Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Bljušt - lat. Tamus communis

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Začinsko i ljekovito bilje
Opis foruma: Ljekovi i začini u mome vrtu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=5706
Datum ispisa: 19 Travanj 2024 u 15:14
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Bljušt - lat. Tamus communis
Objavio: bubamara1
Tema: Bljušt - lat. Tamus communis
Datum objave: 04 Ožujak 2011 u 12:04
Ovih dana saznala sam da korjen bljušta liječi reumu i artritis.Nalazi se u brdima iznad Velike kraj Požege.Dali tko ima iskustva u ovom načinu lječenja bolnog artritisa.
U proljeće izdanci se kuhaju i služe za čišćenje organizma ,vrlo je zdrav u prehrani.

Sjemenke i korjen otrovni.



Odgovori:
Objavio: Tanja 20
Datum objave: 04 Ožujak 2011 u 17:23
Evo ja nešto našla o toj biljci i načinu pravljenja lijeka.
Inače čula sam za to ali nikada zapravo nisam imala priliku se susresti s njim.
Opis: To je trajna biljka povijuša s debelim mesnatim i teškim korijenom (rizom); iz njega raste tanka, 3 - 4 m duga stabljika koja se penje po drveću. Korijen je iz vana sivocrn, na prijesjeku bijel, ljepljiv, neugodnog mirisa i ljutoga, gorkog okusa. Listovi su srcoliki i šiljati, na dugim peteljkama. Iz pazusaca listova izlaze cvatovi sitni, zelenkasto-žućkasti cvjetova. Plod je jajolika, sivocrvena, sjajna boba.

Sadrži: škrob, sluz u kojoj se nalazi oštri i veliki kristalni kalcijeva okusa, te steroidne saponozide.

Bere se: cvijet ljeti, u doba cvatanja, a korijen u jesen.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje: Svijež korijen lijek je protiv reume, išijasa i krstobolja. Bolno se mjesto može njime natrljati, ili se pospe naribanim korijenom i privije na 5 minuta, ili se masira naribanim korijenom koji se moči 12 sati u alkoholu (konjaku). Odma nakon skidanja povoja ili nakon masaže, namaže se to mjesto mašću ili lanenim uljem, a u nuždi i mlijekom, da se ne pojave plikovi i rane. Nakon prve primjene tog lijeka na tom mjestu jako peče i svrbi, ali to nakon 10 min. prestane. Ako je koža prije masaže bila znojna, dakle pore proširene, lijek ulazi dublje u kožu pa jače svrbi i peče. Nastrugan korijen ostranjuje tamne podočnjake i modrice od podlivene krvi ako se na ta mjesta privije triput po 3 do 5 minuta. Bljušt je otrovan! Njegov sok izaziva jako povračanje i proljev. Mnogi su i život izgubili zbog neznanja. U slučaju nezgode treba liječniku reci da je upotrebljen bljušt, kako bi znao dati protuotrov. Zbog toga je bolje uzeti neko drugo neopasno, a možda i bolje sredstvo protiv reume, išijasa i krstobolje.

-------------
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"


Objavio: Božikovine
Datum objave: 04 Ožujak 2011 u 19:36
Tanja, slažemo se s tobom. S bljuštom se nije za igrati.

-------------


Objavio: Mikica
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 07:34
Dakle ja ne znam da li govorimo o istoj biljci ali mi biljku koju zovemo bljušt beremo kada i divlje šparoge i pripremamo isto kao i šparoge te se toga dobro najedemo.


Objavio: arim
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 08:48
očito ne govorite o istoj biljci


Objavio: OTOK
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 09:09
Mislim da se ipak radi o istoj biljci.

Ovo je bljušt o kojem govori Mikica



To su izdanci koji se jedu. Izdanci su jako slični divljoj šparogi, ali sama biljka nimalo ne sliči šparogi



Bljušt neki još zovu i kuke, a latinski naziv je tamus communis


Objavio: Tanja 20
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 13:01
Ajd dobro :) ipak sam ja plavuša pa ne kužim, uglavnom možda je ipak nekome pomogao moj opis!!!


-------------
"Velika srca vole, dok mala traže da budu voljena"


Objavio: Božikovine
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 14:02
Tanja tvoj opis je u redu i opisala si bljušt.
Mladi izdanci bljušta su jestivi no neka se javi onaj koji je jeo stari bljušt. Baš me zanimaju iskustva.

-------------


Objavio: Mikica
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 16:50
Mi beremo i bljušt i kuke i sve to potamanimo sa jajima.


Objavio: arim
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 16:50
aaaa bljušt=kuke onda sam to jela,više volim sirov nego kuhan onda mi je gorak od sirovog niked nisam imala nikakvih posljedice baš ga je uživancija grickatWink


Objavio: bubamara1
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 20:41
Izdanci bljušta ili kuka su sa šparogom super jelo.Budući da imam dovoljno vremena htjela bih je sa nekim potražiti po brdima oko Požege.Ako je netko iskusan krenimo u brda ,proljeće je a svježeg zraka i sunca dosta.


Objavio: arim
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 21:10
Samo pazite na zmije,prije nego pružite ruku za ubrat udarite nekim štapomWink


Objavio: manči
Datum objave: 06 Ožujak 2011 u 21:12
...kod  nas  je  poceo....  mlade izdanke  bljusta  i  mi   zovemo  kuke....jedu  se  kuhane  ali  ne  treba  pretjerivati  u   kolicini...najbolje  mijesati  sa  sparogama...
...o  ovome  smo  pisali  u  temi   Jestivo  samoniklo  bilje...


Objavio: Silvy
Datum objave: 18 Prosinac 2011 u 14:06
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Mi beremo i bljušt i kuke i sve to potamanimo sa jajima.


Najviše volim pripremiti na salatu sa jajima, ali ipak sa malo više šparoga.
Mljaaacccc, još malo pa ćemo u berbu.

Inače, kad kuham šparoge popijem pola dl vode u kojoj su se kuhale. Pok. nona i
moji su mi rekli da je dobro za bubrege, ali u malim količinama.

Jednom sam brala šparoge i sagnem se po nju, a uz nju uz lišće izvire mala glavica zmijice, mislim da se sunčala mlada riđovkica. Nisam odustala, njoj sam lijepo rekla da se makne (sa malom grančicom) i ubrala šparogu.



Objavio: Mira K
Datum objave: 14 Listopad 2013 u 14:02
Originalno poslano od člana Tanja 20 Tanja 20 napisao:

Evo ja nešto našla o toj biljci i načinu pravljenja lijeka.
Inače čula sam za to ali nikada zapravo nisam imala priliku se susresti s njim.
Opis: To je trajna biljka povijuša s debelim mesnatim i teškim korijenom (rizom); iz njega raste tanka, 3 - 4 m duga stabljika koja se penje po drveću. Korijen je iz vana sivocrn, na prijesjeku bijel, ljepljiv, neugodnog mirisa i ljutoga, gorkog okusa. Listovi su srcoliki i šiljati, na dugim peteljkama. Iz pazusaca listova izlaze cvatovi sitni, zelenkasto-žućkasti cvjetova. Plod je jajolika, sivocrvena, sjajna boba.

Sadrži: škrob, sluz u kojoj se nalazi oštri i veliki kristalni kalcijeva okusa, te steroidne saponozide.

Bere se: cvijet ljeti, u doba cvatanja, a korijen u jesen.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje: Svijež korijen lijek je protiv reume, išijasa i krstobolja. Bolno se mjesto može njime natrljati, ili se pospe naribanim korijenom i privije na 5 minuta, ili se masira naribanim korijenom koji se moči 12 sati u alkoholu (konjaku). Odma nakon skidanja povoja ili nakon masaže, namaže se to mjesto mašću ili lanenim uljem, a u nuždi i mlijekom, da se ne pojave plikovi i rane. Nakon prve primjene tog lijeka na tom mjestu jako peče i svrbi, ali to nakon 10 min. prestane. Ako je koža prije masaže bila znojna, dakle pore proširene, lijek ulazi dublje u kožu pa jače svrbi i peče. Nastrugan korijen ostranjuje tamne podočnjake i modrice od podlivene krvi ako se na ta mjesta privije triput po 3 do 5 minuta. Bljušt je otrovan! Njegov sok izaziva jako povračanje i proljev. Mnogi su i život izgubili zbog neznanja. U slučaju nezgode treba liječniku reci da je upotrebljen bljušt, kako bi znao dati protuotrov. Zbog toga je bolje uzeti neko drugo neopasno, a možda i bolje sredstvo protiv reume, išijasa i krstobolje.
 
Jučer sam bila na marunadi u Lovranu i neki par prodavao korijen bljušta lil Tamus communis. Prezentacija je bila na licu mjesta .... Jedna gospođa je rekla da ga koristi 30 godina ...alternativna medicina i da je jako zadovoljna.
 
Na papiru  koji se dobije uz korijen sve nešto piše o načinu primjene, ljekovitosti...
 
Neznam smijem li napisati potpisano ime na papiru? Ipak neću... ako nekoga zanima napisat ću na pp a osoba je iz Petrinje..
 
Molim da mi netko potvrdi ili ospori sve gore napisano, trebao bi mi kao lijek za mamu a i za mene..
 


-------------
Rijeka



Objavio: arim
Datum objave: 15 Listopad 2013 u 12:18
A toliko se priča o otrovu ali od kada znam za sebe mi smo to u proljeće brali i jeli nikad nikome nije dilo ništa,kuhan je malo gorak a  sirovih sam se najela neznam i ja koliko nikad ništa,govorim o cijetu-kukama.Na žalost o ljekovitosti korijena ništa neznam.
Evo koliko vidim zaštićena vrsta 
http://www.dzzp.hr/novosti/k/branje-proljetnica-i-sparoga-936.html" rel="nofollow - http://www.dzzp.hr/novosti/k/branje-proljetnica-i-sparoga-936.html


-------------
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 22 Listopad 2013 u 00:53
Da, mladi izdanci nisu otrovni.Ukusni su i mi ih ovdje na jugu beremo i jedemo u proljeće skupa sa šparogama.
Otrovne su bobice (crvene ) ali i stara biljka i korijen.
Znam o kojemu se gospodinu radi, ide po sajmovima i prodaje taj korijen za bolne zglobove, reumu , išijas.Znam i jednu gospođu, strankinju koja redovito dolazi ovdje na ljetovanje koja je to upotrebljavala i kaže- spasila se.
Vjerujem da pomaže ali ipak treba biti na oprezu.
Budući da ga ovdje kod nas ima dosta a bolnih zglobova, reume i sl. također ne fali, isprobat ću taj lijek na sebi pa ako se više ne budem javljala, znat ćete što mi se dogodilo.


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk