Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Zimska tresnja - Solanum capsicastrum

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Grmlje
Opis foruma: Sve o grmlju i drvenastom bilju.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=671
Datum ispisa: 29 Ožujak 2024 u 10:36
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Zimska tresnja - Solanum capsicastrum
Objavio: aglaja
Tema: Zimska tresnja - Solanum capsicastrum
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 10:33
Solanum capsicastrum ili Solanum pseudocapsicum
(Zimska ili (lazna) Jerusalemska tresnja)



Ovo drvce mozemo nabaviti pod najrazlicitijim imenima: japanska ukrasna tresnja, ukrasna mandarina, narandza, papricica, ukrasni paradajz…
Pripada porodici solanum zajedno sa paradajzom, patlidzanom, krompirom, pa otuda sigurno i zabuna oko imena.
Zovu ga jos i ‘Bozicno drvce’, jer se moze okititi bobicama upravo u vreme Bozicnih praznika. Visegodisnja je biljka, potice iz Juzne Amerike. U Evropu je stigla iz Brazila u 17.veku.

Moze se uzgajati kao drvce, ali i kao grm, ukoliko joj u doba rasta zakidamo vrsne stabljike, ukoliko je kao mladu biljku ‘pinciramo’.

U kasno prolece i leto cveta malim belim cvetovima, veoma slicnim cvetovima krompira. Iz njih izrasta okrugli plod koji tokom leta i jeseni promeni boju od zelene, preko zute i narandzaste, do crvene. Plod je nejestiv i sadrzi otrovne materije. Nije smrtonosan, ali moze da izazove izvesne smetnje.

Da bi biljka dala plod, potrebno ju je u prolece izneti van, kako bi se cvetovi oprasili.

Trazi osvetljeno mesto ili laganu senu. Tokom proleca i leta trazi puno vode pa ga zalivajte svaki drugi dan (a tokom velikih vrucina i svako vece) mekanom (ustajalom) vodom, najbolje kisnicom. Prskajte ga često po liscu mlakom vodom, pogotovo u doba cvatnje jer cete tako pospesiti razvoj plodova.

U prolece, neposredno prije nego ga iznesete van (prije nego sto krene izbijanje mladih grana), drvce treba skratiti za 1/3 ili na polovinu rasta biljke, pogotovo ako je mirovalo na hladnom.

Sa padom temperature unesite ga u kuću, ali ga nemojte smestiti u jako toplu prostoriju, kako biste mu osigurali vreme mirovanja. Zimi zalivanje treba redukovati, ali ne i totalno obustaviti. Povremeno i oskudno zalite.

Ovo drvce se vrlo lako obnovi iz semena, koje sazreva unutar njegovih ukrasnih bobica.
U martu (temperatura ne bi smela biti niza od 18*C), posadite semenke: razbacajte ih po kompostu, pokrite tankim slojem zemlje, zalite, pa prekrite tamnom krpom ili folijom. Trebaju biti na tamnom dok ne proklijaju, a tada ih prenesite na svetlo mesto. Kad biljcice dobiju nekoliko listova, zasadite ih zasebno. Veoma brzo napreduju i jos iste godine mogu dati plod.

Obnavljanje iz semena se preporucuje otprilike svake trece godine, jer biljka posle izvesnog vremena izgubi nesto od svoje lepote i sjaja, i slabije daje ukrasni plod.









-------------
Aglaja



Odgovori:
Objavio: aglaja
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 10:36
Pomislila sam kako je ovo pravo mesto za ovu biljku. Ako neko misli da bi trebala pripasti pod neku drugu temu, neka je slobodno tamo i premesti.

Imam ovo ukrasno drvce i jos tri bobice sa semenjem. Unutar jedne bobice nalazi se tridesetak, ako ne i vise semenja. Ako ga neko zeli pokusati uzgojiti iz semena, neka mi se javi.

poz.



-------------
Aglaja


Objavio: TeaK
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 11:36
Ja pokušavam, dobila sam nemadugo sjeme, pa sad čekam da vidim što će se dogoditi smile56

-------------


Objavio: dina
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 18:13
kad se treba sjeme posaditi

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: kika
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 18:28
  U proljeće. Dina nisi sve čitala http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZSYYYYYYMXHR">Thumbs%20Down  . Evo kopiram dio teksta koji je napisala Aglaja:
Ovo drvce se vrlo lako obnovi iz semena, koje sazreva unutar njegovih ukrasnih bobica.
U martu (temperatura ne bi smela biti niza od 18*C), posadite semenke: razbacajte ih po kompostu, pokrite tankim slojem zemlje, zalite, pa prekrite tamnom krpom ili folijom. Trebaju biti na tamnom dok ne proklijaju, a tada ih prenesite na svetlo mesto. Kad biljcice dobiju nekoliko listova, zasadite ih zasebno. Veoma brzo napreduju i jos iste godine mogu dati plod.

Obnavljanje iz semena se preporucuje otprilike svake trece godine, jer biljka posle izvesnog vremena izgubi nesto od svoje lepote i sjaja, i slabije daje ukrasni plod.
 
 
Još bih dodala 2 ispravke, bar iz mog iskustva.
Mislim da ne treba prekrivati tamnim najlonom jer kod mene nikne i bobica koja je pala s biljke na površinu zemlje ako je ne maknem.
I drugo, imam biljku staru oko 7 godina, uredno je šišam u proljeće i ni malo se nije ofucala, tako da ne vidim da bih trebala svake 3 godine uzgajati mlade biljke.


Objavio: dina
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 18:57

moram nabaviti

hvala kika

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: aglaja
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 19:38
Dina ponudila sam i seme. Ako zelis mogu ti poslati sada ili na prolece. Mogu ti poslati i citavu bobicu, pa da krenes sa proizvodnjom!

Ili da seme podelis sa jos nekim.

Kika je u pravu u vezi obe stvari.

Ne mora se nuzno posijano seme prekrivati.

I druga stvar je relativna. Ako se brinemo o svom drvcetu, redovno ga i pravovremeno orezujemo, duze ce biti i lepse.

Lepse ce biti i ako ga u prolece iznesemo van ili na terasu, ako nemamo dvoriste. Mada ga neki uzgajaju i kao sobno drvce.



-------------
Aglaja


Objavio: dina
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 19:53
cini mi se da sam dobila sjeme od jedne dobre duse sa ovog foruma

ipak hvala ti

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: aglaja
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 20:12
Dina, nisam te razumela.
Pomislila sam da trazis seme, a ti ustvari trebas zube, ovaj naocale.

-------------
Aglaja


Objavio: TeaK
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 21:12
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

cini mi se da sam dobila sjeme od jedne dobre duse sa ovog foruma

ipak hvala ti



A ja već smile42, kako da ti to nemaš.

A osoba od koje sam ja dobila sjeme je sada članica našeg foruma smile78


-------------


Objavio: dina
Datum objave: 30 Studeni 2007 u 17:59
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Dina, nisam te razumela.
Pomislila sam da trazis seme, a ti ustvari trebas zube, ovaj naocale. [IMG]smileys/smiley2.gif" align="middle" />






-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: dina
Datum objave: 30 Studeni 2007 u 17:59
TeaK za tebe i za tu nasu clanicu jedna velika




-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: alkemicar
Datum objave: 03 Prosinac 2007 u 08:46
ma zamisli, a meni cvjećarica rekla da se solanum sadi vani i rži vani (razmišljala sam se da ga kupim za u dvorište)


Objavio: alkemicar
Datum objave: 03 Prosinac 2007 u 08:47
sad sam tek zbunjena


Objavio: shasha
Datum objave: 03 Prosinac 2007 u 10:20
Alkemičar,ti si na jugu pa možda i može biti vani kod vas.Izgleda da ovdje ima viška sjemenki pa,ako budeš dobrasmile76i zatražiš,možda i dobiješ.E onda eksperimentiraj,neke zasadi vani neke ko lončanice koje ćeš prenjeti u kućusmile187


Objavio: Donata
Datum objave: 03 Prosinac 2007 u 19:03
Originalno poslano od člana alkemicar alkemicar napisao:

sad sam tek zbunjena


Nema zbunjole....u zadru se drži vani...moja frendica ima lipi grm vani...smile186


Objavio: alkemicar
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 08:41
aaaaaaaaaa
e pa sad je jasno onda
predvan mi je grmić i baš sam se razmišljala uvrstiti ga u neki lijepi kutak u dvorištu
mislim, ipak je ovdje sada 9'C a negdje je ispod 0'C pa valjda može vani kako cvjećarica kaže smile42


Objavio: aglaja
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 18:51
Ako ga zelis sama posijati, javi se.

Nema potrebe da svakoga pojedinacno nudim. Ko zeli seme, neka se javi.


-------------
Aglaja


Objavio: Dorotea
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 19:27
Ja imam taj grm vani i super napreduje a moram probati iz sjemena.

-------------
http://venus.hooxs.com/portal.htm


Objavio: kloi
Datum objave: 05 Prosinac 2007 u 17:10

biljka je zaista oredivna.imam ih dve.jedna stalno daje cvet,ali nikada se ne formira bobica.drugu sam dobila sa puno bobica,ali su mi se crvene pocele smezuravati i opadati.da li je to normalno?jel ovoj biljki treba prehrane ili ne?i koliko cesto?drzim je u kuci na toplom jer nemam mogucnosti drugacije,nemam terasu.



Objavio: aglaja
Datum objave: 05 Prosinac 2007 u 17:51
Kloi, tvoje drvce nije dalo plod zato sto se cvet nije oprasio. Buduci da nemas uslova da je izneses van, moraces je ubuduce sama oprasiti. Samo je malo prodrmusaj, odglumi vetar. Ili nabavi nekog bumbara!

Bobica se smezura i otpadne. To je sasvim prirodan proces. Unutar bobica nalazi se seme iz kog mozes dobiti novu biljku, ili ga pokloniti nekome.

Najlepse izgleda i redovno daje ukrasni plod kada se u prolece iznese van, a u kucu unese samo na zimsko mirovanje.

Buduci da je tvoje stalno u kuci i na toplom, redovno ga zalivaj i orosavaj. Voli vodu i visoku vlaznost vazduha. Obezbedi mu i dovoljno svetla.

Poz.



-------------
Aglaja


Objavio: alkemicar
Datum objave: 06 Prosinac 2007 u 10:22
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Kloi, tvoje drvce nije dalo plod zato sto se cvet nije oprasio. Buduci da nemas uslova da je izneses van, moraces je ubuduce sama oprasiti. Samo je malo prodrmusaj, odglumi vetar. Ili nabavi nekog bumbara!

 
       


Objavio: alkemicar
Datum objave: 06 Prosinac 2007 u 10:23
domišljato
svaka čast. a ne bih se nikada sjetila toga


Objavio: kloi
Datum objave: 23 Prosinac 2007 u 18:44
hvala ti aglaja,pokusacu s tim sigurno.a koliko bi ga trebalo cesto sada zalivati?s obzirom da je u stanu jako toplo.nesto su listovi poceli da mu zute i opadaju
i jos nesto...kada bobica otpadne,trebam li da povadim semenje i zasadim ili se cela stavlja u yemlju?


Objavio: Matko
Datum objave: 05 Siječanj 2008 u 16:07

Moje osobno mišljenje je da treba izvaditi sjemenje iz bobice.



-------------
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!


Objavio: aglaja
Datum objave: 08 Siječanj 2008 u 22:50
Kloi, i mojoj tresnji lisce zuti i otpada, sto je normalno buduci da sam je smestila na mirovanje, a u prolece cu je podrezati.

Buduci da nemas uslove da je smestis na hladnije, zalivaj je redovito, kada se zemlja prosusi, odstajalom vodom, sobne temperature. Mozes je i orosavati, narocito ako je u prostoriji suv zrak.

Semenke je, kako kaze Matko, bolje izvaditi i zasebno posaditi, sto ne znaci da nece niknuti ako posadis i celu bobicu.


-------------
Aglaja


Objavio: Tara
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 15:57
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Solanum capsicastrum ili Solanum pseudocapsicum 

U prolece, neposredno prije nego ga iznesete van (prije nego sto krene izbijanje mladih grana), drvce treba skratiti za 1/3 ili na polovinu rasta biljke, pogotovo ako je mirovalo na hladnom.

 
Dobila sam prije 2 mjeseca Solanum pseudocapsicum koji je visine 20-tak cm, držim ga na sobnoj temperaturi, i počeli su rasti mali listići na vrhovima grančica. Većina plodova je otpala, neki tek dozrijevaju. E sad moje pitanje glasi, kada da ga stavim van, mislim pri tome na kojoj najnižoj vanjskoj temperaturi može opstati i dali je potrebno s obzirom da je mlada biljka i da su već počeli rasti listovi ikakvo skračivanje biljke???


Objavio: aglaja
Datum objave: 27 Siječanj 2008 u 20:31
Odgovor na pitanje na kojoj najnizoj temperaturi tresnjica moze opstati ne mogu dati. Ne znam ga. Ali, mozda cemo na prolece dobiti odgovor da li moze preziveti(posadjena u vrtu) nase, kontinentalne zime, posto je moja mama jesenas posadila jednu u vrtu. Krajem decembra, kada sam je posetila, izgledala je sasvim dobro, puna ukrasnih bobica.

Ali, tebe prije zanima kada je mozes izneti van. Na prolece, kada i vecinu drugih biljaka.

To da li ces je orezati, kako i koliko, to zavisi od tvog izbora. Mozes je uzgajati kao drvce i kao grm.

-------------
Aglaja


Objavio: Tara
Datum objave: 28 Siječanj 2008 u 23:00
Hvalasmile78


Objavio: aglaja
Datum objave: 28 Siječanj 2008 u 23:42
Tara, pa, ja tek sad vidim da se ti javljas sa Kube! Da li je to moguce? Ili je to neko tvoje 'zamisljeno mesto'? Ako si na Kubi, pozdravi Kubance, Fidela i Raula, pozdravi Revoluciju. Mi joj jos ne idemo u susret.

"PATRIA O MUERTE, VENCEREMOS"

-------------
Aglaja


Objavio: Tara
Datum objave: 29 Siječanj 2008 u 00:18
A joj, nije Cuba nego Croatia, valjda sam krivo stisnula....ma baš sam se lijepo sad nasmijalasmile180


Objavio: Ivan
Datum objave: 29 Siječanj 2008 u 12:45
 a ovo je od moje ljubičice koja o cvijeću pojma nema, ali zato ima mene Clap


Objavio: iris
Datum objave: 06 Ožujak 2008 u 09:51
dobila sam sjemenke....moram da ih posijem :)
nadam se da će mi uspjeti jer su tako slatka drvca :)


-------------


Objavio: kloi
Datum objave: 26 Lipanj 2008 u 19:43
na mom savrsenom drvcetu su se pojavili neki jako jako sitni beli leptirici,i vec prelaze i na drugo cvece.nalaze se ispod listova i lete kad pomerim list ili grancicu.ima ih jako mnogo.pomozite,kako da ih se resim


Objavio: jannette77
Datum objave: 17 Rujan 2010 u 16:19
Dali mi netko moze reci kako se sije zimska tresnja (solanum capsicastrum). Susjeda mi je dala par plodova pa sad ne znam dali trebam pricekat da se plod posusi ili..?

-------------


Objavio: Lovro
Datum objave: 18 Prosinac 2010 u 21:05
Ja obično, lijepi crveni plod razdrobim, poberem koštice, osušim i u proljeće sijem!
Ko paradajz!


-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 28 Prosinac 2010 u 12:36
Lovro,a zimska trešnja se sije svake godine iznova ili....'
Ja sam ju ove godine dobila od Anaide,lijepa je još uvijek puna crvenih bobica,ali nemam nikakvog iskustva s njom,da li je ona višegodišnja ili....?


Objavio: OTOK
Datum objave: 28 Prosinac 2010 u 12:58
Zimska trešnja (solanum capsicastrum) je višegodišnja biljka. Moja je uvijek vani, neznam da li je vi kontinentalci držite zimi u kući ili ne


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 28 Prosinac 2010 u 14:06
U kući u hladnom hodniku,mislim da bi se kod nas smrznila,neću ni probati.


Objavio: Free
Datum objave: 29 Prosinac 2010 u 13:33
Meni je prezimjela vani ispod snijega lani, a i ove godine je ostalo par komada vani posađenih u zemlju!!!  I dobro se drže nakon prošlotjednih -21!!!

-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: mali kaktus
Datum objave: 29 Prosinac 2010 u 13:58
Free i ne zmrzne ti se vani u zemlji?


Objavio: Lovro
Datum objave: 29 Prosinac 2010 u 14:05
Ja nisa uspjela prezimiti!

-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: rakitic
Datum objave: 02 Srpanj 2011 u 23:50
pozdrav svima ja imam novi mladi jako lijepo napreduje, a stari je tek od prosle godine i on je ogroman i ima male plodove jako puno


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 25 Listopad 2011 u 19:52
evo malo da oživimo temu i ja pokažem svoju http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/zimska_tresnja/33494.aspx">



-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 23 Travanj 2012 u 09:34
ja sam ovu svoju sa prethodne slike orezala i sad ima na sebi i zrele plodove , i zelene i cvijetiće, a sjeme sam posijala i niklo je gusto kao četka samo je još malo za presađivanje http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/40320.aspx">



-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: belica
Datum objave: 23 Travanj 2012 u 19:07
enrikova nona zašto si sijala, lakše je reznicama i bez pol frke se zakorijenjuju. divna ti je. Moja ima plodove još od lani na sebi ( ne sve naravno), ali cvijetića još nema. Suunca, sunca fali pa valjda sve kasni.

-------------
belica,zagreb


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 23 Travanj 2012 u 21:18
morat ću probat reznicom, imala sam puno sjemena pa sam probala, ja sam ovu moju iznijela na pola dvorišta 

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: belica
Datum objave: 25 Travanj 2012 u 16:51
evo mojeg starčića, morat će malo na frizuru. Plodovi su još od lani, a trenutno ima 1 cvijetić

By http://profile.imageshack.us/user/belicasmelica - belicasmelica at 2012-04-25



-------------
belica,zagreb


Objavio: stefica.n
Datum objave: 18 Kolovoz 2012 u 17:21
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/administrator/zimska_tresnja/48873.aspx">


Objavio: belica
Datum objave: 18 Kolovoz 2012 u 19:54
divna je stefica , ja sam svoju upravo danas ošišala opet- jadna, ja bi bi da mi bude mala da stane u džunglu, a ona raste li ga raste LOL.

Inače primjetila sam već iz godine u godinu, da ju uši jednostavno obožavaju i to posebno one bijele mušice vražje.


-------------
belica,zagreb


Objavio: belica
Datum objave: 18 Kolovoz 2012 u 21:50
evo i moje da se pridruži tvojoj...




-------------
belica,zagreb


Objavio: vijolica
Datum objave: 18 Kolovoz 2012 u 23:53
Imam dosta sadnica ukrasne trešnje,pa ako netko želi neka se javi....


Objavio: Glikica
Datum objave: 18 Rujan 2012 u 16:54
imam i ja ( štefice gle ovaj duet, jel ti poznato ?)






-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: stefica.n
Datum objave: 18 Rujan 2012 u 17:19
lijepo ti to njeguješ,još malo pa će i berba,moje jaje počelo žutiti


Objavio: brunda
Datum objave: 18 Rujan 2012 u 21:07
danas sam dobila par mladica i tri narančasto crvene bobice ove predivne biljke. što da učinim? izvaditi ću sjemenke iz bobica i sačuvati do proljeća. gdje da ih čuvam?
gdje da smjestim mladice, na balkon ili unutra (u zagrebu sam)?
bilo bi mi žao da nešto zeznem zbog svog neznanja.


Objavio: orhideja4
Datum objave: 23 Listopad 2012 u 16:47
Može li se držati na kuhinjskom stolu, ima svjetla s prozora. Hoće li joj smetat pare od kuhanja?


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 09 Studeni 2012 u 20:25
moja
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/52130.aspx">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Glikica
Datum objave: 10 Studeni 2012 u 09:24
Odlična je EN, jel to negdje u kući ?

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 10 Studeni 2012 u 22:09
da unijela sam ju ali u negrijanu prostoriju, dosta svijetlu tu mi je prošlu zimu provela 

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: belica
Datum objave: 11 Studeni 2012 u 05:38
i moja je unutra, nedavno sam ju vidjela kako raste vani ( na kontinentu ) i začudila se. Vlasnica kaže da se tako već godinama valjda sama zasije i da je svake godine ima sve više. Trebalo bi probati na proljeće, zašto ne ? 

-------------
belica,zagreb


Objavio: Glikica
Datum objave: 02 Veljača 2013 u 19:41
danas:

http://imageshack.us/photo/my-images/543/p2020016.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Glikica
Datum objave: 19 Srpanj 2013 u 12:56
Nakon proljetnog šišanja, biljka je krasno napredovala, još bolje cvala, dala plodove koji već dobivaju boju, ali su joj listovi nekako bledunjavi, sitni i ufrkani.......zašto?
Evo slika:

http://imageshack.us/photo/my-images/580/yirl.jpg/" rel="nofollow">

Uploaded with http://imageshack.us" rel="nofollow - ImageShack.us


-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Fiki
Datum objave: 21 Srpanj 2013 u 00:04
Zar nije rano da plodovi počinju crveniti?...Moji tek počinju u rujnu crveniti pa za Božić imam lijepe grmove sjajnih crvenih bobica! 

-------------


Objavio: Glikica
Datum objave: 21 Srpanj 2013 u 14:21
Nije rano, još jako puno ima zelenih bobica, dok sve pocrvene doći će i Božić.




-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 19 Studeni 2013 u 14:14
ajmo malo kakve su nam zimske trešnje
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/65275.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 19 Ožujak 2014 u 13:02
ovu sam iznijela van
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/67525.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 19 Ožujak 2014 u 13:34
Ja ih nemam, ali zato "napasam" oči na tvojoj. Prelijepa je!smile93Je li to ista ta sa gornjeg tvog posta, nonice? Ili imaš više komada?


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 19 Ožujak 2014 u 14:45
imam još dvije koje su napale  bijele mušice  pa su na tretiranju Wink ova je malo manja od gornje


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: frenky
Datum objave: 13 Travanj 2014 u 10:54
treba li joj po proljecu presadnja u novu zemlju? 


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 02 Kolovoz 2014 u 21:28
ja ih imam u saksijama, u zemlji a i u travi Wink
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/moj_vrt/72889.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Dzeki
Datum objave: 27 Travanj 2015 u 15:02
Pozz :D Nova sam sa Zimskom trešnjom, dobila sam ovu sadnicu...

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t34.0-12/11186199_1066995556648599_693663103_n.jpg?oh=6e5c210ec3be10aa72fccaa9e169de68&oe=55403EA1&__gda__=1430279809_89bb186bf6f1f268669b543af50017b0

Stavila sam je na prozor zbog svjetlosti, pa me zanima da li je potrebno zalijevati je svako drugi dan i koliko cesto moram prehranu dodavati i da li bih je trebala odmah presaditi u neku vecu saksiju :D
Hvala vam unaprijed XD



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk