Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Mandarina

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Voće
Opis foruma: Sve o voćkama.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=581
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 23:45
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Mandarina
Objavio: frida
Tema: Mandarina
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 21:25
Evo malo da se zasladite..Popodne sam ih ubrala. A onda možemo i o njima malo pisati....



Odavde:





Odgovori:
Objavio: TeaK
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 21:33
smile79 omiljeno voće moje dječice, a moram priznati niti ja nisam daleko od njih.

Jedino voće koje sam jednom prilikom ( 6 mj trudnoće) pojela 5 kg u roku od sat vremena . Dali je to bila pohlepa ili potreba nebih komentirala.


-------------


Objavio: frida
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 21:39
Smile Bit će jedno i drugo...Zato klinci sad to i vole....
Kad sam ja bila trudna ludovala sam za kiselim, tek sam tad počela jesti salate...Mala sad u stanju pojesti teglu krastavaca samih...


Objavio: dina
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 22:03


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: vepar
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 22:25
smile181To sa otoka ili iz Zd.

-------------
vozi sigurno vozi bager


Objavio: frida
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 22:27
 Ova je u ZD, u vrtu svekrve....ali bez obzira na mjesto rasta smile184ove je godine dala sigurno 100 kg ploda...Sveki ju zalijevala cijelo ljeto...


Objavio: vepar
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 22:28
Ludnicasmile186

-------------
vozi sigurno vozi bager


Objavio: tibor
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 22:47
prekrasno!

-------------


Objavio: frida
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 22:50
 Nema sjemenki unutra...može li se pelcati ili to treba nacjepljivati?


Objavio: vepar
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 23:09
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 Nema sjemenki unutra...može li se pelcati ili to treba nacjepljivati?
mislim da se može pelcati,ako nisam u pravu netko će već reagirati.

-------------
vozi sigurno vozi bager


Objavio: TeaK
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 23:12
Reznice - tako mi je rekao jedan stari striček.

A ako se sije onda se mora cijepiti ( ali ne protiv gripe)


-------------


Objavio: vepar
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 23:18
Originalno poslano od člana TeaK TeaK napisao:

Reznice - tako mi je rekao jedan stari striček.

A ako se sije onda se mora cijepiti ( ali ne protiv gripe)
Sam ti rekao da će se znalci javiti.Znači reznice,pa stavi onda nekoliko viška i sačuvaj do proljeća.Wink


-------------
vozi sigurno vozi bager


Objavio: frida
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 23:21
Pa baš ću probati....ako uspije, društvo, javite se pa poklanjam....


Objavio: vepar
Datum objave: 11 Studeni 2007 u 23:27
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

Pa baš ću probati....ako uspije, društvo, javite se pa poklanjam....
Pokušaj nekoliko grana (tankih)koje su blizu zemlje položiti u zemlju ,mislim da će potjerati.


-------------
vozi sigurno vozi bager


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 11:09
ja obožavam mandarineeeeeee.Imam i ja mandarinu doma i mislim da bi je trebalo početi brati jer joj zreli plodovi otpadajuWink
Na njoj nebi bilo 100kila ploda ali par dag.bi biloLOLi nisu jestive,grke suuuuu(probala ja jednu)smile196


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 11:17
evo moje mandarine i zrelih(3-4 su već otpala) i zelenih plodova(zelenih još dosta ima)


Objavio: frida
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 11:45
 Ali jako dobro izgledaju...mogle bi za reklamu poslužiti...

-------------


Objavio: Hele
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 18:10
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 Ali jako dobro izgledaju...mogle bi za reklamu poslužiti...

          Uzela si mi riječi iz usta.


Objavio: Caca
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 15:08
shasha, prekrasna ti je mandarina!


Objavio: shasha
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 21:39
Hvala,malecka je no kako sam je ljetos kupila narasla je podosta.Jedamput veča je nego kad sam je kupila.U proljeće ću je presaditi...ajme koja će to divovska mandarina biti za ...nekoliko godinasmile198


Objavio: dina
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 16:14

prelijepo

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: mima
Datum objave: 06 Prosinac 2007 u 18:51
Evo, ja danas pobrala zadnje mandarine, sve u vrtu obrano, nema višeeeeeeeeee Cry




Objavio: dina
Datum objave: 06 Prosinac 2007 u 19:31
mima

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Hele
Datum objave: 06 Prosinac 2007 u 21:30
smile93


Objavio: andrea01
Datum objave: 06 Prosinac 2007 u 22:27
Mima, smile93


Objavio: shasha
Datum objave: 07 Prosinac 2007 u 09:39
Kako lijepo izgledajusmile56


Objavio: nela
Datum objave: 02 Ožujak 2008 u 13:41
I mi imamo mandarinu, već nekih 2 godine, ali nama se nit miče nit pomiče... jel netko zna što bih trebali raditi s njom...kako je održavati. Zasađena je u tegli.


Objavio: mima
Datum objave: 04 Ožujak 2008 u 21:47
Presadi je u veću posudu, ako iz nekog razloga ne možeš u zemlju, malo pognoji. Eventulano kupi još jednu, jer voćke je dobro saditi u paru.


Objavio: romira
Datum objave: 13 Svibanj 2008 u 17:20
Ovo je slikano 24.5. 2007 - mlada sadnica
 
 
dala je 4 preslatka ploda...
 
Slikano prije nekoliko dana, moje malene mandarinice, ima ih više od 10-ak
 
 
 
ja bi htjela da mi ojača stablo, neznam kad treba rezati, a ni šta EmbarrassedEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed


-------------
la vita e' bella


Objavio: griva1978
Datum objave: 31 Kolovoz 2008 u 22:38
...evo mojih mandarina, rastu mi pred ulazom u kuću i edva se suzdržavam da ih već ne otkinem jer obožavam mandarineeeeeee  :O)))))))))))))))))))





Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 24 Listopad 2008 u 23:11
Ovo je moj nasad mandarina.Naravno, gdje nego u Neretvi.Samo tamo mogu biti ovako dobre mandarine.Imat ću ih 4-5 000 kg, ekoloških.Znate zašto?
Jer nismo stigli ni pognojiti ni poprskatiLOLLOLLOL :





Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 24 Listopad 2008 u 23:17
Znate pošto ih proizvođač prodaje?- od 1.5 kn/kg malih do 2.5 kn/kg većih.Thumbs%20Down


Objavio: Terezija
Datum objave: 26 Listopad 2008 u 00:06
Originalno poslano od člana mima mima napisao:

Presadi je u veću posudu, ako iz nekog razloga ne možeš u zemlju, malo pognoji. Eventulano kupi još jednu, jer voćke je dobro saditi u paru.


Mandarina Unshiu koja se kod nas masovno sadi i koju sam vidjela na slikama nema potrebe za oprašivanjem .Ona zameće plodove bez oplodnje što se zove partenokarpija. Plodovi su bez sjemenki ali ,ako su pored nje drugi agrumi može se dogoditi da ima sjemenku.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 26 Listopad 2008 u 00:26
U mojima nigdje ni jedne sjemenke.Clap


Objavio: Terezija
Datum objave: 28 Listopad 2008 u 22:05
Fermina, bravo! oduševljena sam izgledom i urodom. Slažem se s tobom da je ovako nešto moguće samo u Neretvi, na plodnom aluvijalnom tlu.

Ali, svega toga ne bi bilo da nije bilo stručnjaka entuzijasta bivšeg PIK"Neretva" Opuzen koji su introducirali mandarinu u Neretvi.


Objavio: Citrus reticula
Datum objave: 30 Listopad 2008 u 21:44
Originalno poslano od člana Terezija Terezija napisao:

Fermina, bravo! oduševljena sam izgledom i urodom. Slažem se s tobom da je ovako nešto moguće samo u Neretvi, na plodnom aluvijalnom tlu.Ali, svega toga ne bi bilo da nije bilo stručnjaka entuzijasta bivšeg PIK"Neretva" Opuzen koji su introducirali mandarinu u Neretvi.


Da...i Stanka Parmača.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 31 Listopad 2008 u 10:02

Prvenstveno dr.Gatina i njegove ekipe stručnjaka i entuzijasta.



Objavio: Citrus reticula
Datum objave: 31 Listopad 2008 u 12:17
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Prvenstveno dr.Gatina i njegove ekipe stručnjaka i entuzijasta.



Točno. Iako znam da su se ljudi u Neretvi rugali kad je Stanko Parmač donio mandarinu....a to su bila ipak neka zlatna vremena za dolinu...pa što god mislili.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 31 Listopad 2008 u 12:48
...i ne samo za dolinu...Wink


Objavio: Citrus reticula
Datum objave: 31 Listopad 2008 u 21:53
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

...i ne samo za dolinu...[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley2.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Wink" />




Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 01 Studeni 2008 u 23:47
Dobro došla, mandarino.smile75
Pokaži nam sliku tvojih mandarina, sigurno ih imašsmile187


Objavio: Citrus reticula
Datum objave: 02 Studeni 2008 u 13:24
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Dobro došla, mandarino.[IMG]smileys/emot130.gif" align="middle" alt="smile75" />
Pokaži nam sliku tvojih mandarina, sigurno ih imaš[IMG]smileys/emot67.gif" align="middle" alt="smile187" />



Naravno.


Objavio: bondi
Datum objave: 16 Studeni 2008 u 19:50
Evo da se pohvalim, imam i ja jednu malenu mandarinku, kupljenu prošle godine, sadnicu sam pronašla u jednom supermarketu, došla sam po kruh, a otišla kući sa kruhom i sadnicom mandarine. Cijelo ljeto sam ju marljivo zalijevala, i obradovala me sa osam preslatkih mandarina!
 
 


Objavio: bondi
Datum objave: 16 Studeni 2008 u 19:51
 


Objavio: bondi
Datum objave: 16 Studeni 2008 u 19:51
Mislim da ih u Rijeci nema puno.


Objavio: jagoda
Datum objave: 27 Srpanj 2009 u 02:54
Vidim da od lani nitko nije posjetio ovu temu.Kako ja u vrtu imam 3 manderine koje imaju lijepe plodove eto stavljam jednu slikicu za sada zelenih manderinki.....


-------------
sutra je novi dan


Objavio: Mira K
Datum objave: 20 Prosinac 2009 u 02:06

 Može li mi netko reći kada je najbolje vrijeme za presaditi mandarinu? Iz Rijeke sam.. Moja je zasađena prije dvije godine, slabo napreduje jer joj valjda fali sunca ali je ipak dala 3 mala ploda. Muči se ona a i ja sa njom gledajući je kako slabo napreduje..Unhappy Možda još koji savjet za bolji napredak i više plodova.. Hvala svima!


Objavio: Terezija
Datum objave: 06 Siječanj 2010 u 23:46
Ne znam kakva su iskustva drugih uzgajivača agruma u Rijeci, ali mislim da za uzgoj nedostaje topline. Najbolje je presaditi na jesen ali pažljivo sa cijelim blokom zemlje i nastojati da blok bude kompaktan odnosno da se zemlja ne raspe. Presaditi ga u dosta veliku rupu u koju treba dodati 5 lopata zrelog stajnjaka i malo više od pola kg (zavisi koliko je stablo) umjetnog gnojiva N:P:K=7:14:21Dodano gnojivo izmješati sa zemljom, pažljivo staviti stablo na istu razinu kako je i bilo ranije, dobro ugazti nogama da se zemlja zbije i zaliti.
Presađuju se u pravilu mlađa stabla (2-3 god)
Možeš pokušati isto krajem veljače.
 Uspjeh zavisi najviše o tome hoćeš li ga upjeti iskopati sa čvrstim blokom zemlje. Držim fige! Ako uspije, na proljeće mu se može dodavati ono specijalno gnojivo za agrume.Smile


Objavio: Jurica
Datum objave: 07 Siječanj 2010 u 16:43
Moje iskustvo isto nije neko,ja sam svoju mandarinu iz tegle prošlo proljeće presadila u vrt(južna strana,zaštičena od bure),imala je plodove(možeš pogledati u mom vrtu),a sad čekam da vidim kako će dalje.Na proljeće ću dodati kompost,malčirati,a pognojim ju folijarno(preko lista).Stavi slikicu pa da pratimo što se događa.Inače isto sam u primorju(Jadranovo).


Objavio: jagoda
Datum objave: 26 Siječanj 2010 u 01:54
Pratim ovu temu od ranije, dugo nije nitko ništa pisao, pa me je ugodno iznenadio novi post...Vidim da se traže savjeti za manderinu i to za područje Rijeke....Ja sam isto iz Rijeke i imam 3 manderine u vrtu već nekoliko godina...Dobro su napisale Jurica i Terezija .....Treba presaditi u proljeće po napisanim uputama....Moje su manderine ove godine imale dosta plodova, bili su slatki i vrlo ukusni....Sunca nije nedostajalo..Evo jedne slike zrelih plodova manderine, slikano u listopadu prošle godine...


-------------
sutra je novi dan


Objavio: Mira K
Datum objave: 03 Ožujak 2010 u 23:55
Zahvaljujem se na pomoći i informacijama Tereziji, Jurici i Jagodi! Mandarina još nije presađena i čekam da ovo hladno vrijeme prestane. Nadam se da će biti sve ok kada je presadim pa vam se javim! Pozdrav!


Objavio: Mira K
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 00:35
Originalno poslano od člana Mira K Mira K napisao:


 Može li mi netko reći kada je najbolje vrijeme za presaditi mandarinu? Iz Rijeke sam.. Moja je zasađena prije dvije godine, slabo napreduje jer joj valjda fali sunca ali je ipak dala 3 mala ploda. Muči se ona a i ja sa njom gledajući je kako slabo napreduje..Unhappy Možda još koji savjet za bolji napredak i više plodova.. Hvala svima!
 
Terezija, Jurica, Jagoda pomagajte!!! Što je najednom sada ovo kod moje mandarine? Kupljna je kao mandarina, dala 3 slatka ploda i sada kada sam je htjela presaditi vidim ovo što je na slici pa mi uopće ne liči na vaše mandarine! U čemu je problem? Što je ustvari ovo?
 
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/mandarina_/6536.aspx">
 


Objavio: smrcko
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 01:55
Voljela bi ti pomoći, ali se nerazumijem puno u voćke. Pričekaj da se netko javi sa iskustvom u vezi takvih biljaka.

Ako je biljka sada u tom stanju, a u jesen nije bila možda se smrzla. Ima biljaka koje se u prvim godinama, dok ne ojačaju zimi, moraju  zaštićivati. Ova zima je bila varljiva i dosta biljaka je po Rijeci uginulo i stradalo. Obilne kiše i onda smrzavnje.Confused

Ali možda netko znadne bolje o čemu se radi i možda se nešto može poduzeti.Embarrassed


Objavio: Mira K
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 02:29
Hvala na odgovoru! Muči me to što ona sada više liči na poncirus nego na mandarinu. Mlada je ali ne razumijem dali je ovo normalno da umjesto listova ima toliko trnja..?


Objavio: anči39
Datum objave: 19 Ožujak 2010 u 23:28
a kako se održava limun?smile85
zna li netko....?
 
moj limun procvijeta i onda svi pupovi odpadnu
 
a o mandarini da i ne govorim skroz je zakržljala ima jednu malu granu bez listaiča a i bez života je ,čini mi sesmile48


Objavio: jagoda
Datum objave: 20 Ožujak 2010 u 00:18
Mira k eto me malo da pokušam pomoći.Ovo trnje koje se vidi na slici obično raste pri dnu biljke jer to je matična biljka na koju se cjepi manderina,limun,ili greip. Kod tebe to raste u vis pa ne znam što to znači.Ja obično te izdanke režem pa mislim da bi i ti to trebala odrezati da ti manderina ostane čista bez trnja.Drugo ti ne bi znala savjetovati.Moje manderine su u vrtu i preživjele su ovu hladnu zimu i uskoro će krenuti s vegetacijom....smile127

-------------
sutra je novi dan


Objavio: Mira K
Datum objave: 20 Ožujak 2010 u 18:47
Da, točno si rekla Jagoda! Ta biljka raste od dna  pa su mi savjetovali da je odsječem. Ja bih ga ( taj trn, matičnu biljku mandarine) sutra cijepila  sa mladicom mandarine.  Nabavila sam dobru sortu mandarine. Hoće li to biti u redu? Što vi mislite?


Objavio: Mira K
Datum objave: 20 Svibanj 2010 u 03:15
Odrezala sam matičnu biljku mandarine i sada jača. Malo više ima sunca  jer sam  grane drugog drveta koje su joj zaklanjale sunce odrezala  Nadam se da će dati koji plod... Ali sam kupila još jednu i zasadila gdje ima više sunca. Valjda će nešto biti od ijedne:)


Objavio: Terezija
Datum objave: 24 Svibanj 2010 u 00:04
Mira K, tek sam sad pročitala što se dogodilo s tvojom mandarinom.
Zapravo je i ne vidim. Ali, vidim podlogu na koju je cijepljena. Na slici je podloga Poncirus trifoliata koja je u tvom slučaju preuzela vodstvo. Kod sadnica a kasnije stabala izbijaju izboji i iz podloge. Njih treba uklanjati jer su agresivni i na kraju imaju glavnu ulogu a plemenita biljka slabi i propada.
Podloga je dio sadnice koji je pri tlu i od tla cca 30 cm. Na ovoj visini se cijepi i to se zove spojno mjesto. Sve što izbije ispod spojnog mjesta treba rezati kako bi se razvijala pitoma biljka ( iznad spojnog mjesta ).
Ako ti je ostalo još malo mandarine, probaj ukloniti sve izboje koji su na slici i imaju trnje. Budući ćeš rezidbom stvoriti rane, premaži rezove kalemarskim voskom ( kambisanom ). Nakon rezidbe, dodaj dušično gnojivo ( Urea ili Kan)
 ili ono specijalno gnojivo za agrume. Sretno i javi što se događa.
Podlogu P. trifoliatu ćeš lako prepoznati jer ima trnje.


Objavio: Terezija
Datum objave: 24 Svibanj 2010 u 00:22
Pažljivo sam pogledala sliku i nije baš sve onako kako sam ja napisala jer sam na grani s trnjem koja je uglavnom bez listova ipak ugledala dva lista koja ne pripadaju poncirusu. Ne vidim odakle je izrasla ova grana s trnjem? Da li sa tla ili visoko kao što izgleda? Piši koju si mandarinu kupila, da li je imala deklaraciju i da li si je kupila u voćnom rasadniku?


Objavio: Terezija
Datum objave: 22 Lipanj 2010 u 00:31
Svaki put kad pogledam sliku mandarine Mire K., imam potrebu još detaljnije objasniti da se ne bi ponovile greške kao na ovoj slici.
Kod kupnje sadnica, provjerite da li je dobro razvijena i deklarirana. Na deklaraciji treba biti navedena podloga i plemenita biljka koja je cijepljena na tu podlogu.
Kad se sadi na otvoreno, potrebno je iskopati rupu najmanje 60 cm duboku, dodati stajnjak ( oko 5 lopata), šaku N:P:K- 7:14:21, sve izmješati sa zemljom. Sa sadnice se skine plastična crna folija i stavi u rupu na istu razinu na kojoj je bila u kesici. Nikako je ne ukopavati dublje. Zemlja mora doći u kontakt s podlogom a ne plemenitom biljkom. Podloga je važna jer čuva biljku od opasnih bolesti i ubrzava plodonošenje. Tijekom razvoja biljke, iz podloge izbijaju izboji koji se moraju ukloniti jer su agresivni i ,kad ih ne bi rezali, nadvisili bi plemenitu biljku kao što je slučaj na mandarini Mire K.


Objavio: Mira K
Datum objave: 30 Rujan 2010 u 00:06
Terezija, ja kupila još jednu mandarinu prije nego sam vidjela tvoj zadnji  post. Za sada su obje dobro i reci mi kako što bih im sada u jesen trebala raditi, kako ih njegovati? Hvala!


Objavio: Terezija
Datum objave: 02 Listopad 2010 u 00:36
Na jesen treba dodati mineralno gnojivo s najmanje dušika. Dakle, N:P:K=7:14:21 ili neko slično. Ovo gnojivo dodaj oko stabla i malo ga zatrpaj .Količina zavisi o veličini i starosti stabla. Za dobro razvijeno odraslo stablo se daje cca 1kg.Mandarini koju si sada kupila i posadila, si vjerovatno dala gnoj u rupu. Ako nisi, dodaj naknadno oko 10 dkg oko nje. Ako nisi dodala stajnjak, isto ga dodaj i zatrpaj motikom oko nje.Nisi rekla, gdje sadiš, da li si uz more? Ako prijeti zima, možeš zaštititi šupljom vrećom od krumpira kojom pokriješ stablo i vežeš oko debla. Zimi će mirovati pa im ništa ne treba do konca veljače kad im se dodaje dušično gnojivo. Ima vremena pa ćemo se dogovoriti. Sretno!!!!


Objavio: Mira K
Datum objave: 02 Listopad 2010 u 02:23
Hvala Terezija! Nisam dodala stajnjak a imam ga, stavit ću ga okolo. Inače ja sam na moru, iz Rijeke sam.   A što da radim sa limunom koji mi je susjed dao pa sam ga u proljeće zasadila? Tako je nekakav grmoliki i baca neke grančice trnovite kao i mandarina, po vrhovima. Dali da ga orežem i kako ili da ga tako ostavim. Vidim da raste ali nije formiran u stabalce. Pozdrav!


Objavio: Terezija
Datum objave: 02 Listopad 2010 u 22:59
Da li je susjedov limun nastao cijepljenjem ili je sjemenjak ( proizveden iz sjemena )?
Ja uz kuću imam limun, sorta Lisbon, koji ima trnje iako je cijepljen na podlogu Poncirus trifoliatu. Limuni nekih sorti uvijek imaju trnje. Nije preporučljivo da ga sada režeš. To možeš napraviti koncem veljače. Limuni su bujni i treba ih korigirati ali ipak ne sada. Pognoji ga isto kao mandarinu i ne zaboravi pitati susjeda kako je proizveo limun. Adio!


Objavio: Mira K
Datum objave: 03 Listopad 2010 u 20:52
Vjerujem da nije iz sjemena, ne bavi se on time:) Hvala na savjetu Terezija! Samo mi reci, koliko ga smijem orezati? Formirala bih stabalce a tada se treba dosta orezati... Pokušat ću ga slikati pa će biti jasnije...


Objavio: Terezija
Datum objave: 03 Listopad 2010 u 22:39
Da, i ja mislim da ga je najbolje slikati. Bravo!


Objavio: Terezija
Datum objave: 06 Listopad 2010 u 14:37
Obično su ga već u rasadnoku trebali formirati. No, budući nisu, kad dođe vrijeme, oreži sve grančice počevši od dna do 60cm. Na ovoj visini , daj mu na volju da se grana, Ovim orezivanjem mu formiraš deblo i stalno mu diži izboje s tog dijela. Htjela sam vidjeti snimak zbog toga da probam odgonetnuti da li je cijepljen. Zbog toga snimkom svakako obuhvati donji dio sadnice. 


Objavio: Mira K
Datum objave: 15 Listopad 2010 u 22:19
Originalno poslano od člana Terezija Terezija napisao:

Da, i ja mislim da ga je najbolje slikati. Bravo!
Terezija, slika je u temi limun. Pozdrav!


Objavio: Mira K
Datum objave: 23 Listopad 2010 u 04:50
Terezija, moja mandarina ima jedan ali vrijedan plod! Baš me je razveselila. Stavit ću sliku...


Objavio: Gordana102
Datum objave: 05 Siječanj 2011 u 15:45
Dali mi može netko potvrditi priću, postoji mandarina koja može prezimiti i u kontinentu,tj, -25c .Naime gazdarica gdje mi kuma stanuje kod Pule ima takve u vrtu.A ima ih za kupiti u rasadniku u ISTRI.


Objavio: Terezija
Datum objave: 05 Siječanj 2011 u 23:00
Originalno poslano od člana Gordana102 Gordana102 napisao:

Dali mi može netko potvrditi priću, postoji mandarina koja može prezimiti i u kontinentu,tj, -25c .Naime gazdarica gdje mi kuma stanuje kod Pule ima takve u vrtu.A ima ih za kupiti u rasadniku u ISTRI.


   To bi se moglo nazvati čudom. Koliko mi je poznato agrum, koji je rekorder po otpornosti na niske temperature, može izdržati -15°C a to je Poncirus trifoliata. Zatim slijedi kumquat pa mandarina. Općenito, temp. od -3°C mogu prouzročiti štete na lišću, od -9°C na granama a od -11 na cijelom stablu do korijena.
Gordana102, pokušaj doznati o kojem se agrumu radi i da li je to uopće agrum ili sam ja zaostala u praćenju agrumarske znanosti.


Objavio: Gordana102
Datum objave: 07 Siječanj 2011 u 16:04
Terezija hvala na informaciji .A za provjeru o mandarini ,kad sam pitala da mi nabavi ,,,,, pa to je u nekom rasadniku nabavila,i ništa više .


Objavio: ivančica flower
Datum objave: 22 Siječanj 2011 u 13:30
Pozdrav svima!
UnhappyPlaniram na proljeće posaditi dvije mandarine .Možete li mi savjetovati koje vrste da kupim??
 
Zahvaljujem!!


Objavio: Terezija
Datum objave: 26 Siječanj 2011 u 23:56
Originalno poslano od člana ivančica flower ivančica flower napisao:

Pozdrav svima!
UnhappyPlaniram na proljeće posaditi dvije mandarine .Možete li mi savjetovati koje vrste da kupim??
 
Zahvaljujem!!


 Ja bih ti rado dala savjet, ali moram znati na kojem području želiš posaditi mandarine. Kod nas se najčešće sadi vrsta mandarina unshiu s mnogobrojnim sortama ranog do kasnog sazrijevanja. Klementina također.
 Najranija je ,npr " Zorica  rana "koja počinje sazrijevati oko15 rujna. Ima lijepe pomalo plosnate plodove, ujednačene veličine. Prednost joj je što je već obrana do pojave niskih temperatura. Mana: plodove može napasti opasni štetnik voćna muha ( Ceratitis capitata ). Ja sam na Dubrovačkom području i taj štetnik je toliko razmnožen da nam uništi sve plodove agruma osim limuna. Ukoliko kod vas nema ove mušice, onda imate sreću i možete saditi rane mandarine. Ipak, napiši gdje sadiš pa ću se potruditi da izabereš najbolje.
 


Objavio: ivančica flower
Datum objave: 27 Siječanj 2011 u 09:06
Ja sam ti na otoku Murteru, vrt mi je na sjevernoj strani kuće tako da je zimi dosta hladno i jako jugo mi je problem.
Čula sam već za tu vrstu unshiu.
Inače,u Dubrovniku su mandarine stvarno prekrasne. Kad sam prvi put išla tamo,bila sam oduševljena tim divnim,velikim stablima punim plodova!
Hvala ti na pomoći.Smile


Objavio: Terezija
Datum objave: 28 Siječanj 2011 u 00:14
Originalno poslano od člana ivančica flower ivančica flower napisao:

Ja sam ti na otoku Murteru, vrt mi je na sjevernoj strani kuće tako da je zimi dosta hladno i jako jugo mi je problem.
Čula sam već za tu vrstu unshiu.
Inače,u Dubrovniku su mandarine stvarno prekrasne. Kad sam prvi put išla tamo,bila sam oduševljena tim divnim,velikim stablima punim plodova!
Hvala ti na pomoći.Smile


 Preporučam ti rane sorte mandarine unshiu i to : "Zorica rana" i drugu sadnicu sortu "Wakayama". Obje su rane i sazrijevaju u rujnu i listopadu i berba će biti gotova prije niskih temperatura. Inače, sadnice će biti cijepljene na podlogu Poncirus trifoliata koja je vrlo otporna na niske temperature ( -15°C ) a i mandarina unshiu je među najotpornijim mandarinama. Mislim da će ovo biti dobra kombinacija za Murter. Preporučam zaštitu mrežastom PVC folijom pred zimu. Zbog vjetra treba grane omotati i vezati oko debla. Ove sorte nisu bujne pa, ako ih sadiš u redu, razmak sadnje može biti oko 2,5 - 3,0 m.
    Kumquat je ukrasni agrum vrlo otporan na niske temperature i, ako želiš  da tvoja okućnica bude ljepša, možeš i njega nabaviti. Važno je da sadnice ne kupuješ kod privatnika nego samo u registriranim voćnim rasadnicima.


Objavio: ivančica flower
Datum objave: 28 Siječanj 2011 u 09:19
Hvala ti puno,baš mi odgovara da ne mora biti veliki razmak jer nije mi tako velik vrt. Sta se rasadnika tiče,ima jedan dobar kod Zadra,vjerujem da ću tamo to naći. Javim ti se kad nabavim voćkice!
smile99


Objavio: bosonoga
Datum objave: 31 Ožujak 2011 u 22:49
Lijep pozdrav! Moja mandarina je sva u cvijetu. Držim je u garaži. Mogu li je iznijeti napolje ili još treba sačekati?


Objavio: Sabur
Datum objave: 08 Travanj 2011 u 14:10
PITANJE:

Da li neko ima ovdje iz Istre?
Naime trebao bi info gdje u Istri (Umag, Pula, ...) je moguće kupiti sadnice Neretvanske mandarine? Pitao je jedan prijatelj iz Slovenije.
Veli da u SLO ne nabavljaju jer kao BiH nije u EU pa to ne ide al u HR može i onda bi on nekako to kupio.

Molim za pomoć.

Sabur


Objavio: ivančica flower
Datum objave: 18 Travanj 2011 u 08:13
U ožujku sam posadila 2 mlade mandarine.
Mislim da s jednom nešto nije u redu,gornji listovi su joj počeli žutjeti,zna li možda netko u čemu je problem?

Terezija,možda ćeš ti znati? http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/mandarina/23918.aspx">


Objavio: Terezija
Datum objave: 20 Travanj 2011 u 23:12
Ne znam kad si napravila ovaj snimak. Nije još počela vegetirati a trebala je ukoliko si je nedavno snimila. Što si stavila u rupu prilikom sadnje? Ne može se dijagnosticirati samo po slici. Zato, napiši što si dodala u rupu. Možda nedozreli stajnjak koji joj je oštetio žile? Piši kakva je ta druga sadnica i jesi im dodala isto gnojivo.
Možeš oko ove  sadnice posuti malo nekog organskog dušičnog gnojiva koji sadrži i željezo ( Fe ). Malo ga zakopaj i zalij vodom. Sve u svemu, ova sadnica ne izgleda tako loše. Ništa što se ne bi moglo spasiti.


Objavio: marino15
Datum objave: 19 Ožujak 2012 u 14:14
Dali je ova moja mandarina bolesna?ima 7 godina u jako sporo raste.jako slabo rodi.rodila je najvise nekih 10 mandarina prije 2 godine.listovi joj se jako kovrčaju.dali ima neku bolest?


Objavio: Terezija
Datum objave: 21 Ožujak 2012 u 23:22
Ova mandarina stvarno izgleda loše. Ne vidi se je li cijepljena ili je spoj podloge i mandarine zatrpan što nije dobro. Spojno mjesto treba biti iznad tla 20 ak cm. Da je moja , pokušala bih joj dodati 5-6 lopata zrelog stajnjaka i u ovo doba (proljeće) 0,5 kg mineralnog gnojiva Urea ( u poljo-ljekarnama se mogu kupiti manja pakiranja. Gnojiva malo motikom unijeti u zemlju. Možeš ovo napraviti pred kišu ili nakon dodavanja zalij vodom. Listovi se uvijaju radi štetnika kao što su lisne uši. Ako izbjegavaš kemijski insekticid možeš nabaviti organski insekticid piretrin ( na bazi buhača ) i tretiraj prema uputstvu.


Objavio: sjele
Datum objave: 05 Listopad 2012 u 15:48
napala mi je mandarinu voćna mušica.uboden svaki plod.ima oko 150-tak mandarina.na mjestu gdje su ubodene trunu i pojavi se crv.može li se jesti zdravi dio mandarine pošto je zdravo 90% ploda na nacin da bacim dio koji trune ,da ne smeta zdravlju?vecinom su to dvije tri ,kriške, a ostalo u redu.pobrao sam ih sve.trebam li stablo s cim prskati?hvala


Objavio: Terezija
Datum objave: 09 Studeni 2012 u 22:50
Pročitaj poslijednji post u Bolesti agruma. Možeš jesti ako nema tamnu mrlju koja je znak truljenja. Truležnica izlučuje toksine pa nije preporučljivo. Moje mandarine sakupljene u vreće čekaju bacanje u smeće. Urod 100% uništen. Krive su tropske vrućine i nemamo sreću da nam pošalju sterilne mužjake.


Objavio: jagoda
Datum objave: 10 Studeni 2012 u 01:04
Malo sam navratila i na ovu temu...Manderine smo pojeli sa jednog stabla a imam i drugo čije su manderine još zelene..Ima ih jako malo, samo nekoliko komada ali bolje i to nego ništa...Ne znam im imena jer kad sam sadila onda me to nije zanimalo, a sad mi je žao da to ne znam..Terezija možda ti znaš koja bi mogla biti sorta koja još ima zelene plodove?
Žao mi je da vam je puno manderina stradalo od voćne mušice. Meni je također jedan dio stradao od istog štetočine, ali ipak je i dosta ostalo...

-------------
sutra je novi dan


Objavio: Terezija
Datum objave: 11 Studeni 2012 u 22:46
Jagoda, vrsta mandarina unshiu, koja je kod nas najčešća, ima više sorata među kojima su rane: Kowano wase, wakiama, Zorica rana a od kasnih je najčešća sorta Owari koju ti vjerojatno imaš. Ona bi trebala biti bujnija.
    Nažalost,  mandarine na našem području su u ovoj godini potpuno nastradale. Budući je voćna mušica karantenski štetnik, odgovornost nije samo na posjednicima.CryAngry
   


Objavio: jagoda
Datum objave: 12 Studeni 2012 u 01:09
Hvala ti Terezija, nadam se da je moja Owari, dok ova rana ko zna od ove tri koje si navela. Kad već pišem moram ti se pohvaliti da moj CITRUS MEDICA lijepo napreduje i ima jedan veliki plod koji je počeo žutiti i jedan još mali.Biljka je dosta narasla pa javi kad treba uzeti reznicu za cjepljenje da ti mogu poslati.

-------------
sutra je novi dan


Objavio: 11111
Datum objave: 12 Studeni 2012 u 12:23
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/52293.aspx">

-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: 11111
Datum objave: 12 Studeni 2012 u 12:26
svako jutro u piđami u vrt na doručak ...sa ničim je nisan ni gnjojila ni prehranjivala

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/moje_cvijece/52294.aspx">

-------------
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže


Objavio: Terezija
Datum objave: 17 Studeni 2012 u 23:57
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Hvala ti Terezija, nadam se da je moja Owari, dok ova rana ko zna od ove tri koje si navela. Kad već pišem moram ti se pohvaliti da moj CITRUS MEDICA lijepo napreduje i ima jedan veliki plod koji je počeo žutiti i jedan još mali.Biljka je dosta narasla pa javi kad treba uzeti reznicu za cjepljenje da ti mogu poslati.

    Zahvaljujem ti se Jagoda. Plemka od tvog četruna ( Citrus medica ) će mi trebati na proljeće, početkom travnja. Još ćemo se dogovoriti.


Objavio: moon
Datum objave: 28 Prosinac 2012 u 21:47
Kupila sam sadnicu mandarine Chahara i posadila u cvijetnjak
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/mandarina_sadnica/53591.aspx">
 
 


Objavio: jagoda
Datum objave: 29 Prosinac 2012 u 00:55
MOON lijepo si se obnovila.
TEREZIJA javi se kad bude trebalo i javi kakve plemke moraju biti.   

-------------
sutra je novi dan


Objavio: moon
Datum objave: 29 Prosinac 2012 u 16:47
jagoda...hvala


Objavio: Citrusar
Datum objave: 07 Ožujak 2013 u 18:00
Confused Da li netko zna gdje se moze kupiti mandarina UNSHIU OWARI ?


Objavio: Terezija
Datum objave: 15 Ožujak 2013 u 00:34
Vjerujem da se sorta Owari može nabaviti tamo gdje se prodavaju i ostali agrumi. Ne znam gdje živiš. Ja sam u južnoj Dalmaciji i agrume mogu nabaviti u četiri registrirana rasadnika. Ako ne nađeš unshiu Owari koja se bere u studenom i prosincu, možeš odabrati njoj slične po vremenu sazrijevanja kao što su: unshiu Saigon, unsh.Kuno ili unsh, Seto.


Objavio: Citrusar
Datum objave: 17 Ožujak 2013 u 19:51
Terezija,hvala,
imam vrt u Tribunju kod Vodica. Za Awari sam cuo da najbolje podnosi niske temperature. Nije mi vazno kada rodi.Vaznije mi je da bolje podnese zimu. Koja je jos sorta pogodna za te uslove ( u Tribunju hoce biti dosta hladno)?


Objavio: Terezija
Datum objave: 18 Ožujak 2013 u 22:54
Koliko ja znam, općenito mandarine Unshiu, pogotovo ako su cijepljene na podlogu Poncirus trifoliatu, jednako dobro odoljevaju niskim temperaturama.
   Prema tome,primjerice, sorta Kowano Wase ( rana ) jednako dobro podnosi niske temperature kao i kasna sorta Owari a tako i ostale sorte iz grupe Unshiu.


Objavio: voki
Datum objave: 10 Svibanj 2013 u 16:36
http://s169.photobucket.com/user/cvijet-info/media/VOKI%201/IMG_7909-1_zps52a8e08b.jpg.html" rel="nofollow">
http://s169.photobucket.com/user/cvijet-info/media/VOKI%201/IMG_7859-1_zps6f697608.jpg.html" rel="nofollow">
Cvetaju i moje mandarine.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk