Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Yamadori

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Bonsai
Opis foruma: Sve o bonsaiju, njegovom uzgoju, potrebnoj opremi i sl.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=512
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 20:09
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Yamadori
Objavio: Mario
Tema: Yamadori
Datum objave: 17 Listopad 2007 u 13:00
Yamadori je naziv za sakupljanje drva iz prirode. Večinom su to zakržljala drva koja više liče na grmove nego na drva, a mi u njima prepoznamo potencijal za možebitni uzgoj bonsaia. Da bi se našao prikladan primjerak, potrebno je imati iskustva i nešto znanja o izgledu budučeg bonsaia. Korijenov vrat koji zovemo Nebari, bi trebao biti naglašen i znatno jači od početka debla, deblo bi trebalo biti konusnog oblika tako da se proporcionalno stanjuje prema vrhu. Glavne grane trebaju biti proporcionalne debljini debla i po mogučnosti bi trebale rasti naizmjenično, rijeđe pri dnu, a gušće pri vrhu drveta. To su neka od pravila, a na svakom je da svoj slobodni izričaj prenese kao potpis na drvo.
Prve potrage za prikladnim drvima rezultiraju nebrojenim pogodnim primjercima koje uočavamo svuda kud se krečemo, no s vremenom kriteriji rastu i dobrih drva je sve manje. Nakon puno prohodanih kolometara stekne se i ponešto iskustva, a drva koja smo do tad izvadili i brinuli se o njima postaju primjerci koji više liće na drške od metle sa zabijenim čavlima nego na mini drvo. To je možda i neizbježno, no svakako doprinosi izoštravanju pogleda na potencijalno drvo i povečava broj kvalitetnih drva, pa zadovoljstvo postaje veče sa jednim pravim nego sa desecima na brzinu odabranih.



Odgovori:
Objavio: Mario
Datum objave: 31 Listopad 2007 u 13:51

Evo jedan prmjer kako izgleda drvo pripremano za vađenje. To sam prakticirao prije, no sada se držim sistema, vidim/vadim, a pripremam ga i uređujem doma, ako se primi.

Brijest je orezan ovog ljeta, a fotka je s kraja ljeta, vidi se da je brijest dobro odreagirao na rezidbu, sad još samo da dobro odreagira i na vađenje i nitko sretniji od mene.

http://img216.imageshack.us/my.php?image=brijestlapame6.jpg - http://img216.imageshack.us/my.php?image=brijestlapame6.jpg
 


Objavio: shasha
Datum objave: 31 Listopad 2007 u 23:33
krasan je,a nije mu to malo veliko korjenje? Mislim ako tamo veliko korjenje porežeš da bi prije mogao uginuti nego kad je manje(ili tanje?!)
(vidi me sad pametne!!!)
Koliko ćeš veliku teglu za njega trebati,jer koliko ovako mogu ocjeniti,nebari(ahaaa,sam zapamtila) je poprilično  velik?
Ajde ga,molim te,uslikaj kad ga izvadiš da vidim koje ćeš mu,i kako,korjenje porezati.


Objavio: Mario
Datum objave: 02 Studeni 2007 u 08:23
Korijen mu je ogroman i zovem ga brijest šlapa. Nisam mu dirao korijen ove godine, no nadam se da će biti dovoljno sitnih žilica koje će mu omogučiti preživljavanje u prvoj sezoni, koristit ću i hormon za ukorjenjavanje. Uglavnom ću mu srezati svo debelo korijenje na nekih 30 cm Fi. Sadit ću ga direktno u bonsai posudu, no to mi se može izjaloviti ako ne bude dovoljno sitnih korijena. Uglavnom, nadam se uspjehu !


Objavio: Matko
Datum objave: 15 Prosinac 2007 u 13:42
Probao jednom sa bonsaijem ali nisam imao uspjeha. A sada mi je nekako žao kupiti novi, da ga nebi ponovo uništio! Embarrassed


Objavio: dina
Datum objave: 15 Prosinac 2007 u 16:17


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: shasha
Datum objave: 16 Prosinac 2007 u 17:30
A čemu se čudiš Dina?
Matko ja se mučim sa svojim,u iščekivanju sam hoće li preživjeti ili ne.A treba probati.Nadam se da će moj preživjeti,ako ne probat ću sa drugim.Wink
Dobro na došao Matkosmile75


Objavio: Mario
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 12:02
Ovo samo probam jel bude uspjelo postati fotku Smile


Objavio: Mario
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 12:05

Gle uspjelo mi. Wink

Dakle ovo je javor maklen ili ti ga Acer monspessulanum. Ovakav je izvađen iz Prirode, a crvene crte su ono što sam odrezao nakon sadnje u posudu. Žute crte će biti novi vrh iz grančice ispod.


Objavio: Mario
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 12:12
Žumberački grabovi su me oduševili nakon iscrpljujućeg planinarenja sa podosta mlađom ekipom. Teško je reći koji mi je draži, obadva su mi jednako simpatična iako sasvim klasičnog karaktera.

Grab u drvenom sanduku:
Visina : 100 cm
Debljina debla iznad nebaria : 12 cm

Grab u plastičnoj posudi:
Visina : 80 cm
Debljina iznad nebaria : 9 cm
 
 
 


Objavio: Mario
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 12:17

Ovog ste vidjeli na fotkama u prirodi, a sad je preseljen u posudu. Posuda je široka 45 cm na duljoj strani pa sami prosudite ostale dimenzije. Meni se jako dopada

 



Objavio: Mario
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 12:24

Na Riječkom području ovce trčkaraju uokolo i stvaraju svoje kreacije, evo dvije koje su mi zapele za oko. Fi posuda je 35 cm.

 

 



Objavio: Mario
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 12:26

Mogu se i bez ovaca pronaći skoro gotovi bonsai, pa evo jednog s Grobnika. Visok je tek 30 cm.

 

 



Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 13:52
E ovo zadnje mi se najviše sviđa. nije mi lijepo kad je onako debela grana odrezana. ali ovo je super. i ja vec duže vrijeme razmišljam da prenesem tako neki prirodni bonsai doma ali me malo strah... inače dolje na moru ima puno takvih drvca... samo kad je kamenjar nemožeš ga baš lako iščupati.
Sad kad visim koliko ih ti imaš nekako mi se čini da ću to napraviti :) 
Jedno pitanje: di si kupio ove posude?


-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Mario
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 15:41
Originalno poslano od člana Zvjezdana Zvjezdana napisao:

E ovo zadnje mi se najviše sviđa. nije mi lijepo kad je onako debela grana odrezana. ali ovo je super. i ja vec duže vrijeme razmišljam da prenesem tako neki prirodni bonsai doma ali me malo strah... inače dolje na moru ima puno takvih drvca... samo kad je kamenjar nemožeš ga baš lako iščupati.
Sad kad visim koliko ih ti imaš nekako mi se čini da ću to napraviti :) 
Jedno pitanje: di si kupio ove posude?
 
Tehnike dobivanja bonsaia su razne, a jedna od njih je neizbježan veliki rez. No on kroz par godina zaraste i potjera nove izboje na tom mjestu koji postanu grane. Najbolje je pronaći skoro gotov bonsai, no to je rijetko. Posude su nabavljene u MBM-u u Lučkom.


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 26 Veljača 2008 u 21:15
Ma znam ali meni je ipak ljepse kad izgleda sto prirodnije. ako razumijes o cemu pricam. nisam te htjela kritizirati ali meni se to osobno ne svidja. nadam se da razumijes. i nisu tako rijetki samo moras znati di traziti vjeruj mi :)

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: shasha
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 00:07
Gledam i divim se.
Mario moj jadničak tjera listove. Sad je preko dana vani(u hladovini naravno) i čekam da se oporavi pa da vidim koje ću grane rezati.


Objavio: Mario
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 15:23
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Gledam i divim se.
Mario moj jadničak tjera listove. Sad je preko dana vani(u hladovini naravno) i čekam da se oporavi pa da vidim koje ću grane rezati.
 
 
Ovo je sad tek pogodan materjal za užitak rada na njima, a divit ćemo im se dok postanu bonsai. Wink
 
Tvoje drvce nek se prvo dobro oporavi, ja bi ga pustio cijelu sezonu da to obavi, a tek 2009 krenuo sa novim zahvatima.
 
Evo ja ova drva koja sam poslao, neću dirati do idučeg proljeća, naravno osim zaljevanja i lagane prihrane.


Objavio: shasha
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 21:50
smile176na zapovjed,MarioWink.Samo ću ga maziti i paziti i mlade optrgivati.Dosta mladih tjera dolje po stablu,to mičem.


Objavio: Mario
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 12:56
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

smile176na zapovjed,MarioWink.Samo ću ga maziti i paziti i mlade optrgivati.Dosta mladih tjera dolje po stablu,to mičem.
 
Miči ako ti je viška, no izboje na ostavljenim granama ostavi za sada. Ajde pošalji fotku da vidim kak sad izgleda.


Objavio: shasha
Datum objave: 29 Veljača 2008 u 08:13
Ma ostavljam na granama mlade izboje no  rastu mi iz korjena,dolje po deblu,te mičem.


Objavio: Mario
Datum objave: 03 Ožujak 2008 u 13:11
Nije fikus ni osjetio stres kak mi se čini. Samo nek on tjera, a to dolje slobodno skidaj.


Objavio: domingo
Datum objave: 27 Travanj 2009 u 10:18
Mario. molim te pogledaj moje slikice. Treća slika od vrha......moj je listopadni također ali nemam pojma što je i izvađen je iz prirode. Naravno da sam mu odrezao glavni korjen koji ide u dubinu. Kod mene je već dvije godine, ustvari preživio je dvije zime.

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=3135


Objavio: Sedum
Datum objave: 17 Rujan 2009 u 22:39
Moj prirodni bonsai (yamadori) postignut bez ikakvih obrezivanja: Zbog prostora uzgajam već desetljećima 5 minijaturnih četinjača, prirodna zbijeno-kržljava stabalca ubrana krampom s olujnih burišta na stijenama u primorju, potom im korjen zauzlan i nabijen u najmanu moguću posudu, pa nasuto obilje vapnenog šljunka s malo krške zemljice, slabo zalijevanje 1x tjedno, jugozapadni balkon na najjačem suncu. Imam 2 patuljaste crne jele (Abies pardei - u šumi raste do 60m) iz Vinodola stare 9 god, manja 30cm, veća 45cm, te 3 bora-munjike (Pinus leucodermis - u šumi do 40m) iz Hercegovine, manji 45cm i srednji 50 cm/18 god., veći 62cm/32 god. i već desetak godina rodi šiškama.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk