Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Adam - alocasia odora

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Sobne lisno dekorativne biljke
Opis foruma: Sve vezan za Vaše sobno cvijeće
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=509
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 11:20
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Adam - alocasia odora
Objavio: voki
Tema: Adam - alocasia odora
Datum objave: 10 Kolovoz 2007 u 17:35


-------------
život je bajka koju sami pišemo...



Odgovori:
Objavio: voki
Datum objave: 15 Listopad 2007 u 09:01
Pre dva dana sam povadio adame iz bašte. U jednu saksiju sam stavio 4 biljke da prezime, pa me zanimaju vaša iskustva na kakvom mestu ih je najbolje držati preko zime (Svetlost, temperatura, zalivanje...) Unapred hvala.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: hana
Datum objave: 15 Listopad 2007 u 16:42
ja ti ne znam samo znam da ih je ovdje kod nas teško naći.Barem ih ja nisam našla a krasni su mi sa onak veeelikim listovima


Objavio: voki
Datum objave: 15 Listopad 2007 u 16:58
Pošto u kući više nemam mesta za biljke, adame sam odneo na posao, e tamo mogu da ih držim u kancelariji gde je zimi pretoplo, a ima još koje mesto i u hodniku gde je hladnije, ali ima dosta svetla. Inače taj deo smo pretvorili u zimovnik za cveće, svako je po nešto doneo od kuće da prezimi i sada izgleda kao botanička bašta. U proleće kada svi odnesu svoje biljke zgrada nam izgleda pusto.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: TeaK
Datum objave: 18 Listopad 2007 u 20:54
Ja imam jednog i to već jedno 4 godine. Preko zime ga stavim na stubište gdje nije baš pretoplo, tako oko nekih 20 stupnjeva je maksimalno, ali ima dovoljno svijetla. I tako prezimljava jer isto ne znam kud bi ga drugdje spremila.

-------------


Objavio: dina
Datum objave: 24 Listopad 2007 u 16:50
a zar uz Adama ne treba biti Eva


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: shasha
Datum objave: 24 Listopad 2007 u 18:02
možda Adami vole samo Adame uz sebesmile96


Objavio: dina
Datum objave: 24 Listopad 2007 u 18:09


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: agava
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 22:11
Moj je bio visok skoro 2 metra. Vani je u vrtu.Prošle zime sam ga bila pokrila, a ove nisam. Sad su mu stapke zelene, a listovi su svi propali           Definitivno jedna od najljepših biljakaCryCry


Objavio: Hara
Datum objave: 09 Veljača 2008 u 11:10
Adam, dakle, može prezimiti u vrtu, ako je pokriven ili sl., hm? Ovdje kod nas temp. zimi bude i ispod -10 stupnji...

-------------
hoćeš nećeš....


Objavio: vule
Datum objave: 09 Veljača 2008 u 23:19
nebi preporučil za duboki kontinent


Objavio: Branka
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 13:56
vidimda volite adama , ali dali vam je kada cvao . ja sam ga inačeisto prije imala ali ove zime je ostao vani i smrznuo se ali moja mama ih isto ima i od nje sam ga uzela . meni je svake godine cvao , cvijet je zelene boje , i sliči na anturijum , samo se ne  otvara tako jako . traje nekoliko dana . inače može biti i na suncu i u hladovini , samo mu treba za velikih vručina dosta vode .i može mu sunce opaliti listove .      


Objavio: Pupsy
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 13:56
Evo imene da vam se pridružim sa mojim prvim postom,
i ja imam adama ali ako mi netko može reci zašto mu žute listovi?
Preko ljeta je vani i lijepo napreduje a zimi mu listovi odlazeCry


Objavio: vule
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 16:02
zavisi gdje je smješten,zaljevanje,grijanje.Moj je na stepenicama ima dosta svjetla,centralno grijanje ,zaljevanje saka dva tjedna i nemam problema


Objavio: Naca
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 18:54

Pupsy zimi adam voli u hladnije, i moj je prosle zime bio u toplpm i izgubio listive a ove u podrumu i opstali su mu svi



Objavio: Pupsy
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 23:56
moj je u hodniku nije jako toplo ali nije niti hladno jer nam hodnik nije zatvoren nego se grije cijeli stan.
Ja ga zaljevam sa vodom iz slavine a nedavno sam čula da mu to ne odgovaraErmm


Objavio: administrator
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 07:00
Niti jednoj biljci ne odgovara voda iz slavine... nekima vise nekima manje..
Vecini nece biti nista ali bolje je ako voda ostoji malo.... da se prilagodi temperaturi zraka i slegne se kamenac i slicne tvari


Objavio: voki
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 16:41
Hlor ili klor iz vode (vodovod) jako brzo ispari iz vode, zato treba vodu ostaviti nekoliko sati da odstoji u otvorenoj posudi. Na taj način hlor nestaje iz vode, a voda se zagreje na sobnu temperaturu kako biljke prilikom zalivanja ne bi preživele šok.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Monk
Datum objave: 03 Travanj 2008 u 01:15
da vam javim...moj upravo pushta sedmi list....Thumbs%20Up

-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: damirG
Datum objave: 03 Svibanj 2008 u 20:02
MOLIM DA MI NETKO OBJASNI OVU POJAVU KOD ADAMA,NAIME STVARNO MI SUPER RASTE,4 LIJEPA LISTA,NA SVIJETLU JE U HODNIKU REDOVNO GA ZALIJEVAM A TO ŠTO ME ZANIMA JE DA MI SE NA LISTOVIMA POJAVLJUJU VELIKE KAPI VODE,DALI JE TO NORMALNO I DALI MU DAJEM PREVIŠE VODE PA TAKO REAGIRA


Objavio: andrea01
Datum objave: 03 Svibanj 2008 u 20:10
Ja nemam adama, ali čula sam da on "voli plakati"! Tako mi rekla šogorica, njoj se to isto događalo i predivno raste i dalje!

Možda netko iskusniji ti to stručnije objasni!!! Wink


Objavio: Naca
Datum objave: 04 Svibanj 2008 u 23:23
adam plakanjem izbacuje visak vode ine smeta mu da super napreduje a naj vise se desava kad je u ztvorenoj prostoriji Wink


Objavio: damirG
Datum objave: 05 Svibanj 2008 u 22:19
ZAHVALJUJEM NA ODGOVORU.POZDRAVSmile


Objavio: natalija
Datum objave: 20 Srpanj 2008 u 13:01
procvjetao mi adam smile126
moram ga uslikati pa cu staviti sliku


Objavio: TILjO
Datum objave: 20 Srpanj 2008 u 14:51
Super, Natalija!

Ja sam dobio maleni pelcerić...
Sada čekati da naraste veeeeliki... Hehe...

-------------


Objavio: Teehee(R)
Datum objave: 21 Srpanj 2008 u 08:48
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

procvjetao mi adam smile126
moram ga uslikati pa cu staviti sliku


Super je!
Moji su ogromni (170+cm, po 4-5 listova), ali nisu jos cvjetali..mozda su premladi - dobio sam ih tek prosle godine.
Inace, dobio sam ga u meni do onda nevidjenom nacinu presadjivanja: neko veliko i staro stablo adama je izrezano na tri ili cetiri komada, a komadi su  zatvoreni u staklenku od krastavaca sa vodom unutra (negdje do 1/3 staklenke je bilo vode). To deblo je pustilo korijenje i dvije male stabiljke.
Prezimili su u nekoj vrsti staklenika - zimskog vrta, gdje prezimljavaju i kaktusi, i preko zime nije zaliven niti jednom. Mislim da temperatura ponekad i ode do nule, jer se par kaktusa smrzlo.

Jel to normalni nacin presadjivanja kod njih? Kako se oni inace pelcaju?
(zicaju me, a ja ih ne znam razmnoziti Wink )



-------------
Sesvete/Zagreb


Objavio: sabaheta
Datum objave: 24 Srpanj 2008 u 13:44
jaoooooo prelijepi su vam adami ja sam imala dva dobila ih na poklon iz šida i pošto su bili ogromni stavila sam ih u odvojene saksije preko zime su mi izgubili listove pa sam ih u proljeće smjestila u jednu saksiju iz tih su sad počeli listovi mislim iz oba korijena ali nikad više od tri liske na jednom stablu čim porastu tri jedna počne da žuti i tako da nikad nisu bujni pa ako znate poentu toga javite mi divni su mi ovi vaši sa puno listova



-------------
ensar


Objavio: Monk
Datum objave: 24 Srpanj 2008 u 18:37
uh...ala ti pishesh duuuuugachke rechenice   Big%20smile

-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: Štefica
Datum objave: 24 Srpanj 2008 u 22:25
sabaheta,poslušaj moj savjet i stavi ih van u hlad još bolje ako je oblačno vrijeme.možda im se listovi malo saviju ali ubrzo će se priviknuti i počet če tjerati sve više i više listova.neče im naškodit i malo ako budu na suncu,ali dok se priviknu na vanjski zrak. inače,vole dosta vode.


Objavio: cvjetoljubac
Datum objave: 26 Srpanj 2008 u 12:47
MOJ JE JOŠ MALI PELCERIĆ, TEK TREĆI LIST MU JE IZAŠAO, SUPER SE DRŽI, A KAD VIDIM VAŠE KAPITALCE, JOŠ MI JE DRAŽI....JA BI DA I MOJ BUDE TAKVI


Objavio: Monk
Datum objave: 26 Srpanj 2008 u 21:10
hvala na lepim rechima Wink, trudimo se...

-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 15 Rujan 2008 u 15:13
Dolazi jesen, kada Adama otprilike treba unijeti u kuću na kontinentu?
Koliko stupnjeva, koliko svjetla i koliko često zalijevati?


Objavio: Štefica
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 11:02
Adama treba unjeti u kuću svakako prije mraza. Ja ih unosim početkom 10.mj.Preko zime su mi u sobi ili u hodniku na normalnoj sobnoj temperaturi po mogučnosti uz prozor ali im neče naškoditi i malo manje svjetlosti.Obično im poslije premještanja počnu žutjeti stariji listovi ali neka te to ne brine jer i preko zime oni tjeraju nove listove.Puno sreće tebi i tvojim adamima da lijepo odzimuju zimu .


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 12:19
Hvala Štefice!


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 17 Rujan 2008 u 11:38
Moj adam je tako velik da ga ne mogu unosit u kuću.Ostane na terasi (na moru sam ), izgubi listove ali me to ne brine jer iz podanka u proljeće ponovo potjeraju novi.


Objavio: Šeflera
Datum objave: 17 Rujan 2008 u 11:49
I moj je ove godine divlji. Trenutno ima 8 listova i dva su abnormalno ogromna. Neznam kak bum ga opće stavila u kuću! Znam samo da ga svekrva ne prima u svoj wellnes centar više, jer je rekla da će on nju istjerati iz stana koliki je!



Objavio: domingo
Datum objave: 12 Listopad 2008 u 14:06
I ja imam adama ali moj ima bijeli cvijet preko ljeta. Ovo ljeto je imao dva cvijeta jedan do drugoga. Nakon toga su listovi bili upola manji.
Držim ga na prozoru cijelo vrijeme i ima sunca od 12 sati do nekih 18h. i ne zaljevam ga često.
Treba li ga češće zaliti i treba li kompostnu zemlju i koliko često?


Objavio: hoya
Datum objave: 12 Listopad 2008 u 16:12
Ja moga zaljevam često, ali ovaj puta sa manje vode.
On brzo pokaže kada mu je previše vode: Pusti na vrh lista suzu.
Meni raste u najobičnijoj vrtnoj zemlji i samo ga prihranim jednom mjesečno.
I kao takav dobro ide.


-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 15 Listopad 2008 u 20:29
    EVO DA SE I JA POHVALIM,DANAS SAM JU KUPILA,NISAM MOGLA ODOLJETI.


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 15 Listopad 2008 u 22:00
ZBUNJENA SAM.DALI SU ADAM I ALOKAZIJA JEDNO??MENI BAŠ I NISU SLIČNI!!Disapprove


Objavio: Monk
Datum objave: 15 Listopad 2008 u 22:21
Alokasia Odora je "pravo ime" Adama . Adam je nash , domaci naziv..

Bitna je druga rech Odora jer Alocasia ima mnooooogo
 

-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: kikina
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 13:00

mom adamu su rubovi lišća počeli žutit.tjera on mlado lišće,ali listovi polako počnu žutit.to se prije nije nikada događalo.uvijek ima po tri lista i onda tjera novi,a jedan se suši.nema nikakvih nametnika po njemu.smile43znam da dolazi jesen,ali u zadnjih par godina to se nije nikada desilo.kakvo je to gnojivo za lišće?



Objavio: Brbe
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 14:06
Pa kikina sjeti se da si ga nedavno presadila i očerupala.....
daj mu malkice vremena da dođe ksebi...
a gnjojivo za lišće to ti može biti i obično tekuće gnjojivo koje razrijediš po uputama samo što umjesto da ga zaliješ tom tekućinom prskaš biljkama po lišću...Wink


Objavio: Monk
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 14:38
Originalno poslano od člana Brbe Brbe napisao:

Pa kikina sjeti se da si ga nedavno presadila i očerupala.....
daj mu malkice vremena da dođe ksebi...
a gnjojivo za lišće to ti može biti i obično tekuće gnjojivo koje razrijediš po uputama samo što umjesto da ga zaliješ tom tekućinom prskaš biljkama po lišću...Wink

Ako dopustish dodatak...
postoji gnojivo za biljke koje su cvetnice  i za one koje su lisnate lonchanice ( drugi  odnos makro i mikro elemenata)
.
To za "lishce" kako kazu, moze se dodati i u vodu kojim se zaleva biljka ili se dodaje u prskalicu kojom se prska biljka ali se razlikuju po razmeri

ili evo malo detaljnije
http://zelenillo.blogspot.com/2008/02/gajenje-saksijskog-cvea.html



-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: kikina
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 20:53
stavila sam ga uz rub ograde koja me dijeli od  susjede.čak mi je palo na pamet da ga nije s nečim pošpricala.sada sam ga stavila na drugu stranu.brbe puno puta sam ga ja presađivala,ali ovaj put je koma.možda bi ga morala prihranit.sutra je dan d za sve cvijeće selidba,sin okreće očima.popodne selimo u stan i mami u njeno sigurno stubište.poslikat ću ga sutra.Smile


Objavio: griva1978
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 21:38
Originalno poslano od člana kikina kikina napisao:

mom adamu su rubovi lišća počeli žutit.tjera on mlado lišće,ali listovi polako počnu žutit.to se prije nije nikada događalo.uvijek ima po tri lista i onda tjera novi,a jedan se suši.nema nikakvih nametnika po njemu.smile43znam da dolazi jesen,ali u zadnjih par godina to se nije nikada desilo.kakvo je to gnojivo za lišće?



... ja sam gledajući vaše slike se sjetila da mi je prije 5-6 god gospođa koja mi je dala bebu adama rekla da ih ima muških i ženskih....??.. i da jedni imaju cvijet a drugi ne.... eto ne znam dal je to istina ali moj adam nikad nije imao cvijet.....a velik je :)

.... skoro do pred god-dve uvijek je imao po 3 lista kao i tvoj i kad bi istjerao novi slit najstariji bi se počeo pomalo sušitit?? i ja bih ga odrezala...tako mi je ta gospođa rekla da činim ako hoću da što više razvije korjen i "deblo" ... i onda sam slučajno skužila da je jadničak cijelo vrijeme bio pod-dehidriran!!!..on je živio ali nije bio sočan, praskav... nije imao pravu vibru živog bića.... i od kad sam ga počela svaki dan zaljevati po nešto vode - pola čaše - zimi, čaša-dve ljeti naprosto se preporodio!...listovi jedri, baca mlade ljeti, trenutno ima 4 razvijena lista i formira smotuljak 5.-tog.....
...nikad ga nisam ničim prignojila.... ne koristim te preparate, ponekad ga zalijem čajem koji sebi skuham pa ostane.... kamilica, preslica, kopriva, i sl....
.... zemlju stavljam šumsku.....

...možda je tvoj adam žedan ili je iscrpio svu zemlju pa mu treba nova.... možda mu se nova ako si ju stavila ne sviđa( kakve bakterije... crvići...) ili ga je sunce spržilo... moj nikako ne voli direktno sunce iako se naginje n prema njemu... ma svi su adami na svoju ruku :_)))


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 09:37
je li netko pokušao sadit adama iz sjemena?Negdje sam vidila da kad adam ocvate ostanu nekakve bobice!


Objavio: Štefica
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 13:06
Kada sam jednom presađivala adama, u zemlji uz korijen sam našla puno malih kuglica .Nisam znala šta je to i kako sam tu istu zemlju koristila za presađivanje drugog cvijeća za neko vrijeme su mi niknuli mali adamčići.Ne znam da li iz sjemena cvijeta hoče niknuti novi adam.Nisam probala.
Moj adam cvate i ako je po lijeti vani u hladu i jako ga zaljevam ima i po 7-8 listova.
Ove bi godine imala mamuta od adama da mi ga nije bila tuča uništila
puštao je 7.list


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 15:24
Pogledat ću i ja svog na proljeće kad mu budem mjenjala zemlju,možda mi se posreći pa i ja nađem kuglice.Danas sam čula da je jedan dida jutros na pijaci prodavo male adame,pojede se što nisam otišla.Ja sam na pijaci samo u proljeće u potrazi za cvijećem.


Objavio: hoya
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 16:44
Do čitam komentare pala mi je napamet priča djevojke iz Vukovara.
Kaže da njena mama nikada nema adama, a da kraj njega ne posadi cvijet pod imenom eva.
Zna li itko kao se još naziva taj cvijet jer meni nije poznato ?


-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 18:43
Ja sam čula da je kala eva,pa da postoje muški i ženski adami,jedni cvjetaju,drugi ne,jedni daju pelcere drugi ne i da ne dužim,svog adama sam okružila sa 3 kale i još jednim adamom nebi li se sjetio isterat koji pelcer i od toga ništa,tako da u to ništa ne vjerujem.Što ja više čekam to se njemu sve više neda.Neki teški tvrdoglavac! 


Objavio: cvjetoljubac
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 19:13
hehe imam i ja Adama, dobila mladi pelcer. al već tjera sastrane jednog mladog Adamića....bude on sutra sklonjen u kuću, na sigurno...bojim se mraza, bio je cijelo vrijeme na terasi, valjda mu je godilo s obzirom da se nije bunio i tjerao list za listom....


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 19:22
baš ti zavidim,i ja sam svoja 2 jutros u 6 unela u kuću sa balkona,jako je puhalo i pljuštalo a susjeda me čudno gledala kroz prozor preko zavjese(misli da ju nisam skužila)


Objavio: kikina
Datum objave: 19 Listopad 2008 u 21:45
moj daje ko lud pelcere,ali ne cvate.lišće mu se malo popravilo,ma bit će on dobro,ali nebi vjerovali šta su susjedi u stanju napravit,pa me hvatala lagana panika.ja sam svoje jučer spremila na sigurno u sobu.Wink


Objavio: Šeflera
Datum objave: 26 Listopad 2008 u 09:38
Jučer sam svom adamu morala odrezati jedan list koji je požutio i kad sam ga odrezala vidjela da kreće još jedan novi. Opet ima 7 listova. 

-------------
Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/


Objavio: cvjetoljubac
Datum objave: 26 Listopad 2008 u 11:49
vaooo. kad će moj imati toliko.... al na dobrom smo putu, kreće peti list.... ako se koji ne osuši....


Objavio: spring
Datum objave: 26 Listopad 2008 u 12:59
Obečaj da ću danas do svoje amame pa vam poslikam njezine... ogromni su i svako prolječe i jesen je problem tko će ih iznjeti ili unjeti iz/u kuće!!


Objavio: Jelena
Datum objave: 26 Listopad 2008 u 13:10
jedva čekam slikice!


Objavio: vida7hr
Datum objave: 27 Siječanj 2009 u 16:43
imam problem... na adamu su mi se pocele skupljati neke sitne  bijele nemani. vec su i prije bile, ali sam ih posipala nekim prskom za usi i otusirala pa je neko vrijeme bilo sve ok i evo ih opet. u istoj prostoriji imam i veliki kaktus i crassulu i po njima nema nista. pliz help!


Objavio: Štefica
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 12:39
Probaj mu opet dobro oprati listove i onda ga našpricaj sprejem protiv ušiju.Valjda če pomoći.


Objavio: mimar
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 18:25
evo i mi smo poceli sa secom, ode jedan ali vredan (6 x15), al osta jos 6-7 (kakva rima Wink)!



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: antun007
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 19:12
kod mene adam raste ko korov


Objavio: Tija
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 20:52
Antune blago tebi jasam ih u zadnjih 10 godina troje sahranila to je jedino sobno bilje koje kod mene nikako ne uspijeva.

-------------


Objavio: antun007
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 21:45
pa ja ih po ljetu držim vani


Objavio: Štefica
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 13:00
I ja ih isto držim vani.Samo me muči kad puše jaki vjetar pa mi ih prevrne.


Objavio: antun007
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 13:53
ja ih držim pod nadstrešnicom


Objavio: Štefica
Datum objave: 07 Veljača 2009 u 21:52
moji adami u svom društvu





Objavio: Tija
Datum objave: 07 Veljača 2009 u 22:35
Adami su prekrasni, a vreteno preljepo

-------------


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 08 Veljača 2009 u 19:05

wow Štefice adami su ti prekrasni,a i yucca isto.Znam da nije tema ali moram pitat držiš li yuccu po ljeti vani ili je u kući.



-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: Štefica
Datum objave: 08 Veljača 2009 u 19:33
Slavonko,yuccu prek ljeta držim vani,zato je tolika.
Što se tiće adama baš sam danas primjetila da mi ovaj veliki adam pušta treči list. Ti su mu svi listovi potjerali u sobi od kada sam ga unjela u kuču.


Objavio: vida7hr
Datum objave: 22 Veljača 2009 u 21:16
vecer.. vec sam se prije oglasila nesto u vezi adama, ali nisam podijelila s vama neke stvari.. dakle, imam glavnog adama vec nekih 8 godina, stalno daje nove, ne stignem ih rasadjivati kolko novih nice, doslovno. s time da mi je balkon na istocnoj strani, ima jutarnjeg sunca pa mu to ne odgovara, a sad zimi nemam uvjete pa ga drzim u radnoj sobi koju max provjetravam i smanjujem grijanje. zanima me dal njima pase veca ili manja tegla, koja zemlja treba jer mi ima max 4 lista, i to samo novi adami, ovaj od 8 godina sad trenutacno ima 1 list i to neki krzljavi. hvala svima unaprijed na odgovorima!


Objavio: vida7hr
Datum objave: 22 Veljača 2009 u 21:17
vecer.. vec sam se prije oglasila nesto u vezi adama, ali nisam podijelila s vama neke stvari.. dakle, imam glavnog adama vec nekih 8 godina, stalno daje nove, ne stignem ih rasadjivati kolko novih nice, doslovno. s time da mi je balkon na istocnoj strani, ima jutarnjeg sunca pa mu to ne odgovara, a sad zimi nemam uvjete pa ga drzim u radnoj sobi koju max provjetravam i smanjujem grijanje. zanima me dal njima pase veca ili manja tegla, koja zemlja treba jer mi ima max 4 lista, i to samo novi adami, ovaj od 8 godina sad trenutacno ima 1 list i to neki krzljavi. hvala svima unaprijed na odgovorima! i da, ovi listovi  koji pocnu zutiti i susiti se, dal da ih ostavim da skroz odumru, ili da ih odmah odrezem kako ne bi ostaloj biljci oduzimao hranu (ako ta teorija uopce ima smisla)


Objavio: Brbe
Datum objave: 22 Veljača 2009 u 22:00
Bok vida7hr...
Pokušat ću sa mojim skromnim iskustvom jer adama imam tek nekoliko mjeseci ali izgleda da mi ide jako dobro sa njim prema komentarima ostalih forumaša....
Evo kako postupam sa njim:
Dobio sam ga u rujnu prošle godine od kikine i imao je 3 lista...
dugo se tako držao jer je bio tek odvojen od matične biljke no držao sam ga na zatvorenoj terasi na južnoj strani skoro 2 mjeseca i počeo je tada bacati novi listić...
tada se popeo na 4 lista
u 11-om mjesecu sam se preselio u drugi stan i adam više nije mogao na terasi jer tu nemam više zatvorenu terasu iako sam oped orijentiran na jugWink...
i tu su mi počeli problemiči sa adamom... bio mi je u tegli čini mi se od 12 cm u promjeru i zbog dužine i težine listova počeo mi se prevrtati tako da sam ga, čini mi se u siječnju, presadio u "vazu" (kutiju od sladoleda) od oka reko bih za 1-2 broja veći od prijašnje vaze...
Vazica je bila prepuna korijena i bilo je vrijeme da ga stavim u malo veću vazicu...
Adama držim cijelo vrijeme uz prozor tako da ima uvijek sunca/svijetla i držim mu stalno vlažnu zemlju i to podosta vlažnu... Prihrana jedanput na mjesec i sada adamčić se drži na 6 listova i nešto kao pokušava već sa 7 listova...
No što mogu reć po mom skromnom iskustvu...
adama ne presađivati često...
svake godine po jedan red veličine i više nego dosta, nastojat da mu je zemlja uvijek vlažna i da ima dostatnu količinu svijetla/sunca...
a da zaboravio sam spomenuti nevoli velike promjene temperature i ne podnosi ako mu je radiator blizu... počnu mu se sušit listovi kao da su spaljeni...


Objavio: tinka
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 11:55
Bok društvo evo moj Adam je zakazao. Prije je imao po 5 listova i dugo, dugo 2. Evo sad ide treći. Čitam na forumu da cvate moj je star preko 5 godina i ne cvate. trebam vaš savjet, da li da mu izbacim staru zemlju van ili da ga s nečime prihranim. Na koji način vi režete listove? Ja sam ga dobila s drvenastim dijelom visokim otprilike pola metra a nebi htjela da mi je visok nego da samo lista. 

-------------


Objavio: vida7hr
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 12:09
hvala brbe, po svemu sto si mi napisao pogrijesila sam da ga premalo zaljevam. imala sam prije jednu drugu alocasiu i slabo sam je zalijevala, a listovi su samo bujali. pa sam nekak mislila da treba isto. nego, ja nemam problema s  nicanjem novih listova, nego s odumiranjem starih. stalno mi izbacuje nove malde. i ako mi jos samo mozes odgovoriti na pitanje rezanja grana? i sto se tice presadjivanja, evo sad ih imam 5 u istoj tegli kolko ih je novih izniklo u manje od 6 mj pa me zanima dal njima pase guzva ili vo,i svako svoju teglicu? tnx!


Objavio: Brbe
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 19:30
Tinka na žalost za cvijetanje adama još nemam iskustva pa ti nemogu pomoć oko toga... nekima cvijeta a nekima jednostavno ne... još nije se točno dokučilo u čem je kvaka...ConfusedUnhappy
Adam ehhh on je napravljen da ide u visinu a sada o količini svijetla i vode ovisi kolika će mu biti perijanica... puno forumaša čak stavlja adame po ljeti u vrt... jednostavno treba eksperimentirati...
a prihranjivati svakako bi bilo poželjno... jedanput na mjesec sa tekućim gnjojivom bit će mu sasvim ok...

Vida7hr
Ehhh hmmm ovaj savjet će biti možda malo kompliciran za sprovest....
trebalo bi pogledati u vazi koliko u biti tvoj adam ima mjesta "za ples"...
kolko sam skužio voli bacati mladice ali kad baci mladice dosta "iscrpljuju" matičnu biljku pa tako glavni veliki adam više ne raste kao prije već rastu mali grmići oko njegaLOL
ako ti stvarno baca tako puno mladica možeš probati presaditi adam ovaj put u manju vazu, a mladice svaku zasebnu i ponuditi u našim oglasimaEmbarrassedWink
Alocasia i Alocasia odora (adam) jesu si porodica ali prohtijevi im nisu nimalo slični osim dugotrajnog izlaganja suncu - tu pate i jedan i drugi....
A rezanje grana od adama? nisam skužio... misliš na suhi list ili na što?
ako je list koji se suši odrežem ga uz stabiljku sa škarama i pustim tako.


Objavio: vida7hr
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 21:47
joj hvala ti puno... sad na proljece budem napravila inventuru. nego, da pitam odmah, kad se cvijece presadjuje? u proljece i jesen, ili nije bitno?
a sad da odgovorim, ima dosta mjesta jer sam ga proslo proljece presadjivala i skratila mu korjen (valjda se to smije) i ne vjerujem da se toliko vec raskorijenio. ali ima smisla da mu ovi mladi uzimaju snagu. sto se tice mladica, ako bude kome trebalo, ja stvarno ne znam kud bi s njima pa ako netko zeli... zivim u zagrebu. i da, mislila sam na list koji je u stadiju susenja. :))))))))


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 22:08
a moja oba su počela trunuti,odmah ispod zemlje stabljika je trunula,sve sam srezala i posadila ih nazad,hoće li pustit korijenje neznam.U potrazi sam za drugim.Tako mi ih je žao.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: Monk
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 03:34
Teshko..biljka bez korena u samo u zemllji..teshko..
bolje bi bilo da si sachuvala koren ( osatvila ga vani sat -dva)isprskala ga nekim fungicidom...jer tako ima velike shanse ..ovako ---


-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: mimar
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 08:52
 
 


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: antun007
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 09:10
za adame treba smo voda,sunce i svakodnevna ljubavsmile79tako kaže moja baka koja ih uzgaja već 40 godina i svi joj cvjetaju ali cvjetove reže da bi listovi bili bujniji


Objavio: mimar
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 09:58
Dokaz da je tvoja baka covek sa veeeeelikim srcem i puno ljubavi si upravo ti! ClapTek sam sada videla tvoje kaktuse i "tvoje godine" i samo jedna rec za to postoji PREDIVNO. Samo tako nastavi!

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: antun007
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 09:59
Hvala,od bake sam i nasljedio ljubav o biljkama.


Objavio: Brbe
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 11:06
Originalno poslano od člana vida7hr vida7hr napisao:

joj hvala ti puno... sad na proljece budem napravila inventuru. nego, da pitam odmah, kad se cvijece presadjuje? u proljece i jesen, ili nije bitno?
a sad da odgovorim, ima dosta mjesta jer sam ga proslo proljece presadjivala i skratila mu korjen (valjda se to smije) i ne vjerujem da se toliko vec raskorijenio. ali ima smisla da mu ovi mladi uzimaju snagu. sto se tice mladica, ako bude kome trebalo, ja stvarno ne znam kud bi s njima pa ako netko zeli... zivim u zagrebu. i da, mislila sam na list koji je u stadiju susenja. :))))))))


Pa cvijeće se presađuje u proljeće ili jesen kad počne da pupa/krene ili kad se sprema na zimovanje no za biljkice u stanu one neznaju kad je ljeto ili zima LOL... paziš na osjetljive biljke koje bi se mogle uvrijedit kod presađvanja, paziš na primjer da ne presađuješ biljku dok cvijeta ili dok izbacuje novi list...
samo pazi na caku... inače držim zemlju na balkon i vjeruj mi ova hladna zemlja m je šok za ruke a kamoli šok za korijen za biljku koja se drži na +20 i više... stoga općeniti savjet ako se presađuje zimi imati zemlju na sobnoj temperaturi da se ne šlagira korijen od biljkeWink
List u stadiju sušenja odrežem uz stabiljku, pustim koji milimetar od stabiljke, škarama ili nožem što ti je lakše...
a viškove koji ti smetaju eto pridruži nam se na kolektivnoj kavi i naći će se udomiteljLOL
iako sam bio samo na 2-3 kave do sada se nitko nije vratio kući sa onim što je donio već se vratio sa nečim sasvim desetimLOL


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 11:38
možda i bude šta od njih jer već jednom mi je mali istrunuo,nije imao ni jednog korijenčića i ja sam ga držala u zemlji i nakon par mj.mirovanja on je krenuo rasti,imao je 6 listova i sve bilo dobro s njim i sad je opet počeo trunuti.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: Brbe
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 14:37
Kako to da adamu truli korijen??Geek


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 15:50
a stvarno neznam ali mi je čudno što su oba počela trunuti na istome mjestu,zemlja im je bila više suha tako da sigurno nisu počeli trunuti zato što su previše zaliveni.Smrdili su kao stari krumpir kad se usmrdi.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: Brbe
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 16:27
jesi li možda pretjerala sa nekim umjetnim gnjojivom?
to se znalo desiti mojoj mami kad bi pretjerala sa omjerima ili dva puta zaredom zalila sa gnjojivom....Confused


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 16:42
Brbe baš njih nisam zaljevala sa gnojivom da se nebi šokirali jer zemlja im je bila više suha,možda im je naštetilo kad je bilo -16 pa su počeli polako trunuti a ja nisam primjetila,a svašta može biti,kale koje su pokraj njih su u redu.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: Monk
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 16:43
ja bih ih presadila ( prvo "oprala " koren ", proshushila , isprskala fungicidom..i presadila u neku "bolju " zemlju koja je vishe propusna

barem imam takvo iskustvo sa mojima
kao i moj blizanac Wink imam ih u jednoj saksiji zasadjeno vishe komada a posebno je kapitalac koji je sada nekih 2 m a proshle godine mi je oborio i rekord..imao je 10 listova i u isto vreme cvetaoApprove


-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 16:49
Monk sve sam ja to napravila,sad mi preostaje samo čekati,najbolje da zaboravim za njih pa me možda iznenade.Žao mi je samo velikog,po 6 listova je znao imati i cvijeto mi je.A šta je tu je.Ja ću pokušati nabaviti još koji,možda bude koji kod bakica na pijaci.
Monk vidjela sam negdje tvog kapitalca,neznam dali na ovom forumu ili nekom drugom i stvarno je prekrasan.


-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: Monk
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 16:56
ja znam da im iz "semena " treba"  JAAAAAAKO puno vremena ali ovako....reci ima li on ikakvog korenja ili....je ostalo samo stablo  ili si stablo bacila ostalo samo stablo ...
izvini maaalo sam   Wacko


-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 17:07

kod oba adama je ostalo 2,3 prsta zdrave stabljike,ono što ostane tamno kad se listovi osuše,tako da mislim da bi iz toga mogla koja žilica izaći.

ovo je manji i star je 6 godina,to mu je najbolje izdanje i više ne brojim koliko puta mu je korijenje skroz istrunulo a ja nisam odustajala i sadila sam mu stabljiku i čekala.Neznam hoće li tako biti i ovaj put.


-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: vida7hr
Datum objave: 24 Veljača 2009 u 17:40
jooooooooooj, veliki joj, kad gledam vase adame kak su krasni, a moji samo prolazni, dodje mi da placem!!!! hvala brbe na silnim objasnjenjima i strpljenju. naime, imam tek 23 god i jos sam malo zelena u vezi cvijeca, ali trudim se HIHI sto se tice mladica, nek mi se javi ko ih hoce pa budem ja to nekak rspodijelila. veliki pozdrav!


Objavio: tinka
Datum objave: 03 Ožujak 2009 u 10:38
Bok, super ste i uvijek mi pomognete, trebala bi jedan savjet. Uz mog Adama raste kao jedan list iz zemlje, mama mi je rekla da ga uvjek uništim da će ovaj veliki biti ljepši, ali mislim da to drugi tjera iz zemlje.Što da radim?

-------------


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 03 Ožujak 2009 u 10:53
To je sigurno novi list.
Što ćeš raditi?Zavisi što želiš:da li jednu moćnu biljku u loncu ili više njih.
Ja sam pustila svih da rastu pa sam dobila - gustiš.
Ove godine ću ih morati odvojiti i od jednog napraviti nekoliko.


Objavio: tinka
Datum objave: 03 Ožujak 2009 u 11:31
Hvala, al se bojm ako ga uništavam da nedaj Bože da mi jednom otiđe ovaj veliki da neću imati pelcera tj. da ću ostat bez svega. Mislim da ću ga pustit pa ga lako onda uništim. A sada mi prvi put plače al sam čula ta zna bit ""tužan" i da mu to ne smeta

-------------


Objavio: niho
Datum objave: 03 Ožujak 2009 u 11:37
A vas sviju Adam ima po 3-4  lista a moj uvijek 2 . Da lije to dr. vrsta ,a neko mi kaže da bi trebao rasti vani ,pa bi imala više i jači bi,bio, kad vidi kod vas tu ljepotu rastužim sesmile60


Objavio: tinka
Datum objave: 03 Ožujak 2009 u 11:47
Moj je uvijek unutra i pretežak mi je da ga vučem na balkon i sa balkona i još sam u stanu. Meni je jedno 2 mj imao 2 lista i sad je krenuo treći, mislim da ima period kad jače lista a nekad slabije, a možda i zato što je zima nisam stručnjak al jedino što predlažem je malo strpljenja

-------------


Objavio: Monk
Datum objave: 03 Ožujak 2009 u 13:41
Originalno poslano od člana tinka tinka napisao:

................ Uz mog Adama raste kao jedan list iz zemlje, mama mi je rekla da ga uvjek uništim da će ovaj veliki biti ljepši, ali mislim da to drugi tjera iz zemlje.Što da radim?


To ti je nova biljka, (iz iskustva)..kada ga budesh presadjivala ( milsim na velikog) slobodno odvoji i imacesh podmladak Wink


-------------
Monk...

prijateljstvo nije velika stvar...vec milion malih stvari



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk