Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Goruća ljubav - Lychnis chalcedonica

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Trajnice
Opis foruma: Sve o trajnicama u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=6883
Datum ispisa: 28 Travanj 2024 u 09:53
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Goruća ljubav - Lychnis chalcedonica
Objavio: belica
Tema: Goruća ljubav - Lychnis chalcedonica
Datum objave: 31 Ožujak 2012 u 17:25
Evo pošto nisam uspjela naći temu o ovom krasnom cvijetiću, a voljela bih saznati više o njemu,... pokrećem ju.

By http://profile.imageshack.us/user/belicasmelica - belicasmelica at 2012-03-31

By http://profile.imageshack.us/user/belicasmelica - belicasmelica at 2012-03-31

istražujući po netu evo što sam otkrila

Raste 35-100 cm u visinu,
 cvat varira od jako narančaste do tamno crvene, 5-6 mj.
Puno sunce- polusjena
Tlo hranjivo, vlažno ali nevoli zadržavanje vode
razmnožavanje iz sjemena ili dijeljenjem u proljeće


e sad ja ju nemam još u vrtu, sijala sam ju prvi put ove godine i niknulo mi je par biljčica ( u tegli ), zasad su još sitne tako da ću ih još u njoj držati.
da li netko ima iskustva s njima pa da mi pomogne kojim savjetom.
prvenstveno me zanima kada da ju premjestim u vrt? kako se ponaša zimi na kontinentu i sl.


-------------
belica,zagreb



Odgovori:
Objavio: stefica.n
Datum objave: 31 Ožujak 2012 u 17:38
ja ju imam godinama,zahvalna biljka koja stalno cvijeta,posadena mi je u vrt i podnosi zimu na kontinentu.Cvijet kad ocvjeta pun je sjemenja i cesto ga vjetar raznese,tako ako ces skupljat sjeme moras paziti kad je zrelo. cvijet kad ocvijeta odrezem do pola stapke i onda potjeraju drugi cvijet manji ali cvijeta


Objavio: belica
Datum objave: 31 Ožujak 2012 u 17:44
Super Stefica hvala ti, ali jesi li ga sama sijala ili si kupila sadnicu ?
Kad da ja svoje prebacim u vrt?


-------------
belica,zagreb


Objavio: stefica.n
Datum objave: 31 Ožujak 2012 u 18:32
kupila davnih godina sjeme,nisam ni znala sto je,sijala pa kad je bilo kao i ostala rasada sa nekoliko listova,posadila,vremenom u korjenu izrastu nove pa ih mozes razdjeliti,brze je i lakse,ove godine podnela -26 eno je buja kad je zatoplilo


Objavio: belica
Datum objave: 31 Ožujak 2012 u 18:37
hvala tak sam i mislila još malo pričekati , pa onda ravno u vrt.

-------------
belica,zagreb


Objavio: belica
Datum objave: 01 Travanj 2012 u 19:04

By http://profile.imageshack.us/user/belicasmelica - belicasmelica at 2012-03-28
ovako su izgledali klijanci neki dan, maleni skroz. Iz cijele vrećice sjemena niklo ih je tek par, a gledajući slike s neta divne su mi i planiram ih iskombinirati s stolisnikom ( žutim ) ... nestrpljivo ih gledam, kaj da kažem


-------------
belica,zagreb


Objavio: stefica.n
Datum objave: 01 Travanj 2012 u 20:11
ako ti neuspiju sijanci posaljem ti ja sa korjenom,tako da ces moci kombinirati jer ja nisam skupljala sjeme


Objavio: belica
Datum objave: 01 Travanj 2012 u 20:38
Ma to bi bilo divno, javiti cu se ako ne uspiju, a naravno i odužiti  ako imam nešto što bi tebe zanimalo.smile84

-------------
belica,zagreb


Objavio: tikvić
Datum objave: 24 Travanj 2012 u 11:21
 Moji sijanci lychnisa spremni za sadnju u vrt,
http://imageshack.us/photo/my-images/545/dsc05231i.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


Objavio: belica
Datum objave: 24 Travanj 2012 u 11:31
aaa? tikviću kaj si im radio? moji su i dalje nekak sitni i nikakvi, definitivno nisu kao tvoji.

-------------
belica,zagreb


Objavio: tikvić
Datum objave: 24 Travanj 2012 u 21:33
 Belice da li su  im izrasli drugi listovi? Ako jesu, prepikiraj ih u male teglice. Ja inače tako radim sa svim sijancima. Čim izbace druge (prave) listiće, odmah prepikiram, držim dva, tri dana u hladu, a zatim stavim pod najlon .


Objavio: Free
Datum objave: 25 Travanj 2012 u 11:05
Tikvić, ostavi jedan u teglici, da ga ne moraš vaditi za mjesec dana !!!Wink


A  gazanije pored su ti ogromne, uživaju kao da su pravomrasadniku nekog velikog vrtnog centra!!  Mojih je isto izniklo more, ali još su malecke !!


-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: tikvić
Datum objave: 25 Travanj 2012 u 12:25
 Frtee nisu to gazanije, već grčki oleandar.


Objavio: tikvić
Datum objave: 25 Travanj 2012 u 12:28
Zaboravih reći da je jedn svskako tvoj!!!!!!!!!!


Objavio: belica
Datum objave: 25 Travanj 2012 u 15:29
hvala tikviću na odgovoru, tak i ja radim, već su prepikirani ali definitivno nisu tako veliki kao tvoji. Ko zna možda je do sjemena, ljubavi, zraka... tebe više vole.

-------------
belica,zagreb


Objavio: stefica.n
Datum objave: 17 Svibanj 2012 u 17:36
Belice,evo pocelo je cvjetati

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/goruca_ljubav/42042.aspx">


Objavio: natalija
Datum objave: 17 Svibanj 2012 u 20:38
ja sam tek nedavno kupila ovu biljku i za sada me oduševljava, nadam se da će s njom biti sve u redu i vovo ljeto (pa zimu)
prekrasni su mi njeni cvjetići, ovo je zelenih listova i narančastih cvjetova


a uzela sam i jednu sa tamnim - skoro bordo listovima, ona ima crveni cvijet


mada se i ne vidi neka velika razlika u boji


-------------


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 17 Svibanj 2012 u 21:24
mmmm...kako krasni lychnisi, divne bojeSmile

-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: Carol
Datum objave: 18 Svibanj 2012 u 00:26
Bas je zgodna ova biljkica, mozda se varam, ali me cvat podsjeca malo na verbenu.

-------------
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..


Objavio: belica
Datum objave: 18 Svibanj 2012 u 06:13
da ima sličan cvaT, moje su u vrtu , prepikirala sam ih prije jedno 2 tj, i mogu primjetiti samo da jako sporo rastu. Carol ostavila sam i vama biljčice- to je ono u čašici.

-------------
belica,zagreb


Objavio: tikvić
Datum objave: 18 Svibanj 2012 u 08:05
 Preljepi su ti lychnisi Belice. I moj prošlogodišnji je izbacio pupoljke, a ovogodišnji sijanci su nekih 20 cm visine, ali su stabljike jako krhke , tako da ne znam da li ce ove godine cvijetati.


Objavio: belica
Datum objave: 18 Svibanj 2012 u 11:33
draga Tikvić nisu moji tako lijepi još, moji isto slabo rastu, ali čitala sam da rijetko cvijetaju iste godine, tako da ja cvat očekujem tek slijedeće. I moji su čak i manji od tvojih sijanaca.

-------------
belica,zagreb


Objavio: belica
Datum objave: 03 Srpanj 2012 u 20:57
evo danas je i meni moj sijani poklonio ova dva sitna cvijetića. to je sigurno zato jer sam ga špotala i odlučila otpisati za ovu godinu. LOL




-------------
belica,zagreb


Objavio: alisa
Datum objave: 03 Srpanj 2012 u 21:57
I ja imam ovu biljku,zahvaljujuci Tikvic..



-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: belica
Datum objave: 04 Srpanj 2012 u 06:45
Alisa, i tebi je tvoj sijanac od Tikvić podario samo ova dva cvijeta. nema veze svejedno su lijepi.
Ja sam ih popikala na par lokacija po vrtu, točnije 3 i svaki se drugačije razvijao, s time da su oni u sjeni minijaturni.


-------------
belica,zagreb


Objavio: alisa
Datum objave: 04 Srpanj 2012 u 10:06
Belice,oni su takve biljke.Prve godine imaju samo par cvjetića i niski su,ali već sledeće sezone zasjaju u svom punom sjaju..

-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: belica
Datum objave: 04 Srpanj 2012 u 13:39
Znam, samo znaš kako to ide s nestrpljivcima- ja bih oblake cvijeta odmah LOL

-------------
belica,zagreb


Objavio: natalija
Datum objave: 04 Srpanj 2012 u 14:54
moji kupljeni  krajem travnja su u fazi mirovanja
uopće nisu narasli u visinu, samo su otvorili pupoljke i to je valjda to za ovu sezonu
nema veze, ako prežive do iduće godine, ja ću biti super zadovoljna




-------------


Objavio: natalija
Datum objave: 03 Kolovoz 2012 u 16:55
e, sad se već bojim da je ona faza mirovanja otprije mjesec dana bila faza umiranja jer su se grane posušile...
je li to normalna pojava?


-------------


Objavio: stefica.n
Datum objave: 03 Kolovoz 2012 u 17:03
natalija,ako ti se samo grana posušila onda je ok,glavno da je ostao korijen i listići dole kod zemlje,ja sam svoje grane odrezala kad je prošao cvijet,mada kad otkineš cvijet kad sazori sjeme/ako ga skupljaš/sa strane na cvjetnoj stapci pojavljuju s još cvijetici ali manji


Objavio: belica
Datum objave: 03 Kolovoz 2012 u 17:07
ja sam sijala ove godine, i trenutno stidljivo cvatu, a iz korijena isto niču nove mladice. Onaj koji mi je prvi cvao, nisam orezala kao stefica i drži se super.
Ako ti krepucne, poslati ću ti ja najesen nove .


-------------
belica,zagreb


Objavio: stefica.n
Datum objave: 03 Kolovoz 2012 u 17:42
što budu stariji,dole bude sve više i više mladica i cvjetna glavica sve veća pa kad ispadne sjeme bude mi ruzno pa sam zato odrezala. Nisam nikad imala turske karanfile ali mislim da je to nešta slično


Objavio: Lovro
Datum objave: 03 Kolovoz 2012 u 21:04
jA SAM SVOJU BAŠ OVIH DANA PRESELILA NA , ups, sunčaniji dio...hlad joj je uvelike naškodil...nadam se oporavku...

-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: belica
Datum objave: 03 Kolovoz 2012 u 21:20
evo kako moj sijani ( jedan od ) trenutno izgleda- ovaj je u hladu- ima samo malo jutarnjeg sunca




-------------
belica,zagreb


Objavio: dado_84
Datum objave: 04 Kolovoz 2012 u 16:12
Originalno poslano od člana Lovro Lovro napisao:

jA SAM SVOJU BAŠ OVIH DANA PRESELILA NA , ups, sunčaniji dio...hlad joj je uvelike naškodil...nadam se oporavku...


ne voli przenje na suncu niti bas previse suhu zemlju. U tim uvjetima cvijetovi jako malo traju a i izboji rano pozute.

Inace nako prve cvatnje biljku bi trebalo orezati do mladih izboja pri tlu. Nakon par tjedana biljka ponovno procvijeta.


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: Carol
Datum objave: 04 Kolovoz 2012 u 22:38
Originalno poslano od člana belica belica napisao:

da ima sličan cvaT, moje su u vrtu , prepikirala sam ih prije jedno 2 tj, i mogu primjetiti samo da jako sporo rastu. Carol ostavila sam i vama biljčice- to je ono u čašici.
 
 
 
Imam jos par biljcica sa kave, koje još nemaju nikakvih cvjetica, mislim da je medu njima i Lychnis.
 
Sad kad nam je Dado dao jos korisnih podataka, trebala ga budem i preseliti, jer je skoro cijeli dan na suncu. Sreca, pa sam ga dobro zalevala.


-------------
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 08 Kolovoz 2012 u 07:33
...cure, krasni su vaši lihnisi, vjerujem da će već sljedeće ljeto biti pravi gorući grmekiWink...
 
...e moj dado, baš si me ražalostio svojom informacijom...bila sam u zabludi i mislila da podnose sušu u polusjeniConfused...imam dva mlada primjerka na balkonu, sijani u kasno proljeće, još ne cvatu i sudeći po tvojoj informaciji ostat će na balkonu sljedeće ljetoWink...


-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: dado_84
Datum objave: 08 Kolovoz 2012 u 09:09
podnose oni nesto suslje uvjete kada se dobro zakorijene ali onda ne izgledaju nikako jer budu svi zuti, pa se objese itd. Za tebe su dobri alpski lichnisi :)

-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 08 Kolovoz 2012 u 10:04
koji su to alpski lychnisi, dado? Imaš ih u svojem vrtu? Iako nakon ovog ljeta više nisam sigurna u ništaShocked...

-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: dado_84
Datum objave: 08 Kolovoz 2012 u 14:41
Alpski lychnisi su one vrste koje rastu u kamenjarima na planinama, vecinom su biljke koje imaju sivo lisce; L. alpina, L. flos-jovis, L. x walkeri, L. coronaria. Par vrsta lychnisa imam a te alpske trebam nabaviti.
Sjecas se da sam ti bio pisao da nis ne moze prezivjeti par mjeseci bez kise (zalijevanja) - nazalost ove godine je stigao i dokaz. :/


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 08 Kolovoz 2012 u 16:59

bome teško da može nešto preživjeti, imaš pravo Dado...hvala ti na ovim nazivima, budem malo proguglalaWink...

L.coronaria pokazao se kao loša opcija za senjski vrt, sadila sam ga već dva puta i oba puta je jednostavno "zakržljavio" od suše i vrućineConfused.


-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 09 Kolovoz 2012 u 10:06
dobila grm sinoć od naše štefice.n nisam se mogla sjetiti kako izgleda cvijet , sad kad sam ga vidjela podsjeća me na verbenu samo krupniji ima cvijet. štefice.n smile79

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: belica
Datum objave: 19 Travanj 2013 u 06:54
evo moje iz sjemana lani... baš je lijepo krenula





-------------
belica,zagreb


Objavio: Carol
Datum objave: 19 Travanj 2013 u 23:12

Jooooj, pa takvi listici su i meni izbili u gredici. To je valjda to Belica, sa lanjske kave kod nas.

-------------
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..


Objavio: vijolica
Datum objave: 20 Travanj 2013 u 00:24
Lani sam dobila par sadnica,lijepo su cvjetale,a onda ih je napala pepelnica i sada su pokojne


Objavio: belica
Datum objave: 20 Travanj 2013 u 05:52
Carol, pa da to sam vam ja i donijela Smile.
Vijolica , baš mi je žao, nisam znala da su sklone pepelnici .


-------------
belica,zagreb


Objavio: dado_84
Datum objave: 21 Travanj 2013 u 12:21
Originalno poslano od člana vijolica vijolica napisao:

Lani sam dobila par sadnica,lijepo su cvjetale,a onda ih je napala pepelnica i sada su pokojne


Nisu propale od pepelnice jer pepelnica ne ubija biljke (ne prodire u tkivo). Propale su iz drugog razloga previse sunca/suha zemlja, krivi polozaj, zime itd.


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: natalija
Datum objave: 21 Travanj 2013 u 14:46
dado, znači oni ne trpe sunčani položaj i propusnije tlo?

lani sam i ja uzela 2, narančasti i crveni, ali kad su ocvjetali, pupoljci koji su bili na njima kad su kupljeni, osušili su se
jedan je, čini mi se probio, niklo je nešto sličnih listova


-------------


Objavio: vijolica
Datum objave: 21 Travanj 2013 u 22:20
Originalno poslano od člana dado_84 dado_84 napisao:


Originalno poslano od člana vijolica vijolica napisao:

Lani sam dobila par sadnica,lijepo su cvjetale,a onda ih je napala pepelnica i sada su pokojne [IMG]smileys/emot101.gif" align="middle" />
Nisu propale od pepelnice jer pepelnica ne ubija biljke (ne prodire u tkivo). Propale su iz drugog razloga previse sunca/suha zemlja, krivi polozaj, zime itd.

Hvala na informaciji,mislila sam da je pepelnica kriva.
Redovito sam je zaljevala,ali je bila na suncu.


Objavio: dado_84
Datum objave: 21 Travanj 2013 u 22:54
Originalno poslano od člana vijolica vijolica napisao:

Originalno poslano od člana dado_84 dado_84 napisao:


Originalno poslano od člana vijolica vijolica napisao:

Lani sam dobila par sadnica,lijepo su cvjetale,a onda ih je napala pepelnica i sada su pokojne [IMG]smileys/emot101.gif" align="middle" />
Nisu propale od pepelnice jer pepelnica ne ubija biljke (ne prodire u tkivo). Propale su iz drugog razloga previse sunca/suha zemlja, krivi polozaj, zime itd.

Hvala na informaciji,mislila sam da je pepelnica kriva.
Redovito sam je zaljevala,ali je bila na suncu.


ta vrsta lychnisa voli vodu, tj voli vlazniju hranjivu zemlju (za razliku od drugih kamenjarskih vrsta). Na cistom suncu moze rasti samo u sjevernijim krajevima sa hladnijom klimom. Kod nas najbolje raste u polusjeni. Na suncu ako nije posaden u kvalitetnu zemlju koja zadrzava vodu, brzo klone i spale mu se listovi a i cvijetovi krace traju.


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: vijolica
Datum objave: 21 Travanj 2013 u 23:11
Zahvaljujući dobroj duši dobit ću novu!
Postupit ću po uputstvima.Hvala!


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 03 Lipanj 2014 u 22:59

goruća ljubav (lychnis chalcedonica)




Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk