Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Mango

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Voće
Opis foruma: Sve o voćkama.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=633
Datum ispisa: 19 Travanj 2024 u 15:26
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Mango
Objavio: tibor
Tema: Mango
Datum objave: 18 Studeni 2007 u 18:43
Nakon prefinih plodova,odlucio sam posaditi kosticu..
Nisam ju drzao u vodi,nego direktno u zemlju.
Nakon dva tijedna biljka je krenula.
Raste u "intervalima"
Prvo krenu tamniji listovi (kao na vrhu) i izgledaju klonulo,a nakon nekoliko dana zazelene..
Prinjetio sam da trazi puno vode,i sunca..
 
Za sada napreduje jako lijepo (kuc kuc o drvo Big%20smile )
http://vitagenesblog.files.wordpress.com/2007/10/mango.jpg -



Odgovori:
Objavio: Malky
Datum objave: 18 Studeni 2007 u 19:17
sutra idem u Konzum po sve voce kaj mogu naciBig%20smile

-------------
Odranski Obrež, N.Zagreb


Objavio: Malky
Datum objave: 20 Studeni 2007 u 14:40
Evo ociatio sam kosticu manga koliko sam mogao. Ona je plosnata, pa me zanima kak ju staviti u zemlju?? Okomito, vodoravno ili bas svejednoConfused

-------------
Odranski Obrež, N.Zagreb


Objavio: Nimloth
Datum objave: 25 Siječanj 2008 u 21:49
Ja sam prošle godine probala posadit 2 manga, ali nisu niknuli, nego su koštice istrulile. Sad ću probat opet; nadam se da će uspjeti. Sto bi bilo da maknem vanjski dio kosice, onaj drvenasti?

-------------
El adhe Alqualonde


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 01:08
Mislim da se taj vanjski dio ne smije dirat jer sta ce ti ostat? samo jezgra a onda je gotovo.

Ne mogu nikako oziliti mango.

-------------


Objavio: Geko
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 01:18
Mango je malo komplicirano uzgojit iz sjemenke. Ne znam zašto.


Objavio: Nimloth
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 20:52
Imam samo jednu skroz suhu košticu, druge se tek trebaju posušiti. Mislim da ću neke probat probat prvo ožiliti, a ostale ću frknut ravno u zemlju.

-------------
El adhe Alqualonde


Objavio: vule
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 20:17
kupil sam mango,ali je još dosta zelenčiv naspram ovih na sliki jel da gapojedem i posadim ili da još pričekam?


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 07 Veljača 2008 u 20:39
opet sam probala i nista
kad bi neko bio ljubazan i rekao koja strana ide gore a koja dole i sl bila bi zahvalna

-------------


Objavio: Nimloth
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 22:02
Ja sam otvorila jednu da vidim. Klija na onoj strani gdje vidiš da je zadebljano. :-)

-------------
El adhe Alqualonde


Objavio: Dalmax22
Datum objave: 14 Ožujak 2008 u 09:19
I ja sam izvadila moja 2 manga iz zemlje i bas su me ugodno iznenadili-pojavile su se klice ali su toliko male da jos uvijek nisu nikle iznad zemlje.

Jako sporo to sve ide.

-------------


Objavio: Nimloth
Datum objave: 04 Travanj 2008 u 22:35
Moja 2 manga još nisu nikla, a u zemlji su već mjesec dana. Imam fobiju od toga da su mi koštice istrulile.

-------------
El adhe Alqualonde


Objavio: SilveK
Datum objave: 04 Travanj 2008 u 23:26
Ja sam isto probala - istrulile su....


Objavio: Branka
Datum objave: 06 Travanj 2008 u 21:28
sztra ja idem u konzum i kupujem šta nađem pa ću isto probati .


Objavio: tinka
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 07:57
ok danas i ja sadim svoj mango, valjda će biti nešto od toga

-------------


Objavio: voki
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 16:55
Mango (Mangifera indica)
Mango - Mangifera indica je voće poreklom iz tropskih područja,. Raste kao zimzeleno drvo, a postoje i kultivari koji se uspešno mogu uzgajati i u suptropskim područjima. Boja ploda Manga može biti zelena, žuta, narandžasta ili crvena, a razlikuju se i veličine plodova, tako da neki varijeteti mogu imati plodove i od 2 kg. Ova voćka zahteva vlažnost veću od 60% i temperature iznad 24 stepena celzijusa. Uspeva na slabo kiselim zemljištima i zemljištima neutralne reakcije. Zemljište mora biti ocedno, a prilikom cvetanja bitno je da nema kiše i da je smanjena vlažnost vazduha jer pri povećanoj vlažnosti vazduha ne dolazi do oplodnje. Ova biljka traži mnogo svetla i povoljno reaguje na đubrenje azotom i kalijumom. Dok se mlado stablo razvija neophodno ga je obilno zalivati kako bi se što bolje razvio korenov sistem. Proizvodnjom iz semena dobijaju se stabla koja nisu pogodna za gajenje u zatvorenom prostoru, zbog svoje visine. U prirodi drvo manga može narasti i do 30 metara visine. Za gajenje u zatvorenom prostoru obično se mango kalemi na patuljaste podloge. U zaštićenom prostoru treba obezbediti temperaturu veću od 20 stepeni i redovno prihranjivanje azotnim i kalijumovim đubrivima. usled nedostatka azota može se desiti da listovi žute i opadaju. Ako su u zaštićenom prostoru obezbeđeni dobri uslovi za rast pred kraj sezone rasta biljke može doći i do cvetanja i plodonošenja, ali ovde problem predstavlja oplodnja koja često izostaje zbog povišene vlažnosti vazduha u zaštićenom prostoru. Kada stablo naraste oko 1 metar visine glavno stablo se prekrati na vrhu da se potstakne bočno grananje. Cvetanje i plodonošenje možemo očekivati četvrte godine nakon sadnje.
Kod razmnožavanja manga semenom bitno je da plod bude zreo. Semenka se potopi u vodu 48 sati, a nakon toga se ukloni ljuska semenke. Posadi se tako da ona strana sa izbočinom bude prema gore, prekrije se zemljom i zalije. Mango brzo niče, a nakon 2 meseca od nicanja biljke treba presaditi u veće posude


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: tweetuša
Datum objave: 25 Rujan 2009 u 21:48
Dakle, ja sam nabavila mango. Zanima me, trebam li ga držati u vodi, kao što radim s avokadom ili direkt u zemlju? Help! smile143


Objavio: tamyja
Datum objave: 04 Listopad 2009 u 03:47
IMA LI KOGA.I MENE ZANIMA KAKO DA UZGOJIM MANGO'


Objavio: alias
Datum objave: 11 Veljača 2011 u 12:50
Originalno poslano od člana tamyja tamyja napisao:

IMA LI KOGA.I MENE ZANIMA KAKO DA UZGOJIM MANGO'

kupi plod,razreži ga napola i stavi sjemenku da se suši.. onda je nakon par dana pažljivo otvori da ne oštetiš unutarnju sjemenku.. možeš ju omotat komadom vate (pamuka) ili je zabost na par mjesta čačkalicom..možda je ipak najbolje odmah u zemlju


Objavio: Kreos
Datum objave: 05 Svibanj 2011 u 12:52
Evo i mog klijanca. Radikula je oštećena prilikom presadnje, pa su niknula dva klijanca iz jednog ploda!



Objavio: trava
Datum objave: 06 Svibanj 2011 u 01:14
I kod mene je bio slučaj sa dvije klice,mislim da je to kod manga čest slučaj da ima dva zametka.Dosada sam uzgojio dva manga pa bih prenio moje iskustvo.Sjemenke sam prije naklijavanja dobro očistio od mesa,dobro sam ih iščetkao pod vodom.Jednu sjemenku sam stavio u zemlju(treset)onim debljim krajem otprilike jednu trećinu dužine sjemenke,drugu sam samo položio na zemlju,prije mi je iznikla ova koju sam samo položio.Temperatura je bila između 23 i 30 °C,vlaga malo povišena,povremeno sam sjemenke orošavao.Oba manga su već odavno vani i lijepo napreduju


Objavio: Alan
Datum objave: 12 Lipanj 2011 u 22:39
Pozdrav mangoljupci :)

Ja sam pokušavao u nekoliko navrata posaditi mango, i svaki put mi klica pusti korjen, i onda stane i gotovo.
Ali ove godine sam posadio kosticu od potpuno zrelog manga, sa Thailanda, i jako lijepo mi raste na balkonu.
Drago mi je da je nekima od vas uspjelo s mangom kupljenim ovdje! Lijepa biljka!


Objavio: maslacak7
Datum objave: 14 Svibanj 2012 u 20:58
Nakon sto sam pojela mango izvadila sam kosticu i posadila u dio  zemlje i pijeska jer sam negdje davno procitala da su iz pijeska super nicali. Evo vec je duze vrijeme u posudici, nastojim da je pijesak relativno vlazan i primjecujem da se sjemenka dobro drzi. Strah me dirati da slucajno ne ostetim izdanak al mislim da ce brzo izaci na vidjelo. Drugu sjemenku sam posadila u zemlju i od nje nema nista. Posudu drzim na suncu u laganoj zavjetrini tako da mu je uvijek toplo. Nadam se da ce ubrzo pokazat listice. 


Objavio: Fiki
Datum objave: 25 Svibanj 2012 u 22:09
Upravo sam stavio svoju   sjemenku   manga i   avokada   u vodu!StAvio sam ih na čačkalice i    pola   viri iz vode(dijela sjemenke)!Valjda će   nekaj biti!


Objavio: Fiki
Datum objave: 15 Prosinac 2012 u 23:09
KOd mene avantura sa mangom nije uspijela,ako imate dajte koju slikicu vašeg drvca! ,Sutra gehen ins Konzum po mango i avokado,bum si ja uzgojil stabalce ,obećao sam sam sebi,jako sam uporan!


Objavio: trava
Datum objave: 16 Prosinac 2012 u 21:38
Mango ti neće klijati u vodi,tako može avokado ali ne i mango.Za mango je dobro uzeti kiseli treset ili mješavinu treseta i perlita,umjerena vlažnost,previše vlage uzrokuje propadanje klice.Prvo izlazi korijen,a tek potom raste nadzemni dio.Kad kupujete mango gledajte da je što zreliji i svježiji.Mislim da ako su bili predugo u frižideru,skladištu,da im sjemenka propadne,neke sjemenke vrlo brzo propadnu,a možda je to i stoga što sjemenke nisu bile dovoljno zrele kad su ubrane,plodove beru ranije da bi što duže bili svježi zbog transporta i trgovine.
Avokado mi je uvijek bolje nicao ako bih ga držao na suhom par mjeseci pa tek onda sijao.Može u vodu ali može se i odmah sijati u zemlju-treset-perlit.


Objavio: Fiki
Datum objave: 16 Prosinac 2012 u 22:06
ImAš li koju biljčicu sa slika,koliko si ji do sada uzgojio/la?


Objavio: trava
Datum objave: 17 Prosinac 2012 u 22:19
Lanjske biljke su mi propale ovu zimu,od ove godine imam dvije,i dva avokada.Možeš ih vidjeti na mojim slikama-travin vrt,slika 2044.Mangosi su u dnu slike,iza,puno veći je jedan avokado.Sada su malo veći,u plasteniku su i nadam se da će bar jedan preživiti.


Objavio: Fiki
Datum objave: 18 Prosinac 2012 u 21:23
bum Navratil u vaš vrt,hvala na pozornosti!


Objavio: mateaea
Datum objave: 01 Veljača 2013 u 20:54
Dakle evo kupila sam mango, kora mu je zelena ali iznutra je narančaste boje i onako kiselkastog okusa..čitala sam kako ga posaditi i još mi sve nije jasno. Dakle prerezala sam i rastvorila plod no koštica (ono tvrdo) mi je ostalo u mesu ploda, a sjemenka je ispala. Čitala sam svakakve načine posađivanja (staviti u vodu , odmah u zemlju itd.) ali ja sam se odlučila za držanje u vodi sve dok ne pusti korijenje i onda ga posaditi u zemlju no malo me brine to što mi je koštica ostala zajedno sa plodom pa dali to tako mora da samoo sjemenku (u obliku sjemena graha) stavim u vodu pa onda u zemlju ili bi moralo odmah ići u zemlju sa košticom? i dali ako stavljam sjemenku u vodu držim je prvo dva dana i onda joj zabodem tri čačkalice da može biti pola u vodi a pola vani kao što je prikazano na ovoj slici?

-------------
MateaB


Objavio: mateaea
Datum objave: 01 Veljača 2013 u 21:00
http://www.google.hr/search?q=sjeme+manga&rlz=1C1CHMO_hrHR509HR509&um=1&ie=UTF-8&hl=hr&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=-BsMUdTsGciB4gT5woCoCQ&biw=1366&bih=667&sei=-xsMUaDCKuSQ4gT_pICwDA#um=1&hl=hr&tbo=d&rlz=1C1CHMO_hrHR509HR509&tbm=isch&sa=1&q=ko%C5%A1tica+manga&oq=ko%C5%A1tica+manga&gs_l=img.3...15104.19350.5.19568.14.5.9.0.1.4.195.814.0j5.5.0...0.0...1c.1.2.img.pnRR69q26uY&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.41867550,d.bGE&fp=a843a286a59270be&biw=1366&bih=667&imgrc=HrbvF3cpXNbbXM%3A%3B-f0KjnB-vIo-hM%3Bhttp%253A%252F%252Fimg602.imageshack.us%252Fimg602%252F9075%252Fimag0604medium.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fpalmapedia.com%252Findex.php%253Ftopic%253D1056.75%3B800%3B479

evo pravi link od slike ako netko ne vidi

-------------
MateaB


Objavio: goran44
Datum objave: 02 Veljača 2013 u 06:50
Najbolje je da se izvadi jezgra iz tvrde koštice iako možeš i cijelu položiti u zemlju. Namjerno kažem položiti jer se sjemenka mora položiti u zemlju na dubinu 2-3 cm od površine. Bolje bi bilo da se jezgra izvadi iz koštice. Ja sam posadio prije dva dana 6 komada manga pa ćemo vidjeti što će biti, ako mi se svi prime bit će za podijeliti.


Objavio: trava
Datum objave: 18 Ožujak 2013 u 21:25


Evo prinove,ovo stabalce je izraslo u 4 dana,raste ko iz vode.


Objavio: Geography
Datum objave: 08 Lipanj 2013 u 21:51
Posađen mango treći ove godine. Dvije sjemenke su istruhle pa se nadam da će ova uspjeti kako kažu treća sreća




Objavio: Memphis
Datum objave: 10 Kolovoz 2013 u 12:45
Ja sam posadio 2 komada i oba su mi izrasla. Sad su došli do visine nekin 20tak cm i tu stoje već neko vrijeme ne znam što sllijedi!
 
Uglavnom kad ga sadite košticu treba natopiti u posudu s vodom i tako ostaviti 48h. Nakon toga vanjsku koru oprezno skinuti ali pazit da ne oštetite unutrašnju košticu koja bi već tebala početi nicat ako ne bude kasnije u zemlji. Nakon toga posadite je u teglu sa zemljom i redovito zaljevajte jer traži puno vode te stavite u prostoriju negdje gdje ima sunca ...
 
Moj je ovakav već neko vrijeme ...
 


Objavio: nutela
Datum objave: 16 Studeni 2013 u 10:42
i kod mene je stao na priblizno istoj velicini. nisam sigurna sta mu nedostaje Confused vjerovatno mu vlaznost zraka ne odgovara.
sijala sam ga na isti način, prvo je bio par dana u vodi pa tek onda u zemlju.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk