Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Gingko biloba

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Drveće
Opis foruma: Sve vezeno za drveće u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=61
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 16:56
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Gingko biloba
Objavio: voki
Tema: Gingko biloba
Datum objave: 31 Ožujak 2007 u 16:45
Ovo drvo se najlakše razmnožava mladim reznicama u proleće, vrhovi mladih grančica se otkinu kada se razviju prvi listovi, stave se negde u hladovinu u zemlju i održava se cele godine vlažno. Ja sam tako prošle godine ožilio 2 komada za probu i vidim da su im pupovi počeli da se bude, znači uspelo je.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...



Odgovori:
Objavio: administrator
Datum objave: 31 Ožujak 2007 u 18:46
imam mi ih susjed. morati ču navečer u nočnu akciju po koji pelcer


Objavio: voki
Datum objave: 03 Travanj 2007 u 13:10
U Osijeku sam pre 4 godine nakupio semenki Ginka i posejao, od 20-tak semenki 16 biljčica mi je niklo. Sada su već visine preko metra. 3 sam ostavio za sebe, ostale sam podelio, a prošle godine sam probao sa zelenim reznicama da ih ožilim da vidim da li može i uspelo je.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: dina
Datum objave: 03 Travanj 2007 u 19:21
voki sto nisi gdje blize kad imas tako veliko srce da poklanjas pelcere


Objavio: voki
Datum objave: 03 Travanj 2007 u 20:28
Najviše volim da nekoga obradujem sa pelcerčićem ili već zasađenom biljkom. Male sitnice čine život lepšim.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Donata
Datum objave: 04 Travanj 2007 u 19:03
Evo stavit ću sličicu.
U Zadru u parku Vladimira Nazora ima lijepo stablo Ginka.

GINKO BILOBA
http://www.pyrus-mm.hr/upoznajmo_prirodu.htm -
    
   
Ginkgo biloba poznat i kao gospina kosa listopadno je drvo. Smatra se da je najstarije drvo na Zemlji. Predstavlja svojevrsni "živi fosil", odnosno danas jedinu vrstu nekada (u mezozoiku, prije oko 250 milijuna godina) vrlo zastupljenog roda Ginkgo.

Upotreba listova ginkga u medicinske svrhe potječe još od naroda Dalekog istoka. Njegovo lišće i sjeme već se stoljećima koristi u staroj kineskoj medicini, prvenstveno za liječenje astme, bolesti bronhija i pluća, kao i za poboljšanje periferne i moždane cirkulacije krvi. Tek u 20 stoljeću, zahvaljujući razvoju analitičkih kemijskih metoda i napretku farmakoloških istraživanja, ova upotreba je i verificirana od suvremene, znanstvene medicine.

PYRUS 

 


Objavio: flora
Datum objave: 04 Travanj 2007 u 19:36
Da li je istina da zreli plodovi imaju neugodan miris?
Vidjela sam stablo no u ljeto kad su plodovi bili zelene loptice, a negdje sam pročitala to o "mirisu" ploda.
Voki i administratore molim vas recite mi da li je to točno.


Objavio: voki
Datum objave: 07 Travanj 2007 u 11:33
Po parkovima se uglavnom sade muška stabla ginka, upravo zbog neugodnog mirisa plodova. Iznenadio sam se kada sam u Osijeku u parku vidio žensko stablo, ali je došlo odlično kao izvor semenki. Pre mesec dana sam išao opet poslovno u Osijek sa firmom i svratio sam do tog drveta, ali nisam našao semenke ispod njega. Možda ne rodi svake godine?!.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: dina
Datum objave: 07 Travanj 2007 u 15:00
voki vala cu se je potruditi da ti nabavim sjeme


Objavio: Ivan
Datum objave: 26 Travanj 2007 u 11:02
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

voki vala cu se je potruditi da ti nabavim sjeme
samo pazi, ginko je dvodomna biljka :)


Objavio: dina
Datum objave: 26 Travanj 2007 u 18:29
evo upravo mi je jedan prijatelj obecao donijeti sjeme i mali rasad
pa te kontaktiram kad mi donese


Objavio: Ivan
Datum objave: 26 Travanj 2007 u 19:05
ok, inače se dugo čeka dok biljke  niknu, imaju tvrdo sjeme Big%20smile


Objavio: dina
Datum objave: 26 Travanj 2007 u 19:18
neznam vjeruj mi nikad ga nisam sadila
pa voki neka proba
imacemo inormacije iz prve ruke


Objavio: voki
Datum objave: 26 Travanj 2007 u 20:23
Ja sam svoje ginkiće posejao u 4. mesecu i to leto su nikli, tako da mislim da ne treba dugo čekati na nicanje.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 26 Travanj 2007 u 21:32
Ivane,šta to znači "dvodomna"biljka?Confused


Objavio: Ivan
Datum objave: 27 Travanj 2007 u 07:47

dvodomne biljke su one koje nemaju na sebi istovremeno prašnike cvijetove i tučkove, nego na jednoj vrsti su samo cvijetovi a na drugoj tučkove....



Objavio: lana2
Datum objave: 27 Travanj 2007 u 08:08
Iz ureda gledam u predivno veliko stablo ginka. Mislim da je ovo najveće i najstarije u Osijeku. Posebno me oduševi u jesen jer svo lišće bude jednako žuto i dok otpada napravi pravilan krug oko stabla.


Objavio: Ivan
Datum objave: 27 Travanj 2007 u 09:35
Ginko spada među najstarija drveća na zemlji. U pravu si, lijep je ujesen sa svojim  zlatnim listovima...


Objavio: shasha
Datum objave: 27 Travanj 2007 u 19:51
Hvala Ivane,kod nas vele da je biljka ili muška ili ženska,to je onda to,jelWink'?


Objavio: Ivan
Datum objave: 28 Travanj 2007 u 06:53
da, to je to :) ! a opis biljke ukratko : listopadno drvo, na prorodnim staništima naraste do  30 m visine i 2 m promjera, cvjetovi su dvodomni,javljaju se kad i biljka lista. Muški rasplodni organi  obrazuju se na muškim primjercima, sastoje se od brojnih mikrosporofila koji formiraju viseću cvast; ženski rasplodni organi su na peteljci koja na zadebljalom vrhu nosi  većinom 2 sjemena zametka.
Oprašivanje je anemofilno - pomoću vjetra. Sjemenke sazriju iste godine, koštica je tvrda i bjeličasta.. Slatka jezgra je jestiva i sadrži mnogo škroba.
Razmnožava se i reznicama i sjemenom. U našim uslovima sjemenke imaju odličnu klijavost. Ginko je otporan na niske temperature, traži svježa i dublja zemljišta, ali ne podnosi zasjenu. Vrlo dobro podnosi zagađenu atmosferu i štetne plinove....


Objavio: lana2
Datum objave: 28 Travanj 2007 u 20:13
Hvala Ivane na iscrpnim objašnjenjima. Ovako čemo svi dosta toga naučiti.


Objavio: Ivan
Datum objave: 30 Travanj 2007 u 08:37
Uz sve to, ginko je ljekovit: glavni ljekoviti sastojci su mu flavonoidi i terpenoidi (ginkolid, bilabalid), pospješuje prokrvljenost cerebralnih i perifernih arterija, poboljšava mikrocirkulaciju i podiže toleranciju na hipoksiju. Koristi se kod cerebralne insuficijencije sa simptomima zujanja u ušima, vrtoglavice, glavobolje, teškoće s koncentracijom i pamćenjem. Pomaže kod otežane prokrvljenosti perifernihg arterija ( impotencija).
Nuspojave su kod pareneteralne primjene - smetnje u optoku krvi i alergijske kožne reakcije.


Objavio: lana2
Datum objave: 25 Svibanj 2007 u 08:30

Za ljubitelje drveća jedna slika ginka na trgu u Osijeku. Voki jednog će dana i tvoj novoposađeni ginko izgledati ovako.

 

 


Objavio: voki
Datum objave: 20 Kolovoz 2007 u 12:46
http://img259.imageshack.us/my.php?image=img0525cot8.jpg">
moje sadnice Ginka

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 29 Listopad 2007 u 09:17

stigla je jesen. Lišće Ginka je počelo da žuti, evo ovako sada izgledaju moja 3 drvceta.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: tibor
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 13:24
Voki bas je lijep!
 
Ja moga imam vec tri godine,i jako sam zadovoljan sa njim!
A bas dekorativno izgleda u dvoristu


Objavio: lana2
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 14:43
Voki super su. Fino rastu. Posebno su lijepi zlatno žutog lišća u jesen.


Objavio: frida
Datum objave: 04 Studeni 2007 u 22:07
 I u Daruvaru ( gradu mog djetinjastva) postoje dva vrlo stara stabla ginka ( muški i ženski, jedan kraj drugoga)....irastu u parku gdje je stari dvorac  koji je u moje vrijeme bio i škola tako da sam svakodnevno promatrala to stablo i samo mogu reći da zbilja impresionira i oduševljava...žao mi je što nemam slike ( tj, imam, ali one klasične fotke, a nemam scaner)


Objavio: voki
Datum objave: 05 Studeni 2007 u 14:28
Tibore, Lana, semenke ginka sam pokupio u Osijeku i posijao i sada imam stabla iz uvoznog prokrijumčarenog semena.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: dina
Datum objave: 05 Studeni 2007 u 18:42


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: TeaK
Datum objave: 05 Studeni 2007 u 19:24
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Tibore, Lana, semenke ginka sam pokupio u Osijeku i posijao i sada imam stabla iz uvoznog prokrijumčarenog semena.



sad znam da ja nisam jedina


-------------


Objavio: tibor
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 07:55

Voki,pa ti bolje znas nego ja sto ima u os.

 
Svoga ginka sam vukao ne znam koliko kilometara,a ima pred nosomsmile96


-------------


Objavio: maso
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 12:33
...Voki,Tibore a gdje se nalazi to stablo u Os, da i ja odem malo u pobir sjemenki Smile


Objavio: lana2
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 07:44
Maso ogromno stablo ginka ti je u Tvrđi na trgu sv. trojstva. Sad mu lišće ima prekrasnu zlatno žutu boju


Objavio: voki
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 09:44
Originalno poslano od člana maso maso napisao:

...Voki,Tibore a gdje se nalazi to stablo u Os, da i ja odem malo u pobir sjemenki [IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley1.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Smile" />

Maso, kada pređeš Dravski most iz pravca Bilja, iza prvog semafora sa desne strane imaš neke sportske terene. Odmah iza zelene ograde imaš posađena dva Ginka. Koliko se sećam levo je ženski, a desno muški. Na ogradi i pored nje je bilo semenki da se mogu sakupljati lopatom...
Ja sam semenke pokupio na kraju zime, a tada ih je još bilo i na drvetu. Na tome mestu staje i autobus. Naći ćeš ih sigurno.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: maso
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 10:52
Hvala vam na info, idem oviha dana sa lopaticom smile96smile213


Objavio: tibor
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 14:25

Maso javi nam kako je prosla potragaSmile



-------------


Objavio: dina
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 16:10
sretno maso

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: tibor
Datum objave: 18 Studeni 2007 u 18:27
Maso,ima li novosti?
 
 


-------------


Objavio: maso
Datum objave: 18 Studeni 2007 u 18:46
snijeg pao...nisam imala lopatu


Objavio: dina
Datum objave: 18 Studeni 2007 u 19:07
Originalno poslano od člana maso maso napisao:

Hvala vam na info, idem oviha dana sa lopaticom [IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/emot15.gif" height="44" width="60" align="absmiddle" alt="smile96" />[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/emot90.gif" height="56" width="64" align="absmiddle" alt="smile213" />



pa sta je bilo zaboravila si je usput

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: voki
Datum objave: 19 Studeni 2007 u 08:01
Ništa ne brini, i ja sam u 2. mesecu pokupio semenke, imaš još vremena...

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: ivha
Datum objave: 06 Ožujak 2008 u 19:30
Sto ces sijati kada mozes kupiti sadnicu


Objavio: administrator
Datum objave: 06 Ožujak 2008 u 19:34
pozdrav Ivha i dobro nam dosla!!!! smile79
 
Naravno da se moze kupiti sadnica i to je uvijek najednostavniji moguci izbor ali pak je zanimljivije i vece zadovoljstvo probati uciniti neke stvari sam. pa kada ne uspijesmile148... put pod noge pa u kupovinu!


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 27 Travanj 2008 u 23:49
Pozdrav svima smile219
 
Da li je sada kasno da se poseje ginko iz semena?
 
Voki, da li mozda zivis negde u Vojvodini posto sam ja tu?
smile73 smile73 smile73


Objavio: biloba
Datum objave: 07 Lipanj 2008 u 20:15
Ovaj forum je za mene otkriće. Iz hobija uzgajam  ginko, imam oko 2500 dvogodišnjih sadnica! Visoke su do 30 cm! Ovo je prilika da nađem kupce! Navalite!!!!!!Thumbs%20Up


Objavio: on the cloud
Datum objave: 07 Lipanj 2008 u 23:35
A gdje je tvoje cijenjeno prebivalište?
Ja bih jednu sadnicu pa me zanima prethodno i najposlije - koliko vrijedi ta malena prirodotvorina pod tvojim patronatom?


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 08 Lipanj 2008 u 13:28
Ja imam sjemenje ali me zanimaju i te dvogodisnje sadnice http://en.smiles.26l.com/smile.95218.html">

-------------


Objavio: biloba
Datum objave: 08 Lipanj 2008 u 17:03
Originalno poslano od člana Dalmax22 Dalmax22 napisao:

Ja imam sjemenje ali me zanimaju i te dvogodisnje sadnice http://en.smiles.26l.com/smile.95218.html">


Kako te zanimaju? Javi mi se privatnom porukom!


Objavio: on the cloud
Datum objave: 08 Lipanj 2008 u 17:26
Interesira me kako ih šalješ u drugi grad?
Ja jesam zainteresirana.


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 10 Lipanj 2008 u 18:43
Donata hvala za info. Mozda bas sutra budem u zaDRu pa skoknem do tog parka u obilazak.

-------------


Objavio: floraifauna
Datum objave: 29 Studeni 2009 u 11:44
planiram na proljeće uzgoj iz sjemena...nabavila sam sjemenke, a sasvim slučajno saznala koja je razlika između muške i ženske sjemenke- ženske imaju dva brida, a muške tri...ih,moje sve ženske.. sva sreća pa u pž raste muški ginko na jednom trgu pa ću probati i uzgoj iz reznica.
Hvala svima na informacijama,stvarno ste neiscrpan izvor, a također i velika inspiracija ovoj početniciClap


Objavio: skitnica
Datum objave: 09 Veljača 2010 u 19:48
ako je to istina i moje sjemenke što sam ih nabavio su sve ženske

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: floraifauna
Datum objave: 10 Veljača 2010 u 10:05
Muških ima 2-3% od ukupnog broja sjemena što  uspije dozrijeti pa onda nije ni čudo da su na tržištu samo ženske. Ako se ne planira imati i muško i žensko stablo svejedno je koje ćemo imati jer ukoliko ne dođe do oplodnje nema ni plodova.
 
Ja bih baš htjela imati i muškog i ženskog- sjeme je jestivo


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 13 Travanj 2010 u 20:43
Večeras sam otkrila ovu novu temu,Ja imam gingko star 3 godine kojeg sam uzgojila iz sjemena.Tu u mom gradu ima jedno drvo staro oko 25godina.Niko me nije upozorio na divan miris i ja lijepo s rukom pokupila sjemenke i cijeli dan nisam s ničim mogla skinuti taj miris,Uglavno da ne duljim sad je visok oko 1 metar u upravo pupa,nisam znala da ima muške i ženske sjemenke.Meni je znači proklijala ženska sjemenka.Nisam znala da se može i pelcati probat ću i to.


Objavio: ginkgob
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 14:18
Budući da sam se malo prije registrirao i na Vaš forum, i to isključivo radi propagiranja dvorežnjastog, dvolapog ili dvokrpastog ginka, ali i uzgoja drugih hortikulturalnih biljaka umoljavam sve članove na početnićku toleraniciju na ovom forumu iako imam iskustva po tom pitanju. Stoga ću za početak reći nešto ukratko o ginku, budući da se niz godina bavimo uzgojem najviše ginka.


Jednogodišnje sadnice ginka (starost 4 mjeseca).

Istinito je, ali gotovo i nezamislivo da bi neka biljna vrsta današnjeg izgleda mogla izgledati isto tako i prije 100 milijuna i više godina. No to je slučaj upravo sa biljkom Ginkgo biloba (Ginkgoacea), jedinom od desetak (prema fosilima) poznatih vrsta koja se sačuvala do danas - u zabačenim dijelovima Kine. Gotovo da nemamo slične biljke Ginkgu bilobi. On je listopadno drvo, postoje muške i ženske jedinke, razmnožava se poput četinjača gibljivom spermom, a izgled lista, koji sliči lepezi, nema niti približno niti jedna biljna vrsta.


Najstarije stablo ginka u Hrvatskoj - pored dvorca obitelji Janković u Daruvaru (zasađeno 1777.).


Početkom proljeća na granama ginka počinju se otvarati veliki sivkasto-zelenkasti pupovi iz kojih će se pojaviti prvo sitno, zatim sve veće lišće svježe zelene boje. Ako već imamo stariju biljku tada će uskoro biljka procvjetati neuobičajenim cvjetovima (sad da li oni bili muški ili ženski) kakve nema niti jedna biljna vrsta na Zemlji. Tijekom ljeta ginko će pokazati svoju ljepotu prekrasnim buketama lišća na granama, a dolaskom jeseni list će od vrha prema dršci početi dobivati narančasto-žutu boju koja će se vrlo brzo pretvoriti u raskošne razigrane detalje izrazito žute ili zlatno žute boje, kakve se rijetko mogu vidjeti u prirodi.


Ženska jedinka ginka stara oko 37 godina u ljetu.


Muške jedinke u jesen (Zagreb).

Začudo! Neko vrijeme prekrasan žuti list će ostati na biljci, a zatim će postepeno padati i stvarati gotovo nezamisliv ugodan žuti lisnati tepih koji će, ako ga se ne pokupi, ostati u punom svom efektu danima i danima.
Možda imate ginko u nekom svojem lijepom cvjetnjaku na terasi ili u kući? Ako nemate onda ga svakako nabavite. Već star samo godinu dana ginko će vam pokazati sve svoje čari, a iz godine u godinu ta girlanda lišća biti će sve upečatljivija i sve zapaženija za svakog gosta koji će doći u vaš dom. U tom obliku, u kakvoj lijepoj ukrasnoj vazi, glinenom cvjetnjaku ginko može biti dugi niz godina i čak deset godina star neće biti viši od jednog do dva metra, tako da vam neće smetati poput benjamina ili pak nekih drugih kućnih ili ukrasnih terasnih biljaka - kao što su razni drugi ficusi ili tzv. adami. Za razliku od drugih biljaka oko ginka će vam trebati relativno malo vremena, a neće ga napasti niti najučestalije bolesti koje se mogu pojaviti i u vašem vrtu. Ginku je dovoljno pažnje u toj mjeri da mu dadete dosta svjetla, da ga previše ne zalijevate, previše ne prihranjujete, a kada jednom zaista naraste u toj mjeri da vam je prevelik za stambeni prostor presadite ga u vrt ili dvorište. Stavite ga na mjesto koje ima dosta slobodnog prostora i tu će vam sasvim sigurno ponovno biti eksponat kojega neće zasjeniti niti kakva profinjena skulptura načinjena ljudskom rukom.


Muški cvijet.


Ženski cvijet.


Plod ginka.


Sjemenke ginka (lijevo: ženska, a desno trobridna - muška).

Kada već imate ginka za ukras ili već (jednostavno) samo zato da ga imate, jer je rijetka i posebna biljka, priča o ginku ovdje ne završava. Njegov list sadrži nekoliko kemijskih spojeva koje ne proizvodi niti jedna druga biljka na Svijetu pa se u farmaceutskoj industriji od njega radi tzv. ginkov ekstrat (znanstveni naziv Gbe) koji je poznat po svojim vrlo ljekovitim svojstvima, a nadasve je poznat za pospješivanje cirkulacije krvi u mozag (i za još mnogo toga...). Dakle, ako imate ginko onda imate i priručnu apoteku. Ginkov list je najljekovitiji od kraja lipnja pa sve do rujna/listopada. Tada ga valja ubirati, sušiti i spremati u tamne i suhe posude kako biste ga imali u zimi. U vrijeme vegetacije dovoljno je otkinuti list dva sa biljke i staviti u čaj i to će sasvim sigurno pomoći ili biti preventiva protiv mnogih bolesti.





 • Osnovna klasifikacija

 • Classis-razred: GINKGOOPSIDA (Ginkopsida) • Ordo-red: GINKGOALES (Ginkolike) • Familia-porodica: GINKGOACEAE (Ginkovke)
• Genus-rod: GINKGO (Ginko)

Vrsta: Ginkgo biloba L. 1771. (ili dvorežnjasti, dvokrpi ili dvolapi ginko - hrv.)



Više vidi: http://ginkgo-biloba1771ginkgoeu.blogspot.com/ - http://ginkgo-biloba1771ginkgoeu.blogspot.com/
file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CACERPA%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml - file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CACERPA%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_colorschememapping.xml -


-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: ginkgob
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 15:27
Ovako. Vrlo se teško može saznati kojeg je spola određena biljka i to sve do starosti od oko 30-35 godina, odnosno do spolne zrelosti. Da bih se to saznalo potrebno je pomno praćenje. Jedino je pouzdano za ustanoviti spol je taj da su izdvojeno posijane dvobridne sjemenke koje su (dokazano) ženske, a trobridne su muške. Trobridnih ima najčešće od 1-5% od sveg sjemenja kojega dade jedna biljka. Ženska, naravno. Ako se biljka razmnoži reznicama, onda ona reznica koja je bila sa stabla određenog spola zadržati će sve osobine matice: formu, kultivar, spol itd.

-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: ginkgob
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 15:33
Originalno poslano od člana Dalmax22 Dalmax22 napisao:

Donata hvala za info. Mozda bas sutra budem u zaDRu pa skoknem do tog parka u obilazak.

Možda mogu dobiti kakve informacije o stablima ginka iz Zadra jer izrađujemo katastar ginka u Hrvatskoj. O zadarskim stablima nemam nikakve konrektne podatke. Pojednostavljeni katastar objavljujem na http://foto-ginkgo.blogspot.com/ - http://foto-ginkgo.blogspot.com/


-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: ginkgob
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 15:41
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

da, to je to :) ! a opis biljke ukratko : listopadno drvo, na prorodnim staništima naraste do  30 m visine i 2 m promjera, cvjetovi su dvodomni,javljaju se kad i biljka lista. Muški rasplodni organi  obrazuju se na muškim primjercima, sastoje se od brojnih mikrosporofila koji formiraju viseću cvast; ženski rasplodni organi su na peteljci koja na zadebljalom vrhu nosi  većinom 2 sjemena zametka.
Oprašivanje je anemofilno - pomoću vjetra. Sjemenke sazriju iste godine, koštica je tvrda i bjeličasta.. Slatka jezgra je jestiva i sadrži mnogo škroba.
Razmnožava se i reznicama i sjemenom. U našim uslovima sjemenke imaju odličnu klijavost. Ginko je otporan na niske temperature, traži svježa i dublja zemljišta, ali ne podnosi zasjenu. Vrlo dobro podnosi zagađenu atmosferu i štetne plinove....

Dosta o ginku možete vidjeti na http://ginkgo-biloba1771ginkgoeu.blogspot.com/ - http://ginkgo-biloba1771ginkgoeu.blogspot.com/


Objavio: Pinus
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 22:27
Dobro nam došao ginkgob.
Vrlo lijepo si predstavio ginko. Možda ču promijeniti mišljenje o njemu. Sa ženom često rekreativno hodam kroz park u kojem je posađeno nekoliko ginko stabla. U jesen kada popadaju plodovi sa stabla cijela okolica miriši po gnjilim jajima. Taj miris je tako intenzivan da u to doba kroz taj dio parka ne želim hodati.
Slažem se sa svime što si napisao o ljepoti ginka. Meni je najljepši u trenutku kada mijenja boju lišća. Ali miris, to je priča za sebe….


Objavio: ginkgob
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 01:31
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Dobro nam došao ginkgob.
Vrlo lijepo si predstavio ginko. Možda ču promijeniti mišljenje o njemu. Sa ženom često rekreativno hodam kroz park u kojem je posađeno nekoliko ginko stabla. U jesen kada popadaju plodovi sa stabla cijela okolica miriši po gnjilim jajima. Taj miris je tako intenzivan da u to doba kroz taj dio parka ne želim hodati.
Slažem se sa svime što si napisao o ljepoti ginka. Meni je najljepši u trenutku kada mijenja boju lišća. Ali miris, to je priča za sebe….

Da li se, ako nije tajna, može doznati  gdje se nalaze navedena stabla ginka!?  Ja sam zainteresiran i za svako stablo koje je i izvan RH. Mislim da ću slijedećih oko 5 godina uspijeti složiti katastar na području Republike Hrvatske, BiH, kao i Crne Gore, Slovenije, Austrije, Mađarske... a nadasve ex YU
Što se tiće mirisa. Stablo ginka rodi nakon oko 30-35 godina starosti. I to rode samo ženske jedinke, ako u blizini imaju mušku jedinku. Nije to tako veliki, kako da kažem, defekt. Jer svatko tko je ubrao sjeme navedene biljke ginka, a smatra to smrdljivim dijelom iskustva upoznavanja ginka - ne bi trebao raspravljati o ovoj veličanstvenoj biljci.?   Thumbs%20Up


-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: ginkgob
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 01:50
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Dobro nam došao ginkgob.
Vrlo lijepo si predstavio ginko. Možda ču promijeniti mišljenje o njemu. Sa ženom često rekreativno hodam kroz park u kojem je posađeno nekoliko ginko stabla. U jesen kada popadaju plodovi sa stabla cijela okolica miriši po gnjilim jajima. Taj miris je tako intenzivan da u to doba kroz taj dio parka ne želim hodati.
Slažem se sa svime što si napisao o ljepoti ginka. Meni je najljepši u trenutku kada mijenja boju lišća. Ali miris, to je priča za sebe….

Opet dodajem! Znate, uvijek se nešto mora žrtvovati u određenom dobu godine za prethodnu lijepotu. Tako je i sa ginkom. Prvenstveno me zanimaju podaci o stablima koja rode (tj. ženskim stablima), a i o muškim jedinkama. Naime. Nema oplodnje ako u krugu cca 1,5 km max. ne postoji muška jedinka. Tada neće biti oplodnje ginka - ženske jedinke. Ako navedena biljka rodi i daje sjeme, ona ne predstavlja nekakvu opasnost od ekološke destrukcije vezane za navedenu biljku. Ne znam ništa o podrijetlu navedenog sjemena, tj. gdje je lokacija navedenih biljaka (pa da ih evidentiramo) - ali u svakom slučaju miris ili smrad ginkovog sjemena traje cca 7-10 dana - prema tome to u odnosu na vijek biljke nije ništa. Osim toga - ako imate biljku, kao npr. ginko, orah, lipu etc. morate znati da se moramo ili morate žrtvovati u periodu listopadne faze - za ljepotu listopadnih biljaka moramo izdvojiti mali dio vezan za opadanje lista (prema tome opadanje lista ima i svoje čari). No svaki će pametan shvatiti, da je navedena biljka krasila određeni vrt svojim listom veliki dio godine!  Pa i onda kada list odpadne - ginko jer svejedno čudesna biljka!








-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: ginkgob
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 02:40
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Dobro nam došao ginkgob.
Vrlo lijepo si predstavio ginko. Možda ču promijeniti mišljenje o njemu. Sa ženom često rekreativno hodam kroz park u kojem je posađeno nekoliko ginko stabla. U jesen kada popadaju plodovi sa stabla cijela okolica miriši po gnjilim jajima. Taj miris je tako intenzivan da u to doba kroz taj dio parka ne želim hodati.
Slažem se sa svime što si napisao o ljepoti ginka. Meni je najljepši u trenutku kada mijenja boju lišća. Ali miris, to je priča za sebe….

Za miloga Boga plod ginka kada odpadne nakon nekoliko dana uopće više ne smrdi. Ne razumijem zašto toliko potencirate da je ginkov plod smrdljiv - do zla Boga. To nije istina. Nakon dva-tri dana plodovi ginka počinju fermentaciju i nema govora o smrdljivom ginku. Taj proces traje kratko što je beznačajno u odnosu na ljepotu biljke tijekom cijele godine. Molio bih Vas da mi pošaljete nekakve podatke o toj biljci, kao i o muškoj (spolno zreloj) jer se navedena ženska jedinka nije mogla oploditi sama od sebe.  Negdje u blizini oko 1 km mora postojati muška jedinka.


-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: Pinus
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 07:57
Ginko je sigurno biser prirode i njegova ljepota je neupitna !
Muško i žensko stablo ginka su posađeni vrlo blizu jedan drugom (manje od 30 m razmaka). Vjerojatno je to razlog što žensko stablo obilato rodi svake jeseni i malo zamiriše svoju okolicu. Slažem se da taj kratkotrajni incident nikako ne može pokvariti ukupan dojam koji ginko pruža sredini u kojoj raste.


Objavio: ginkgob
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 19:03
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Ginko je sigurno biser prirode i njegova ljepota je neupitna !
Muško i žensko stablo ginka su posađeni vrlo blizu jedan drugom (manje od 30 m razmaka). Vjerojatno je to razlog što žensko stablo obilato rodi svake jeseni i malo zamiriše svoju okolicu. Slažem se da taj kratkotrajni incident nikako ne može pokvariti ukupan dojam koji ginko pruža sredini u kojoj raste.

Baš mi je drago na takvim razmišljanjima!!!
smile57


-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 19:49
U Čakovcu raste jedan ginkgo u samom centru grada kog staračkog doma,inače sam primijetila par mladim po dvorištima,znači da sam ja pogriješila u njegovim godinama.Čula sam da su mu i plodovi jestivi,navodno se kuha pekmez od njih?


Objavio: Pinus
Datum objave: 21 Travanj 2010 u 22:09
Budući da mi nije teško nabaviti sjeme ginka htio bi probati uzgojiti par muških sadnica. Može li par savjeta o uzgoju ginka ?


Objavio: ginkgob
Datum objave: 22 Travanj 2010 u 00:18
[QUOTE=mali kaktus]U Čakovcu raste jedan ginkgo u samom centru grada kog staračkog doma,inače sam primijetila par mladim po dvorištima,znači da sam ja pogriješila u njegovim godinama.Čula sam da su mu i plodovi jestivi,navodno se kuha pekmez od njih?[/QUOTE]

Pekmez ne. Ali se nakon fermentacije onog "smrdljivog" dijela ploda koji kada je zreo ima i preko 21% sladora, može ispeći rakija za masažu i sl. Ove zime pekli smo jedan kotao od oko 70 litara i dobili smo oko 15 litara blage rakije za masiranje - od ginkovog sjemena - relativno ugodnog mirisa. Inaće, u Japanu, J. Koreji i Kini se rade razna pića od ginkovog sjemena ili lista. Najpoznatiji je viski koji nosi i ime - "Ginkgo".



Taj se jedinstveni viski destilira u Japanu, a recept je vlasništvo Japanca Ichiro Akute. To je japanski mješani viski od ječmenog slada, a prodaje se samo u nekim zemljama Europe. Sadrži 46% alkohola, a ima ga u prodaji u Velikoj Britaniji, Danskoj, Francuskoj, Norveškoj, Švedskoj i, naravno u Japanu. Viski se prodaje u opciji 0,7 l. dok cijene ponekad dostižu i preko 200 eura (svježe destilacije) budući da je proizvodnja ograničena. Stariji viski je i znatno skuplji.

• Ginkgo - JAPANSKI miješani viski, 46% alkohola

Miris: u početku ima miris mješavine limuna (grejpa) i acetona, a zatim miriše na banane, maslac i neodređeni miris nekog cvjeta. Pomalo se osjeti miris dima. Kao da se puši kakva dobra cigara. Ovdje se radi o klasičnoj japanskoj preciznosti i jasnoći.

Okus: slatkasto-kiselkasti voćni okus, s osjetnim prisustvom dima,limuna i vanilije.

Boja: poput starog vina ili klasičnog starog škotskog viskija.

Komentar: japanski viski u svojem najboljem izdanju - s karakterističnom složenosti, balansom mirisa i okusa i elegancijom. Vrlo ukusno!


-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: ginkgob
Datum objave: 22 Travanj 2010 u 00:26
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Budući da mi nije teško nabaviti sjeme ginka htio bi probati uzgojiti par muških sadnica. Može li par savjeta o uzgoju ginka ?


Pogledaj si više na http://uzgojbilja.blogspot.com/ - ovoj stranici , a ako što zapne javi se privatnim porukama. SP


-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: ginkgob
Datum objave: 22 Travanj 2010 u 22:40
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Budući da mi nije teško nabaviti sjeme ginka htio bi probati uzgojiti par muških sadnica. Može li par savjeta o uzgoju ginka ?

Ako imate sjeme još uvijek nije kasno posijati ga. Ove sam godine posijao oko 40 000 komada, a do kraja tjedna još ću oko 2-3000 i više. Prema tome nije kasno. Morate voditi računa da to što odvajate muške ili ženske biljke - Vam baš i neće narednih desetljeća mnogo pomoći. Ginko rodi tek nakon oko 35 godina starosti. Ako želite iz sjemena uzgojiti biljke ginka, a da budu muške, odaberite trobridne sjemenke. Ako želite ubrzati razvojni ciklus, onda pokušajte reznicama od muške jedinke. Sva će se svojstva naslijediti. Nije mi jasno zašto svi žele imati muške biljke ginka, kada će one roditi za 30-ak i više godina. Ako neće u blizini biti spolno zrelog muškog ginka, niti će ženska jedinka roditi.

Da li se može znati gdje su navedena stabla, pa se možda može dobiti koji fotos za izradu katastra ginka!? Vidi http://foto-ginkgo.blogspot.com/ - http://foto-ginkgo.blogspot.com


-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: ginkgob
Datum objave: 22 Travanj 2010 u 22:55
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

U Čakovcu raste jedan ginkgo u samom centru grada kog staračkog doma,inače sam primijetila par mladim po dvorištima,znači da sam ja pogriješila u njegovim godinama.Čula sam da su mu i plodovi jestivi,navodno se kuha pekmez od njih?

Da li je izvodljivo da se dobije kakva fotografija ginka u Čakovcu!? Sve slažemo pojednostavljeno na blogu http://foto-ginkgo.blogspot.com/ - http://foto-ginkgo.blogspot.com/ a kada sakupimo dovoljno podataka izradit ćemo pristojan katastar ginka u Hrvatskoj.
Vjerujte mi jedno. U Hrvatskoj imamo cca oko 130 spolno zrelih stabala ginka. A to je više nego u Austriji i Njemačkoj zajedno. Kod nas su nekada velikaši, plemići i druga gospoda imali brojne perivoje i ladanjske kuće, kurije, dvorce i dr. gdje su sadili i rijetke biljne vrste. To je razlog zašto imamo mnogo ginka starog i 230 godina, jer je ginko bio raritet.


-------------
Ginkgo biloba L. 1771.


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 23 Travanj 2010 u 15:41
Pokušat ću,ali ne obečajem


Objavio: Pinus
Datum objave: 23 Travanj 2010 u 19:56
Stabla koja sam naveo u prvom postu se nalaze u Rogaškoj Slatini. Točna pozicija je u parku između hotela Donat i Sava. Trenutno nemam niti jednu njihovu sliku. Počekati ču da dobiju lišče pa da napravim prve slike. Mislim da ovakva kakva su sada nisu toliko zanimljiva. Koje je pravo vrijeme za uzimanje reznica ginka? Dali je potreban hormon ?

Ps. Ja upotrebljavam Google chrome internetnu tražilicu. Ako pokušam otvoriti link koji postaviš na svom postu (sve osim zadnjega trčega) tražilica mi ne dozvoli otvaranje linka sa upozorenjem da otvaranje te stranice može oštetiti računar. Što bi to moglo biti ?


Objavio: Pinus
Datum objave: 23 Travanj 2010 u 23:13
Vau, 40 000 stabala ginka, to je zavidna brojka. Dali namjeravaš proizvoditi Wiski ?


Objavio: SweetRevenge
Datum objave: 23 Travanj 2010 u 23:53
Na agronomskom faksu u zagrebu imamo ginka!


Objavio: Pinus
Datum objave: 24 Travanj 2010 u 21:07
Koliko bi moglo biti staro ovo stablo ginka. Promjer oko 3m opseg oko 10 m.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .[IMG]http://img194.imageshack.us/img194/9131/ginkgobilobajpg1a.jpg" />


Objavio: frida
Datum objave: 18 Svibanj 2010 u 00:06
 Ja sam odrasla pored onog najstarijeg ginka u HR...U tom dvorcu bila mi je OŠ...a u neposrednoj blizini tog stabla koje se vidi na prethodnoj stranici je i žensko stablo, ali nije tako razgranato kao muško..ovdje na slici nije uhvaćeno.
  Ah, koja nostalgija i sjećanja...mislim da još uvijek po nekim debelim knjigama imam sprešanih listova tog stabla...


-------------


Objavio: anči39
Datum objave: 17 Lipanj 2010 u 21:37

Ja sam juče dobila  mali mladicu ginka .



-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Marpa
Datum objave: 28 Rujan 2010 u 18:19

Ja sam sa stabla ginka pokupio nešto plodova, koji još nisu potpuno zreli, ali mislim, da će valjati. Dao sam ih u plitku posudicu i ostavio vani. Recite, kako da ih očistim one vanjske olupine ?



Objavio: Milan88
Datum objave: 24 Studeni 2010 u 19:04
Poštovanje,

Nov sam na forumu, pa ću u ovoj prvoj poruci iskoristiti priliku da se predstavim.
Zovem se Milan i iz Beograda sam. Potpuno sam nov kada je u pitanju Ginko drvo.

Ovom prilikom bih zamolio da mi pomognete kada je u pitanju uzgoj Ginko Biloba drveta iz semenke.

Naime, pre dva dana sam nabavio tri semenke Ginka i želeo bih da ih posadim, ali nisam siguran kako da dobijem najbolje rezultate.

Negde sam pročitao da je potrebno da se proces startifikacije započne sredinom zime, tako da verujem da još uvek imam vremena, kako je tek novembar mesec. Ono što nisam siguran je šta tačno treba da uradim.

U nekim izvorima na Internetu sam video da je potrebno prvo držati seme na hladnom neko vreme, a zatim izbrusiti šmirglom (brus papirom) opnu semenke, zatim da 10 minuta držim semenku u rastvoru izbeljivača (varkine) i vode, te da napravim procep na ljusci semenke i da potopim semenku u toplu vodu i držim 24h.

Sve ovo su neke okvirne informacije, koje apsolutno ne znam da li su neophodne, niti da li su dobrim redosledom navedene.

Moja pretpostavka je da posle ovog perioda od 24h treba da zasadim u mešavinu zemlje i peska seme i ostavim ga na nekom osvetljenom mestu (ne direktno na suncu) da u narednim mesecima izbije klica do proleća, kada bih trebao da presadim u saksiju i dalje uzgajam kao bonsai ili da pustim da raste u punoj veličini narednih godina.

Nadam se da neko može da mi pruži potpunije i preciznije informacije o postupku uzgoja Ginka iz semena kako bih mogao, nadam se uspešno, da ove tri semenke odgojim u tri zdrava i velika stabla u budućnosti.

Srdačan pozdrav i unapred hvala,
Milan


Objavio: cenarius
Datum objave: 24 Studeni 2010 u 20:52
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Koliko bi moglo biti staro ovo stablo ginka. Promjer oko 3m opseg oko 10 m.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .[IMG]http://img194.imageshack.us/img194/9131/ginkgobilobajpg1a.jpg" />


Neverovatno!!!!!

-------------
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!



Objavio: mali kaktus
Datum objave: 25 Studeni 2010 u 19:09
Milan,ja sjemenke gingka sad stavim na hladno(može i u hladnjak)i početkom veljače ih stavljam u zemlju,vrlo brzo klijaju.Pročitaj cijelu ovu temu,izvrsna je.


Objavio: medomann
Datum objave: 07 Lipanj 2011 u 20:21
Pozdrav!
Evo i mene je strašno počeo zanimati ginko. Voćke definitivno idu van i par tih stabala za srce i dušu sadim oko kuće!
Za početak bih htio nabaviti neku veću sadnicu ako je moguće, ako netko od forumaša ima za prodat ili bolje razmijenit ili još bolje poklonit. Vjerujem kako su cijne u rasadnicima velike pa to vjerojatno otpada, još ću progooglat.
Ako ništa nadam se da netko ima sjemenki, pa bum sijal, ne!


-------------
GROW!


Objavio: trava
Datum objave: 10 Lipanj 2011 u 16:23
Dosta ti je i jedan gingko,ostavi mjesta i za druga stabla,sjeme je sada kasno tražiti,podsjeti me na jesen.Sjeme se stratificira i u proljeće lako klija,ako mu se da dubok pitar brzo raste,nema smisla da trošiš novce na skupe sadnice.Imao sam dvije lijepe sadnice ali su nedavno otišle.Pitaj Jelsu,trebao bi ih i on imati.


Objavio: medomann
Datum objave: 10 Lipanj 2011 u 17:44
Tak i tak nemam mjesta za puno stabala nego za par meni najdražih. Nekako je moja ljubav prema drveću od isključivo medonosnih evoluirala prema onim živim foslilima, tipa sequoia, ginko i nadam se da ću još naletjet na nešto tako. Zato bih htio odmah veću sadnicu, mada svjestan sam da je to vjerojatno skup sport za hrvatskog radnika pa će i iz sjemena bit ok. S druge strane mi je i draže jer ipak je to onda moje "dijete". Pokušat ću kontaktirat Jelsu. Hvala Trava, uvijek si tu s pravim rješenjem!

-------------
GROW!


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 10 Lipanj 2011 u 19:42
Ovo je moj gingko biloba star 6 godine uzgojen iz sjemenke
 
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/gingko/27961.aspx">


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 10 Lipanj 2011 u 19:48
a ovo je moje klijalište,posijala sam ih sredinom veljače i sad polako nićuTongue
 
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/gingko/27962.aspx">


Objavio: medomann
Datum objave: 10 Lipanj 2011 u 20:07
Hvala na slikama, ali moram reći da loše utječu na srce.
Hoću i ja, a nema!


-------------
GROW!


Objavio: Silvy
Datum objave: 01 Rujan 2011 u 02:09

Molim za savjet oko mog malog 10 g. starog Gingka.
Preko ljeta mi je na balkonu, u vazi, u sjeni, a zimi u negrijanom hodniku uz prozor, (nije na direktnom suncu). Svako ljeto potjera oko 10 cm.
Da li da ga presadim u vrt ili da ga još ostavim ovako.
Vaši u predivni Clap

Evo i slikice.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/moj_gingko/31686.aspx">


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 01 Rujan 2011 u 11:07
Gingko imaš posađen u tegli???Pa to je drvo,ako imaš vrt obavezno ga posadi u zemlju,vidjet ćeš kako će lijepo rasti,jedino ako ne želiš uzgajati bonsai.Moj svake godine naraste preko pola metra.

-------------
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.


Objavio: Silvy
Datum objave: 01 Rujan 2011 u 21:51
Hvala, mali kaktus,
posadit ću ga u vrt, samo ga moram zaštitit od pasa i mačaka, jer živim u zgradi. Moram malo pročitat cijelu temu, jer o gingku malo znam.
Tvoj je stvarno predivan.



Objavio: jagoda
Datum objave: 02 Rujan 2011 u 02:32
Večeras sam naišla na ovu temu i pročitala sam sve postove...Ima zanimljivih napisa vezanih za ovu posebnu biljku odnosno stablo. Nedavno sam kupila sadnicu ginka i odmah sam je posadila u novi vrt. Nadam se da će lijepo rasti jer koliko čitam podnosi i visoke i niske temperature...Ginko je jedno od stabala koje sam posadila...U njegovoj blizini posadila sam rogač i žižulu a planiram još neka...Mislim da imam i sliku, moram je portažiti...WinkWink

-------------
sutra je novi dan


Objavio: elzear
Datum objave: 18 Listopad 2011 u 10:26
Dali je ginko brzorastuće ili spororastuće stablo?


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 18 Listopad 2011 u 13:43
Srednje rastućeWink

-------------
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.


Objavio: Mihaela
Datum objave: 18 Listopad 2011 u 13:52
Ja sam proučavala malo i definicija bi bilo "nepredvidivo" rastuče. Kažu da jednu godinu moze narasti i metar a druge ni mrdnuti i nije objašnjeno zašto.

-------------
klasa optimista


Objavio: Carol
Datum objave: 20 Lipanj 2012 u 00:36
Originalno poslano od člana Mihaela Mihaela napisao:

Ja sam proučavala malo i definicija bi bilo "nepredvidivo" rastuče. Kažu da jednu godinu moze narasti i metar a druge ni mrdnuti i nije objašnjeno zašto.
 
 
Evo, da malo ozivim temu o Ginku. Rast vjerojatno ovisi kakva je klima, odnosno kakve su temperature u vrijeme rasta.
Ja sam svoju sadnicu Ginka kupila vrlo jeftino u Botanickom vrtu u Zagrebu, sada je visoko oko 2 m. Kad ga uslikam, staviti cu sliku.


-------------
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..


Objavio: jagoda
Datum objave: 20 Lipanj 2012 u 01:29
Imam dva ginka u mome novom vrtu. Ne rastu baš jako brzo ali rastu i dobro se drže...Lijepa mi je to biljka, posebno mi se sviđaju listovi...



-------------
sutra je novi dan



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk