jako velika (od skromnih 10 cm pa do nekih 30 cm) tako da ćete vjerojatno naći mjesta i za nju. Jedino na što se mora pripaziti je voda. Ne smije se puno zalijevati, jer ona je vrsta sukulenta. Tek svakih 12-15 dana zimi ili 7-10 dana ljeti. Ustvari najbolje je popipati zemlju i kad je sasvim suha i rastresita zaliti kalanhou. Ako vidite da je tužna (onako klonuli listovi i pojava plijesni) znači da ste ipak pretjerali. Tada odstranite gnjile izdanke, pustite da se sasvim osuši i vjerojatno će se oporaviti. Nikada je ne prskajte po lišću. Prihranite je jednom mjesečno.

Razmnožava se iz sjemena i pomoću reznica. Jednostavnije je reznicama tj. mladim izdancima koji se javljaju na stabljici na kojoj je bio cvijet. Zato je potrebno uvele cvijetove redovito rezati do listića. Odrežite reznice koje su duge oko desetak centimetara i imaju dva para listića, odstranite doljnje listiće i zabodite stabljiku u zemlju te je drzite na toplom, vlažnom i svijetlom mjestu. Najbolje je kalanhou redovito obnavljati, jer nakon dvije godine biljka djeluje ružno, nekako neuredno pa je zamijenite novom. Ovo je idealna biljka za sve one zaboravne i prezaposlene koji ponekad i zaborave na svoje cvjetne prijatelje. Jer iako je koji dan ostavite žednom sigurno vam neće zamjeriti.



Odgovori:
Objavio: TeaK
Datum objave: 30 Rujan 2007 u 14:55
Evo ja nabavila jedan prmjerak , pa da otvorim i temu



Kakva su vaša iskustva?


-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 30 Rujan 2007 u 19:31
Ja je imam i jako sam zadovoljna jer je prelijepa,puno cvate a malo traži.Moje su sve preko ljeta vani i prekrasno izgledaju.Kad ih unesem u kuću,nekako su jadne(suh zrak od grijanja) ali se u proljeće jako brzo oporave.
Sa svim što si rekla se slažem no ono NE MOČITI LISTOVE..hmm.Ok možda bi bolje bilo,no ja nikada nisam pazila na to,dapače,preko ljeta je uvijek polijem po listovima i nisam vidjela da joj smeta.
(Sliku neću tu staviti jer sam ih već negdje u slike cvijeća stavila)
U svakom slučaju lijepa i nezahtjevna biljkicasmile186


Objavio: TeaK
Datum objave: 30 Rujan 2007 u 19:34
To je jedna od biljčica koju sam neki dan kupila u plodinama, bilo mi je žao kako je tužna i nezalivena, ali sad kad je par dana mažena tako se je lijepo rascvijetala da me je naprosto oduševila i mislim da ću u potragu za ostalim bojama.smile71 a pogotovo što i ti kažeš da nije prezahtjevna biljka.

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 30 Rujan 2007 u 20:11
Moje vani cijelu godinu cvatu,još sad su pune cvijeta.Sad kad ih u kuću unesem još će barem 1 mjesec cvasti.
Negdje na slike cvijeća sam stavila sliku kalanhoe koju sam ove godine dobila(HVALA Anqi još jednom) na flori.Pogledaj je malo je drugačija od ovih i listom a pogotovo cvijetom.
Ako ti se dopadne samo javi jer se lijepo razrasla pa može jedan pelcer i za tebesmile187


Objavio: TeaK
Datum objave: 30 Rujan 2007 u 20:24
Ne mogu odoliti, a da i drugima ne olakšam pronalazak, tu je i prekrasna je

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=189&KW=kalanhoa&PID=2693#2693 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=189&KW=kalanhoa&PID=2693#2693

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 30 Rujan 2007 u 20:27
To se dešava kad svi samo nabacamo slike kud stignemo a ne di im je mjesto,e onda to treba i naći kasnijesmile183


Objavio: TeaK
Datum objave: 30 Rujan 2007 u 20:34
Da mi nisi pomogla, teško da bi našla, a sad sam stavila link jer ovo stvarno treba vidjeti.

-------------


Objavio: dina
Datum objave: 15 Studeni 2007 u 14:59


prelijepe su

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: dina
Datum objave: 30 Studeni 2007 u 18:41


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: patuljak
Datum objave: 28 Prosinac 2007 u 22:29
Ja sam za ovaj Božić postala bogatija za narančastu kalanhou... žao mi je što je ne mogu uslikati, ali... vesela sam što mi je poklon u mom stilu odabrao naš "djedica"!!! smile55


Objavio: shasha
Datum objave: 29 Prosinac 2007 u 21:01
Patuljak,bitno da je cvijet tu,uslikat ćeš ti već njega.Sad samo da ti je još rođendan ovih dana pa da aparat dobiš za rođendansmile187


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 20:24
pomoć trebam ljudi... kupila kalanhoju nedavno i sad joj se pupovi suše u čemu je problem!!

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: TeaK
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 20:40
Da im možda nije suhi zrak, toplina i manjak vodice?

-------------


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 20:42
a jedino zrak ili toplina ono u kući je stalno 20-21 stupanj... bila mi na stolu... stavila je u vazu i ukrasila malo...

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: shasha
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 23:24
Ne znam šta im odgovara.Mojima odgovara da su preko zime na hladnijem. Jedna tegla je u sobi di se povremeno grije(nije nikada manje od +10) i njoj otpadaju listovi.Je da sa cvijetom nema problema(sad tjera pupoljke) no listovi joj se doljnji suše.One koje su u hladnoj prostoriji su ok.


Objavio: alkemicar
Datum objave: 02 Veljača 2008 u 15:25
moju su napale one uši i nisam ih se mogla riješiti tako da sam morala dignuti ruke od kalanhoe.
ali sam se pobrinula da imam za novu mladu biljčicu barem


Objavio: Sunburst
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 17:35

ja sam se zadržala na samo jednoj vrsti kalanchoe.

Donijela sam ju prije 2 godine sa Flore, i zaista mi je posebna i neobičnog cvijeta.

nikako mi nije jasno da je nisam slikala u cvatnji, ali zato je sad puna pupova i samo što ne procvate, pa ću sličicu staviti čim se to dogodi.

 

Ove vaše su mi prekrasne, sve do jedne.

 



Objavio: nuna
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 21:58
Prije dva dana sam posadila pelcer bijele Kalanhoje.Dobro se drži.Sada idem u potragu za drugim bojama cvijetova.


Objavio: alkemicar
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 16:38
ja sam još lani jedan list koji mi je otpao sa kalanhoe zabila u najbliži pitar i zaboravila na njega
u subotu presađivala cvijeće i mislila baciti taj list, kad dolje on cijeli u korjenju
pustit ći da vidim šta će biti


Objavio: TeaK
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 19:53
Biti će nova mala kalanhoa

-------------


Objavio: bubica 78
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 00:12
Originalno poslano od člana Zvjezdana Zvjezdana napisao:

pomoć trebam ljudi... kupila kalanhoju nedavno i sad joj se pupovi suše u čemu je problem!!
 
to se i meni desilo, listovi su bili lijepi zeleni, ali pupovi su se samo objesili,pa sam ih odrezala.
evo nije prošlo ni dva mjeseca i ponovo tjera pupove.


-------------
začin mora teći


Objavio: tinka
Datum objave: 10 Travanj 2008 u 11:08
Pozdrav svim cvijetnim forumašima. Kako sam tek na početku prikupljanja cvijetnih ljubimaca zahvaljujem vam na dosadašnjim savjetima koje sam pročitala. Jedna od biljčica koju imam je i krhka malena crvena Kalanchoea koja je počela tek cvasti, te kad sam je dobila odmah sam se zaljubila u nju. Trebala bih od vas savjet: da li bih mogla imati jednu takvu biljčicu i u uredu da mi krati sate i da malo osvježi tmurnu uredsku atmosferu? hvala


Objavio: Triša
Datum objave: 10 Travanj 2008 u 11:14
tinka dobro došla među ljubitelje prirode, cvijeća naročito. Kalanhoa će ti biti idealna za ured, pa će ti naravno uveseljavati dane, koje moraš provoditi tamo.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: tinka
Datum objave: 10 Travanj 2008 u 11:19

tražila sam koju bih stavila pa mi se ovo učinilo kao najbolji izbor zbog svojih cvjetića i zelenila

hvala


Objavio: ines
Datum objave: 12 Travanj 2008 u 11:22
Čitam ovu temu i razmišljam si zašto sam ja uvijek mislila da su kalanchoe teške za održavatiShocked
Često je viđam po cvjećarnama i skroz mi je simpa, ali morma priznati da nikad nisam posegnula da je kupim iako prilično jeftine. Hm....Ermm
 
Moram priznati da ste me sad razuvjerili i da ću prvom prilikom u nabavku. Mislim da će se super slagati s afričkim ljubičicama na prozoruEmbarrassed


Objavio: TeaK
Datum objave: 19 Travanj 2008 u 09:40
Ovu sam jučer kupila i ostala u čudu

 cvijet izbliza



-------------


Objavio: lana2
Datum objave: 19 Travanj 2008 u 20:42
teak, bez teksta sam
ovakvu ljepoticu sam jedino vidjela na netu
uopće ne bih rekla da je riječ o kalanchoi


Objavio: Arwen
Datum objave: 21 Travanj 2008 u 23:00
teak, smile93
knjiga veli da je to hibrid ''tessa''


-------------



Objavio: primorka
Datum objave: 22 Travanj 2008 u 09:00
Stvarno je prekrasna!
 
Ima je jedna moja kolegica već godinama i kaže da je zahvalna biljčica.


Objavio: TeaK
Datum objave: 22 Travanj 2008 u 09:14
Originalno poslano od člana Arwen Arwen napisao:

teak, smile93
knjiga veli da je to hibrid ''tessa''


Ma bio to hibrid ili ne , ja ju naprosto obožavam


-------------


Objavio: aurora2
Datum objave: 01 Srpanj 2008 u 15:43
Kakvo mjesto voli kalanchoe kad je vani? Sunce, sjenu, polusjenu?


Objavio: Brbe
Datum objave: 02 Srpanj 2008 u 02:53
voli sunčeko i da se lagano krcka na suncu...Wink
barem moja roza stalno se pecka na suncu i ne buni se...


Objavio: aurora2
Datum objave: 02 Srpanj 2008 u 09:45
Ok, hvala.  Smile   Ode i moja zuta na suncanje. Vec dugo ne cvjeta ali inace mi izgleda u redu. Mozda joj boravak na suncu pomogne da se ponovo rascvjeta. 


Objavio: dzomba
Datum objave: 20 Kolovoz 2008 u 14:34

Vec duze vrijeme je posmatram..ali tek jucer sam je kupila!!Poslije cu ubaciti i sliku..ali ono sto sam htjela pitati jest: S obzirom da prosle godine(u Italiji) zima i nije bila bas zima,mogu li je ostaviti vani,na prozoru ili mi ipak savjetujete da je unesem u kucu(gdje temperatura bude 19-21 stepeni)..Hvala Vam!!



-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: SilveK
Datum objave: 20 Kolovoz 2008 u 15:51
Ja ju zimi imam nutra, selim ju tek na proljeće van.


Objavio: manči
Datum objave: 20 Kolovoz 2008 u 18:42

Nedavno sam kupila neku vrstu sa cvjetom  - zvončićem.......Kalanchoe dream bell.....slično kao u TeaK....da li su takve što osjetljivije ?

Koliko vole vode?



Objavio: Šeflera
Datum objave: 29 Kolovoz 2008 u 12:20
Proljetos se počastila sa tri naranđaste kalanhoiice. Cijelo ljeto su vani sa drugim biljčicama u kopanji. Ništa - niti cvjetića!Cry
Nisu narasle ni milimetar. Lišće mi se čini pregusto nakrcano jedno na drugo i prekrasno je zeleno! Da li da ga malo prorjedim. Kak da ju natjeram da ponovno cvate?


Objavio: shasha
Datum objave: 29 Kolovoz 2008 u 12:24
Šefi,u slikama mog dvorišta su i slike mojih kalanhoa pa poviri.Ne vjerujem da su ti listovi gušći nego moji pa tako sumnjam da je to problem.Zakaj ne cvatu,poima nemam.Moje cvatu od kasne zime do rane zime.Vani su čim prestanu jači mrazovi i ništa im posebno ne dajem.


Objavio: Šeflera
Datum objave: 29 Kolovoz 2008 u 15:15
Slikala bum danas pa postavim fotke! 


Objavio: proljeće
Datum objave: 29 Kolovoz 2008 u 15:35
Šeflera, imamo isti problem...moja je narasla ima prelijepe guste listove i ni jedan cvijet???smile209 


Objavio: Šeflera
Datum objave: 31 Kolovoz 2008 u 09:09
Evo kak zgleda moja! Sad bum ju presadila u teglice jer bu prek zime u kući. Pa morti na proljeće dobije cvjetiće!


Sasha! Da li joj ti otklanjaš ocvale cvjetove ili pustiš da se osuše?


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Rujan 2008 u 13:15
Kad je mala,ko tvoja ,bila i nije imala puno cvjetova onda sam micala ocvale.Ovoj ,što je na slici,nisam ove godine ni jedan suhi maknula.Hmm..možda zato stalno cvate??! prilično nevjerojatno bi to bilo jer biljka više cvate ako se ocvali cvjetovi miču,no,ko zna.
Uglavnom,ne otklanjam suhe cvjetove.


Objavio: Mara
Datum objave: 10 Rujan 2008 u 17:28
Bok,
ja sam potpuno novi član, imam pitanje u vazi moje slatke kalanhoe koju sam dobila na poklon nedavno. Izgledala je bajno, i iako je držim u svjetloj prostoriji i pazim da je ne zalijevam prečesto (1 tjedno) cvjetići su se opasno počeli sušiti - tu sam na forumu pročitala da je normalno da gubi cvjetove i da ju zapravo u ovom periodu od rujna treba držati u mraku popodne do jutra. to je stvarno tako? jer ja sam se veselila da će ona lijepo cvjetati kroz sljedećih par mjeseci, a kad ono cjetići nestaju...Cry  ili ja nešto krivo radim? smile85


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Rujan 2008 u 00:19
Dobro nam došla MareHug
Ja ti mogu reći samo moje iskustvo sa njima i nadam se da će ti pomoći.
Gotovo sve biljke koje kupim obavezno presadim(u toj kupovnoj zemlji zna biti svakakvih štetočina).Moje su cijelo ljeto,sve do prvih mrazeva,vani,na terasi.Naravno da je ne možeš odmah na sunce staviti nego u hlad.Zaljevam ih svaki dan(vani su pa se prije zemlja isuši)a da su u kući preko ljeta zaljavala bi ih svakih 10-ak dana do 2 tjedna.Ne traže one baš toliko puno vode.Prihranjujem ih ko i ostalo cvijeće.Znači 1 tjedno.Kad je u punom cvatu prihranim je i 2 puta tjedno.
Zašto ti nestaju cvjetovi to ne znam.Možda su ocvali pa je to logično da se osuše.Probaj je prihraniti,ako imaš mjesta vani u hladu negdje(može i poslijepodne sunce doći samo da nije na najjačem suncu) izbaci je van.
Još ovo u svezi mraka.To nisam čula,ja ih nikada ne držim u zamračenim prostorijama.Znači da to možda je dobro no nije neophodno.


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Rujan 2008 u 10:06
Natalija,jel ona  ima tako crvene listove,kad su stariji,ili ti je bila  cijelo ljeto na suncu?


Objavio: Šeflera
Datum objave: 11 Rujan 2008 u 10:49
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Kad je mala,ko tvoja ,bila i nije imala puno cvjetova onda sam micala ocvale.Ovoj ,što je na slici,nisam ove godine ni jedan suhi maknula.Hmm..možda zato stalno cvate??! prilično nevjerojatno bi to bilo jer biljka više cvate ako se ocvali cvjetovi miču,no,ko zna.
Uglavnom,ne otklanjam suhe cvjetove.


Kak da sad to shvatim! Ja suhe cvjetiće ocvikala u nadi da bu bila bujnija, a ona mortus!
Kak da sad dođem do toga da joj više ne trgam ocvale cvjetove da bi bila bujnija kad ona neće cvasti!?!?!?
smile42


Objavio: natalija
Datum objave: 11 Rujan 2008 u 11:55
ona je cijelu godinu na suncu
ova slika je slikana u proljeće

zimi bude na balkonu - na jugoistočnoj strani pa je skoro cijeli dan na suncu

samo sam je prvu godinu zimi sklonila u kuću
ovih par zadnjih godina nije bilo straha od studeni - bar ne kod nas u dalmaciji pa je prezimila vani, prekrivena bijelim flisom


Objavio: shasha
Datum objave: 13 Rujan 2008 u 09:00
Šefi,nisam ja mislila reći da se ne skidaju ocvali cvjetovi,samo velim da nije neophodno jer ja ih ne mičem.U mom slučaju nema veze jel ih mičem ili ne ,ona isto cvate.Zakaj tvoja neće,poima nemam.Aj je lijepo zamoli,možda pada na lijepe riječiLOL
Natalija,kad ti je bila u kući,ili kad si je kupila,jel isto tako crvene listove imala ili su zeleni bili? Pitam te jer bi te žicala pelcerić.Ja imam klasičnu zelenih listova sa crvenim cvijetom,no čini mi se da tvoja ima drugačiji cvijet.Naime,moje nikada nisu imale tako dugačke cvjetne stapke nego je cvijet odmah do lista.


Objavio: Šeflera
Datum objave: 13 Rujan 2008 u 09:10
Mislim da je radi glasa! Zadužit ću Vepra da dođe pjevat po mom bregu!
VEEPPRREE! smile139


Objavio: natalija
Datum objave: 13 Rujan 2008 u 11:24
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Natalija,kad ti je bila u kući,ili kad si je kupila,jel isto tako crvene listove imala ili su zeleni bili? Pitam te jer bi te žicala pelcerić.Ja imam klasičnu zelenih listova sa crvenim cvijetom,no čini mi se da tvoja ima drugačiji cvijet.Naime,moje nikada nisu imale tako dugačke cvjetne stapke nego je cvijet odmah do lista.



samo ti žicaj Wink - dobila sam je prije par godina, nisam je kupila

a koliko sam primjetila i njoj su mladi listovi zeleni, a ovi stari(ji) "pocrvene"
i da - pusti dugu stapku na kojoj budu cvjetići

baš ću je pokušati slikati izbliza pa, ako slike ne budu mutne, ih stavim tu da vidiš

pošalji mi adresu


Objavio: natalija
Datum objave: 13 Rujan 2008 u 11:40
a možda ova moja biljka i nije kalanchoa Confused pa zato ima neke razlike u izgledu...

znalci će znati pa neka reagiraju

maloprije sam prstima skinula neke osušene cvjetiće i primjetila da na njihovom mjestu ima nešto poput sjemena...
je li moguće da kalanchoe (ili ova moja) imaju sjeme?


Objavio: natalija
Datum objave: 13 Rujan 2008 u 11:53
evo slike

stari i novi listovi



cvijet



slikala sam i osušene cvjetiće i možebiti i sjeme



slabo se vidi, ali ovo skroz dolje lijevo su osušeni cjetići , pored njih su "sjemenke" s koji sam samo skinula suhu košuljicu i ovo desno su razdijeljena 4 dijela tog sjemena



Objavio: shasha
Datum objave: 15 Rujan 2008 u 23:06
To je sigurno kalanhoa,Natalija,samo sam ja mislila da je neka drga vrsta sa crvenim listovima.
Isti je cvijet i list ko kod mojih pa te onda neću gnjaviti za reznice.Možda su cvjetne stapke duže zbog mjesta na kojem je(zato su i listovi crveni).
Ja sjemenke nikada nisam tražila kod nje jer se jako lako zakorjeni samom grančicom a i brzo raste.Vjerojatno sjeme ima samo ne znam koliko  vremena treba da od sjemenke naraste ,i cvate,biljka.Namjeravam to isprobati sa zelenom kalanhoom jer stalno cvate pa nikako da grane potjera.


Objavio: proljeće
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 11:05
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

To je sigurno kalanhoa,Natalija,samo sam ja mislila da je neka drga vrsta sa crvenim listovima.
Isti je cvijet i list ko kod mojih pa te onda neću gnjaviti za reznice.Možda su cvjetne stapke duže zbog mjesta na kojem je(zato su i listovi crveni).
Ja sjemenke nikada nisam tražila kod nje jer se jako lako zakorjeni samom grančicom a i brzo raste.Vjerojatno sjeme ima samo ne znam koliko  vremena treba da od sjemenke naraste ,i cvate,biljka.Namjeravam to isprobati sa zelenom kalanhoom jer stalno cvate pa nikako da grane potjera.
 
 
Shasha je dobro rekla, jednostavno otkini grančicu i zasadi, za par mjeseci ćeš imati jako, jako veliki cvijet (bar je kod mene slučaj)!!!Tongue


Objavio: manči
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 14:43

shasha, da li tvoja kalanh... cvjeta i slijedeće god nakon kupovine....i da li su to one najčešće što su u prodaji sa cvjetom crvenim, žutim, narančasto-breskva...?



Objavio: shasha
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 21:21
Da Manči.Samo što ja imam samo crvene,nemam narančaste ni žute.Ali cvatu svake godine.


Objavio: Triša
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 17:25
Pokušavam spasiti 12 malih kalanhoa, koje su izbacili iz jednog restorana u smeće - skoro, ali sam ja bila brža, ustvari moja kćerka je rakla da će ih njena mama uzeti.
Svih 12 je u onim najmanjim plastičnim vazicama  promjera 5 i visine 5 cm.
Dobro sam ih pošpricala, jer su bile totalno suhe. Dobro pročitala sam da to nisam smjela. Sada ih već desetak dana nisam zalila, zemlja je prilično suha, već se odvaja od posudica.
Očistila sam sve suho i gnjilo lišće i sada ne izgledaju loše, ali me zanima dali ih mogu odmah presaditi u ipak nešto veće posudile.
Molim savjet, a za sada izgledaju ovako:




-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: manči
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 19:48
Clap Triša, udomila si kalanhoe....ja sam danas kupila jednu narančastu....10 kn...
 
....baš sam sinoć čitala o njima.....one su biljke kratkog dana....znači cvjetaju u rano proljeće-kasna zima.....vrtlari im "priušte"  umjetni kratki dan pa cvjetaju u svako doba godine i tako dolaze u butige..... da bi sada procvjetala, nakon dugog perioda kratkog dana mora biti u određenoj kondiciji, zdrava, počinje prihrana itd.....pa mislim da nisi puno falila što si ih zalila....vrijeme cvjetanja upravo im dolazi.....
....moje dvije stare su tako jadne, izgubile lišće, napale ih bijele uši i nema teorije da će cvjetati..... eto to su moja sinoćnja saznanja....


Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 21:20
Triša možeš da ih slobodno presadiš al kad ih presadiš nemoj ih zaljevati ako u toj novoj zemlji ima imalo vlage


Objavio: Triša
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 21:45
OK hvala ti sada znam da je najvažnije da se ne zaljeva previše, a kako imaju zbilja malo zemlje sigurno će im biti bolje u malo većim posudama, ili možda stavim sve zajedno u jednu veću.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: shasha
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 21:46
Triša,i ja bi ih presadila.O njima znam samo iz svog iskustva a po tome bi ih i zalila.Pa zemlja je beton.Ok,ne vole previše vode,pa nisu one lopoč,no moje ljepše rastu kad ih normalno zaljevam.Znači kad je zemlja suha zalijem ih.


Objavio: shasha
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 21:47
Nemoj ih sve zajdeno saditi.U proljeće,kad ih van izneseš one će brzo narasti.Biti će svaka za sebe krasan grm.


Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 21:51
Triša ja mislim da ti je to puno da staviš u jednu saksiju jer znaš kako one brzo rastu i šire se al ti probajsmile95


Objavio: jasminaaa
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 21:53
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Clap Triša, udomila si kalanhoe....ja sam danas kupila jednu narančastu....10 kn...
 
....baš sam sinoć čitala o njima.....one su biljke kratkog dana....znači cvjetaju u rano proljeće-kasna zima.....vrtlari im "priušte"  umjetni kratki dan pa cvjetaju u svako doba godine i tako dolaze u butige..... da bi sada procvjetala, nakon dugog perioda kratkog dana mora biti u određenoj kondiciji, zdrava, počinje prihrana itd.....pa mislim da nisi puno falila što si ih zalila....vrijeme cvjetanja upravo im dolazi.....
....moje dvije stare su tako jadne, izgubile lišće, napale ih bijele uši i nema teorije da će cvjetati..... eto to su moja sinoćnja saznanja....
 
 
 
Manči,imam je i ja već par godina i kao što kažeš već je stara,lišće opalo i nikakva.Ja sam svoju drastično odrezala,nekih 3cm od zemlje i u istu posudicu zabola sa ošišanih grana samo vrhove ,nekih desetak cm duge grane.Sve su se primile.I evo je kako sada izgleda.Sprema se da cvjetak.
 
 


Objavio: jasminaaa
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 21:58

Dakle moje je iskustvo da one veoma brzo rastu.Ja svoju zaljevam kao i ostalo cvijeće i ništa se ne buni.Čak šta više obradovala me je.Triša,i ja mislim da ih već sada možeš presaditi i njegovati kao i ostalo cvijeće,samo ih nemoj stavljati sve u jednu posudu.Veoma brzo rastu.



Objavio: dzomba
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 22:21
Originalno poslano od člana proljeće proljeće napisao:

Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

To je sigurno kalanhoa,Natalija,samo sam ja mislila da je neka drga vrsta sa crvenim listovima.
Isti je cvijet i list ko kod mojih pa te onda neću gnjaviti za reznice.Možda su cvjetne stapke duže zbog mjesta na kojem je(zato su i listovi crveni).

Ja sjemenke nikada nisam tražila kod nje jer se jako lako zakorjeni samom grančicom a i brzo raste.Vjerojatno sjeme ima samo ne znam koliko  vremena treba da od sjemenke naraste ,i cvate,biljka.Namjeravam to isprobati sa zelenom kalanhoom jer stalno cvate pa nikako da grane potjera.

 

 

Shasha je dobro rekla, jednostavno otkini grančicu i zasadi, za par mjeseci ćeš imati jako, jako veliki cvijet (bar je kod mene slučaj)!!![IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley17.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Tongue" />



..moja Kalanchoa je uspjela(nekako ) prezivjeti zimu..sad bi htjela vas pitati-kad se vec spominje ovdje-kad mogu otkinuti grancicu i zasaditi je..inace ovih dana sam vidjala jako lijepe u prodaji-zute,crvene,narandzaste..i nisu ni kostale puno(2 eur) ali eto nesto ih ne kupi..

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: shasha
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 22:29
Džomba,ja to na proljeće napravim. Kad ju iznesem van onda je uređujem a višak grančica piknem u "susjednu"teglu,di mjesta nađem.Jako brzo i lako se prime.


Objavio: dzomba
Datum objave: 24 Siječanj 2009 u 22:33
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Džomba,ja to na proljeće napravim. Kad ju iznesem van onda je uređujem a višak grančica piknem u "susjednu"teglu,di mjesta nađem.Jako brzo i lako se prime.



Ok,Hvala ti najljepsa !!

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Triša
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 09:03
Puno hvala svima na savjetu, Dakle presaditi ću svaku za sebe, a ne skupa i to ću učiniti još danas, zaliti ću ih i pustiti još malo u kući, jer je vani dosta hladno.
Nadam se da će mi se sve oporaviti i usrećiti me tko zna kakvim bojamasmile64


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: manči
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 14:55
...moje stare -  žutu olinjalu, pojedenu od nekih buba i madagaskarsku kojoj je požutilo lišće u kući...a kod mene nije više od 18 - 19 C...njih sam stavila na kišu....1 dan...temp 12 C....sad izgledaju puno bolje....očistila sam ih od nametnika i suhog lišća i još bi mogla malo skratit....
 
....tako me ljute...navodno jednostavne, a ja nikako na kraj s njima....Angry
 
 
...jasmina...tvoje iskustvo me tješi, a biljka ti je divna i još cvjeta....


Objavio: manči
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 14:57
Pročitala sam u Moj cvijet da one izrazito vole biti same u svojoj vazi....ne vole društvo....LOL


Objavio: Triša
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 15:04
E zato sam ja poslušala i sama imam 12 malih kalanhoa, koje ću maziti i paziti (momentalno su malo na zraku zaklonjene od sunca), a onda ću ih unijeti u kuću, ustvari u hodnih pretrpan cvijećem, a stalno zahtjevam od mm da radi neke nove police, te za ovo,te za ono - lud je od mene.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: manči
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 15:13
Triša, moje ovozimsko  iskustvo mi govori da ne vole grijani stan iako kod mene nije pretoplo.....čak ih mislim držat vanka, osjetljive su na  O i minuse  C, ali niske temp podnose....jedino mi je problem kiša.....kod nas pada već 7-8 dana i to nije dobro ni za jednu biljku, a kamoli nju....


Objavio: baka
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 15:15
Eh, ja pitam Trišu na kavici o kalanhoama!Confused
Sad vidim cijela tema.
Moram ju proučiti detaljno. Jer ja s njima ima slijedeće iskustvo:
kupim, presadim (svaku u svoj važić), stavim na prozor, ne zalijevam često i  cvatu divno.
Ali... kad ocvatu onda su samo zelene i u kući prežive i do slijedeće godine, ali zelene, bujne, krasne... ne cvjetaju mi nikad drugi put.
Pa sam ih jesenas strpala van u zemlju i preživjele (malo je zaštićeno) ali, hoće li cvjetati pitanje je sad?


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: manči
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 15:26
....možda hoće....prirodno sad im je vrijeme jer su biljke kratkog dana....ali shashi cvjetaju i ljeti.....pa mi ništa nije jasno :   zašto kažu da cvjetaju nakon dužeg perioda kratkog dana???


Objavio: Triša
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 16:09
Sad sam ustvari u dilemi dali da ih ostavim vani, a što ako bude u minusu, ne znam dali vole da ih selim.
Mogla bih ih staviti na prozor spavaće sobe, ali što će mi tu biljke, koje ne vidim - to mi je glupo.
U kući pak u hodniku su mi na oku, što obožavam, ali je temperatura 20 st., a i dolazi cjelodnevno sunce, pa je danas u hodniku vruće.
Nema mi druge morat će biti tu u hodniku, iako je i tu velika gužva, ali mislim da će im mjesto odgovarati.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: toni
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 16:15
moje su velike skoro pola metra.Sad preko zim sam ih stavio na prozor a ispod je radijator pa su narasle velike.Drugog mjesta nemam sad u zimi za njih.Nekoliko sam stavio na ormaric malo dalje od prozora i ne cvati bas im nekako ne pase mjesto


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: dzomba
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 16:21
WoW,koliko su se izduzile u potrazi za suncem...isti slucaj i sa mojih par biljaka...!!

Trisa,vjerujem da ce im biti odlicno u hodniku,jer i one vole drustvo ostalih cvijetova..a nebih ti savjetovala da ih ostavis napolju..u Francuskoj i Spaniji je veliko nevrijeme koje ce se vjerovatno ovih dana premjestiti i kod nas pa i kod vas u Hrvatsku..!!

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Triša
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 17:35
Ovako sam ih danas smjestila nakon što je svaka dobila novu posudicu promjera 10 cm s novom mješavinom zemlje,  Ostavila sam ih malo na balkonu nakon što sam ih lagano zalila i sada sam ih premjestila u hodnik, jer jednostavno nemam drugo mjesto, pa će tu biti na promatranju, Kad dovoljno zagrije i ne bude opasnosti od smrzavanja idu van i tek ću onda nešto od njih očekivati.

Hvala svima što ste svojim iskustvima pomogli mojim novim ljubimicamasmile79



-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: shasha
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 21:27
Od prošle godine promatram svoje da skužim šta im to radim,gdje ih držim zimi i ljeti,pa da nađemo razloga zašto moje cvatu cijelo ljeto.Stvarno ne znam.Znam da nije razlog u veličini  i starosti biljke jer mi jedna,jesenas zapiknuta grančica,sad tjera pupoljke.
Manči,ovo-duži period kraćeg dana-ja ne znam šta znači,šta su time htjeli reći.
Evo šta im ja radim(ispast će na kraju da im ništ ne radim).Proljeće-čim zatopli ja ih stavim van,naravno u hlad gdje sunce tek popodne dođe da im listove ne sprži.Kako često selim lončanice(iz estetskih razlogaLOL)moje kalanhoe usred ljeta završe na cjelodnevnom suncu(manje im smeta,u stvari ne smeta im,nego drugom cvijeću).Zaljevam ih jednom dnevno.Prihranjujem ko i svo drugo cvijeće, jednom tjedno.
Do prvih mrazeva su vani onda ih selim u kuću.Skužila sam da ne vole moju blizinu(ili toplu prostoriju)pa ih držim u garaži ili u sobama gdje se ne grije ali i gdje se neće smznuti.Zimi ih zaljevam svakih 2 tjedna(otprilike) i to malo.


Objavio: manči
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 21:49
...čitala po velepametnim knjigama....pa kažu da zametanje    cvijeta  je  potaknuto sa zimskim periodom tj.  periodom  kratkog dana....   zimski dani   kada je malo svjetlosti.....
vrtlari,  profesionalni ,   rade takva umjetna zatamnjenja  pa zato u prodaji imamo uvijek rascvjetane kalanhoe   cijele godine...
 
...ali....ovo pada u vodu jer kod tebe i još nekih forumaša cvjetaju i ljeti .....kada je dan dug  i ima puno svjetla....  što hoće reč da nije sve točno  što  piše  u  knjigama...Smile


Objavio: shasha
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 21:56
Moje stvarno cvatu od proljeća do kasne jeseni.Možda zato jer su vani stalno.Htjela bi da vam mogu reći šta da radite no ne znam.Izbacite ih napolje(ko ja)i nek preživljavaju.Možda neće prvu godinu cvasti,ne znam,možda im treba vremena da se prilagode.Ja bi to usporedila sa onim lukovicama što ih se"tjera "na cvatnju za novu godinu.Te lukovice isto ne cvatu sljedeće godine a onda kad krenu,cvatu svake godine(govorim o lukovicama koje su forsirane i onda posađene u vrt,gdje ostaju)
Ne vidim drugog razloga


Objavio: manči
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 22:31
...ma naravno...igrat ćemo se i eksperimentirat....i moje će vanka, ubuduće, pa neka se bore...Thumbs%20Up 


Objavio: Lantana
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 22:55
Moja je uvijek vani u zemlji, evo je sad će procvjetati





-------------
život je more


Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 26 Siječanj 2009 u 00:07
I ja svoju držim vani al mi samo jednom u rano proljeće procvijeta i kasni nikako ne cvijeta neznam što


Objavio: proljeće
Datum objave: 27 Siječanj 2009 u 12:07
Joj cure kada vidim kako su vaše biljke lijepe i cvati dođe mi smile42
Ja sam svoju dobila prošlo proljeće od Shashe...i super je napredovala, bila je jako lijepa i bujna. Cijelo ljeto sam je držala na terasi i stvarno je bila prelijepa ali........još nikada nije procvjetala!!!!smile43
U jesen sam je donijela u ured, stoji na prozoru iznad radijatora i svaki dan je gledam da se slučajno neće odlučiti i iznenaditi me...ali ništa!!!
Čak mi se čini, u stvari je sigurno tako...prorijedila se i otišla u visinu, tako da više nije ni prelijepa...
Eh onda sam joj jednostavno otkinula grančicu i zapiknula u drugu teglu i sada čekam da vidim da li ću s novom biljkom imati više sreće...
 
Ali da zaključim, da nisam vidjela od kuda mi je Shasha otrgnula cvijet, ja joj ne bih vjerovala da je to ista biljka!!!smile40


Objavio: Lantana
Datum objave: 27 Siječanj 2009 u 13:33
Proljeće mislim da je problem da joj jeprevruće iznad radijatora, a i traži puno svjetlosti. Probaj je odmaknuti od radijatora.

-------------
život je more


Objavio: Triša
Datum objave: 27 Siječanj 2009 u 15:44
Lantana predivna je i moje će van samo da se malo oporave, a jučer je došla još jedna iznemogla, pa sam sada i nju presadila i ukupno ih je 13  (moj sretan broj).
Držim ih unutra na dobro osvjetljenom mjestu, i nadam se..........


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: vanja
Datum objave: 27 Siječanj 2009 u 15:59
imam i ja kalanchoe i to tri žuta, crvena i roza spremam se ovih dana presaditi u veći pitar (lonac) kad je bila ona veća zima bile su iza stakla u sobi
južna strana, čim je popustila hladnoća ja s njima vani na prozor.


Objavio: Semira
Datum objave: 27 Siječanj 2009 u 20:41
Pozdrav svima!
Evo i moje iskustvo. Počele su  cvjetati u aprilu, a prestale u oktobru, kad sam im odsjekla cvjetne drške. Trenutno su u prohladnoj sobi, na prozoru. Nadam se pupoljcima i cvjetovima i ovog proljeća.
Na poslu mi stoje u hladnom, negrijanom hodniku, pored prozora, i već imaju pupoljke.



Objavio: administrator
Datum objave: 27 Siječanj 2009 u 21:05
Znaci uskoro ce biti i novih cvijetova!!!

-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: proljeće
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 09:42
Originalno poslano od člana Lantana Lantana napisao:

Proljeće mislim da je problem da joj jeprevruće iznad radijatora, a i traži puno svjetlosti. Probaj je odmaknuti od radijatora.
 
Pretpostavljam da imaš pravo...ali zašto nije niti ljetos cvjetala kada je bila vani na terasi???
 
Baš je neka lijenčuga...sada već razmišljam da je uskoro svu skratim i posadim nove...samo da vidim kako će ovaj reagirati kojeg sam već zasadila...
 


Objavio: vanja
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 10:47
neznam da li mogu biti izložene direktnom suncu s obzirom da imaju mesnate listove bojim se da ne budu sprženi


Objavio: Semira
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 12:15
Vanja, mogu biti na suncu bez problema.
Da bi cvjetali, treba im hladan period zimi. Neka soba koja se ne grije.


Objavio: vanja
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 12:20
Semira   smile58


Objavio: manči
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 15:51
...Clap  Semira.....baš o tome zadnjih dana govorimo  pa  mi je drago da i ti imaš takvo iskustvo ....moje su klonule jer su bile u kući...


Objavio: OTOK
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 17:08
Moje su kalanhoe vani cijelu godinu, sad su upravo pune pupova i brzo će procvjeteti. Ljeti isto cvjetaju, ali ne tako bujno.
I ljeti i zimi su mi na istom mjestu, znači i na kiši i na jarkom suncu, mislim da se prilagode takvim uvjetima i s njima nema problema.
Dobro je uzgojiti mlade biljčice (lako se primaju) jer stare nakon nekoliko godina više ne budu tako lijepe i bujne.


Objavio: Semira
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 17:45
Ma da. Skroz jednostavna i nezahtjevna biljka. A lijepa.
Ja sam jutros ponovo gledala ove što imamo na poslu. Pune pupoljaka i cvjetova koji se otvaraju. Crvene, roze, narandžaste, a bila je negdje i žuta, ali se izgleda zagubila, ili još nije počela sa otvaranjem cvjetova. Uglavnom, nisam vidjela da se nešto žuti. Prekrasne su. Mada su neke stare i preko pet-šest godina.


Objavio: toni
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 18:47
ovo je bio pelcer prije pocetka zima,ima ih vise


-------------
toni

o Babotok,moj Babotok



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk