Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Kada i kako sijati?

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću
Ime foruma: Razmnožavanje biljaka i cvijeća
Opis foruma: Savjeti kako i kada razmnožavati biljke i cvijeće
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=548
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 16:43
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Kada i kako sijati?
Objavio: Arwen
Tema: Kada i kako sijati?
Datum objave: 02 Studeni 2007 u 19:24
evo nova tema u kojoj možemo pitati za bilo koju biljku kako i kada sijati

ja ću postaviti sljedeće pitanje:
-kupila sam sjeme prkosa i na vrećici piše da se na otvorenom prostoru sije od ožujka do lipnja
- za zatvorene prostore ne piše kada:-jel to znači da se uopće ne sije u zatvorenim prostorima ili da se može posijati u bilo koje doba godine?

hvala! Wink



Odgovori:
Objavio: aglaja
Datum objave: 02 Studeni 2007 u 23:36
Arwen, svidja mi se tema koju si otvorila. Ovo pitanje cesto sebi postavljamo. Zbunjuje nas, evo, i sama mogucnost da kupimo seme nekog cveta u novembru/studenom, a ono se sadi u martu/ozujku.

Koliko ja znam, prkos se sadi pocetkom proleca, na osuncanim prostorima, vani ili u zardinjere na terasama. Sadi se iz semenja (koje je jako sitno pa ga treba pomesati s peskom)ili iz sadnica. Cvetace u raznim bojama sve do kraja oktobra. A sledece godine ce ga biti vise, jer se sam rasije.

Ako imas gde, probaj da ga posijes i sada.

-------------
Aglaja


Objavio: dina
Datum objave: 03 Studeni 2007 u 14:12
svaka cast za ideju
aglaja je u pravu sto se tice prkosa

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: tibor
Datum objave: 03 Studeni 2007 u 15:37
I moj glas aglaji ;)

-------------


Objavio: Arwen
Datum objave: 03 Studeni 2007 u 16:41
hvala ekipa! smile198


Objavio: alkemicar
Datum objave: 03 Studeni 2007 u 17:04
prkos možeš i sada posijati u žardinjeru i na proljeće će ti krenuti.
bitno da je zemlja propusna (možeš kako su ti već rekli) pomiješati je sa pijeskom
moj i sada još cvjeta :)


Objavio: Arwen
Datum objave: 04 Studeni 2007 u 18:56
posijano, držim u kući pa ću vidit šta će biti


Objavio: Arwen
Datum objave: 26 Studeni 2007 u 23:05
od mog prkosa ništa Disapprove
ostavit ću za proljeće......


-------------



Objavio: frida
Datum objave: 26 Studeni 2007 u 23:33
 Bravo za temu...i ja sam kupila vrećicu prkosa još prošli mjesec, ali sam je spremila za na proljeće...

-------------


Objavio: jelsa
Datum objave: 30 Studeni 2007 u 21:24
Veoma široka tema.Kako i kada sijati?Svaka sezonska biljka ima svoje termine i načine sijanja.Smatram da  svako rano sijanje nije dobro ukoliko nemamo prikladan prostor za nijihov daljnji uzgoj.Prerana sjetva nam neće dozvoliti presađivanje u optimalnim uvjetima,naročito prkos. Ranom sjetvom prkosa dovodimo do ranog klijanja/govorim o kontroliranim uvjetima/zatim ranog presađivanja u lončiće i kad je spremno za sadnju vani je hladno i nismo to u mogučnosti obaviti.Sijane sezonke trebamo tempirati za presađivanje oko polovine travnja.Dubina sjetve,vlažnost zemljišta,da li mračiti ili osvjetljavati sjemenke,temperature za klijanje sjemena te njihov tretman nakon nicanja različit je više ili manje za svaku biljku.Primjerice prkos se prilikom sjetve ne prekriva zemljom već se sije površinski,potrebna mu je sunčeva svjetlost da ne bi došlo proraštanja.Do stvaranja 4-5 pravih listića samo se orošava a kasnije prelazimo na zaljevanje.
  Ukoliko nekog interesira sjetva neke sezonke biljčice dobit će iscrpan odgovor. 


Objavio: kika
Datum objave: 30 Studeni 2007 u 21:31
Evo, ja konkretno muku mučim s Daturama. Žute mi se još dobro drže, ali plave se suše. Ne znam gdje grešim i kakve im uvjete trebam osigurati. Posijane su prije mjesec dana.


Objavio: dina
Datum objave: 30 Studeni 2007 u 21:38
jelsa sve mi se cini da cu te ja zatrpati ovim pitanjima

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: aglaja
Datum objave: 30 Studeni 2007 u 22:05
Evo i mene sa pitanjem!

Prosle godine pokusala sam sa dalijom, iz semena. I to nije dalo dobre rezultate, Pokusala bih ponovo.

Jedino sto sam od tada saznala je da se sije krajem februara, u klijalista, a presadjuje van u vrt tek kad prodje opasnost od mrazeva (krajem aprila-pocetkom maja).

Ali ne znam na koju dubinu sijati i kako posijano seme dalje tretirati.



-------------
Aglaja


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Prosinac 2007 u 00:20
Nisam dalije nikada sijala,no ja sve isto sijem.Sitno sjeme stavim na zemlju,utisnem lagano i prosijem po tome zemlju(oko1cm).Lagano utisnem,po mogućnosti ravnomjerno,zalijem i nekad stavim najlon preko tegle,nekad ne.Kad biljka potjera skinem najlon i čekam da naraste do barem 3listića.Onda je presadim u zasebnu teglu i tako čeka proljeće kad ide van.Deblje sjemenke samo utisnem 10ak cm u zemlju.


Objavio: jelsa
Datum objave: 02 Prosinac 2007 u 17:21

Kika,ako ti se kod datura a i kod ostalih sijanaca suše mladi izboji u razini zemlje problem je u tkz.polijeganju rasada.Mladoj biljčici se suši stapka u razini tla i ona jednostavno klone.Prilikom sjetve trebalo bi sijance zaliti Previcurom u količini od 0,3% da spriječimo oboljenje.Pritom tlo nesmije biti mokro već umjereno vlažno.Ako je propadanje drugačije npr.sluzavo truljenje po sredini i vrhovima sijanaca onda je riječ o botritisu i trebalo bi primjeniti jedan od botricida/Ronilan/.                                                     Aglaja,kod sjetve dalija potrebna je konstantna temperatura oko 20C-22C do nicanja.Kasnije bi temperaturu trebalo održavati od15C-18C sve do presađivanja u lončić.Dalija se već može sijati.Sije se na dubinu od 1,5 cm. Prvi put se zalije tako da zemlja bude mokra i ne zalijeva se do samog sušenja.Nakon toga vlažnost se održava orošavanjem tj.zemlja treba biti umjereno vlažna do prvog pikiranja.Sijance dalije potrebno je blago zasjeniti.    Shasha,sitno sjeme poput petunija nije dobro prekrivati sa 1 cm zemlje već je dovoljno utisnuti površinski i redovito orošavati.Iako neznam o kojim biljama je rijeć,mislim da ti nije potrebno sijati deblje sjemenke na dubinu od 10 cm već se drži one stare:debljina sjemenke x 3 daje dubinu sjetve.



Objavio: aglaja
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 08:35
Hvala Jelsi na odgovoru.

Imam jos jedno pitanje. Takodje se tice dalija.
Pitanje je, naravno, za svakoga ko nesto zna o tome.

Prosle godine sam ipak uspela da dobijem nekoliko rascvetanih dalija. Kao posledicu sada imam nekoliko gomolja koje treba spremiti do proleca.

Preporucuje se da se gomolji razdvoje, ali tako da svaki nosi i deo korenovog vrata.

To nikada nisam radila. Prvi put se i susrecem s gomoljastim korenom, pa se pitam sta bi se desilo kada to uopste i ne bih uradila. Da li ih smem ostaviti tako 'uvezane'?

Merci.




-------------
Aglaja


Objavio: alkemicar
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 08:53
Originalno poslano od člana Arwen Arwen napisao:

od mog prkosa ništa Disapprove
ostavit ću za proljeće......
 
Arwen, prkosu treba sunce i toplina. Sada neće ni niknuti vjerojatno, ali čuvaj to gdje si ga posijala. Na proljeće će sigurno krenuti.
Jako je otporan i uporan, pa nemaš razloga brinuti


Objavio: alkemicar
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 08:56
ups
nisam vidjela da je stigao već odgovor od jelse
ali, eto i moje skromno iskustvo s prkosom valjda neće štetiti


Objavio: shasha
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 10:36
Aglaja,ja ih ostavim zajedno.Kad čistim od zemlje,ako kojeg otkinem ok,ali ostale zajedno ostavim.I tako ih sadim.


Objavio: aglaja
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 18:45


-------------
Aglaja


Objavio: jelsa
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 19:23
Aglaja,nemaš potrebe razdvajati dalije,bez obzira da li one bile sjemenske ili gomoljaste.U koliko se odlučiš na razdvajanje izvadi ih iz zemlje čuvaj na suhom do ranog proljeća.Pred samu sadnju oštrim nožem odvoji ih i posadi.Na taj način ih i razmnožavaš


Objavio: aglaja
Datum objave: 05 Prosinac 2007 u 09:31
Jelsa, hvala ti, ali ja sam njih vec izvadila iz zemlje, pa se i pojavio problem deljenja.
Vec sam ih i spremila. A ako do proleca naucim kako razdvojiti gomolje, tako da svaki nosi i deo korenovog vrata, razdelicu ih pre sadnje. Ali, evo, Shasha ih sadi ne razdvajajuci ih, i verujem da su lepe.

Svakako cu ponovo pokusati da ih uzgojim iz semena.

Poz.



-------------
Aglaja


Objavio: kika
Datum objave: 07 Prosinac 2007 u 09:28
Originalno poslano od člana jelsa jelsa napisao:

Kika,ako ti se kod datura a i kod ostalih sijanaca suše mladi izboji u razini zemlje problem je u tkz.polijeganju rasada.Mladoj biljčici se suši stapka u razini tla i ona jednostavno klone.Prilikom sjetve trebalo bi sijance zaliti Previcurom u količini od 0,3% da spriječimo oboljenje.Pritom tlo nesmije biti mokro već umjereno vlažno.Ako je propadanje drugačije npr.sluzavo truljenje po sredini i vrhovima sijanaca onda je riječ o botritisu i trebalo bi primjeniti jedan od botricida/Ronilan/.                                                    
 
 
Jelsa, moje dature se suše na samom vrhu i bez neke gnjecavosti. Jednostavno se prvo osuše oni prvi listići koji se razviju, a zatim i onaj prvi par pravih listova. Neznam na kojoj temp. da ih držim (možda je to uzrok sušenja). Žute su O.K. iako sam jutros primjetila da je i jedna žuta počela sa sušenjem.


Objavio: jelsa
Datum objave: 07 Prosinac 2007 u 18:07
Kika navedi temperature na kojima držiš dature/dnevne i noćne/.Može biti uzrok jedino da je temp. išla u minus.Vjerovatno se radi o nekom gljivičnom oboljenju.


Objavio: kika
Datum objave: 07 Prosinac 2007 u 18:23
Ne mogu navesti temp. Znam samo da je niža od sobne jer ih držim između duplog prozora. Kad su bile na sobnoj temp. previše su rasle u vis, pa sam ih stavila u prozor gdje je nešto sviježije. Sutra ću ih fotkati pa ako želiš okačit ću sliku na ovu temu.


Objavio: kika
Datum objave: 18 Prosinac 2007 u 13:10
Jelsa, uslikala sam svoje sijance Dature, pa te molim ako uspiješ identificirati problem da mi napišeš.
 
 


Objavio: jelsa
Datum objave: 19 Prosinac 2007 u 20:03
Nema nekih naznaka da je oboljenje.Vjerujem da je uzrok fizičke prirode/hladnoća,visoka temperatura ili oba faktora zajedno jedan nakon drugoga.Za svaki slučaj poprskaj ili zalij sa Dithane M45.Ako se proces nastavi javi. 


Objavio: kika
Datum objave: 19 Prosinac 2007 u 21:24
Hvala ti Jelsa na odgovoru. Tješi me to kaj nije bolest u pitanju. Ako preživi, javim. Jedna od ove dvije biljke je već pokojna.


Objavio: shasha
Datum objave: 27 Prosinac 2007 u 11:50
Ja sam, kasno u jesen,posijala albiciju vani no ostalo mi još sjemenja a ne znam kad se sije. Mislila sam u teglu posijati pa ako ove vani ne niknu da ih u proljeće presadim.Kada da sijem u teglu? Ne znam ni kada da sijem ricinus i hibiscus,isto u teglu.


Objavio: kika
Datum objave: 27 Prosinac 2007 u 13:08
Nisam pametna kaj da ti savjetujem, ali mislim da bi komotno mogla sijati krajem 1. mjeseca ili u 2. mjesecu.


Objavio: shasha
Datum objave: 27 Prosinac 2007 u 17:05
Tako sam i ja mislila nekako,jer je to ipak neko drveće.Zato i pitam,samo da nebude prerano.


Objavio: jelsa
Datum objave: 27 Prosinac 2007 u 18:15
Sjetvu se već može započeti ako imaš mogučnosti održavati temperaturu iznad 10C te dovoljno sunca za pobudnju klijanja.Za hibiskuse potrebita temperatura je oko 20C.Ricinus sij direktno u zemlju na proljeće jer je razvoj daleko bolji.


Objavio: shasha
Datum objave: 28 Prosinac 2007 u 19:31
Hvala,Jelsa.Wink


Objavio: aglaja
Datum objave: 18 Siječanj 2008 u 21:14
Pohvalila bih ovo Jelsino uputstvo za setvu dalija, preporucila svakom da ga se drzi i jos jednom zahvalila.

Klijanci su se pojavili za samo nekoliko dana, pa bih volela i dalje pravilno ih tretirati.

Ono sto me zanima je da li ih je bolje pikirati pojedinacno ili u grupi, kada ih je najbolje pincirati da bi se postigao grmoliki rast i kako se to u ovom slucaju radi.

Pa, ako neko zna odgovore na ova pitanja, bila bih mu zahvalna.





-------------
Aglaja


Objavio: jelsa
Datum objave: 18 Siječanj 2008 u 23:08
Aglaja,kod dalije nema pinciranja vrhova.Vjerovatno govorimo o sjemenskim dalijama,ako je to onda se pikira pojedinačno.Ona je sama po sebi kompaktna biljka/grmolika/ .Prvi cvijet je jako bitan za njenu formu i ukoliko ga odgodimo pinciranjem dobijamo novi centralni izboj koji remeti kompaktnost-grmolikost.Drži je na suncu do presađivanja a poslije kamo želiš jer podnosi i laganu sjenu.


Objavio: aglaja
Datum objave: 18 Siječanj 2008 u 23:28
Jelsa, hvala ti. To mi je onda jedna briga manje.
A pitala sam zato sto su mi prosle godine rekli da mi nisu grmolike zato sto im u doba rasta nisam zakidala vrhove.

Hvala jos jednom.

-------------
Aglaja


Objavio: andrea01
Datum objave: 18 Siječanj 2008 u 23:44
Jelsa, mene zanima delphinium ili kokotić i cleoma?
Dali nam možeš dati savjet!!!


Objavio: jelsa
Datum objave: 19 Siječanj 2008 u 15:26
Delfinium sam uzgajao neko vrijeme kao rezani cvijet za cvjećarnu.Sjetva hibridnog sjemena jje bila prava blagodat.Klijavost 100%,kontejnerska sjetva,bogati supstrat.Opasnost od polijeganja rasada je velika stoga je potrebna redovita zaštita.Nije zahtjevan na tlo,ali traži redovito zaljevanje. Iako je kod mene sađen u gredici sa mrežom kao potporanj,preporučio bi da se sadi kao grupa po 10-15 komada zajedno sa razmakom 8-10cm. da bi pridržavali jedan drugog.Prihrana obavezna bar jednom tjedno.Berbu cvijeta bi preporučio bar u završnoj fazi cvjetanja jer na taj način se biljka sačuva u dobroj kondiciji za sljedeću sezonu.poželjno je malčirati biljku na kontinentu tokom hladnijeg perjoda. 


Objavio: andrea01
Datum objave: 19 Siječanj 2008 u 15:49
HugJelsa hvala ti.


Objavio: Arwen
Datum objave: 25 Siječanj 2008 u 00:03
evo mene s jednim pitanjem. naime, imam sjeme pelargonije pa bih ju posijala. da li je sad ok vrime za to ili možda neko drugo? fala..........

-------------



Objavio: administrator
Datum objave: 25 Siječanj 2008 u 12:50
ukoliko imas toplu prostoriju sa puno svijetla, znaci idealne uvijeta za sijanje slobodno možes posijati!!!


Objavio: aglaja
Datum objave: 25 Siječanj 2008 u 21:01
Arwen, sad je pravo vreme za setvu muskatli.

Bas sam juce posijala nekoliko crvenih i belih. Evo i uputstva koje sam sledila. Dobila sam ga uz semenke.

Setva traje u periodu od decembra do marta na toplom, svetlom mestu.
Seme prekriti tankim slojem supstrata (6mm).
Nice za 5 do 7 dana nakon setve na temperaturi 22-24*C.
Supstrat odrzavati vlaznim (zalivati mekom vodom sobne temperature).
Rasadjivanje vrsiti po formiranju stalnih listova (dvadesetak dana nakon setve) u manje saksije promera 10cm. Temperatura gajenja 22*C.

Pozdrav i srecno.


-------------
Aglaja


Objavio: Triša
Datum objave: 25 Siječanj 2008 u 21:22
Ja sam posijala svašta jučer u male plastične kontejnere. Po danu mi je vani jer je toplo, a po noći unosim unutra, vidim da bi bilo bolje da je stalno u toplome i svijetlome. Nemam baš tako savršenih uvjeta, ali nešto ću već smisliti.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: TeaK
Datum objave: 25 Siječanj 2008 u 21:50
A gdje ste nabavile sjeme od muškata?

-------------


Objavio: aglaja
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 13:21
Arwen, javljam da ova metoda setve muskatli 'radi'. Moje se vec naziru na povrsini supstrata.

Zaboravila sam ti jos reci da sam ih po setvi prekrila plasticnom prozirnom folijom (obicnom, kuhinjskom), koju skidam svakog dana na desetak minuta, iako to nije posebno naznaceno u uputstvu.

A da li cu imati lepe rascvetane muskatle na leto, to zavisi od daljeg uzgoja.

TeaK, narucila sam ih preko Flore ekspres koja se bavi kataloskom prodajom cveca. A odlucila sam se na setvu posto sam cula da semenske hibridne muskatle budu jako lepe, bujne i bogatog cveta.

Poz.



-------------
Aglaja


Objavio: TeaK
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 14:03
Hvala na informaciji.

-------------


Objavio: Arwen
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 18:34
hvala na savjetima

a sjeme sam kupila u nekom od dućana di imaju i cviće, ima u emmezete, konzuma, bricu..................



-------------



Objavio: Caca
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 20:28
Svake godine i ja sejem muskatle, i stvarno su mnogo lepe.


Objavio: aglaja
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 21:57
Caco, meni je prvi put, pa te molim da napises nesto vise. Kako sam vec rekla, stvar je neizvesna, jer nemam iskustva.
Kako dalje? Kako ih je najbolje uzgajati?

-------------
Aglaja


Objavio: Caca
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 13:51
Meni one rastu same od sebe, bez ikakve posebne nege. Samo dok niknu, posle je sa njima lako.


Objavio: aglaja
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 21:14
Hvala ti. Meni se pricinilo obrnuto, posto su stvarno brzo proklijale, ne znam da li je proslo tri dana. Pa razmisljam da sam mogla i odloziti setvu, kako bi se dan jos produzio.

-------------
Aglaja


Objavio: Caca
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 22:16

Pa muskatle se i seju od januara. ranije ce ti cvetati



Objavio: Arwen
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 23:12
ja sam moje danas posijala, 4 sjemenke
za nekoliko dana ću opet par komada


-------------



Objavio: aglaja
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 13:18
Jelsa, vidim da ste tu. Imate li kakav savet za ovaj uzgoj semenskih muskatli?

-------------
Aglaja


Objavio: jelsa
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 13:56
Temperatura i umjerena vlaga su najvažniji.Držim ih do nicanja u sjeni na 22C.Kad niknu izlažem ih suncu te povremeno zaljevam sa Previcurom protiv poljeganja rasada.Inaće ih sijem početkom 12 mj. jer im dugo treba da procvjetaju.Inaće od sjemenske pelargonije radim matičnjak za razmnožavanje pelcerima u sljedečoj sezoni.Puno su zdravije nego rađene iz reznica koje dolaze iz uvoza.Mora se paziti na prihranu.Prvih mjesec dana nema prihranjivanja jer se talože soli/visoki EC/.nakon toga sljijedi prihranjivanje ,prvo na bazi dušika a kasnije naglasak na fosfor i kalij uz dodatak mikroelemenata.Uskoro slijedi slika sa mladim sijancima.


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 14:15
Sta vam je to muskatl? Ja sve gledam nece li ko ostaviti koju sliku pa da skuzim ali nista od toga. Jel vam to turski karanfil?

-------------


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 01 Veljača 2008 u 14:17
to su ti pelargonije

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: Arwen
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 00:03
dvije sjemenke su iznikle, sutra stavim sličicu

-------------



Objavio: Arwen
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 15:07
evo sličice mojih budućih cerespanja ( pelargonija )




-------------



Objavio: alkemicar
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 12:49
Arwen Clap


Objavio: alkemicar
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 12:50
ja svoju još nikada nisam iz sjemena se potrudila razmnožiti
uglavnom je zapelcam i to je to


Objavio: aglaja
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 23:00
Za sve koje zanima, mene je jako zanimalo, kako izgleda uzgoj muskatli iz semena, kako nemam fotic, pronasla sam neke fotke na internetu.

Nazvacu ih 'Razvojni put jedne muskatle (u cetiri slike)'

1. seme muskatle:


2. kli(ja)nac:



3. vreme je za presadjivanje:


Nema 'pikiranja'.Izbeglo se individualnom setvom u ove kontejnere.

4. procvetacu kad jos malo porastem:


Moji prvi klijanci muskatli dobili su prvi pravi list. Tim listom mi govore: ja sam muskatla.

poz.


-------------
Aglaja


Objavio: alkemicar
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 17:42
smile55
odlično
e da je ovako za svaku biljčicu pronaći...
super


Objavio: dada28
Datum objave: 11 Veljača 2008 u 21:38
čestitam aglaja!

-------------
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..


Objavio: rena
Datum objave: 12 Veljača 2008 u 19:35
Za tako nesto sigurno trebas zlatne ruke. Cestitam na uspjehu.smile141


Objavio: aglaja
Datum objave: 12 Veljača 2008 u 19:42
Cure, hvala na cestitkama. Uopste nije tesko postaviti fotografije. Samo sledite uputstvo.



-------------
Aglaja


Objavio: salix
Datum objave: 10 Ožujak 2008 u 22:55
Pozdrav svima
Da li netko ima iskustva u sijanju Lobelia ,kada, temperatura,vrijeme presađivanja i sl.Želio bi pokušati ove godine ali nisam pronašao upute,a u mojoj okolini svi kupuju samo sadnice.


Objavio: alkemicar
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 19:40
Ja sam svije posijala ima i mjesec dana mislim (živim u Dalmaciji) i već su nikle
Evo čitam piše sjetva između veljače i travnja direktno na mjesto gdje želiš da ti budu
cvatnja od svibnja do rujna
sretno


Objavio: ines
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 21:09
Uf, za njih sam antitalenat. S njima nikako na zelenu granu barem što se sijanja tiče. Ove godine idem po sadnice


Objavio: Gogica6
Datum objave: 14 Ožujak 2008 u 19:06
Halo svima trebam savjet, posijala sam razno cvijeće i to prkosi,petunije,kadifice, dalije, vodenku,vražji jezik
i još nešto(nesječam se imena)i na moju sreću sve je niknulo, međutim zanima me koliko treba biljćica biti velika da bi ju pikirala u čašice.Sijala sam vrečicu cvijeća u podmetače od tegla.Papa

-------------
MALI CVJETIĆ


Objavio: aglaja
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 22:25
Pravilo kaze: kada se formira prvi par pravih listova, mada neke treba ostaviti i duze. Kaze se i da je pravo vreme kada se biljcice pocnu u zraku (listovima) dodirivati.




-------------
Aglaja


Objavio: Hele
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 12:58
smile57  Ja sam totalni tudum i do sada nisam ništa sijala . E sad , da se obrazujem ja uzela knjigu i tek sam sad idiot - dodavanje pjeska , ne dodavanje , pokrivanje plastičnom folijom , ne pokrivanje , na toplije ili hladnije , uranjanje u vodu pa cijeđenje ili prskanje. Svi kažu da su sijali u običnoj zemlji , knjige kažu ništa bez posebne - kud sad i to . Naravno , htjela bi sijat u posude pa poslje prebacivat van.
 smile42  smile85 smile107smile103smile143
   a sjemena k'o u priči - cinije , noćne frajle , lovor , mini perunika , šeboj , žuta pupavica , suncokret , kadifice , kokotić , lijepi dečki , mlinarice  ...


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: Triša
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 13:46
Hele moja i ja sam u istoj kaši, sijala sam ponešto i bilo je dosta uspješno. Sada pak slušam savjete od svih i kao da mi bolje ide, jer mnogo ljudi zna sigurno više od mene. No svejedno ja malo improviziram, pa mješam vrtnu zemlju s kupljenom pola, pola, gnojivo nastojim što manje za povrće, a što više za cvijeće, s time što ove male nove biljčicene gnojim, nego tek kad ih presadim u vrt ili veće posude.
Cinije sam bacila direktno u vrtić i čekam, noćne frajle  su neuništive- izišle za tjedcan dana, šeboj-mislim da je to trajnica, žuta i crvena pupovica izišle, kadifice čekam, ostalo nemam što ti imaš, ali imam hrpu dalija i cosmosa, sve je to izašlo  - sada samo čekamo sunce.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Hele
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 19:26
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Hele moja i ja sam u istoj kaši, sijala sam ponešto i bilo je dosta uspješno. Sada pak slušam savjete od svih i kao da mi bolje ide, jer mnogo ljudi zna sigurno više od mene. No svejedno ja malo improviziram, pa mješam vrtnu zemlju s kupljenom pola, pola, gnojivo nastojim što manje za povrće, a što više za cvijeće, s time što ove male nove biljčicene gnojim, nego tek kad ih presadim u vrt ili veće posude.
Cinije sam bacila direktno u vrtić i čekam, noćne frajle  su neuništive- izišle za tjedcan dana, šeboj-mislim da je to trajnica, žuta i crvena pupovica izišle, kadifice čekam, ostalo nemam što ti imaš, ali imam hrpu dalija i cosmosa, sve je to izašlo  - sada samo čekamo sunce.

   A reci mi ovo što ti je u kuči jesi li pokrivala folijom i kako si zaljevala , smještaj , toplo / hladno ?


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: Gogica6
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 21:02
Ma sijala sam u malo veče tegle u kojima je kućno cvijeće na normalnoj temperaturi i špricala svaki drugi dan

-------------
MALI CVJETIĆ


Objavio: Gogica6
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 21:06
niš nisam pokrivala nikakvom folijom niti ičime a vani su mi napravili kao mali plastenik i isto je niknulo ,u biti ništa nisam posebno napravila osim dva puta tjedno špricala

-------------
MALI CVJETIĆ


Objavio: nuna
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 23:27
Puno sam toga posijala:Cinije.impatiens,muškatle ,statica,krizanteme,karanfile,ageratum..međutim samo su mi nikle statice i počeo je ageratum.Doduše to je u kući pa valjda je zato prije niknulo.Muškatle su takođe u kući ali nisu još niknule.Neznam u čemu je problem.Treba li supstrat stalno biti vlažan?Bojim se puno zalijevati da mi sjeme ne istruhne.


Objavio: Hele
Datum objave: 16 Ožujak 2008 u 23:28
Originalno poslano od člana Gogica6 Gogica6 napisao:

niš nisam pokrivala nikakvom folijom niti ičime a vani su mi napravili kao mali plastenik i isto je niknulo ,u biti ništa nisam posebno napravila osim dva puta tjedno špricala

    Super. Tako ću i ja pa što bude.


-------------
DON´T WISH FOR IT,
WORK FOR IT.


Objavio: Gogica6
Datum objave: 17 Ožujak 2008 u 10:35
Možda je to početnička sreća ali voljela bi da mi uspije i dalje rasti.Sada biljčice u kući naočigled rastu i to dosta u zrak i okreču se prema svjetlosti ,imate kakav savjet za taj dio rasta ,bojim se da če otiči puno u zrak

-------------
MALI CVJETIĆ


Objavio: lana_1
Datum objave: 17 Ožujak 2008 u 10:53
ja sam isto posijala nešto sjemenja direkt u posude na balkonu, nisam ničim prekrivala. neki dan sam pregledavala posude i uočila sam da su neke biljkice počele nicat, al su mi na površini zemlje, nisu prekrivene zemljom. hoće li im to smetat?
nadam se da će mi uspiti ove biljčice. jer mi je ovo prvi put da sijem, pa sam nestrpljiva. još kad bi znala šta sam gdje posijala, bilo bi dobro


Objavio: Triša
Datum objave: 17 Ožujak 2008 u 11:22
Za usporedbu, ono što sam posijala u kući, zaljevam rijetko, držim u toplome, najmanje 22, na hodniku, na koji dolazi sunce, kad ga ima pa je temperatura i više. Sve što sam tu stavila je brzo bilo vani, nisma pokrivala s ničim. Iste biljke koja sam posijala direktno u vrt sada izlaze, tako da je razlika u odnosu na kuću najmanje tri tjedna.
Tako sam odlučila da druge godine napravim sva klijališta u kući.
Bilo je za kupit zgodnih kolica, uskih, ali na tri kata rešetkastih, a na kotačićima - izuzetno su praktična za posudice s sjemenkama, stavit ću slikice da vidite - k vragu još me muči ovaj novi laptop jer moram sve iz početka.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: proljeće
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 11:37
Bok, i ja tražim pomoć.Naime, ove godine prvi puta sam sadila sjeme nekog cvijeća i jako me iznenadilo da su iznikle.Ali moj problem je što su to biljčice koje imaju samo dvije stabljike ili grančice i djeluju mi dosta krhko ali idu u visinu.Strah me je da se ne prelome pa me interesira šta da napravim i kada i kako da ih sadim vani?Wink


Objavio: Triša
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 14:38
proljeće, ja u Rijeci još čekam, iako je topline, pa ćeš morati i ti. Da vrlo su nježne biljčice, ja se služim čačkalicom ili štapićem za ražnjić kod presađivanja, ali neću još u dvorište, tek koncem mjeseca.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: proljeće
Datum objave: 18 Ožujak 2008 u 15:23
Joj Bok Triša, pa kako si mi, ah koji lijep osjećaj čitati i tvoje mailove.Budem se strpila sa cvijećem samo me malo brinulo da nisam nešto pogrešno napravila ali bit će to sve OK jel tako.Moram ih poslikati da vam se pohvalim- moj ponos.
Drago mi je da si opet tuuuuuuuuuu!!!!smile75


Objavio: Triša
Datum objave: 23 Ožujak 2008 u 20:10
Joj moram se pohvaliti. Danas gledam malo u posudu gdje sam posijala prkose (imam dioptriju naravno progresiv oćale do +3) i imam što vidjeti: minijaturna smeđa šuma malih tankih biljčica, gusto,gusto iznikli i već se okreću prema svjetlu. Visoki su (kako to gordo zvuči) 3 do 5 mm, a tanki kao najtanja iglica, ali tu su.
A sretna sam zato što prva vrećica uopće nije niknula, pa sam bila jako nesretna.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Triša
Datum objave: 23 Ožujak 2008 u 20:25
Zaboravila staviti slikicu moje "prkosne šume"
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: monna-1
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 23:32
Dali se mogu ubrati sjemenke ovogodišnjih mačuhica i kada se mogu posijati, tako da m budu za iduću godinu?


Objavio: iris
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 23:40
http://www.cvijet.info/forum/printer_friendly_posts.asp?TID=164 - http://www.cvijet.info/forum/printer_friendly_posts.asp?TID=164
 
tu se nešto pričalo o tome


-------------


Objavio: monna-1
Datum objave: 07 Srpanj 2008 u 09:59
Hvala iris! bacam se na sakupljanje sjemenki!


Objavio: manči
Datum objave: 09 Srpanj 2008 u 20:39
Mene zanima što se sije sada  tj. u 8. i 9. mj? 
Sad sam pročitala da se  maćuhice siju u 8. Što još dolazi na red?
 


Objavio: aglaja
Datum objave: 09 Srpanj 2008 u 22:35
Macuhicu mozes vec sada, kao i jagorcevinu (Primula), tratincicu (Bellis). Ne znam da li si zakasnila za seboj (Cheiranthus) i digitalis (siju se u junu). Kamilica krajem avgusta. Tokom leta siju se i ukrasni slez (Lavatera), Lunaria (srebrenka). Mozes posijati i kandilicu (pakujac).

Toliko od mene. Pozdrav.


-------------
Aglaja


Objavio: gioiaa
Datum objave: 11 Srpanj 2008 u 17:50
taman sam htela postaviti pitanje kad se seje pakujac


Objavio: gioiaa
Datum objave: 15 Srpanj 2008 u 16:04
opet ja...a kad se sije encijan?


Objavio: Triša
Datum objave: 20 Kolovoz 2008 u 21:57
Da ova je tema baš ok. Dok sam kupovala vrećice sjemenki na njima je pisalo kad se sije,a  sada kad imam svoje sjeme, morat ću se malo potruditi oko vremena sijanja - ustvari neću, pitati ću SilveK ona sigurno zna, a i Iris će pomoć vidim.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: monna-1
Datum objave: 03 Prosinac 2008 u 09:12
Kada je najbolje posijati sjeme paulovnie?

-------------
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
http://cvjetnavila.blogspot.com/ - cvjetnavila.blogspot


Objavio: OTOK
Datum objave: 03 Prosinac 2008 u 11:24
Najbolje u trećem mjesecu. Sjemenke su jako sitne pa ih treba posijati u laganu zemlju, može se dodati i malo pijeska. Zalijevati vrlo oskudno.
 
U kući se mogu posijati već sada.


Objavio: monna-1
Datum objave: 03 Prosinac 2008 u 19:54
Otok, hvala!
Malo ću posijati sada da vidim kakvi će biti rezultati, ostalo na proljeće Smile


-------------
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
http://cvjetnavila.blogspot.com/ - cvjetnavila.blogspot


Objavio: Tija
Datum objave: 16 Prosinac 2008 u 10:55
ovo u kući , da li treba na toplom ili hladnom mjestu biti?


-------------


Objavio: kika
Datum objave: 16 Prosinac 2008 u 17:18
Tija, na toplom jer većina cvijeća klija na oko 20 stupnjeva (+,- par stupnjeva). Još je jedan jako bitan faktor, a to je svjetlo koje je također potrebno da bi biljke bile otporne i imale lijep, zbijeni izgled.


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 05 Siječanj 2009 u 00:45
Koje balkonsko cvece se moze u ovo doba godine sejati u tople leje ili klijalista u kuci?



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk