Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Spathiphyllum

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Sobne cvjetajuće biljke
Opis foruma: Sve o sobnim biljkama koje cvatu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=505
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 23:12
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Spathiphyllum
Objavio: alkemicar
Tema: Spathiphyllum
Datum objave: 18 Rujan 2007 u 16:13
evo moja! Smile
imam ga prvi put. odvojila sam gomolj na poslu u nadi da će uspjeti iako me bilo strah jer je imao 2 cvijeta na sebi.
Oba su se osušila, ali za sada moj spatifil lijepo napreduje.
ovo je upravo izrastao još jedan novi list - konačno
 



Odgovori:
Objavio: Donata
Datum objave: 18 Rujan 2007 u 21:58
Prekrasan spatifilum - mirni ljiljan ... imala sam ga...Dohrana jednom u dva tjedna...osiguraj joj dobro otjecanje vode....

Informacije sa net.hr

Mirni ljiljan, peperomija, difenbahija i sobni filodendron imaju sposobnost upijanja štetnih zračenja. Držite ih kraj televizijskih i računalnih ekrana. Više zračenja – biljka bujnija.


Neke biljke imaju sposobnost upijanja štetnih zračenja koja emitiraju električni uređaji. Na listi biljaka koje je dobro postaviti kraj računala ili televizora su peperomija, mirni ljiljan (Spathiphyllum Wallisii), difenbahija (Diffenbachia) i sobni filodendron.
Zrak se oko računala ili televizora ionizira zbog fluorescentnog zaslona i visokonaponskog dijela ekrana. Ove biljke ga upijaju i pretvaraju u kemijsku energiju koju koriste za metaboličke procese i rast, jednako kao što koriste energiju dobivenu fotosintezom.

Što je zračenja više, biljka će biti bujnija i imat će više cvjetova.

Možda ti ovo pomogne u odabiru mjesta...smile103



Objavio: lana2
Datum objave: 19 Rujan 2007 u 07:36
S obzirom na to da smo okruženi silnim računalima što u uredu, a što kod kuće trebala bi nam mala prašuma spatifilasmile188


Objavio: hana
Datum objave: 12 Listopad 2007 u 20:45
inače spathifilum (kak se to pišesmile208) voli biti kraj kompa,televizora ili aparata koji zrače.Probaj ga staviti kod kompa,svjetlost mu nije bitna,kod mene na poslu doslovno divlja (okružena kompjuterima) a nije kraj prozora


Objavio: oceana
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 12:20
kad nisam bila u mogućnosti redovito ga prskati, stavila sam prema savjetu drugih, ispod njegovog tanjurića još jedan puno veći podložak s vodom i kamenjem. Čini se da mu to jako godi Approve.

-------------
Položaj:puno sunčevog http://www.flickr.com/photos/50739724@N02/ - svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog - http://www.wanderingsoflight.net/blog


Objavio: tibor
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 13:05
Oceana,odlicno.
To ce mu svakako goditi.
 
Uvijek ce imati vlaznost a nikada previse..


-------------


Objavio: oceana
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 13:10
Čak i sad kad sam doma, držim tu posudu s vodom i ne prskam ga često. Što se tiče zračenja, na najjačem je mjestu - na mom radnom stolu - između routera, mobitela, laptopa, kompa i zilijun kablova Wacko.
Poručuje da mu je jako fino! Approve


-------------
Položaj:puno sunčevog http://www.flickr.com/photos/50739724@N02/ - svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog - http://www.wanderingsoflight.net/blog


Objavio: Edda
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 13:37
smile173Cudna li cuda... Ja imam dva spatifiluma i totalno su razliciti!!! Jedan je manji (visine cca 40 cm), gust poput prasume i redovito daje cvijet, a ovaj drugi veci (visine cca 60 cm) nekako kao da se sav "dao" u listove koji su mu ogromni a od cvijeta vec 2 godine nista! Ovaj drugi je i dosta rijedji (ima otprilike nekih 30-ak listova), ali onaj malac pravi mangup! Ne kontam sta im je! Veliki stoji u sp.sobi pored komode sa televizorom i doduse malo je njom zaklonjen od prozora al obzirom da je velik dodje do njega dovoljno svjetlosti (bar mislim tako), a ovaj malac stoji u dnevnom boravku tik pored uticnice i telefona i naspram balkonskih vrata i prozora... Pojma nemam u cemu je fazon, isto se ponasam i prema jednom i prema drugom!

-------------
Negdje se taknu naši mali svemiri...


Objavio: oceana
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 14:03
Edda, moj je isto niži i isto kao mala prašuma.
Viđala sam po netu svakojake (za neke čak ne bih ni rekla da su iz iste obitelji), pa i takve s velikim listovima kao taj tvoj drugi. Možda se radi o različitim podvrstama ili je stvar u "zrelosti" biljke (blebećem), a možda je samo stvar u tome što su i oni jedinke za sebe i razvijaju se drugačije.Ermm

Sličnu situaciju opisala sam na temi o lavandi (jednako stare, isto izgledale,kupljene od iste osobe-  jedna završila u Zagrebu, druga u Splitu - slično ih se njegovalo i nakon mjesec dana jedva da čovjek može reći da su ikada nalikovale jedna drugoj! Jedna otišla u širinu, druga u visinu... listovi drugačiji...
Prilagođavaju se, mijenjaju...kao i ljudiWink


-------------
Položaj:puno sunčevog http://www.flickr.com/photos/50739724@N02/ - svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog - http://www.wanderingsoflight.net/blog


Objavio: tibor
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 14:15
Edda,Oceana,upravo kako ste i rekle.
U pitanju su razlicite vrsteEmbarrassed
 
Ima sitnolisnih,grmolikih,krupnolisnih..
 
IMA PRIMJER GIGANTSKE SORTE na pronalazak cvijeca sto sam neki dan uslikao u jednom trgovackom centru..
cvijet mu je velicine sakesmile39


-------------


Objavio: oceana
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 14:38
Tibore, hvala na pojašnjenjuHug!

-------------
Položaj:puno sunčevog http://www.flickr.com/photos/50739724@N02/ - svjetla tijekom cijele godine.
http://www.wanderingsoflight.net/blog - http://www.wanderingsoflight.net/blog


Objavio: tibor
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 14:59
Ma nema na cemu,zato smo tu da si pomognemo međusobnoEmbarrassed

-------------


Objavio: Edda
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 15:53

Oceana, Tibor, hvala na pojasnjenjima! Bice da je to u pitanju!Approve



-------------
Negdje se taknu naši mali svemiri...


Objavio: Monk
Datum objave: 15 Studeni 2007 u 17:22
Da Tibor je kao i obicho u pravu ...evo slike dve vrte koje imam
veci




manji







-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: bernini
Datum objave: 14 Prosinac 2007 u 14:57
Stvarno je prelep.

-------------
bernini


Objavio: kloi
Datum objave: 23 Prosinac 2007 u 18:50
kod mene je vec god.dana.kupljen je sa cvetom,kad je cvet prosao vise nikada nije cvetao.stalno daje nove listice,lepo napreduje,ali cvet...nigde.sta da mu uradim pa da pocne cvetati?


Objavio: administrator
Datum objave: 24 Prosinac 2007 u 12:54
ukoliko su mu idealni uvjeti, trebao bi da cvijeta. Na kakvome je mjestu, dali mu sve odgovara???
 
A nekada je i to problem jer ako su mu idealni uvijet, biljka nema potrebu za cvijetanje, tako da ga ponekad treba malkice i zanemariti(ali ne pretjerati). Te ga možda to potakne na cvjetanje.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 03 Siječanj 2008 u 22:09
I ja ga imam i bio mi je super i onda je postao jadan kad smo se preselili u kucu (u stanu je stalno cvjetao), sad se opet malo oporavio ali je jos uvjek jadan.... možda zato sto sam mu davala gnojivo mada malo, cula sam da nevoli nikakvo gnojivo.... probat ću ga staviti di zrači kako je rekla hana pa možda opet podivlja....


Objavio: administrator
Datum objave: 05 Siječanj 2008 u 10:12
možda se je sokirao tjekom transporta, toplo-hladno!
 
A mozda mu samo fali zračenja i radijacijesmile186


Objavio: Plantlover
Datum objave: 07 Siječanj 2008 u 22:54
To sam ja cuo od jedne zene na placu,ali nisam probo


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 08 Siječanj 2008 u 13:44
Administratoru selidba je bila prije godinu dana pa mislim da to vise nije razlog...
Evo stavila ga kraj tv-a. Baš me zanima hoće li biti napretka.... Napišem ako se šta dogodi...


Objavio: alkemicar
Datum objave: 15 Siječanj 2008 u 08:23
dakle, moj spatifil je krenuo propadati
najprije je na jednom listu dobio kao izgorenu fleku, a sada se to proširilo i na ostale
kao da se suši
nije mi jasno zašto
Cry


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 15 Siječanj 2008 u 09:36
tako je i mome bilo... jesi mu davala gnojivo, meni su rekli da ne podnosi baš gnojivo...


Objavio: nera
Datum objave: 15 Siječanj 2008 u 22:31
Originalno poslano od člana alkemicar alkemicar napisao:

dakle, moj spatifil je krenuo propadati
najprije je na jednom listu dobio kao izgorenu fleku, a sada se to proširilo i na ostale
kao da se suši
nije mi jasno zašto
Cry


joj i moj na poslu ima ovakve nedaće. kako da ga spasim. ni ovaj doma nije baš neki.


-------------
Life is like box of chocolate...


Objavio: shasha
Datum objave: 15 Siječanj 2008 u 22:47
To će ti Triša reći kakav je njen sigurno i iskustva sa njima ima.Moji su jad i bjedasmile196
Ja sam te htjela pozdraviti usput i zaželjeti ti dobrodošlicu tusmile75i sretno sa cvijetomWink


Objavio: Triša
Datum objave: 16 Siječanj 2008 u 19:48
Hvala vam svima. Iz mog iskustva ta biljka i nije tako zahtjevna. Ali mislim od kada sam ju stavila u zaista veliku teglu, a i stoji mi na cca 1,5 m od velikih staklenih vrata, koja su na južnoj strani, stvarno je posebna.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Hele
Datum objave: 20 Siječanj 2008 u 09:42

 Donjela siroticu iz Slo ( sa 5 * C , lošeg zaljevanja ). Ima li pomoči , savjeti poželjni


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: shasha
Datum objave: 20 Siječanj 2008 u 09:53
Baš je sirotica. čini mi se da je i negdje do prozora ili vratiju bila.Takvi listovi budu(ovo tamno zeleno,skoro crno) kad je nagla promjena temperature.Jel ima neki listić mali? Tjera li negdje?Mislim da nebi bilo dobrostaviti je odmah u toplu sobu(na više od 20 stupnjeva).
Ne znam,Hele.probaj je presaditi,sve listove koji su jako ili u cijelosti oštećeni,odreži.stavi je negdje u blizinu zračenja da ima i svjetla,naravno.I ništ nadajmo se da će se oporaviti.


Objavio: administrator
Datum objave: 20 Siječanj 2008 u 09:59
Stvarno je u gadnom izdanju. sve zavsi koliko je sama biljka i srce osteceno, pa se mozda oporavi!!!
 
Sve u svemu nista neces izgubiti ukoliko ju pokusas spasiti. jer da je ostala tamo gdje je bila i u istim uvijetima nebi prezivjela sigurno!!


Objavio: Hele
Datum objave: 20 Siječanj 2008 u 09:59
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Baš je sirotica. čini mi se da je i negdje do prozora ili vratiju bila.Takvi listovi budu(ovo tamno zeleno,skoro crno) kad je nagla promjena temperature.Jel ima neki listić mali? Tjera li negdje?Mislim da nebi bilo dobrostaviti je odmah u toplu sobu(na više od 20 stupnjeva).
Ne znam,Hele.probaj je presaditi,sve listove koji su jako ili u cijelosti oštećeni,odreži.stavi je negdje u blizinu zračenja da ima i svjetla,naravno.I ništ nadajmo se da će se oporaviti.

         Ma utopljena je u vodi, a da stvar bude gora teglica nema rupe za vodu. Sinoć sam ju stavila na hladnije , a danas ću ju presadit samo ne znam koliko svjetla voli. Nisam optimist. Čak sam joj malo žicom povezala stabljike da se ti listovi malo dignu i stabljike manje lome.


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: shasha
Datum objave: 20 Siječanj 2008 u 10:06
Izvadi je iz te mokre zemlje,očisti zemlju i presadi. Svjetlo je ok svako samo da je sunce ne sprži,znači ne na prozor di sunce tuče.
Listovi,koji su oštećeni,se neće oporaviti.To što je crno(tamnozeleno) ili ako je suho(ko na dracenama) to treba maknuti. Bitno je da ima koji mladi list,znači da je skoro živa. Tu žicu makni,samo je još više možeš oštetiti.Ako je koji zdravi list klonuo on će se sam dignuti(neće se slomiti) kad se oporavi.


Objavio: Hele
Datum objave: 20 Siječanj 2008 u 10:09
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Izvadi je iz te mokre zemlje,očisti zemlju i presadi. Svjetlo je ok svako samo da je sunce ne sprži,znači ne na prozor di sunce tuče.
Listovi,koji su oštećeni,se neće oporaviti.To što je crno(tamnozeleno) ili ako je suho(ko na dracenama) to treba maknuti. Bitno je da ima koji mladi list,znači da je skoro živa. Tu žicu makni,samo je još više možeš oštetiti.Ako je koji zdravi list klonuo on će se sam dignuti(neće se slomiti) kad se oporavi.

         Super savjeti - hvala , budem tako pa kako bude.


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: Spužva Bob
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 22:49
imam i pitanje za nekoga tko zna. Zašto mu je vrh lista pocrnio?




Objavio: shasha
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 23:05
vrhovi žute najčešće zbog suhog zraka,Povremeno je orošavaj.


Objavio: Arwen
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 23:13
hele, ima li napretka kod tvoje biljčice?
mom spatifilumu se isto javljaju fleke po lišću, probat ću s orošavanjem
trebala bih ga presadit....je li mi još rano za taj poduhvat?


-------------



Objavio: Hele
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 23:17
Originalno poslano od člana Arwen Arwen napisao:

hele, ima li napretka kod tvoje biljčice?
mom spatifilumu se isto javljaju fleke po lišću, probat ću s orošavanjem
trebala bih ga presadit....je li mi još rano za taj poduhvat?

             Ma moj je za bacit ali nemam srca. Ostao je na jednom listu , a ni taj nije najvitalniji.


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: mimar
Datum objave: 05 Veljača 2008 u 08:44

 Fleke na listovima su od sunca,trazi svetlo mesto ali bez direktnih suncevih zraka. Evo mog koji me veseli svake godine svojim cvetovima.



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Spužva Bob
Datum objave: 05 Veljača 2008 u 09:09
Ovaj je zbilja lijep.
hvala na savjetima. pokušat ću ga špricati.


Objavio: aglaja
Datum objave: 05 Veljača 2008 u 20:16
Mom spatifilumu spata pocrni. Zna li neko zbog cega se to dogadja?

-------------
Aglaja


Objavio: frida
Datum objave: 05 Veljača 2008 u 20:47
mimar gdje si kupila te žute pitare za cvijeće?..takve sam jedino zelene vidjela...baš su mi fora za zelene biljke...

-------------


Objavio: Arwen
Datum objave: 05 Veljača 2008 u 23:06
Originalno poslano od člana mimar mimar napisao:

 Fleke na listovima su od sunca,trazi svetlo mesto ali bez direktnih suncevih zraka.




do mog spatifiluma ne dolaze sunčeve zrake, pa uzrok fleka po listovima mora bit u nečem drugom............

a također su mi dva ''cvijeta'' pocrnila, ne znam u čem je kvaka, ovu biljku po prvi puta imam


-------------



Objavio: shasha
Datum objave: 05 Veljača 2008 u 23:18
Arwen,meni pocrne listovi(baš pocrne,ne ono smeđe) kad su blizu vratiju ili prozora.Dolazi do naglih promjena temperature i onda mi pocrne.Oni smeđi rubovi budu kad im je presuh zrak.no pocrne mi ne samo po rubu nego kako ih zahvati,po polovici lista.
Ne znam jel to i kod tebe no možda pomogne.
Frida,ja takve tegle dobijem kad kupim sprej i posprejam stare,bilo kakve bojeLOL


Objavio: frida
Datum objave: 06 Veljača 2008 u 12:12
shasha vidiš, ideja ti je za 5, ali mislim da su one original takve...

-------------


Objavio: mimar
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 08:35
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

shasha vidiš, ideja ti je za 5, ali mislim da su one original takve...
 
Ne mogu da poverujem Tongue svi prvo vide moje saksije (ja se ubih da pokazem cvece Cry) e od sada idu samo one najobicnije,neupadljive Big%20smile
Naravno,sprej ili jos jeftinije, obicna farba za metal ,drvo... i plasticna saksija i...boje i nijanse po zelji i izboru...


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: shasha
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 17:01
Mimar,sve mi vidimo,samo  ne komentiramo odmah sveLOL.


Objavio: natalija
Datum objave: 22 Veljača 2008 u 14:08
stvarno je ogorman i prelijep...smile94

i mom se suse krajevi lista, a nikako da opet procvjeta
cvjetao je jedino kad sam ga dobila... odonda nista
imam ga vec drugu godinu


Objavio: Arwen
Datum objave: 24 Veljača 2008 u 18:20
evo sličice oštećenog lišća mog spatifiluma
zanima me šta mislite što je uzrok i kako mu mogu pomoći (od sunca nije )?




-------------



Objavio: alkemicar
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 16:39
i mome se to dešava stalno u zadnje vrijeme
jučer sam mu pošišala još jedan takav (samo malo gori) list
i mene zanima zašto mu se ovo dešava


Objavio: TeaK
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 19:52
Vjerojatno suhi zrak i on voli da ga se orošava.

-------------


Objavio: aglaja
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 21:10
Ja ne bih rekla da je ovo posledica nedovoljne vlaznosti vazduha, prije bih rekla da je visak vlage u zemlji ili je mozda ona bakterioza - crna pegavost.

Ako pati zbog prekomernog zalivanja, probaj ovako - zali ga tek kad mu se listovi malo obese, opuste. Kod mene je to, s obzirom na uslove u kojima ga drzim, na svakih nedelju dana, ali obilno.


-------------
Aglaja


Objavio: Arwen
Datum objave: 25 Veljača 2008 u 23:08
ja ga zalijem kad pitar postane lagan i zemlja na dodir suva
morala bih ga presadit pod hitno, al čekam još malo toplih dana da mu ne bude šok
a što se tiče vlage u zraku u stanu, najčešće je oko 40%, s tim da za burovnih dana pada na 20%



-------------



Objavio: proljeće
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 12:18
Bok, da se nadovežem na ovu temu.
Ja sam dobila mali pelcer, bila su samo dva lista, koji sam posadila još prošle godine.Na moju veliku žalost ništa se  ne događa.Mislim da samo stoji ili je koji milimetar narastao.Šta sam krivo napravila?
 


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 10:11
Mojj će procvjetati još malo. I to sve otkad sam ga stavila pored televizije smile231

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: shasha
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 11:41
Slažem se Aglajom.Po mom nestručnom i slabom iskustvu listovi požute od suhog zraka i suše a pocrne od prevelike vlažnosti,prvenstveno zemlje,i naglih promjena temperature i propuha.


Objavio: alisa
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 12:37
I moj spati imao je ovu crnu fleku...dosta sam listova odsjekla jer je baš bio,obolio..savjetovali su mi manje zalijevanje,a ja ga davila vodom,jer u upustvu koje je došlo u saksiji,pisalo je da voliiii puno vode i sunca...sad sam smanjila zalijevanje,orošavam ga češče i sad za sad je dobro nema novih crnih fleka...a ovakav je bio,sa tim flekama



Objavio: TeaK
Datum objave: 05 Ožujak 2008 u 20:43
Moj je do jučer bi OK, onda samo odjednom


voda nije u pitanju , stalno ga zaljevam jednako.


-------------


Objavio: proljeće
Datum objave: 06 Ožujak 2008 u 09:21
Teak i tvoj cvijet je jako veliki.Ja ne znam zašto je to tako, ali ispadne da sve što je problematično ja volim.Evo spatifil pa benjamin, orhideja...
Držim ti fige da se oporavi!!!Wink


Objavio: Triša
Datum objave: 09 Ožujak 2008 u 08:54
Mužić ti je darovao baš lijepu biljčicu, čuvaj je mazi i pazi, pa ćeš godinama u njoj uživati.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: lana_1
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 09:50
negdje sam pročitala da ova biljčica ne voli gnjojenje. ja sam kupila cvetal pa me sad zanima da li ju trebam gnjojiti ili ne, a ako da svako koliko. strah me da ju ne uništim koliko je vi često zalijevate i orošavate da se znam i ja uklopit.


Objavio: Arwen
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 15:21
priručnici vele da se tokom cijele godine svakih 4-5 tjedana dodaje hranjivo za cvjetne biljke
zalijeva se tako često da se kompost ne isuši- knjiga veli svako 3-5 dana ( kod mene  je čak i malo veći razmak, ali ga imam od ove zime pa je valjda to razlog)
vlažnost zraka najmanje 50%, često rositi listove-posebo kad je zrak suh zbog grijanja


-------------



Objavio: Naca
Datum objave: 19 Ožujak 2008 u 00:06
zalijes je kad se zemlja osusi a i pokazeti polistovima kad je zedna obori listove a izmedu zalivanja orosavaj je ako je u prostoriji toplo a kad pocnu novi nistovi prihrani je sa djubrivom za cvetanje Wink


Objavio: lana_1
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 08:39
hvala vam na savjetima, primjenit ću ih, ja sam mislila da se ne smije prskati po listovim   


Objavio: Arwen
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 23:17
jedno pitanjce.
svi mi vele da se biljke ne drže u spavaćoj sobi, ali je meni komp u sobi pa mi sad recite da li će smetati ova biljčica pored njega? ja bih je rado stavila...


-------------



Objavio: ines
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 06:11
Pa u pravilu bi ih trebalo izbjegavati u spavaćoj jer nam kradu kisik, ali u spavaćoj nebi trebao biti ni komp ni bilo kakvi drugi električni uređaji. Mislim da nam oni rade više štete nego jedan cvijet


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 08:39
Svašta se zna naći u spavaćoj sobi što nam škodi životu smile48 tako da ću ja ipak svoj TV (pa to mi je za uspavljivanje i provjeru točnog vremena ujutro), svoj PC i biljkice na polici ostaviti u svojoj sobi. Ljudi, pa imam sama (sad kad je MPK odselila a MPS sa MKM /moja kraljica majka/ živi u prizemlju)  samo 66 kvadrata na raspolaganju i ne znam kuda da to odnesem a da mi bude pod kontrolom ono malo vremena što sam doma. Netko mora ostati pod kontrolom.smile176Prozor je gotovo uvijek otvoren - ksiika imamo dovoljno moji zelenci i ja.
Špahtlica će još jedna doći  jer mi se sviđa smile78


Objavio: Triša
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 09:40
Franjice imaš pravo, kad bi pazili na sve "što nije dobro ili nije zdravo" pa kud bi nas to odvelo, - možda na pusti otok - kakve smo sreće tamo bi nam bacili atomsku bombu.
Usporedbe radi ja i mm živimo u 30 kvadrata i imamo doduše dvorište i ne treba nam više, a za čistiti i previše.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: lana2
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 10:27

Ja sam moju prije dva tjedna u baumaxu platila 15 kuna, stvarno nisam mogla odoljeti ni njoj a ni cijeni. Stavim slikicu



Objavio: lana_1
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 11:12
Originalno poslano od člana lana2 lana2 napisao:

Ja sam moju prije dva tjedna u baumaxu platila 15 kuna, stvarno nisam mogla odoljeti ni njoj a ni cijeni. Stavim slikicu


15 kn!!!!ja svoju 60 kn platila i u odnosu na cijene u ovom gradu mislim da sam dobro prošla


Objavio: lana_1
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 14:37
jedno pitanje: mojoj biljčici su se malo objesili listovi i cvijet 90% je razlog što su relativno teški pa me zanima bi li ih smjela malo "podvezat" da ne padaju?


Objavio: mimar
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 09:18

Lana,mislim da nije od tezine. Kako je zalivas? Obicno se to desava od previse ili premalo vode. Pogledaj koliko su veliki listovi mojoj i stoje bez potpore a pogledaj i nepaznju moje dece,dok sam bila na putu zaboravili da je maknu sa direktnog sunca pa je dobila smedje fleke po listovima (jos mi sin kaze pa sta,imas ih cetiri Angry)



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: lana_1
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 09:23
mimar zalijevam je svako 7-10 dana kada vidim da se zemlja isušila i povremeno orošavam, sada ne znam je li to često. prije je iz straha nisam orošavala, tek nedavno sam počela,a nakon toga se "opustila" sad ne znam jel možda griješim u orošavanju, da li tu ima neko pravilo?


Objavio: lana_1
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 09:24
prvo su počeli cvijetovi polijegati pa onda listovi.


Objavio: aglaja
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 09:49
Lana, i ja mislim da nije od tezine. Kod mene se listovi obese kada biljka trazi vode i meni je to najsigurniji znak da je zalijem.

Prvo proveri kakva je zemlja, ako je suva zali ga i vidi hoce li se nesto promeniti.

Cini mi se kao da se tvoj spatifilum krece prema izvoru svetlosti. I kakva je to ukrasna vrpca? To si ga podvezala?

-------------
Aglaja


Objavio: lana_1
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 10:24
ma da malo sam ga podvezala dok čekam vaše savjete, srce mi se slama kad ga vidim ovako nakrivljenog. imaš pravo što se tiče svjetlosti. nasuprot ovog ormara na kojem ga držim su balkonska vrata i prozor jedini izvori svjetlosti u ovoj prostoriji, pa može biti da traži svjetlost. ako jest to kako da spriječim da mi se skroz ne "objesi"?sinoć sam ga zalila pa ću vidjeti danas kad dođem kući kakvo je stanje.


Objavio: aglaja
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 10:36
Po mom misljenju, buduci da mu svetlost ne dolazi ravnomerno sa svake strane i da je prilicno udaljen od izvora svetlosti, ako mu ne mozes promeniti mesto, preostaje ti da ga povremeno okreces.

-------------
Aglaja


Objavio: lana_1
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 10:42
i ja sam pomislila na to, ali sada s ove "ogolušene" strane
izgleda stvarno jadno tako da ni sama ne znam šta da učinim


Objavio: mimar
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 12:04

On stvarno trazi svetlo mesto (pazi na sunce da ga ne upece,narocito kroz staklo) a  voli i cesto orosavanje,tu sigurno nisi pogresila,pre da je slabo zalivan,probaj da mu saksiju potopis u neki sud sa vodom (moj se tako oporavi kada se vratimo sa godisnjeg),valjda ce se izvuci...



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: lana_1
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 12:15
mimar probat ću. vjerovatno mu fali i svjetlosti pošto mi je stan slabo osvijetljen. puno vam hvala na savjetima


Objavio: Naca
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 18:44
nemas potrebe podvezivati samo ga dobro zali i povratice se Wink


Objavio: lana_1
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 06:19
hvala naca, zahvaljujući vašim savjetima biljčica mi se oporavila.


Objavio: ines
Datum objave: 03 Travanj 2008 u 07:07

Meni to cvijeće nikak ne uspjeva. Sav je jadan, a cvjeta nisam vidjela od prošle godine. Cry



Objavio: lana_1
Datum objave: 03 Travanj 2008 u 08:19
mojoj mami isto ne cvjeta od prošle godine, al inače se drži dobro, ja svoga imam tek oko mjesec i ima puno cvjetova, a vidjet ćemo šta će biti kada ovo ocvatu.


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 03 Travanj 2008 u 09:41
Moja "špahlica" cvijeta kao luda a ako doživi drugu godinu pa tam i ne cvijetala sviđa mi se lišće - ma jasno, glavno da je zeleenosmile78


Objavio: Naca
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 17:08
da li je rano da se iznese napolje?Ermm


Objavio: Triša
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 19:03
Naca zašto van, pa pusti ga gdje je, ipak je to kućna biljka.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Monk
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 22:15
Naco..jeste rano je...ali i kad ga iznesesh on mora biti u hladu nikako na direktnom svetlu

-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: Naca
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 08:33
u redu Wink znaci jos cekama ovo ludo vreme tolika razlika u temperaturi (jutro-dan) Ermm


Objavio: ines
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 17:33
Nemoj nikako s njim van. Ja sam to napravila i upropastih jadnička iako je bio u hladu.Shocked Pusti ga u nekom kutu u stanu i bit će ti zahvalanEmbarrassed


Objavio: Naca
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 22:27
pa mislila sam da ga kasnije iznesem na svez vazduh u hlad i imam bas lepo mesto za njega gde ne dopire sunce a ima svetla Ermm


Objavio: Monk
Datum objave: 09 Travanj 2008 u 01:23
ja ne razumem zashto spatifil ne moze napolje, na terasu..moji su svake godine napolju i svake godine polude...ovaj savet BASH ne razumem...

jedini uslov je da se ne stavlja direktno na Sunce, zaliva i to je sve.....




-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: Naca
Datum objave: 10 Travanj 2008 u 21:43
i ja bi rekla da ti tvoje iznosis i ja cu samo ovo vreme zeza danju preko 20 a nocu oko 10 Wacko


Objavio: Monk
Datum objave: 10 Travanj 2008 u 22:31
naravno! Ja sada moje iznosim preko dana a uveche vratim..josh je rano da i prenoce napolju 

-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: maya
Datum objave: 12 Travanj 2008 u 19:36
Moj je od danas napolju,na juznom balkonu.Svake godine ga iznosim u ovo doba i nista mu do sada nije falilo.Nadam se da ce i ove godine biti tako.
Kod mene je mediteranska klima.smile219


Objavio: ines
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 06:29
Čitam, ovu temu već treći put i još uvijek ne znam što radim krivo Cry
 
Moj Spatich ne cvjeta već hm... 3 god. Ima hrpu listova, zdravih i stalno baca nove, ali od cvijeta ni c
Danas ću ga presaditi i dati mu još jednu šansu, a ako zakaže poklanjam ga u dobre ruke


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 13:41
Stavi ga pored televizije... meni je odma procvjetao tako :)

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: bergenia
Datum objave: 14 Travanj 2008 u 22:17
Spatifile van, obavezno! Samo ako imaš dobro mjesto za njega! Meni svo cvijeće po ljeti udvostruči vani!


Objavio: Monk
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 00:38
Originalno poslano od člana ines ines napisao:

Čitam, ovu temu već treći put i još uvijek ne znam što radim krivo Cry
 
Moj Spatich ne cvjeta već hm... 3 god. Ima hrpu listova, zdravih i stalno baca nove, ali od cvijeta ni c
Danas ću ga presaditi i dati mu još jednu šansu, a ako zakaže poklanjam ga u dobre ruke


sa nadom  da onaj kom si ga htela dati ne chita ovaj deo...Wink
pre nego ga poklonish , probaj sa redovnim prskanjem , terasom  i DODAVANJEM HRANE ( i putem lista -prskanjem i kada ga zalivash.., necesh znati shta cesh od cvetova...) a za poklon cemo se snaciLOL...


-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: ines
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 06:57
Vidim da moj spatich ima anđela čuvara u obliku MonkaLOL
 
Probat ću još tvoj savjet, ali ako se za 2mj ne ispuni tvoje proročanstvo letiEmbarrassed


Objavio: Monk
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 12:07
Ne luduj....di' cesh to bacati!
krenuce on pogotovo sada kad zna shta mu se sprema

-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: ines
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 06:26
I bolje mu je. Razmazila sam to cvijeće, uopće nema više poštovanja. smile48



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk